Garage Motorhuis <8> Voorheen Hl Thans Het beste Adres G. KEUNEKE J*L% Q f4b- l - m ft PU ROL Bel dan op No. 42 ■Iraers^ort, Langestraat 112 s moesten wij trachten aan huls een Willys. Whippet of Truck te veJkoopen. komt het publiek bij ons aan de zaak. Hoe dat komt? Het publiek ziet verschil en waardeert kwaliteit, dat pleit voor zichzelf. Kwaliteit is hoofdzaak en dat is onze reclame. Het zuiniger gebruik alleen, vergoedt U het meerder betaalde, terwijl U voor de langere levensduur en bedrijfszekerheid niets betaalt. Dat begint het publiek in te zien en daarom komen ze ons merk thans vragen. 99 99 Telefoon 457 Amersfoort voor Damestasschen Koffers an alle soor- too fijne Lederwaren LANGESTRAAT I05-AMERSF0QRT UIT AMERSFOORT Aangewezen voor Zondagsdienst en Nachtweekdienst van 24—30 Augustus Apotheek Ittman Langestraat. De Zondagsdienst der Amersfoort- sche geneesheeren wordt waargenomen door de heeren artsen Mertens zur Borg, Zuidsingel 36 tel. 1225, J. Plomp, Regentesselaan 15, tel. 1359, B. J. v. Enst, Laantje 8, tel. 204. Paardenmarkt. Aangevoerd; 5 luxepaarden f400tot f450, 41 werkpaarden f200 tot f250, 47 hitten f70 tot f 190, 3 slachtpaarden f140 tot f200 en 3 veulens. Zaterdag 13 September a.s. houdt de Amersfoortsche Bond voor Licha melijke Opvoeding, den jaarlijkschen sportdag op het terrein aan den Leus derweg. Vooraf gaat een optocht der deelnemers van den Hof af. Maandag, den eersten dag der Oranjefeesten, worden onder leiding van den leeraar j. J. v. d. Linde vrije oefeningen uitgevoerd op het feestter rein aan den Leusderweg. Bovendien wordt op hetzelfde terrein een esta fetteloop gehouden voor Amersfoort sche vereenigingen. Twee jongens hadden per briefje aan hun ouders kennis gegeven, dat zij gingen varen. Op verzoek der ouders werden de jongens te Rotterdam aan gehouden. De R. K. Oudersvereeniging, afd. van den R. K. Bond voor groote ge zinnen, organiseerde deze week weer twee uitstapjes. De jongens maakten een wandeling over de Treek naar een bekende uitspanning. De mei gen per fiets naar Valkeveen. Dinsdag a.s. een fietstocht naar de uitspanning „Oud Naarden". Om 8 uur in de H. Mis der St. Henricuskerk, daarna vertrek. Nieuwe boeken in de Katho lieke Leeszaal aan de Xieu Adurn: Het wezen van het katho licisme. Bertrand: Sint Augustinus. Donath: Natuurkundige kamer- proeven. De Gruyter: Winstproblemen. H. M. S. J. de Holl: Nieuw ge- illustreerd kookboek. Gerard Kntiveldcr: Vanuil winge westen; een sociografie van het Zui den. Van .Mameren: Leiddraad bij be roepskeuze 7e dr. 1950. G. Papini: Sint Augustinus. L'. Rypmu: Gids bij de studie dei nedcrlandschc letterkunde. Statistiek van de bevolking en be volkingsdichtheid der gemeenten van Nederland op I Januari 1950. Thomas van Aquino: Theologische summa dl. XI. Over de genade. R. Ver-'nes: De vereenigiiig van den H. Vineentius van Paufo: en hare werkzaamheden in Nederland. Emilc Vervicrs: De kentering in het materialistisch denken: eone studie ovei de maatschappelijke waarde der mctaphysica. Een kindje van de familie v. d. W. aan den Arnhcmscheweg, is uit een auto gevallen, doordat het onder het rijden met den portierkruk zat te spelen, waardoor het portier open ging. Het kind heeft hersenschud ding gekregen. In 1929 kreeg het Museum Fle- hite eenige bijzondere aanwinsten, o.a. "t oudst bekende zegel dat be trekking heeft op Amersfoort; dat zegel is aangenomen als stempel der vereeniging; eenige foto's van den belichten O. L. Vr. toren, een drietal boeken van het Chirurgijnschgilde, drie etsen van den O. L. Vr. toren en oude huizen van de Paternoster- straat. Iu 1929 waren er, blijkens het aar verslag. 1146 bezoekers. Het bc- :oek wordt grooter, waartoe de ten- oonstcllingcn stellig meewerken. In een bijlage van bet verslag vordt door den lieer Croockewit een artikel gewijd aan de nagedacht! van dr. H. J. Reijnders. die op Maart 1929 op 72-jarigen leeftijd stierf. De heer Huijgen geeft een opstel over De Wapenhorden in de St. Jo- riskerk, terwijl de lieer A. F. van Beurden bijzonderheden mc'edeelt over de stichting de Poth. 't Hoofd stuk over Oude iiuizennamc eveneens van Iluijgcn, terwijl als laatste bijlage is opgenomen een bij drage van Dr. Leopold over Het Luiiboek van Nieolaes Vallet. Onder leiding van luitenant Paliud (Ie Mortagnes hebben politie agenten, die vroeger bij de bereden torepen dienden, rijles genomen. Daardoor is het mogelijk met behulp van geleende huzarenpaarden. een afdeeling bereden gemeente-politi te formeeren. Met de Koninginne- feesten zullen ze dienst doen er paarden zijn. Uit den Omtrek Barneveld Eieren. Aanvoer 1.100.000 stuks. Prijs f5.50—6.60. Handel vlug. Ook de Oostersche vrouw weet dat Purol de huid gaaf en gezond maakt en bovendien fluweelzacht. gemeester der gemeente Hoogland de heer L. O. U. I. S. Grippeling. De nieuwe burgemeester is katholiek en woonachtig te Laren in het Gooi. Leusden Burgerlijke stand. Geboren: Lambertha Wilhelmina,d. van Margaretha Keizer, wed. van L. W. v. d. Heuvel. NIJkerk Burgerlijke stand. GeborenWillem, z. van F. Bouw meester en A. Blankenstein. Dirk, van A. Bloemendaal en A. Vasten- burg. Jan, z. van G. v. Montfoort en J. Klootwijk. Ulkje, d. van H. HendriksenB.deJong. Ondertrouwd: G. Bonestroo en G. v. Hoff. G. v. Dasier en K. v. d. Born. Overleden: Geertje Lozeman, 57 jr., echtg. van W. v. Bielert. Evertje Vedder, 47 jr., chtgen. van H. Martensen. Leusden Na opening door den Voorzitter las de w.n. Secretaris de notulen voor welke ongewijzigd werden goedgekeurd, Nadat de Commissie tot nazien der Gemeenterekening een gunstig rapport had uitgebracht werd deze rekening over 1929 vastgesteld als reeds mede gedeeld. In verband met dewetfinan- tieele verhouding tusschen Rijk en en Gemeente werd de classificatie van de Gemeente voor de fondsbelasting vastgesteld in de 2e klasse en voor de personeele belasting in de 8e klasse met 70 opcenten. Maarn ij de heden gehouden aanbesteding voor het bouwen van een school en twee woningen was laagste inschrijver de firma P. Brandsen en J. Ouwerkerk, alhier, voor f31.300. Stoutenburg - Burgerlijke stand. Gehuwd: G. Pothoven en P. Kuijt. Stoutenburg De Raad kwam Dinsdagmiddag te 3 uur bijeen. Na opening door den Voorzitter legde het nieuwbenoemde raadslid de heer W. Smit de ver- eischte eed af, waarna de Voorzitter een woord van welkom richtte tot den heer Smit. De Voorzitter sprak de hoop uit dat de heer Smit vele jaren de belangen der Gemeente Stoutenburg zal mogen en kunnen behartigen. Daarna las de w.n. Secretaris de no tulen der vorige vergadering voor welke ongewijzigd werden goedgekeurd. Tot Wethouder werd gekozen met 6 stemmen het raadslid de heer W. v. d. Hengel. Een stem werd uitge bracht op de heer Bieshaar en een blanco. De Voorzitter heette den heer v. d. Hengel welkom in het College -•m B. en W. Na mededeeling van het raadslid de heer Kuijt, als lid van de Commissie tot nazien der Gemeenterekening, dat de rekening 1929 in orde was en geen op- of aanmerkingen waren te maken, werd deze vastgesteld op de reeds gepubliceerde cijfers. In verband met de wet financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente werd de classificatie van de Gemeente voor fondsbelasting vastgesteld in de 2e klasse en voor de personeele belasting in de 8e klasse met 75 opcenten. Bij de rondvraag stelt Weth. v. Hengel voor de school te sluiten tijdens de militaire oefeningen. De Raad liet dit voorstel over aan het College van B. en W. Op voorstel van het raadslid v. Laar besloot de Raad in de bebouwde kom borden te plaatsen met maximum snelheid. Daarna werd nog eenigen tijd zellig gekeuveld over de watersnood en de eventueel te treffen maatregelen, Binnenland OBERAMMERGAU. Onwillekeurig wordt ieders u daclit getrokken wanneer dit woord, hetzij gesproken of geschreven, zich aan ons opdringt. Hoe kan het ook anders: zij, die hel geluk smaakten een reis naar dit vredige plaatsje Beieren te kunnen ondernemen, zi< iddelliik weer voor hun geest dut machtige drama van het lijden onze: Heeren, waardoor die eenvoudige s duizenden en nog een:. duizenden een gunschen langen dug boeiden, en zij die dit geluk niet hadden, blijven altijd eenige hoop koesteren ook nog eenmaal daartoe staat te zijn. Wij ontvingen onder bov> den titel een bock, waurva iding zegt: „Een album van Oberammer- gau en zijn beroemde Passiespel' voor degenen, die zelf Obe ammergau konden bezoeken c< waardevolle herinnering aan li vele schoons, dut zij daar moe ten genieten voor hen die ni in de gelegenheid waren dc re naar het verre Alpenland te o dernemen beknopt in beeld ge bracht en beschreven wat Ober- ainmergati voor schoons en we tenswaardigs biedt den geloo- vigen Christen een bron vani vroom religieuze vreugde, ande ren een hoog kunstgenot te be zorgen, zieduur wut wij met de uitgave van dit boekwerk beoog den". Eu inderdaad hierin zijn de uit gevers uitstekend geslaagd, want niet alleen dat in een beknopt over zicht een beeld wordt gegeven van het ontstaan der Passiespelen van Oheramniergau, maar men leert daarin ook haur bewoners kennen en daardoor beter begrijpen hoe ganseh ccn gemeente kan aange vuurd worden te streven naai- een doel, n.l. deel te mogen nemen aan de uitbeelding van dat verheven Lijdensdrama, onverschillig ïn welke- Is het litteraire gedeelte interes sant, het fotogruphische doet ons bij wijlen uitroepen van bewondering slaken, want de uitvoering daarvan is buitengewoon schitterend en geeft aangrijpend beeld van het passiespel van het begin tot het einde. De foto's munten uit door dui delijkheid en men bemerkt dat deze zorg zijn e lit luxe-album met zijn in kleu- gedrukteu omslag kan zeker een kunstwerk geuoemd worden. Het is ons dan ook aangenanr den lezers van ons blad te kunne.. mededeelcn dat wij beslag hebben kunnen leggen op dat werk en het voor onze lezers verkrijgbaar stel len tegen den prijs van t.50, toe wij U verwijzen naar de elders in dit blad voorkomende adver tentie. DE DROOGLEGGING DER ZUIDERZEE. De eerste werkzaamheden vc het in cultuur brengen van den Wie- ringerraecrpolder zijn begonnen. De werkzaamheden staan vt loopig onder directe leiding van de Heidemaatschappij, die voor opzich ters en werkbazen zorgt. Het ove rige personeel wordt aangenomen door de directie van den polder, waarvoor wat dc landarbeiders be treft de tusschen komst van de ar beidsbeurzen en correspondent schappen zal worden ingeroepen. Voor (le tewerkstelling van boeren zoons zal contact worden gezocht met de landbouworganisaties. Boeren zoons die landbouwonderwijs heb ben geuoten genieten bij plaatsing voorloopig dc voorkeur. Er worden alleen volwaardige beidskrachten aangenomen. spoedig mogelijk zal een aantal beiderswoniiigeu worden gebouwd, waarin alleen arbeiders, aic bere kend zijn voor hun taak kunnen worden toegelaten, en bij de selectie zal bovendien speciaal worden ge let op dc netheid van de arbeiders vrouw, wijl in elke arbeiderswoning straks zes kostgangers zullen den ondergebracht. De bouwkundige dienst bereidt het een en ander voor. De dienst is gevestigd te Alkmaar, van waaruit de gang van zaken ook wordt be stuurd. Aan de directie wordt toe- cgd een landbouwkum" die niet de inspectie buitendienst is belast. Gegadigden, die voor plaatsin; den Wieringermcerpolder in u trking wensclien te komen, kun- n zich behalve tot de arbeidsbe middeling ook rechtstreeks schrifte lijk wenden tot dc directie van den polder te Alkmaar. TEGEN DUITSCHE INVOER RECHTEN. Zooals 'bekend is, hebben dc Ka mers van Koophandel te Leiden, Amersfoort en 1 ilburg zich tot regeering gewend met de vraag, welke maatregelen deze denkt te ne men in verband met de verhooging in de Duitsche invoerrechten. Als antwoord is van de afdeeling Handel en Nijverheid van het depar tement van Arbeid, H. en N. bericht ontvangen, waarin wordt medege- gedeeld, dat de Nederlandsche re- gecring niet over de wettcliike be voegdheid beschikt maatregelen afweer of verweer te treffen. Intus- :hen blijft dc regcering bare volle aandacht schenken aan de tnriefs-; ■erhooogingen in Duitsehland. wel- _e voor diverse landbouwproducten reeds een voldongen feit zijn gewor- MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60ct. Zenuw-Tabletten 75 ct- Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Gemengde Berichten Een autobus, die een bruilofts partij van Straatsburg naar Savcrne vervoerde, sloeg oin en stortte in de Zorn. Drie personen werden gedood en 5 zwaar gewond. Op liet sclieittcrrein te Rcmbcr- tow bij Warschau zijn drie kinde ren gedood cu twee zwaar gewond tengevolge van het ontploffen een granaat, die zij hadden ge den, en waurmce zij speelden. De nieuwste politieverordening Brussel is het verbod tot gebruik n luidsprekers na 11.20 uur der avonds. Om 11.20 uur, dus nu aflnoi het programma van Brussel, geen luidspreker meer mu De directeur vun het hoofdpost kantoor te Mariënhad is betrapt op bet verduisteren van brieven inct geldswaarde, fu totaal zou hij zich op deze manier veie honderddui? den kronen hebben toegeëigend. In Spanje hccrscht een gewel dige hitte. Op verschillende plaatsen wees de themoraeter 125 graden. Doorzitten Stukloopen i PUROL Zonnebrand De bekende Amerikuansche millionair Van Lear Black is^yer- moedelijk van zija jacht af over boord geslagen en verdronken. Het aantal slachtoffers van de uardbevingsramp in Italië blijkt niet zoo groot te zijn als eerst werd ge meld. Werd eerst een aantal dooden van 4221 opgegeven, thans geeft het officieele orgaan het aantal 1475 op. Ter hoogte van de Vechtbrug te Utrecht is een noodlottig ongeval gebeurd. Een 59-jarige schilder was bezig bij dezen overweg zijn werk zaamheden te verrichten. Blijkbaar lieeft hij den sneltrein uit Amers foort te laat bemerkt. De ongelukki- ge werd gegrepen en op slag gedood. Bij Grenoble is een autobus ia de Isèrc gestort waardoor 4 personen gedood en 10 zwaar gewond werden. In een hotel te Amsterdam een 18-jarige liftiongen tusschen de lift en een vloer bekneld geraakt en onmiddellijk gedood. Te Groningen doet zich een jje- val van slaapziekte voor bij een me, die reeds een paar weken pende is. Zoo nu en dan ontwaakt zjj cu wordt haar eenig voedsel toe gediend. Spreken doet ze geen enkel woord. Niet ver van Kopenhagen if een auto bij een onbewaakten over weg iu botsing gekomen niet een trein. Van de inzittenden werden drie personen gedood, terwijl een vijfjarig kind, dat eveneens in de auto zat, ernstige verwondingen kreeg. Tusschen Slochtcren en IIoo- gezand kwam een 7-jarig knaapje iu aanraking met een afgebroken draad vuu het laagspanningsnet. De jongen werd op slag gedood. Een dokter uit Split overleed na een kortstondige ziekte, die hij door zijn werkzaamheden als huid- arts luid opgeloopen, aan de gevol gen, waarna het stoffelijk overschot werd bijgezet op liet kerkhof. Ver- sc-hcidcue uren na "de begrafenis meenden dc bewakers van het kerk hof geluiden in de buurt van het graf te hooien. Dc autoriteiten ga ven vergunning om de kist op te graven en vonden het lichaam den geneesheer verwrongen iu kist liggen. De levensgeesten wi thans echter definitief geweken. De Russische Commissaris den landbouw, Kalmanowich, heeft iu Amerika voor ruim 100 milli gulden landbouwmachines en t tors besteld. Bij de Engelsehe manoeuvres is gebruik gemaakt van een nieuw type mitrailleur, uitgevonden dooi den Deen Madsen. In den tijd van 2 uur zijn met dezen miltrnilleur 15000 schoten gelost, waarvan 9600 zonder onderbreking. Uit Johannesburg wordt ge meld. dut een opzichter op een dei terreinen van de diamantvelden in Namaqualand onder een steen, dien li ij toevallig wegnam, een hol vond. gevuld inet diamanten van prachtige kwaliteit en elk meer dun honderd karaats wegende. De waarde van de vondst wordt gesehui op 285.000 pond sterling. Boven San Antonio in Ti zijn (wee legervliegtuigen met elkaar iu botsing gekomen tijdens manoeu vres op een hoogte van 100 M. Beide, vliegtuigen stortten neer. Dc vliegers werden op slag gedood. Drieduizend, door langdurige werkloosheid tot vertwijfeling ge brachte personen hebben de pas ge opende plaatselijke Arbeidsbeus l< New-York bestormd. De politic moest de orde herstellen. Verschei dene personen werden gear res te Amersfoort. PAROCHIE O. L. VR. HEMELV. Langegracht no. 36 Pastoor: Deken L. A. F. X. Fock. Langegracht no. 37. ZONDAG H.H. Missen om 7 uur en half 9. Half 11 Hoogmis. 3 uur vespers. 6 uur Lof met Rozenh. DINSDAG 8 uur gez. St. Antoniusmis. Kwart over 8 Congregatie van de H. Familie der mannen. WOENSDAG Kwart over 8 Congregatie van de H. Familie der vrouwen. DONDERDAG 7 uur l.of. VRIJDAG 9 uur pl. gez. jaargetijden voor de leden der broederschap van O. L. Vr. van Kevelaer. ZATERDAG Van 4—9 Biechthooren. Dagelijks de H. Mis om 7, 8 eri Kerknieuws. AARTSBISDOM UTRECHT. De Aartsbisschop van Utrecht heeft aan pastoor H. C. Smid op verzoek om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend als pastoor te Schalkwijk en heeft benoemd tot pastoor aldaar Dr. H. P. J. M. Ahsmann en tot moderator en godsdienstleeraar aan het St. Bo- nifacius-Lyceum te Utrecht Dr. R. F. "egge. Voorts werd eervol ontslag verleend aan pater J. Tiinnissen O.P. als assistent te Utrecht en in diens plaats benoemd pater H. Hubers O.P. Hebt U een Taxi of au'O noodig DIENSTEN. PAROCHIE ST. FRANC. XAV- 't Zand no. 29 Pastoor: C. Hartman, 't Zand nc 31. Telefoon 730. ZONDAG Half-zeven, acht uur en kwarl over 9 H. Mis. Half 11 Hoogmis. 6 uur Lof DINSDAG 10 uur gezongen Huwelijksmis. ZATERDAG 7 uur Lof. Van half 4 tot half 10 gelegen heid om te biechten. Dagelijks de H.H. Missen om 7, 8 en 9 uur. PAROCHIE ST. HENRICUS Paulus Borstraat no. 41 Pastoor: J. H. Hooyman. Matthias Withoosstraat no 34. Telefoon 1158. ZONDAG H.H. Missen te 7 en half 9 uur. 10 uur Hoogmis. 6 uur Lof DINSDAG 7 uur Lof. ZATERDAG 4 uur voorbereiding voor de H. Biecht voor de kinderen, daarna biechthooren tot 9 uur. Dagelijks de H. Missen om 7 7'/a en 8 uur. PAROCHIE ST. ANSFRIDUS Jacob Caislaan no. 26b Pastoor: P. J. M. Sandkuyl, Jacob Catslaan no. 28, Telef. 558. ZONDAG. Half-8 wordt de H. Communie uitgereikt. 8 uur H. Mis. 10 uur Hoogmis. 4 uur patronaat afd. A. 6 uur Lof met Rozenhoedje, Na het Lof patronaat afd. B. ZATERDAG Van 4 tot half 9 biechthooren. '/j8 Lof met Rozenhoedje, Hoogland. PAROCHIE ST. MARTINUS Pastoor: W. S. J. de Jong. Kerklaan. Tel. 3. ZONDAG. 8 uur Vroegmis. 10 Va uur Hoogmis. 6 uur Lof met Rozenh. Hooglanderveen. PAROCHIE ST. JOZEF Pastoor: S. J. Brenninkmeijer. Burg. van Tuyllstraat. ZONDAG 8 uur H. Mis. Half 11 Hoogmis. 6 uur Lof. Deze week de H.H. Missen om 7en 8'/, uur. Nljkerk PAROCHIE ST. CATHARINA Pastoor: R. J. B. Flipse. Holkerstraal. Tel. 98. ZONDAG Half 8 uur Vroegmis. 10 uur Hoogmis. 4 uur Lof. ZATERDAG Gelegenheid om te biechten van 2«/a—7«/a uur. 7 uur Lof. ;n de week de H. Mis om 7 '/j uur. Soest PAROCHIE VAN DE H.H. APOSTELEN PETRUS EN PAULUS. Zondag 24 Aug. Elfde Zondag i Pinksteren. Heilige diensten len 7 uur, 9 uur en half-11 uur Hoogmis. Heden geen Jongelingenver- eeniging. Ten 7 uur en niet ten 6 uur Lof met Rozenkrans en verdere gebeden.

De Eembode | 1930 | | pagina 2