Wij alléén in Amersfoort, koopen persoonlijk alle vischsoorten in de Rijksvlschhalien te IJmuiden. U is dus steeds verzekerd van de billljkste prijzen en de noodzakelijke kwalititeits- contröle! Thuisbezorgen zonder verhooging IJMUIDER VISCHHANDEL H. GLASTRA Co. N.V. ALLEENUTRECHTSCHESTRAAT 40 - TEL. 92 - AMERSFOORT HOOFDKANTOOR IJMUIDHN. OPOBRICHT 1 MHI 1909 Steedsvoorhanden: Tarbot-tong, Kabeljauw, Schelvisch, Schol, Bot enz. Vischconserven - warme croquetten en vischkoekjes Patronaten der parochie St. Fran- ciscus Xaverius. De 1.1. Zondag in St. Aechten ge houden tentoonstelling, is een waai succes geweest. In het eerste locaal werd geüxpo- seerd wat dit jaar werd gemaakt aan houtsnij- en figuurzaagwerk. Blijkens de veie werkstukken heeft deze cursus zich in een groote bedrijvigheid mogen verheugen. Menige voorkamer zai neg lang pronken met artistieke producten van deze aangename en nuttige werk verschaffing, die stond onder de leiding eeniger fraters. Het tweede locaal was een en al kleur en fleur en bracht vooral de dames bezoeksters onder betoovering. Eere aan de staf kunstzinnige leidsters, die dit met hun meisjes wisten te berei ken. Een en ander zou meer tot zijn recht gekomen zijn bij ruimer expositie terrein. We hebben dan ook al hooren fluisteren, dat daarvoor 't volgend jaar de groote bovenzaal zal benut worden. De heeren-bezoekers voelden zich meer getrokken tot locaal 3: afd. tee kenen. Deze cursus werd gegeven door den heer de Froe, daarbij geassisteerd door 'n frater. Aard en leeftijd der jon gens in aanmerking genomen, moeten we ook dit werk ten zeerste waardee- ren. Er waren vele eigen ontwerpen bijkunstvol waren met name schilder stukjes van Wout Fijnenberg en Karei van de Last. De drie zaaltjes waren smaakvol aangekleed, dank zij de benoodigd- heden, daartoe welwillend afgestaan door de firma's Vos, Jordi, Kortbeek en Vroom <S Dreesmann. Geheel den middag liep het druk met bezoek. Aansluitend aan deze tentoonstelling werd 's avonds half 8 het jaarfeest gehouden voor de jongens van het Patronaat St. Theodorus van Embden. in zijn openingswoord heette de WelEerw. Heer Veltman, directeur, de talrijk opgekomen ouders van harte welkom. Vanmiddag, aldus spreker, hebt u op de tentoonstelling schitte rende successen gezien, die dit jaar bereikt werden. Doch dit is slechts de uiterlijke zijde, de buitenkant. Innerlijk is er ook veel bereikt en die ongeziene successen zijn de hoofdzaak, dalr gaat het op slot van zake om. Het doel van 't patronaat immers is het werk der ouders helpen voltooien, hun jongens te maken tot betere jongens, betere katholieken. Spreker zegde leiders en ouders dank voor de medewerking dit jaar verleend aan zijn voorganger, de WelEerw. Heer van Straelen. Rekenend op diezelfde onmisbare steun, ziet spr. met vertrouwen het nieuwe patronaats- -JaaMegemoe*. De tooaeelver. „Euripides" voerde vervolgens op de geschiedenis van de heeren Samson en Moot in 3 bedrijven, welke vermakelijke historie bij het jeug dig auditorium zeer in de smaak viel. Ook vele volwassenen stonden de lachtranen in de oogen. Onder de pauze's werden de spaar boekjes en tractaties rondgedeeld en zorgde 't St. Cecilia-orkest voor de noodige afwisseling. In zijn sluitingswoord bedankte de voorzitter allen, die meewerkten tot 't welslagen van de dag m.n. ook de heer Welling, leider van Euripides, de heer Wielaert, leider van 't orkest en de bovengenoemde firma's, welke met veelkleurige doeken, bloemen en plan ten de tentoonstelling opluisterden. RIJKSKWEEKSCHOOL. Tot de eerste klasse zijn toegelaten A. BuddingM. v. GeelkerkenG. Has- ken; W. v. Heiningen, Bilthoven; W. Godsdienstoefening voor de R. K. Militairen van alle rangen a.s. Donder dag en Vrijdag. Donderdag conferentie en biecht- hooren. j Vrijdag |H. Mis 6.50 en algem. H. Communie. Burgerlijke Stand. 15 juli. Geboren: Louis, z. v. M. Ravenhorst en A. Hoogeveen Jo hannes Nicolaas, z. v. H. v. d. Vlist en H. H. Westerhoff. Gehuwd: Moen en M. M. M. Castermans. H. S. Hogerzeil en J. C. P. van Rijn van Aikemade. Overleden: jacoba Willemina van Daal, oud 77 jaar. 16 Juli. Geboren: Evert Willem, z. v. T. v. d. Brink en J. W. de Wit Hendrikus Albertus, z. v. H. A. Bouwman en A. van de Kraats Cornelia, d. v. C. Muijs en P. Hart man. Gehuwd: E. de Jonge en B E. Meinhold P. E. van Scbaik en J. Dirksen W. H. van Boeijen en A. Bosch A. Stoffer en H. E. Planije. 17 Juli. GeborenMaria Jacoba Theo dora, d. v. F. M. Lam en D. Helmer horst Johanna Alida Maria, d. v. A. Schaap en M. C. van Breemen Jan, z. v. J. v. d. Hoef en S. L. M. Heijien. OndertrouwdH. R. Franke en F. A. B. B. Fullgrabe H. Apel doorn en C. P. Montauban G. Rietveld en J. A. Kuijters J. Hulst en F. H. Welkers - W. G. Woordes en W. van den Hoogen F. Henning en L. de Graaf C. L. Hollert en C. A. R. Nepveu. Gehuwd: G. A. Brouwer en IJ. Meijer. 18 Juli. Geboren: Cornelia, d. v. K. Tjeerd van der Kooi en A. Meilink. Overleden; Alijda van Plateringen, oud 75 jaar. echtgen. van J. Mulder, 19 Juli. Geboren: Elisabeth, d. Bal en J. de Boer Willem Jan, z. v. A. Jenner en N. J. Baas Hen drikus, z. v. H. Voskuilen en M. H. Hoogeveen. 21 Juli. Geboren: Elisabeth Johanna, v. G. Brink en J. J. Swets Gerrit Dirk, z. v. H. Regnery en U. Bangma Arendina, d. v. A. van Buren en G. M. Kleijer Simon Gerrit, z. W. Sleeking en A. van Nimwegen Jan Cornelis Hendrikus, z. v. C. Knip- meijer en H. G. Rtnes Gertrude Yvonne, d. v. H. J. Strootman en E. Engelberts Marinus Johannes Leo- nardus, z. v. G. Krijnen en E. H. van der Linden Petronella Susanne Ma- i. J. A. Adelaar en M. A. S. Helmich Jacoba Maria Elisabeth, d. v. J. J. Immikhuizen en J. C. Kor poraal. Overleden: Albertus v. Zo meren, oud 64 jaar, echtgen. van j. Faber. Door den stads-architect, ingenieur van der Tak, werd aanbesteed het stichten der gebouwen op de nieuwe algemeene begraafplaats onder Leus den aan den Doodenweg. Ingeschreven werd als volgt: met en zonder luifel. R. Groenenberg f 79.990 en f 76.900, v. Dordt f 86.000 en f 83.000, W. Ruiten berg f81.700 en f3.400 minder, Gebr. Jansen f 80.100 en f77.800, H. Groen f 80.925 en f 77.777, Hoogevest f 78.929 en f75.929, H.Barten f82.998 en f80.098, J. A. v. Keulen f83.780 en f80.600, J. A. Niemer f 88.700 en f 5.200 minder, Meijer en AlfetfHilversum f87.130 en f83.630, J. C. de Boer f86.750 en f4.900 minder, J. j. Mets Soestdijk f74.990 en f71.990, Leegwateren Hittem Heerhugowaard f71.700 en f68.100, H. v. Hel en E. Kroon Nijkerk f71.400 en f68.400, Brandsen en Ouwerkerk f71.950 en f68.900, G. de Korte Vianen f 87.857 en f 83.853, W. Bunnik f 74.860 en f71.900, P. W.Beijeren C. Schreuder f86.179 en f81.879, E.Kwant f84.100 f75.990, T. H de Roos Jubbega f70.882 en f68.282. - Een gevaarlijke hoek. nemingen, M.tklhal gnbonwd en de I, v. Kolfschoten, Woudenberg; M. LeemansA. MooiJ. NagelsmitJ. Renes, ScherpenzeelA. v. Veldhuizen, Barneveldj H. Westendorp; M. Wlj- nands. Tot 1* fvveede klasseC. de Groot J. V. Of.ikel, ZeistA. v. Kwaewegen, SoestdijkA. v. Maanen, LeersumH. Lagemaat, Leersum. Bij het binnenrijden van een trein uit Hilversum, sprong een 60-jarige dame uit Soesterberg uit een coupé, om nog de tram naar Soesterberg te kunnen halen. Bij het springen uit den trein raakte zij met beide beenen tus- schen het perron en de treeplank be kneld. Bewusteloos werd zij naar het Ziekenhuis overgebracht, waar dr. Hooreman hulp verleende. De toestand van de patifinte is ernstig. Amersfoort een gevaarlijke hoek rijker geworden. Auto's, die over de Langegracht rijden kunnen n.l. van de Pater Nostersteeg niets merken, daar de Langegracht daar ter plaatse een kleine bocht naar buiten vertoond. Zoodoende geven ze geen signaal en wanneer ze de bewuste wegkruising merken, is 't veelal te laat om een botsing te voorkomen. Er zijn daar tenminste al twee botsingen ge weest, die toevallig beiden zonder noemenswaardige ongelukken zijn af- geloopen. Een waarschuwingsbord op ongev. 20 M. vanaf de kruising zou, dunkt ons, een daad zijn van „Safety first' Voor het practijk-diploma Engelsche handelscorrespondentie zijn te Amster dam geslaagd onze stadgenooten W. G. A. C. Heere en W. H. Meijer. GEVESTIOD. A. Dik, N.H., Kazerne, wachtm. Anna Hoefnagels, R.K., Heiligenb. weg 6, huish. lohanna Versteeg, N.H., Breestraat 48, huish. J. Floor, N.H., Koedijkerweg boerenkn. Jacoba Ruighaver, N.H., Noordwijk, onderwijzer. A. Dauber, D.E., Verraeerstraat 19, fabr.arb. E. Barth, Kortegrach£4b, kapper. Wilheimina Smid, J. v. Oidenb.v.l. 15, dienstbode. Catljarina Grimmon geb. Brondgeest, Kortegracht 20, Geneesh. J. Bruyn, N.H., Utr.weg 262, Dir. Zon en Schild. L. Libert, Arnh.weg 132, techn. ambt. C. Pothoven, N.H., Bergstraat 2, koopman. F. Coffeng, R.K., Beekenst.Iaan 23. J. Pesie, N.H., Bisschopsweg 166, wnd, direct, zwemschool. G. Vink, G.K., Torbeckepl. 8, student. L. Hoolboom, Emmalaan 18, Offic. Leger des Heils. Osvieth, R.K., v. Campenstr. 27. CatharinaBrondijk, G.K.,Eemstr. 116. Helena Tydeman, E.L., Pr. Mariel. 1. Julie C. Gravin v. Randwijck, N.H., P. C. Hooftlaan 2. J. Wallbrink, Utr.weg 213. E. Gijtenbeek, N.H., Leusderw. 83, bakker. G. Nikkels, N.H., Aldegondestr. 57. Elisabeth Kneepkens, R.K., Stations plein 2, buffetjuffr. Vos, N.H., Krankeledenstr. 18. t umüjinn Uit den Omtrek Barneveld Heerschte reeds eerder het mond en klauwzeer in aangrenzende gemeen ten, zonder dat hiervan in deze ge meente nog veel last werd ondervonden, de laatste dagen zijn meerdere aan giften binnengekomen van deze vooi het vee zoo gevreesde ziekte. Het ver dat vroegtijdig is ingespoten, is tot nu toe nog van het mond- en klauw zeer bevrijd gebleven. - Burgerlijke stand. Gebot en: Evert, z. van E. J. Ver meer en A Bos. Christiaan Hendrik, van W. G. Plantagie en J. Buiten huis. Hendrika Maria, d. van A. v. d. Steeg en E. v. Essen. Klaasje, d. van J. v. d. Brink en A. H. v. Dijk. OndertrouwdG. v. Loon en Z. Wiersema. J. H. ter Rahé en M. A. v. Wieringe. H. W. Ramselaar en A. B. Schueler. GetrouwdG. Stoffelsen en G. Pluimers. Zaterdagmiddag heeft de burge meester ten gemeentehuize ruim 7C Oostenrijkers en Hongaren, onder wie zich een aantal dames bevonden, offi cieel ontvangen. Het gezelschap dames en heeren had namelijk verzocht, zoo mogelijk met onzen kippenstapel, waarvan zij reeds zooveel hadden gehoord, wat nader kennis te maken. Hamer» veld Onze dorpsgenoote Mej. M. C. H. Staal slaagde te Utrecht voor het examen M. U. L. O. Hoevelaken Nabij de Penningsteeg had een aan rijding plaats. Een auto, bestuurd door v. d. M. te Apeldoorn, kwam uit Ter- schuur gereden. Voor hem reed een kar met melkbussen. Door misverstand kwam het tot een botsing. Ongeveer 20 bussen, gevuld met karnemelk en ondermelk, rolden over de straat zoodat de inhoud verloren ging. Later had op den Hoogenweg, nabij de Koedijk eveneens een verkeers ongeval plaats, dat nogal geen ernstige gevolgen had. J. v. D-, bestuurder van een vrachtauto, zou aldaar een dam inrijden, zoodat hij het langs dien dam elegen rijwielpad moest oversteken, 'e dochter van H. K. alhier kwam op dat moment per rijwiel uit de richting Amersfoort gereden en lette waarschijn lijk niet op de auto, in elk geval reed zij tegen de auto aan, waardoor zij een verwonding aan haar hoofd opliep. De rijksveldwachter B. Verhagen en de jachtopzichter B. Smits, betrap ten E. v. E. te Hoogland, toen deze bezig was in het jachtveld alhier, een haas uit een strik te halen. Tegen v. E. werd proces-verbaal opgemaakt en de haas werd in beslag genomen. NUkerk Op het Vetkamp geraakte een Utrechtsch wagentje van E. Bos uit Putten, waarin een man en drie vrouwen waren gezeten, doordat het paard voor een auto schrok, in de beek voor de woningen van Patrimo nium. Toegeschoten hulp wist de in zittenden weldra weer op het droge te brengen, terwijl het na eenige moeite gelukte ook het paard op den wal te krijgen. De vrouwen, die met den schrik en eenigszins vochtig vrij kwamen, hebben de thuisreis verder per autobus voortgezet. De eigenaar bleef tot het geheele gerij weer op het droge was. Op de markt: Aangevoerd 267.450 eieren f 5-6.10; 93 biggen; 122 runderen, melkkoeien f 300-425,. vette koeien f 200-400; 31 kalveren, slachtkalveren f8—14, mestkalveren f 25 40. In Harderwijk was de aanvoer 143.000 eieren; in Nunspeet 70.000 eierenin Barneveld 1.800.000 en in Amersfoort 750.000 eieren. Soest Burgerlijke stand. GeborenJoachim, z. v. W. Verweij en C. Spelt. Johanna Pieternella, d, van P. J. Arnoldus en N. Nijssen. Cornelis, z. van Maan Hofman en C. v. d. Vlist. Jannetje Adriaantje Cornelia, d. van J. v. Duinkerken en A. Kortenoeven. Everardus Gerar- dus, z. van G. J. v. 't Klooster en C. van 't Klooster. Johannes L. H. F., z. van J. L. B. Sertens en I. T. H. Hoks. Maria, d. van J. Klein en G. de Kruijff. j Ondertrouwd: H. W. A. v. d. Hoorn en O. O. C. van Zijil de jong. Getrouwd A. Brinkman en G. W. Wilbrink. - J. H. v. Schalkwijk en C. Rademaker. G. F.G.Smit en A. E. v. Oest. OverledenLammert Hardeman, 68 jr., geh. met C. v. d. Heuvel. Binnenland NACHTTREIN. Naar reeds gemeld werd, zullen met ingang van 5 October a.s. des nachts tusschen de drie grootste steden en de voornaamste gemeenten in de provincie hier te lande speciale nachtposttreinen worden ingelegd, waardoor de avond post den volgenden morgen in de eerste bestelling kan worden opge- Deze treinen zullen, naar „Spoor en Tramwegen" meldt, van Amsterdam C.S.en Rotterdam Maas naar Maastricht en Groningen niet in omgekeerde richting bij wijze van proef le, 2e en 3e klas rijtuigen meenemen voor het vervoer ook van reizigers. Wanneer men om 0.18 uur 's nachts uit Amsterdam vertrekt of om 0.00 uit Rotterdam Maas, is men 's morgens om 5.09 uur in Groningen of om uur in Maastricht. Gemengde Berichten Te Blaricum hebben eenige tot nu toe onbekende personen in de woning van ds. Roder ingebroken en na het openbreken van verschillende kasten in de kamer der benedenverdieping f600 gestolen. Voor den eersten keer is thans partij Westlandsche druiven per vlieg tuig vanaf het vliegveld Waalhaven naar Londen verzonden. Hierdoor kon den de vruchten een etmaal vroeger verkocht worden dan wanneer het vervoer op de gewone wijze geschiedt, 's Middags hingen de druiven nog in de kassen en den vo genden ochtend vroeg werden ze reeds te Londen kocht. Naar uit Rangoen wordt gemeld heeft een hevige aardbeving in het district Tharrawaddy zware schade aan gericht. Vele huizen zijn ingestort en men vreest ongeveer vijftig menschen den dood hebben gevonden. Te Delft is de 48-jarige kapper v W. door een auto aangereden en aan de bekomen verwondingen overleden. Sedert Woensdag hebben zich op het schiereiland Korea verscheidene aardstortingen voorgedaan. Tengevolge van een dezer aardstortingen werd een dorp geheel bedolven. Vijftig personen werden hierbij gedood. Te Utrecht is een 4-jarig jongetje dat al spelend in het water was ge raakt, verdronken. In het kampong-complex Tangké van Batavia heeft een Chineesche hout zager, na een ruzie met eenige kame raden, braad gesticht. Tusschen de 40 en 50 woningen, bewoond door inlanders en Chineezen, zijn afgebrand. Te Heliendoorn stak een 5-jarig jongetje plotseling den weg over, toen er een auto aankwam. Het kind, dat door het spatbord werd getroffen is i de gevolgen overleden. In de mijn Oranje-Nassau te Schaes- berg is een houwer onder vallend ge steente bedolven en gedood. De on gelukkige was gehuwd. Te Zaandam is een 2-jarig kindje aan kinderverlamming overleden. In Auxerre heeft een man, terwijl zijn vrouw naar de bruiloft van haar broer in Parijs was, zich en zijn vier kinderen in een kamer van zijn woning opgesloten en alle openingen in ramen en deuren dichtgemaakt; hierna legde hij een houtvuur aan. Den volgenden morgen toen den man niet op zijn werk verscheen en de woning met geweld werd geopend, vond men allen door den rookXgestikt. Tusschen ontvluchte tot dwang arbeid veroordeelde galeiboeven en de politie is in de straten van Adelaide een verwoed gevecht met revolvers en geweren geleverd, waarbij twee dwang arbeiders door de kogels der politie werden gedood en een chauffeur van een vrachtauto werd gewond. Te Grave is in het blindeninstituut overleden Frater M. Adrianus, de over bekende blindenlceraar en oprichter der braillebibliotheek. De overledene was ridder in de Orde van Oranje Nassau. Zijn heele leven heeft frater Adrianus gewijd aan de blinden, om hun lot te verzachten en hun het gemis der oogen minder te doen gevoelen. Hij vond vele leermiddelen voor blinden uit of verbeterde en vervolmaakte die. In het gezin der familie R. te Roe- lofarendsveen heeft zich een droevig ongeval voorgedaan. Het jongste kind, veertien maanden oud, was 's avonds naar bed gebracht en toen de dienst bode eenigen tijd later nog even naar de kleine ging kijken, bemerkte zij tot haar grooten schrik, dat het kindje zich had gewurgd. Het bandje van het hemdje was aan het rasterwerk van het ledikant blijven steken, waardoor de hals van het kind was dlchtgesnoerd. Bij Meopham in het Engelsche graafschap Kent, is een vliegtuig met zes passagiers aan boord naar beneden gestort. Alle inzittenden, waaronder twee vrouwen, waren op slag dood. Het vliegtuig werd door den piloot kolonel Henderson, een bekend En- gelsch vlieger, bestuurd. Naar Reuter nader meldt, was het vliegtuig tot on herkenbaar wordens toe verbrijzeld. De namen der omgekomenen, behalve den piloot, zijnLord Dufferin, burf gravin Edna, mevr. Loffler en Sir Et ward Ward. Een der slachtoffers kon nog niet geïdentificeerd worden. Te Groningen wilde een fietser nog juist voor een van den anderen kant komende zwaren vleeschwagen Ipas- seeren. Hij werd door de paarden van dien wagen aangereden en op den grond geworpen. De wagen ging over zijn lichaam, zoodat de dood onmid- delijk intrad. Kerknieuws. BEDEVAART NAAR KEVELAER. De H. Mis voor het welslagen der Bedevaart met algemeene H. Communie zal gehouden worden op Maandag 18 Augustus in alle aangesloten Parochie kerken. De plechtige H. Mis voor de over leden leden der Broederschap zal zijn op Vrijdag 29 Aug., des morgens om 9 uur in de Broederschapskerk aan de Langegracht te Amersfoort. De plechtige H. Mis van dankbaar heid heeft plaats op Dinsdag 2 Sept 's morgens 10 uur, in de Broederschaps kerk aan de Langegracht te Amersfoort. AARTSBISDOM UTRECHT. Z.D.H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft in de Metropoiitaankerk te Utrecht toegediend: de H. Wijding van het Subdiaconaat aan de Theologanten van het Semi narie „Rijsenburg"R. Beckers, L. H. Bekkers, B. H. Benneker, F. X. M. v. Blaricum, J. G. Bolscher, E. Th. A. Bos, P. Th. J. van de Burgt, M. J. Doesburg, Th. W. Egberts, J. H. J. v. Gendt, A. C. de Greet, A. B. de |ong, H, Kok, F. L. Koning, J. M. Ch. Kwan ten, Th. W. van Luenen, J. A. Middel koop, R. Poodt, J A. Schinkel, J. B. J. Spelbrink, G. L. I. Stockmann, G. F. H. VeldhuisenfL. W. Vlaskamp; alsmede aan den Eerw. Heer N. Wilbrink van het Aartsbisdom Bourges.aan de Fraters Trappisten Joseph van Staten en Bo- nifacius K5ller en aan de Fraters Do minicanen: Gregorius Brenninkmeyer, Reginaldus Thuys, Hieronymus Meyer, Antonius Burgemeester, Michael Hol- terman, Gabriel Keijser en Norbertus Jansen de H. Wijding van het Priesterschap aan de Theologanten van het Seminarie „Rijsenburg": B. H. Bodde, J. N. van den Brink, J. van Dorrestein, G. Geer- dink Johannink, A. D. Grimmelikhui- zen, Th. G. M. Jacobs, A. Ch. Oomes, L. A. Reuvekamp, A. B. J. B. van Rhijn, G. H. Rolf, J. J. van Rossum, J. G. Seijer, C. Vemooij en C. J. Vre- dendaal; alsmede aan de Fraters Do minicanen: Josephus Sprenkels, Aloy- sius van Deventer, innocentius Huinck, Paulus Bruens, Rosarius Determeyer, Rafael Meussen, Dalmatius Michels, Andreas Maltha, lacobus de Gruyter, Damianus van der Geest, /Egidius Brenninkmeyer, Ambrosius v. Dieren, Ceslaus Bellen en Stephanus Tesser. Uit de Land en Tuinbouw-wereld. Nadruk verboden. Jonge Kalkoenen grootbrengen. Het grootbrengen van Jonge kalkoenen levert nog al eens bezwaren op, omdat ze zeer gevoelig zijn voor hitte en vocht, en spoedig last hebben van storing in de spijsvertering. Men moet daarom zorgen, dat ze nooit aan de heete middagzon zonder beschutting worden blootgesteld, en dat ze niet In het natte gras loopen. Storing in de spijsvertering voorkomt men, wanneer ze steeds voldoende scherp zand ter beschikking hebben, en wanneer men niet te rijkelijk voedert, maar dikwijls en op vaste tijden. Verder moeten ze een grooten uitloop met gras hebben. Het drinkwater moet men dikwijls ver- verschen en in bakjes geven, waarin de kuikens niet kunnen gaan staan. Rupsen in de Kruisbessen. Ais de struiken hierdoor bezocht worden, dan is dat een ware bezoeking, want in korten tijd hebben de struiken zoo goed als geen bladeren meer. Middelen daartegen worden genoeg aanbevolen, maar niet alle zijn doetreffend, althans volgens onze ervaring 1. De struiken besproeien met tabaks water of besiuiven met tabaksstof; wij vonden er geen baat bij. 2. Be stuiven inet droog roet. 3. Besproeien met zeepwater. 4. Afkloppen of af schudden, en daarna verdelgen der rupsen. Dit deden wij met succes. Men legt een doek, b.v. een handdoek, onder den struik, en begint tegen de takken te tikken en te schudden, liefst met een stu'tje, dan bezeert men zich de handen niet. De rupsen laten zich vallen en worden gedood. Biltere augurken en komkommers. De bittere smaak van komkommers en augurken ontstaat, als de vruchten on gehinderd door de zonnestralen be schenen worden. Zoolang ze door de bladeren beschut worden, blijft de smaak goed. Ook bemesten met ver- schen paardenmest heeft een bitteren smaak tengevolge. En dan zoo be weert men, maar wij betwijfelen het of het zoo is kan de bittere smaak het gevolg zijn van het trappen op de ranken. Wat den Fruitteler te doen staat. Een Commissie, die deze zaak heeft bestudeerd, kwam tot de volgende conclusies: 1. Plant alleen vruchtboo- men op daartoe in alle opzichten ge schikte perceelen. 2. Plant alleen maar goede gangbare soorten, en niet te veel verscheidenheid. 3. Besteed alle zorg aan goede snoei, bemesting en bestrijding van ziekten en schadelijke insecten. 4. Spuit uw vruchtboomen zooveel als noodig is, op de goede manier en met de goede middelen. 5. Zorg voor goede kruisbestuiving. 6. Laat u voorlichten door betrouwbare deskundigen: uwRijkstuinbouwconsu- lent geeft u kosteloos advies. 7. Volgt de cursussen, die worden gegeven, en laat ook uw zoon ze volgen. 8. Be schouw de fruitteelt niet als een bij komstigheid in het bedrijf, maar als ean der hoofdonderdeelen. 9. Verkoop uw produkten niet uit de hand, maar voer ze aan ter veiling. 10 Verkoop uw produkten niet ongesorteerd, want een koopman kan voor ongesorteerde partijen slechts lage prijzen besteden. II. Sorteer uw produkten in min stens drie kwaliteiten. 12. Indien gij u zelf niet met de sorteering kunt of wilt belasten, laat dan uw veilingsver- eeniging dat doen, of een speciale sor- teerings- en verpakkingsorganisatie. Schapenwol wordt warm, broeit, als ze terstond na het scheren wordt ver pakt. Ze moet minstens een dag of vijf op een droge, luchtige plaats liggen en uitdampen. Bij de lammeren ont wikkelen zich de melktanden in onge veer 3 weken. Dan kan bij de meik reeds de voeding op de weide ge schieden. Gedroogd brood, in den vijzel grof korrelig gestampt, wordt door alle pluimvee gaarne genuttigd. Vacantie Ter verzachting en genezing van stuk- geloopen voeten, zadelpijn, schrijnen en smetten der huid, muggebeten en zonne brand, moet men op reis voorzien zijn vt PUROL SIHT ALFONSUS RETRAITENHUIS - AMERSFOORT TE HOUDEN RETRAITEN. tg. ItO 4—7 Aug. Onderwijzers, verg. f 10.— 8—11 Aug. Onderwijzeressen, vergoeding f 10.—. tl—14 Aug. Burgerjongetingen, verg. f6.50. 14-17 Aug. „St. Christoffel" (Handelsreizigers), verg. f 10.-. 18—21 Aug. Vincentianen, verg. MO.-. 23—26 Aug. jongemannen uit Amsterdam, Utrecht e,a.pl., verg. 16.50. 27—30 Aug. Ongeh. Dames middenstand, verg. f 10.-. 30 Aug.—2 Sept. Meisjes, verg. f6.50. 3-6 Sept. Kweekschool „Insula Del", Arnhem. 6-9 Sept. Patronaten. 9—18 Sept. Achtdaagsche Priesterretraite. 18-21 Sept. H.B.S. (jongens) Arnhem. 22-25 Sept. Gereserveerd. 26-29 Sept. Dienstplichtigen, verg. f6.50. 29 Sept.—2 Oct. Gehuwde vrouwen, verg. 16.50. 3-6 Oct. Mannen en jongelingen, verg. f6.50. 7—10 Oct. Leden der Mariavereeniging, verg. f6.50. Beleefd verzoek zich aan te melden b: Retraitenhuls. Telefoon, Amersfoort 303. Postcheque en giro no-192245. de Directie van het

De Eembode | 1930 | | pagina 2