Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken m f. a. tulp m VROOM T» DREESMANN H. ELZENAAR Bel dan op No. 42 Abonnementen kunnen élke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort 1.10 De €embode Advertmtiën 26 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver teer en. Advertentién moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Kantoor en Drukkerij Langegracht 2$ to Amersfoort Telefoon 314 Vier en veertigste Jaargang Verachlmt alken Dinsdag- en Vrijdagmiddag - Posl-glro no. 44234 Dinsdag 2 Sept. 1930 - No. 45 Zorg dat het uurwerk van Uw leven beurtelings op nu en op morgen staat, Landbouwonderwijs (Ingezonden.) De zomer begint op z'n eindje te loopen, en als we een week of zes verder zijn, beginnen ook weer de landbouwcursussen op de verschillende plaatsen in den omtrek. Daarom is het nu de geschikte tijd hier 'n paar woor den over te zeggen. Men kan zeggen, dat in deze streek in de laatste tien vijftien jaren èn het aantal, èn het bezoek dier cursus sen toegenomen is. Toch is het te be treuren, dat er nog altijd vrij wat jon gelui uit den boerenstand zijn, die meenen, er zonder landbouwonderwijs ook wel te kunnen komen. Toch is dat in onzen tijd allesbe halve waar. Komen zullen ze er mo gelijk wel, maar heel achteraan. En vooral nu de landbouw zoo'n crisis meemaakt en de boer alle zeilen moet bijzetten, om een sober bestaan moge lijk te maken, is landbouwonderwijs wel 'n zeer belangrijke zaak. Voor 'n halve eeuw geleden was het boeren vooral 'n zaak van ervaring en de jonge landbouwer deed die ervaring gaandeweg op in de verschillende be drijven waar hij werkte. Tegenwoordig is het niet alleen doen, kunnen, maar ook weten, kennen. Naast de praclijk, die nog net als vroeger in hel bedrijf geleerd wordt, staat de theorie, die óók gekend moet worden, wil men het tegenwoordige boerenbedrijf goed beoefenen. Die theo rie doet men in de meeste bedrijven niet of niet voldoende op, eerstens, omdat vele oudere landbouwers zich die theorie zelf niet voldoende eigen hebben gemaakt, ten tweede, omdat ze niet vaak tijd, gelegenheid enslag er van hebben, die zaken aan de jon geren duidelijk te maken. Noodig is dus, om hierin te voorzien, het land bouwonderwijs. Dit wordt gegeven op Landbouw- winterscholen, lagere landbouwscholen en landbouwcursussen. De beide eerste vormen zijn volkomener, maar vergen meer offers van tijd en geld. De land- bouwcursus doet dit niet, maar is wat eenvoudiger van opzet. Feitelijk zou dus iedere boerenjongen als minimum, minstens dus, een landbouwcursus dienen te volgen, te meer, waar de kosten gering zijn (nog geen stuiver per lesuur), en de lessen vallen in het winterhalfjaar, als ieder' er voldoende tijd voor kan vinden. Toch zijn er nog vrij wat jongelui zonder diploma-wintercursus. Hoe komt dat? Ten eerste is er natuurlijk een ge deelte, dat te weinig verstandelijke vermogens heeft, om de lessen met vrucht te volgen. Daar is weinig aan te doen, hoewel zoo iemand, mits hij ijverig is, toch nog wel een en ander van de lessen meeneemt. Een tweede categorie vormen dege nen, die te slap zijn, om voor hun eigen belang die paar winters in spanning over te hebben; die liever kaartspelen of zich vervelen, dan voor hun toekomst te zorgen; die een te veel hebben aan gemakzucht (een kwaad ding voor een jongen kerel) en een tekort aan flinkheid. Deze cate gorie is niet groot, maar ze is er. Een derde groep blijft thuis uit men- schelijk opzicht. Dit zijn meest wat ouderen, die óf nooit een cursus be zocht hebben, óf dit deden op jongeren leeftijd, en het toen halfweg hebben opgegeven. Velen hunner zien drom mels goed in, wat hun aan kennis ontbreekt, maar ze zien er tegen op, op de cursus tusschen jongeren te moeten zitten. Natuurlijk is dit menschelijk opzicht verkeerd, want ten eerste helpen andere menschcn je later gewoonlijk ook niet, wanneer je door gebrek aan kennis fouten maakt; ten tweede is het vol strekt geen schande om te willen leeren en is men daar nooit te oud voor ten derde hebben zulke jongelui het zelf in handen om niet alleen tusschen jongeren te zitten, door met een paar kameraads tegelijk cursist te worden; ten vierde is het heel niet onmogelijk, dat men b.v. op twintigjarigen leeftijd begrijpt, wat op zestien jaar te moeilijk bleek. Er is dan ook alle reden voor, om in den komenden winter dergelijke bezwaren op zij te zetten, en de ge legenheid aan te pakken, om de noo- KANTOORBOEKHANDEL LanjeslrM» 65 to. Krommes trut - TEL 326 SCHOOI- Et TEEKEKBEHOODICDHtOEH voor alle inrichtingen van onderwijs te dezer stede busdienst Amersfoort-Soest-Baarn, en water over de Eem, met een eigen loshaven voor deze gemeente. Burgemeester: G. Deketh. Secretaris: J. G. A. Batenburg. Wethouders: A. Endendijk (Ond. Armw.) en A. J. C. Koenders (Openb. W.) Raadsleden: P. van den Breemer, Hilhorst, H. van Klooster, A. J. C. Koenders en G. Pronk (r.k.); W. H. "I. Doorman, Mr. H. van Doorneen Op éénding mag daarbij wel ge wezen worden. Veel jongelui kijken graag eerst 'n poosje de kat uit de boom, en geven zich liefst op't aller laatste nippertje op voor den cursus, of wachten zelfs, tot de eerste lessen begonnen zijn. Deze manier kan niet genoeg afgeraden worden. Het is een beste manier om een cursus, die volop slagen kan, en alle reden van beslaan heeft, te doen mis lukken. leder, die even nadenkt, kan dat begrijijen: een cursus moet voor bereid worden; eer de eerste les ge geven wordt, is er al heel wat ge schreven en gewreven. En omdat voor cursus een bepaald getal leerlin gen vereischt wordt, kan met die voor bereiding niet begonnen worden, vóór liet getal deelnemers bekend is. Het zich opgeven is dus niet het laatste maar het eerste, wat voor een cursus noodig is. Bovendien is al dat wachten onzinnig. Wie eind September weet, dat hij een cursus volgen wil, weet dit ook begin September al. En bij tijdig opgeven kan alles vlot verloopen, terwijl door uitstel van enkelen een voorgenomen cursus soms niet door kan gaan, tot spijt van velen. We hopen, dat dit artikeltje voor de belanghebbenden nog eens het nut van het landbouwonderwijs, en de nood zakelijkheid van het zich bijtijds op geven voor eventueele cursussen heeft duidelijk gemaakt. Binnenland KAMER VAN KOOPHANDEL In liet jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken De Gel- dersche Vallei, voor het jaar 1929, vinden we o.m. de volgende bijzon derheden genoteerd. Soest; 13.490 inw. (6610 m. 6880 vr.). 4680 H.A. oppervl., hoofdzakelijk zandgrond. Hoofdbronnen van bestaanlandbouw pensionwezen, handel en eenige in dustrie. Voorts vinden velen een ver dienste aan het Vliegkamp teSoester- berg. Het algemeen welvaartspeil is over heel de bevolking gelijkmatig vrij gun stig te noemen geweest. De handel drijvende middenstand evenwel had het niet gemakkelijk, door overgroote concurrentie en geringe finantieele kracht van het meerendeel der bevol king dezer gemeente. In eigen organi saties leunden de leden teveel op liet bestuur en deden zelf te weinig. Ver blijdend verschijnsel was, dat in het laatste jaar meer dan anders vele win keliers zich toelegden op betere etalages en doelmatiger reclamemcthodes. Het vreemdelingenverkeer werd be vorderd vooral door de actie van de vereeniging „Soest Vooruit", die zich in de laatste jaren reorganiseerde. Met finantieele hulp der gemeente werden verschillende plannen uitgevoerd en opgezet. Een pensiongids 1930 werd in ruime oplaag uitgegeven. Een wan- delkaart volgde, benevens een fraai uitgevoerde gids. Plannen werden ge maakt voor een geschikt verkeers- liuisje op het belangrijke punt, waai gemeentehuis, postkantoor en station bijeen staan. Het ledental der Vereeni ging nam steeds toe. Geijverd werd voor de totstandkoming van een recht- streeksche spoorwegverbinding met Amersfoort en Amsterdam. Bestrating, rioleering en verlichting werden geregeld verbeterd. De in 1928 aangegane concessie Arnh. waterleiding werkte gunstig. Alle middelen werden aangewend om de belastingen lager te maken. Döor particulier initiatief kon een ge meentelijk slachthuis worden geopend. De verbindingswegen warendestraat- weg Amersfoort—Baarn—Amsterdam, Soestdijk—Maartensdijk en Soestdijk— De Bilt, en door Soesterberg de straat weg Amersfoort—Utrecht. Voorts de spoorlijn Bilthoven—Baarn, een auto- H. J. Gasille (v.b.); D. A. de Bruyn en A. Endendijk (a.r.); Mevr. S. G. Landweer- de Visser (c.h.); W. F. H. Busch (dem. p.); G. J. Grootewal (neutr. p. Soesterberg). Stoutenburg: 1230 inw. (641 m., 589 vr.). 1403.33 H.A., meest bosch, zandgrond en humusrijke bodem. Hoofdbronnen van bestaan zijn land bouw en veeteelt. Het welvaartspeil was niet ongun stig en vrijwel over heel de bevolking gelijkmatig. De bestrating was normaal en de egen werden onderhouden. De belastingen waren normaal en de levensstandaard was gewoon. De verbindingswegen waren de kunst wegen Amersfoort—Achterveld—Bar- neveld en langs kasteel Stoutenburg naar Hoevelaken; voorts een autobus dienst Amersfoort—Barneveld (via Ach terveld). BurgemeesterDr. J. K. H. de Beaufort. Secretaris: J. Boeschoten. Wethouders: G. Voskuilen en H. van Zandbrink. Raadsleden: C. van Burgsteden, W. ,n den Hengel, J. van Laar, G. Vos kuilen en H. van Zandbrink (r.k.); J. Bieshaar en Kuyt Jz. (c.h.). Hoogland 3600 inw. (1768 m., 1832 vr.). 4127.15 H.A. oppervl., meest bouw en weiland. Hoofdbronnen van bestaan zijn land bouw en veeteelt. Het welvaartspeil was voor de vee teelt zeer gunstig, in verband met de hooge prijzen voor vee en zuivelpro ducten. In den landbouw maakten de lage prijzen van granen en aardappelen de toestand vrij ongunstig. De coöp. aankoopver. ter plaatse schafte eenige vrachtauto's aan, waardoor het vervoer van verschillende meel- §n graanpro ducten aanmerkelijk werd bespoedigd. Aan de bestrating werd zorg besteed o werd begonnen aan de verbreeding en vernieuwing van den kunstweg Hoogland-Amersfoort. Dit gaf aan het verkeer natuurlijk wel stagnatie, maar stelt toch een belangrijke verbetering in zicht.' Van de verbindingswegen met de buitenwereld is deze weg wel de voor naamste. Aan de spoorlijn Amersfoort— Zwolle ligt nog de halte Hooglander veen, met een los- en laadgelegenheid. Voorts heeft men de autobusdienst Amersfoort—Bunschoten. Burgemeester: H. C. baron Tuyll van Serooskerken. Secretaris: E. A. Muys. Wethouders: P. Hilhorst en C. Smink. RaadsledenP. Hilhorst. A. van 't Klooster, A. Kuyper, G. Schimmel en C. Smink (r.k.); E. de Bruin en D. Rijnders (c.h.). Leusden 2327 inw. (1174 m., 1153 vr.). 4786.68 H.A. oppervl., meest boscli- en zandgrond, heide en humusrijke grond. Hoofdbronnen van bestaan zijn land bouw en veeteelt. Het welvaartspeil kon men wel bevredigend noemen. Er werden nogal veel woningen gebouwd en spoedig verhuurd. In den landbouw zat de vooruitgang meestal in de hoen derteelt. De bestrating werd onderhouden, de electrische straatverlichting in Hamers- veld uitgebreid, alsook in Leusbroek en bij de Hertekop. In Hamersveld zou het verkeer wel toenemen, indien de twee dure tollen daar kwamen te vervallen. Want de weg aldaar van Amersfoort af levert een goede verbinding met Aehterveld en Scherpenzeel, enz. Behalve deze heeft men als verbin dingswegen de straatwegen Hoevelaken Hamersveld— Leusbroek, Amersfoort Woudenberg - Arnhem, door de Treek, Amersfoort—MaarnDoorn. De spoor- halte Leusden kwam te vervallen. Voorts wordt de gemeente doorkruist door den autobusdienst Amersfoort- Scherpenzeel. WethoudersG. de Greef en A van den Hengel. Raadsleden: Mej. A. A. de Beaufort, N. W. Geertsma, G. de Greef en G. Overvest (c.h.); S. van den Berg, C. van Daatselaar en A. v. d. Hengel (r.k.). Nljkerk 0841 inw. (4997 m., 4844 vr.). 6283 H.A. oppervl., waarvan 3831 grasland, 978 bouwland, 645 woeste gronden, 414 bosch, 115 tuingrond, 103 erven en plantsoenen, 97 veld- en spoorwegen, 54 moeras, strand en water, 20 dijken en bermen, 14 onbelastbare eigendommen, II kwelders, schorren en aanwassen, en 1 riet- en biezenland. Hoofdbronnen van bestaan zijn land bouw, veeteelt, tuinbouw, industrie en opkomende winkelstand en handel. Het algemeen welvaartspeil der be volking was verschillend naar de groepen. Zoo o.a. is de landbouw erg gedrukt. Het vreemdelingenverkeer was spe ciaal des zomers niet onbelangrijk, aangezien de toeristen veelal via Nij- kerk de boschrijke omgeving van om liggende plaatsen bezoeken. De markten waren goed. De uitkomsten der groenten- en vruchten veiling bedroegen over 1929 pl.m. f36700 tegen f44000 in 1928. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN Ter gelegenheid van den 50en ver jaardag van onze Koningin werden o.a. onderscheiden met de eere-medaille van Oranje-Nassauin goud K. F. E. van Breda, tweede administrateur der Maatschappij „Zandbergen" te Amersfoort; C. G. van Lunteren, be stuurslid der Oranje-Vereeniging te Amersfoort. Tot Ridder in de Orde van den Ne- derlandschen LeeuwMgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, Mgr. •!t J. H. E. J. Hoogveld, hoogleeraar aan de R. K. Universiteit te Nijmegen J. C. Ament te Roermond en L. F. M. baron van Voorst tot Voorst te "Twello, leden der Tweede Kamer; G. H. J. van Spanje, lid van Ged. Staten van Utrecht, te Utrecht. Tot Officier in de Orde van Oranje Nassau dr. W. A. Boekelman, directeur van het St. Antonius-Gasthuis te Utrecht. Tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau: Pastoor W. H. de Grijs te Uithoorn, voorzitter der Jongenspatro naten in het Aartsbisdom. BERICHTEN UIT AMERSFOORT „Terne, quod habes". Dit Schriftuurwoord beteekent, „be houd, wat ge hebt". Die waarschuwing zij hier gericht tot de Oud-Retrailanten. Ze.hebben een mooi werk, een werk van den eersten rang gedaan. Dat mag men met alle recht zeggen, van hen, die goed Retraite houden. De tijd is nu welvoorbij.dat boven de Retraite nog een Ke velaer- processie, een op een- lijn met de Re traite nog een parochieel triduum f laatste, nu niemand minder dan de aus in zijn Retraite-Encycliek de Retraite zelfs boven een H. Missie stelt. Wie goed Retraite houdt, doet 'n werk van den eersten rang. Die weet ook hoe de Retraite den mensch ver- nieuwdt in den ijver voor zijn ziele- leven, en hem een schat van geluk er inwendige vrede brengt, gelijk dat al heel moeilijk door iets anders zal kunnen gedaan worden. Maar dan: behoud, wat ge hebt 1' Het behoudende middel is de RECOLLECTIE. Vrijdagavond 5 September zal ii de kerk van O. L. Vrouw (Elleboog) de Recollectie zijn voor alle Oud- Retrailanten der vier parochies van Amersfoort. itlelcoa Inzêtnels tlèï tantulMlof'niet do Heupen, met c/aat!cken ceintuur. (.50 2 4.50 xsas: 4.50 Langestraat 91 Telefoon 158 Vakkundige bediening - Paskamer Dr. Emile van Schoonhoven var Beurden, assistent van Prof. Dr. Helj- mans van den Bergh aan het Acad. Ziekenhuis te Utrecht, is benoemd tot Geneesheer-Directeur en Internist van het St. Elisabeths Gast- ofZiekenhhis te Amersfoort. Benoemd uit 223 sollicitanten tot opzichter van het Museum Flehite Amersfoort de heer F. Beerens, Hoek van Holland. De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend, in verband met de op_rD 0- Burgemeester-.Dr.J. K.H. de Beaufort. 6 Juni dezes jaars gedane publicatie I zinnen, waarmede de krotopruiming Secretaris: J. Boeschoten. van de op 23 en 24 September e.k. wordt gediend. te houden militaire oefening op ter reinen gelegen tusschen de gemeenten Barneveld-Amersfoort, dat aangiften van schade aan terreinen e.d. toege bracht, tengevolge van gemelde oefe ning, binnen vier dagen nadat de schade is toegebracht aan hem moeten geschieden. Vrijdagmiddag hield de Gemeente raad een vergedering die in een kwartier tijds was afgeloopen. Vast gesteld werd een gewijzigde regeling van heffing opcenten Personeele be lasting op paarden en motorvoertuigen. De burgemeester deelde mede, dat hij was herbenoemd en heeft den heer Noordewier op diens vraag betreffende volkswoningbouw spoedig antwoord toegezegd. Tot aankoop van een stuk grond tor doortrekking van de Hobbema- straat werd besloten. WONINGBOUW. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor over te gaan tot den bouw van 18 woningen van het type der bestaande 83 eengezins-arbeiders- woningen op terrein nabij den| Soes- terweg, hetwelk! in gemeentebezit is overgegaan door den aankoop van M. Vemooys. Ook deze 18 woningen zullen zoo veel mogelijk dienstbaar worden ge- aan de opschuiving van ge- Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schrijfmachines Langestraat 84 - Telef. 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau Hebt U een favi of auto noodig Amersfoort De woningen zullen de navolgende huren doen: 3 hoekwoningen f3.75 per week, 6 woningen f 3.50 p. w., 7 woningen f3.25 p. w. en 2 woningen f3.- p. w. Gemiddeld dus een huur van f3.39. De kosten van de woningen, alles inbegrepen worden geraamd op 54.500. Het te dekken tekort op de exploi tatie wordt geraamd op f 768.-'s jaars, hetgeen ten laste der Gemeente komt

De Eembode | 1930 | | pagina 1