Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken CONKLIN VULPENHOUDER hipt iw Sehr jfnÉN Abonnementen kunnen élke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaalPrijs per 8 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10 De €embode Advertmtien 26 cent per cent per regel. JMBfteta nijverheid bij geregeld tién moeten flinedag en V den morgen tin be Kantoor en Drukkerij langegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Vier en veertigste Jaargang VerackIJnt eiken Dinsdag» en Vrijdagmiddag Vrijdag 12 Dec. 1930 rsit-flra TO. 44254 No. 74 Door al te veel omzichtigheid heeft menigeen zijn geluk verspeeld; door roekeloosheid en onbesuisdheid echter wordt het nog veel vaker verloren. Epistel en Evantfelle. 3de Zondag van den Advent. Les uit den brief van den H. apostel Pauius aan de Philippensen; IV, 47. Broeders! Verblijdt u in den Heer te allen tijde! nogmaals zeg ik u: verblijdt u! Uwe zedigheid zij allen menschen bekend; de Heer is nabij. Weest in niets bekommerd, maar laat in alles door bidden en smeeken met dankzegging uwe begeerten bekend worden bij God. En de vrede Gods, die alle begrip te boven gaat, beware uwe harten en uw verstand, in Christus Jesus onzen Heer. EVANGELIE volgens den H. Joannes; I, 19—28. in dien tijd zonden de Joden uit Jeruzalem priesters en Levieten tot Joannes, om hem te vragen: Wie gij? Hij nu beleed en loochende het niet; en hij beleedIk ben de Christus niet. En zij vroegen hem: Wat dan? zijt gij Elias? En hij zeide: ik ben het niet. Zijt gij de Profeet? En hij antwoordde: Neen. Zij zeiden dan tot hemWie zijt gij opdat wij antwoord geven aan degenen die ons gezonden hebben; wat zegt gij van u zeiven? Hij zeideIk ben de stem eens roepen den in de woestijn: maakt recht den weg des Heeren! gelijk de profeet Isaias gezegd heeft. De afgezondenen nu waren uit de Pharizeën. En zij vroegen hem en zeiden tot hemWat doopt gij dan, indien gij de Christus niet zijt, noch Elias, noch de Profeet? Joannes antwoordde hun, zeggende: ik doop met waterdoch midden onder u staat Hij dien gij niet kent; Hij is degene, die na mij komen zal, die vóór mij geweest is, wiens schoenriem ik niet waardig ben te ontbinden. Dit is geschied te Bethania, aan de overzijde van den Jordaan, waar Joannes doopte. daten de hunne voorhield. Zijt gij huis vader of moeder, bedenkt hoe gij ver- Slicht zijt uwe kinderen in de vreeze ods op te leidenhen zelve daartoe met een goed voorbeeld voor te gaan, en hen van alle kwade gelegenheden der zonde af te houden. Zijt gij kind of onderdaan, bedenkt, dat gij gehoor zaamheid, liefde en hoogachting jegens uwe ouders en oversten schuldig zijt. Moge zoo ieder de verbindtenissen, welke aan zijnen staat of beroep eigen zijn, zoo nauwgezet trachten te ver vullen, ingevolge de vermaning van den II. Pauiusik bid u, dat gij waar diglijk wandelt volgens den roep, waar toe gij geroepen zijt. Hierbij mogen wij oók bijzonder in den Advent, deze vermaning van Jo annes ter harte nemen; dat wij oprechte vruchten van boetvaardigheid doen, die ons van zouden aftrekken, en tot werken van deugd leiden. Bij deze bijzondere lessen van Joannes ogen wij ook niet verzuimen, de werken van barmhartigheid jegens de armen en noodlijdenden te oefenen, door hun voedsel, kleeding, of anderen onderstand te verleenen. Als wij deze zijne zalige lessen wel opvolgen, welk eene schoone voorbereiding zal dit voor ons zijn, om het aanstaande ge boortefeest onzes Heeren met vrucht te vieren I Liturgische Kalender. Week van 14—20 December. Zondag 14. 3e Zond. v. d. Advent, Tijdeigen, Mis Gaudete zonder Gloria, 2e geb. Oct. Onb. Ontv., Pref. H. Drievuldigheid. Maandag 15. Octaafdag Onb. Ontv., Mis als 8 Dec., 2e geb. Aurem uit de Mis v. d. Zond. v. d. Advent, Credo. Pref. H. Maagd. Dinsdag 16. H. Eusebius, 2e geb. Aurem, 3e Deus, qui de beatae. Woensdag 17. Mis v. Quatertemp. Heden Gulden Mis (Votiefmis v. O.L.V. in de Advent) Rorate met Gloria, 2e Sb. v. Quatertemp. Woensdag. Credo, ef. H. Maagd. Donderdag 18. Mis als Zondag, 2e en 3e geb. als Woensdag. Vrijdag 19. Mis v. Quatert. Vrijdag in de Adv. Prope es zonder Gloria, 2e en 3e geb. als Woensdag. Zaterdag 20. Mis v. Quatert. Zater dag in de Advent Veni zonder Gloria, 2e geb. en laatste Ev. v. d. Vigilie H. Thomas, 3e geb. Deus. qui de beatae. Evangelie verklaring. 3e Zondag van den Advent. De Joden ontwaarden uit de voor zegging der Profeten, dat de tijd ten naaste bij vervuld was, in welken de Messias zich aan de wereld zou ver- toonen. Het strenge leven van Joannes, zijn leer en boeiepreeken, brachten het Joodsche volk op hel denkbeeld, dat 'hij misschien de beloofde Messias was. De hooge Raad der Joden te Jerusalem, wiens zaak het was, op alle bijzondere gebeurtenissen omtrent de godsdienst het oog te houden, zonden afgevaar digden tot Joannes, met last, om hem te vragen wie hij was. Joannes ver klaarde hun rondborstig, dat hij de Christus niet was, noch Elias, noch de profeet, welke zij bedoelden, maar dat hij het was, waarvan de Profeet IsaTas voorzegd had: een stem des roepende in de woestijn: bereid den weg des Heeren. Heilzaam waren de lessen, welke Joannes aan het volk gaf. Schoone lessen ook voor alle Christenen 1 Laat ons ook alle plichten van onzen staat, elk voor zich zeiven degelijk betrach- ten, en die getrouwelijk volbrengen, gelijk Joannes den tollenaars, den sol- JOH. DE HEER VARKEN8MARKT TEL, 1309 AMERSFOORT Piano- en Orgelhandel Wij bevredigen U in ieder opzicht verdwijnen. Zooals bij de eerste chris tenen, moest de eercdienst in schuil hoeken uitgeoefend worden. Terwijl koninkrijken en keizerrijken uiteen vielen, terwijl de ketterijen ver splinterden door onderling geharrewar, bleven de Pausen, de opvolgers van Petrus altijd,; maar voortbestaan, de één achter den ander. Zoodra er een stierf, trad een ander in zijn plaats. En ze bleven voort gaan Bisschoppen en Priesters over de wereld te zenden. En als we naar Rome gaan, dan doen we dat niet op de eerste plaats om vervallen paleizen of graven van keizers en koningen te gaan zien. Maar om den levenden Paus, den opvolger van Petrus. Dat zullen de menschen, en niet alleen de katholieken, doen zoo lang de wereld zal bestaan. Om den man te zien, die aan bet hoofd van de kerk staat, welke de hel nooit om ver zal krijgen. Nieuwe, groote .rijken zijn gekomen of zullen nog komen. Tirannen zullen opstaan en de men schen een tijdlang met ijzeren vuist kastijden. Maar vergaan zullen zij allen gelijk al hun voorgangers vergaan zijn. Alleen de Kerk en het Pausdom blijven recht staan. Omdat Christus zijn Kerk en den Paus recht houdt. Dat is geen menschenwerk. Naar Th. v. Tichelen. Wat niet vergaat. Ongeveer 1900 jaar geleden kwamen zij te Rome aan, Petrus en Pauius. Petrus de visscher; Pauius de wever. Aan Petrus had Christus gezegd: „Op U zal ik Mijn kerk bouwen en de poorten der hel zullen haar niet over weldigen". En aan Pauius „Gij! moet Mijn naam over de wereld dragen en bekend maken bij vorsten en volken". Te Rome hebben zij eenige duizenden menschen tot het christendom bekeerd. Kerken hadden zij niet. In bevriende huizen droegen zij de H. Mis op en preekten. De keizer van Rome werd kwaad over dit nieuwe geloof. Hij liet Petrus en Paülus in de gevangenis werpen; de een werd gekruisigdde ander onthoofd. Nu zou het wel uit zijn met dat christelijk geloof. Maar den volgenden dag stond er een ander in de plaats van Petrus en deze predikte voort. Van Rome uit gingen soldaten heel de bekende wereld over en hielden haar in bedwang. De menschen buk ten en beefden voor het Romeinsche keizerrijk Maar er zijn wilde horden gekomen uit de wouden van Duitsch- land, Hongarije en Rusland.en zij heb ben dit machtige keizerrijk uit elkander geslagen. Onderwijl de Pausen van Rom? voortgingen met preeken en priesters over de wereld zonden. En als we naar Rome gaan, dan zien wij de bouwvallen van het paleis, waar eenmaal de machtige keizer in woonde; afgebrokkeld en omver gevallen. De vreemde horden werden machtig en hun koningen woonden in sterke kasteelen, maar er zijn anderen geko men en dezen hebben op hun beurt de barbaren omvergekegeld. Als we op reis zijn, dan zien we nog menige ruïne, die aan dien tijd herinnert, in de musea liggen achter glas hun kro nen en lange slagzwaarden. Er kwa men ook anderen, beteren. Karei de Groote hield een tijd lang een groot stuk van de wereld in zijn macht. Uiteengerukt is echter ook zijn rijk en wel door zijn eigen kleinzonen. Van het rotsachtige, eiland Corsica kwam een arme jongen naar Frankrijk. Hij werd daarvan de machtige keizer, die zijn wil oplegde aan minstens half Europa. Napoleon I. Op een eenzaam eiland is hij gestorven. In Parijs be wonderen wij thans zijn pompeus graf. Vele valsche leerstellingen staken in den loop der eeuwen den kop op. De hevigste daarvan was wel de z.g. reformatie, waartoe de Augustijnei monnik Luther den stoot gaf. Het leek-wel of de oude moederkerk in de Noordelijke landen van de aarde KANTOORBOEKHANDEL «I F. d TULP Bi Langsitr. 68 t.o. Krommutr. TEL 3M ENDURA Onbeperkte en voortdurende garantie Een waardevol Boek. Na de prachtige behandeling van de :ht zaligheden, toegepast als de uitleg ging van de strijdende Kerk hier op aarde, gaat prof. Adam over tot de twee andere vormen van de gemeen schap der Heiligen, de lijdende en de zegevierende Kerk. Een groot gedeelte van de Christenen sterft terwijl zij in dé grond van hun hart wel aan God toebehoo- ren, maar nog niet de laatste hand gelegd hebben aan hun heiliging, be last met dagelijksche zonden. Als men wil aannemen dat deze menschen zoo te zeggen als bij tooverslag en zonder eenig persoonlijk werk, alleen door onmiddelijk ingrijpen van God's barmhartigheid van hun smetten gereinigd worden, waar blijft dan Gods rechtvaardigheid en de eisch dat de mensch met de genade medewerkt? Wil men anderzijds vasthouden dat deze stervenden, in den grond toch met God verbonden, eeuwig met Zijn aanschouwing worden verstooten, waar blijft dan Gods barmhartigheid? Zoo kan het niet anders of er moet na den dood mogelijkheid bestaan voor de loutering der ziel. Het vagevuur de doorgangsweg tot den Vader, moeilijke weg, maar een waarop stil staan niet mogelijk is en hoop heerscht, wijl iedere stap nader brengt tot den Vader. Steeds rijker stroomt genade op genade, kracht op kracht, troost op troost van het Hoofd Christüs in Zijn lijdende ledematen. Op steeds breedere omvang van de lijdende Kerk valt het zaligend licht en reeds ontwaken tal- loozen tot den vollen levensdag en zingen het nieuwe lied„Heil aan onzen God, die op den troon zit, en aan het Lam" (Openb. 7, 10). De zegevierende Kerk. Steeds stroomen scharen verlosten den Hemel rechtstreeks of i louteringsweg binnen en gaan tot het Lam en Dengene die op den troon zitten oni van aanschijn tot aanschijn den Drie-éénen God te aanschouwen. Dit leven van de Heiligen, dat over vloeit van onuitputtelijke vruchtbaar heid, is tegelijk een leven van de rijkste veelzijdigheid en volheid. In haar litanie van Alleheiligen leidt de Kerk ons snel door een hemelsche wereld. Zij gaat van de Allerheiligste Drie-éénheid tot de maagdelijke Moe der Gods; van de scharen Engelen koren tot de eenzame boetgestalte van den Dooper, den grooten wegbereider, en totSt. Jozef, voedstervader van den Heer en man van -stilten plichtsver vulling en zuiveren eenvoud. Daar naast rijzen de gestalten van aartsva ders cn profeten op; ruwe en soms vreemde figuren, maar mannen van ~'erk geloof, heilige standvastigheid en trig verlangen. Daarnaast stralen de getuigen van de vervulling, de Apos telen cn leerlingen van den Heer: Petras, Pauius, Andreas, |acobus en alle anderen. Zooveel namen zijn er, zoivecl bijzonderheden In aanleg, karakter en levenslot, en toch maar één liefde en één blijde boodschap. Er» rondom hen bloeit het In duizend kleuren als op duizend akkers. Alle heilige martelaren, alle heilige bisschop pen en belijders, alle heilige kerk- lecraren, alle heilige priesters en le vieten, alle heilige kloosterlingen en kluizenaars, alle heilige maagden en vrouwen, alle heiligen Gods. ,Het is een groote schaar, die „niemand tellen kan uit alle volken en stammen, lan den en talen. Zij staan voor den troon en voor het Lam, in het wit gekleed en met palmen in de handen". Maar hoe wonderbaar heerlijk al deze heiligen, volgens eigen aard mo gen zijn, allen worden overstraald door eéne, die Koningin is van alle engelen en alle heiligen is, door Maria, de Moeder Gods. De Katholiek kent niet alleen een Vader maar ook een moeder in den hemel. Zij is, krachtens haar mensche- lijke natuur, oneindig van den Vader gescheiden, maar door Zijn blzondere genade is zij in wonderlijke nabijheid tot God verheven en straalt als Moeder van den Verlosser diens goedheid rijkdom uit, zoo innig en zoo teer als bij geen ander schepsel mogelijk is. Het ontzaglijk gevoel dat in het woord „moeder" besloten ligt, drukt de Katholiek uit als hij spreekt van zijn Hemelsche Moeder. Zij is als de ge nadevolle openbaring van de onuit sprekelijke eigenschappen in Gods wezen, die alleen"in den spiegel van een moeder kunnen worden aanschouwd. Wees gegroet Maria 1 VIJttig laar Stille Omgang. Weldra zal het vijftig jaar geleden zijn dat het Gezelschap van den stillen Omgang te Amsterdam werd gesticht. Dit feit zal plechtig worden herdacht op Zondag 15 Maart, den Zondag vóór het Mirakelfeest. Een herdenkings bijeenkomst zal alsdan worden gehou den in het Concertgebouw te Amster dam des middags te 2 uur, welke zal worden opgeluisterd door de aanwe zigheid van Mgr. Aengenent, Bisschop van Haarlem. Zondagmiddag heeft een voorberei dende vergadering plaats gehad van alle Kath. Amsterdamsche kerkkoren. Er was geestdrift om met dezelfde eensgezindheid als waarmede de eenigde kath. Kerkzangers vroeger zulke schitterende successen behaalden, eendrachtig samen te werken ten einde het gouden feest waardigte doen slagen. Binnenland HULDIGING MGR. DR. BEYSENS. Dc huldiging van hoogleeraar Prof. Ileysens, thans wonende te Soest, zal plaats hebben op Dinsdag 16 December, in hotel des Pays Bas te Utreeht. Het woord zul daarbij eerst wor den gevoerd door Prof. Noyons, waarna aan Prof. Beysens zijn door Jan van Delft geschilderd portret zal worden aangeboden. Prof. van den Berg (hoogleeraar aan het Seminarie te Rjjsenburg) zal een uiteenzetting geven van de be- teelfenis der wetenschappelijke wer ken van den 66-jarigen priester-ge leerde, van welke werken eenige naar verschillende Universiteitsbi bliotheken zullen worden gezonden. Dr. v. Noort, Deken viyi Amster dam, zal spreken over Prof. Bey sens' werkkring te Warmond, waar na nog het woord zal worden ge voerd door Dr. van den Hoff, oud- leerling van Prof. Beysens. R.K. ONDEROFFICIERS-BOND ST MARTINUS. De Ned. R.K.nOnder-Officiersbond „St. Martinus" hield te Utrecht buitengewone algemeene vergade ring, waarbij de voornaamste pun ten van de agenda waren bespre kingen over salarieering, bevorde ring en pensionnecring. In zijn openingswoord zeide de voorzitteh de heer J. J. M. van 't Walderveen, dat het rijkspersoneel van de nu achter ons liggende voor spoedige jaren in het geheel niet ge profiteerd heeft. Speciaal de onder officieren hebben in dit opzicht van salaris, bevordering en pensionnee- ring een veel minder gunstige posi tie, dan vaak verondersteld wordt. Vandaar dat dezevergaderinghoofd- zakcljjk gewijd zal ?ijn aan Bespre king van deze drie hoofdzaken, hoe wel er nog veel meer grieven be staan. Onder applaus heette de voorzit- tre welkom den nieuwen geestelij ken adviseur van den Bond, dc majoor-aalmoezenier H. J. Stralen. Vervolgens hield de voorzitter een zeer gedetailleerde inleiding over de hoofdpunten. De kwesties van salarleering en bevordering hangen zeer nauw sa men. Een oplossing van een dezer vraagstukken zou in velerlei opzicht ten goede komen aan het verminde ren van het andere bezwaar. Im mers bij goede salarieering is het ontbreken van goede bevorderings- kan'sen gemakkelijk te verdragen, terwijl men omgekeerd bij het uit zicht op snelle bevordering eerder genoegen zal nemen met een (dan lijdelijke) slechte salarieering. De heer van 't Walderveen ging alles, wat in de Kamer omtrent deze pro blemen in de laatste jaren is gezegd, uitvoerig na. De bevordering staat op het oogenblik bijna geheel stil, terwijl de salarissen ook veel te laag zijn. Omtrent de kwestie van de pensi- onneering werd door den secretaris, den heer J. J. Grobben, een inleiding gehouden, die den nadruk legde op de misstanden in de tegenwoordige pensioenwetgeving. De wijzigingen van de wet van 1922, doorgevoerd in 1925 waren vele, en alle nadeelig. Bezwarend is vooral de analogie van de militaire aan die van de bur gerlijke pensioenwetgeving. Er werden resoluties of neemt een abonnement voor ornfer- ud van uw schrijfmachine bij H. ELZET7AAR Q KANTOORBOEKHANDEL O LflNGESTMIAT 84 TEL. S28 terreinen waren vroeger gesloten cn kunnen nu, al dan niet onder be paalde voorwaarden, worden be wandeld. In deze omgeving zijn dc volgen de landgoederen opengesteld: Solenstein, 290 H.A., bjj Njjkerk. Groot en Klein Spriol, 158 H.A., «urn den weg Putten—Garderen. Tovcr- berg cn Johannisberg, 91 HJV., on der Ermelo. Grocncvcld, 17 H.A., bij Nunspeet. Dc Sijssclt, Kcrnheim cn hel Edcschc Bosch, 860 H.A., gem. Ede. De Hooge Vuursche, 293 H.A„ onder Baarn. Peyncnburg, 770 H.A„ ten Z.W. van Baarn. DE'NlEUWE'WËGÉN. 1 Uit een schetskaartje gepubliceerd door de „Bedrijfsauto" blijkt, dat de nieuw aan te leggen wegen, van het rjjkswegenplan 1932, in deze omge ving ongeveer zullen loopen van Laren (N.H.) over Baarn naar Nij megen, met een zijtak ongeveer van j Bunschoten maar de driesprong hij Hoevelaken en vandaar naar den weg Utrecht—Arnhem l»ij Rcnswou- de. In Hoevelaken komt dus een knooppunt van 5 groote wegen, n.l. naar Amersfoort, naar Apeldoorn, naar Njjkerk, naar Bunschoten en naar Renswoude. en vastgesteld, waarin een en ander is vastgelegd. Aan het eind van de bijeenkomst hield de bondsadviseur kapelaan v. Straelen nog een korte toespraak, waarin hjj de leden op hun plicht van rechtvaardigheid en naasten liefde wees. Tot besluit: een propagandistisch woord van den heer Rjjpkema uit Maastricht. WEG MET DE TOLLEN. De Prov. Staten van Utrecht heb ben na een langdurige geheime zit ting zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming aangenomen het voorstel van Ged. Staten tot overneming in beheer en onderhoud yan den weg van Utrecht over Maar tensdijk naar de provincie Noord- Holland. Dit beteekent dus, dat met ingang van 1 Januari 1931 geen tol heffing op dezen weg meer plaats vindt en dat de beide Maartensdijk- sche tollen worden opgeheven. OPENGESTELD. Gepubliceerd werd een volledige opgaaf van landgoederen, welke, in in verband met de toepassing van de in 1928 in werking getreden Na- tuurschoon-wet, voor het publiek zijn opengesteld. Sommige goederen waren reeds vroeger voor het publiek, toeganke lijk en voor deze is de officieclc openstelling een bestendiging van den bestaandon toestand; andere Eemne» De gemeenteraad verleende aan de Muziekvereeniging De Eendracht toe stemming voor het houden van een Nationaal Concours voor Muziek en Zangvereenigingen in Augustus 1931. Goedgevonden werd aan de Vis- scherijVereeniging,,!" PEPERMUNT Uit den Omtrek MIJNHARDT'a Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten ÓOct. Zenuw-Tabletten75 ct. Staal-Tabletten 90 c Mnng-Tablcttcn 75 ct. 10 per jaar en wel voor den tijd van 3 jaren. Afwijzend werd beschikt op 'n adres van de Prot. Fröbelschool tc Laren N.H., waarbij ten behoeve van de kin deren wier ouders of verzorgers in deze gemeente wonen een bijdrage per jaar en per kind van f30 wordt gevraagd. Voor een landbouwwlntercutsus werd een subsidie van f75 verleend. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten de verordening op de heffing van de hondenbelasting te wijzigen. Voor lo8loopende honden zal de be lasting >2 zijn en voor de honden, als trekhonden ingeschreven fl. BIJ de rondvraag informeert Hagen hoever de voorbereidende werkzaam heden tot het voorzien van deze ge meente van drinkwater zijn gevorderd De voorzitter antwoordt, dat deze werkzaamheden van langen duur zijn en door den deskundige van de Qt- meente over het contract wordt onder handeld. B. en W. hebben bij herhaling reeds op spoedige afwikkeling aangedrongen. De lieer J. Hagen, vraagt vervolgens, of het niet mogelijk Is den toegangs weg naar den Nieuwe- leuwen weg Bij dc Goijergracht Noord te verbeteren. Door het plaatsen van paaltjes kan een gedeelte van den weg voor rijwiel pad worden bestemd. De lieer Seldenrijk (C.H.) stelt voor, f dat B. en W. deze zaak zullen onder zoeken.

De Eembode | 1930 | | pagina 1