Wij alléén In Amersfoort, koopen persoonlijk alle vlschsoorten in de Rljksvischhalien te IJmuiden. U is dus steeds verzekerd van de biilijkste prijzen en de noodzakelijke kwalititeits- contröle! Thuisbezorgen zonder verhooging IJMUIDER VISCHHANDEL H. GLASTRA Co. N.V ALLEEN z UTRECHTSCHESTRAAT 40 - TEL. 92 AMERSFOORT HOOFDKANTOOR IJMUIDEN. OPOERICHT 1 MEI 1909 Steeds voorhandenTarbot-tong, Kabeljauw, Schelvisch, Schol, Bot enz. Vischconserven - warme croquetten en vischkoekjes Door de Genie werd aanbesteed het doen van voorzieningen aan mili taire gebouwen en werken in de leger plaats bij Zeist; laagste Th. H. de Goede te Soesterberg f4450; Het verven der militaire gebouwen der luchtvaartafdeeling te Soesterberg; laagste P. G. Bak te Rijsenburg met f5830; Verbeteren aan militaire gebouwen te Amersfoort; laagste P. H. Huberts te Nijmegen f13.999; Het bouwen van een gaskamer te Amersfoort, Harderwijk, Naarden en Soesterberg; laagste Chr. v. d. Vegte te Voorburg (7468. Naar wij vernemen heeft het Col lege van Burgemeester en Wethouders op verzoek van de Oranjevereeniging besloten de dag van 1 September voor het personeel als Koninginnedag te beschouwen, terwijl voorts, voor zoo ver de dienst dit toelaat, aan Ambte naren en werklieden der Gemeente op 3 September a.s. des middags verlof zal worden gegeven, wanneer dit door hen wordt gevraagd. Een verzoek aan de Directie der Spoorwegen om de reglementaire vrije dag van 31 Augustus voor deze keer op 1 September te geven, kon niet worden ingewilligd. R. K. MIDDENSTANDVEREENIGING. Deze vereeniging vergaderde in het R. K. Spaarbankgebouw onder leiding van den heer Hehenkamp. De Hoog- eerw. Heer Deken Fock installeert als Adviseur de heer P. Meeusen als be stuurslid, hopende van hem trouwe medewerking en trouw vergadering- bezoek. Hierna behandeling der Agenda voor de te houden Centr. Raadsver gadering op 10 en 11 Sept. te Hilver sum. Deze behandeling bepaalt zich tot liet volgende; Onder de voorstellen zou het bestuur der afd. Amersfoort willen hebben het Episcopaat te ver zoeken, evenals dit in Westphalen en andere streken reeds geschiedt, het feest van Allerheiligen te stellen op den na 1 Nov. volgenden Zondag. Dit geschiedt om ook aan de bedienden organisaties tegemoet te komen. Tot afgevaardigde, aan den Secre taris toe te voegen, wordt gekozen de heer Verwer. Punt 8 was bespreking Koninginne dag en verkiezing afgevaardigde in de Regelingscommissie. Dit betreft de samenwerking der drie Middenstandsvereenigingen om bij Koninginnedag en de feestdagen der Oranjevereeniging een winkelweek te organ iseeren. In de commissie ter organiseering daarvan in samenwerking met het be stuur der Oranjevereeniging, werd als vertegenwoordiger benoemd de voor zitter, terwijl eenig crediet werd toe gestaan voor prijzen bij deze winkel week. Ingekomen was een verzoek der R.K. Winkelbediendenorganisaties om voor de twee R. K. Feestdagen, te vieren als Zondag, actie te voeren onder leden der Hanze en andere R. K. winkeliers tot sluiting"der winkels op deze twee dagen. Het antwoord zal wijzen op het ver zoek aan het Episcopaat, hierboven genoemd. Bij de Rondvraag wordt aangevoerd uit de vergadering de kans, die nog te benutten kan zijn om het Kanaal door de Vallei, te redden. Men meende, dat veel meer moest worden verricht, open reclame maken. De voorzitter die meer verwacht van het in stilte werken der Valleivereeni- ging, zal echter in dezen in contact treden met de andere Middenstands vereenigingen. Ook wordt aangeroerd de gevaar lijke toestand van de Langestraat met het oog op het verkeer. Het blijkt dat de Commissaris van Politie reeds de zaak in studie heeft. Amersfoortsche R. K. Spaarbank. Verslag over de maand juli 1930. Per 30 Juni '30 verschuldigd aan inleggers f314.706.62 Gedurende de maand Juli '30 ingelegd - 8.802.95 f 323.509.57 Gedurende de maand Juli '30 terugbetaald - 11.764.86 f311.744.71 Boekjes per 30 Juni 1930. Totaal afgegeven 2713. Nog in om loop 2167. Het Bestuur der R. K. Spaarbank. Amersfoort, 1 Aug. 1930. Door de architecten Herm. Kroes en Zoon werd aanbesteed de uitbrei ding der R. K. school te Cabauw nabij Schoonhoven. Laagste inschrijver was A. Lieshout te Lopik. Aan, den Aannemer W. Kaspers Kruiskamp 116 alhier is onderhands opgedragen het afbreken van het be staand» en hét ter plaatse bouwen var een nieuw perceel aan de Groenmarkt alhier. Terwijl op 1 Aug. 1929 het getal werkloozen in deze gemeente 83 was, is het op 1 Aug. 1930 vastgesteld op 202. Cursus voor Voorber. Middelbaar Technisch Onderwijs, verbonden aan de Ambachtsschool te. Amersfoort. Op 31 Juli j.l. werd'een einddiploma uitgereikt aan: van Apeldoorn, N. P. de Jongh, W. J. Lablans, L. Lans en Volp. Van deze leerlingen deden 3 leer lingen toelatingsexamen voor een Mid delbaar Technische School, welke alle drie slaagden. De namen dezer leerlingen zijn N. P. de Jongh, L. Lans en J. Volp. Tot de eerste klasse zijn toegelaten: A. C. Beijer, J. Boshuizen, D. ter Burg, H. Gerritsen (Veenendaal), A. de Groes, C. Kiekens (Huis ter Heide), G. van der Kleut (Barneveld), D. van der Made (Harderwijk), J. Ripken, J. van der Veer, W. van der Vegte en D. de Vrije. Voorwaardelijk toegelaten G. Bos huizen en H. van Ingen (Woudenberg). Het bestuur van de afd. Amersfoort i den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „Sint Franciscus van Assisië" heeft aan de heeren werkgevers in het winkelbedrijf een circulaire gezonden, waarin zij worden verzocht om op 15 Augustus, den feestdag van O. L Vr. ten Hemel opneming, hun winkels te sluiten en/of het R. K. personeel vrijaf te geven. Voor het te Zwolle gehouden examen voor Kantoorstenograaf Nederlandsch (systeem Pont, 130 lettergrepen) slaag den de dames T. Beijer en C. P. de Bruijn en de heer G. J. jordense, leer lingen van inej. A. M. Stekelenburg, Woestijgerweg 24 Amersfoort. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn. (Eerste helft van de maand Juli 1930). Brieven binnenland Van Beek, AmsterdamBreit, Noord- wijk aan Zee; Hettelder, Hilversum; J. v. d. Horst, Amsterdam; J. Jansen, Utrecht; J. Kippenhuis, Amsterdam; M. Klose, Amsterdam; J. Koppe, Alk maar; de Loenen, Amsterdam; Meijer, Almelo; Mourik, Amersfoort; Steen- meijer, Amsterdam; Verzekering-Mij., Valkenburg. Briefkaarten binnenland: De Berg, waar? Mien Reiman, Am sterdam Walet, Amersfoortv. Wessum, Woensel. Brieven buitenland: Marché aux Grains, Gand. Burgerlijke Stand. 29 juli. Gehuwd: F. Henning en L. de Graaf. 30 juli. Geboren: Lambertus Hen- drikus, z. v. H. T. van de Weem en i. J. Thomassen Dirk, z. v. J. E A. Brandsenen A. T. de Free Jac ques Felix, z. v. J. A. van Munster en A. C. Schoonderbeek Antonie, z. v. W. Epskamp en J. Evers Wijnanda Johanna Jacoba, d. v. J. Klein en J. Apeldoorn. Gehuwd: J. Hulst en F. H. Welmers H. Apeldoorn en C. P. Montauban. Overleden: Cornelis v. d. Straat, oud een dag Cornelis Hubertus van Schaik, oud 73 jaar, echtgen. van L. Louman. "j. Geboren: Albert Cornelis, IV. van Schoonsveld en B. G. Kleijn Dirk, z. v. B. van Ginkel enj. Lam Jacob, z. v. H. van den Hoek en A. Flier. Ondertrouwd: J. de Jongh en A. M. W. Blom L. Struik en H. P. M. Mulder W. L. Wolter en M. P. ter Maten. Gehuwd: W. G. Woordes en W. van den Hoogen. 1 Augustus. Geboren: Jacob, z. v. S. Frankfort en R. Spier Elisabeth Gerarda, d. v. J. R. Smeeing en J. M. Zegwaard Hermina, d. v. A. de Lange en H. G. van Loon Cornelia Wouterina, d. v. H. de Jager en J. A. van den Berg. OverledenAalbert v. Nimwegen, oud 77 jaar, echtgenoot van G. Doornekamp. 2 Augustus. Geboren: Marretje, d. v. L. G. van 't Hof en M. Bonte. Gehuwd: C. L. Hollert en G. A. R. Nepveu. 4 Augustus. Geboren: Jan, z. v. I. L. de Vries en J. van Garderen. OverledenAnna Maria de Bruïn, oud 94 jaar Johannes de Jeger, oud 76 j. weduwdaar van C. van Dijk Jan Frankfort, oud 2 dagen. Het Bestuur v.h. Kruisverbond her innert de leden aan de belangrijke vergadering, die gehouden zal worden op Woensdag 6 Aug. 's avonds 8 uur in het gebouw St. Aechten. Heden werd te Amersfoort aanbe steed door den arch. G. van Hoogevest het bouwen van een vleugel aan het als Prot. Chr. Ziekenhuis in te richten buitengoed de Lichtenberg alhier. Van de 21 inzenders was de laagste H. Barten te Amersfoort met f50.716, en hoogste J. R. Christlaanse te Am sterdam met f71.800. Algemeen Politieblad van 31 iuli 1930. Afd. O. No. 1766. De brig.-comm. Kon. mar. te Steen bergen geeft in overweging alvorens in relatie te treden met den Vertrou wens Veehandel te Amersfoort, of wel in te gaan op het advertentie, waarin door dien Vertrouwens Veehandel een obligatie-uitgifte wordt opengesteld, op genomen in het Dagblad van Noord brabant van 16 Juli 1930, zich tot hem te wenden. Overneming in de plaat selijke bladen is gewenscht. Zondagmiddag werden op de ren baan Birkhoven de wedstrijden der ruitersportvereeniging Eemiand gehou den. Er was veel publiek. Er werd ook een Damesautomobiel- wedstrijd gehouden. Deze bestond uit rallyepaper over 90 K.M., behendig heidswedstrijd en concours d'élégar.ce. Uitslag: 1. mej. N. Brandt te Driebergen (Nash); 2. mevr. de Blocg vanSchel- tinga, gravin von der Goitz te Amers foort (Chevrolet); 3. mej. G. Molenaar te Amersfoort (Fiat)4. mevr. A. Schar- roo Pieters te Amersfoort (Studebaker Ershide); 5 mevr. N. v. d. Brandeler Beekman te te Soest (O.M.); 6. mevr. Hamers Wolthers te Amersfoort (Mer cedes Benz); 7. mevr. Ament Nefkens te Amersfoort (Graham Paige). Het slotnummer was een hordenren om den Eemlandsprljs, een zilveren wissel beker van een Schotschc drank-firma. Door den storm zijn Maandagmiddag enkele boomen middendoor afgebroken en over den weg geslingerd, terwijl de ruiten van een perceel op het Havik den druk van een omgewaaide boom niet weerstaan kon en verbrijzeld wer den. Van de in aanbouw zijnde Meu belfabriek van de firma Kuyk en Dek- huyzen werd een muur van ongeveer 12 Meter omvergeworpen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Baarn Zaterdag na middernacht werd de Laanstraat in rep en roer gebracht. Een automobilist uit Nijkerk, die in die straat een palingkraam wilde passeeren, reed een daarbij staanden persoon over den voet. Deze maakte zich zóó kwaad, dat hij den bestuurder naliep, op de treeplank van de auto sprong en hem, na een ruit van de auto ingeslagen te hebben, met zijn vuisten sloeg. De autobestuurder bleef daardoor niet meester over zijn stuur en begon hevig te slingeren, met het gevolg, dat drie personen werden aangereden. Een zekere P. uit Baarn werd daarbij door de auto geheel overreden, met het ge volg dat hij een ontwrichting aan een arm en een been opliep, tevens een been brak en voorts ernstig aan het hoofd werd gewond. Van de beide andere personen werd er een aan het hoofd en de andere aan een voet ge wond. De heer P., die erg bloedde, moest direct naar het ziekenhuis wor den vervoerd. Zaterdagavond werd ingebroken in twee perceelen aan de Vincent van Goghstraat. In het eene perceel lag de bewoonster te bed, terwijl in het an dere de bewoners tijdelijk niet aanwe zig waren. Ontvreemd werden eenig zilvergeld, ongeveer 80 gulden, een fototoestel en enkele andere voorwer pen. De toegang totde perceelemvërd verschaft door middel van eenlooper. Barneveld Bij den rietdekker H. S. die met een gebroken been te bed lag, ontstond brand. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat huis en inboedel en hooiberg geheel verbrandde. Er was nauwelijks tijd den gewonden bewoner te redden. Burgerlijke stand. GeborenMijndert, z. v. J. v. Puur- veen en A. v. Bielert Aaltje, d. v. E. v. d. Berkt en E. Kelderman Maria, d. v. B. Kuiper en M. Bekebrede Hendrika, d. v. D. Bunt en \V. v. de Berkt Albertus, z. v. C, Brom en G. v. Maatien. OndertrouwdG. Bosman en D. Ruizendaal G. v. d. I. Wiersema. Overleden: Gerrit Gerritsen, 78 j., echtg. v.j. v. deCraats - Jan W. v. de Kieft, 2 m. Wll- lempje Franken, 84 j., echtg. van S. Takken. Eemnes Burgerlijke stand. Geboren: Maria Theresia, d. v. P. J. Vos en A. Calis Petronella An- thonia, d. v. G. E. v. Oostrum en C. Dijkman Abraham, z. v. A. Snel en J. Dop Alida Maria, d. v.J. Fecken en A. M. Raven. Naar wij vernemen doet zich in deze gemeente een geval van de be smettelijke ziekte kinderverlamming voor. Hilversum Zaterdag 2 Aug. herdacht de firma Tymen de Wit Zn. te Hilversum, haar honderdjarig bestaan. In 1830 werd door Tymen de Wit in een perceel aan de Groest te Hil versum het bedrijf begonnen met een handweverij, zooals alle tapijtfabrieken, oorspronkelijk handweverijen waren. In den loop der jaren breidde dit hand- bedrijf zich steeds uit. De heer Th. M. de Wit, mede-digenaar der firma, be greep, dat er nieuwe banen ingeslagen moesten worden en associeerde zich in 1915 inet F. E. Farwerck, eigenaar eener stoomtapijtfabriek aan den Oos- terengweg te Hilversum. Beide firma's werden ondergebracht in een N.V. on der den naam Stoomtapijtfabrieken v.h. Tymen de Wit en Zonen. Niettegenstaande de zeer moeilijke oorlogsjaren, wisten beide heeren de firma spoedig een beduidende plaats te doen innemen en werd met de fa bricatie van Axminster tapijten aange vangen. In 1917 werd het bedrijf van Tymen de Wit Zonen met dat der firma Hamers van Beek te Amers foort, onder directie der heeren P. J. Hamers en mr. D. P. Hamers veree- nigd, tot welke combinatie de heer W. H. J. Brouwer als mede-directeur toetrad. De zaken werden toen verdei uitgebreid met de vervaardiging van bouclé- en velvettapijten, terwijl de firmanaam gewijzigd werd in N. V. Maatschappij tot Exploitatie van tapijt- fabrieken. Sinds het begin van 1915 is de heer F. O. H. R. Farwerck als president- commissaiis aan de vennootschap ver bonden. Dat 't personeel met de zaak mede leeft, toonde 't door het aanbieden, in een der feestelijk ingerichte fabrieks gebouwen, aan de directie, van eenige zeer waardevolle huldeblijken. Leunden Burgerlijke Stand. GeborenHendrika Johanna, d. van A. Sekeris en B. Boevé. Evert, z. /an E. Blotenburg en G. Hazeleger. detrouwd: J. v. Vis en G. Termas ten. OvnrledenDirkje v. Asselt, 55 j-, ongeh. Hoogland Burgerlijke stand. Ondertrouwd: H. Epskamp en A. Epskamp. OverledenLambertus van den Hoven, 75 j. Hoevelaken Als een bijzonderheid kan vermeld worden dat in onze gemeente sedert November van het vorige jaar geen aangifte van overlijden heeft plaats gehad. Naar wij vernemen is de garage van Nefkens bij de driesprong over gegaan in handen van de Maatschappij de Shell, met het doel er een benzine depot te vestigen. Het naast de garage staande gebouw zal door den heer Nefkens in gebruik worden genomen als garage en reparatie-werkplaats. In de bocht bij den Hooglander- veenschen weg, was de bestuurder van een snel rijdende auto zijn stuur niet meer meester, met gevolg, dat de auto langs een paar boomen schampte en vervolgens tegen een derden boom botste. Deze botsing was zoo hevig, dat de rechterzijde van den carrosserie en het onderstel geheel werd vernield. Glasscherven en onderdeelen van den auto werden verscheidene meters weg geslingerd, terwijl eenige spaanders tot op het midden van den boom werden losgerukt. De bestuurder S., garage houder te Amsterdam, kwam er wonder boven wonder met een paar schrammen in het gelaat af. Nllkerk Op de markt. Aangevoerd 280.700 eieren f5.20— 5.90; 6 schrammen f30—40; 61 big gen f 18—20; 88 runderen melkkoeien (250- 380; vette koeien (200—410 25 kalveren slachtkalveren f10—15; mestkalveren (20—32. Met 16 Augustus a.s. is aangewezen als directeur van het Postkantoor alhier de adj.-referendaris J. H. v. de Waal te Amsterdam. Btoutenburg Burgerlijke Stand. OverledenJohanna Heij, 82 j. Soest Ter gelegenheid van het a.s. 40-jarig Priesterfeest van Pastoor Vossenaar, dat op 15 Aug. a.s. luisterlijk gevierd zal worden zal ook op Zondag 17, Woensdag 20 en Zondag 24 Aug. a.s. een Openluchtspel gegeven worden op het terrein der St. Joseph Jongei.Ver. Opgevoerd wordt „Widukind de Af- Sdendienaar, de laatste opstand der ksen tegen Karei den Grooten. Historisch spel in 4 bedrijven. Spelleiders: Kapelaan Janmaat en den heer Alders. Burgerlijke Stand. Geboren: Elisabeth Henrietie.Anna, d. van F. F. J. Lamers en J. R. A. Eil. Wilhelmina Maria, d. van O. L. Zimmerman en J. L. M. Schlömer. Maria Barbara, d. van H. v. Asch en A. E. Kok. Cornelis Johannes, z. van W. v. Vulpen en A. Hofland. Geertrui, d. van H. A. Hoonhorst en B. jB. Vonk. - Hendrika Wilhelmina Maria, d. van E. J. Geurts en A. M, v. Emmerik. Johannes, z. van T. Muis en C. Nagtzaam. Marijke, d. Marijke, d. van P. H. A. v. Aken en H. A, v. d. Toorn. - Catharinus z. van A. de Man en W. Koetser. Adrianus Jacobus Wilhelmus, z. van W. J. Beijer en B. W. M. v. d. Lugt. Johannes, z, van J. Maassen en L. G. Niehof. Johanna Christina Maria, d. van F. Veth en C. v. Ee. Johan nes Hendrikus, z. van P. J. C. v. d. Lugt en E. Kok. OndertrouwdA. v. d. Pol en V. Wischnewski. Gehuwd: G. v. Essen en D. v. d. Broek. Overleden: Gijsbertje v. Schaffelaar, 74 j., echtg. van M. Hornsveid. Willem Verweij, 31 j., echtg. van H. Langerak. Jacob Bodewes, 2 j. Evert Hilhorst, 68 j., echtg. van J. v. 't Klooster. Gerrit v. d. Bovenkamp, 46 j., echtg. van A. Prins. Maria Carolina Cerspeck, 48 j., echtg. L. A. Boks. Gerarda v. 't Klooster, 69 j., echtg. van J. Grift. Frouke- lina Smid, 29 j., echtg. van J. J. Wiersma. Hoek Eminalaan—Burg. Grotlie- straat heeft een aanrijding plaats ge had tusschen twee wielrijders die vrij ernstige gevolgen had. Door het on oplettend rijden van een jeugdig per soon kwam deze in aanraking met M. alhier, waardoor laatstgenoemde met zijn rijwiel kwam te vallen. Bij onder zoek bleek, dat de heer M. een rib had gebroken. Soesterberg In den nacht is ingebroken in een onbewoonde villa te lluis ter Heide. Er werd voor ongeveer f 500 aan gou den en zilveren voorwerpen ontvreemd. De politie wist de hand te leggen op de twee daders, recidivisten, die nog in het bezit van het gestolene waren. Eenige dagen geleden hebben zij ook een bezoek gebracht aan een onbe woond zomerhuis. Voorthuizen Tc Voorthuizen is de klompenmakerij van T. v. Deelen totaal afgebrand. Verzekering dekt de schade. Soestdijk H. M. de Koningin en Prinses Juliana zijn van hun vacantiereis teruggekeerd en hebben zich rechtstreeks naar hier begeven, waar zij Zaterdag de ver jaardag van de Koningin-Moeder heb ben mede gevierd. Ook Prins Hendrik had zich naar Soestdijk begeven. Zaterdag woonde de geheete Konink lijke familie een deel der feesten te Baarn bij, terwijl 'savonds de Prins en de Prinses ook bij het vuurwerk aanwezig waren. De werkzaamheden van de verbe tering van den weg naar Bilthoven zijn in uitvoering bij de N.V. Mawe te Middelburg. Van het nieuw te ma ken gedeelte, d.i. tusschen het punt, waar de bestaande weg afbuigt van de Praamgracht op plni. 1 '/2 K.M uit den Rijksstraatweg te Soestdijk en Prins Hendrikoord, is de aarden baan gereed. Voorts is reeds een begin gemaakt met het aanbrengen van de betonver- harding. Voorloopig wordt deze voor de helft gemaakt ter breedte van 3 M., zoodat althans een rijbaan spoedig ter beschikking kan komen. Later zal de tweede helft worden aangebracht. In de toekomst wordt daar een betonweg tot stand gebracht ter breedte van 6 M. Naast deze verharding zullen nog een rijwielpad en een ruiterpad wor den aangelegd. Bij deze betonverharding wordt ge bruik gemaakt van een nieuw model machine, waarvan er tot dusverre nog maar slechts enkele in ons land ge bruikt worden. Scherpenzeel Mr. Rooyaards van Scherpenzeel heeft ontslag gevraagd als burgemee ster der gemeente Scherpenzeel. Het is niets ongewoons dat Amerl- kaansche reuzenvermogens verarmde Europeesche families verlokken. Men herinnere zich slechts het korten tijd geleden gesloten huwelijk tusschen graaf Bernadotte, een neef van den Zweedschen koning, en miss Mauville, dochter van een .imerikaansch asbest- koning. En zelfs met Russisch geld koopt men wel namen. Zou andersin 1927 een hertog de la Rochefoucauld in den echt zijn getreden met de dochter van den overleden Russischen volkscommissaris Krassin, die, toen hij overleed, millionnair was en gezant van de Sowjet-Unie te Parijs? Mis schien is het interessant te weten.dat men de weduwe van Krassin, na diens overlijden, geen pensioen wenschte uit te keeren. Doch toen mevrouw Krassin dreigde in dat geval geheime notities te zullen bekend maken omtrent het Sowjct-bewind, die zij in de nalaten schap van haar man had aangetroffen, heeft men haar ijlings de noodige roebels toegezegd I De Fransche regeering kende het Legioen van Eer toe aan een boerin te Collan, genaamd mej. lpnot. Niet wegens opzienbarende daden, doch alleen omdat zij is moeder van 17 kinderen, van welke laatsten er nog 15 in leven zijn, die allen den akker bebouweneen voorbeeld voor allen wegens een leven van harden arbeid in het boerenbedrijf en den moed, waarmede zij haar groot gezin opvoedde tot nuttige leden der maatschappij...." Uit Solingen wordt gemeld», dat een communist een aanslag op een fabrieksgebouw heeft beproefd. Daartoe had hij van een hoogspanningsleiding een draad in het gebouw getrokken om een hclsche machine tot ontploffing te brengen. De ontploffing kwam echter te vroeg, zoodat de man zelf vaneen gescheurd werd. Een deel der provincie Gelderland, tusschen Nijmegen, Arnhem en Tiel, zat een half uur zonder licht. Tijdens een windhoos waren twee masten van het hoogspanningsnet, dat loopt van Lent naar Tiel en waarop een spanning slaat van 50.000 Volt vernield. Een der masten was geheel afgebroken, de andere ineengedraaid. Boven Voorne en Putten heeft een orkaan gewoed. Vooral tusschen Heen- vliet en Geervliet werd groote schade aangericht. Van verschillende boerderijen werden de daken afgerukt, terwijl de te velde staande gewassen vernield werden. De telefoon-en telegraafverbindingen wer den door de kracht van den cycloon volledig gestoord. Zeervele broeikassen zijn vernield. Gemengde Serichten Twee autobussen met 40 arbeiders erin, botsten te Hasselt (België) tegen elkaar De bussen werden totaal ver nield. Er zijn vier dooden en twee ernstig gekwetsten. Zeven andere in zittenden werden minder zwaar gewond. Boven Oud-Gastel heeft een storm gewoed, die zeer hevig was en gepaard ging van een zwaar noodweer. Hagel- steenen bereikten de grootte van kip peneieren De menschen vluchtten weg. Tegen den hemel teekende zich een dreigende zwarte veeg af, die met groote snelheid langs trok. In een café, waai de bliksem insloeg, ontstond een pa niek, doordat uit het electrische draai orgel de vlammen schoten. Te Hasselt kreeg een scheepsschil- der bij het te water laten van een schip een slag van liet roer, waardoor hij op de helling stortte. Bewusteloos werd hij opgenomen. Uit de Land en Tuinbouw-wereld. Nadruk verboden. De vee- en paardenhandel. Wanneer er een beroep is, waar liet niet spreken van de volle waarheid een schijnbare noodzakelijkheid is ge worden. dan is het zeker wel dat van den handel in vee en paarden. Men tracht door de deugden die de dieren wel en die ze dikwijls ook niet hebben en door het verzwijgen van de gebreken, die ze wel vertoonen, een zoo hoog mogelijke prijs van de dieren te maken. Zoo is het te begrijpen, dat de paar denhandel, maar waarschijnlijk ook in niet mindere mate de veehandel een niet al Ie beste reputatie heeft ver kregen. Het is dan ook aan te raden de noodige voorzichtigheid te betrach ten bij den koop van paard of vee. Men zal zeker niet alles moeten ge- looven wat men u probeert wijs te maken. Maar het allerverstandigst is wanneer men koopt onder het recht van inroepen van de arbitrage van de vereeniging tot verbetering van den vee- en paardenhandel in Nederland. H >e vaak is het al voorgekomen, dat men is gaan procedeeren over vee en paarden, met verborgen gebreken, die de verkooper niet erkennen wil. Met recht is liet spreekwoord in de wereld gekomen, dat wie pleit om een koe er een koe bij geeft. En lazen we niet onlangs van een rechtszaak over een paard, welke niet minder dan vier jaren geloopen had en waarbij de verdachte werd veroordeeld tot een sommetje van niet minder dan vier maal de waarde van het betreffende, intusschen gestor ven paard. Wanneer we dat lezen van bovengenoemde arbitrage commissie, die snel en afdoende rechtspreekt en niet meer dan de gemaakte kosten in rekening brengt, dan begrijpen we eigenlijk niet goed, hoe het komt, dat die commissie nog zoo weinig te doen heeft en ze werkt toch in het belang van boer als van handelaar. Nog beter is het echter fokvee en fokpaarden niet op een markt te koopen, maar om dit te doen op het bedrijf zelf. Doet men dat, dan weet men zeker wat men koopt. De verkooper kent men en die kent ook zijn dieren, wat lang niet altijd het geval is met den handelaar, die soms enkele oogenblikken tevoren van iemand anders heeft gekocht. Komt men. dan ook in fokstreken, dan treft het, dat men zoo weinig werkelijk goed vee en goede paarden ter markt ziet aangevoerd. Geen wonder, om een goed paard of een goede koe loopt men graag een eindje verder en de boer loopt de kans mis om zijn dier ziek op den stal terug te krijgen. S. 1 V, k'.

De Eembode | 1930 | | pagina 2