Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken ll ll rONGERS Koopt uw Schrijfmachine De €embode Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch I A M ytl Advertentiën 26 cent per regel. Billijke tarieven opzegging van abonnement moet geschieden M M^Ê voor handel en nijverheid bij geregeld adyer- voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs H H I I I I II II I M 7 leeren. Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort! 1.10 W Wt V WT f WT vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Kintoor en Drukkerij Langegracht 2« te Amersfoort Telefoon 314 4«rQ Verschijnt eiken Dlnsdeg- en Vrlldngmlddeg - Post-giro no. 442M Vier en veertigste Jaargang pGDW Vrijdag 20 Juni 1930 - No. 24 't Is niet altijd wijs te zeggen ivaf wij denken. Epistel en Evangelie. 2e Zondag na Pinksteren. Les uit den eersten brief van den H. apostel Joannes; III, 13—18. Zeer geliefden! Verwondert u niet, zoo de wereld u haat. Wij weten, dat wij uit den dood tot het leven zijn overgebracht, dewijl wij de broeders liefhebben. Die niet liefheeft, blijft in den dood. Al wie zijnen broeder haat, is een moordenaar; en gij weet, dat geen moordenaar het eeuwig leven heeft in hem blijvend. Hierin hebben wij de liefde Gods gekend, dat Hij zijn leven voor ons gegeven heeftook wij moeten voor de broeders ons leven geven. Indien nu iemand de goederen dezer wereld heeft en zijnen broeder gebrek ziet hebben, en zijn hart voor hem sluit, hoe blijft de liefde Gods in hem? Mijne kinderkens! laat ons niet liefhebben met woord of met de tong, maar in daad en waarheid! EVANGELIE volgens den H. Lucas; XIV, 16—24. In dien tijd sprak Jezus tot de Pha- rizeën deze gelijkenis: Zeker man rechtte een groot avondmaal aan en noodigde velen. En tegen het uur des avondmaals zond hij zijnen dienaar om den genoodigden te zeggen dat zij zouden komen, daar alles reeds toe bereid was. Doch zij begonnen zich allen gelijkelijk te verontschuldigen. De eerste zeide tot hemIk heb eene landhoeve gekocht en moet noodzake lijk uitgaan om die te bezien; ik bid u, houd mij voor verontschuldigdEen ander zeideIk heb vijf koppel ossen gekocht en ga ze beproeven; ik bid u, houd mij voor verontschuldigd! En een ander zeide: !k heb eene vrouw getrouwd, en daarom kan ik niet komen. De dienaar nu keerde terug en bood schapte dit zijnen heer. Toen werd de huisvader vertoornd en sprak tot zijnen dienaar: Ga haastig uit naar de straten en wijken der stad, en breng de armen en kranken en blinden en kreupelen hier binnen! De dienaar nu zeide: Heer! het is geschied gelijk gij bevo len hebt, en er is nog plaats. En de heer sprak tot den dienaar: Ga uit naar de wegen en heggen, en dring hen binnen te komen, opdat mijn huis vol worde! Doch ik zeg u, dat geen van die mannen, welke uitgenoodigd waren, mijn avondmaal proeven zal. Liturgische Kalender. Week van 22—28 Juni. N.B. Dagelijks Credo, tot en met Donderd. Prefatie van Kerstmis. Zondag 22. Zond. onder het Octaaf v. H. Sacramentsdag, Tijdeigen, Mis Factus est, 2e geb. v. h. Octaaf, 3e H. Paulinus. Maandag 23. Mis als H. Sacraments dag, 2e geb. en laatste Evang. v. d. Vigilie van St. Jan, 3e Concede. Dinsdag 24. Geboorte H. Joannes den Dooper (St. Jan) met Octaaf, 2e geb. H. Sacramentsdag. Woensdag25. Mis als H. Sacraments dag, 2e geb. H. Adalbcrlus (Nederl.), 3e H. Gulielmus, 4e Oct. van St. Jan. Donderdag 26. Octaafdag Mis als H. Sacramentsdag. 2e geb. H.H. Joannes en Paulus, 3e Oct. van Sl. Jan. Vrijdag. 27. Feest v. h. Hart v. Jezus Octaaf. Nieuwe Mis Cogitationes, met eigen Prefatie, Zaterdag 28. H. lrenus, 2e geb. v. Oct. H. Hart, 3e Oct. v. St. Jan, 4e «ipiv pn laatste Fvanrr v H Vinilio Hart. Evangelieverklaring. 2e Zondag na Pinksteren. De gelijkenis of parabel uit het Evan gelie van dezen Zondag werd door Jesus uitgesproken toen Hij op zekeren dag door een der Joodsche Oversten uitgenoodigd was aan een gastmaal, waar verschillende Pharizeëen met Hem aanzaten. Dit was voor Jesus een aan leiding om te spreken over het groote gastmaal door God zelve bereid n.l. het Rijk Gods, het Messiaansche Rijk en haar geestelijke goederen en gaven. Een zeker mensch, later genoemd »de huisvader, d.i. God de Vader, richtte een groot gastmaal aan. En Hij zond zijn dienaar, d.i. volgens vele schriftuurverklaarders, Christus, om de genoodigden te boodschappen dat het KANTOORBOEKHANDEL m F. TULP Langestrait 66 t.o. Krommettraat TEL. 326 WERKBLOC's 200 VEL PRIMA PAPIER CENT - 55 CENT gastmaal bereid was. Deze uitnoodi- ging gold de oversten en leiders van het |oodsche Volk: de Pharizeëen. Doch ziet, toen de uitnoodiging tot hen kwam begonnen ze zich allen te ver ontschuldigen. Merken we op, dat de verontschuldigingen op zich zelfwettg en geoorloofd waren en leeren we hieruit, dat ook zij, die geheel opgaan in geoorloofde wereldsche beslomme ringen, daardoor doof kunnen worden voor de uitnoodiging van God om het Rijk Gods te zoeken en het deelachtig te worden, gelijk dit het geval was met de Pharizeëen. De dienaar boodschapte dit zijn heer. Alsdan gaf deze het bevel om te gaan door de straten en stegen der stad en in plaats van de aanzienlijken de armen des volks uit te noodigen. Deze tweede uitnoodiging gold dus deeen- voudigen uit het volk in de stad d.i. onder het Joodsche Volk. En ziet, terwijl de eerstgenoodigden zich ver ontschuldigden gaven velen uit het volk gehoor aan de uitnoodiging. „Aan de armen zal het Evangelie verkondigd worden," Dit profetisch woord ging in vervulling in de dagen van Jesus en is van kracht gebleven tot heden toe. Terwijl de aanzienlijken des volks opgaan in het aardsche en zich ver wijderd houden van het Rijk Gods vindt het Evangelie gehoor bij de een- voudigen van harte, Als er echter nog plaats is aan het gastmaal zendt de Heer des huizes zijn dienaar buiten de stad d.i. buiten het Joodsche volk om ook daar de zielen uit te noodigen: „Zoekt eerst het Rijk Gods". Aangezien Christus zelf echter niet tot de heidenen ge gaan is geschiedde deze uitnoodiging tot de heidenen niet rechtstreeks maar middelijk n.l, door middel van de Apostelen en hun opvolgers. En ook van de heidenen gaven velen gehoor "•i traden toe tot het Messiaansche Rijk. Jesus eindigde dat met een waar schuwing en bedreiging tot de Phari zeëen, met wie hij aanzit, dat niemand van hen die het eerst genoodigd wa ren n.l. de Pharazeëen zelve, deel zou den hebben aan Zijn Rijk. De H. Kerk past deze parabel toe op het gastmaal bij uitstek in het Mes siaansche Rijk de H. Eucharistie. Sluiten wij onze ooren niet voor de uitnoodiging opdat wellicht niet ande ren in onze plaats uitgenoodigd woi den. enkele groep van uitverkorenen, maar voor allen, die van goeden wille zijn. Wanneer arbeid en kapitaal in een hand gebracht worden, is het kapitaal dienstbaar aan den arbeid en niet omgekeerd. Tegen het gore woekervrouwtje in een steegje behoefde Leo Xill geen encycliek uit te vaardigen. Wel is een wraakzuchtige woeker meermalen ver oordeeld, doch steeds doemt zij weer in nieuwe vormen op. Ik noem slechts de begeerlijkheid van bankspeculaties en bank-manoeuvres, dividend en tan tième, renteberekening. De ongebrei delde winst-honger parasiteert op de volkshuishouding. Wij moeten bouwen aan een nieuwe volkshuishouding met als doelstelling bevrediging van de redelijke behoeften. Daarnaast moeten wij breken, alles wat daarvoor in den weg staat. Deze twee economische gedachten door dringen ons in de toekomst. De economische mensch moet op- euw geboren worden en gedoopt in Christus! Wij verwijten het socialisme niet jn radicalisme of zijn strijd voor be tere volkshuishouding, maar wel het systematisch en in principe vergeten van den Christus. Het woord van den Evangelist blijft: „Als God de Heer het huis niet bouwt, werken de arbei ders tevergeefs." De hoop der redding is te verwachten in een ruime uitstor ting der liefde. Liefde vinden wij niet bij het socialisme maar bij den Christus. Zomersproeten verdwij- nen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten Breken en bouwen. Pater Dr. Vrljmoed heeft dezer dagen een rede gehouden, welke o.m. de ;ende gedachten bevatte: iarx heeft gezegd dat het kapita lisme de moeder zou zijn van het communisme. Er zit een waarheid in deze profetie, maar zij is mechanisch opgevat, De volkshuishouding is geen mechanisme, maar een organisatie, een levend ding, dat door den wil van de menschen kan worden beïnvloed. Wat menschenhanden breken, kunnen mcnschenhanden weer opbouwen. De Katholieken moeten breken en bouwen! Dat het communisme het kind van het kapitalisme zou zijn en dat kind de verlosser zou zijn ontken ik. Wij erkennen maar één verlosser en dat is Christus! In zijn leer zullen we de natuurlijke, Christelijke volkshuishou ding opbouwen. En we kunnen daar aan niet bouwen, als we niet tegelij kertijd 't kapitalisme in zijn diepste grondslagen afbreken. Het kapitalisme wil beheersching der volkshuishouding in het winstbejag van het kapitaalbe zit, met als doelstelling niet behoefte bevrediging maar winst. De moderne economische mensch balanceert op zijn hoofd en loopt op zijn handen! De Rerum Novarum wilde de grond slagen leeren vooor een betere volks huishouding. Eigendom en arbeid werden voorop gezet! Een voorbeeld. Het gaat den boeren slecht. Oorzaak? De hypotheekbanken keeren 20 tot 50 pet. dividend uit terwille van het kapitaal. Zóó heeft Paus Leo XIII het recht op eigendom niet bedoeld. Eigendom voor allen niet voor De Amsterdamsche straatweg. Door T. PLUIM. Het lijkt vanzelfsprekend, dat de statige en breede Amsterdamsche Straat weg, van Soestdijk af tot 't Hotel Groeneveld toe, als verkeersweg is aangelegd en nog wel op een breedte, aarmee Baarn „zij n tijd ver voorui t" was En toch is die weg oorspronkelijk met een geheel ander doel aangelegd, n.l. tot verfraaiing van Baarn, of zooals het heette, tot „embellissement van den dorpe". Eerst onlangs ben ik bij 't snuffelen in ons gemeente-archief, tot die verrassende ontdekking gekomen en wil U nu gaarne deelgenoot maken. De aanlegger van den weg was niets minder dan een Amsterdamsch burge meester, zooals uit 't volgende opstel zal blijken. Een kleine drie eeuwen geleden be hoorde het landgoed „de Eult" (bij Soestdijk)metde deftige heerenhuizinge aan de familie Deutz, afkomstig uit de gelijknamige voorstad van Keulen en weldra een der voornaamste handels firma's van Amsterdam. Dit koopmans huis had o.a. van den Keizer het monopolie verkregen voor den verkoop in Noord-Europa van het kwikzilver uit de keizerlijke mijnen, met den titel van „Keizerlijk Factoor van het Kwik zilver te Amsterdam". De eerste „fac toor" Jean Deutz (wiens vader Johan zich te Amsterdam als koopman in Oost-Indische waren had gevestigd) ik zeg Jean Deutz zat er dan ook weldra warmpjes in, zoodat hij de reeds genoemde „Eult" aankocht. Zijn zoon en opvolger mr. |ean Deutz werd (eveneens door aankoop) heer van Assendelft, Heemskerk, Hoogdorp, Nootdorp en Reeuwijk, u ziet het: een echt-deftige Amsterdamsche pa triciër. Op zijn beurt wordt hij door zijn zoon Willem Gideon opgevolgd (geb. 1697, overl. 1757), wien aanvankelijk ook alles voor den wind ging, dank zij het „kwikzilver". Hij richtte o.a. de „Negotatie" van 1 mill. gld. op, ten behoeve van eenige planters in de „Colonie Suriname' (welk bedrag tot vier mil. werd verhoogd, waarvan Willem Gideon Deutz negen ton in aandeelen bezat). Hierdoor werd hij de voornaamste importeur te Amsterdam van West-Indische suiker en koffie een tweede kwikzilvermijn voor hem Geen wonder, dat zulk een patriciër meermalen burgemeester van Amster dam was, eerlijk geteld vijf maal. 's Zomers vertoefde onze jonggezel (want hij is nooit getrouwd) gaarne op zijn buitenverblijf de Eult en spaarde niets om het te vergrooten en te ver fraaien dank zij het kwik en de koffie. Nu waren er in die dagen nog weinig bosschen bij Baarn (1730); zelfs Sroot deel van wat ter weerszijden en huidigen grooten verkeersweg den Amsterdamschen Straatweg ligt was nog heideveld met schaaps kooien. Om nu zijn landgoed te ver fraaien, diende onze Deutz in 1733 een verzoek bij 't Dorpsbestuur van Baarn in, om over deze heidevelden (De Baarnsche Meent) eenige lanen „tot embellissement" te mogen aanleg gen. Eén zou loopen (in rechte lijn) van 't Paleis Soestdijk naar 't huidige hotel Groeneveld u raadt het al aanstonds: de huidige breede en sta tige Amsterdamsche Straatweg. Maar de toenmalige verkeersweg zou intact blijvendie liep met zijn diepe zand sporen over de Hooge Vuursche. De nieuwe laan zou 650 Rijnlandsche roeden (2'/j K.M.) lang worden en 12 van die roeden (45 M.) breed. De heer Deutz was voornemens ter weerszijden drie rijen beukeboomen te planten en zou dan in de gemeentekas f 1000 stor ten en een schuld van f250 kwijt schelden. Het arbeidsloon begrootte hii op f 10.000, een uitkomst voor het armelijke Baarn, waarvan onze Deutz de grootste ingeland was. Het dorpsbestuur greep dit aanbod met beide handen aan, mits de heer Deutz zich zou houden aan het wedcr- zijdsch goedgekeurd contract, want men vond het zeker al te mooi. En zoo begonnen de werkzaamheden. Toen alles gereed was, het liep al tegen 1745 zou er een onder zoek ingesteld worden, want het Baarn sche dorpsbestuur was nogal (bij de pinken: het wilde zich overtuigen, of de heer Deutz zich wel aan het con tract gehouden had. (Ik vermoed, dat een klikspaan om een plasdankje ver legen was geweest!). Het bleek n.l., dat hijméér genomen had, dan was afgesproken en dat hij aan elke zijde der laan maar twee in plaats van drie rijen boomen had geplant. Men zou „proces-verbaal" opmaken, maar...de heer Deutz gaf nog vrijwillig f750 aan de schrale dorpskas en de rest raadt de zaak was in orde. (De oorspronkelijke brief, waarbij Deutz aan den Schout van Baarn die f750 toezendt, is nog bewaard, even als een groote teekening van het we genplan), Deutz heeft niet kunnen vermoeden, dat zijn laan „tot embelissement van den dorpe" later een deel van den grooten heerweg zou wordendie rechte en breede laan, met haar schaduwrijk geboomte heeft dan ook weldra den kronkelenden weg over de Hooge Vuur sche vervangen, wanneer, zegt ons gemeente-archief helaas niet. Niemand wist in onze dagen meer en ik zelf ook niet, zooals ik boven reeds zeide, dat Baarn dien breeden en statigen Amsterdamschen Straatweg met zijn prachtig geboomte aan den Amsterdamschen burgemeester W. G. Deutz te danken heeft, evenals de huidige Van Heutslaan, die ook 45 M. breed is. (Ik heb het onlangs zelf nog igemeten). De heer Deutz heeft laat ik dat nog even mededeelen aan zijn „Co lonie Suriname" helaas! een strop ge had; zijn zaken waren bij zijn dood (1757) daardoor zóó in de war, dat zijn erfgenamen zijn nalatenschap slechts onder benefice van inventaris wilden aanvaarden, dat wil zeggen: dat zij er afstand van deden als er meer schuld dan tegoed was. „De Eult" werd verkocht aan de Prinses, de Gouvernante (ten behoeve van prins Willem V) voor ruim f32.000, om er het Domein Soestdijk mee te vergrooten en... te verfraaien, want weldra vormden bcrceaux, Witte Laan, Groote Kom, Troon, allerlei lanen enz. enz. in het opgaande hout een groote attractie van het Baarnsche bosch zijn dat nog altijd gebleven. Uit den Omtrek Hoogland j Koninklijk besluit is met ingang van 10 Aug. op verzoek eèrvol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Hoogland aan den heer Henri Charles baron van Tuyl van Serooskerke op Coelhorst. De nieuwe gemeentelijke brand- Bestand tegen zwaar gebruik spuit heeft bij de proefneming uitste kend voldaan. 750 850 Liter water per minuut kunnen worden uitgewor pen. Het toestel is doelmatig gemon teerd en van luchtbanden voorzien. Het is mogelijk 35 Meter hoog en 42 Meter ver te spuiten en bij een straaldikte van 18 m.M. 2 stralen van 30 Meter hoog en 36 Meter ver. De proefneming geschiedde op de Kolkrijst in tegenwoordigheid van Bur gemeester en Wethouders en den ge meente-secretaris, eenige gemeente raadsleden en vele belangstellenden. Leverancier is de firma van der Ploeg te Apeldoorn. Ede Dinsdag diende voor de rechtbank de zaak tegen de 34-jarigen J. H. te Ede, verdacht van den moord op Mej. Tine Koperberg, leerling-verpleegster in de klinieken te Utrecht. Zooals men zich herinneren zal, werd Mej. K„ die op 27 Februari in het bosch achter het Herstellingsoord met haar vriendin, Mej. Boerwinkel, liep te wandelen, lastig gevallen door een man, die Mej. K. aanrandde en haar vermoordde. Er werd een levenslange gevangenis straf tegen den verdachte geëlscht. Hoevelaken Naar wij vernemen heeft Dr. J. C. K, van Aalst, die in de plaats van wijlen Mr. H. Verkouteren werd benoemd tot lid der Eerste Kamer, gemeld, dat hij de benoeming niet aanvaardt. Het Cen trale Stembureau zal thans J. ter Haar Jr., oud-wethouder van Amsterdam, als opvolger aanwijzen. Nljkerk Op den Barneveldschen weg werd de 68-jarige zwerver J. B„ een man die in de buurtschappen Driedorp, Appel, Zwartebroek en omgeving reeds jarenlang rondzwierf, liggend aan den slootkant, ziek sangetroffen. Men waar schuwde de politie, die den ongeluk kige per auto naar het ziekenhuisje heeft overgebracht. Burgerlijke Stand. Geboren: Teunis, z. v. E, v. Leuveren en H. v. Norden Hendrikje, d. v. J. v. d. Akker en E. de Graaf Beert, z. v. E. v. d. Born en H. v. d. Brom Johanna Helena, d. v. D. J. Willem- sen en W. Snapper Evert, z. v. H. Guliker en J. v. d. Bosch Teuntje, d. v. W. v. Kooij en L. v. Leuveren Aartje, d. v. M. v. 't Voorst Schut Nelletje, d. v. W. Tiinmers en H. Motshagen. Ondertrouwd: G v. d. Bunt en T. Pieper. Overleden Cornelia Driessen, 70 jr., echtg. v. D Koops. Voorthulzen W., uit Amsterdam, reed met zijn motor met zijspan op de Apeldoorn- schestraat alhier. Plotseling werd hij door een auto aangereden en met vrouw en kind over den weg geslingerd. W. werd vrij ernstig gewond, zijn vrouw minder en het kind was ongedeerd. De auto reed door, als was er niets gebeurd. Soest Nu de tijd van het kampeeren is aangebroken en de gemeente Soest met haar uitgestrekte bosschen daartoe ruime gelegenheid en groote aantrek kelijkheid biedt, vestigen wij de aan dacht op de plaatselijke verordening, waarbij het verboden is om op gron den, toebehoorende aan de gemeente, te kampeeren zonder vergunning van cn W. Door de politie is reeds tegen twee personen procesverbaal opgemaakt, die kampeerden zonder dat zij in het be- waren van de daartoe vereischte of neemt een abonnement voor onder houd van uw schrijfmachine bij h. ELZETIAAR KANTOORBOEKHANDEL LflNGESTRflrtT 84 TEL. 528 De gemeentebode, T. Benzei, her dacht Zaterdag den dag waarop hij 25 jaar in gemeentedienst trad. Veenendaal Dinsdagavond werd het kind van den spoorwegwachter van Kooten, door den sneltrein gegrepen en op slag gedood. Er is brand uitgebroken in de si garenfabriek van de Gebr. van Manen, Het fabriekje, waarin des daags onge veer 15 man werkzaam zijn, brandde tot den grond toe af. De aanwezige voorraad tabak en 20.000 sigaren wer den door het vuur vernield, BERICHTEN UIT 1 AMERSFOORT Vrouw J. in de St. Annastraat was bezig de bedstede te witten. Vlak onder de bedstede is de kelder en wanneer de onderlagen uit het bed zijn, ziet men daar een groot gat. De vrouw stond op de treden van een trapje, hetwelk uitschoot, waardoor zij het evenwicht verloor en in den kelder stapte. Op haar hulpgeroep snelde haar man toe. Onder hevige pijnen werd de vrouw met gebroken arm en gekneusd been opgenomen en naar het zieken- aclit. Naar „Het Volk" verneemt, wordt door het departement van justitie een onderzoek ingesteld naar de wijze van beheer der gelden van het sanatorium- fonds van de onderoffïciersvereeniging ,Ons Belang". Het uitblijven van vergunning tot het houden van een loterij voor het sanatoriumtonds zou, volgens Het Volk, met het onderzoek verband houden. De Utrechtsche rechtbank heeft den 23-jarigen zilverslijper alhier, die te recht stond wegens poging tot zware mishandeling en bedreiging met dood slag, veroordeeld tot 9 maanden ge vangenisstraf. Het betreft hier de ern stige mishandeling van het dienstmeisje dat in Februari j.l. in een der lanen bij de H.B.S. met een mes werd ge stoken. Aan de St. Agneskweekschool werd de onderwijzersacte behaald door de dames: N. Oosterbroek, de Lutte; S. Oude Egberink, Tubbergen; D. Pragt, Emmen Compas; L. Rijke, alhier; A. Sanders, Delden en L. Steffens, Haaks bergen. Afgewezen geen. Ten overstaan van notaris Johs. Knoppers werden geveild: Perc. I winkelhuis met bovenhuis Krommestraat 64a en b f 13.500. Perc. 2 woonhuis Weverssingel 45 f3500. Perc. 3 en 4 twee woonhuizen Muur huizen nos. 117 en 119 f7100. Perc. 5 winkelhuis St. Andriesstraat 22 f2950. Perc. 6 een schuur daarachter f 200. Perc. 7 woonhuis St. Andriesstraat 18 f3600. R. Volp. Perc. 8 en 9 twee huizen Kapelweg nos. 54 en 56. Perc. 8 G. H. Bliekendaal f1700. Perc. 9 aan H. C. Ipenburg f1900. Op de jaarvergadering van de Mij. voor Nijverheid en Handel onder voor zitterschap van Ir. B. A. Verheij wer den tot bestuursleden gekozen J. H. v. Lonkhuijzen en A. Eysink. Eindexamen Gymnasium. Geslaagd zijn: G. J. ten Broek te Scherpenzeel, A. A. v. d. Hoorn, H. Ph. M. Huygen, A. L. V. L. v. d. Linden, M.G.J.Tee- rink, F. Wanningen en E. Wijker, allen te Amersfoort. Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos. Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten

De Eembode | 1930 | | pagina 1