Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken R. K. Spaarbank - Amersfoort H. ELZENAAR Bel dan op No. 42 Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prigs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10 De €embode Advertentiën 26 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bjj geregeld adver teer en. AdveritmÜèn moeien Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zjjn bezorgd. Kantoor en Drukkerij Ungegracht 28 te Ameraloort - Telefoon 314 Veraehllnt eiken Dlnadag- en Vrijdagmiddag Poat-glro no. «4234 Vier en veertigste Jaargang jEnpW Dinsdag 16 Sept. 1930 - Na 49 Het jagen naar geluk is het grootste beletsel om het te vinden. Levenslesje. Het is een opvallend verschijnsel van dezen tijd, dat van alle mogelijke on derwerpen kwesties worden gemaakt. En dan gaan alle min en meer des kundigen aan het oplossen van het vraagstuk of het een kruiswoordraadsel was. De kranten, die tegenwoordig zoo veel bladen geven, stellen aanstonds hun kolommen open en het hek Is van den dam. Let eens op, hoe dikwijls u in uw krant het woord kwestie tegen komt! Behalve een aantal ongelukken, zedenmisdrijven, rampen en dergelijke opwekkende lectuur worden wc iederen dag nog vergast op de proeven van op lossing van finantieele, economische, sociale, medische, opvoedkundige en rechtskwesties. Is het wonder, dat de menschen door al die voorlichting, verblind raken en het leven zoo ingewikkeld gaan vinden, dat ze er geen raad meer mee weten? Het goede en mooie in het leven, wordt te dikwijls weggedrukt, doordat Ie veel de nadruk gelegd wordt op de bezwaren. Zooals een boekbespreking in de krant tien regels lof en dan een kolom kritiek bevat, zoo worden we te nadrukkelijk herinnerd aan de nadeelen. Waarom zijn de menschen toch zoo geneigd om ellende uit te bazuinen en spreken ze zoo weinig over geluk? De groot egezinnen worden zoo luid beklaagd, dat een cenigszins pessimis tisch aangelegd mensch wel een huiver moet krijgen voor het huwelijk. En toch zijn vele vaders van groote gezinnen heclemaal gpen sombere, als door ram pen vervolgde menschen, integendeel! Maar wie durft er in den tegenwoordi- gen tijd nog roemen op een groot ge zin? En wie vertelt er eens van de vreugde van het groote gezin? En van de voordeelen van het hebben van kin deren? Ik bedoel daarmee niet den kinder toeslag van de ambtenaren of den kin deraftrek voor de belastingen. Neen, ik bedoel de groote voordeelen voor de opvoeding van de ouders door de kin deren. Dat is het groote voorrecht van de ouders, dat zij kunnen profiteeren van de opvoeding door hun kleine kinderen. Als de kinderen nog zoo klein zijn, dat wij er met onze grootcmenschen- wijsheid nog niets aan hebben kunnen bederven, dan kunnen wij van hen lee- ren. Let eens op je kleine kind, dat nog niet onder den invloed van vreemden heeft gestaan? In bewegingen en kleine hebbel ij kheidjes herkent ge uw eigen verkleinde en verscherpte beeld. En als dat beeld niet heel vleiend is, bedenk dan, dat, niet het beeld maar het origi neel er voor aansprakelijk is. En wie, beter dan de ouders, heeft zoo'n schit terende gelegenheid om zich zelf te lee- ren kennen? Zou dat waarnemen van haar kinderen niet de oorzaak zijn van de deugden die wij eeren in onze moe der? We herinneren ons nog haar ver standige woorden, waardeeren haar nooit verslappende zorg, haar zelfop offerende onbaatzuchtigheid. De dage- lijksche omgang met de kinderen, kan zoo'n weldadigen invloed hebben op het karakter van de ouders. Hoe vaak moe ten zij zich omwille van de kinderen niet iets ontzeggen, zij moeten op hun woor den passen, zich zelf behcerschen, want vroeg of laat zien zij al hunne handelin gen weer terug in hunne kinderen. Wel ke nieuwsgierige moeder zal, als ze haar dochtertje eenmaal heeft zien loeren, er niet voor oppassen, dat de kleine haar ondeugd niet opmerkt en welke driftige vader, die zijn kleine jongen zijn drift beweging heeft zien nabootsen, zal niet trachten zich te beheerschen? De ouders kunnen veel leeren van hun kinderen, als ze durven zien in den spiegel, die hun dagelijks wordt voorgehouden. En dat is dan nog maar één, al is het groot, voordeel, van het hebben kinderen. Voorlichting op ieder gebied zou minder verwarrend werken, als naast de nadeelen tevens de voordeelen even sterk naar voren konden worden ge bracht. Jalousie. KANTOORBOEKHANDEL 1 F. d. TULP Langestraat 65 to. KroAimestraat - TEL 526 SCHOOI- IN TEEHENBEHODDIGDItDEN te worden, zooals de jaloerschheid in het huwelijk, en de zoogenaamde „ja lousie de metier" de jaloerschheid op liet welslagen van een ander in een be paald bedrijf of onderneming. Wat ik bedoel is de jaloerschheid onder kinderen, Het eene kind kan niet hebben, dat n ander kind iets krijgt; het is daar over ontstemd. Zelfs kan bij een kind die ontstemming zoover gaan, dat het op geniepige wijze tracht het andere kindjeegite doen. i —"UlTjaTOerschhcid is een soort tegen hanger van de „Schadenfreude", hel leedvermaak. De jaloersche kan niet velen, dat een ander wat krijgt, ook al heeft hij zelf genoeg. Gewoonlijk verheugt hij zich ook over het leed, dat anderen wordt aangedaan. Dit is een heel leelijke karaktertrek en de ouders, die dezen bij hunne kin deren bespeuren, moeten hem met kracht bestrijden, want in het latere le- kan die eigenschap oorzaak wor- van veel ellende en narigheid. Zoo dra cenigszins mogelijk moeten zij hun kind onder het oog brengen, dat deze ondeugd leelijk staat en dat zij de bron is van allerlei ander kwaad. Men be denke daarbij ook, dat het spreekwoord zegt: „wie niet hooren wil, moet voe len". Als vermaning en. berisping niet helpen, dan moet bij deze ondeugd straf volgen, want ze is zeer hardnekkig. Ook het leedvermaak dient met kracht be streden. Er zijn kleine kinderen, bij wie deze karaktertrek al heel gauw tot uiting komt. De jongen, die er pleizier in heeft om dieren te plagen, heeft later gewoonlijk leedvermaak over verdriet van zijne me- demenschen. Het uit zich ook in bespot ting van gebrekkigen en misvormden, Tegenover deze bij kinderen zoo vaak voorkomende ongelukkige gewoonte niet streng genoeg optreden. 13e eeuw. Walter Odington. Hieronymus van Mfihren. Franco van Keulen. Elias Salomon. Julian van Speyer. 14e eeuw. Johannes van Muris. Marchettus van Padua. Engelbert van Admont. Humanisme: Wetenschappelijke richting van de Renaissance, waarbij de studie van de classieken de grondslag is van alle be schaving. 15e eeuw. Adam van Fulda (gest. 1500). 16e eeuw. Gaforus van Milaan (gest. 1522) Glarcanus (gest. 1562) Giov. Guidetti (gest. 1592 Ie Rome) De Gregorlaansche Zang. II. Ten slotte noemen we nog in deze periode: Herman Contractus (de lamme Reiclienau (gest. 1054). Vermoedelijk componist van Alma Redemptoris Mater en Salve-Regina. Paus Leo IX (gest. 1054) Componist van Gloria 1 van de ge zangen ad libitum. Aribo Scholasticus van Freising (gest. 1078). Theoger van Metz ca. 1080. Wilhelm, abt van Hirschau (gest. 1091). Frutolf O.S.B. (gest. 1103). St. Hildegard (gest. 1179). Adam van St. Victor (gest. 1192), componist van vele sequential o.a. „Lauda Sion". III. Periode van verval (13001850). In deze periode kunnen we van ver val spreken omdat het gregoriaansch van lieverlede meer en meer door de po- lyphone (meerstemmige) muziek werd verdrongen. Men wilde aan het koraal één of meerdere begeleidingsstemmen toevoegen. Dit werkte zeer hinderlijk en storend op de rhythmische voordracht. Sporen daarvan in den vorm van be geleidende kwarten of kwinten of oc taven vindt men reeds in de 9e en 10e eeuw. De composities in dezen en lateren tijd werden minderwaardig. Tot het einde nog van de 16e eeuw zijn de me lodieën ongeschonden bewaard geble ven, nadien trachtte men de melodieën te vervormen en te bekorten. Het huma nisme stiet zich aan de onbetoonde let- Jaloerschheid is een nare ondeugd, tergrepen, die meerdere noten droegen, die bij kinderen veel voorkomt en meten schrapte deze geheel of legde met kracht moet worden bestreden. de grootste willekeur de betreffende no- Er zijn tal van vormen, van jaloersch- ten op de betoonde lettergreep, heid, die hier niet behoeven besproken Theoretici uit deze periode zijn: Kardinaal Bona Jumilhac O.S.B. Kardinaal Dumont (gest. 1674) (gest. 1682) (gest. 1684) Abt £krbert o.S.B. schrijver van Scriptores de Musica, welk werk werd voortgezet door de Coussemaker (gest. 176). Gerbert stierf 1793. In 1614 verscheen een graduale in Rome, de z.g. "Medicaeëer-uitgavé( die door Anerio en Suriano was samenge steld en langen tijd voor een werk van Palestrina werd gehouden. Deze Medicaëer-uitgave (vond buiten Italië weinig verbreiding. In 1848 ver scheen dit graduale wederom geheel veranderd als het graduale van Meche- len. IV. Periode van Herstel (1850heden) Zooals hierboven gemeld was door de Medicaeër-uitgave reeds weer eenige verbetering in den zang gekomen. Als gevolg van deze stroomingen benoemde in 1869 Paus Pius IX een commissie tot herstel der oude gregoriaansche gezan gen. In 1882 werd de z.g. Medicaeër- uitgave welke door Pustet in Regens- burg werd uitgegeven, door Paus Leo XIII tot „de officieele" verklaard. In 1861 gaf Dechevrens (1840 1912) een groot aantal koraalmelodieën uit. Hij ging van het standpunt uit dat het gregoriaansch steeds rhythmisch is geweest. In het bijzonder heeft hij zich bewogen op het gebied van het neumen- schrift. In Duitschland gaf Michael Harmes- dorff (gest. 1885) voor het diocees Trier in 1863 een voor zijn tijd merk waardig graduaat uit. Verder maakten zich voor koraalstu dies nog verdienstelijk: Oberhoffer gest. 1885) P. Schubiger (gest. 1888) R. Schlecht (gest. 1891) Böckeler (gest. 1899) P. Arnbros Kienle (gest. 1905) en later nog Prof. Dr. Wagner, Dr. Matthias en Dr. Weinmann. In Engeland verscheen omstreeks 1894 het z.g. Graduale Sarisburiense ln Frankrijk was de „Schola Can torum" onder leiding van A. Gastoué werkzaam. De hoofdverdiensten van de weder opleving van de gregoriaansche melo dieën komen echter toe aan de Benedic tijnen en Solesmes (Wight en Ooster hout). Vooral Dom Pothier, die door zijn vele practische studiën in 1883 het „Liber Gradualis" uitgaf, een boek dat zoowel uit historisch als esthetisch oog punt bezien een ieder bevredigen moest. Later verschenen het „Antiphonale" en „Responsoriale". Dom Pothier is ook medeoprichter en medewerker var de „revue du chant Grégorien" (1892) Verder is Dom Mocquerau (1849 1929) de schrijver van de „Paléogra- pliie musicale", een monumentaal werk, waarmede hij in 1889 een aanvang maakte, en ten doel had de kennis den gregoriaanschen zang en van neumenschrift te vermeerderen. Zij be staat uit fascimiles van oude manuscrip ten,'waarnaast de inhoud in het latere notenschrift is gegeven, uit studiën over de neumen enz. Dom Mocquerau is voorts nog schrij ver van: Petit traité de psalmodie (1904). La psalmodie romaine et l'accent to- nique latin (1895). Méthode de chant grégorien (1904) enz. Thans worden naast de uitgaven van Pustet, de zangboeken met rhythmische teekens van de Benedictijnen lesmes gebruikt. INLEIDINGSCURSUS DER KATHO LIEKE VERKENNERS. Door de Katholieke Verkenners is een leiderscursus van zes dagen georgani seerd, om leekenleiders, die het mooie apostolaat van jc.igdleiding op zich willen nemen, in staat te stellen met goed succes in de Verkennersbeweging werkzaam te kunnen zijn. De cursus wordt gegeven op drie Zaterdagmidda gen en gedeelten van drie Zondagen en vangt aan op Zaterdag 25 October, in Hilversum. Waar er momenteel een groot gebrek aan goed gevormde jeugdleiders, vooral op verkennersgebied, meenen we goed te doen, de eischen die aan een verkennersleider worden gesteld, hier onder af te drukken. Door het volgen van de cursus ver plicht men zich tot niets. De cursus gééft de noodzakelijke training om een groep te beginnen. Theoretisch onder richt wisselt af met practisch verken- Binnenland onder controle Centrale accountantsdienst Ned. Boerenbond Qotdgekeirrd bQ Koninklijk Besluit d4. 14 MaSrt 1813, aa 00 De zittingen voor het inleggen en terugbetalen van gelden worden gehouden in het R. K. Spaarbankgebouw BREEDESTRAAT bij de LANGEORACHT des ZONDAGS van 12 tot t tiurWOENSDAOAVONDS van 7 tot 8 uur en VRIJDAGS van 10 tot 11 uur. Dadelijk injunde rente 3*/i0 pCt. Spaarbusjes gratis verkrijgbaar. Kaooier: Amnterdameche Bank. rierswerk. Bijzondere zorg wordt be steed aan de godsdienstige vorming, zoowel van den verkenners als varf den leider. Voor dezen cursus kan men zich op leven bij den Dioc. Verkennersgeeste- lijke, dr. A. C. Ramselaar, Nieuwe Gracht 61 Utrecht of bij den Diocesaan Commissaris, W. E. Froger, Hugo de Grootstraat 23, Den Haag. De inschrijvingskosten voor dezen irsus bedragen 10. Het jeugdwerk gaat een nieuwe rich ting uit, helpt mede om de jeugdige ver- kennersbeweging te versterken en uit te breiden. Een ruime deelname aan dezen cursus zal bewijzen dat de teekenen des tijds begrepen worden. WAARSCHUWING. Verplichtingen tot het doen van aan gifte en het verstrekken van inlichtin gen voor hel bevolkingsregister. Ieder, door of vanwege het gemeen tebestuur daartoe uitgenoodigd, is ver plicht tot het doen der opgaven, ver- eischt voor invulling van het Bevol kingsregister. Bij vestiging te Amersfoort moet daarvan binnen 2 weken aangifte wor den gedaan op het bureau Bevolking (stadhuis kamer 3) onder overlegging van een verhuisBlljet, of, komende uit het buitenland, van een paspoort. Voor het aanvragen van verluiisbii- jetten zijn op genoemd bureau kosteloos formulieren verkrijgbaar. Verlaat men Amersfoort met de be doeling zich elders te vestigen, dan moet op het bureau Bevolking (stadhuis kamer 3) een verhuisbiljet worden aan gevraagd. Bij adresverandering in Amersfoort moet daarvan binnen acht dagen op het bureau Bevolking (stadhuis kamer 3) aangifte worden gedaan. Gezinshoofden moeten bovendien binnen 8 dagen aan genoemd bureau kennis geven van iedere persoon, die in het gezin wordt opgenomen of daaruit vertrekt. Inwonend dienstpersoneel daaronder begrepen. Geen aangifte behoeft te geschieden in dagdienstboden, noodhulpen of tij delijk personeel. Hef niet voldoen aan bovcngenocm- verplichtingen kan gestraft worden met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of een geldboete van ten hoogste honderd gulden. bij P. H. Segers, Land en Tuinbouw onderw. .Langenoord" Hoogland. Burgerlijke Stand. OeborenWilhelmina Geertruida, d. v. O. Voorburg en A. M. Kuijer Reinier Richardus, z. v. J. van Eljden A. M. Evers. Ondertrouwd: M. Snijders en O. M. Evers J. A. ten Brink en O. Epskamp. Gehuwd: A. van Leeuwen en E. Meinten. HurcJerwliH Op Woensdag 24 dezer zal het nieuwe sanatorium voor t.b.c.-pafienten van het Pius Gesticht te Harderwijk lechlig worden ingewijd door den loogeerw. heer L. rock, deken van Amersfoort. Leusden land. Kreikamp, 80 j., wedn. v. R. v. Hamcrsveld. Nljkerk Op de marktaangev. 276.300 eieren 17.25-8.25, 30 biggen f 14-20, 147 runderenmelkkoeien f 300—500, veile koeien 1200-370, schapen f 20-30, 31 kalveren: mestkalveren 120—35, slachtkalveren f10—18. - Burgerlijke stand. Geboren: Jan, z. v. A. Arends en W. Bruinekool Martlne, d. v. M. M. v. Esveld en M. Lasterie Rijndert, z. v. A. v. d. Mheen en P. v. d. Beek Gijsbertus Woulerus, z. v. H. Mor ren en E.v. Straten Klaas, z. v. M. Moslerl en M. Blankestijn. Onder trouwd: C. Schut en C. Blom A. Jörke en E. de Graaf P. Admiraal C. v. Essen H. v. Hell en H. v. Diermen J. v. d. Berg en D. Bouw. 8oe»tdl]k De werkzaamheden aan den nieuwen straatweg van Soesldijk naar Utrecht vorderen. Het zand, dat op dit tracé is aangebracht, is nu bezonken. Van Pijnenburg tot Wieksloot is men met het aanbrengen van het wegdek voor het grootste deel reeds gereed gekomen. De straatweg wordt geheel van beton, terwijl daarnaast een rijwiel pad van 2M. breed zal worden aan gelegd. Over de Praamgracht zal geen brug worden gebouwd. De weg wordt eenvoudig doorgetrokken, terwijl voor waterafvoer een duiker wordt aange bracht van 2'/,M. breed en 1 '/a M. hoog. Wanneer deze werkzaamheden niet te veel vertraging zullen ondervinden, zal vermoedelijk over een maand het Kantoorboekliandsl Kantoormeubelen Schrijfmachines Langestraat 84 - Telef. 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau Hebt U een Taxi of aulo noodig Amersfoort, auto vloog. De jongen heeft een sche delbreuk gekregen en is in bedenke- lijken toestand naar het R.K. ziekenhuis te Amersfoort overgebracht BERICHTEN I UIT AMERSFOORT kracht wordt gegeven op 19 Sépt. Programma: Vieux Camerades, Marsch. C. Teike Spéranza, Ouverture. H. Delchevalerie Traum Ideale, Walscs. J. Tucik Carmen, Fantasie (Opera). O. Bizet Madchen von der Spute, Ouverture. Fr. Suppé L'Aurore Grande, Valse. C. Faust Les Echos de la Hoville, Fantasie. L. Dervaux Finale. De gemeentebegrooting zal de vol gende week in de afdeelingen van den gemeenteraad worden behandeld. Dinsdag vergadert de eerste afdee- ling onder leiding van Weth. Ruiten- Uit den Omtrek Barneveld Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrik, z. v.C. Versteeg en L. Versteeg Alie Geertruida Wil helmina, d. v. P. J. van Welie en B Dwars Jannetje, d. v. H. J. Kieft en J. Ploeg Everlje, d. v. M. v. d. Brink en D. Hendriksen Jannetje, d. v. J. Morren en H. van Beek. Ondertrouwd: W. P. A. Smit en T. M. J. Hoelen J. H. Burgering en M. M. A. van Luosen K. Pater en M. Lagerweij. GehuwdH. B. Stee- mers en B. Bongers. I OverL: Grietje van Luttikhuizen, 2 dagen. Hoogland Bij genoegzame deelname zal een nieuwe Tuinbouwcursus kunnen be ginnen of een derde jaar voor die reeds twee jaar een Tuinbouwcursus hebben gevolgd. Verzocht zich op te geven deze week tot en met 2! Sept. In de laatste week van October zal waarschijnlijk de behandeling in open bare zitting geschieden. In den nacht heeft een dronken autobestuurder een lantaarnpaal tus- schen de Paulus Buijs'aan en de Van Oldenbarneveldlaan omvergereden. gëdeeltë van Wieksloot tot Pijnenburg berg en Woensdag de tweede aldecling in gebruik genomen kunnen worden. ondeMeuling van Weth. Thicn. Voor het einde van dit jaar zal dan het verdere gedeelte, n.l. tot den straatweg nabij het Paleis, gereed komen. Inmiddels is ook |een aanvang ge maakt met de hernieuwing van den straatweg van de Oranjeboom tot het Paleis Soestdijk, welk gedeelte zeer dringend om verbetering vraagt. Stoutenburg Burgerlijke stand. Geboren: Maria johanna, d. v. H. Berkelaar en H- Tiggelhoven Theo dora Johanna Maria, d. v. IJ. Boersen en A. Herder Bernardus Hendrikus, z. v. J. Voskuilen en E. A. v. Hamers- veld Simon Cornells, z. v. H. v. Zandbrink en A. Schothorst. Over leden: Wilhelmus H. Rijnders, 5 j. Terschuur Zondagmiddag heef» te Terschuur, een ernstig ongeval plaats gehad. De 18-jarige wielrijder De J., uit Amster dam, die met eenige vrienden een fietstocht maakte, reed met zijn voor wiel tegen het achterwiel van een andere fiets. Dientengevolge kwam hij le vallen, juist op het moment dat een auto passeerde. Hij kwam met het hoofd tegen den richtingaanwijzer te recht en bleet daarna bewusteloos op den weg liggen. De slag was zóó AMOR FORTIS. Amersfoort, mooie, historische stad, met fraaie omgeving, gelegen in het centrum van het land, met snelver- bindingen in elke richting, met goede scholen, met kerken voor vrijwel alle gezindten, met een opgewekt vcreeni- gingsleven, met gelegenheid tot sport en ontspanning van allerlei aard, is een woonplaats, schier zonder weerga. Orgaan V. v. V. Y. B. - Willys Overland heeft een prijsver laging aangekondigd van verschillende harer modellen personen- en vracht- varieerende van f 100.tot Dez6 verlaging is mogelijk gemaakt door de gestadig groeiende omzet in Nederland gedurende de eerste acht maanden van 1930. Een bezoek aan de keurige lin tentoonstelling in 'I Museum Flehité, kan ieder sterk worden aanbevolen.

De Eembode | 1930 | | pagina 1