Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken CONKLIN VULPENHOUDER Koopt uw Schiiifnaebiii Bij Griep Abonnementen kunnen élke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 8 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f t.10 De €embode Advertentièn 26 cent per regel. BtUgke tarieven voor handel en nijverheid bg geregeld advef- teeren. Advertentièn moeten Dinedag en Vrijdag den morgen tgn vóór 8 Kantoor en Drakkerl] Lingegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Vier en veertigste Jaargang Verschllnt eiken Dinsdag- en Vrl|dagmlddag - Post-giro no. 44234 Vrijdag 27 Febr. 1931 No. 95 Vleierij kan slechts hem welgevallig zijn, die met een dwaas of een schoot hondje gelijk gesteld wil worden, of die onverschillig is voor wi liefde en eerlijke trouw aan overtuiging Epistel en Evantfelle. 2e Zondag van de Vasten. Les uit den eersten brief van den H. Apostel Paulus aan de Thessalonicen- sen; IV, 1—7. Broeders! Wij bidden en smeeken u in den Heer Jesus, dat, gelijk gij van ons ontvangen hebt hoe gij moet wandelen en Qode behagen, gij aldus ook wandelt, dat gij overvloediger worden moogt. Immers weet gij, welke voorschriften ik u door den Heer Jesus gegeven heb. Want dit is Gods wil: uwe heiligmaking: dat gij u onthoudt van ontucht, dat een ieder van u zijn vat wete te bezitten in heiligheid en eer, niet in drift der begeerlijkheid, gelijk ook de heidenen, die God niet kennen; en dat niemand zijnen broe der verdrukke of in de zaak bedriege want de Heer is een wreker van dit alles, gelijk wij u te voren gezegd en betuigd hebben. Want God heeft ons niet geroepen tot onreinheid maar tot heiligmaking, in Christus Jesus onzen Heer. EVANGELIE volgens den H. Mattheiis; XVII, 1—9 In dien tijd nam Jesus Petrus, Jaco bus en diens broeder Joannes met Zich en leidde hen, afzonderlijk, op een hoogên berg; en Hij werd voor hen van gedaante veranderd. En Zijn aan gezicht blonk als de zon, en Zijne kleederen werden wit als sneeuw. En zie, hun verschenen Mozes en Elias, met Hem sprekend. Petrus nu nam het woord op en zeide tot Jesus: Heer! het is ons goed hier te zijnLaat ons, zoo Gij wilt, hier drie tenten maken, voor U ééne, voor Mozes ééne en voor Elias éénel Terwijl hij nog sprak, zie, overschaduwde hen eene lichte wolk; en zie, eene stem uit de wolk, zeide: Deze is mijn beminde Zoon, in wien lk mijn welbehagen heb; hoort Hem! En de leerlingen, het hoorende, vielen op hun aangezicht neder en vreesden zeer. En Jesus naderde en raakte hen aan; en Hij sprak tot hen: Staat op en vreest niet! En hunne oogen op slaande zagen zij niemand djin Jesus alléén. En terwijl zij den berg afdaal den, gebood Jesus hun en zeide: Openbaart dit gezicht aan niemand, totdat de Zoon des menschen van de dooden is opgestaan. Liturgische Kalender. Week van 1-7 Maart. Zondag 1. 2e Zondag v. d. Vasten. Mis Reminiscere, zonder Gloria, 2e geb. H. Suitbertus. Maandag 2. Mis van Maandag in deze week, 2e geb. A cunctis, 3e geb. Omnipotens. Dinsdag 3. Mis van Dinsdag in deze week, 2e en 3e geb. als Maandag. Woensdag 4. H. Albricus (Nederl.) 2e geb. H. Casimirus, 3e geb. en laatste Evang. v. d. dag, 4e geb. H. Lucius. Donderdag 5. Mis van Dond. in deze week, 2e en 3e geb. als Maandag. Vrijdag 6. H.H. Perpetua en Felicitas. 2e geb. en laatste Ev. v. d. dag. Zaterdag 7. fcf. Thomas Aquino, 2e geb. en laatste Ev. v. d. dag. Credo. JOH. DE HEER VARKENSMARKT TEL. 1309 AMERSFOORT Piano- en Orgelhandel Ben goede reed: Eerst even b!J ons komen kijken. op Zijn vraag „voor wien houdt gij mij" getuigd: Gij zijt de Christus, de Zoon van den levenden God" doch er werd van hen een buitengewoon sterk geloof vereischt om den Meester als den Zoon Gods te blijven erkennen, wanneer Hij werd gevangengenomen, openlijk des doods schuldig verklaard, tusschen twee moordenaars voortge- sleurd en ter dood gebracht. Om nu allen twijfel te voorkomen en om hun een overtuigend bewijs van Zijne God heid te geven, nam Jezus, komende langs den berg Thabor, drie Zijner leerlingen met Zich om Hem op den berg in al den luister Zijner goddelijke Majesteit te aanschouwen. Dit verhaal van Jezus' verheerlijking moet ook ons in het geloof versterken, bijzonder nu wij de Vasten-meditaties aanhooren over het lijden van den Zaligmaker, over Zijn diepe vernede ring en versmading onder de handen der booswichten. Hij had legioenen van Engelen kunnen gebieden om het geweld Zijner vijanden te verijdelen, maar Hij heeft al Zijn lijden vrijwillig, uit liefde jegens ons, willen ondergaan. Maar bovendien wordt ons deze ver heerlijking van Christus door de H. Kerk voorgesteld in de vasten tot onze troost en onze opwekking, om ons te doen zien wat ook wij te wachten hebben als wij nu in vasten, in ver sterving en berouw voor onze zonden boeten en oprecht rouwmoedig tot God terugkeeren, volgens de vermaning van den Profeet Joël: „Bekeert u tot Mij, uit geheel uw hart, in vasten, in tranen en geween." Dan zullen ook wij eenmaal en wel voor eeuwig verheerlijkt worden en het goddelijke Wezen aanschouwen, gelijk het is. Petrus was reeds verrukt van vreugde toen hij nog maar een straaltje van dien bemeischen glans zag. Met welk een zaligende vreugde zullen wij dan verzadigd worden als ons in den Hemel de heerlijkheid des Heeren zal geopenbaard worden en wij niet alleen in het gezelschap van Mozes en Elias maar in het zoete gezelschap van millioenen Engelen en Heiligen zullen opgenomen worden! Laat dit ons dan aanmoedigen om ons door vasten, versterving en boetvaardigheid tot dien gelukkigen staat voor te be reiden. Om met Jezus verheerlijkt te worden moeten wij ook met Hem langs den weg van lijden tot die heerlijkheid opklimmen. KANTOORBOEKHANDEL «F.A.TULPH Langostr. (8 to. Krommostr. TEL 326 ENDURA Onbeperkte en voortdurende garantie Evangelie verklaring. 2e Zondag in de Vasten. Het voornaamste oogmerk, waarom de Zaligmaker zijn heerlijkheid aan eenige zijner Apostelen openbaarde, is geweest hen te overtuigen van zijn Godheid, hun geloof te versterken en hen voor te bereiden opdat zij bij zijn aanstaanden dood getrouw zouden blijven. De Heer had zijn Apostelen reeds verwittigd van het lijden en den dood die Hem te Jerusalem wachtten. „Kom, laat ons opgaan naar Jerusalem en ziet de Zoon des menschen zal wor den overgeleverd in de handen Zijner vijanden." |ezus voorspelde hun dif opdat zij, als het gebeurde, niet klein moedig zouden worden en twijfelen aan Zijne Godheid. Voorzeker zij hadden Het Vereerens waardig Sacrament van Mirakel te Amsterdam 134S. In het jaar onzes Heeren 1345 werd te Amsterdam een geacht en braaf man doodelijk ziek. Bezorgd voor zijn eeuwige zaligheid, verlangde hij zich op den dood voor te bereiden door de H.H. Sacramenten der Kerk en vooral door het ontvangen van de Allerheilig ste Eucharistie, om zich aldus van te voren te versterken voor een verschei den, een christenman waardig. Doch toen hij de H. Communie met allen eerbied genuttigd had, moet hij braken vanwege zijn hevige ziekte. Zij, die hem verpleegden, vingen hetgeen hij opgaf in een vaatwerk op en wier pen dit in het haardvuur, omdat daarin niets van de H. Hostie ontdekt was 's Anderen daags, toen een der vrou wen, die den zieke verpleegden, last van de koude had, ging zij naar den haard en zag de H. Hostie midden in het vuur ongeschonden en stralend. Geheel ontsteld haalde zij Deze zon der eenig letsel voor haar hand uit het vuur, riep een mede-verpleegster en liet ze haar zien. Na veel malen de H. Hostie bezien en betast te heb ben, werd Deze volgens gezamenlijk overleg in een schoonen linnen doek gewikkeld en zóó weggesloten in een beurd was. De man opende, in zijn begeerte om het wonder te zien, de kist en nam de H. Hostie in de hand; en zie, Zij bewoog, en behield, weer in de kist neergelegd, duidelijk de teekenen der aanraking van 'smans vingeren. Toen dat treffelijk mirakel, dat zoo verwonderlijk met de H. Hostie gebeurd was, den kapelaan der Sint-Nicolaas- kerk ter oore was gekomen, begaf deze zich naar voornoemde plaats en, na zekerheid over het gebeurde verkregen te hebben, sloot hij de H. Hostie met den meesten eerbied en onder nederig verzuchten, in een pyxis en bracht Haar zonder uiterlijke praal naar de kerk terug. Maar wijl God wilde dat Zijn werk tot vermeerdering Zijner glorie aan 't licht gebracht zou worden, hadden hier al heel spoedig verschillende wonder lijke dingen plaats: tot tweemalen toe werd de heimelijk ter kerke gebrachte H. Hostie in de kist teruggevonden en hierdoor werd de kapelaan aangezet om het gebeurde bekend te maken aan hoogeren en wijzeren dan hij zelf. De echtgenoot nu van de tweede ziekenverpleegster, die zijn vrouw ver boden had dat mirakel te openbaren, was zeer ontstemd, dat de zaak door heel de stad ruchtbaar geworden was en, zooals de aard der menschen is, verschillend beoordeeld werd. Terwijl hij misnoegd tegen haar uitvoer (alsof zij door haar babbelachtigheid deze ontroering en dit gepraat in de stad had veroorzaakt), viel zijn eigen kind van z'n knieën in het vuur; aangetast 'door epilepsie, viel het nadien meer malen en bezeerde zich ernstig. Toen erkende de vader zijn schuld, en na dat hij met zijn vrouw en zijn bloed verwanten in linnen kleeren en barre voets de H. Hostie had bezocht en vereerd, werd zijn kind beter en had volstrekt geen last meer van zijn val lende ziekte. Door de wonderlijke teekenen, welke het den almachtigen God alzoo be haagde te wrochten, werden de geeste lijkheid en de burgerij in katholieken ijver ontstoken om Hem, volgens plicht, eer en dank te brengenen zij brach ten het Allerheiligste Sacrament met groote plechtigheid en overvloedig smeekgebed van die bescheiden en minder behoorlijke plaats, waar Het tot dusverre bewaard werd, naar aanwendde om het H. Sacrament te behouden, en wel allereerst om de sloten door den smid te laten openen, teneinde Het naar een andere plaats over te brengen, het gelukte niet, maar dt> werktuigen sprongen óf terug óf ufceen, omdat het den almachtigen Ood behaagde, nog een groot en voor allen duidelijk te kennen wonder te werken. Want hoewel de hulzen der burgers en het heiligdom door het vuur ver teerd waren, vond men na het blus- schen van den brand, tusschen de puin- hoopen en verkoolde balken de pyxis, waarin de heilige miraculeuse Hostie gesloten was, geheel onbeschadigd terug; ja zelfs het velum, waarmee de pyxis gedekt wordt, was niet verbrand. Dit wonderbaar bewaard blijven van het Vereerenswaardig Sacrament in dien zoo zwaren en schadelijken brand, werd spoedig door heel Holland en langzamerhand nog verder bekend. Het gevolg was dat niet alleen de Amster dammers, maar ook de inwoners van ardere steden in en buiten Holland, ontstaken in grooter godsvrucht en eerbied voor het „Sacrament van Mi rakel" en dat een nieuw heiligdom werd opgetrokken, dat ën in bouw èn in binnenversiering veel meer dan het eerste uitmuntte door kunstzinnige pracht. De almachtige God, Die door Zijn krachtdadige en bovennatuurlijke wer ken bewees, die plaats en de stad Amsterdam lief te hebben, vermenig vuldigde ook nadien èn in getal èn in gehalte Zijn wonderlijke teekenen, niet slechts in dit heiligdom maar ook in nabije en verwijderde steden en streken, tot hulp en troost van degenen, die met een nederig hart en een aandach tig gebed, hunne toevlucht namen tot het Vereerenswaardig Sacrament. ^)nder dezen behoorde ook de graaf van Holland en Roomsch keizer Maxl- miliaan. Toen deze in 1479 doodelijk ziek was, verplichtte hij zich door een gelofte het Sacrament van Mirakel te Amsterdam te bezoeken. Hij werd beter, volbracht hetgeen hij God beloofd had en schonk o.a. aan de stad Amsterdam het voorrecht zijn keizerlijke kroon boven haar wapen te voeren. beoordeeld. Blijkens het Voorloopig Verslag be treurden enkele leden de oplossing die de minister ten slotte aan het Amster- dam-Rlinvraagstuk heeft gegeven na aanvankelijk de voorkeur te hebben aan het Ocldersehe Vallei- gegeven Binnenland Zij hoopten dat de minister bereid wordt bevondén de totstandkoming van een kleiner kanaal door de Oeldcrsche Vallei mede te helpen bevorderen opdat althans een deel van de van deze kanalisatie verwachte voordeelen alsnog zouden kunnen worden ver kregen Eenige leden wezen er op, dat de minister in de Mem. van Toelichting te kennen gaf: „Zoo gesteld is onder- geteekende van oordeel, dat het alge meen Rijksbelang eerder zou leiden tot de keuze van een Oelderschc Vallei-kanaal". Zou het niet mogelijk zijn, zoo vroe gen deze leden, het Geldersche Vallei kanaal door de Zuiderzee toch aan te leggen, zonder dat dit met de Zuider zeewerken verband behoeft te houden. Verder spraken deze leden de hoop uit, dat de minister er alsnog toe zou kunnen besluiten van inzicht te anderen. NESTKASTEN VOOR NUTTIQE VOOELS. De Plantenziektenkundige Dienst te Wagcningen vestigt nogmaals de aan dacht van alle bezitters van bosschen, houtopstanden en parken (gemeenten, instellingen en particulieren) op de wcnschelijkheid van het ophangen van nestkastjes, als broedgelegenheid voor insecten-etende vogels. Uiterlijk In Maart moeten deze kastjes opgehan gen worden. Voor het gebruik van nestkastje! met de bedoeling groote terreinen var vogels te voorzien moet gerekend wor den op I kastje per H.A. In het bijzonder wordt ook de aan dacht gevestigd op het aanbrengen van broedplaatsen voor grootere vogels, als spechten, uilen, kauwen, kleine boschduiven. Aanwijzingen hierover worden ver strekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen. of noomt eon abonnement voor onder houd van uw schrijfmachine bi] H. ELZEHAAR KANTOORBOEKHANDEL Q LANGESTRNAT 84 TEL. 528 Hier werd dat „Sacrament van Mi rakel" al spoedig onder toenemende devotie èn door de inwoners èn door die van buiten in breede scharen be zocht. En opdat zou blijken, dat die vereering en dat huldebetoon welbe- hagetijk was aan God, prentte Hij dat in door het toenemen van Zijne buiten gewone werkingen en wonderdaden. Het huis, waarin het eerste mirakel gebeurd was, werd afgebroken de plaats daarvan werd een heiligdom gebouwd; de groote liefde en vrijge vigheid van degenen, welke die plek bezochten, maakten dit mogelijk. Eene vereeniging van geestelijken werd opgericht om dagelijks het H. Misoffer op te dragen, de Kerkelijke Getijden te zingen en christengeloo- vigen geestelijke hulp te verleenen. Te dien einde werden èn aan hen èn aan hunne medehelpers, bedienaren en medebroeders bijzondere aflaten ver leend door den Apostolischeu Stoel, door Kardinalen en door de Bisschop pen van Utrecht. Op den 25en Mei van het jaar 1452 brak in Amsterdam een felle brand uit, waardoor ruim de helft van de stad en o.a. ook het heiligdom van het Vereerenswaardig Sacrament, de H. Stede in de Nieuwe-Zijds-kapel, een DE STATENVERKIEZINGEN. De uitslag van de stemmingen in de R.K. Kiesver. in de provincie Utrecht voor de groslijst is van dien aard, dat in de volgorde van het Politiek Advies geen verandering komt. De candidaten, aanbevolen volgens het advies komen dus in dezelfde volgorde op de defini tieve candidatenlijst. De volgorde der candidaten van de voor beide Provinciale Kieskringen Utrecht l (stad) en Utrecht II (provincie) gecombineerde definitieve candidaten lijst wordt dus: 1. G. H. J. v. Spanje, aftr., Utrecht. 2. C. Knigge, aftr., Wilnis. 3. J. G- Suring, aftr., Maarssen. 4. A. H. Smulders, aftr., Utrecht. 5. A. J. de Goeij, aftr., Montfoort. 6. H. J. C. Venings, Amersfoort. 7. Mr. H. W. de Vink, aftr.. Utrecht. 8. |hr. Mr Dr. K. de Wijkerslooth de Weerdesteijn, aftr., Utrecht. 9. W. v. Hengel, aftr., Achterveld. 10. J. H. v. d. Wurf, aftr., Utrecht. 11. Mr. H. J. Scholtens, aftr., Houten. 12. H. L. Boerrigter, Utrecht. 13. P. H. J. Steenhoff, Baarn. 14. J. W. Stokman, Wijk bij Duurstede. 15. G. D. Zegers, Utrecht. 16. Mej. M. J. C. Orth, Soestdijk, 17. W. J. Andriessen, Utrecht. 18. F. Twaalfhoven, Utrecht. 19. G. J. Noordman. Amersfoort. 20. H. F. v. Hazendonk, Schalkwijk. Daar de heer Scholtens zich te Den Haag vestigde, komt de heer Steenhoff op diens plaats op de candidatenlijst en wordt dus no. 11. In verband daar mede schuiven een plaats op, de andere candidaten uit den Prov. Kieskring II- Wilhelmus Christianua, z. v. A. O. Butzelaar en M. v. Renawoud. Wilhelmus Evcrardus, z. v. W. de ter en M. Voskuilen. Wilhelmus Qijsbertua, z. v. G.F.S. v. Hofslot en B. Voskuilen. Hendrik, z. v. J. de Bree en E. f. Ijken. Johannes, x. v. J. de Bree en E. Muls. Jacques Petrus, z. v. L P. Smit en I. P. A. M. Kuypers. Petronella, d. v. D. Hols en P. v. d. Akker. Overleden: Dirkje v. der Tweel, 81 jr., wed. v. J. Stalenhoef. Joannes Stalenhoef, 47 jr., wedn. v. M. O. Kamerbeek. Alfred J. A. A. Rothpletz, 89 Jr., wedn. v. A. J. Danlëls. Hcndrlka de Krulf, 73 Jr., echtg. v. A. v. d. Broek. Akke Joustra, 70 jr., wed. v. C. de Gerardus J. de Jong, 78 jr., wedn. L. H. M. v. d. Zande. Gijsken Muller. 73 jr., echtg. v. H. Boersma. Bonnardus A. Kok, 72 jr., echtg. v. M. B. Jonkman. EEN NIEUW SOORT PLOEG VAN MASSEY-HARRIS. Door de Massey-Harris wordt een nieuw model ploeg in den handel ge bracht, dat waarschijnlijk een zeer groote verbetering van de thans ge bruikte zal blijken te zijn. Eigenlijk is het werktuig niet alleen ploeg, maar tegelijk eg. Het wordt Grond Pulverisateur ge noemd. Misschien in goed Hollandsch beter „Grondverkruimelaar". Achter het ploegllchaam is een as geconstru eerd, waarom een aantal schoependalen draaien, welke bewegen in een richting, die loodrecht staat op die van de be- wegenden grond. Daardoor wordt de grond stuk geslagen en sterk verkrui meld. Een ploegvoor krijgt men er dus niet mede. Het land is dadelijk zaai- klaar. Het wordt dus een concurrent van de freesmachine en naar te voor zien staat een ernstige concurrent, daar de kruimelaar ook onafhankelijk van de ploeg gebruikt kan worden. Heeft men b.v. het land op de wintervoor geploegd, dan kan men in het voor aar met de verkruimelaar de grond aan£ljnevjuuuciu. vuuittaci lij uauucii kist. Niet lang daarna kwam de echt-1 oicue m ue mcuwe-zijQi vele wonderen Zijner Goddelijke al-[genoot van de mede-verpleegster in dat prooi der vlammen werd. macht gezienPetrus had wel openlijk [huis en deze vertelde hem wat er ge- Ofschoon men bezorgd alle moeite GELDERSCHE VALLEI-KANAAL. Het ontwerp betreffende den aanleg van een kanaal vak ten behoeve van de scheepvaart-verbinding van Amster dam met den Rijn is, nadat de Tweede Kamer het had aanvaard, in de Eerste Kamer beland. In dit gezelschap werd het aange boden plan niet onverdeeld gunstig Kring „Amersfoort" von J. Boerenbonden. Dc Kring „Amersfoort" van jonge Boeren Bonden die korte tijd geleden is op gericht, houdt op Woensdag 4 Maart a.s. haar eerste „Kringdag". Deze wordt gehouden te Amersfoort. De dagorde is als volgt 9 uur. H. Mis in de kerk van O. L. Vrouw aan de Langegracht. 10 uur. Opening van de vergadering in het gebouw „St. Joseph" in de Lieve Vrouwestraat. Rede van de'Zeereerw. heer Pastoor Vossenaer uit Soest, over: „Het karakter van de jonge man". 11 uur. Rede van den heer v. Koe verden uit Buren, lid van de Zuider zeeraad over: „Het Zuiderzeevraag- stuk. 12—1 uur. Pauze. 1 uur. Heropening. Rede van de WelEdel Zeergel. heer Stuivenman, Directeur van M.C.S.U. te Utrecht, 'erBetere Melkwinning". 2 uur. Film van het Land- eu Tuin bouwkundig Bureau der j. O. Farben- industrie te Amsterdam:- Daarna slotwoord van den Voorzitter. Tol deze „Kringdag" worden uit- genoodigd de J. B. Bonden van Hoog land, Hooglanderveen en Soest met hun geestelijke en technische adviseurs. Behalve deze zijn nog vele geestelijke en wereldlijke autoriteiten genoodigd. Welnu B. Bonden komt die dag als één man op. Voor uw belangen is hetvan uw opkomst zal 't slagen geheel afhangen. Sg. te Hgl. neens zaaiklaar maken. Het instrument werd op de groole tentoonstelling te Keulen vertoond. Het is alleen ver krijgbaar voor de motor-tractie (tractor). BURGERLIJKE STAND. Gemeente Soest. Geboren: Willem, z. v. A. v. d. Zalm en C. J. Siemerink. Cornelis, z. v. H. Meurs en A. J. Berk. Jacoba, d. v. J. Maat en A. J. Siebelink. Dirk, z. v. D. Goede en M. A. M. van El. Jan, z. v. J. W. Veldhuizen en S. ijlsma. Jan Hendrlkus, z. v. M. J. v. Breuke- len en C. Bosman. Johannes Gerardus, z. v. O. v. Logte- stijn en C. A. Hilhorst. Douwe, z. v. H. de Jager en A. de Vries. Johanna Wllhelmina, d. V.A.P. Hil horst en D. v. Eyden. Kerknieuws. RETRAITEWERK. 1930 werd in het St. Alfonsus- Retraitenhuis te Amersfoort aan diverse relraiten deelgenomen door 18 personen uit Achterveld; 224 uit Amersfoort; 52 uit Baarn4 uit Barneveld5 uit de Bildt; 3 uit Bilthoven; MuitEcm- nes37 uit Hamersveld47 uit Hoog land 6 uit Hooglanderveen10 uit Maarn6 uit Nijkerk22 uit Soest 8 uit Soesterberg; 536 uit Utrecht; 39 uit Zeist. Influenza en gevatte koude zullen Mljnhardi's Grloppoodera U spoedig helpen. PrIJt per poeder 8 cent et per doos 43 cent. Zoowel op de poeder als

De Eembode | 1931 | | pagina 1