Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken CONKLIN VULPENHOUDER N.V. Middenstands-Bank H. ELZENAAR Bel dan op No. 42 Abonnementen kunnen elke loeék ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 mmiden f 1.00. Buiten Amersfoort 1.10 De€embode i 26 cent per regel. BiUjjke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld advcr- teeren. Advertenlièn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen ztfn bezorgd. Kantoor en DrnkkerlJ Langegracht 28 te Amersfoort - Tclafoon 514 Vier en veertigste Jaargang Vwichlfnt eiken Dlmdig- en Vrl|dKmMd>a Dinsdag 3 Febr. 1931 Pest-gfro no. 44254 No. 88 Geduld is een groot woord cn zwij gen een schoone kunst. Doch alles op zijn beloop te laten, is in sommige omstandigheden noch deugdzaam, noch verstandig. Zoo is somtijds een kalm, weldoor dacht. doch beslist woord onmisbaar en wordt de vaak misbruikte stelregel van St. Bernardus toegepast: beter ergernis verwekt, dan der waarheid te kort gedaan. Voortgezet Meisjes-onderwijs. Nu de Amersfoortsche gemeenteraad besloten heeit tot stichting van eene inrichting voor voortgezet meisjes onderwijs en de vereischte goedkeuring op dat besluit is verkregen, mag wor den verondersteld, dat deze vorm van onderwijs meer dan vroeger de belang stelling van ouders en opvoeders zal trekken. Als algemeene opmerking moge hier vooraf gaan, dat maar al te veel kin deren worden gestuurd in de richting van het middelbaar onderwijs. De jacht naar een geslaagd eind examen H.B. S., Gymnasium of Handels school nam met den dag toe met het resultaat dat zeer velen struikelden vóór ze de eindpaal bereikten. En niet uitsluitend in den min of meer gebrekkigen overgang van Lager naar Middelbaar onderwijs schuilt de fout. Daarbij is wel gebleken, dat de meis jes het grootste deel vormden van hen, die de studie staakten. Practlsch bleek alzoo wenschclijk een vorm van opvoeding en onderwijs te zoeken voor de meisjes, met een geheel eigen karakter. Een dergelijke onderwijs-inrichting mag niet worden beschouwd als een zwakke zuster van de H. B. S. Zij wil bij vorming van het gevoels- en wils- leven, door overtuiging en zelfbeheer- sching geven een veelzijdige en prac- tische ontwikkeling, waardoor het jonge meisje wordt voorbereid voor haar toekomstige taak in gezin en maat schappij. Zij heeft een zeer positief doel. Zij moet, overeenkomstig de eischen der eigen vrouwelijke natuur, het meisje inzicht geven in hetgeen op aesthetisch, letterkundig, sociaal en practisch terrein voor haar in het leven later nuttig kan zijn, Daarom moet, terwijl het zwaarte punt gelegd wordt in de levende talen (daaronder begrijpende de letterkunde, het lezen en spreken dier talen) en in de geschiedenis met haar velerlei ver takkingen, ook in het leerplan een ruime plaats beschikbaar blijven voor aesthetica en voor die kennis van het wezen van den mensch zelf en van de wereld-rondom, welke met een voor déze school wel wat al te machtig woordphilosofie genoemd zou kunnen worden. Dan moet de Meisjesschool ook op hygiënisch, huishoudelijk en opvoedkundig gebied het meisje zoo veel medegeven, dat zij in haar verder leven, dat voor de meeste leerlingen het familie-leven zal zijn, eenig fun dament hebbe om zich door onder vinding en lectuur meer en verder te bekwamen. Wanneer de Meisjesschool beant woordt aan hetgeen een juist inzicht in de meisjes-psyche van het onder wijs vordert, zal zij niet alleen de JOH. DE HEER VARKENSMARKT TEL. 1309 AMERSFOORT Piano- en Orgelhandel Binnenland R. K. RIJKSKIESKRING UTRECHT De Bond van R. K. Kiezers in den Rijkskieskring Utrecht, hield een alge meene vergadering, onder leiding van den heer G. H. J. v. Spanje, die er in zijn openingswoord op aan drong, dat de kiezers bij de a.s. verkiezing voor de Provinciale Staten de sterkte der partij eens goed tot haar recht laten komen en een krachtige propaganda op touw zullen zetten. In het jaarverslag over 1930 van den secretaris, den heer J. G. Suring, werd geconstateerd, dat er in het totaal aan tal leden van den Bond, in de plaat selijke afdeelingen georganiseerd, voor- ":,~ang was. :droeg dit aantal op 31 Dec. 1929, 15820, op 31 Dec. 1930 bleek het ge stegen te zijn tot 16291. Het deelnemen door de plaatselijke kiesvereenigingen aan de eerste werkzaamheden van de a.s. Provinciale Statenverkiezing was ook bijna algemeen; slechts twee van de 50 kiesvereenigingen zonden geen namen voor de groslijst in. De vergadering wees verder vieren zeven leden voor het College van Ad vies aan, bedoeld in art. 18 der statuten van den Bond, respectievelijk voorde provinciale kieskringen Utrecht I (stad) en Utrecht II (platteland). Gekozen werden vooreerst C. van 't Huilenaar, J. v. d. Nieuwenhuizen, f. Th. Nijkamp en dr. L. v. Romunde, allen te Utrecht en vervolgens de heeren N. Aarsman te Vinkeveen, C. de Bruyn te Wijk bij Duurstede, B J. Lenssink te Maarsen, B. v. Rijckevorsel te Baarn, A. C. M. Rijke te Amersfoort, H. J. v. Rooijen te Vleuten en Jos. Veldman te Zuilen. Op voorstel van Soesterberg werd verder de volgende motie aangenomen naar aanleiding van de godslasterende artikelen in „De Tribune": „De Bond van R. K. kiezers in den Rijkskieskring Utrecht, in vergadering bijeen, betuigt zijn adhaesie aan de motie der Federatie van R.K. Vrouwen bonden in Nederland, betreffende de godslasterende artikelen en teekeningen in „de Tribune", dringt er met den meeste klem op aan, dat onze wetge ving een spoedige aanvulling behoeft door het strafbaar stellen van Gods lastering en van een door haar kwet- senden vorm, onduldbare wijze meeningsuiling; besluit deze motie ter kennis te brengen van den minister van justitie, de leden der Tweede Ka- ner en de pers." CANDIDAATSTELLING VOOR DE PROV. STATEN. Dinsdag 10 Maart heeft de candi- daatstelling plaats voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten i Provincie Utrecht. Uit den Omtrek bij uitstek zijn voor de toekomstige echtgenooten en moeders, maar levens de gewenschte voorbereiding geven voor de meisjes, die de publieke huis houding naast het eigen gezin als werkkring willen of moeten verkiezen. Voor de vrouw die arbeid zocht in een voor de vrouwelijke geaardheid passende loopbaan, in het bibliotheek wezen, op huishoudscholen, bij middel baar onderwijs, bij maatschappelijk werk en in dergelijke betrekkingen, waarbij nog in het bizondar gedacht moet worden aan de ziekenverpleging, het Montessori-onderwljs, muziek en het teekenen, kan moeilijk een betere voorbereidende school uitgedacht wor den. Zij immers, leidt in de moeilijke jaren, met vermijding van alles wat lichamelijke of geestelijke overspanning zou kunnen veroorzaken, verstand en gemoed van het meisje volgens de behoeften van deze levensperiode. Deze methoden zouden ook bij het bizonder onderwijs nuttig toepassing kunnen vinden, wanneer de tijd ervoor rijp is. T. G. Barneveld Burgerlijke Stand. Geboren: Lubberta, d. van R. van Middendorp en M, v. d. Kamp. Janna, d. van G. Ansink en J. v. d. Brink. Gerard, z. van W. Bos en G. v. Elten. Jacobje Aaltje, d. van W. Ruiter en H. Gerritsen. Marinus, z. van J. Bakker en W. Boeve. Dirkje Johanna, d. van H. v. Midden dorp en T, Molenaar. Bertus Theo doras, z. van J. W. Koobs en G. L. Karsch. Jan Cornelis, z. van H. v. Manen en M. Soetendaal. Henriëtte, d. van D. A. v. Drenth en A. W. D. Huigen. jan, z. van L. Brons en j. Apeldoorn. Gerritje, d. van P. Copier en G. Donkersteeg. Janna, d. van G. H. v. d: Kuilen en G. Ri:~ wijk. Jantje, d. van A. Koudijs R. v. Wakeren. Cornelis. z. van D. v. d. Kamp en G. Zoonen. Onder trouwd G. v. d. Bruinborst en C. Brons. J. de Rijke en D. Mulderij. Ge trouwd H. W. Velis en G. v. Esveld. G. v. Zomeren en C. H. v. Storm- broek. G. Wijnveen en H. v. Ren- KANTOORBOEKHANDEL N F. d TULP Bi Unaestr. 68 to. Krommwtr. TEL 526 ENDURA Onbeperkte en voortdurende garantie selaar. J. Kuijt en E. v. d. Brink. C. v. d. Brink en H. Bos. Over leden Johanna W. Lindeboom, 8 mnd. Teunisje Apeldoorn, 28 jr., gehuwd met M. Heij. Maria J. A. Luyster- burg, 18 mnd. Hoogland Eenige dagen geleden werd de laatste les van de cursus in Varkenskennis gegeven. Men mag aannemen, dat deze cursus in een behoefte heeft voorzien. Het aantal deelnemers toch was 29. De varkensfokkerij en de varkensmes- terij zullen zich moeten aanpassen aan hetgeen de handel vraagt. Voor de Engelsche markt wordt het bacon- varken, voor het andere buitenland en het binnenland wordt eveneens een vleeschvarken verlangd, Om tot dat doel te komen, zijn opfok en voeding feitelijk nog van grooter belang, dan het soort varken. Voor onze streek zal vooral in aanmerking komen het „ver edeld Duitsch Landvarken". De vraag is thans weinig spek en vet, doch veel vleesch! Vette biggen kunnen nooit goede vleeschvarkens worden. Men moet een varken groeiende mesten en alle over tollige vetvorming vermijden. Biggen spoedig ruw voer bijgeven (gras, klaver, bieten). De biggen naar buiten; veel licht, lucht en beweging spaart voerl Alle afvalproducten van de boerderij aan de varkens opvoeren. Het is aan te raden met stamboek varkens te beginnen. Deze zijn gese lecteerd (uitgezocht) op uitwendige bouw en op vruchtbaarheid. Sg.-Hgl. Burgerlijke stand. Geboren: LeonaMus Johannes, z.v. J. v. d. Hoven en A- v. de Kletersteeg Petrus Antonius, z. v. J. v. d. Hoven en P. G. Boerssen. Ondertrouwd: J. Middelaar en L. M. Hilhorst. Hooglanderveen De Meisjes tooneel-vereeniging te Hooglanderveen gaf haar jaarlijksche uitvoering, die uitstekend geslaagd mag heeten. Opgevoerd werd: de H. Elisabeth, drama in 5 bedrijven en 2 blijspelen De geleende Koekepan en de Onte vreden Waschvrouw. Beide avonden was de zaal van het St. jozefgesticht vol en de meisjes gaven uitstekend spel te zien. Onder het talrijke publiek merkten e op den Zeereerw. Heer Pastoor J. M. Kniep, onzen oud-kapelaan E. Schweigmann en den Edelachtbaren Heer Burgemeester Grippeling. Mogen de ijverige leden van het tooneel nog vele uitvoeringen geven en de gezelligheid in Hooglanderveen op die manier verhoogen. BERICHTEN UIT AMERSFOORT R. K. KIESVEREENIG1NG Vrijdagavond vergaderde de R. K. Kiesvereeniging Recht en Orde in St. Jozef, onder leiding van den vice-voorzitter, den lieer L. van Loon. Na goedkeuring der notulen werd mededeeling gedaan van ingekomen stukken, waaronder een schrijven van de Kath. Raadsfractie, waarin werd kenbaar gemaakt de bereidwiltigheid tot hecht .contact. Het jaarverslag van den Secretaris Mr. Kooien gaf aan een beduidende stijging van 't ledental, hetwelk de elf-honderd reeds heeftjoverschreden, dank zij den ijver van actieve propa gandisten. De penningmeester, de heer W. A. Hertog, gaf een overzicht van den financieelen toestand, waaruit bleek, dat nog ruim honderd gulden in kas is. I Beide functionarissen oogstten wel verdiend lof voor hun bemoeiingen in het belang der vereeniging. De aan de beurt van aftreden zijnde bestuursleden, de heerer» J. van den Heuvel, W. A. Hertog, Mr. Kooien en W. van Koelen werden herbenoemd, terwijl in de vacature Zwart werd be noemd de heer J. van Wandelen. Vervolgens werden 12 afgevaardig den aangewezen voor de Bondsver gadering te Utrecht en de agenda dier vergadering besproken. Voor leden der prov. commissie van advies werden aangewezen de heeren Rijke en Sple- kertnann. Daarna kwam aan de orde de can- didaatstelling voor den gemeenteraad. Reglementairdaartoe bevoegd, werden door het Bestuur als zeven candidaten ;enoemd de aftredende leden Kraan, ipickermann, Van Beurden, Noord man en Thien, en de heeren W. van Koelen en H. Nieuwendijk. Het bestuur meende bij dezecandi- daatstellinggroeps-vertegenwoordiging te moeten toepassen en kwam zoo tot de volgende constellatie: ""'erkmansstandS. Kraan en W. van Koelen. 2. Middenstand: A.J. Spiekermann; H. Nieuwendijk. 3 Vrije Beroepen: G. Noordman; J. J. Thien. 4. Hoogere StandA. F. v. Beurden. Uit de vergadering werden daarna nog aanbevolen voor 1. Werkmansstand: J. Zwart ;J. van der Linden. 2. MiddenstandC. Hehenkamp, aftr. A. Luycx. 3. Vrije beroepenA. RijkeMej. Van Hamersveld. 4. Hoogere StandMr. D P. Hamers. De heeren mr. Kooien en Van Loon wenschten geen candidatuur te aan vaarden. De aanwijzing van candidaten door hettiestuur mocht in de vergadering niet onverdeelde instemming wekken. Er werd gevraagd de redenen aan te geven waarom het aftredende lid, de heer C. Hehenkamp niet werd voor gedragen van bestuurswege. Het bestuur beriep zich op zijn recht krachtens de bepalingen van het regle ment en was in geen enkel opzicht bereid eenigerlei mededeeling te doen over de motieven die geleid hebben de aanbeveling samen te stellen, zooals zij aan de vergadering werd aange boden. Overigens was ook aan de vergaderden voile vrijheid gelaten can didaten aan te bevelen voor plaatsing op de groslijst. Een motie van protest of afkeuring van het bestuursbeleid in deze werd ingetrokken, nadat was duidelijk ge maakt dat zulks gevolgen zou kunnen hebben, die in verband met de in uit zicht zijnde verkiezingen, stellig onge- wenscht geacht moeten worden. Bij de benoeming van zes leden voor het college van advies betreffende de candidaten voor het lidmaatschap van den gemeenteraad werden aange wezen de heeren: Van de Vlasakker, C. van Kalleveen, C. Tuithof, C. J. v. d. Heuvel, M. v. Wessum, Dr. F. C. Huygen. Deze heeren vormen nu, mét de bestuursleden, die geen candidaat den gesteld, de advies-commissie- Na rondvraag volgde sluiting. ST. JOZEF. Donderdag had de jaarvergadering ilaats van de R. K. Werkliedenver. it. Jozef. Nadat de Voorzitter een zalig nieuwjaar had gewenscht wilde hij in zijn openingswoord allereerst herden ken het overlijden van het bestuurslid den heer Koekoek. De heer Koekoek was geen man, aldus spr., die sterk op den voorgrond trad, doch wat hij voor de organisatie heeft gedaan deed hij goed. Staande hoorde men deze woorden aan. Wegens ziekte van den Adviseur installeerde de Voorzitter een zestal nieuwe leden. Door de Secretaris werd het jaarverslag over 1930 uitge bracht dat allereerst aanving eenige gedachten te wijden aan het ontslapen bestuurslid den heer Koekoek. Het keurige jaarverslag gaf een overzicht van de voornaamste gebeurtenissen in hei afgeloopen jaar en deed inzien dat er een opgewekt verenigingsleven heerscht en er vooruitgang te bespeuren is. De diverse onderafdeelingen werden besproken, als Hulp in Nood, dat een gevoelig verlies geleden heeft door het vertrek van Mej. Berk, Herwonnen Levenskracht, Centr. Spaarkas, Verz. Mij. Concordia, Eigen Huis, Eucharis- voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange dracht no. 4 Telefoon no. 304 en 097 Deskundige .oorlichting bg den aan- en rerkoop ran Effecten Verhuring van Lips afe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-depo3ito's rente 3'/» pet. tische Kring en Retraitepenning. De flnancieele verslagen luiden als volgt; Verslag Penningm. Inkomsten 1930: f4,839.07. Uitgaven: f4,704.35s. Ver slag buffet. Inkomsten(1,934.04. Uit- 'aven: 11,673.01. Verslag Kerstfeest- commissie. Inkomsten: f254.56. Uit gaven: f241.10. De financieele Com missie bracht dank aan den Penningm. voor zijn accuraat beheer. Begrooting 1931 werd vastgesteld op Inkomsten en Uitgaven groot f3,871.— met een post onvoorzien groot f80.75. Als bestuursleden werden herkozen de afgetreden leden B. v. Doorn, Jagers en J. Zwart en wegens bedanken van den heer B. Bekker in diens plaats G. Leijenhorst. Aan den heer Bekker werd dank gebracht voor het werk door hem in het belang van de organi satie verricht Van de rondvraag werd een druk gebruik gemaakt. HET HELLESTRAAT KWARTIER. Burgemeester en Wethouders maken bekend dat zij voornemens zijn den Raad een voorstel te doen tot ont trekking aan den publieken dienst van le. de Molenstraat; 2e. een gedeelte van het Piantsoen- West, gelegen tusschen de St. Joris- straat en Achter Davidshof. Op 10 Februari om 2 uur zal door hun College ten stadhuize zitting wor den gehouden tot het aanhooren van bezwaren tegen dit voorstel. Schriftelijke bezwaren kunnen vóór genoemden datum worden ingezonden aan het adres van den Burgemeester. R. K. SPAARBANK. Verslag 4de kwartaal 1930. Saldo per 30 Sept. 1930 f 320,744.60 Ingelegd: Oct. f 10,462.39 Nov. - 7,581.22 Dec. -18,214.65s - 36,258.26s Kantoorboekhindal Kantoormeubelen Schrijfmachines Lingutrut 34 Telef 628 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo-» digdheden. - Advertentie-Bureau Hebt II een Taxi of auto noodig Amersfoort. Terugbetaald: Oct. f 8,439.84 Nov. - 6,754.60 Dec. -13,787.18 f 357,002.86s 28,981.62 1328,021.24s Boekjes per 30 Sept. 1930: Totaal afgegeven 2735; waarvan nog in omloop 2189. Nieuwe boekjes in October 12; in November 2; en in December 2, zanten 16, totaal in omloop 2205. HET VERKEER. Burgemeester en Wethouders hebben bepaald dat gesloten zijn voor het berijden in ééne richting met rij-en voertuigen a. de Groote Haag vanaf den Arn- hemschenweg b. de Scherbierstraat, de Valkestraat, de Stoovestraat en de Nieuwstraat vanaf de Muurhuizen; c. de Muurhuizen vanaf de Nieuw straat tot de Langestraat; d. de Krankeledenstraat vanaf de Langestraat e. de Lieve Vrouwestraat vanaf het Lieve Vrouwekerkhof; f. de Langegracht vanaf de Zwanen- halssteeg tot de Langestraat; g. de Krómmestraat vanaf Achter het Oude Stadhuis tot de Langestraat, met uitzondering op marktdagen tot des namiddags 1 uur; h. de Groenmarkt vanaf perceel No. 3 tot de Langestraat; i. de Muurhuizen vanaf de Kerk straat tot de Langestraat j. de Vijver vanaf den Hof k. de van Persijnstraat vanaf de Wijersstraat. Verder: gesloten zijn voor het be rijden in ééne richting met alle motor rijtuigen a. de Groote Haag vanaf den Arn- hemscheweg b. de Scherbierstraat, de Valkestraat, Stoovestraat eo de Nieuwstraat vanaf de Muurhuizen de Muurhuizen vanaf de Nieuw straat tot de Langestraat d. de Krankeledenstraat vanaf de Langestraat e. de Lieve Vrouwestraat vanaf het Lieve Vrouwekerkhof; f. de Langegracht vanaf de Zwanen- halssteeg tot de Langestraat; g. de Krómmestraat vanaf Achter het Oude Stadhuis tot de Langestraat met uitzondering op marktdagen tot des namiddags 1 uur: h. de Groenmarkt vanaf perceel i. 3 tot de Langestraat; i. de Muurhuizen vanaf de Kerkstraat tot de Langestraat; j. de Vijver van den Hof; k. de van Persijnstraat vanaf de Wijersstraat. En ten slotte gesloten is voor het berijden met rijwielen de Langestraat des middags van 12 uur tot 1.30 uur des nam. van 6 uur tot 10 uur. Nieuwe Boeken in de R.K. Open bare Leeszaal en Bibliotheek aan de Nieuwstraat Cohen de Vries, Uit de school geklapt. Godefroy, Handboek voor kunstge schiedenis, stijl- en ornamentleer. Hoogewerff, De heksenhamer. Kentie, Gewapend-beton in het gebouw. Krebs, Wat geen oog gezien heeft" F. von Lama, Therese Neumann van Konnersreuth. De ontwikkeling der natuurwetenschap pen in Nederland, gedurende de laatste halve eeuw. S. Rombouts, Geweten en gewetens vorming. A. van Schendel, Het fregatschip Jo hanna-Maria. Dr. J. Scheurer, verplichte verzekering en de anti-revolutionnaire partij. M. de la Taille, Eucharistie en ver lossing. Fr. Zoepfl, Deutsche Kulturgeschichte. Vom 16 Jahrhundert bis zur Gegen- wart. De Amersfoortsche Kunstkring or ganiseert eene tentoonstelling van Beeld houwwerken en Grafisch werk van Renée Sintenis in het gebouw van de stichting „De armen de Poth", Coninck- straat 41 (bij de Kamperbinnenpoort), geopend van 7 Februari tot 22 Feb. 1931, Dagelijks van 10 tot 4 uur. Opening 7 Februari a.s. om 3 uur. Toegangsprijs voor niet-leden f0.25. BU Griep en Gevatte koude Sanaplrin-tabletten, Buisje 75, 40, 25 cent. Bi) Hoesten en Brochitls Anga-siroop. Flacons i I gld. c rogisten.

De Eembode | 1931 | | pagina 1