omdat voor hen geeni De blos verdween weer van haar gelaat, toen zij een inan hoorde binnenlaten, wiens slepende stem en afgemeten stap haar, tot haar verdriet, zoowel bekend waren. Goeden avond! zeide hij met een gemaakte buiging. Lang, wel gebouwd. naar de laatste mode ge kleed. was het een flink man. met een gelaat, dat schoon zou geweest zijn zonder de onaangename uit drukking, welke liet ontsierde. Is hij te sproken? Ha jn. ik z!e zijn licht daarbinnen. He- spijt mij. dat ik hem in zijn werk zal moeten Maar al te wel begreep zij het smalende, dat er voor haar in deze woorden lag. Zij wist het. hoe de vroegere vriendschap van dezen man in haat veranderd was, toen zij haar keuze op Gilbert Har ley had laten vallen. Hij heeft het zeer druk. antwoordde zij eenvoudig. - Natuurlijk! Hij zette zich neder en begon noten te kraken bij scheen altijd en eeuwig noten ie kraken, meende zij. Hm. zou ik mogen vragen, luie het met het vroote tooncelstuk staat? Geen antwoord. Dien morgen was hij voor de derde maal terugge komen gewc'gerd. Zij deed alsoi zij naaide, tot haar toestand haar ondragelijk werd, en opstaande klopte zij aan de deur van de bin nenkamer, waar haar echtgenoot meer uren doorbracht dan haar lief was. Geen antwoord. Zij aarzelde zoo'n s'oornis tad Hartley's peinzende uitdrukking weieens in die van een boozen geest veranderd en daarna trad ze op de tecnen binnen, weinig vermoedend, dat haar bezoeker met een grooten stap de deur genaderd was, waaraan hij nu met het oor stond 'e luisteren. Gilbert, lieve, schrik niet! fluis terde zij angstig. Hij is weer hier, die akelige Mr. Waring! Wat zal Hoe. hij was niet met koortsige haast aan 't schrijven? Zijn hoofd was voorover gevallen; zou hij sla pen? Toen zij hem aanraakte, keek hij wezenloos op, met zulke wijde oogen dat zij er voor terugdeinsde. Haar onbegrensde liefde voor haar man was een weinig getemperd ge worden door haar vrees voor zijn ongestadig humeur. s 'was in de herberg. Gilbert, doe liet niet! Onbewust was zij op de knieën gevallen. O, geef liet op, het zal u dooden. Ik zal .verken! L'cve man! Wat nu? Ik was aan 't droo- men ik had zoo'n schoone inge ving, en gij nu komt gij mij sto ren! zeide hij, terwijl hij hare ar men terugstiet. Als ik dezen keer den knoop van het stuk niet ont houd. zal ik er krankzinnig van worden! Schoon, zij was zoo schoon! Toe, ga nu heen! Hij vond zijne pen en begon te schrijven. Vol ontzag, bevreesd s'ond zij daar, in tweestrijd, of ze heen zou gaan of wel hem het kost bare manuscript ontrukken. Einde lijk sloop ze de kamer uit en vatte post voor de deur. Mijn echtgenoot kan u van avond niet ontvangen! O! Waring was bezig zijn no'enschelpen een voor een in liet vuur te gooien. Zeer goed Mari Mevrouw! Hij stak zijne hand uit, trok ze terug en ging naar de deur. Daar keerde hij zich om. en voegde er op zachton. bitteren toon bij: Neen, ik ben niet jaloerschMaar te moe ten zien, dat gij in weerwil van alle raadgevingen in weerwil van be tere partijen, uw lot verbonden licht nan een man die droomt, en nim mer. nimmer iets ten uitvoer breng'. Mijn hemel! De liefde rechtvaardigde mijne keuze, antwoordde zij op vasten toon. Hij zal slagen. Wij hebben Mr. Wuring's sympathie met noodig! Neen! Maar mijn geld wel hé! Dit halve huis werd gemeubi leerd met de honderd gulden welke iiij bij mij kalmpjes 'er leen vroeg - - natuurlijk vóór ik met den stand van zaken bekend was. Sympathie beteekent medelijden daar gij ze niet noodig tabt, naar ge zegt, zal ik het rommeltje hier laten ver knopen! O dat zult dat kunt gij niet doen! Zij liep naar hem toe en greep zijn arm. Ik wist het niet. Ik wil niet smecken; alleen zeg ik ti - als gij wist hoe hij gezwoegd en gewerkt heeft!.... Ik kan u iets gewichtigs mededeelcii. Heb nog oen tijdje geduldco zijn stuk zal aangenomen worden. Ja! Van avond heeft hij de intrige van het stuk gevonden het prachtige denkhceld, waarnaar lüj maanden lang gezocht heeft. Zoo, heeft hij de intrige ge vonden? Hij staarde haar ongeloo- vig aan en scheen te aarzelen. Ba! dat is immers het stuk waarover de gcheele wereld zou spreken? Ik zal nog eens terugko men, de volgende week, en dan Hij ging weg zonder zijn zinsnede ie voleinden. Als versuft zat Marion nog uren lang te wachten. Eindelijk kwam Gilbert wankelend uit zijne kamer, met de eene hand tegen liet voor hoofd en met een doodsbleek ge laat, doch inet oogen, waarin ecu onnatuurlijke gloed schitterde. Haar bleeke, wanhopige trekken trokken zelfs zijne aandacht niet. Het is voltooid! hijgde hij met een snik. Ik kwam om u wakker te maken. Mien zegt dat ieder mensch ten min ste eenmaal in zijn leven tot iets grootsch, iets geniaals in staat is. Luister naar hetgeen ik u ga voor lezenMaar de kamer schijnt wel Marion, ik ik Het manuscript viel op den grond. Zij zag wat hem deerde en sprong naar hem toe. Hij verloor het be wustzijn en zakte naast zijn dier baar tooneelstuk ineen. II. Twaalf uur la'er bevond hij zich in eene ijlende koorts. En het groote stuk! Het lag vergeten op zijn les senaar. Weken zouden voorbijgaan, had de trouwhartige dokter gezegd, vóór zijne gezondheid terug zou keeren als hij ze ten mins'e nog ooit terugkreeg. En dat wilde zeg gen, dat de meubelen één voor één zouden moeten verdwijnen maar wat beteekende dat? Dag en nacht zat zij wakende en biddende over hem' heengebogen. Hij tad ge'obd en gezwoegd! O kreeg hij zijne ge zondheid maar terug! Dan zou hij werken en zwoegen! In de eerste opgewondenheid ducht zij niet meer aan Waring en zijne laatste bedekte bedreiging; doch precies acht dagen na zijn vo- r.g bezoek, deelde liet dienst meis je haar mede, da! die lieer en een Joodschc vriend" in de huiskamer zaten te wachten. Verschrikt en wanhopig ging zij naar de deur. Hij is ziek, zeide zij op deernis- vollen toon. Hij ijlt en zal misschien nooit meer herstellen. Daar hebt ge het al! zeide War ng. Heb ik liet u niet gezegd? Afgesproken werk! Mijn vriend hier verlangt zijn geld of iets anders wat evenveel waard is. Daar is hel schuldbewijs. Ik zal hier blijven tot ik uw echtgenoot zie. Marion slaagde er in: Blijf dan maar hier! door de keel te krijgen. Daarna liep zij terug naar 't slaap vertrek, waarvan zij de deur achter zich sloot. Zij zijn weg, mevrouw, klonk het door het sleutelgat. Ze bleven nog ecu tijdje tegen elkaar mom pelen, waarna zfij zich plotseling s il hielden. Ik denk, dat zij ver schrokken waren want zij slopen bijna als dieven naar buiten. Marion sclioof haar stoel een wei nig op zijde om Gilbert's woesten bl k niet meer te zien, en vond een oogenblik verlichting in een stroom van tranen. Wanneer wanneer zou de zon door de wolken breken? De eerste zonnes'raal kwam op "t einde van drie bange weken. Hart ley kon buiten gevaar, wat het iichaan n betreft liet slaapvertrek I op en neer stappen. Tot hare orn- I steltnnis zag zij ecliter spoedig, dat hij niet meer dan een levende auto maat was. Zes weken verliepen, en i er was nog geen toeken, dat de ge- lie'mzimiige sufheid verdwijnen zou. E'i 'oen hij op zekeren dag weer naar beneden ging, was liet alleen, j 0111 daar urenlang met starren Wik voor ziels uit te zitten staren. Kerst- m's nadeide. het geliefde, blijde Kers'feest! Het is allervreemdst, zei de I dok ter eens. Kon ik maar een m'd- I del bedenken, om hem uit zijn dor heid te doen ontwaken! O. de schouwburg een too- ".celstuk, antwoordde zij half werk tuigelijk. Breng er hem dan heen! Waclr I eens, ik heb gezien, dat men mor genavond in de Jolity voor den eer sten keer een nieuw en naar men zegt. wonderlijk drama opvoert, .luist, zoo iets heeft hij noodig! Gilbert die er zich geen oogen- b!:k over scheen te bekommeren, waar he' geld vandaan kwam, stem de met doffen blik toe. en den vol genden dag Kerstavond za ten b-iden in een der stalles van de Jol'ty. Indien dit mislukteHet stuk ving aan. maar Marion zelve s niet gekomen om zich 'e ver maken. Met de hand van haar echt genoot in de hare, zat ze hem steels- gewijze gade te slaan en met span ning te wachten op een toeken van tortigkecrend bewustzijn. Te ver- geels! Gedurende het eerste eu 't tweede bedrijf bleef de uitdrukking op zijn gelaat zoo goed als WC2 ioos; doch toen een daverend ap plaus in de zaal opging, scheen hij een weinig getroffen, alsof hij zicli vaag den een of anderen ijdclen droom herinnerde. Plotseling ech ter had Marion het wel uit kunnen schreeuwen. Zijn magere vingers hadden gebeefd en nu, in liet mid den van het laatste bedrijf, om klemde hij de tare krampachtig. Het licht in de zaal was getemperd, maar zij zag duidelijk zijn oogen wijd opengesperd. Spoedig echter ontzonk haar weder de moed; zij las in zijn oogen een onbeschrijfe- lijkcn angst en bij beefde, alsof hij de koorts had. Blij. dat ieders aan dacht op het tooneel gevestigd was, fluisterde zij hem smeekend toe: Lieve blijf kalm! Het stuk is bijna Nooit zou zij zijn gelaat verge ten, zooals zij het zag, toen Hij zicli langzaam naar haar toekeerde. Mijn intrige mijn stuk! kwam liet hortend uit de keel. Gij gij heb! ze het beste, wat ik bezat, mijn ziel, laten stelen! III. storm van toejuichingen los, welke van Gilbert een wild dier schenen te maken. Leugenaar! gilde hij. Ik zal liet bedrog door de zaal rondbazui nen. Hoe kwaaint gij aan het stuk? -r- De auteur! de auteur! schreeuwde het publiek. Het was 'n kritiek oogenblik; de directeur was radeloos. De „auteur", die Marion's wijd- opengesperde, smeekende oogen op zich gevestigd zag, aarzelde. Plot seling sprak hij gejaagd: Er is in 't geheel geen bedrog gepleegd! Ik kocht liet manuscript onafgewerkt van een man, die be weert liet geschreven te liebben. Daar steekt niets laakbaars in. De naam van dien man? Ik ik kan hem u niet geven. Zooeven was hij hier. Bewijs, dat hij het gestolen heeft, en ik ben bereid eerlijk Het geroep om den auteur werd luider en dringender, toen Marion plotseling iets bemerkte, dat haar een kleine gil deed geven. Zij wees naar een lwopje notenschalen in du loge. Hij is hier geweest Gilbert zie eens Waring! Hij kwam dien dag om zijn geld, uit boosaardig heid stal hij de papieren, denkend, dat gij er toch nooit iets van weten zoudt! Ontkent dat, zoo gij kunt! eindigde zij naar adem hijgend, ter- Onzin lieve! Het is veilig Gil bert! Gilbert! Mijn eigen woordenhijgde hij. zonder op haar an'woorden acht te geven. Laat mij gaan. ik ben be stolen, bestolen! Ik zal het door de straten van Londen uitschreeuwen! Daarna staarde zij naar het too neel en deed zij haar best om he: stuk te volgen, maar hij wilde met alle geweld weg; hij zou 'n scene maken. Hem nog steeds bij de hand houdende, volgde zij hem duarom naar buiten in de gang onder heel j wat gemompel van de andere schouwburgbezoekers. Naar huis? Neen, vóór zij het tam beletten kon, had hij een bediende op den schou der geklopt. --De direc'eur dadelijk! hijgde hij woest, toen een daverend applaus i het antwoord van den man over stemde. De directeur zit in gindschc loge. Wien moet ik aandienen! G'lbert Hartley den schrij ver van dit s'tik! Zij volgden hem door kronkelende gangen tot aan I de deur van een Inge. Twee heeren j wilden lachend naar buiten komen. I toen de doodshlceke man en de diep lied roeide vrouw tam den weg ver sperden. Nog niet! Zeg mij, riep Gil- 1 bert. wie zicli de schrijver van dit snik durft noemen0 Wel, zei de een. op koelen I toon, ik ben de au eiir. is er iets j net in orde? Gij! Hartley zag er. toen hij zijn armen bevend uitstak, uit, als- j of hij uit het graf opgestaan ware. j Kom hier, kijk mii in de oogen. Ik sell reef liet bijna woordelijk zoo als liet opgevoerd is. Indien mijn manuscript weg is, hebt gij het ge stolen. Het stuk liep teil einde: liet pu bliek. dat we'nig vermoedde, welk drama in een der loges afgespeeld \verd. wachtte in ademlonze span ning op de on'knooping van 't stuk. Plotseling barstte in de zaal een wijl zij den inau strak in de oo staarde. Mevrouw, het is zoo. Een ge voel van spijt onderdrukkend, greep hij Hartley's hand. Mijnheer, mijn eer staat op liet spel. Gij moet i mij als mijn compagnon, op het tooneel komen, maar ik beloof i twee derde van de opbrengst. De bezoekers van den scliouw- burg rezen verbaasd van hun plaat sen op, toen hei gordijn ten laatste omhoog ging. Twee mannen ston den bij het voetlicht te buigen en de voorste van deze was Gilbert Hartley. Geen van beiden scheen den moed of de kracht te hebben, een woord tot het publiek te spre ken, dat niets van de zaak begreep, en ecrsi den volgenden dag uit den droom geholpen werd, toen de v nootschap tusscheri twee schrijvers openlijk bekend gemaakt werd. Het stuk zelf had een ongehoord suc ces eu dat was genoeg. Genoeg ja! Toen later op den dag ook de Kerstklokken luidden, sloop Marion achter haar echtgenoot de trap op en zette hein een kra van hulst op het moede- hoofd. Bekroond lieve, fluisterde zij. bekroond op Kers'avond! Eu Waring? Wel, zij lieten hem eenvoudig met vrede. Gilbert Hart- Icy is ttans een gevierd schrijver, wiens roem nog dagelijks grooter wordt, zoodat het hem heel gemak kelijk valt barmhartigheid te bewij zen aan den man. die eens trachtte hem te benadeelen. Een kerstgeschenk. Den ganschen dag hecrschte er een geheimzinnige drukte in de wo ning van den koopman Winter; Moeder had taar handen vol om liet jonge volkje in toom te houden, want ieder van de zes kleine meis jes verging van ongeduld, nieuws gierigheid en geheimzinnigheid. In haar eigen kamertje naaide Trude, het oudste dochtertje van 't talrijk gezin, de laats'e steken aan een prachtig sofakusscn, dat zij, de veertienjarige, heel alleen en niet zonder trots en tot groote tevreden- lieid van zich zelf, geborduurd had; zij had zelfs van haar spaarpennin gen alles, wa; voor dit zijden kus sen noodig was, bekostigd en het had dan ook een groot gat in lvaar geldtasch gemaakt. Maar voor va der en moeder was immers geen of fer te groot, zeide zij zoo pas te gen zich zelf, toen zij met goed keurenden blik het schoone kussen bezag. De jongere zusjes kwamen telkens met baar kleine zorgen en aangelegenheden bij Trude: voor Licsje moest ze steken oprapen van de kous, die de kleine dreumes nog voor van avond af moest breien, en aan Marietjes stofdoeken moest nog een lus gezet worden. Nog meer dan anders verheugden ze zich op dezen Kerstavond, want vandaag keerde Vader van 'n lang durige reis naar huis terug; hij was reeds vier weken voor zaken weg geweest en kwam vandaag met den i sneltrein uit Weeneii. Boven, in de woonkamer, bcves- i :'gdo Moeder de kaarsen in den Kerstboom, met een gelukkig lach je slechts een uur nog, om vier •uir zou Vader weer in hun midden -ijn! O, hoe heerlijk zouden ze dan te zamen het Kerstfeest vieren! Zij vierp nog een onderzoekenden blik op liet tafeltje, waarop de geschen ken lagen - 't was toch een aller aardigst gezicht, al die mooie un toch mi'tigc geschenkjes, waarn.je zij haar kinderen verrassen wilae. Vroeger was. weliswaar, het tafel de rijker beladen geweest en ook met meer luxe gerangschikt, maai n de laatste jaren moesten zc zeer j spaarzaam zijn, en waar liet kon, zooveel mogelijk bezuinigen. Daar had Mevrouw Win'er slag van, zui- irg te zijn, zonder dat het gezin Je gewone gezelligheid en vroegere gemakken miste: 't koslte haar na- uiirlijk niet weinig moeite en arbeid doeli taar huis was haar wereld en line meer zij daarvoor werkte, des te liever was het haar. Och, zij wil de immers alles doen om den goe den man. den slag. die hem en de zijnen getroffen had, te helpen dra gen en zijn ruwen en arbeidsvollen levensweg te verlichten niet den zonneschijn van een gelukkig, te vreden en gezellig tehuis: haar beste man was dag en nacht voor de zijnen in de weer. want hij kon slechts met de grootste energie en iiver het hongnoodige voor zijn ge zin verdienen, sedert zijn boekhou der op dien ongeluksdag met het grootste deel van zijn vermogen er van door was gegaan. Hij had zich evenwel ferm ge houden en goede vrienden hadden hem bijgestaan, zoodat de zaak de betalingen niet behoefde te staken, doch hij moest weer van voren af aan beginnen en dat was geen klei nigheid geweest met zijn groot ge zin. Doch op 't oogenblik hadden zij weer vasten grond onder de voe ten. de schulden waren afgelost en de zaak ging weer voorui'. Tegen den boekhouder, die haar man zoo schandelijk bedrogen had, koestorde Mevrouw Winter nog al tijd een wrok in het hart, die de tijd n et had kunnen uitwisscheh. Nog altijd wcnschte zij vurig eenmaal tegenover dezen bedrieger 'e zullen slaan en hem rekenschap te vragen van zijn laag gedrag. Men had evenwel niet liet geringste spoot van den verdwenene kunnen ont dekken; doch Mevrouw Winter voedde tocli jaar in jaar uit de hoop dat men hem op een goeden dag aan he' gerecht zou overgeven. Vandaag wilde zij evenwel in het geheel niet aan dit ongeluk denken, zeide ze tot zichzelf, terwijl zij de laatste verrassingen voor de klei nen rangschikte; integendeel, zij wilde slechts God danken, dat zij 'f ongeluk te boven waren en nu te vreden en gelukkig in de toekomst konden blikken en vandaag op bi- zondere wijze een vroolijk Kerst- j feest konden vieren met den terug- 1 keerenden Vader. De kinderen genoten van louter opwinding zelfs niet van hun kopje thee, ofschoon er versche theebe- scluiitjes bij gepresenteerd werden ter eerc van het komende feest; J telkens zagen ze op de klok. Vader

De Eembode | 1930 | | pagina 8