BSD KI© Wij alléén In Amersfoort, koopen persoonlijk alle vischsoorten in de Rljksvischhallen te IJmuiden. U is dus steeds verzekerd van de billijkste prijzen en de noodzakelijke kwalititeits- contrdlel Thuisbezorgen zonder verhooging UMUIDER VISCIIHANDEL H. GLASTRA Co. N.V. ALLEENUTRECHTSCHESTRAAT 40 - TEL. 92 - AMERSFOORT HOOFDKANTOOR IJMUIDBN. OPOERICHT I MEI 1909 Steeds voorhanden:Tarbot-tong,Kabeljauw,Schetvisch, Schol, Bot enz. Vischconserven - warme croquetten e< vischkoekjes AFSCHEID VAN KAPELAAN H. J. J. M. VAN STRAELEN, van hel Katholiek Jeugdwerk der jongens. Zondagavond had het afscheid plaats van den WelEerw. Heer H. J. J. M. v. Straelen, als directeur der jongf patronaten. De versierde bovenzaal van St. Aechten was geheel gevuld met de leden van St. Theodorus van Emb- den, St. Pancratius en Jonge Werkman: zoo goed als geheel onze parochiale jongelingschap was hier vergaderd. Toen klokslag half acht de aftredende directeur binnentrad, zette het St. Ce- cilia-orkest een bekende vaderlandsche wijs in, nu de draagster van een bc- groetingslied. Het zien van hun be minden directeur in majoor-aalmoeze niersuniform laaide de geestdrift der jongens hoog op, hun bloed bruiste soldatesk, 't was te hooren en te voe len hoe zij onder aanvoering van dezen .majoor", menig vijand zouden ver slaan. Nadat de nieuwe directeur, de weleerw. heer Veltman, in korte woor den aard en doel dezer bijeenkomst had uiteengezet, als zijnde niet zoo zeer een droevig afscheid dan wel een spontane huldiging, gaf de tooneel- vereeniging „Euripedes" een kostelijke klucht ten beste, die wel begrepen en S;esmaakt werd, getuigde de langdurige achsalvo's. Daarna werd door de jon gens een prachtig cadeau aangeboden. Cees Pijpers was hierbij de tolk van de gevoelens zijner makkers. In een keurig-mooie speech gaf hij uiting aan hun dankbaarheid, 't Was werkelijk een behoefte om dat eens te kunnen doen. In de acht jaren dat kap. van Straelen hun patronaat tot groei en bloei had gebracht, was daartoe nog zoozeer geen gelegenheid geweest. Hun jeugdvereeniging was inderdaad hun trots en hun genoegen, vooral op de jeugddag van 1 Sept. j.l. hadden ze gevoeld dat ze iets te beteekenen hadden, dat voelden ze nog steeds de maandelijksche H. Communnie, als in lange rijen jongens en meisjes op gingen ter H. Tafel, eensgezind in geloof en liefde tot God. Echt dank baargevoelden ze zich tegenover hun scheidenden directeur, dat hij zijn krachten en tijd ten beste had willen geven, om in hun parochie zooiets moois te doen opbloeien. Langdurig applaus en dankbare blik ken der kameraden bewezen den jeug digen spreker, dat hij goed gesproken had. Dit waren werkelijk hun diepste gevoelens, in 't dagelijksch leven ver borgen onder hun jongensvormen en manieren en daarom door den opper- vlakkigen waarnemer gewoonlijk niet gekend. De heer H. J. Lensing, als oudste commissielid, sprak vervolgens een dankwoordje. Hij zei o.a. dat de veel jarige taaie en opgewekte werklust van onzen eminenten leider tengevolge had, dat onze parochiale jeugdboom thans prijkte met heerlijke vruchten. Hij bood een foto aan van de vereenigde patronaatsheeren tot blijvende herin nering. Weer zette het orkest een dank- en afscheidslied in, dat uit volle borst werd gezongen. Ontroerd dankte de kapelaan voor deze afscheidshuldiging. Op de eerste plaats was hij dankbaar jegens God, die zijn pogen had willen zegenen. Op de tweede plaats dankte hij zijn trouwe staf, zijn patronaatsfraters- en heeren, die hem zoo bereidwillig steeds ter zijde stonden, die lief en leed met hem gilden deelen, al was dat leed in deze 'acht jaren gelukkig zeer spaarzaam voorgekomen. Hij hoopte dat zijn hee ren den nieuwen directeur ook dezelfde toewijding zouden doen blijken en met hem eendrachtig de schouders zouden blijven zetten onder hetgeen reeds tot stand gebracht werd. Dankbaar was hij ook de jongens jvoor hun steeds zoo trouwe opkomst, hun waardeering en gewillige medewerking, hun onder danige en prettige geest. Dat moe'sten ze ook in de toekomst blijven toonen, mede tot vreugde van hun aftredenden directeur, die het wel en wee van zijn geliefde patronaten van nabij zal blijven medeleven en bereid is met raad daad terzijde te staan. Onder vroolijke muziek van 't pa tronaatsstrijkje, gebruikten de jongens de welkome verfrisschingen hun door de patronaatsheeren uitgereikt. Als de gelegenheid maar eenigszins gunstig was, daverde weer het opgewekte af scheidslied door de zaal. Het „hoezee, hoezee, voor de kapelaan hoezee" was niet van de lucht. De grootsten konden zelfs niet nalaten „hun officier", (hun Napoleon, zooals er één opmerkte) door de zaal rond te dragen. Na een slotwoordje van den nieuwen directeur, werd nog gedefileerd langs de groene tafel o.a. ter bezichtiging der cadeaux en ging men om half 10 voldaan huiswaarts, overtuigd iemand gehuldigd te hebben, die lang reeds een plaatsje innam in hun jongens harten. Jammer dat de zaal niet drie maal zoo groot was, om ook de ouders ge legenheid te kunnen geven, getuige te zijn van dit enthousiasme hunner op groeiende zonen. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. Huijpen en J. W. Boersma A. Koudijs en W. Dijk huizen T. Veenendaal en A. F, Snijders D. v. Dijkhuizen en M. J. G. C. v. Wijk. GehuwdM. C. v. Everdingen en A. G. B. Koops P. J. M. Elings en A. Clever W. Wilkes en A. G. Riggeling G. v. d. Brink en D'. W. Berendse G. Kapers en M. H. v. Maastricht G. Pijpers en amp T. Brandsen en A. Koops. OverledenHuiberdina Wete- rings, 77 jr., echtg. v. P. Meeusen Lambertus v. der Kuilen, 19 jr. 13 Juni. GeborenGeertruida Hen- drika, d. v. B. A. v. Leijenhorst en M. Kieft Gerardus Mattheus, z. v. G. M. Blanke en M. E. Schiffer. 14 Juni. GeborenGeertruida Philo- niena Maria, d. v. P. H. Dohmen en M. G. H. Gielissen. Overleden: Ge- rarda Montauban, 3 m. 16 Juni. GeborenTeuntje, d. v. J. Morren en G. W. v. de Brug Cor nells Arie, z. v. C. v. Zwol en F. J, Diest. GEVESTIGD. Catharina Wijnands, N.H., Dahliastr. 11 Anna Schmitz, R.K., Ulr.weg86dienstb. Maria Presburg, R.K., B.Wuyt.laan 300 v. Gorkum, N.H., B. Wuyt.laan 26 kl. politie Twiinstra, Rem,, Pr. Fred.Iaan 36 '.deGroot,R.K.,Utr.str.44 winkel gal. E. Koelewijn, G.K., v. Campenstr. 47 schildersknecht H. v. Koningsbrugge, R.K., G.v.St.w. straat 68 banketb. F. v. Os, R.K., Langestr. 68 E. Meinhold, E.L., Westerstr. 43 F. v. d. Pol, R.K., Verhoevenstraat 71 huisknecht E. Colenbrander, N.H., Verhoevenstr. 71 ondermach. A. v. Amerongen, R.K., Palmstr. bankw. Maria Brouwer, R.K., Piersonlaan 17, dienstb. Karman, N.H., Wyersstr. 20 hoofdsch. Catharina Boeschoten, N.H. Bankastr. 22 Christina Jacobs, R.K., Beekenst.laan 21, onderw. H. Lohman, R.K., Langestr. 35, winkelb. Anna Riggeling, N.H., D. Fockemaln. 95 dienstb. P. Steinebach, R.K., Weverssingel 7 onderw. fr. D. Kroes, Puntenb.ln. 24 kellner S. Hoekstra, R.K., P. Borstr. 2,11 mach. Lummina Schuur, N.H., Thorbeckepl. 2 dienstbode Wilhelmina Wouters, R.K., F. Blankenh.str. 27, dienstb. C. Schoen, C.G., Amstelslr. handelsr. C. Keete, N.H., Pullstr. 24, reiziger j. Klootwyk, R.K., J. Tolliusstr. 19 arb. remm. Simone de Grootte, Utrechtscheweg 225 kamenier Bronkhorst, N.H., Flierbeekstr. 7 los arb. W. v. d. Lagemaat, N.H., Flierbeekstr. 7 •*tje Sevensma, G.K., G.v.St.w.str. 6 de Ridder, R.K., Monnikenpad 7 sleeperskn. J. Bremer, N.H., M. Withoosstr. 27 Margrietha v. Essen, N.H., Snouckaert- laan 4, dienstbode johanna Neyer, N.H., Utr. weg 10 verkoopst. Femmigje ten Napel, N.H., Arnh.weg 250 dienstbode E. de jonge, N.H., Westerstr. 43 kellner E. Gerretsen, R.K., Puntenb.ln. 38a arb. remm. P. Maroschek, E.L., Soesterweg 391 kapper L. Vry. G.K., Politietroepen korp m.p. Johanna Ensink geb. v. Rijn v. Alkemade N.H., Bisschopsweg 158 Grada Jansen, N.H., Wageningen Havik 14a H. Vierdag. R.K., Utr.str. 7 T. Roqué V.K., Utr.weg. 120 Gerritje Verwey, R.K., Resedastr. 14 J. Hoendervoogt, Rem. Borgerlaan 8, bouwkundige. T. v. d. Ploeg, N.H., Woest.weg 176. Johanna Straatman, R.K., Hof 35, win keljuffrouw. Theodora Pelgrom, R.K., Ranolk.str. 77. H. v. Norden, G.K., Hoogeweg 249, arbeider. Wijgman, N.H., Schimmelp.str. 27. Aaltje Nieuwenhuis, N.H., Varkensm. 9, dienstbode. Josephina v. Bockel, N.H., Hessenstr.}2, huishoudster. B. Veltman, R.K., Zand 31, kapelaan. Petronella Bieseraan, R.K., v. Lennep- laan 10, kinderjuffrouw. Jannetta Methorst, N.H., Kon. Wilh. str. 38, dienstbode. Huinink, R.K., Arnh.weg 52, schilder- Jannetje v. Maanen, G.K., Birkt 9. klerk Secretarie. J. Reinders, N.H., Tolliusstr. 16, ll.klerk. G. v. Buuren, R.K., Tuinstr. 2, eleclr. A. Thijssen, R.K., Kapelw. 62, koopman. A. Baars, N.H., St. Ansfr.straat 11. Wed. J. Hanken, N.H., St. Ansfr.str. j. Amesz, R.K., Schaepm.l. 16, werkm. W. Koelewijn, G.K., v. Bemmelstr. 32, schilderskn. J. Blom, N.H., Aldegondestr. C. Numan, Sumatrastr. 21, leerl.mach. H. Harms, N.H., v. Effenlaan 17, mach. M. de Jong, N.H., Sumatrastr. 15, mach. H. Buzink, N.H., Tollenslaan 5, mach. P. v. Horssen, N.H., Monnikenpad 49, bakker. W. v. Spriel, N.H., Kruiskamp 140. Jacoba Naue, N.H., Zuidsingel 64. A. de Vries, R.K., O. Soesterweg 67, winkelbediende. W. Mandema, St. Radboudsjr. 26, electr. A. Tillemans, R.K., Langestr. 21, bakker. Johanna Kentin, R.K., K. Bergstraat 4, dienstbode. Louisa Kiene, R.K., Langestraat 106b, winkeljuffrouw. G. Calis, R.K., Fr. Halsstraat 29. Arnolds Kaas, R.K., Heiligenb.weg 183, dienstbode. L( Martha v.Bogerijen, R.K.,Muurhuizert9$ '- Catharina Brok, R.K., Muurhuizen 31- C. v. Schaik, R.K., Aldegondestr. 102. Theresia Lichtenegger, R.K., Arnh.w.7, dienstbode. J. Bartelse, N.H., Bleekerstr. 7, bloemist. Cb. de Groot, R.K., P. Borstr. 36, timmerman. Jacoba Hagen, R.K., Monnikenpad 34. G. Schel, N.H., Javastr. 9, mach. N.S. W. de Ruig, R.K., Langegr. 9b, ll.mach. A. Harmsen, N.H., Anjerpl. 8, m.bankw. L. Pot, Parallelw. 2, smid bankw. Jacoba v. d. Zee—geb. v. d. Bi Rem., B.W.Iaan 29. L. Inderwisch.N.H., Palmstr. 286ll.mach. E. v. d. Kemp, G.K., Havik 21, bakker. H. Hertog, R.K., Havik 19, banketb. Hendrika Loois, N.H., Soesterw. 431. J. v. Wier, Zwanenh.str. 13, arb. I. Visser, Staringlaan 6. Eindexamens Gemeentelijke Han delsscholen. De eindexamens dezer scholen zullen plaats hebben: a. van de Middelbare Handelsschool met 4-j. c.Schriftelijk van 17Juni 30 Juni; mondeling op 3 en 4 Juli; b. van de Hoogere Handelsschool met 5-j. c.: Schriftelijk van 17 Juni— 2 Juli; mondeling van 7 tot 10 Juli c. van de Middelbare Handelsavond school met 3-j. c.: Schriftelijk >t gecommitteerden bij deze eind examens zijn benoemd: a. Voor Middelbare en Hoogere Handelsschool met 4- en 5-j. c.: Mr. E. H. Bergsma, Oud-Vice-Pre* sident v. d. Raad van Justitie in N.-l. H, Bierman plv., Oud-Adm. Kon. Ned. Petroleum-Mij.A. ter Cock, Voorz. Raad van Arbeid; Mr. C. H. v. Dam, Griffier Kantongerecht; Ir. A. Groot- hoff. Ingenieur; E. Hogewind, Luit.- Kol. Genie O.I.-leger b.d.; W. v. Hou ten plv., Oud-Adm. Cultures Ned.-I.i 1. E. Hubers, Lid der fa. Hubers en Vormer; A. H. Martens, Dir. der Amersf. Middenstandsbank; Mr. J. H. Scheurer, Secr. der K. v. K. en Fabr. A. Selleman plv.. Dir. der Nuts-Spaar- bank; J. F. de With, Dir. der Geld. Credietver. b. Voor de Handelsavondschool met 3-j. c.: J. F. de With, Dir. Geld. Credietver.; Mr, J. H. Scheurer, Secr. K. v. K. en F. Mej. E. M. van Hamersveld en J. J. Polderman, allen alhier. In totaal nemen aan deze examens 50 leerlingen deel. Barneveld Burgerlijke Stand. GeborenMagdalena, d. v. J. Heira- garartner en B. Mouw Johannes, z. v. W. W. v. Brummelen en J. v. de Brandhof Wilhelm, z. v. H. Slein M. C. Masselink Joannes Her- inus, z. v. W. v. de Hengel en G. Dijk Aart, z. v. E. J. Zevenber- n en G. Schuiteman Cornelis, z. E. v. Harten en A. de Wilde - Albertha Berendina, d. v. J. Brouwer en M. Schut. Ondertrouwd: H. Kieft en J. Schut. Gehuwd: T. Schuurman Robijn. Eemnes Burgerlijke Stand. GeborenGerardus Lambertus, z. v. L. Hilhorst en C. M. de Jong. Hoogland Geboren: Heintje, d. v. G. v. de Kamp en H. Pothoven Hendrik, z. v. E. v. der Horst en Cilia v. Buren. Overleden: Maria Voskuilen, 78 jr., echtg. v. J. v. d. Heuvel. Leusden Burgemeester en Wethouders van Leusden maken bekend, dat de schouw over de wegen en watergangen in de gemeente Leusden, door hen zal worden gehouden op Dinsdag 24 Juni 1930. Nlikerk Op de markt. Aangevoerd 352.500 eieren f4—5.20; 45 biggen f 16—25; 98 runderen' melkkoeien f 185—350; vette koeien f 225—400; 45 nuchtere kalveren, slachtkal veren f 8f 14 mestkalveren f 18. Soesterberg van vragen maatregelen terverbetering van den Rijksweg Amersfoort—Huis ter Heide, heeft de Minister van Waterstaat ge antwoord Toet de maatregelen ter verbetering van het RijkswegvakAmersfoort—HuisterHeide in het algemeen hebben gefaald. Op sommige plaatsen heeft de verbetering blijvend gunstig gevolg gehad, op enkele andere daarentegen nog niet. Verwacht mag echter worden, dat door herhaling van de behandeling van het wegopper- vlak ook de thans nog gladde gedeel ten kunnen worden verbeterd. Daar mede zal spoedig worden begonnen. Het is niet juist, ongevallen, welke op .dezen weg.voorkomen, in het algemeen aan den toestand van den weg toe te schrijven. Over dezen weg toch gaan maandelijks 30.000 auto's, waaruit in verband met het aantal ongelukken reeds volgt, dat de oorzaak van slip pen o.a. ook moet zijn gelegen in op dezen rechten, voldoend breeden en effen weg te snel rijden en uitwijken, te plotseling remmen of snelheid ver meerderen, ongelijk gestelde remmen, ïz. 2. De beoordeeling van de uitkom sten van uitgevoerde verbeteringswer- ken heeft met zoodanige objectiviteit plaats, dat voor een bijzonder onder zoek in dezen geen aanleiding bestaat. Soest Burgerlijke Stand. Geboren: Jan, z. v. A. v. der Schagt en W. J. Smeele Pieternella, d. v. Schagen en C. Groeneweg Jan, v. W. v. d. Brink en T. Meerding Reijer Quirinus, z. v. C- T. v. Hazen- donk en A. de Bruin Jacobus Adria- nus Theodorus, z. v. E. C. v. Breukelen en R. A. Kamerbeek Wilhelmus Reinier, z. v. H. Willemse en A. Werk hoven. Ondertrouwd: W.J. v.Roomen en J. W. Fugers J. Dumorlier en W, Groenesteijn. GehuwdJ. G. Wester- veld en G. v. der Heiden. Overleden: Barend Oosterdorp, 51 jr., ongeh. Jan Lenten, 21 jr., ongeh. Stoutenburg In 1929 werden in de provincie Gelderland in totaal dertien tollen op- leheven en wel vijf tollen op de wegen tarnevcld—Stoutenburg en Barneveld -Putten. - Burgerlijke Stand: Geboren: Hendrik, z. v. W. v. d. Brink en M. Plaizier. Overleden; johanna Berendina Timmerman, 84 jr., ongehuwd. Utrecht Katholiek Utrecht heeft den nieuwen aartsbisschop, Mgr. J. H. G. Jansen een grootsche hulde gebracht. Tus- schen drie en vier uur verzamelden zich daartoe op het sportterrein aan de Willem Barentzstraat niet minder dan tienduizend georganiseerde katho lieken om in optocht langs de woning van Mgr. Jansen aan de Maliebaan te néfileeren. De onafzienbare stoet werd door een tiental muziekcorpsen bege leid. Toen deze optocht, waarin talrijke vaandels werden meegevoerd, de Ma liebaan introk, verscheen de aartsbis schop in gezelschap van vicaris-gene raal Huurdeman en deken Knuvelder op een tribune, welke voor deze ge legenheid voor het paleis was opge bouwd. Inmiddels hadden zich hier voor de zangers van de katholieke kerkkoren om hun leider, Constant Heymans geschaard, om het vierstem mige Saccerdos Pontifex en het Exul- tabo aan te heffen. Nadat de stoet ge heel voorbij was getrokken, werden nogmaals eenige liederen ten gehoore gebracht. Des avonds wars in Ti vol i de hul diging met een zeer druk bezochte feestvergadering voortgezet. In het midden van de zaal was de zetel van Mgr. Jansen geplaatst en ter weers zijden van hem hadden de Commis saris der Koningin, Dr. H. Th. 's Ja cob en de burgemeester van Utrecht, Dr. J. P. Fockema Andrea plaats ge nomen. Een groot aantal kerkelijke autoriteiten, luisterden de feestelijke bijeenkomst met hun tegenwoordigheid op, terwijl wij van de wereldlijke noe men het Eerste Kamerlid, A. C. de Bruyn, de Uirechtsche wethouders Smulders en Bekker, de professoren Noyens, Pompe, Roels en Schmutzer, Nadat allen hun plaatsen hadden ingenomen en het zangkoor onder leiding van Winnubst zijn Saccerdos had ten gehoore gebracht, verwel komde Mr. H. W. de Vink, voorzitter van het Comité dat deze huldiging had voorbereid, allereerst den nieuwen aartsbisschop en vervolgens de voor aanstaande geestelijken en leeken die aan deze bijeenkomst wilden deel nemen. Baron van Wijnbergen hield daarop de feestrede. Spr. schetste de betee- kenis van de instelling der kerkelijke hiërarchie én de belangrijkheid van het episcopaat. Hij vestigde er de aan dacht op, dat Mgr. Jansen voor het aartsbisdom geen onbekende was. Wanneer hij bedacht, dat veel en hard werken het beste middel is om goed en lang te kunnen arbeiden, dan had hij ook op grond van zuiver mensche- lljke overwegingen alle reden om met groot vertrouwen de toekomst tegemoet te zien. Uit de Land en Tuinbouw-wereld. Nadruk verboden. De doordringbaarheid der eierschalen. Een molenaar had honderd eenden eieren onder zijn eenden gelegd om uit te broeden, en stond versteld, dat de goed broedende eenden daarvan slechts 20 eendjes uitgebroed hadden. Bij een nauwkeurig onderzoek der niet uitgekomen eieren bleek, dat ter hoogte van het luchtblaasje een zwart vlekje te zien was, dat (gelijk bij 't openen van 't ei bleek) afkomstig was van een donker groen schimmelplantje. Deze eieren waren kwalijk riekend en leven zat er niet in. 't Was de roetschimmel (aspergillus fumigatus), die zich wer kelijk ook somwijlen in de eileider van het pluimgedierte bevindt, maar in dit geval bepaald uit het stroo kwam, waarop de eieren gelegd waren, want dit stroo was geheel met roetschimmel bezet. Conclusie de fokker were reine stoffen of muffen mest! Voedering van het Pluimvee. Kippen, eenden en ganzen mogen nooit te zamen gevoederd worden. We zouden anders de teleurstellende ondervindingopdoen, dat de eenden zeer vet worden, de kippen in normalen toestand blijven, en de ganzen meer dan mager zullen zijn. De eenden toch eten buitengewoon haastig en hun honger wordt dus vol komen gestild; hun kroppen worden vol. De kippen zien 't spoedig ver mindéren van 't voeder en haasten zich dus ook met eten zooveel zij kunnenze krijgen derhalve wat ze noodig hebben, omdat zij niet zooveel gebruiken als de eenden. De ganzen evenwel, die wegens hun grootte een daarmee overeenkomend, rijkelijk rant soen behoeven, zijn niet in slaat gelijk op te eten met de eenden en de kippen en blijven dus hongerig. Kunnen ze, wat ze te kort kwamen, in 't gras inhalen, dan gaat het nog, maar anders ziet het er schraal uit voor de vette ganzen. Haarverzorging bij Paarden. Om haar der paarden mooi en glanzend te doen zijn, wordt het volgende mid del aanbevolen. In 't voor- en najaar kookt men voor elk paard twee tot drie handvollen lijnzaad in circa 6 Liter water, en geeft ze dit gedurende vier weken dagelijks te drinken. Het ver haren der paarden gaat dan gemak kelijk, en de droes, waarvoor ze in die jaargetijden bijzonder vatbaar zijn, blijft of geheel achterwege, of zal bij eenige goede oppassing spoedig over zijn. Een dankbare kamerplant. Er is bijna geen dankbaarder bloeiende kamer plant, dan de primula obconica gran- diflora. Als bewijs daarvan deelen we mee, dat we een exemplaarzagen.dat reeds ruim 3 jaar achtereen, winter en zomer door, heeft gebloeid. De plant is bovendien zeer gemakkelijk, want zij is ongevoelig voor stof, voor verandering van temperatuur, en men heeft er geen raam met veel zon voor noodig. Ze moet integendeel voor te veel zon beschut worden. Wanneer de bloei wat begint te verminderen, tegen den zomer, dan neemt men Ue plant uit den pot en scheurt er bijv. drie van, natuurlijk zóó, dat aan elk stuk eenige wortels blijven zitten. Deze drie zet men bij elkaar in een grooteren pot. Het bloeien gaat dan steeds door, en men krijgt er een kamerplant van, die het bekijken waard :s, en waarvan men maanden achtereen genoegen heeft. Mond- en klauwzeer en inenting met pokstof. Een eigenaardige ontdekking heeft men gedaan in Noorwegen. Daar schijnt het nog al eens voor te komen, dat koeien lijden aan koepokken aan uier en tepels; een verschijnsel, dat ook hier wel bekend is. Nu ging men daar in Noorwegen de koeien tegen inenten met pokstof. En wat zag men toen gebeuren? De behandelde dieren kregen toen mond- en klauwzeer. Niet een enkel geval deed zich hiervan voor, maar herhaaldelijk, bij opzettelijk genomen proeven, zag men hetzelfde. Er schijnt dus verband tusschen een en ander te bestaan, maar hoe? Een vraag voor de wetenschap, om op te lossen. B—r. VAN HIER EN DAAR. Houdt er den moed maar in! Dat wordt den laatsten tijd den boeren in alle toonaarden toegezongen. En die gelooven het wel. Het gaat met den land- en tuinbouw nog niet zooals het gaan moet. Tal van geneesmiddelen worden den patiënt voorgeschreven, maar of ze werkelijk zullen helpen, gelooft zelfs de dokter' niet, die ze voorschrijft. Onlangs is er een vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw gehouden, waar verschillende wenschen besproken werden, die aan de igeering zouden worden voorgelegd. Bij den aanvang van die vergadering was ook een regeeringsvertegenwoordi- ger aanwezig, die ook al zeide op zijn dat men den moed maar niet verliezen, immers Frankrijk had zijn invoerrechten op de haver weer eens met 75 verhoogd. Met de Oostelijke buren gaat het evenzoo. Op elke 100 K.G. eieren wil men daar 30 mark, d.i. 10 gulden in voerrecht gaan heffen. Dat is natuurlijk, om onze kippenhou- ders eens een handje te helpen! En zoo gaat men maar door. Het mooiste is, dat men omgekeerd den uitvoer naar ons land bevordert door uitvoerpremies. Neem het artikel rogge. Elk jaar gaar er een groote hoe veelheid rogge uit ons land naar Duitschland. Nu worden er Uitvoerpre- op gesteld. Wat doen nu de Duit- Ischers aan onze Noordelijke grenzen? Ze smokkelen Hollandsche rogge naar Duitschland en voeren die als Duitsche rogge uit, om zoo de uitvoerpremie te pakken te kunnen krijgen. Intusschen toch maar: houdt er den moed maar in! Dat doen inderdaad de tuinders. Zij laten den kop nog niet hangen. at zien we bij vele boeren maar al te veel gebeuren. In Denemarken is er een commissie ingesteld, die dezelfde zaken te onder zoeken had als ons land de Staatscom missie Ebcls en Lovink. Nu kwam die commissie met een eigenaardig advies voor den dag en wel, dat de boeren en tuinders in Denemarken zichzelf maar moeten zien te redden. Dat is nu wel heel mooi. Ze gaf ook wel aan, hoe het móest gebeuren, maar dat neemt niet weg, dat men ook daar wel wat anders verwacht had. De raad, die de commissie daar geeft in het kort deze: Maak meer propa ganda voor uw artikel. Dus eet meer brood, eet meer eieren, eet meer aard appels, eet meer uien, eet meer winter- ton, eet meerja wat al niet. Of het helpen zal? Zeker is dat ook door de landbouw organisaties voor het Hollandsche pro duct wel wat meer propaganda gemaakt mocht worden, maar het blijft de vraag, of dit in die mate zou helpen, dat er .-rkelijk zulke buitengewone af nemers zouden komen. Voor enkele producten mogen we dan n uitzondering maken. En dat zijn dan de zuivedproducten. Boter en kaas zijn naar verre landen te vervoeren en daar kon dus de noodige reclame voor gemaakt worden. Dat heb ben de Zwitsersche boeren ook voor hun kaas gedaan in Amerika en met succes. En nu gaan straks onze tuinders een grooten aanval wagen op tie magen en beurzen van de Zwitsersche koopers. Zwitserland behoort nog niet zoo lang tot onze afnemers. Eerst sinds 1928 is er een noemens waardige afzet van groenten fruit naar Zwitserland begonnen. Nu meent men dat dit land nog wel veel meer van ons kan betrekken. Dezen zomer wordt er een groote fruit- en grocntcntentoonstel- ling in Luzern gehouden en daarheen zal nu de keur van onze groenten en fruit ingezonden worden en natuurlijk op keurige en origineelc- wijze worden ten toongesteld, zoodat elke bezoeker van de tentoonstelling vertrekt met een woord vau lof voor dat mooie Holland sche goed. Het vorig jaar is dat buiten gewoon goed geslaagd in Keulen. Waarom zou het dit jaar niet gaan .in Luzern? Houdt er den moed maar in! Ouden van dagen Ouden van dagen nemen gaarne van die kleine ge woonten aan, waarvoor Jongeren geen tijd of aan dacht hebben. Onmiskenbaar is daarbij ook de gewoonte steeds PEPERMUNT mede te dragen. Het dage lijksch gebruik van deze origineele pepermunt be- teekent steeds opnieuw een genot en aangename tljdpa88eering.

De Eembode | 1930 | | pagina 2