Sint Nicolaas- Geschenken. Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken 3talia.no N.V. Middenstands-Bank A. H. VAN NIEUWKERK Bezichtigd onze Etalage. Zeer nuttige h. ELZENAAR Bel dan op No. 42 Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch Opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 8 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10 De €embode Advertentiën 26 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver teer en. Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur m den morgen zijn bezorgd. Kantoor on Drokkorll Langogracht 28 te Amarafoort Talafoon 314 AOjpfl Varachljnt eiken Dlnadag- an Vrl|dagmlddag Poat-glro no. 44284 Vier en veertigste Jaargang jPjDW Dinsdag 2 Dec. 1930 - No. 71 De ongelukkigste menschen zijn meestal zij, die tijd hebben, om over hun geluk te filosofeeren. Zij, die door zorg en arbeid voortgedreven worden, klagen niet half zooveel over hunne werkelijke ellende, als de leegloopers over hun Ingebeeld ongeluk. Opvoeding. Zonder zelfopvoeding is niemand ooit wat hij predikt. Want eerst door zelfopvoeding wordt het gemoed van een mensch voorbe reid op het rechte begrip van hetgeen hij anderen voorhoudt. Van menig geniaal mensch was de jeugd één worsteling met de bekrom penheid der ouders; en van menig ledig, rampzalig gebroken leven is de oorzaak te zoeken in de dwaze eer zucht der ouders, die de kinderen dwong en prikkelde tot méér dan zij geven kónden. Er zouden minder onhandelbare kinderen zijn, als er meer wijze ouders waren. En méér wijze ouders, indien er meer zèlf-opvoeders waren. Voorts méér zèlf-opvoeders, indien men aan woorden ais „wet" en „ge hoorzaamheid" hun juiste beteekenis gaf en er flink naar leefde. De opvoeding gedurende den kin derleeftijd beslist of wij, op een ge geven oogenblik, zullen staan voor „onhandelbare kinderen", dan wel of wij zullen blijken te zijn wijze ouders en waarachtige vrienden, óók voor het a kind dat anders wil dan wij. Want dat anders willen is toch geen fout, geen ongeluk, geen schande. Het is eenvoudig een feit. En wij moeten als ouders breed ge noeg van opvatting zijn, om te dulden dét het kind ènders weze en wille dan wij. Onze éénige eisch mag zijn en ons eigen wezen moet ons het recht geven dien eisch te stellen: „Wees gehéél*wat gij zijt: wees goed." De gehoorzaamheid van hooger orde, die wij eerst kweekten in ons zelf en daarna in het kind, zal maken dat wij van onzen kant gemakkelijker kunnen treden in de wenschen en strevingen van ons kind, en dat van den anderen kant, het kind meer vatbaarheid zal toonen voor het begrijpen en volgen V van onbaatzuchtigen, van vooroordeel vrijen raad. T. G. Uit den Omtrek Hoogland Burgerlijke Stand. OverledenJohanna van Dijk, 35 j. echtg. v. G. Hilhorst Gerrit Hoef sloot 84 j. echtg. v. G. Renkers. Hooglanderveen INSTALLATIE VAN PASTOOR J. M. KN1EP. Vrijdagavond werd de opvolger van den pas ontslapen Herder en Oprichter der parochie, den Zeereerw. Heer S. J. Brenninkmeijer< plechtig geinstalleerd door den Hoogeerw. Heer L. A. F. Fock, deken te Amersfoort. Nadat de zeer talrijke geloovigen hun plaatsen hadden ingenomen, werd de Pastoor 1 in de pastorie afgehaald door de -mis dienaars. Het zangkoor deed zeer verdienste lijk het „Veni creator" hooren en na beëindiging hiervan werd de benoe mingsbrief voorgelezen. Daarna werd door den Pastoor de belijdenis van het Katholieke geloof afgelegd, waar na hij geleid werd naar het Altaar, den preekstoel, den biechtstoel, de sacristie en het doopvont. Toen nam de Hoog- Eerw. Heer Deken het woord. Met zeer ontroerde stem herdacht hij het plotseling verscheiden van Pastoor Brenninkmeijer, herinnerde aan diens vruchtbaren arbeid en hij kon den nieuwen Pastoor met voldoening mee- deelen, dat zijn nieuwe parochianen warenmenschen van een diep ge loof en bezield met grooten eerbied voor hun Priesters, menschen, die door hun daden hebben getoond, dat „het zaliger is te geven dan te nemen". Hij hoopte dan ook, dat de geloovigen praoMlVmiMMgMJ Heilzaam en, O,zoo f(jn! den Pastoor weder zullen aanhangen en dat hij nog een reeks van jaren in hun midden zal verblijven. Vervolgens werd een plechtig Lof gedaan door Pastoor Kniep met assistentie van Pastoor De Jong uit Hoogland en Pastoor Flipse uil Nijkerk. Na afloop der kerkelijke plechtig heden begaven de zeer vele Eerw. Heeren Geestelijken met genoodigden, waaronder de Edeiachtb. Heer Grippe- ling, zich naar de pastorie. Leusden Burgerlijke Stand. GeborenGerritje, d. v. C. de Lange en G. Donselaar Johannes Herma- W. Eggenkamp en W. A. v. d. Heuvel. Stoutenburg Burgerlijke Stand. GeborenWoutje, d. v. D. v. Door nik en E. Rozendaal. GehuwdR. Maarssen en A. Buitenhuis. Overl. Hendrikus Wouters, oud 77 j., weduwn. van G. Schothorst. Soest Tooneeluitvoering St. Jozef Jonge!., vereeniging. Enkele heeren leden van het R. K. zangkoor „St. Cecilia" gaven in het gebouw der St. Jozef Jongel.ver., voor een talrijk publiek een tooneelvoor- stelling van J. Grosfeld „Offerande", 4 bedrijven. Wat is er vlot en mooi gespeeld, wat waren de rollen door den bekwa men regisseur goed op zijn plaats toe gekend; wat was het decor en aan kleeding toch in de perfectie. Veel lof hebben wij voor de uitbeelding van de Hatters-rol. Getrouw gaf deze speler den eenvoudigen goedhartigen geleerde, den praktizeerende katholiek, hij wist door voordracht en spel diep te ont roeren. Thieu, de ruwe, driftige vloek en scheldgrage zeebonk, hoe hebben wij diens spel bewonderd, hij speelde zijn zware partij met scherp realistisch gebaar en met een gelaatsmimiek die wij zelden aantreffen. Dan Tonny, een speler, die zich best op de planken thuis gevoelt. Zijn woedende sarcas men waren zonder overdrijving, zijn dramatisch spel en zijn dronkenmans- scene, hebben wij met veel lof bewon derd. Welk een contrast vormde hij met zijn tweelingbroeder Bernard, die een waardige vertolking gaf van zijn Priesterrok Vooral kwam tot uiting de goedheid en vergevingsgezindheid van den apostel Gods, die meermalen ont roering verwekte. Ons compliment aan Gijs, dat type van den ouden getrou wen huisknecht, welken speler wij ons niet in een ander genre zouden kun nen voorstellen. Verder aan Gerd den Hègschen kunstschilder, die zijn ver leidersrol verdienstelijk weergaf, even zoo den heer Verlaan, den poliiie- inspecteur Holtkamp, waren met recht een vertolking van hun ambt. Ten slotte de tuinman-chauffeur en niet te vergeten bellejongetje Eef, heb ben met eer bijgedragen tot dit mooie spel. Ongetwijfeld zijn deze avonden een groot succes geweest, een succes, dat tot verheuging stemt. X. In de raadsvergadering werd be sloten, dat de door den heer Busch aangevraagde interpellatie, naar aan leiding van het aan het abattoir af slachten van een aan miltvuur gestor ven koe, tegelijk met gezond vee zal plaats hebben in de vergadering van 8 December. Tot onderwijzer aan de O.L.-school in de Kerkbuurt benoemde de raad J. R. Hoek te Sommelsdijk. Op het speelterrein van de school aan de Spoorstraat zal een rioieering worden aangebracht voor 'den afvoer van het overtollige regenwater. Nadat de heer Grootewal had voor gesteld de schooltijden voor alle scholen zóó te regelen, als door de paedagogen het beste wordt geacht en de voor zitter de meening van B. en W. nog had bepleit n.l. 2X2'/a dag, werd een door den heer Busch voorgestelde mo tie aangenomen met het verzoek dat B. en W. stappen zullen doen die zullen leiden tot een uniforme leertijd regeling voor alle scholen. De voorsteilen van B. en W. inzake verbetering van den Koudhoornweg en Dorresteinweg werden z.h.s. aan genomen, terwijl aan het verzoek van de Schoolstraatbewoners, om de water leiding in die straat door te trekken, zal worden voldaan. Een langdurige discussie werd ge voerd naar aanleiding van het aange vraagde ontslag van den heer Casteleyn als lid van het Burgerlijk Armbestuur. De heer Grootewal wees er op, dat de heer Casteleyr. dit ontslag heeft aangevraagd, omdat er in het Armbe stuur toestanden heerschen, welke hij niet kan onderschrijven. Spr. vindt het niet juist deze zaak uitsluitend formeel te bezien en niet na te gaan, wat eigenlijk achter zit. De heer Gasille komt heftig op tegen een volgens hem incorrecte handel wijze van den secretaris van het Arm bestuur. Voorts maakt hij er bezwaar tegen, dat voor opvolger van den heer Casteleyn geen vrijzinnig man wordt genoemd. De heer Busch bepleitte de opne ming van een „organisatie-man" in het Burg. Armbestuur. Een voorstel van den heer Gasille n de voordracht terug te nemen, werd verworpen, zoodat het ontslag aan den heer Casteleyn verleend werd, terwijl als diens opvolger werd benoemd de heer Raat, hoofd der Chr. school. Benoeming leden onderwijscommis sies. Benoeming Rector Gymnasium. Benoeming leeraar Engelsche taal Handelsscholen. Voorstel van Curatoren van het Gymnasium om Mej. J. A. v. Halteren, tijdeflUk leerares in de lichamelijke oefeémg een vaste aanstelling te geven. Verzoek van de Onze Lieve Vrouwe stichting waarbij wordt verzocht het bedrag te mogen ontvangen voor het inrichten van een speelterrein bij de schoot aan de Tollenslaan. Adres van het bestuur der afd. Amersfoort van de ver. van Hoofden van Scholen, waarbij verzocht wordt het Raadsbesluit betreffende toekenning van een gratificatie bij een ambtsjubi leum in dier voege te herzien, dat daarin ook het onderwijzend personeel wordt opgenomen. Toekenning der vergoeding (boven tallige leerkrachten) over 1929 ten behoeve van eenige Christelijke scholen. Toekenning voorschot vergoeding art. 101 ten behoeve der Chr. school ;estraat. 'ijziging Raadbesluit betreffende subsidieering wijkverpleging en zuige- igenbescherming. Aanvullingscrediet verbouwing „Bij gebouw Stadhuis". Rooien van boomen aan de Regen- tesselaan, J. van Oldenbarneveltlaan en Paulus Buyslaan. Voorstel-Hofkamp c.s. betreffende presentiegeld voor het bijwonen van Raadsvergaderingen. Voorwaarden waaronder de reini gingen, ontsmetten en vernietigingen iij besmettelijke ziekten voor buiten gemeenten zullen worden verricht- Vaststelling gemeente-rekening 1929. Overname strookje grond Groote St. Jansstraat van de Dames Knuivers. Aanvulling Raadsbesluit erfpachts uitgiften L. Oudshoorn van aan de Rossesteeg onder Leusden gelegen gronden. Verhuring loodsen, terrein Hoeve- lakensche voetpad. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders niet bekend zijn. (Ie helft November 1930). Brieven Binnenland: Amersfoortsch Dagblad, Amersfoort. voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no- 4 - Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Ups safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten ïncasseeringen Spaar-deposito's rente 3'/i pet. BEEKENSTEINSCHELAAN TEL. 543 BEEKSTRAAT J. Bindels, Eindhoven. W. J. Brongersma, Velp (G.) Minister van Defensie, Den Haag. Haagsche Post, De Haag. Charles de Jager, Amsterdam. Bureau „De Lach", idem. Laterna, idem. idem, idem. idem, idem. 'idem, idem. idem, idem. v. Ommeren Jr., Amersfoort. „M. B." de Standaard, Amsterdam. G. Wijnands, den Helder. Generale Commissie Zuiderzeesteun- wet, Amsterdam. Briefkaarten Binnenland Langeberg v. Ommen, Amsterdam. N. Lubbe, Zaandam. Supeert, Utrecht, de Vries, 's Hertogenbosch. Briefkaarten Buitenland L. Amman, Ziirch. Schippers, Erkelens Deutschland. In vergelijking met andere gemeen ten was de stand der werkloosheid hier op 27 November niet ongunstig. Er stonden toen ingeschreven 355 per sonen. in 1929 was dat getal op den zelfden datum 244. Het St. Nicolaasfeest voor de kin deren der Openbare Scholen zal wor den gehouden 4 December a.s. in Amicitia. BERICHTEN UIT AMERSFOORT Ten voorziening in de vacature van Rector van het Gymnasium hebben Curatoren van het Gymnasium aan den Gemeenteraad de volgende aanbeve lingslijst aangeboden 1. Dr. B. Keulen, conrector van het Gymnasium. 2. Dr. F. C. Unger, leeraar aan het Gymnasium. GEMEENTERAAD. In de Openbare Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 9 December des avonds om 7 uur, komt o.m. aan de orde Benoeming leden Raadscommissies. R. K. VROUWENBOND. Als Winterprogramma publiceerde de R. K. Vrouwenbond het volgende: Woensdag 3 Dec., zaal de Valk 8 uur. Demonstratie van Sluis' Biskwiefabriek Deventer: Bedrijfsfilm. Verschillende artikelen ter kennismaking aangeboden. Donderdag II Dec. Zaal R.K. Spaar bank 8 uur. Causerie door Mevrouw Steenberghe Engeringh. Onderwerp „Indrukken uit Rome". Maandag 12 Jan. 8 uur opening van het Triduum in de Kapel van St. Joseph ;even door Pater H. de Greeve S.J. 'insdag en Woensdag, 13 en 14 Jan. 9 uur H. Mis met toespraak. 'sAvonds 8 uur Lof met preek, Woens dag generale H. Communie voor de leden. Maandag 16 Febr. St. Aechten, 8 uur. Voordrachten door Vincent Berghegge Woensdag 25 Maart, Feestdag van Maria Boodschap. H. Mis voor de leden met Opdracht aan Maria Onbe vlekt Ontvangen. Des avonds in St. Aechten, 8 uur, Lezing met lichtbeel den door Pater Bender O.P. Onder werp: H. Catharina van Siëna. GEVESTIGD. Heintje van de Water, N.H., Snouckaertl. 6, dienstbode L. Doijer, D.G., Vondellaan 29 Grietje Bouwman, N.H. Zuidsingel 44, dienstbode. Elisabeth v. Essen, N.H., St. v. d. Hagenl. 3, dienstbode Annigje Dunnink, N.H., Wijersstr. 15, winkelb. Alberta Wallet, N.H., Coninckstr. 109 Petertje v. d. Beek, G.K., Utr.we»91, dienstbode Maria Haanen, R.K., Kapelweg winkelb. 0. Rosenboom, R.K., Kapelw. horl.m. P. Visser, N.H., Utr.weg 70, broodb. v. d. Beek, G.K., St. Ansfr.str. 25, leeraar bakker T. Steenkamp, R.KHeiligenb.w. 19 le Lt. Cav. Sophia Bruring, Vermeerstraat 110. Martha Reimann, Langestr. 106bdientb. Giltje Cats, Monnikenpad 7 telefon. J. Leurdijk, N.H., Stationsstraat 28b, timmerman D. Tukker, N.H., Oude Soesterw. 40 bankwerker v. Soeren, N.H., Peperstraat 4 1. Hoksbergen, R.K., Bloemend.str. 9, boerenarbeider Jauke Storm, Ger., Aldegondestr. 68, dienstbode Cecilia Vogelzang, R.K,, Kapelw. 115 G. van Deelen, N.H., Heinsiuslaan 7. J. Veerman, R.K., Rijnstr. 2 stat.ambt. H. Veluwenkamp, G.K., Vermeerstraat 101, Lt. 5 R. v. d. Pol, N.H., Hoogeweg 195, landb.kn, L. Lammers, R.K., Asterstr. 10, fab.arb. Hendrika Dusschooten, N.H., Hooge weg 195, dienstb. Antje v. d. Kooi. G.K., Parallelw. 34. Margarete Jurczijk, R.K., Heiligenb.w. dienstb. Christine Schwarz, R.K., Wijersstr. 14, chef kapsalon. J. v. Wijnen, N.H., Emmal. 18, loopkn. v. Oldenbeek, R.K., Heiligenb.w. 63, reiziger. Wilhelmina v. Westerlaak, R.K., Lange- straat 57, dienstb. Betje Nijhof, N.H., Langestr. 8, dienstb. M/Mholminn v Fiilfpn N H Mpthnrst- Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schrijfmachines Langestraat 84 - Telef. 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. Wilhelmina v. Eijken, N.H., Methorst- str. 11, dagd.bode. Geziena Lindeboom, N.H., Miereveld- straat 7. W. Wiertz, Irisstraat 40, losarb. I J. Peelers, R.K., Rembr.str. 42, Opper- wachtm. Wed. H. Beijnen geb. Aarts, R.K., A. de Kamp 19, koopvr. J. Courtier, R.K., Vermeerstr. 105. Celine Polvlieger, R.K., P. Buyslaan 27, dienstb. L. Boshuizen, R.K., Schimmelp.str. 42a. Johanna Wesche, R.K., Huygenslaan 7. A. v. Hofslot, R.K., Hof 9, klerk Secr. C. Lansheer, R.K., Pr. Marielaan 26. Johanna Geijtenbeek, R.K., Muurhui zen 18, dienstb. J. Kuling, R.K., Langeslr. 57, kellner. Uitspraken Kantongerecht Afleveren van een vuurwapen: R. S. Barneveld 40 of 20 d. Leerplichtwet: P. E. Woudenberg 6 of 3 d.; M. de G., Spakenburg 5 of 2d. Dronkenschap: L. v. W., Utrecht. 25 of 10 d.; A. v. W. Amersfoort id.; L. J. v. R. Amersfoort 15 of 10 d. - Vee laten loopen in andermans tuin: A. B., Soest, 3 of 2 d. Per voertuig links uitwijken: G. de H., Spakenburg, 5 of 2 d. Met rjjtuig r ij den zonder verlich ting: U. V., Renswoude, 5 of 2 d. Wielrijden zonder licht: E. F. W., Soest, 5 of 2 d.; H. Z. id.; N. M., Amersfoort, id. Wielrijden zonder bel of reflec tor: J. H., Bunschoten, 2 of 1 d.; G. v. d. H., Barneveld id.; J. W., Amers foort id. Wielrijden met zeer verblindend licht: A. F., Soest, 5 of 2 d. Met motor of auto rijden zonder rijbewijs: J. v. H., Naarden, 5 of 2 d.; .T. F. B., Amsterdam id. Idem en links een bocht nemen: G. v. d. li., Soest, 50 of 15 d. Idem met onvoldoende remmen: B. R., Laren, 5 of 2 d.; H. D.. Drie- hergen id.; Ph. H„ Baarn id. Idem op verboden weg: H. B., Bus- im 3 of ld. Een Geschenk 1

De Eembode | 1930 | | pagina 1