Bel dan op No. 42 Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken i f. a tulp m N.V. Middenstands-Bank H. ELZENAAR Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 8 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10 De €embode Adoerienüën 26 cent per regel. BUlQke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver- leeren. Advertentièn moeten Dinsdag en Vrfdag vóór 8 uur in dm morgen t$n bemrgd. Kantoor en Drukkerij Langegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Vier en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag - Post-gffo no. Dinsdag 7 Oct. 1930 - No. 55 WIJ moeten den moed hebben aan het publiek de waarheid te zeggen, ook waarheden, die onaangenaam zijn. Voortdurend het volk te vielen met beloften, die economisch en finantiëel niet te verwezenlijken zijn, is een ge vaar voor heel ons politiek leven. Lezen. Gij leest veel, misschien wei té veel. Niet het veel lezen heeft nut, maar het verstandig lezen. Er zijn menscben, die veel kijken en toch bijna niets zien. Weinig voordeel zal u het lezen brengen ais gij zoo vlug leest en zoo vluchtig. Kies enkele weinige boeken, de beste onder duizend, lees ze langzaam, met rustig gemoed, met eenvoudige aandacht met het verlangen er uit te ieeren, u zelve te hervormen, u zelve te verbe teren voor uw eigen welzijn en dat van anderen. Wat komt het erop aan, of de grond vruchtbaar is, als het regenwater er niet indringt? Elk overhaast lezen is als regen die bij strbomen neervalt, van weinig-mut. Één vruchtbare gedachte, goed in zich opgenomen is meer waard dan duizend onnauwkeurige en slecht ver werkte. Leer dus lezen, leer voordeel trekken uit elke gezonde en nuttige gedachte. Er zijn boeken voor iedereen, er zijn boeken voor slechts enkelen. Het beste is dat, wat tegelijkertijd u verlicht, u versterkt en u troost, terwijl het u tevens beter maakt. Leer dus te lezen, leer hoe te lezen. G. J. PALAU, S. J. KANTOORBOEKHANDEL Langcstraat 65 to. Krommestraat TEL 526 doozen HUISHOUDPOST inhoudende: 50 Enveloppen 30 vel gelinieerd papier 20 Correspondentielraarten 10 Briefkaarten vel vloei Posttarieven voor binnen- en buitenland prijs ri De Boerenstand. Aan allen kant voelt men zich on voldaan over de Troonrede. Het sterkst echter wel in landbouwkringen. „De R. K. Boerenstand," het officieel orgaan van denR.K. Boeren-en Tuin- dersbond, vertolkte die ontstemming als volgt „Het wordt nu langzamerhand dui delijk, dat de boeren- en tuindersstand niets, maar dan ook heeiemaal niets van deze regeering moet verwachten. De land- en tuinbouw wordt ijskoud aan zijn lot overgelaten. Er is wel geen enkel land ter wereld aan te wijzen, waar de regeering zich niet tot het uiterste inspant om den land en tuinbouw te helpen de crisis, die vooral dit bedrijf teistert, levend door te komen. Niet aldus in Nederland. Onze hui dige regeering laat dit meest vitale van alle bedrijven stilletjes aan zijn lot over. Deze houding zou verklaar baar zijn, als de boeren en tuinders zichzelf konden helpen, als zij sloom en achterlijk en lui waren en geen vinger hadden uitgestoken om zich zelf te helpen. Maar onverklaarbaar is die houding thans, nu het land- en tuinbouwbedrijf zucht onder zware en deels absoluut onbillijke lasten, hem van overheidswege opgelegd, nu het onbeschermd staat tegen alle aanslagen van het buitenland, nu het trots groote activiteit en bekwaamheid geen raad weet om het hoofd boven water te houden. Er wordt geen droge korst brood verdiend op tallooze boerderijen en tuinderijen, ja er is veelal met verlies ge werkt; kapitaal, zoo dit er is, wordt ingeteerd, er worden schulden ge maakt. De moedeloosheid neemt hand over hand toe en slaat hier en daar over tot vertwijfeling. Er komt een verbitterde stemming in tal van boeren- en tuindersgezinnen en een voor orde en rust gevaarlijke geest begint over den anders zoo rustigen en goedaar- digen boeren- en tuindersstand vaardig te worden. Dat de regeering de crisis niet in een hand-omdraaien uit de wereld kan helpen, begrijpt iedereen, die niet totaal stompzinnig is. Maarhetgeen de boeren en tuinders verbittert, is de totale on verschilligheid, die de regeering aan den dag legt ten opzichte van den noodtoestand, waarin een groot deel van den land-en tuinbouw thans reeds verkeert en waarin een nog grooter deel dreigt te komen verkeeren. Evenmin laten de boeren en tuin ders zich overbluffen met een tirade als deze„Groote krachtsinspanning en wijs beleid zullen met Gods hulp 5*7-66 AM ERS POORT moeten voeren naar betere tijden.' „Vertrouwen op Gods hulp" hebben de boeren en tuinders van katholieken stempel altijd gehad en zij zuilen dit behouden ook. Van „groote krachts inspanning" hebben ze doorloopend al blijk gegeven. Maar hun vertrouwen in 't „wijs beleid" van deze regeering is langzamerhand tot nul gereduceerd. Het alles overstemmend geluid is it van den minister van Financiën, die met een reeds jaren lang ingestu deerde grafstem spreekt over den toe stand van 's Rijks financiën den hollen weerklank waarvan we in de z.g. Miilioenennota terugvinden. Binnenland DISPENSATIE. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem maakt in „St. Bavo" het volgende be kend: Daar de feestdag van Allerheilige! op 1 November a.s. op een Zaterdag valt, verieenen Wij aan alle katholieke bedrijven, kantoren, winkels en zaken bij deze dispensatie in het voorschrift om op dien dag te sluiten. De Eerw. geestelijkheid gelieve de geioovigen op Zondag 12 October a.s. van deze dispensatie in kennis te stellen. SPOORWEGEN. De Minister van Waterstaat heeft benoemd tot leden der Commissie van Bijstand voor het Spoorwegpensioen fonds. a. tot lid en voorzitter: Dr. Schook, Chef van de Rekenkamer bij de Spoorwegen te Utrecht: b. tot leden: 1 J. G. Balkesteyn, Agent te 's Her togenbosch 2 Dr. C. Beelaerls van Blokland, Hoofd-lnspecteur, Chef van Rechtzaken te Utrecht; 3. W. H. Beyen. Chef van de Per- soneelfondsen Utrecht. 4. F. P. A. Landskroon, Chef-com mies te Utrecht; 5. H. J. C. Venings, Commies bij de N, S. te Amersfoort; 6. A. H. van Wel, Eerste Haltechef bij de N. S. te Voorburg. G. Bouman. Johanna, d. van C. den Boer en K. Hagesteijn. Tjitske Matthina, d. van M. v. Bruggen en Tj. M. Schriemer. Ondertrouwd: W. v. Reenen en C. v. Ee. J. v. d. Kamp en G. v. d. Brink. G. Top en J. Renselaar. H. E. Mulder en A. d. Kuilen. H. J. v. d. Beek en v. Ruler. H. Berkhof en D. v. d. Pol. J. v. Donkersgoed en E. v. Winkoop. N. Burgerhart en J. Otse. W. A. van 't Hof en Jacoba v. Uffelen. Gehuwd: J. H. Burgering en M. M.A.v. Lunzen. OverledenWillempje Nijhof 79 j., echtg. van D. H. v. d. Brink. Hoogland Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Geertruida, d. van H. C. v. Dijk en A. Smink. Jacoba, d. van W. v. Drie en G. v. Essen. Gehuwd: W. v. d. Grootevheen en C. H. Brouwer. Overleden: Jacoba van Zuilen, 82 j., ongeh. De gemeenteschouw over de wegen en slooten zal worden gevoerd op Woensdag, 15 October a.s. de schouw in het Waterschap „De Drie Sluizen" op Donderdag 9 en in het Waterschap „De Malesluis" op Dinsdag, 14 October aansiaande. Leusden Burgerlijke Stand. GeborenAntonius, z. van P. Horst en H. v. Daatselaar. Gehuwd: J. v. d. Vliert en A. v. Ravenhorst. Stoutenburg Burgeilijke Stand. Ondertrouwd: E. v. Dijk en W. v. d. Bunt. Soest De vrouw van P. Hilhorst beging de onvoorzichtigheid om met een mes in de hand water te pompen. Door de op en neer gaande beweging, gleed het mes haar door de hand, wat ten gevolge had, dat de pink der rechter hand bijna was afgesneden. De onmiddellijk geroepen dokter legde een voorloopig verband, doch achtte het noodzakelijk, dat zij ter verdere behandeling werd overgebracht naar het ziekenhuis te Amersfoort. Na aldaar opnieuw verbonden te zijn, kon zij evenwel huiswaarts keeren. Uit den Omtrek Barneveld Burgerlijke Stand. Gijsbertus, z. van A. Versteeg en A. d. Pol. Adriaan Gerrit, z. van R. Jansen en C. H. v. Effrink. Anna, d. van C. v. d. Kraats en M. v. Veld huizen. Evertje, d. van H. Goor en BERICHTEN UIT AMERSFOORT ZANGKOOR VAN ST. ANSFRIDUS. Dit koor gaat zijn leider verliezen, die vanaf den aanvang zijn volle kracht, kennis en kunstgevoel heeft gegeven om het koor te brengen op het peil van heden. We geven hier, hetgeen „het Cen trum" dezer dagen bevatte over dit heengaan. Daaraan moet nog worden toegevoegd, dat de heer Helmich het koor, waaraan zijn hart hangt ook voortaan getrouw blijft, zij het dan niet aan leider dan toch als zanger, sloot de „Het Centrum" schreef: „De heer A. J. Helmich, de leider van het Zangkoor aan de St. Ansfridus vanaf den aanvang, nu veertien jaar geleden, gaat heen om leeftijdsreden. Zondag zal hij voor de laatste maal de Salve-Regine-mis van Stahle diri- geeren. Een toevalligheid: het zingen in deze Mis en het afscheid van den rigent Helmich, maar een treffende evaliigheid. Ook die PreismeSse van Stahle komt op jaren; ze telt er al zestig. Van al het epigonenWerk uit de twintig jaar daarop is niets meer over. Welk koor zingt nog de missen uit die jaren? Was maakwerk van muziekkenners, aar geen muziek in den heerlijken zin, vaak afdalend tot fabricage op recept, dat alles is voor goed opge borgen. PreismeSse Salve-Regina is gebleven. Waarom? Omdat er muziek in zat. Zoo is het eveneens met den ver- trekkenden dirigent Helmich. Zijn jaren gingen voorbij, maar zijn innerlijk bleef tot aan het einde van zijn leiderschap innerlijk met de hooge gave van muziek zuiver te kunnen aanvoelen en Het vermogen om dat anderen te doen uiten. De eenvoudige Helmich, de selfmade ntan in de muziek, staat hoog in onze gedachten." Woensdag herdenkt de ZeerEerw. Pater H. van Driel, die vele jaren verbonden was aan de retraitehuizen te Amersfoort en Noordwijkerhout, in het Redemptoristenklooster te Nijme gen, zijn zilveren priesterfeest. Aan luitenant-kolonel Schutte is eervol ontslag verleend uit den mili tairen dienst. DE MADONNA VAN DEN ROZEN KRANS. •■Men verzocht«ns mededeeling van het volgende: „Een prachtvol Katholiek filmwerk zal 19 en 20 October in Concertzaal „De Valk" Valkestraat worden ver toond. „Deze film is uitgebracht onder hooge ;oedkeuring en aanbeveling van Zijne iminentie Kardinaal Dubois, in leven Aartsbisschop van Parijs. „Een ontroerend verhaal van Geloof en Liefde." Ook ditmaal zullen onze lezers tegen gereduceerde prijzen het schoone film werk kunnen gaan zien. Wij komen hierop nader terug. Gedurende enkele dagen exposeer de de firma R. van den Burg de speel tafel van het orgel voor de verbouwde Geref. Kerk aan de Langegracht, dat door haar wordt geleverd en opgesteld. Het instrument heeft twee klavieren en vrijpedaal, in totaal 24 sprekende stem men, 17 combinatieknoppen en treden met een pijpenaantal van 1420. Ongetwliïeld zal dit meesterwerk van moderne 'orgelbouwkunst voor lief hebbers van orgelspel een bijzondere attractie zijn. Vanwege het Amersfoortsch Drank- weer Comité zal op Vrijdagavond 10 Oct. a.s. een Openlucht Bioscoopvoor stelling worden gegeven op den Hof, aanvangende half 8. Vertoond zullen worden de Zwitsersche Onthoudersfilm „Je geld en je leven", alsmede de film welke opgenomen is van de sluiting der Blauwe Week op den tweeden Pinksterdag alhier. De afd. Amersfoort van de R. K. Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden hield hare gewone ledenvergadering, welke zeer goed was bezet. Wegens afwezigheid van den voorzitter leidde de vice-voorzitter de vergadering. Na eenige mededeelingen over de a.s. viering van het koperen feest, de excur sie naar het paleis Soestdijk enz. nam de bondsvoorzitter het woord en hield een pleidooi op de eerste plaats voor de actie voor den bouw van het sana torium voor Herw. Levenskracht het welk krachtig moet worden gesteund. Daarna deed hij een beroep op alle leden om in deze komende maanden de propagandisten krachtig te helpen om tenminste elk een nieuw lid aan te brengen. Propagandabrochures wer den uitgereikt, welke naar het bestuur hoopt, ingevuld terug komen. Een nieuw lid gaf zich op, terwijl de ZeerEerw. Geest. Adv. drie van eiders overgeko men leden tevens installeerde. Na rondvraag over fietstocht enz. i. deze geanimeerde ver- Verslag der Amersfoortsche R. K. Spaarbank over de maand September. Per 31 Aug. verschuldigd f315.265,27 Ingelegd - 10.708,59 f 325.973,86 Terugbetaald - 5.229,26 f320.744.60 Nieuwe boekjes afgegeven 11; totaal afgegeven 2735 boekjes; nog in om- 2169 boekjes. Nieuwe boeken in de R. K. Open bare Leeszaal aan de Nieuwstraat De begrooting der gemeente Amersfoort voor 1931 met memorie van toelich ting ligt ter inzage. D. Bartling. Ons zieleleven; inleiding tot de psychologie. M. Berlitz. First book for teacklng english. Bouman, Klerk en v. Vliet Handels- rekenen. Broers en Hameltman. Leerboek der Engelsche taal, ten dienste van delsscholen. C. Dirksen. Methodisch leerboek voor de internatipnftlS taal voor Amerafoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange dracht no. 4 - telefoon no. Siren 697 Deskundige voorlichting bg den «ui- en verkoop van Effecten Verhuring van Ups safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Inowseeringen Spaar-depoeito's rente 3'/a pot. Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schri|fmachines Lingestrut 84 - Telef. 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- dlgdheden. - Advertentie-Bureau gadering. S. de Gast Jz. Leerboek der rekenkunde. Van Gigch. Het Nederlandsche han delsrecht. Beknopie handleiding. Hagers. De bedrijfsstatistiek, j. Hoefman. Geschiedenis van de ont wikkeling der middelen van bestaan. P. Hoestra. Inleiding tot de meetkunde. Jansonius. English commercial idiom. Kop en v.d. Brugge. Het handelsrekenen. Kramer en Klijnen. Elementair recht. Een inleiding tot de studie van het handelsrecht. Peper. Examen-serie D, handelsrekenen. Prof. Roels en dr. v. d. Spek. Hand leidingvoor psychologisch onderzoek op de school. Roggeveen. Houtarbeid. H. Slijper. Technologie en warenken nis. Organische producten en eenige ook voor N.-l. belangrijke cultures. F. Stratmann. Wereldkerk en wereld vrede. Theun de Vries. Weslersche nachten, Wijdenes. Algebra voor M.U.L.O. Wijdenes. Logarithmen en rentetafels. Zondervan. Nederland buiten Europa. Aardrijkskundige schets der bezit tingen en koloniën. De Katholieke Leeszaal is dagelijks kosteloos toegankelijk voor alle perso nen boven 18 jaar en heeft een enorme collectie lectuur op allerlei gebied ieder belangstellende ter beschikking. UITSPRAKEN KANTONGERECHT. Arbeidswet: G. F. Soest f5 of 2d., J. D. L. Z. id., D. F. Amersfoort id. Leerplichtwet: P. v. d. 1 schoten f 12 of 4 d. Dronkenschap: A. P. J. van B. Zeist f 10 of 5 d., A. S. Rotterdam id., J. G. Amersfoort id., H. H. G. Amersfoort f 15 of 10 d., W. S. Baarn 14 d. hecht. J. A. ten H. Amersfoort 3 w. hecht, met 6 maanden opzending. In een trein handtastelijkheden toe passen: H. A. S. Groningen f25 of 10 d. Geen gevolg geven aan politiebevel: J. de J. Zwaagwesteinde f20 of 5 d. üTe ioest venten zonder vergunning: Z. Amsterdam f2 of 1 d. Autorijden in beschonken toestand: H. C. V. Amersfoort 3 d. hecht. Wielrijdend zich aan ander voertuig vasthouden: J. v. L. Woudenberg f5 of 2 d., A. v. E. id., L. H. Soest id. Idem verblinden licht voerenD. M. Soes f3 of 1 d. Wielrijden zonder licht: O. B. Hoe velaken: f5 of 2 d., H. R. W. Wou denberg 15 of 2 d., J. D. Soest id., J. P. Barneveld id., E. v. 't O. Bar neveld id., W. v. d. H. Barneveld plus gemis refiector f6 of 3 d. Wielrijden zonder belH. Barneveld f2 of 1 d., J. V. Bunschoten plus f6 of 3 d. Ji Hebt U een Taxi of auto noodlg Amersfoort Per auto of motor de richting niet duidelijk aangeven: H. G. v. d. B. Amsterdam 115 of 10 d. Idem links uitwijken :H.J. M.A'dam f 10 of 5 d., L. v. d. H. Maartensdijk id., L. G. A. Maarn f5 of 3 d.,G.D. Uren f40 of 20 d. Rijden zonder reflector: G. B. Bar neveld f3 of 1 d. Idem niet verloonen nummer en rij bewijs:^. P. Wageningen 15 of 2d. Gassen van motor verkeerd afvoeren: H. D. Zwervend f2 of 1 d. t te snel rijden: D. v. S. Utrecht f60 of 30 d., D. J. F. Maas land f20 of 10 d., E. J. B. Arnhem f 15 of 10 d. Gevestigde personen. J. Koenders, R.K., P.Borstr. 6, reiziger H. Schmidt, N.H., Kapelw. 64, drukker G.v. Eysden, N.H., L.Beekstr.21, ad.o.o. nnetje Renes, N.H., v.Bemmelstr. 69 Kamphorst, C.G., Westsingel 26, kapper A. v. Amerongen, N.H., Schimmelp.str. 9, chauffeur Wed. Veenendaal, N.H., Gasthuis!. 45 M. Abels, R.K.,Schimmeip.k.54,kleerm. Maria Debelak, R.K., Stationsplein 2, buffetjuffrouw H. Veeninga, G.K., 't Laantje 3 R. Koetsier, R.K., Kampstr.39, bakker Else Ukena, E.L., Nieuwstraat 18 H. Wassink, N.H., Hessenstr. 12, smid A. Houtkruyer, N.I., Hof 37, koopman J. v. Gaveren, R.K., Schimmelp.kade 50, bankwerker Dieka Groothengel, N.H., O.Soest.w. 63 Frederika Thijs, Utr.weg 35, j.i.d.huish. H. Cloo, G.K., Oud Leusden, metselaar T. Verberne, R.K., J. v. Oldenb.v.l. 28 H. Blad, E.L., Leusderweg 82| J. v. d. Berg, R.K., Seringstr. 19, arb.N.S. Johanna v. d. Saag, N.H., H.v.Vian- denstr. 11, onderw. Johanna van Tongeren, Utr.weg 84, onderw. Josephine Fuchsenthaler, E.L., Arnh. weg 7, dienstb. Saapke Deinema, van Lenneplaan 17, leerares. Heintje v. der Loo, N.H., Ungestr. 115, dienstb. Hendrika Woerdenbach, N.H., Wilhel- minastr. 11, dienstb. Antoinetta Keizer, R.K., Leusderweg 203, dienstb. Getrud Grfihne, D.E., Stationsplein 6, dienstb. Lena Kolsteren, N.H., Leusderweg 113. W. v. Huizen, R.K., Stationsstraat 51, handelsvert. Geertje v. d. Kleut, N.H., H.v.Vian- denstr. 2, dienstbode W. Scher, R.K., Utr.weg 225, huiskn. C. de Man, N.H., Puntenb.Iaan 61, ondderw. Lenina Grofstein, Schaepm.l. 12. Margaretha v. Asch, R.K., Eemstr. 22.

De Eembode | 1930 | | pagina 1