Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken N.V. Middenstands-Bank H. ELZENAAR Bel dan op No. 42 Amersfoort, Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 8 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort 1.10 De €embode Advertentiën 26 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver teer en. Advertentièn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen tjjn bi Kantoor en Drukkerij Langegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Vier en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dlnidag- en Vrijdagmiddag - Post-giro no. 44234 Dinsdag 1 Juli 1930 - No. 27 Een goed plan schenkt ons driemaal vreugdeals wij het vormen, als wij het uitvoeren en als wij het herdenken. Moppen. Qoede humor is een verfrissching voor den geest. Iemand gezond doen lachen, is een weldaad; een medicijn tegen de verdrietelijkheden, de zorgen en lasten des levens. De clou van een mop zit in het slot. Er moet een schokje gaan door de hersens, dat werkt op de lachspieren, wegens het onverwachte. Zooals met alles, wat dient om den mensch te amuseeren, dreigt er echter ook in den humor ontaarding; of liever geeegd die is er reeds. Wij willen nu eens niet spreken over de .schuine", d.w.z. meestal grof zede- looze moppen, die iemand een blos op de wangen jagen (althans zoo be hoort het te zijn, wanneer nog schaamtegevoel aanwezig is), van die anecdoten soms gebruikelijk, of ten minste duldbaar geacht, in heeren gezelschappen, werkplaatsen, in café's en andere gelegenheden. Naar deze moet een fatsoenlijk mensch zelfs niet willen luisteren. Er om lachen of in stemming betoonen, kan soms zware zonde zijn. Wij bedoelen meer die - smakelooze, grove moppen, die helaas ook in onze katholieke bladen wel plaatsing vinden, waarin gespot wordt met het leven, met de waardigheid van het huwelijk, waarin ongelukken, die, wanneer iemand ze in werkelijkheid zou zien gebeuren, een heftigen schrik en een siddering van medelijden door de leden zouden jagen, als bijzonder vermakelijk worden voorgesteld. Het gevoel van betamelijkheid stompt daar door af, vooral bij jonge menschen. Onrechtvaardig zijn ook dikwijls de grollen en grappen over schoonmoeders die veelal als de meest kwaadaardige wezens worden voorgesteld. Zulke zul len er misschien zijn, maar de meesten zijn zeker niet zoo. Een soort van moppen, die wij vooral verfoeien, zijn die over geestelijken en godsdienstige zaken. Hierover te lachen en te spotten, getuigt van weinig eer bied voor het hoogste wat wij bezitten. Zeker, opzet om te kwetsen, zal hier meestal niet aanwezig zijn, meer onna denkendheid en gemis aan takt. Dat het mogelijk is dit alles te ver mijden en toch grappig te zijn, bewijst de goedmoedige humor van sommige geïllustreerde bladen. Een goede, fat soenlijke mop zal ieder gezond mensch kunnen waardeeren, maar men blijve ons van het lijf met die gezochte, grove, smakelooze grappigheid. Dat sommige gehuwden, wanneer zij onder elkander zijn, zich op dit gebied te veel vrijheid permitteeren, is een feit. Zij meenen, ten onrechte, dat dit wel geoorloofd is, mits er maar geen jongeren of ongehuwden bij zijn. Tus- schen gehuwde lieden kunnen, mits noodig of gewenscht dingen besproken worden, waarover men in anderer bij zijn zwijgt, maar dit behoort te ge schieden met ernst en waardigheid en nimmer in scherts. Laten wij, katholieken, front maken tegen dit euvel en nimmer dulden, dat gewaagde, z.g. humoristische lectuur, onze huiskamer binnen komt. Ook in de radio dreigt een gevaar. Jonge men schen hooren daardoor de uitlatingen van humoristen, die met hun leef tijd geenszins overeenkomen en waar van ze zonder de radio voorloopig nog wel verre gebleven zouden zijn. Ouders ga de tasschen en zakken uwer kinderen na of ze niet die vieze blaadjes koopen of van anderen ont vangen, die de onschuld rooven en het bederf in de harten brengen. W. KANTOORBOEKHANDEL F. A TULP Langestraat 65 to. Krommestrut TEL. 926 I WERKBLOC's latere middeleeuwen, maar ook uit de oudste Christentijden. Zoo stamt deze introitus uit de eerste eeuwen van het Christendom. Wellicht heeft dit lied reeds weer klonken in de catacomben bij spaar zaam, schemerend licht. Maar in hun hart was een overvloed van licht; Christus licht was in hen geboren. (Dominus illuminatio mea, de Heer is mijn licht). 1. Dominus illuminatio meaetsalus mea, quem timebo? De Heer is mijn licht en daarom mijn heilwien zal ik dus vreezen? 2. Dominus defensor vitae meae, a quo trepidabo? De Heer is de bescher mer mijns levens: voor wien zal ik sidderen 3. Qui tribulant me inimici mei, ipsi infirmati sunt et ceciderunt. Zij, die mij kwellen, mijn vijanden, zij worden zei ven ontzenuwd en vallen. Psalmvers: Al legert zich ook een krijgsmacht tegen mij, mijn hart zal niet vreezen. Kerktoon 2. grondtoon re, dominant fa. leder geloovige, die met aandacht deze woorden na leest moet toch ge troffen worden door de steeds frissche liturgische gebeden. Hoeveel menschen verliezen hun aandacht bij het gebed, omdat ze telkens dezelfde gebeden lezen. Waarom het dan eens niet ge probeerd met een missaal en de litur gische gebeden gevolgd? In onze gedachten zien we de chris tenen in de catacomben met een var diep geloof trillende stem vol vertrou wen deze woorden zingen. Wien zal ik vreezen De Heer is de beschermer van mijn leven. Al werden dan ook boven hen, hun medebroeders en zus ters ter marteling voor de wilde dieren gevoerd, zij hadden in hun hart de moed en de kracht der leeuwen: de Leeuw uit den stam van Juda had hun deze kracht verleend. Zoo tartten zij, met doodsverachting, de gehcele hun vijandige wereldzij kenden geen sid deren en beven (a quo trepidabo?). En zij wisten, dat al de aanslagen op de kerk zouden doodloopen tegen de on verwoestbare vastheid van den rots van Petrus. Al zou ook de heele wereld samenspannen (castra), toch zullen alle vijanden ten slotte krachteloos hun strijdende arm moeten laten zakken. Daarom (non timebit cor meum) zal mijn hart niet vreezen. De inzet vraagt vanzelf sprekend de aandacht voor illuminatio. Door de acht keer herhaalde fa wordt uitgedrukt het idee van vastheid, van het besliste overtuigd zijn dat de Heer ons licht is; aanpassend aan de daarop volgende vraag „wien zal ik vreezen"? is timebo muzikaal ook vragend gemaakt. Draagt het even uitgaan boven de dominant daartoe bij, boven de volgende vraag a quo trepidabo is de „zetting" toch nog sprekender. Vooral de drie slot noten fa-sol-la, nog aangedikt door twee punten, waardoor de melodie vragend blijft hangen op de la, werken fraj Barneveld Burgerlijke Stand. Geboren: Gerrit, z. v. J. Vos en E. M. v. Burik Cornelis, z. v. G. Bakker en C. v. Zevenbergen Hen drik, z. v.|G. v. Hoef en M. J. Adams Krijn Johannes, z. v. J. C. Verton en J. v. der Toorn Hendrika, d. v. B. v. Hunenstijn en W. H. Rijswijk. Ondertrouwd: A. Bouw en M. A. v. Leeuwen J. Bouwman en A. v. de Beek. GetrouwdH. Kieft en J. Schut. Overleden: Maatje Klarenbeek, 16 jr. Teunisje Kommer, 69 jr., echtg. v. H. Bettink. Gregoriana. Dominica IV post Pent. Introitus. (4de Zondag na Pinksteren.) Vanzelfsprekend is er groot verschil in ouderdom tusschen de Gregoriaan- sche gezangen van Zon-en feestdagen Zoo worden de gezangen voor de nieuw ingevoerde misformulieren als die van de H. Theresia, het nieuwe formulier van den feestdag van het H. Hart, Pastoor van Ars, feestdag van Christus Koningschap, door kenners van het Gregoriaansch met groote musicale aanleg, in onzen tijd gemaakt. Dikwijls worden de motiven dan ontleend aan het oud-Gregoriaansch. Daarnaast heb ben we gezangen uit de vroegere er ippeerend. Om het kw kwellende, dat de vijanden ons aan doen, te doen uitkomen is de muziek boven tribulant terecht wat onrustig gezet. Boven inimici voele men het aan houden, het aandringen dier vijanden aan in de telkens herhaalde fa (zie ook boven!) Ironisch bijna klinkt daar achter aan infirmati sunt, zij maken zich wel druk maar het zal hun niet lukken! Men denkt hier aan het psalmwoord: (63,8) als kinderpijlen zijn hun aanvallen. Ceciderunt rijmt muzikaal op timebo. De eerste nokturn van het brevier van dezen Zondag verhaalt van David en Goliath. Daar stond [de reus, een schrik voor het geheele leger van Israel (si consistant adversum me castra zie introitus). Alleen David kende geen vrees, omdat zijn licht de Heer was. Hoe is toen de kolos ontzenuwd en gevallen (infirmati sunt) door het be loonde Godsvertrouwen van David. Bidden wij dan ook met een rots vast vertrouwende Heer is mijn licht jen mijn heil: wien zal ik vreezen? Uit den Omtrek Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Walfrides, z Fokken en J. A. v. Zomeren. Hoogland Burgerlijke Stand. Geboren: Wilhelmus Gerardus,z.v. J. v. d. Heuvel en M. Herder Gijsje, d. v. G. v. Duinkerkea en J. v. Masten broek Richarda Everarda, d. v. E. Boersen en R. v. d. Heuvel Wilhel- mina Richarda, d. v. J. G. v. d. Hengel en J. M. Tolboom. I OverledenEgbert Dijkkamp,59jr., echtg. v. W. Veenen- daal. Leusden Resultaten van de gehouden veetel ling in de Gemeente Leusden. Veulens 9, andere paarden beneden jaar 19, rij- en tuigpaarden 1, trek paarden 180, hitten 23, totaal paarden 232. Springstieren 57, melk- en kalfkoeien 1960, mestkalveren 3, ander mestvee 20, jongvee boven 1 jaar 823, jongvee beneden I jaar 907, totaal runderen 2770. Schapen boven 1 jaar 61, schapen beneden 1 jaar 73, totaal 134. Bokken en geiten 129. Biggen beneden 6 weken fokzeugen 605, van 6 weken tot 60 K.G. 2124,van 60 tot 100 K.G. 513, boven 100 K.G. 245, totaal varkens 4825. 1930 geboren kuikens 53157, oude kippen 43740, totaal 96897. Jonge eenden 187, oude eenden 335, totaal eenden 522. Aantal kasten en korven met bijen 195. Stoutenburg Resultaat van de gehouden veetelling in de Gemeente Stoutenburg. Veulens 7, paarden beneden 3 jaar 16, rij- en tuigpaarden 1, trekpaarden 93, hitten 8, totaal paarden 125. Springstieren 25, melk- en kalf koeien 1205, mestkalveren 60, ander mestvee 21, jongvee boven 1 jaar 451, jongvee beneden 1 jaar 445, totaal rundvee 2207. Schapen boven 1 jaar 19, schapen beneden 1 jaar 23, totaal schapen 42. Bokken en geiten 72. Biggen beneden 6 weken zeugen 359, van 6 weken tot 60 K.G. 1260, van 60 tot 100 K.G. 431, boven 100 K.G. 156, totaal varkens 3170. Kuikens geboren in 1930 34153, oude kippen 26816, totaal kippen "1969. Eendenkuikens 170, oude eenden 189, totaal eenden 359. Aantal kasten en korven met bijen 34. van velen, om dit mooie werk te doen alagen. Stadgenooten, stort daarom nog heden een grooter of kleiner bedrag (iedere gift is welkom) op girono. 14646 der Floraiiavereeniging bij de Nutsspaar- bank alhier. De Eereleden der Floraiiavereeniging «Amersfoort". Mr. J. C. Graaf van Randwijck. Corn. Ruitenberg. Dr. R. Miedema. Mr. Dr. M. Tydeman. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten over de eerste helft der maand Juni 1930, waarvan de afzen ders onbekend zijn. A. Brieven Binnenland: Advertentiebureau no. 500, waar? Gien, Amsterdam. Catriena Henneman, Hilversum. BERICHTEN L|T AMERSFOORT J^ Meijers, Wageningen. d. Möhlen, Oisterwijk N.B. Officier van Justitie, Utrecht. Van Mens—Wernooij, Zeist. Raad van Arbeid, Amersfoort (wegens port geweigerd). Raad van Arbeid, idem (idem). Amersfoortsch Dagblad, idem (idem). J. Vos, idem (idem). Jannle v. Niekerk, idem (idem). Briefkaarten Binnenland M. Bakker, Utrecht. 1. Blok, Amersfoort. Fam. Doyer, waar? Jan Duim, Amersfoort. L. v. Gorcum, 's Hertogenbosch. A. Harder, Leeuwarden. C.M. Verstege, Amersfoort. Brieven Buitenland: F. Spoelstra, Kapunhasing Canada. D. Briefkaarten Buitenland Anne Böckenkoe, Deutschland waar? Frl. Drop, Rheijdt. C. Engelman, Mainz. Henriety Giliz, Praha Tsjecho Slo wakije. Rosa Heinig, Gera Reus. Anna Krufe, Bremen. Restaur Brigade, Dresden. voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Orach* no. 4 Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Spaar-deposito's rente '8 Va pet. FLORALIAVEREENIG1NG „AMERSFOORT". (Ingezonden.) Uitvoerig heeft men in dit blad kunnen lezen van de plannen der Floraiiavereeniging „Amersfoort", om 25 tot 28 Augustus a.s. een kinder feest te organiseeren. Wij hopen van harte, dat deze grootsch opgezette pogingen n.l. liefde tot de natuur en de zang den kinderen bij te brengen, slagen zal, temeer daar hier kinderen van alle Lagere Scholen gezamenlijk meewerken, en vertrouwen daarbij op den daadwerkelijken De Amersfoortsche Oudjes hebben Zaterdagmiddag weer eens heerlijk genoten van de hun aangeboden auto tocht in onze mooie omgeving. Te 1 uur kwamen de auto's bijeen op het Borneoplein, met de particuliere oudjes. Daarna werden de Gestichten St. Pieters- en Bloklands Gasthuis, St. Jozefgesticht, Stichting „De Poth" en Diaconiehuis langs gereden, waar de oudjes met blijde gezichten vol span ning reeds stonden te wachten, om meegenomen te worden. Op de Var- kensmarkt stond opgesteld de Amersf. Muziek-Ver. onder leiding van den heer de Goey die bij het langs trekken der lange file auto's de muziek liet weerklinken. De Burgemeester met echtgenoote en dochters kwamen op de Varkens- markt de stoet in oogenschouw nemen. Via Barchman Wuytierslaan werd ge reden naar Soestdijk waarde Koningin Moeder de stoet wuivend aan zich liet voorbijtrekken. Door de Wed. Arlar, 84 jaar en de heer Jacobs, 89 jaar werden aan H. M. bloemen aangebo den. H. M. werd door de Wed. Arlar aangesproken met de titel „Mfln lieve mooie Koningin". De beide oudjes straalden van trots over het feit dat H.M. zich met hen onderhield en hen de hand reikte. Op onze vraag of ze niet zenuwachtig waren kregen we ten antwoord, heelemaal niet, want het is een lief mensch. Van Soestdijk werd gereden langs Praamgracht, Prins Hendrikoord naar den Dolder, Huis ter Heide, Zeist, Driebergen, Doorn, terug naar Amersfoort, waar in Hotel .Waterloo" op de Leusderheide een uslpoos werd gehouden. Op het ruime terras namen de oudjes plaats en wer den verschillende versnaperingen in opgewekte stemming gebruikt. Een schare jongedames hadden het druk om de oudjes te bedienen. Ook hier vroolijkte de Amersfoortsche Muziek vereniging de stemming op, zoo zelfs dat er nog oudjes aan het dansen raakten. De auto's reden weer voor en werd gereden door de Treek, Amhem- scheweg, Hertekop, Doodeweg, Laan 1914, Daam Fockemalaan, Barchman Wuytierslaan terug naar de stad. De oudjes hebben een heerlijken middag gehad. Zondag nog enkele oudjes sprekende, vertelden [ze opgetogen over de fijne tocht en... 't volgend jaar hopen we weer mee te gaan. Dit voor de Commissie een bewijs geno hoe hun goed werk wordt^op prijs ge steld. Ze zullen een volgende keer echter wederom slagen, daar allen die mee zijn geweest of hun auto beschik baar hebben gesteld, mee hebben ge noten met de pret van deze ouden van dagen. De motorbrigade komt een woord in lof toe voor de uitstekende rege ling, terwijl Adj. Inspecteur Mollerus met het in- en uitstappen der oudjes op loffelijke wijze zijn diensten DE AUTOBUS. De route welke de nieuwe auto bussen van de Amersfoortsche Auto busdienst zullen nemen is ats volgt samengesteld RinglijnKaitekampen, Leusder- en Bergkwartier, Station, Snouckaertlaan, Stationstraat, Snouckaertlaan, Utr.weg, Utr.straat, Varkensmarkt, Westsingel, 't Zand, Weversingel, Zuidsingel, St. Andriesstraat, Heiligenbergerw., Zwaan straat, Bisschopsweg, Vermeerstraat, Albert Cuypstraat, Arnhemsche weg, Julianaplein, Leusderweg, Borneoplein, Kapelweg, Vondellaan, Emmalaan, Pr. Frederiklaan, Regenlesselaan, Stations plein. SoesterkwartierStation, Stations straat, Smallepad (de helling af) Spoor wegovergang, Rondrit Soesterkwartier via Eemstraat, Oude Soesterweg, Soes- terweg, v. Asch v. Wijckstraat, v. Per- sijnstraat, Utr.straat, Varkensmarkt, Arnhemschestraat, Julianaplein, Berg straat, Vlasakkerweg, Station. Kruispunten voor overstappen van Ringlijn op Soesterkwartier of keerd zijn: Station,Varkensmarkt of Julianaplein. Alléén aan de haltes zullen passa giers worden opgenomen. Voor inva liden kan op elke plaats worden gestopt. Het tarief is vastgesteld als volgt: Per rit fO.10; Kinderen beneden 10 jaar per rit f 0.05Overstapjes f 0.12'/i, 10 rittenboekjes f 0.85Weekabonne menten fl.Maandabonnementen aan te vragen bij den directeur. De Ontvanger der Registratie en Domeinen zal Maandag 14 Juli, 10 uur, te zijnen kantore aldaar, Plantsoen 8, bij inschrijving verkoopen Het huis met tuin Pieter Bothlaan No. 52 te Amersfoort en het huis met tuin Pieter Bothlaan No. 54. Perceel I is dadelijk te aanvaarden. Perceel 11 is verhuurd tot 1 Jan. 1931. De koopsom mag betaald worden In zes jaarlijksche lermijnen met 5'/, pet. rente 'sjaars, elk jaar 1/6. Onraad 5 pet. Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schrijfmachines Langestraat 84 Telef. 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- Schooi-, Schrijf- en Teekenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau Hebt U een Taxi of aufo noodig Heden, 1 Juli, herdenkt de heer G. Nieuwveld, chef van het tramstation der Nederlandsche Buurtspoorweg maatschappij alhier, den dag waarop hij voor 25 jaar in dienst trad. Mej. G. J. C. Lusink is benoemd tot onderwijzeres aan de school •- Austerlitz. De derde spreker op het Landelijk Demonstratief Congres van den R. K. Bond van Handels-, Kantoor-en Win- St. Franciscus v. AssisiS, Voor Dames. Dames die gesteld zijn op een goed en dege- li]k tolletpoeder, maken gaarne gebruik Purolpoeder.dat aangenaam en gezond de huid 18. Doos met donsje 45 et en evenals Purol verkrijgbaar bij Apotb. en Drogisten. op Zondag 13 Juli te Amersfoort te houden, is pater B. A. Makaay, van de Orde der paters Augustijnen, met het onderwerp„De beteekenis eener stevige organisatie van R. K. bedienden op het maatsihappelijk-zedelijk terrein." In de Amersf. Reddingsbrigade is een hulpbrigade gevormd, welke bereid Is tegen vergoeding van reiskosten mede te gaan met boottochten, school reisjes e.d., teneinde bij eventueele verdrinkingsgevallen de gediplomeerde leden direct te laten helpen. Het aantal werkloozen is thans 150. Vorig jaar, eind Juni, was dit gelal 86 GEVESTIGD. P. v. Eden, N.H., Westerstr. 76, mach. Mathilda Veenendaal N.H.Gr. Koppel 11 O. Veenstra, D., Tlmorstr. 32 Jacoba Vermeeren, R.K., G.v.Stelling- werfstraat 51 Yntze Bosma, N.H., Bisschopsweg 64 smid-bankw. wed. Deltloff, G.K., Schimmelp.str. 60 A. v. Bruggen, N.H., P. Buislaan 20 dienstbode. W. Geelmuyden, O.C., Monnikenp.24 fabr.arb. sephina Janssen, R.K., Noordslr. 29 v. «Lj Meer, N.H., Eemslr. 117 mach. Gatharina Roders, Stationspl. 2 buffet], C. Berkenbosch, N.H., Kapelweg 45, bakkersknecht Cornelia v. Dam, R.K., Soesterweg 139 B. de Jong, N.L, Plantsoen 14 kanl. bed. P. Doornekamp, N.H., Arnh.weg 145 spoorw. arb. Tjaakjen Brouwers, N.H., Utrechtsche- weg 122 onderwijzeres Louise Eberschwein, D.E., Stationspl. 2 dienstbode Wed. v. Schalkwijk, R.K., Liendertsche- weg 4, gep. A. Sfreddo, R.K., Flierb.str. 18 granietw. Anna Feslerling, E.L. Utr.str. 44 diensib. W. Tukker, N.H., Pulstr. 6 G. Kooyman, Ger., A. v. Wyckstr. 6 onderw. R. Greefhorst, R.K., A.Arnh.p.wal 36 los arbeider AdrianaThewissen, R.K.v. Ostadepl. 24 Sietje v. 't Hof, N.H., Regentessel. 15 dienstbode Marchai, R.K., Westsingel 26 kapper Maria v.d. Goes, N.H., Smallepad 15 Wilhelmina Dekker, N.H., B.W.laan 154 acoba Langhors, E.L., v. Campenstr. 30 L Frielinghaus, P. Borstr. 2fabr.arb. Josetine Schuiten, R.K., St. Radb.str. 30 naaister Anna Wiesel, R.K., St. Radb.str. 30 dienstbode osa Blersch, R.K., D. Fockemal. 95 dienstbode R. Wouda, G.K., v. Marnixl. 92 onderw. D. Anjewierden, v. Bemmelstr. 70 venter Jeannette Veenendaal, N.H., Soesterw. 285 dienstbode A. v. d. Heiden, R.K.. O.Soesterw. 67 R. v. d. Bor, N.H., W. v. Mechelenstr. 26 J. de Leeuw, N.I., Kon. Wilhelm.str. I reiziger L. ten t Irink, Reigerstr. 38 mach. N.S. C. Bruines, N.H., Kamp 20 arb. Bpoorw.

De Eembode | 1930 | | pagina 1