Het beste Adres G. KEUNEKE Apologetische Cursus prp voor Damootanchoo Koffers en allo soor ten fijne Lederwaren LANBESTRAATI05-AMER8F00RT BERICHTEN UIT AMERSFOORT Toen het adres van den Amers- foortschen Bestuurdersbond betref- fende werkloozensteun enz. in den gemeenteraad aan de orde kwam, deelde de Burgemeester mede, dat B. en W. prae-advies zullen uitbren gen. Er was echter iets, dat uitge maakt moest worden. B. en W. wil len namelijk de Kerstgave weder verstrekken en deze ook uitstrekken over de arbeiders die in crisissteun werken. Daarvoor wordt machtiging gevraagd van den Raad. Deze machtiging werd n meene stemmen verleend. Naar aanleiding van onregel matigheden bjj het Amersfoortsche hospitaal heeft de Minister in zijn Memorie van Antwoord by de De- fensiebegrooting de volgende mede- deelingen gedaan: Er is een onderzoek ingesteld door een commissie, welke uit drie offi cieren bestond. Deze commissie heeft kennis ge nomen van onderscheidene beschul digingen, welke tegen den admini strateur en den hoofdverpleger die op gespannen voet met elkaar stonden werden ingebracht. De meeste van deze beschuldigingen zün onbewijsbaar of ongegrond ge bleken; de overige bewezen feiten waren niet belangrijk. De ontdekte onregelmatigheden waren niet van zoodanigen aard en omvang, dat het noodig voorkwam den militairen rechter in deze aangelegenheid te betrekken De tekortkomingen zijn krygstuchteljjk afgedaan; de admi nistrateur is uit zijn functie onthe ven; hem is een andere werkkring toegewezen. Ook bij de overige hospitalen een onderzoek naar het beheer v het materiaal ingesteld; van ernstige tekortkomingen is daarbij niet ge bleken. De Gemeenteraad heeft herbe noemd: tot lid Commissie van Toezicht Middelbaar-Onderwijs Notaris G. P. A. L. te Leuken; tot Curator van het Gymnasium Ds. J. Visser; tot leden Commissie Toezicht Handelsonderwijs: W. Wijk Jr., T. Hartlooper, Mej. E. M. van Hamers- veld. De gemeenteraad heeft in zijn Dinsdag gehouden vergadering de aftredende leden der verschillende commissiën van bijstand uit zjjn midden herbenoemd. De gemeenteraad benoemde met algemeene stemmen tot rector van het Gymnasium Dr. B. Keulen, thans conrector. Tot leeraar in de Eng. taal de Handelsschool werd benoemd F. Hazewindus, leeraar te Heerenveen. Benoemd zijn tot leden der Commissie van Toezicht op het La ger Onderwijs: Categorie I: Mevr. Tj. de Groot- Stolberg; Mevr. J. W. E Eysink- Daamen; J. A. Joustra; Mevr. J. M. Hollebrand-Op den Brouw. Categorie II: G. A. Luycx; D. J. van Amerongen. Categorie III: Mevr. A. v. Doorn- Stienstra; F. L. Boer; A. J. Huys- kens. Categorie IV: Mej. E. F. van Dorp; H. Radix. Categorie V: G. A. L. Spelberg; Mevr. Landman-Janse. GEMEENTERAAD. In de Dinsdag gehouden vergadering van den gemeenteraad werden o.m. in handen van B. en W. gesteld om prae- advies de adressen inzake Congres- bouwc Amicitia en regeling crisis- steun. Gunstig werd beschikt op het ver zoek van de Onze Lieve Vrouwestich ting om het benoodigde bedrag uit de gemeentekas te mogen ontvangen voor het inrichten van een speelterrein bij de school aan de Tollenslaan. Afgewezen werd het verzoek van de Vereeniging van Hoofden van Scholen, om wijziging van het Raadsbesluit be treffende toekenningl van een gratifi catie bij een ambtsjubileum in dier voege dat daarin ook het onderwijzend personeel wordt opgenomen. Tot het verleenen van een aanvul- lingscrediet voor de verbouwing van het .Bijgebouw Stadhuis", werd be sloten. Het voorstel tot het rooien van boomen aan de Regentesselaan, J. van Oldenbarneveltiaan en Paulus Buijs- laan, werd aangenomen. De voorwaarden waaronder de reini gingen, ontsmettingen en vernietigingen bij besmettelijke ziekten voor buiten gemeenten zullen worden verricht, werden vastgesteld. De gemeente-rekening over 1929 werd voorloopig vastgesteld, nadat Wethouder Ruitenberg had toegezegd door reorganisatie te zullen trachten het budget van Openbare Werken sluitend te maken. Tot overname van een strookje grond aan de Oroote St. Jansstraat van de Dames Knuivers, werd besloten. Tot verhuring van diverse loodsen, staande op het terrein aan het Hoeve- lakensche voetpad, werd besloten, na dat op een vraag van den heer Spieker- raann door Wethouder Thien was mede gedeeld, dat het geenszins de bedoeling ter vermijding van onnut administratief werk voor minimum bedragen, afwik keling door B. en W. meer economisch is te achten. De Voorzitter bevestigde zulks en zeide dat de Raad altijd bevoegd is er nader op terug te komen. Verleend werd een aanvullingscre- diet voor den bouw van de openbare lagere school aan de Zonnebloemstraat. De toekenning van een schadever goeding aan J. R. van Lierop wegens het vervroegd maaien van het riet aan den Eemmond, werd goedgekeurd. Aan het schoolterrein aan den Ouden Soesterweg nabij de Goudsbloemstraat, werd een stuk grond toegevoegd. Tot aankoop van twee huisjes aan de Kleine Haag van G. van de Klas horst, werd besloten. Het voorstel tot aankoop van het perceel Krommestraat No. 20 van W. van Haselen, eertijds bewoond door de familie van Wessum, werd aange nomen. De heer Spiekermann infor meerde naar de uitkomsten der ex ploitatie, waarop Wethouder Thien toezegde deze vóór de volgende ver gadering aan den Raad te zullen over- zen. ot aankoop van het perceel Arn- bemscheweg 119, zulks in verband met de verbetering van den Everard Meysterweg, werd besloten. Naar aanleiding van het adres van de Speeltuinvereeniging .Het Soester- kwartier" waarbij verzocht wordt het onderhoud van werktuigen, en tuin voor rekening der gemeente te doen geschieden, adviseerden B. en W. al- rijzend. De heer Rekké drong sterk aan op meer gemeente-steun, liever nog zag hij, dat de gemeente alle kosten van het speeltuinwerk op zich nam. Wethouder Thien wees dat verlangen als onredelijk af. De gemeente steunt op dit terrein het particulier initiatief reeds krachtig en kan moeilijk verder gaan. De gewone dienst der gemeente- begrooting is belast met een post voor rente en aflossing van de beduidende kosten der speeltuingronden en boven dien is er een regeling getroffen waar door elke speeltuinvereeniging nog een paar honderd gulden subsidie 'sjaars geniet. De heer Baan was 't met de houding in B. en W. eens en wilde niet ver der gaan dan de nu geldende regeling. Het afwijzend advies werd aange- imen met de stemmen der Socialisten tegen. Tot het verleenen van een crediet voor stratenaanleg achter den Leusder- weg (Bankastraat en omgeving), werd besloten. Eveneens tot verhuring aan de N. V. Biscuitfabriek Meursing van een terrein aan het Smallepad, waarop nu de timmerfabriek van Ons Belang is gevestigd. De Besturen en leden van het Meisjes- en het Jongens patronaat en van de .Jonge Werkman" hebben in het Patronaatsgebouw der St. Henricus- parocbie afscheid genomen van de hun beminde Directeur, den ZeerEerw. Heer J. H. Streppel, die benoemd is tot rector van „De Goede Herder" te Almelo. De voorzitter dankte den oud-Direc teur voor al de moeite en opofferingen weike hij zich gedurende zijn ruim 9 jarige werkzaamheid in deze parochie heeft getroost, waarna hem een klein blijk van waardering werd aangeboden. Rector H. Streppel dankte allen aanwezigen hartelijk voor het geschenk, en voor de volgens Spr. onmisbare medewerking welke hij in zijn loop baan als directeur van het patronaat ondervonden heeft. In Rector Streppel mist het Parochi aal Jeugdwerken onveergetelijk Direc teur. Wij wenschen hem gaarne het beste toe in zijn nieuwen werkkring. Th. C. 1.1. II. M MAANDAQ 15 DECEMBER a.a. belangrijke te geven door den WelEerw. W. DE JONG, Kap. O.L.Vr. Hemelvaart. Toegankelijk voor alle Katholieke mannen en vrouwen. AANVANG 's avonds 8 uur. R. K. WERKLIEDENVEREENIQ1NO. Donderdagavond werd door voorzitter Kraan de vergadering van de R. K. Werkliedenvereniging St. Jozef in het Bondsgebouw geopend. Direct na voor lezing der notulen tas de voorzitter een brief voor van den vroegen advi seur Pastoor Beltman, waarin deze bedankte voor het cadeau, hem aan geboden bij zijn vertrek uit Amersfoort. De voorzitter droeg hierop eenige leden ter installatie voor en sprak een kort woord van welkom tot den nieuwen adviseur. Door Mgr. den Aartsbisschop is ons een adviseur aangewezen, aldus spr. Wij stellen er prijs op een geestelijken adviseur te hebben. Vanuit 't andere kamp wordt ons dikwijls voor de voeten geworpen, dat wij aan de leiband der geestelijken loopen. Welnu, wij stellen er prijs op aan deze band te loopen, want ook in het andere kamp hebben ze hun adviseurs. Moge de nieuwe adviseur zijn zooals de oude, dan zal ook dezelfde har monie heerschen zooals die vroeger was. De adviseur, kapelaan W. de Jong, installeerde hierop de nieuwe leden en sprak er zijn genoegen over uit, dat de organisatie hier ter stede ruim 500 leden telde. Toch is elk nieuw lid een aanwinst, mits hij beoogt, wat de geheele organisatie beoogt: de be hartiging van de maatschappelijke en godsdienstige belangen. Dit toont ge door een- trouw bezoek der vergade ringen en het bezit van den catholischen geest. Het is niet de eerste maal dat ik thans voor U spreek. Ook de voor zitters van de verschillende afdeelingen hebben mij in hunne afdeelingsverga- deringen een hartelijk welkom toege roepen. Het verheugt mij de sympathie op te merken, welke hier heerscht van de leden ten opzichte van hun advi seur. Dit is natuurlijk geen persoonlijke sympathie, doch een voor de bedienaren der kerk. Daardoor wordt deze sym pathie een voor de Kerk en hare be dienaren. De taak, die Mgr. mij heeft opge legd, beschouw ik ais een zeer ge wichtige. Het lot van de Werklieden vereeniging gaat mij zeer ter harte. Mijn adviseurschap moet staan in het teeken van wederzijdsch vertrouwen, waarbij wij elkanders fouten moeten bedekken met de mantel der christelijke naastenliefde. Altijd moet ons voor oogen staan ons groote doelter eere Gods en Zijne meerdere glorie. Daarom moet gekanker op elkaar en op beter gesitueerden niet voor komen. Met deze hoop ga ik de toekomst in uwe vereeniging met vertrouwen tegemoet. uit de Werkliedenver. zijn verschil lende nuttige instellingen gesproten o.a. een tooneelctub, harmoniegezel schap, apologetische en sociale cursus De mooiste instelling hieronder is on getwijfeld de Eucharistische Kring en het zal altijd mijn voornaamste streven uitmaken zooveel mogelijk leden tot deze ideale Kring te trekken. Na een langdurig applaus bedankte de voorzitter den adviseur, waarna men overging tot .bespreking van het verslag der Partijraadsvergadering. In een conferentie tusschen de directie der Spoorwegen en den Per- soneelraad is overeengekomen dit jaar aan het personeel 2 dagen extra-loon met een minimum van f 10.— uit te keeren. In verband met de uitkomsten van het bedrijf kan de directie niet verder gaan. Over de jaren 1928 en 1929 werd aan het personeel onderscheidenlijk 7 10 dagen loon toegekend. ws na zijn benoeming werd de nieuwe "rector van ons stedelijk gym nasium door leerlingen en leeraren hartelijk gehuldigd. Ook het college van Curatoren was bij deze plechtig heid aanwezig- Pater Veldman uit het Missiehnis St. jan te Soesterberg komt Maandag 22 Dec. 's avonds om 8 uur in het gebouw St. Aechten vertellen van zijn interressante reis uit China over Mos kou en door Sovjet-Rusland. Pater Veldman heeft deze moeilijke en gevaarvolle reis het vorig jaar ge- Burgemeester en Wethouders maken bekend, dat op werkdagen van 17 tot en met 24 December a.s. de winkels geopend mogen blijven tot 9.30 i> namiddag. De Zondagsdienst der Amersfoort sche geneesheeren zal worden waar genomen door de artsen Chr. Eggink, Pr. Frederiklaan 4 tel. 221H. H. E. Morren, Langegracht 11, tel. 55; C. Nicolaï, L. Bergstr. 41, tel. 633. Aangewezen voor Zondagsdienst en Nachtweekdienst van 7—14 Dec. de Apotheek v. d. Bovenkamp, Utr.str. 45a, telefoon 63. lilt den Omtrek Nllkerk Geboren: Jan, z. v. Frederikus Lozeman en Gerritje Verhoef; Irma Catharina, d. v. Petrus Weyn en Aleida C. M. Heijniesen; Derk Jan, z. v. Cornells Ebbenhorst en Hermi- na Joha. Eppink; Renger, z. v. Jacob van de Bunt en Elbert je Gerritsen; Lamberta Emerentiana, d. v. Wilh.s. Alb.s. Roest en Maria Wilh.a. Kaats. Ondertrouwd: Johannes Ge- rardus Koekoek, v. Rhenen en Janne tje Brouwer; Teunis Buis van 'sGra- venhage en Betje v. Moutfrans. Getrouwd: Wouterus Nieboer Aartje van Putten, wed. Eibert Windhouwer; Steven van den Ham en Metje de Groot; Jan van den Brom en Elisabeth van Poolen. Soest Raadsvergadering op Maandag 8 December. Alle leden met den Voorzitter aan wezig. Ingekomen stukken: 1. Een ver zoek van den heer van den Broek voor den bouw van 3 winkelhuizen onder één dak. In handen W. gesteld om prae-advies. 2. Een adres van Soesterberg's Bloei om meer rustbanken. In han den van B. en. W. gesteld, om prae- advies. 3. Het rapport van de Commissie tot reorganisatie van het Brandwe- zen. De behandeling hiervan wordt uitgesteld, alsook het punt betreffen de de gratificatie aan C. Uijtendaai, tot de volgende vergadering. Vastgesteld worden: 1. Een besluit tot het aangaan eener kasgeldlee- ning, groot 360.000 tegen 2% met de Coöp. Raiffeisenbank te Utrecht. 2. Besluiten tot wyriging van de gemeenetbegrooting en van de be grooting van het grondbedrijf. 3. Ontwerp-besluit tot buitenge wone aflossing eener geldleening, groot f 73.000 en het aangaan eener geljjke leening met de Algem. Frie- sche Levensverz. Mij. te Leeuwar den. 4 Ontwerp-besluit houdende kas- geldvoorziening voor den dienst 1931. 5. Een besluit tot het beleggen gelden wegens uitloting van obliga- tiën. Het voorstel-Grootetfal om de re kening van het gasbedrijf, het genfonds en de gemeenterekening over 1929 aan te houden tot de vol gende vergadering wordt met 12 te rn 1 stemmen aangenomen. Interpellatie-Busch inzake voorgevallene aan de Centrale Slachtplaats. De Voorzitter zegt, dat een wijziging zal aangebracht wor den in de voorwaarden voor slach ting. De slager, die de milt verwij derd heeft, is voor toelating op het ahattoir geschorst. De schuld ligt bij den slager-portier. De zaak is aan hangig gemaakt bij de justitie. Ge durende de behandeling worden er harde noten gekraakt vooral tus schen de heeren Busch en De Bruin. Aangenomen wordt een voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor een verandering van inrichting aan de Chr. School aan den Postweg. Het adres van bewoners van het Weteringpad om een electrische straatlamp wordt van de hand gewe- :n. Pauze. Het Raadslid Pronk trac- teert de raadsleden en de pers op thee met gebak ter gelegenheid van zijn zilveren huwelijksfeest. Allen zingen: Lang zal hij leven. De heer Doorman verklaart zich tegen de vergunning tot den bouw van 8 woningen onder één dak aan de Burgemeester Grothestraat, en wel uit aesihetisch oogpunt. Het voorstel-Doorman om den bouw niet toe te staan wordt met 9 4 stemmen verworpen. Het voorstel van B. en W. met eenige wijziging wordt aangenomen. De aanvraag van den heer van Klooster voor ge sloten bouw van 4 woningen komt op voorstel van den heer Busch in behandeling bij de volgende raads vergadering. Tot leden van het Burgerlijk Arm bestuur worden herbenoemd de hee- van den Berg en van den Broek. De tijdelijke benoeming van den heer Bossert tot secretaris-penning meester van het Burgerlijk Armbe stuur wordt verlengd. Het voorstel van B. en W. om aan Wijman te Soesterberg grond te huren voor uiterlijk 10 jaar tegen per jaar wordt na veel dis cussie aangenomen met 10 tegen 2 stemmen. Met 7 tegen 5 stemmen en 1 ont houding wordt het uitbreidingsplan met crediet-aanvrage van 5000.— aangenomen. Het plan wordt ont worpen door den landscbaps-archi- tect K. C. van Nes uit Apeldoorn. Aangehouden wordt de verbree ding van de brug over de Pijnenbur ger Grift met crediet-aanvrage van 14.00.—. Rondvraag. De heer de Bruin dringt nogmeals aan op een verbod tot melkverkoop op Zondag onder de kerk. De Voorzitter zegt overweging toe. De heer Doorman informeert naar de werkverschaffing. Wethouder Endendijk antwoordt, dat er reeds 250 ingeschreven zyn en men reeds met verschillende objecten bezig is. De heer Busch vraagt maatregelen tegen het te snelle rijden van auto's op den straatweg en hoe het staat met de verdwijning van de schutting aan de van Weedestraat. De^heer Pronk verzoekt om meer licht in de Birktstraat. VIJF EN TWINTIG JARIG JUBILEUM EERW. ZUSTERS VAN N.M. In de devote kapel dezer stichting droeg de Directeur v. d. Congregatie der EE. ZZ. Augustlnessen geassisteerd door de Eerw. Heeren Kapelaans der parochie .v. d. HH. Apostelen Petrus en Paulus een plechtige H. Mis van dankbaarheid op. Aanwezig waren daar de beide Kerk besturen der alhier gevestigde paro chies, het overige bestuur van N.M. en tal van genoodigden. Het bestuur der Congregatie, de Overste en Zusters hier eenigen tijd werkzaam, ook de Zusters uit Soest afkomstig vierden alhier het jubileum met de Eerw. Zusters van N.M. mede. Na het beëindigen der H. Mis ver- eenigden zich allen in een der groote zalen der stichting, alwaar pastoor Vossenaar onder een hartelijke toe spraak uit naam van geheel katholiek Soest, aan de Eerw. Zusters een §om geid groot f8000 aanbood voor de oprichting van een nieuw altaar inde kapel, volgens verlangen van de Zusters. Deze offergave was door beide pa rochies samengebracht en de comple teering dezer gelden tot de benoodigde som was een gift van de Commissie van N. M. Het altaar bestaat deels uit marmer deels uit rijk bewerkt koper, het eerste geleverd door den heer Ch. Brouwer, architect, het tweede uit de ateliers van de firma v. Roosmalen, Utrecht. Als dit altaar eenmaal is geplaatst komen wij er later op terug. Wij zagen in de vestibule der stich ting een mooie klok, welke de Bur gemeester dezer gemeente, vergezeld van het dagelijks Bestuur, aan de Eerw. Zusters kwam aanbieden. Een druk bezochte receptie des mid dags gaf tevens blijk van de hartelijke genegenheid, waarin de Zusters van N. M. van den kant der bevolking katholiek zoowel als niet-katholiek zich verheugen, getuige de aanbieding van vele mooie geschenken. Een plechtig Lof met assistentie en Te Deum, opgedragen door pastoor Vossenaar, maakte een officieel slot aan deze feestdag. De stichting N. M. neemt een aller eerste plaats in onder de merkwaardige instellingen dezer gemeentehaar be staan en haar bloei werpen groot nut af over Soest. De feestelijke herdenking van haar 25-jarig bestaan is een ge beurtenis die de volle sympathie en belangstelling van geheel Soest ver dient en ook nu ondervonden heeft. ONBESTELBARE STUKKEN waarvan de afzenders onbekend zijn terugontvangen te Soest in de tweede helft van November. Brieven Binnenland: Mej. A. Reigers Haarlem. Op een terrein aan de Nieuwer- hoekstraat zal een nieuwe Prot. Kerk worden gebouwd. Dinsdag 16 dezer is de kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente voornemens den bouw didr kerk etc. aan te be steden. Architect is de heer P. Beekman. Nu men bezig is een breeden, nieuwen provincialen verkeersweg aan te leggen van Soestdijk naar Bilthoven, wordt de behoefte aan een breederen toegang tot den Wieksloterweg over i Pijnenburger Grift ook dringender. Reeds nu is hel smalle bruggetje, dat de verbinding van beide wegen tot stand brengt, gevaarlijk. Gelukkig heeft het gemeentebestuur dit ook in gezien en zal eerlang tot het leggen van een nieuwe brug net een rijvlakte van 5 Meter breedte overgegaan. BURGERLIJKE STAND VAN 4 -10 Dec. 1930. Geboren5. Floras, z. v. J. v. Rou wendaal en M. J. Vermeulen, Schou tenkampweg 25. 3. Wilhelmlna, d. v. T. Spelt en H v. d. Klomp, Beukenlaan 18a. 6. Jan, z. v. N. Brunner en C. Donkersloot, v. Lenneplaan 7b. 8. Roelof, z. v. A. R. v. d. Brink en M. W. Smit, Beckeringhstr. 9. Ondertrouwd4. E. J. Schaefer en M. C. de Zoete. Gehuwd10. H. J. Vos en G. v. d. Bosch. Overleden: 6. Mengs Hornsveld, I jr. wedr. v. O. v. Schaffelaar, Vre dehofstraat 8. hootd en ledematen, Rheumatieche pfinen, Orlep en Influenza, Hoofdpijn, Kiespijn, Aan- gezichtspijn en vastzittende Hoeat, zullen Mljnhardt'a Poedei a U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist Kerknieuws. AARTSBISDOM UTRECHT. Z. D. H. de Aartsbisschop van Ut recht heeft benoemd tot kapelaan te Amersfoort (H. Hen- ricus) den weleerw. heer J. A. Vernooij tot kapelaan te Lent den weleerw. heer F. W. J. Kolkman tot kapelaan te Wegdam den wel eerw. heer A. D. Grimmelikhuizen. Gemengde Berichten De Christelijke Boeren- en Tuindersbond in Nederland, de Roomsch-Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond en het Ko ninklijk Nederlandsch Landbouwco- mité hebben zich met een adres ge wend tot den minister, waarby wordt aangedrongen op een spoedi ge beslissing ten aanzien van de uit gifte der Zuiderzeegronden. Een te IJmuiden binnengeko men stoomtrawler, had niet minder dan 37 haaien aan boord, wat een respectabel aantal is. Ook de door de trawler gemaakte besomming, die 11.400 gulden bedroeg, was hoog. Te Ekainp werd een leerling wegens wangedrag van het vervolg onderwijs verwijderd. De overige leerlingen verklaarden zich solidair met hun makker en bleven weg op drie leerlingen na. Deze werden echter geregeld opgewacht door de „stakers", met als gevolg ten slotte, dat de school gesloten moest wor den. Te Den Haag viel een la-jarige schipperszoon overboord, sloeg met het hoofd tegen een meerpaal en verdween in de diepte. De vader sprong hem na en wist hem binnen boord te brengen, waar hjj echter de bekomen hoofdwonde bjjna onmiddellijk overleed. Door 't op hol slaan van zyn paarden is te Groningen de boeren arbeider P. Bakker tegen den grond geslingerd en op slag gedood. Hy laat een vrouw en zes kinderen ach ter. - In een gevecht tusschen boeren roovers in den Mcxicaanschen staat Jalisco, werden 13 roovers ge dood, de aanvoerder ontkwam. Een bandiet drong te Chicago een bank binnen, onder bedreiging inet zyn revolver dwong hy de aan wezige 25 personen, bedienden en cliënten, in den kelder te gaan, waar hij hen opsloot. Met een buit aan 40 a 50 duizend dollar wist hij daarop té ontkomen. De Chineesche passagiersboot „Sientau" is tusschen Hankau en Tsjangsja omgeslagen en gezonken. Hoewel het aantal slachtoffers nog niet juist bekend is, wordt het op minstens 300 geschat, waaronder ve le vrouwen en kinderen. In de omgeving van Banjaluka een diphtcrie-cpidemie uitgebro ken. In enkele dagen tijds zijn 104 kinderen aan deze ziekte overleden. Een inwoner van Uden heeft een Engelschinau, die tjjdehs den wereldoorlog in het vluchtelin genkamp te Uden vertoefde en door hem geholpen werd, een groot be drag, naar men zegt 140.000.— ge- Mar lctberlcti*. Amersfoort II Dec. 1930. Appelen 1 8.00 k f 20.00 p. H.L. peren f16.—f25.-p. H.L.; Klei- aardappelen f 000 k f 0.- p. H.L.; Zandaardappelen f 0.—k f0.— p. H.L Hoendereieren f7.50 I 9.50 p. 100 st.; Eendeneieren 16.— k f6.50 p. 100 st.; Boter i I 80 k f 1.90 p. K.G.; Kippen 11.20 k f 1.70; Hanen fJ.OO k f 1.40; Hennen f3.00 k 10.00; Jonge hanen f0.— a f0.— Kui kens f0.— k f0.Tamme ko nijnen f 1.00 12.40; Wilde ko nijnen f0.90 k f 1.00; Tamme duiven f0.30 k f0.60 per paar; Vette varkens f—k f.— Magere varkens fJA f Drachtige zeugen f0— a f00 Biggen f 10.— k f 15-Guste zeugen f 60 k f 90 per stuk. Aangevoerd: 15H.L. appelen; 10 H.L. peren; 0H.L. kleiaard- appelen; 5 H.L. zandaardappe len 35000 hoendereieren; 500 eendeneieren; 55 K.G. boter; vette varkens; magere var kens 0 drachtige zeugen 345 biggen; 0 guste zeugen0 koelen; 0 geiten;

De Eembode | 1930 | | pagina 2