SANATOGEN Wij alléén Ziekte In Amersfoort, koopen persoonlijk alle vischsoorten in de Rijksvischhallen te IJmuidcn. U is dus steeds verzekerd van de billljkste prijzen en de noodzakelijke kwalittteits- conlrölel Thuisbezorgen zonder verhooging IJmuider Vischhaodel H. GLASTRA Co. N.V. ALLEEN: UTR.STRAAT 40 - TEL. 92 - AMERSFOORT HOOFDKANTOOR IJMUIDBN - OPOBRICHT I MEI 1900 Steeds voorhandenTarbot-tong, Kabeljauw, Schelvisch, Schol Bot enz. Vischconserven. Warme Croquetten en Vischkoekjes Heerlijke gebakken visch - Gemarineerde Haring - Rolmops De Burgerjongelingenvereeniging St. Aloysius organiseert begin Febru ari een loterij. Teneinde deze beter te doen slagen, zond zij een circulaire rond, waarin het doel der loterij nader wordt omschreven en gevraagd wordt één of meerdere prijzen beschikbaar te willen stellen. Wij kunnen niet anders doen, dan deze circulaire in uw welwillende aandacht bijzonder aan te bevelen. L. FOCK, Deken en Pastoor. Voor de benoeming van zes leden der commissie van advies bij de can- didaatstelling voor den Gemeenteraad door de R. K. Kiesvereeniging Recht en Orde, worden door het bestuur der Kiesvereeniging de volgende dubbel tallen aangeboden: 1. Dr. F. C. Huygen en dr. J. Aghina. 2. Mr. D. P. Hamers en v. d. Drift. 3. G. A. Luycx en F. J. Willenborg. 4. A. W. Timmermans en C. J. van den Heuvel Sr. 5. C. Tuithof en J. A. Jagers. 6. J. v. Wandelen en C. v. Kalleveen. Op Zondag 1 Febr. a.s. zal door de R. K. muziekvereniging Wilskracht een concert gegeven worden in de groote zaal der R. K. Werkliedenver- eeniging St. Jozef. Toegankelijk voor donateurs en leden der R. K. Werk liedenvereniging. Aanvang des avonds half acht. C. T. G. v. Kalleveen en A. W. Sleeking B. Bosman en O. J. Ruijer H. Verheuvel en G. H. Wijnen A. J. Roest en G. A. Kok E. Male- stein en H. B. v. Barlingen J. G. Kuiters en A. v. Bogerijen G. Mochel en W. J. de Bakker. OverledenAnni H. E. v. Hardeveld, 21 j., echtg. v. G. A. Schotel. 23 Jan. GeborenDirk Jan, z. v. H. v. Soest en A. C. v. Kleef Evertje, d. v. Z. Eikelboom, en G. Brandsen Alphonse Paul, z. v. H. v. Soest en C. J. Delforterle. 24 Jan. Overleden: Jan Baas, 18 d. 26 Jan. GeborenAntony Hendrikus, v. H. D. Hek en H. H. Veldman Pieter, z. van E. v. Leeuwen en M. Truusje, d. v. C. H. Lam- brechts en H. v. de Bijl Epke Janna, d. van J. de Witte en E. Holema Margaretha johanna Klara, d. van J. Kulig en J. Wittek. OverledenMaria P. Meijer, 65 jechtg. v. G. Snijders Frederik W. Butje, 80 j., echtg. v. v. Wilpen. De Nationale Bond van Handels- en Kantoorbediendeu „Mercurius' hartigt naast de materieele belangen van zijn leden ook de intellectueele. Om dit laatste meer in het bijzonder te kunnen bevorderen, is in 1928 een Instituut voor Algemeene en Vakont wikkeling opgericht. Van dit curatorium is Prof. Mr. C. W. de Vries Direc- nastiekver. „St. Hubertus" voorleden, ouders en donateurs een feestelijke bijeenkomst. Het openingswoord werd gesproken door den heer J. v. d. Pol. Spr. heette welkom, de heeren geeste lijken, het eerelid J. Schwitzner, de afgevaardigden van D. W. S. uit Bus- sum en van de R. K. Gemengde Zang- vereeniging St. Caecilia en alle ver dere aanwezigen. Het was Spr. een genoegen, dat er nog zoo veel men- schen medeleven met de R. K. Gym- nastiekver. St. Hubertus. Alvorens men tot de feestelijkheden overging, had eerst nog een huldiging plaats van den leider, den heer J. v d. Pol. Het huldigingswoord werd ge sproken door den secretaris van de athietiekclub, den heer Chr. v. d Linden. Als blijk van waardeering voor zijn moeizaam werk, werd door de Maan dag en Vrijdagafd. hierbij een prac- tisch geschenk aangeboden. We hopen, dat wanneer ge van dit geschenk ge bruik zult maken, uw gedachten zult laten dwalen naar de vereen, die U lief is en de wil te versterken steeds uw krachten te blijven geven, tot bloei van de R. K. Amersfoortsche Gymnastiekvereeniging St. Hubertus. Hierna brachten een 9-tal dames, onder piano-begeleiding van Mej. M. Leenards, een Elfendans prachtig ten uitvoer. De avond werd verder door gebracht met tooneelstukjes en muziek. De muziek werd verzorgd door het strijkje Riksen. Het Bestuur der R. K. U.L.O. school, Westsingel, heeft benoemd tot 4e leerkracht den heer J. W. L. Spit, thans hooid der R. K. School te Loenersloot. Burgerlijke Stand. 20 Jan. GeborenAlbertus Johannes, z. v. A. J. Alfrink en M. J Hopstaken Gijsberta Theodora, d. v. D. T. v. de Raapkamp en T. d. Ouden Eli sabeth Clara, d. v. A. G. v. d. Tweel en C. Meskes. GehuwdS. Veenvliet en A. M. v. de Velden. Overleden: Aart J. Jans, 68 j., echtg. v. A. Hen- driksen Willem H. M. Schadee, 62 j., wedn. v. L. F. P. Bolomeij. 21 Jan. Overleden: Gerarda Rom- mers, 14 j. 22 Jan. Geboren: Cornelis, z. v. C. Gillissen en M. Kreikamp. Onder- rouwdC. v. Vught en J. A. Admiraal Huiduitslag Wasch de aangedane plaatsen met warrawaler en Purolzeep en doe er dan wat Purol op bij vocht-atscbeidende uitslag en van dit curatorium, Prof. R. Casimir, Oud-Rector van het Nederlandsch Ly ceum te 'sGravenhage, zal op 3C Januari a.s hier ter stede in „Amicitia" voor de Handels- en Kantoorbedienden het onderwerp „Arbeidsvreugde" handelen. De spreker heeft juist dit onderwerp gekozen, omdat vele kantoorbedienden Joor de rationalisatie en specialisee ring van den kantoorarbeid vermeenen, dat alle arbeidsvreugde hierdoor ver loren is gegaan en de menscheiijke arbeid haast uitsluitend is te beschou wen als een machinale. Dit zou een tegenstelling zijn met de breede op leiding die een bekwaam kantoorbe diende moet hebben; de diploma studie die hij moet doormaken. Ongetwijfeld zal dit onderwerp de belangstelling van de kantoorbedienden, zoowel van de vrouwelijke als de manlijke hebben en men zal gaarne komen luisteren naar een spreker van zoo erkende begaatdheid. Gelegenheid zal den aanwezigen worden gegeven om aan een mondelinge gedachten- wisseling deel te nemen. De Bonds voorzitter van Mercurius zal den spre ker inleiden. De Schilderszaak, annex Verf- Glashandel van de firma P. v. Veen is verplaatst van Arnhemschestraat 18 naar Arnhemschestraat 14. De nieuwe zaak is naar de eischen des J overzichtelijk ingericht en vormt ee goed geheel. Onder Soesterberg is een motor met zijspan bij het passeeren vaneen woonwagen over den kop geslagen. Ernstige wonden liepen twee passagiers op, terwijl de motorrijder zelf met den schrik vrij kwam. De gewonden zijn naar het ziekenhuis vervoerd. Maandagmorgen werd het stoffelijk overschot van onzen in het Alpen gebied omgekomen stadgenoot, de heer H. Polak, ter aarde besteld op de al gemeene begraafplaats. Er was veel belangstelling. Dr. Hoeijenbos sprak namens het personeel der N.V. Polak's Frutal Works, waarvan de heer H. Polak mededirecteur was. Namens de loge Jacob van Campen sprak de heer Prins. Gevestigde personen. Janna Dijkstra, N.H., Muurhuizen 101b A. van Schoonhoven van Beurden, R.K., 't Zand 23, arts Wed. v. Brul, N.H-, Bernulfusstr. 4 Resina Timmer, K. Sophiel. 11, dienstb. A. Bullens, R.K., Schimmeip.straat 70 kapper H. Ie Clerq, Wijerstr. 37, le Lt. Maria v. d. Weide, Huygenslaan 28 Lena v. d. Berg, Rembr.str. 10 Trijntje Roos, Corenhertl. 19 Hendrika Baar, N.H., P. Bothl. 3, dienstb. J. Beerends, R.K., Groenmarkt 1, fil.h. P. Heddinga, N.H. O. Soesterweg 71, opperw.m. Everdina Steenbeek. O.C.,Krankel.str.l2 J. Rozeboom, G.K., Utr.weg 56. loopkn. J. Abelman, E.L., Zonnebl.str. 40, schild. D. Meurs, R.K., Aldeg.str. 94, reiziger C. v. Eijkelenburg, R.K., Soesterweg 7, j chauff. R. de Vries, N.H., Borgerl. 14, handelsag. Anna de Kruyff, N.H., Laan 1914 11, dienstbode. Agatha Rooseboom, N.H., Frederik v. Blankenh.str. 24, dienstbode Mathilda Smit, R.K., Havik 4, winkelj. A. v. Hoevelaken, N.H., Muurhuizen 147 Marretje v. Proosdij, N.H., Rembr.str. 29, dienstb. O. v. Kommer, N.H., Woest.weg 1941 M. Veenstra, N.H., Berg en Dalstr. 9, arbeider Adriaantje Brinkman, N.H., Woest.w. 32 dienstb. Helene Döring, E.L., Utr.weg 152 h.i.d.h. A. Pasman, Vermeerstraat 117, kellner P. Bos, R.K., Krommestraat 49 Trijntje Bogerd, N.H., Zon en Schild Auguste Dörschier, E.L., Utr.weg 152 lienstb. v. d. Spoel, G.K., Verhoevenstr. 82 tg. v. Pol. P. Rettinger, E.L., Puntenb.l. 26, boekh. A. Kuyt, N.H., Havik 11, recherch. A. v. Groenestein, R.K., Muurh. 69 boekdr. W. Engel, R.K., timmerman B. Mous, R.KSoesterweg 145, ond.w. Frida Prussner, Arnh.weg 24, dienstb. Hendrika Ruitenbeek, N.H., Buurtweg20 J. Evers, R.K., Gaslaan 73, arbeider Geertruida v. d. Hoef N.H., Isseltjche weg II J. v. Breukelen, R.K., Utr.weg 76, kapp. Theodora v. Arkel, Utr.weg 84 H. v. Bruggen, N.H., Koninckstr. 25, metselaar Gertrud Luhrs, E.L., Vermeerstr. dienstb. G. v. Ree, G.K., Hoogeweg 249, Angèle Jaquier, E.L., A. Paulownal. 13 Teresa Corbetha, R.K., Javastraat 9 h. l.d. hh. Louise Galeotti geb. Kok, N.H., Java straat 9, leerares Gegina Bortolussi, R.K., Javastraat 9, dienstb. Aletta Lith, N.H., Breestr. 57 A. v. d. Brand, Utr.weg 258, vol. vl. D. Meurs, R.K., Aldegondestr. 94, vert. Ada v. d. Poll, Vermeerstraat 91 C. v. Raaij, N.H., Teut 86, arbeider Maria Strüder, R.K., B. Wuyt.laan 54, dienstb. J. Kuis, N.H., Westerstraat 54, verw.t. G. Stuyfzand, G.K., Ligusterstr. 4, ag. v. Pol. Anna Rovers, R.K., v. Lenneplaan 9 Maria Bannenberg, R.K., Mauritsl. 7, dienstb. J. v. d. Brink, N.H., Soesterw. 194u, los arb. Cornelia v. 't Veld, N.H., P. Buys!. 20, dienstb. Franziska Gunther, R.K., A. Paul.laan 13, dienstb. M. Hawranek geb. Erben, R.K., Anjer straat 38 J. v. d. Elshof, R.K., Anjerstraat 38 Maartje v. Kooten, G.K., P. Buysl. 23, dienstb. W. v. Dijk, Ger., Arnh.weg 147 Frederika Vierhout, N.H., Langestr. 1, dienstb. Cornelissen, K. Wilhelm.str. I, chemik- P. Kostense, N.H., Leusderweg 265, hoofd U.L.O. 'outertje v. I laan 28, dienstbode Taetske Hopman, N.H., Snouckaertl. 1, dienstb. Stamslawa Lemanski, R.K., Randebr. weg 4, dienstb. Margaretha v. d. Mast, R.K., Weijer- str. 3, dienstb. Maria Koenen, R.K., Arnh.str. 6, dienstb. B|) Griep en Gevatte koude Snnfiplrln-Ublctten, Buisje 75, 40, 25 cent. BU Hoesten en Brochitls Anga-slroop. Flscons van I gld. en f 1.75 Bij Apoth. en Drogisten. nieuw benoemde kap. Gerritsen. Van het eerste oogenblik af toonde deze veel belangstelling voor de vereeniging. Eén van de voornaamste zaken, aan de tot-stand-komlng waarvan onze ver eeniging medewerkte, was de vorming van de kring Amersfoort van J. B.- Bonden. Na dit verslag komt de penning meester aan 't woord voor zijn finan cieel verslag. Uit zijn cijfers vernemen we, dat de geldmiddelen geen zorg geven. Beide functionarissen ontvangen dank voor hun nauwkeurige verslagen. Tot commissie van contröle worden benoemd de heeren J. Smink |z. („De k") en B. Berg. Aan de orde komt de verkiezing van twee bestuursleden. Gekozen worden de heeren P. Hilhorst Pz. en J. Smink Jz. („De Bik"). Het derde bestuurslid, dat geen herbenoeming wenscht, zal worden aangewezen door 't bestuur der afdeeling A. N. T. B. Nu krijgt de Eerw. Adviseur het woord om zijn causerie over het Oude Verbond te vervolgen. De Eerwaarde spreker sloot met Melchesedech en zijn offer van brood en wijn. De voorzitter dankt de Eerw. spreker. Na een korte pauze krijgt de tech nische adviseur, de heer Segers, he woord voor zijn lezing: „Hoe en waar kap men op de bemesting bezuinigen?" Het streven moet blijven om groote oogsten te krijgen. Deze geven de meeste winst of het minste verlies. Op akkers die al lang bebouwd zijn en dus een reserve kunnen hebben, zal wellicht bezuiniging op de bemes ting mogelijk zijn. Proeven hebben uitgewezen, dat een paar jaar weglating van de fosforzuur- mest (aangenomen dat de grond een reserve van deze mest heeft) maar kleine opbrengstverschillen geeft. Weersom standigheden zijn van groote invloed. Dezelfde proeven met kali hebben uit gewezen, dat weglating daarvan groo- tere verschillen geeft. Wat de stikstofbemesting aangaat, hierop zal het minst te Bunschoten Dat het veehouders niet voor den wind gaat, bewijzen de dalende huur prijzen der landerijen. In 1927 werd het land der Diaconie van de Geref. Kerk van Spakenburg, verhuurd voor f2155. Nu is dat land weer voor 4 jaar verhuurd. De opbrengst was bijna f 1000 minder, n.l. f1184. Het verschil toont aan, dat voor 4 jaar de boeren nog land begeerden, maar op 't oogen blik is het als met zooveel dingen wel aanbod, maar weinig vraag. Eemnes Burgerlijke Stand. Geboren: Frans, z. v. W. van de Kuinder en W. Kw. kernaak. Nükerk Op de markt: aangevoerd 162.500 eieren f4,50—5,75, 48 biggen f7—13, 123 runderen: melkkoeien f250—375, vette koeien f200— 360, 44 kalveren: slachtkalveren f 6—20, mestkalveren f 15-25. Hoogland Vergadering van de J. B.-Bond op 21 Jan. in „Concordia". De voorzitter opent met de Chr. groet, heet de talrijke aanwezigen wel kom en wenscht hen op de eerste vergadering van 't nieuwe jaar een zalig nieuwjaar. Uit het jaarverslag hoorden we, dat de vereeniging in bloeiende toestand verkeert. De harmonie onder de reden van 't bestuur en onder de leden van de geheele vereeniging is zeer goed. De geestelijke adviseur, kap. Hassink, werd verplaatst. In zijn plaats trad de In de grond blijft niet veel over. Alleen geve men geen zware bemestingen met stikstof, zoodat we te welige gewassen krijgen. Het weer heeft ook hier veel invloed. Binnen de grenzen van nor male stikstofbemesting bij voldoende kali, phosforzuur en kalk geeft iedere kilo stikstof (zuivere stikstof) minder pl.m. 20 kilo korrels met bijbehoorend stroo, pl.m. 100 kilo aardappels en suikerbieten (dus van onze voerbieten nog meer), pl.m. 40 kilo hooi. Houden we vooral in 't oog, dat 100 kilo stikstof, die weggelaten wordt groote in vloed op de vermindering heeft, dan 100 kilo stikstof, die bijgegeven wordt op de vermeerdering. Het spreekwoord zegt: „Bemesten met oordeel geeft voordeel." Het kan nu nog en daarom zouden we goed doen eens een rustige avond te be steden aan berekeningen in verband met de voorgenomen bezuiniging op de bemesting. Van belang is verder wat de heer Segers in 't midden brengt over proef velden, die de Rijkstandbouwconsulent wil aanleggen. Bij de rondvraag wordt besproken het aanstaande 10-jarig bestaan der vereeniging. Vele meenen, dat het lus trum niet ongemerkt mag voorbijgaan. Het resultaat van de bespreking is, dat aan 't bestuur een commissie wordt toegevoegd, bestaande uit de heeren A. v. Dijk, R. v. Eyden en J. v. d. Wolfshaar, die met 't bestuur dat feest zullen voorbereiden. De viering wordt epaald spoedig na Paschen. Ten slotte vermelden we nog, dat en 7-tal nieuwe leden toetraden. S. te H. Soest Naar aanleiding van den diefstal va kippen ten nadeele van H. aan den Buntweg, Is het de politie gelukt, niet alleen de ontvreemde kippen, maar ook den verdachte op te sporen. De ontvreemde kippen werden terugge vonden bij een handelaar in kippen te Baarn, genaamd B., die de kippen echter had gekocht zonder te weten of te vermoeden dat deze van diefstal afkomstig waren. Als verdacht van dezen diefstal is door de politie aan gehouden en naar Utrecht overge bracht zekere J. L., vroeger woonachtig te Soest, thans te Maarn. Bij een door de politie te zijnen huize ingesteld onderzoek, werd aldaar aangetroffen en in beslag genomen een handkoffertje, inhoudende 2 met scherp geladen revolvers, verscheidene pa tronen, een aantal valsche sleutels en loopers, breekwerktuigen, een partijtje zwavel en een doosje vergif. Bovendien werden nog in zijne woning aangetroffen 5 Barneveldsche kippen, waarvan de herkomst nog niet kon worden vastgesteld. De A. B. T. B. afd. Soest hield eene vergadering welke goed bezocht was. De voorzitter opent de vergadering met den Chr. groet, roept allen het welkom toe, inzonderheid de spreker dr. Stuurman, directeur van hetMelk- contröle-Station te Utrecht. Deze bespreekt het melkbeslult. Door organisatie is zeer veel in dit besluit ten goede veranderd. Nooit zijn goed begrepen de fouten, die de melkwin- ning aankleven en daarom moet door overleg en bespreking getracht worden deze te overwinnen. Allereerst stelt spr. de vraag waardoor melk veront reinigd wordt en geeft dan aan door vuil, stof en mest, waarin het krioelt yan bacillen welke zich vooral in melk snel vermeerderen. In de uier zijn zij niet aanwezig, dus komen zij door of tijdens hét melken er in. Wanneer men gaat melken is aller- rst noodig een schoone'emmer, niet van hout of zink, daar de eerste poreus is en de tweede niet naadloos. Daarom een vertind ijzeren emmer zonder naad, >ed gereinigd kan worden, ■ral niet met slootwater. Rein heid is een allereerst voorschrift, waar vooral in den staltijd tegen wordt ge zondigd. De stalinrichting speelt daarbij een groote rol, en ter voorkoming van ziekten is huidverpleging van het dier een eerste vereischte. Hier mankeert bij velen nog wel wat aan. Hoe betere huidverpleging, hoe meer melkop- brengstwant het dier ademt niet alleen door den bek, maar ook door de huid. Daarom het haar kort geknipt houden en door borstelen alle onreinheid te niet te doen. Verder moet de uier en de flank van het dier met een doek afgeveegd worden en daarna met schoone handen melken, schoonekiel, blok en spantouw behoort eveneens schoon te zijn. Als de koe niet goed wordt uitge molken, ontstaan ziekten, na het melken uier en speen afwasschen met koud water. De melk na het melken direct uit de stal verwijderendaar melk zeer vatbaar is voor alle invloeden. Vervol gens de melk goed koelen in koud water of op de kouden vloer en vooral geen ochtend- en avondmelk samen vereenigen. Daarna de vuile bussen schoonmaken door borstelen met zuiver water, geen slootwater, daarna met soda en water, naspoelen met w« water en omgekeerd laten drogen. Vervolgens gaat spr. na het werx van 't M.C.S. Utrecht, waar verleden jaar 60 millioen liter is geleverd. Deze zeer interessante lezing werd verduidelijkt door lichtbeelden. Besloten werd deel te nemen aan de melkers-cursus op i Mei a.s. en na „Ik heb Sanatogen in geval len van herstellende zieken met het beste resultaat ge bruikt. Sanatogen wordt gaarne genomen en de me- dedeelingen over spoedige verbetering van den alge- meenen toestand, toene ming van den eetlust en van het lichaamsgewicht; waren somwijlen buitenge woon verrassend." Sanalogen ia een versterkend voed- sct en kon duo oen tikt herotellende lieke gegeven worden. Sanatogen kon geen verkeerde gevolgen heb ben. het moet goéd doen. II., 7-miw.lerLend Voedsel. Ie Apoth. en Drog. rkend Voedoel. if f I., per bc Gemengde Berichten Op den Rijn bij Xanten is een Nederiandsche sleepboot gezonken, waarbij de bemanning, bestaande uit 4 personen, allen afkomstig uit Dord recht, is omgekomen. Nabij Oakdale is een sneltrein ont spoord, waardoor de machinist, de stoker en 4 passagiers zijn gedood en tientallen personen werden gewond. Te Neusradt geraakte een militair gtuigin een mistbank, bij een po ging om een noodlanding te maken sloeg de machine over den kop en vloog in brand. De beide inzittenden kwamen in de vlammen om. Door een ontploffing in een fabriek in het plaatsje Ziembin stortte de schoorsteen in. Zes arbeiders werden gedood en tien zwaar gewond. 300 arbeiders zijn door dit ongeval werk loos geworden. Tengevolge van een bergstorting in een goudmijn in Eng.-Indië werden 8 personen gedood en honderd gewond, terwijl drie koelies worden vermist. Binnenland Verschenen is het jaarverslag var de Gezondheidscommissie voor de ge meenten Eemnes, Bunschoten, Baarn, Hoogland, Soest, Stoutenburg, Leusden, Maartensdijk, Achttienboven, Westbroek en de Bilt, over het jaar 1930. Den 6den Februari 1930 leed de Commissie een ernstig verlies door het overlijden van haar voorzitter, Dr. A. J. A. Thomas, die gedurende meer dan 25 jaren de ziel der commissie was. In zijn plaats werd tot voorzitter be noemd de heer R. Heijbroek, arts te Baarn. De rekening en verantwoording over het jaar 1929 sluit in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van f 2.480.92 De totale uilgaven bedroegen f 1.893.51. waarvan f400.kwam ten laste van het Rijk en f 1.492.51 ten laste van de in het ressort der Commissie gelegen gemeenten, of f2.73 per hoofd der bevolking. Het saldo bedraagt dus f587.41. De begrooting voor het jaar 1931 sluit in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van f 1940.— Op het te Nijmegen in 1930 gehou den Gezondheidscongres werd besloten dat Congres in 1931 le Baarn te doen houden. De toestand der volksgezondheid in het ressort der commissie was in 1930 over het algemeen gunstig te noemen. De commissie juicht het zeer toe, dat in Baarn maatregelen werden ge nomen ter voorkoming van verontrei niging van de rivier de Eem. Het Ge meentebestuur ging n.l. over tot het doen maken van een septic-tank op het terrein van de gemeentereiniging, waarin de uit de beer- en zinkputten opgehaalde stoffen, die tot nu toe wer den gestort in het riool naar de Eem, worden overgebracht. Deze maatregel is nog niet heelemaal afdoende, daar er nog tal van beerputten zijn, die direct of indirect in verbinding staan met bedoeld riool. Het Gemeentebestuur van Soest, door de Commissie gewezen op de veront reiniging van de omgeving door het neerwerpen van slachtafval, afkomstig van de slachtplaats te Soest, had beëin diging daarvan tengevolge. Het Gemeentebestuur van Baarn ging geleidelijk voort mei de verbetering van woningen, vermeld in het Woning rapport der Commissie 1928. In het ressort der commissie kwamen 2 gevallen voor van Febris Typhoidea, 34 roodvonk- en 35 diphterie-gevallen. In verband met het veelvuldig voor komen van diphterie te Bunschoten pleegde de commissie overleg met den Inspecteur van de Volksgezondheid. Ofschoon zich een betrekkelijk gering aantal gezinshoofden aanmelden voor kostelooze inenting hunner kinderen, werd besloten hiermede een proef te nemen, in de hoop,! dat gaandeweg het nut der prophylactische behandeling zal worden ingezien. De tuberculose-bestrijding in het ressort zetten de bestaande commissies met kracht voort. In overleg met dén betrokken In specteur van de Volksgezondheid werd met de gemeentebesturen van Maar tensdijk, Westbroek en Achttienhoven een regeling getroffen voor de keuring van drinkwater, in gevallen, waarin ingezetenen vrijstelling verzoeken van de verplichting tot aansluiting aan de plaatselijke drinkwater-leiding. De commissie bereikte in den loop van het jaar klachten over de hoeda nigheid van het drinkwater te Lage Vuursche. Bekend was. dat aldaar het water uit de pompen slecht of middel matig genoemd moest wordenin af wachting van de verwezenlijking der aanhangige plannen om deze buurt schap van waterleiding te voorzien, werd vooralsnog in dezen toestand berust. de behandeling der nieuwe klachten bleek de commissie, dat het water uit de pomp te Lage Vuursche staande nabij het café, bepaald on deugdelijk was te noemen, zoodat hier ingrijpen geboden was. Het gemeente bestuur van Baarn nam daarop de noodige maatregelen. In het jaar 1931 zullen aan de beurt van aftreding zijn de commissieleden G. T. v. Vliet en K. O. A. Welffer. ledereen weet, dat er steenkool mijnen en zoutmijnen bestaan, doch slechts aan enkelen is het gegund deze zeldzaam interessante bedrijven nader in oogschouw te kunnen nemen. Er doet zich nu echter een mooie gelegenheid voor om kennis Ie maken met deze bedrijven zonder het risico van een reis door de mijnschachten. De N.V. Stoomtabaksfabriek Nie- meijer te Groningen toont U in haar album „De schatten der Aarde" op buitengewoon interessante en duidelijke wijze het geheele bedrijf van een steen koolmijn en een zoutmijn. Zij voert U eenige uren door deze geweldige bedrijven en boeit U door den prettigen vorm, waarin het geheele verhaal is gegoten. De beschrijving wordt aangevuld door 120 plaatjes, welke zijn uitgevoerd in koperdiepdruk en uitmunten door duidelijkheid. In de tekst is tevens nog een aardige geschiedenis verwerkt van twee vrien den, welke beide verloofd geraken, zoodat het boek dubbel interessant is om te lezen. Zoowel het album als de plaatjes zijn gratis verkrijgbaar op de bons, welke zich in de alom bekende Ster tabak, Friesche Heerenbaai, enz. der Fa. Niemeijer bevinden. We voorspellen deze uitgave veel succes.

De Eembode | 1931 | | pagina 2