Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken ll ll H. ELZENAAR Bel dan op No. 42 Abonnementen kunnen élke iveek ingaan, dooh opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 -maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10 De €embode Advertentién 26 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver- leeren. Adverlenlièn moeten Dinsdag en Vrijdag >rgen zijn bezorgd. vóór 8 uur in den morgen Kantoor en Drakkerl] Lingegracht 28 te Amersfoort Vier en veertigste Jaargang Telefoon 314 Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag Post-giro no. 44254 Dinsdag 27 Mei 1930 - No. 17 Werk verheft en geeft veerkracht. Voor Hemelvaart. Wij hebben tegenwoordig vaart ge noeg! Maar hemelvaart betrekkelijk weinig! Wij rennen en wij rijden vaak op één dag tientallen van wegwijzers en verkeersagenten voorbij. En de heer lijke, rustige, hemel-wijzers, de vrien delijke kerktorens alom in ons geze gend land, die zien wij niet! Die vaste, onbeweeglijke verkeersagenten, die „met een uitgestrekte hand van steen", in zwijgend stoer gebaar, de vrije baan ten hemel wijzen, ter hemel vaart: die zien we niet! O, als we bij ons druk ontspannings leven op Zondag, of op onze inge spannen zakenreizen door de week, bij de vaart van ons voortsnellend voer tuig, eens nu en dan, of liever, dik wijls, voor onzen blik èn voor onzen geest rust zochten bij die vriendelijke rustpunten, die veilige vluchtheuvels voor 't hart en voor onze gedachten. Daar, aan den voet van die torens, ligt het geluk vastgeankerd, daar alleen, zooals nergens elders op aarde. Waarom? Juist daarom, wijl zij het geluk van den hemel aftrekken op aarde; en de aardsche menschen on afgebroken naar den hemel wijzen! O dat die heerlijke, rustige, extatische houding van onze oude torenspitsen toch meer indruk op ons mocht maken De kinderen der wereld zijn voor zichtiger en wijzer, dan de kinderen des lichts. Moeten zij de verstrooide en onnadenkende menschheid wijzen op een aardsch voordeel en een krui mel aardsch geluk, dan schrijven zij, uitbuitende de nieuwste overwinningen van de techniek, in witte wolken van letterschrift tegen de blauwe lucht den naam van het artikel, wat de mensch heid gelukkig kan maken. En een stad staat reikhalzend te staren! Wanneer komt er een koene, wakkere en kordate vlieger, die op een Zon dagmiddag boven een wufte, naar schijngelukjagende en jachtende wereld stad, boven sportvelden en restau rants met terrassen; boven wandel parken en boven het Zomer-strand, in reuzengroote wolkenletters, tegen het blauwe luchtruim voor hun ver bijsterende oogen de woorden zal schrijven: „IJdelheid der ijdelheden!" of Zoekt eerst liet Rijk Gods!" O had Paulus in onzen tijd kunnen leven 1 Ja, ik weet wel, men heeft van Paulus Mies willen maken. Hij zon journalist geworden zijn, zeggen sommigenpers apostelStraatprediker,zeggen anderen: of radio-sprekerI Zou Paulus nü vlie genier zijn geworden? Dat weet ik niet. Maar écht in Paulus' geest zou het wezen, wanneer, wat hij ééns met zijn vurige pen aan de bewoners van Colosse schreef, nu op onze aller modernste wijze, stout en uitdagend aan den hemel word geschreven, niet boven de ruïnen van Colosse of Ephese of Corinthe, maar boven Berlijn en Parijs, boven Amsterdam en Chicago: „Zoekt bóven U, waar Christus fel" „Zoekt bóven U: niet liier beneden En het wolkenschrift zou er staan, echt volgens Paulus, opportune, im portune, bij tij en ontij, te pas of te onpas. Maar het zou een nieuwe, zegenrijke, en voor onzen tijd aange paste opvolging zijn, van het onver- welkbare, dagelijks nieuwe bevel: Gaat en onderwijst alle volken! Als een mensch, een ééndagsvlinder, die even naar omhoog vliegt, en mor gen met verlamde of geknakte vleu gels dood neerligt ter aarde, kunst matig een woord tegen de wolken - schrijft, dan staan we verbaasd. En als God, in onbegrijpelijke, aan grijpende majesteit, eiken dag anders voor ons heel de hemelkoepel opbouwt; als Hij, dag in dag uit, het gelaat van den hemel afwisselt, zooals het gelaat van de millioenen menschenkinderen afwisselt en verschilt, zoodat er niet één aan de ander gelijk is-, als Hij met één machtigen haal den twee- of drievoudigen regenboog trekt aan den hemel, of het heerlijk teere blozen van het morgenrood, 'savonds Iaat terug kaatsen en overstralen door het gloeiende, vloeiende goud van de dalende zon; als Hij bij het machtige onweer de hemelen schudt en kraakt, KANTOORBOEKHANDEL I F. A. TULP m Ungaatraat flfl t.o. Krommestraat TEL 926 en met flitsend vuur den naam van Zijn almacht inbrandt in de onheil spellend zwarte lucht; als Hij eiken nacht de eeuwenoude en toch jonge sterren bij millioenen en millioenen In schitterend geflonker de lucht inblaast, alsof het stofgoud was, wat overbleef en afviel, toen zijn eeuwige konings kroon werd gepolijst en geslepen: och dan kan de betooverende schoonheid en de overweldigende majesteit van dat Mies er ons nauwe lijks toe brengen, om bewonderend naar omhoog, naar den hemel te staren, die zoo schoon was en zoo schoon bleef, omdat hij eenmaal als oprijlaan en eereboog moest dienen, waarlangs de üod-Mensch verkoos Zijn Hemel vaart en Zijn intocht te nemen naar het eeuwig koninkrijk des Vaders! Het Rijk, waar Hij niet alleen wil genieten, maar waar Hij een plaats ging bereiden voor ieder van ons allen. O Heer, dat Gij dan onze harten tot hemelsche verlangens moegt opvoeren! Dat wij dan toch ook zelf met onzen geest, met ons hart, met onze verlan gens in den hemel leeren wonen )pdat wij door de tijdelijke feesten die vij vieren en bovenal door Uw Hemelvaartfeest naar de hemelsche ugde verdienen opgevoerd •den! KASTPAPIER De taak der Katholieken bij het oplossen der Sociale Kwestie werd door Prof. Willem Pompe van de Universiteit te Utrecht als volgt omschreven .,Wij leven in een revolutionnairen tijd. Daarvan zien wij overal in de wereld de teekenen. In Rusland eener- zijds greep het proletariaat naar de macht, aan den anderen kant groeit het kapitalisme in aanzien en beteeke- nis. Men vraagt zich af, wat de oor sprong van deze verschijnselen is en wijst het individualisme in de maat schappij als oorzaak aan. Doch er is op economisch en sociaal terrein nauwe lijks nog sprake van individueele vrij heid. Alleen de godsdienst is tot een private aangelegenheid geworden, op ieder ander gebied grijpen de Staat en het groot kapitaal steeds meer in in het particulier leven. „De tegenstellingen die zich tijd openbaren zijn nog niet opgelost. Tusschen het communisme en de pluto cratie worstelt de menschheid om zich zelf. Er wordt voortdurend gestreden bij ons en om ons en wij hebben er voor te zorgen dat het pleit niet be slecht wordt zonder ons. In 't bijzon der hebben de katholieken zich dit aan te trekken. „Op 't oogenblik stelt men zich ge heel in op de bestrijding van het bol- schewisme, maar het is de vraag of de wijze van bestrijding wel altijd de meest juiste is en of men zich bij de bestrijding wel richt tegen die elemen ten in het bolschewisme, die inderdaad bestreden moeten worden. .,Men moet"zich niet tegen het bol schewisme kceren, omdat het ontstaan is door een revolutie, men moet het ook niet zóó voorstellen alsof de bol- schewistische leiders schurken zijn. Want dan zou het inderdaad schijnen alsof het in de personen lag en niet in de beginselen die zij voorslaan. „Het grootste gevaar van het bolsche wisme wordt gevormd door zijn be ginselen, want door die beginselen richt het zich principieel tegen belang rijke waarden, die door het Christen dom gebracht zijn en tegen het Chris tendom zelf. „Het communisme is echter slechts één van de gevaren die de huidige samenleving bedreigen. „Een tweede gevaar wordt gevormd door de geldmacht, die het commu nisme tenslotte raakt. Want de geld macht breekt evenzeer met hetpersoon- heid als het communisme. De enorme centralisatie van het economische leven, ook in Nederland, is daarvan een be wijs. Op alle gebied, in de petroleum-, de margarine- en de electriciteltsin- dustrie ziet men de centralisatie steeds verder om zich heen grijpen. Wat blijft er op deze wijze nog over van het particulier bezit. Natuurlijk kunnen particulieren wel aandeelen bezitten in groote maatschappijen maar hier mede is het persoonlijk eigendom toch nog niet uitgeput. Gaat de huidige ontwikkeling zóó door, dan zijn alle menschen mettertijd bij enkele supra- ondernemingen in loondienst. „Weliswaar kan de overheid mis bruiken weren maar de overheidsmacht is beperkt, en zij„ kan het kwaad niet in den wortel aantasten. De geldmacht is niet alleen de vijand van het per soonlijk bezit, maar evenzeer van de persoonlijke vrijheid en ook op dit punt stemt zij dus overeen met het communisme. ,,Nu is het wel waar, dat het commu nisme ook andere geestelijke waarden, zooals b.v. het huwelijk en de op voeding der kinderen, aantast, die de geldmacht althans schijnbaar ongemoeid laat, maar laat men niet vergeten, dat zich in het Westen dezelfde verschijn selen vertoonen (huwelijksontbinding, scheiding van ouders en kinderen en geboortebeperking) als gewoonlijk ver weten worden aan het communisme. „Het is waar, dat in Rusland de gods dienst meedoogenloos wordt vervolgd, maar dat moet ons niet doen vergeten dat de Westersche verdraagzaamheid ten opzichte van den godsdienst over het algemeen voortspruit uit onver schilligheid en scepticisme. „In de huidige Westersche samen leving dreigt de godsdienst terugge drongen te worden tot dienstbaarheid, en ook dit is een gevaar. Godsdienst moet alles zijn of niets en 't zou beter zijn dat de godsdienst verdween, dan dat zij verlaagd zou worden tot een politieagent bij de brandkast. „Wil men de samenleving redden, dan moet men zich keeren èn tegen het communisme, èn tegen de pluto cratie. Voor ons is het communisme nog slechts een dreigend gevaar, maar de plutocratie gaat voorzichtig te werk en is voor ons bereids werkelijkheid geworden. Het schijnt gemakkelijker te zijn om een gevaar te zien wanneer men er van verwijderd is dan wanneer men er midden In staat. „Hetcommunismelheeft duidelijke be ginselen, ofschoon van de slechtste soort, maar dan toch beginselen, ter wijl de plutocratie bijna niets heeft waarop zij zich kan beroepen. Dit geeft de plutocratie een onschuldiger uiter lijk dan het communisme, maar in den grond is het even gevaarlijk. In hun doelstelling om het hoogere te ver vangen door het lagere, zijn commu nisme en plutocratie nauw aan elkaar verwant. Op 't oogenblik dreigt inderdaad het gevaar dat de plutocratie cn de gods dienst voor solidair zullen worden aan gezien, zooals men in de Fransche Binnenland t. K. FONDS ZIEKENHUISVERPLE- GING VOOR DE PROV. UTRECHT. In verband met een dezer dagen ge publiceerd artikel over fondsen ter bestrijding van Ziekenhuiskosten, geven wij nog eenige gegevens over het be staande bloeiende Roomsch-Katholieke fonds, opgericht om te streven naar hetzelfde mooie doel. In het jaar 1927 werd het R.K. fonds tot bestrijding der onkosten bij Zle- kenhuisverpleging in de provincie Utrecht opgericht. Als werkingsfeer werd bepaald de provincie Utrecht, terwijl het doel in de statuten als volgt werd omschreven „Het fonds stelt zich ten doel gelde lijke ondersteuning te verleenen aan zijn leden en'hospitantleden, die in een ziekenhuis worden opgenomen voor genees-, heel- of verloskundige behan deling, echter voor geen verpleging in sanatoria, krankzinnigengestichten, ge stichten voor zenuwlijders en derge- I ijken." Op het moment zijn 2053 gezinnen lid van het fonds, wat een totaal aan tal verzekerde personen geeft van pl.m. 10.000. Dat de vereeniging reeds veel goeds heeft verricht blijkt uit het feit. dat in 1929 in totaal ongeveer f 11.000 aan verplegings- en operatiekosten is 'ergoed geworden. De premiün zijn uiterst laaggesteld en er is rekening gehouden met groote gezinnen, die zich in een goedkoope klas kunnen laten inschrijven. Het spreekt vanzelf, dal het Fonds niet onbeperkt alle risico van zijn leden kan overnemen en daarom is vastge steld, dat aan de leden, die zieken- huisverpteging noodlg hebben, voor klasse A en B respectievelijk f4 per verplegingsdag tot een maximum van 56 dagen en f3 per dag tot een maxi mum van 42 dagen. Verplichtend is, dat de leden lid of hospitant lid zijn van een Wit-Qele Kruis-afdeeling, terwijl er een mooie bepaling is ingelascht, dat alle kinde ren beneden 15 jaar vrij zijn. Wie lid wenscht te worden, wendt zich met volledige schriftelijke opgave van naam, voornamen, geboortedatum Kruis. Uit eenzelfde gezin moeten allen worden opgegeven, dus ook de kinde ren, voor wie geen contributie behoeft te worden betaald. Voor statuten, reglementen en bepa lingen, wende men zich tot den admi nistrateur: Lamb. H. de Groot, Oude Gracht 8bis, te Utrecht. Het is slechts onze bedoeling te wij zen op dit mooie fonds, waaraan zoo veel menschen hun bclanglooze mede werking schenken door het donateur schap te aanvaarden of begunstiger te worden, tegen jaarlijksche bijdragen van resp. f 10 en f5. Vooral in den legenwoordigen tijd, waarin zooveel wordt gestreden voor de groote gezinnen, is ook hier een Kantoorboekhandil Kantoormeubelen Schrijfmachines Lingutaul 84 Telef. 628 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau revolutie troon en altaar identificeerde. I m00ie gelegenheid de arme en groote En toch is de plutocratie gegroeid *- •--■ tegen de wet der kerk in. Noodzakelijk is het bovenal positief werk te verrichten. Slechts die groep zal in de toekomst de overwinning behalen, die weet wat zij onmiddellijk wil. Weten wij katho lieken dit wel genoeg? Het zou nood lottig zijn, wanneer wij op sociaal gebied niet tijdig ons program zouden hebben samengesteld. Katholieken zijn voor behoud, eigen lijk voor herstel van het goede in de maatschappij, voor herstel van het pri vaat eigendom binnen zekere grenzen, voor herstel van de door samenwerking gebonden vrijheid der persoonlijkheid, voor herstel van huwelijk en gezin, die steunen op reinheid en toewijding. Zij moeten strijden voor de verbetering van de samenleving die zich steeds verder van de christelijke beschaving gaat verwijderen. dat het uitspansel barst en openscheurt lijk eigendom en de persoonlijke vrij- families te helpen. HET GOOI. De voorzitter van Slad en Lande van Gooiland, E. Ludcn, en de voorzitter van de Vereeniging tot behoud van natuurmonumenten, mr. P. G. van Tienhoven, hebben, aldus het „Vad.". reeds geruimen tijd geleden overleg epieegd ter zake het behoud van de iooische heide Als gevolg hiervan zijn er besprekingen gevoerd met den Commissaris der Koningin, den burge meester van Amsterdam en de Gooi- sche burgemeesters. Men was van meening, dal het behoud van de hei develden in aller belang gewensebt is. Aan den verkoop van het heidebezit van Stad cn Lande zit de gansche Erfgooierskwestie vast en er ligt nu een ontwerp gereed dat hierop neer komt: De provincie Noord-Holland, de ge- Amsterdam en de Gooische wel dat deel, dat voor uitbreiding van de gemeenten onmisbaar zal worden geacht, zal ten bate van Stad en Lande worden verkocht. De opbrengst van alle terreinen zal onder alle leden van Slad cn Lande van Gooiland worden verdeeld. Doch dit kan alleen geschieden als Stad en Lande wordt ontbonden of Indien een wijziging van de Erfgooierswet van 1912 uitkeering mogelijk zal maken. De regeering zal, haar medewerking verleenen, mits alle partijen tot over eenstemming zijn gekomen. De niet-scharende Erfgooiers zijn het er onderling over eens dat zij alleen toestemming tot verkoop van het heidebezit zullen geven Indien zij binnen uiterlijk een jaar geld zullen ontvangen. Het effectenbezit van Stad en Lande bedraagt op het oogenblik ongeveer een miflloen gulden. De op brengst van de heideterrelnen Is nu nog niet nauwkeurig te bepalen dc voor 'bebouwing bestemde gedeelten zijn nog niet gelaxeerd maarzeker zijn hiermee eenig* millioenen gemoeid. Daar het totale aantal erfgooiers on geveer 2100 bedraagt, zal er een aar dig sommetje zij behooren tot de arbeiders en kleinen middenstand Ie vertleelen zijn. De niet-9charenden willen aan den termijn van één jaar vasthouden, omdat zij vreezez dat anders vele erfgooiers, die zich buiten het Gooi hebben ge vestigd waardoor zij het lidmaat schap van Stad en Lande hebben ver loren zullen te-ugkeersn. Deze kunnen dan na een jaar toetreden en de spoeling zal dan sterk verdund worden. Met ontbinding zouden eenige jaren gemoeid zijn, dus aan een spoe dige wetswijziging wordt In afwachting hiervan de voorkeur gegeven Inmiddels formeert de leiding van Stad en Lande zeer voorzichtig den tocht naar het einde, dat door de wen ding waarvan wij in den aanvang spraken in zicht is gekomen. ZUIDERZEEPLANNEN. De Staatscommissie die moest aan geven hoe er met de drooggelegde Zuiderzeegronden moet worden ge handeld, adviseert o.m. het erfpacht stelsel. De erfpachters worden bij voorkeur uit de tijdpachters gekozen. Het is gewenscht de Zuiderzeegron den, zoodra mogelijk na het droog vallen, tot zelfstandige gemeenten te vormen. De Wieringermeer worde een af zonderlijke gemeente. In de overige Zuiderzeepolders zul len verschillende gemeenten gevormd moeten worden, waarbij het voordeelen oplevert, indien de gemeentegrenzen zouden kunnen samenvallen met die van de polderafdeelingen. De Zuiderzeepolders worden tot een afzonderlijke provincie vereenigd, be halve de Wieringermeerpolder welke bij Noord-Holland worde gevoegd. Men is van meenïng dat niet alleen de afsluitdijk, maar ook de IJsselmeer- dijken der Zuiderzeepolders met de daarin gelegen sluizen en bemalings inrichtingen, in beheer en onderhoud j het Rijk behooren te blijven. Men moet streven naar een spoedige drinkwatervoorziening. Op hygiënische gronden is.centrale waterwinning nood zakelijk. De voorbereiding der elcctriciteits- voorziening en de aanleg van hoog spanningsleidingen behoort te zijn geschied wanneer dc polders bouwrijp zijn. KATHOLIEKE STAATSPARTIJ. Tot bestuurslid van de Kath. Staats partij werd gekozen mr. Ooseling. Deze behaalde van de 73 uitge brachte stemmen 59, tegen mr. Aal- berse 12 en twee verdeelde stemmen. Bij de daarna gehouden verkiezing van een voorzitter werd mr. Goseling gekozen. Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. bieding van het H, Hartbeeld. Plech tige Intronisatie door den HoogEerw. Deken Fock. Zangnummers door de gemeenten zullen het grootste deel van de heide koopen, teneinde dit als natuurschoon te behouden. Het bepalen van ieders aandeel in den prijs biedt geen moeilijkheid meer. Eenerzijds acht men een gemeenschappelijk beheer ö.l U„ huid ,tuk(ut o, nuchrl|n,.| "M"™ ook at Is Uw baard nog zoo zwaar on hard,I wel mogelijk, anderzijds acht men de Indien U maar vóór hot Inzoopen da baard-1 Vereeniging tot behoud van natuur- opperviakta Inwrïjtt met aar» wolntg Puroi.| monumenten het aangewezen orgaan. Pijnloos scheren h M BERICHTEN UIT AMERSFOORT De leden der R. K. vakverenigingen, werden uilgenoodigd voor een samen komst Ier gelegenheid van de plech tige intronisatie op Zondag I Juni des avonds 8 uur in het Bondsgeboow. De agerfda geeft aan: Opening door den Voorzitter van het Comité. Lied: „Aan U o Koning der Eeuwen". Aan- ngnu R.K. Gemengde Zangvereniging. St. Caecilia. Slotwoord van den WelEérw. HeerJ. H. Beltman, Geestelijk Adviseur. 'sMorgens om 7 uur H. Mis met algemcenc H. Communie voor de le den, In dc parochiekerk O. L. Vrouw Hemelvaart. Dc leden hebben 'savonds toegang met één huisgenoot. Doör het Heemraadschap Dc Eem is aanbesteed het jaarlijksch onderhoud der verschillende beken, In 10 perc. Lagemaat perc. I en 8 voor f348 en f 184. Leeuwerent Woudenberg perc. 2, 4 en 3 voor f348, f218 en f 146. Velthuizen Woudenberg perc. 2, 5 en 10 voor f343, f248 cn 1118. van Qinket Schorpenzeel perc. 6 en 7 voor f148 en f48. Door de Provinciale Ulrechlschc Electriclteits Maatschappij is het leg den van een 50.000 Volt kabel tusschen Jtrecbt en Amersfoort, bestemd voor de electricitcitsvoorziening van Amers foort opgedragen aan Knebcl te Zeist Vanwege den Rijksgebouwendienst (e 's Hage is aanbesteedhet verbouwen van het Post-, Telegraaf-en Telefoon gebouw te Amersfoort. Laagste in schrijver was Fróllch te Harlingen met f 17.380.-. De R. K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden „St. Fran- ciscus van Assisiö" zal te Amsterdam een congres houden op Zondag 6 Juli of Zondag 13 Juli. Gedemonstreerd zal worden over de a.s. Invoering van het Werktijdenbesluit voor de kantorenen strikte naleving van het Werktijden besluit voor winkels. Bij een kort maar vrij hevig onweer werd in een weide aan de Tweede Steeg een koe doodgeslagen. De heer M. M. uit Amsterdam, die op den Rijksstraatweg Scherpenzeel— Renswoude met zijn auto tegen een boom botste, is in het ziekenhuis te Amersfoort overleden. Door onvoorziene omstandigheden zal 't aangekondigde concert van dc R. K. Muziekvereeniging Wilskracht a.s. Woensdag niet door gaan. Het Is uitgesteld tot Woensdag 4 Juni a.s. In dc Markthal zal Woensdagavond een ouderavond gehouden worden, waar als spreker zal optreden E. van Det, voormalig directeur van het bureau voor Beroepskeuze te Amster dam, met als onderwerp: „Beroeps keuze". Verder zal medewerking wor den verleend door het gemengd koor „Mendelssohn" onder leiding van Van der Glas. Zaterdag reed een meisje op den Weverssingel. De wlelrijdster raakte eenigszins van streek, verloor haar stuur en kwam in de Singel terecht. Op haar hulpgeroep snelden omwo nenden toe en de heer v. d. Pol sprong gekleed te water. Hij mocht er in slagen liet meisje te redden. Door de architecten Herm. Kroes en Zoon werd aanbesteed het verbou wen van het kledingmagazijn Hchcn- kamp Co. Inschrijvers: Gebr. Fijnenberg f 12.380, Gebr. Jansen f 11.700, W. van Gent f 11.179. Het werk is den laagsten Inschrijver gegund.

De Eembode | 1930 | | pagina 1