VROOM 6 DREESMANN Voorjaars-aanbiedingen Uitverkoop tegen zeer lage prijzen VROOM DREESMANN Het beste Adres G. KEUNEKE A. h. VAN NIEUWKERK De JUMBO Schoen Krommastr. 22 - te!. 1171 Telefoon 158 Volleatof met ultgeschulpte rand 0.59 Volleatof, m. uitgewerkte rand, z. mooi 0.75 Bijzonder mooie qualitelt 1.15 Marquisette met Valencienne kant, zeer nieuw 1.60 Geblokte Volleatof, 90 cM. breed, zeer mooie quallteit 0.47'/, Dito in streepen 0.59 Etamlne, dubbel breed, met gekleurde ruiten, kleurecht, extra voordeellg 0.15 Dito met gekleurde streepen 0.171/» Dubbelbreed wit etamlne, zeer mooie qualitelt 0-22'/i 150 c.M. breed etamlne, geblokt 0.34 Dubbelbreed Allover.ln diverse nieuwe dessins 0.49 0.34 0.29 0.17'/. Langestraat Amersfoort Zeer mooie qualiteiten en dessins 0.95 0.85 0 69 0.55 Zeer mooie mysteres IOOX'55 0.59 Betere qualiteit 0.89 Zeer mooie mysteres, arabe kleur, iets aparts, 130 X 220 2.75 Bijzonder mooie quallteit mysteres 4.50 3.75 2.90 Afgepaste Bagdad Stores, zeer voor deelig, per paar 6.20 4.40 Bijzonder mooie qualitelt, maat 130 X 300 12.50 9.50 Zeer zware qualitelt, in geheel nieuwe teekeningen 16.— Ruige Cocos deurmatten, z. voordeelig 0.89 Gaoote maat 1.20 Vestibule n i 100X100 5.50 goedkoop Zwaardere qualitelt 0.49 0.39 Zeer zware deurmatten 0.59 Cocos closetmatten 40X70 1.15 46 X 86 1.80 Chinamatten 140 X180, reclameprijs 0.59 Zware qualiteit 140X180 0.95 Extra zware mat 140X180 1.45 Extra zware mat 160X 240 2.25 Bijzonder aanbieding China mat 180X230 1.85 Cocoslooper, zeer voordeelig 50cM.br. OATI, 65cM.br. 0.65 Cocoslooper en tapijt, de beste qual. zeer mooie dessins 50 cM. breed 0.80 70 1.05 180 200 Bij alle Cocosloopers leveren wij bij passende gang- en deurmatjes in diverse qualiteiten Vloerbedekking 183 cM. breed, extra voordeelig 0.97 Stragula 183 cM. breed 1.35 200 cM. breed 1.45 Ziet onze speciale Voorjaars-Etaiages! voor Damestasschen Koffers Bit alle soor ten fijne Lederwaren LANGESTRAAT I05-AMERSF00RT Meer dan 20 verschillende modellen Clubfeauteuils, Verstelbare Ligstoelen, Theemeubelen, Buffetten, Dressoirs Beekensteinschelaan Tel. 543 Beekstraat Denkt U om onze CAïRO KLEEDJES 140 lang 70 br., voor slechts f5.90 BERICHTEN UIT AMERSFOORT GEMEENTERAADSVERKIEZING. De candidaatstelling voor de ver kiezing van 25 leden van den gemeente raad is bepaald op Dinsdag 12 Mei. De stemming zal worden gehouden op Woensdag 24 Juni. Langs Laan 1914 is een 21-jarige jongeman, genaamd Italiaander uit Am sterdam in bewusteloozen toestand aan getroffen. Hij is door een passeerende auto naar het politiebureau overge bracht. Een geneesheer moest over vermoeidheid constateeren. De jonge man, die van Zwolle kwam, had reeds eenige dagen geloopen om werk te vinden. GEZELSCHAP STILLE OMGANG. Het bestuur van bovengenoemd Ge zelschap, bericht de deelnemers van den Stillen Omgang, dat wegens een nieuwe verlaging der larieven voor gezelschapsvervoer, de prijs per reis naar Amsterdam thans is vastgesteld op f 1.75. 't Gewichtig besluit van den ge meenteraad tot verkoop van de terreinen begrensd door St. Jorisstraat, Hellestraat en Plantsoen is het bereiken van een sedert jaren nagestreefd doelKrot opruiming in het Hellestraat-kwartier. Sinds lang was de gemeente doende in die wijk achtereenvolgens woningen aan te koopen en heel wat „onbewoon- baars"iszoo langzamerhand opgeruimd. Nu zal het restant wel volgen en een nieuwe wijk met moderne ge bouwen, woningen en winkels gaat op het oude bolwerk Rommelenburg verrijzen. KIEZERSLIJST. Burgemeester en Wethouders maken bekend, dat de door hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1931-1932 van 23 Februari tot en mei 16 Maart 1931 op de Secretarie der gemeente (bureau Bevolking, kamer 3) voor ieder Ier inzage is nedergelegd en, tegen betaling der kosten, in afschrift en stemdistrictsgewijze in uittreksel ver krijgbaar wordt gesteld. R.K. SPAARBANK. Verslag over de maand Januari 1921. Per 31 Dec. 1930 aan inleggers ver schuldigd: f 328.021.24s Ingelegd in Januari - 12.597.72 GEMEENTERAAD. In de Dinsdagavond gehouden ver gadering van den gemeenteraad werden verschillende ingekomen adressen ge steld in handen van Burg. en Wet houders om advies. De nota betreffende de kosten van het maken der plannen voor de alge- meene begraafplaats ad f 3750, gaf den heer Spiekermann aanleiding te vragen of de eerste opzet niet te royaal was geweest en of het geen besparing zou hebben gegeven wanneer de eigen dienst direct het plan had opgezet. Wethouder Ruitenberg wees er op dat toen men indertijd met de voor bereiding aanving, de technische dien sten overbelast waren. Toen de stads architect later zijn plannen gaf, bleek dat deze niet zouden passen wanneer niet het plan van aanleg werd gewijzigd. Daartoe werd overgegaan en zulks bracht weer de beduidende besparing van ongeveer 50 duizend gulden. Het verzoek om financieele steun voor de slichting van een Chr. land bouwschool werd ingetrokken. Aan den heer J. P. van Buijtenen werd overeenkomstig zijn daartoe ge daan verzoek eervol ontslag verleend als lid der Commissie van toezicht op het Lager onderwijs. Besloten werd gelden beschikbaar te stellen voor den bouw van een achtste klasse-locaal bij de R. K. Jon gensschool aan de Paulus Borstraat. Aangenomen werden de voorstellen tot toekenning van voorschotten op de vergoeding ex art. 101 derL.O.-wet 1920 aan besturen van bijzondere lagere scholentot toekenning van vergoeding voor vakonderwijzers aan bijzondere lagere scholen en tot toekenning der vergoeding ex art. 100 der L.O. wet 1920 (boventallige leerkrachten) over het jaar 1929 aan eenige bijzondere schoolbesturen. Goedgekeurd werd dat de gemeente zal toetreden tot de vereeniging voor Baconcontrole, nadat de heer van Beur- overweging had gegeven nauw gezet te waken over de stempels. Aan Dr. Schreuder werd eervol ont slag verleend als gemeente-arts met dankbetuiging. Den vöormaligen autobus-onderne mer Hilversum werd alsnog eeneschade- loosstelling van f 1800 toegekend. De posten voor werkverschaffing werden beduidend verhoogd, de hoogere opbrengst der belastingen maakt zulks mogelijk. De bouwsom voor het gymnasium werd met f28000 verlaagd. Van P. v. d. Berg werd nog een huis f 96 I aan de Hellestraat voor f3000 gekocht. Terugbetaald ut Januari - 11.656 98 I v0or volkswoningbouw aan de Kruis- f328.961.98s(kamp werd bouwterrein verkocht tot Boekjesper3f December 1930:2776,1 een bedrag van f23.500. ieuwe boekjes 25, nog in omloop 2230. Verder voor gelijk doel in het Soes- terkwartier tot een bedrag van f 37.700. Het voorstel tot verkoop van f 20.000 grond aan het eind der Zonnebloem straat voor het bouwen van een spoor wegviaduct ter vervanging van den spoorweg-overgang bij Birkhoven werd aangehouden, nadat de heer Verheij had gewezen op verkeersmoeilijkheden die vooraf dienden te worden opgelost. Na ongeveer een uur lang „geheim" te hebben vergaderd, kwam aan de orde het voorstel tot verkoop van het Hellestraat-kwartier. Met algemeeee stemmen werd daartoe besloten. Aan de Huishoudschool leeren de meisjes onder meer koken, bakken en braden. De spijzen die bij de practische lessen worden geproduceerd, werden ten deele benut in het internaat, ten deele aan particulieren verkocht. Hierdoor, zoo beweren de Amers- foortsche koks, worden we in ons be drijf benadeeld, en de heer Van Tel lingen vroeg van gemeentewege daar tegen maatregelen te nemen. Het bestuur der school had op ver zoek een en ander nader zakelijk toe gelicht en B. en W. meenden goed te doen het hierbij te laten. In overweging werd nog gegeven dat de koks het voedsel-surplus zouden koopen om verkoop aan particulieren tegen te gaan. Een crediet werd beschikbaar gesteld voor het schilderen enz. van de hall Tot het aanleggen van een weg tus- schen de Begoniastraat en den Soester- straatweg werd besloten. Aan de Stichtsche Heuvel werd ver huurd een terrein nabij den theetuin voor het aanleggen van een parkeer terrein. Verkocht werd een stuk grond aan de Timorstraat hoek Bankastraat f3000.-. Bij de rondvraag informeert mr. Stadig hoe het is gegaan met de inschrijving voor het orgel voor de hal van de nieuwe begraafplaats. De voorzitter zegt dat B. en W. in de volgende vergadering zullen ant woorden. De heer Hehenkamp wil een woord in dank brengen aan B. en W. én aan de staf van ambtenaren voor de schoone wijze waarop de oude stad zal worden verbeterd. In den nacht is een auto, nabij Hotel Birkhoven, tengevolge van mist in een sloot gereden. De wagen ge raakte in brand en is geheel vernield. De bestuurder is er ongedeerd af gekomen. ST. MARTINUS. De afd. Amersfoort van den R. K. Onderofficiersbond hield haar maand vergadering. Aanwezig waren de bonds- adviseur kap. v. Straelen en 2 Hoofd bestuursleden. Op deze vergadering werden be langrijke zaken op aangename en vlotte :e afgehandeld. Ut het jaarverslag van den bonds- penningmeester bleek o.a. dat het ledental van den bond slerk is toege nomen. Velen hebben eindelijk gehoor gegeven aan de wensch van de Ker kelijke Overheid om zich R. K. te orga- niseeren. Jammer dat nog zoo vele R.K. 0.0. doof zijn en nog steeds niet kunnen besluiten zich R. K. te orga- niseeren. Het afgeloopen jaar mag vruchtdra gend genoemd worden en geeft hoop, dat binnen afzienbaren tijd alle R.K. 0.0. in hun bond zullen vereenigd zijn. De afd.penningm. werd na het uit brengen van zijn jaarkroniek dank ge bracht voor zijn keurig verslag. Door een der leden werd nog kort maar krachtig gesproken over het Tuberculosefonds. Op den Soesterweg gleed een auto het trottoir op en reed daar een 57- jarige ploegbaas aan. De man werd ernstig aan het hoofd verwond en naar het ziekenhuis vervoerd. Bij aankomst aldaar bleken de verwondingen van vrij ernstigen aard te zijn. WAARSCHUWING. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis dat op de schiet banen van de Leusdensche heide de schietoefeningen zullen worden gehou den op de volgende dagen en uren Maandag 2 Maart van 19.00—22.00 uu: Woensdag 4 van 19.30—22.30 uur Donderdag 5 van 20.00 - 23.00 uur Vrijdag 6 van 20.00—23.05 uur Het onveilige terrein zal door vlaggen worden aangegeven op dezelfde punten als zulks reeds plaats heeft bij schiet oefeningen over dag, doch bovendien zullen op die vlaggen en op de twee vuurballen rood licht gevende lantaarns worden geplaatst. Het plaatsen der lantaarns zal zoo tijdig geschieden, dat iedereen de gelegenheid heeft het on veilige terrein nog bij daglicht te ver laten. Nadat de heer D. Meester de finan ciën der Oranje-Vereeniging gedurende een 10-tal jaren op meesterlijke wijze heeft beheerd, heeft hij gemeend zijne functie thans te moeten neerleggen. De heer G. v. Tellingen, Nieuweweg I, werd bereid gevonden het penning meesterschap over te nemen. Als commissarissen werden door het bestuur benoemd de heeren A. J. Brug man, St. Andriesstraat 16 en W. Bouw man, Celebesstraat 11. Bunschoten In den nacht was G. M. met zijn vrachtauto op den Nijkerkschen weg. Opeens geraakte de auto in brand. Bij gebrek aan hulp kon van blusschen niets komen. De geheele wagen ver brandde. Barneveld Bij de ook in de Zeumerenbuurt ge houden volkstelling bleek, dat in een gezin de jongste spruit, hoewel reeds een jaar oud, nog geen naam had. Het hoofd van het gezin heeft namelijk destijds geweigerd van de geboorte aangifte bij den Burgerlijken Stand te doen en is deswege ook reeds veroor deeld. Toch was aangifte ten Gemeente huize ook na dien achterwege gebleven. Op verzoek van de moeder de vader was afwezig heeft de volks teller het kind nu maar een naam geven. Nabij den Watermolen alhier is een met rails beladen wagen van den land bouwer H. v. Ste Stoutenburg, om geslagen, waardoor het paard onder de ijzeren staven bedolven werd. Ge- ruimen tijd duurde het vóór het dier bevrijd was, doch wonder boven won der had de viervoeter geen letsel van beteekenis bekomen. Eemnes Het voorloopig bevolkingscijfer deze gemeente bedraagt volgens het resultaat der gehouden algemeene volkstelling950 mannen en 925 vrouwen, derhalve in totaal 1875 inge zetenen. - Zaterdag werd uit de rivier de Eem, onder deze gemeente, het lijk opgehaald van een circa 25-jarig vrouwspersoon, vermoedelijk afkomstig uit Soest. Door den veehouder v. V. werd ter gemeente-secretarie kennis gegeven, dat zijn vee lijdende was aan de be smettelijke veeziekte mond- en klauw zeer. Burgerlijke stand. Geboren: Gerrlt, z. vanI.Jongerden en A. v. Rouwendaal. Overleden: Allda M. v. Essen, 20 jr. Door de muziekvereeniging „De Eendracht" is een groot Concours uit geschreven, hetwelk gehouden zal wor den op 3, 4 en 5 Auguslus a.s. Naar wij vernemen, zullen aan dit concours feestelijkheden worden ver bonden en zal het worden besloten met een groot vuurwerk. Het bestuur van de muziekvereeni ging heeft een eere-comité benoemd, met als voorzitter den burgemeester, Jhr. L. Rutgers van Rozenburg. Het eere-comité is verder samen gesteld uit wethouders en raadsleden en de heeren D. v. Hoepen, F. A. v. Duijne, A. de Bruijn, G. J. Morren en ■1. Rebel. Hoogland Op de te Utrecht gehouden voor- jaars-hengstenkeuring is de hengst Curas van den heer J. v. d. Wolfs haar, alhier, goedgekeurd, zoowel door de stamboek- als door de rijkscom missie. NIJkerk Geboren: Bertus, z. v. C. v. Dijk huizen en H. v. Beek Theresia Hendrika, d. v. H. v. d. Burgt en E. H. Bagchus. OndertrouwdK. Kroon en J. Kous T. v. d. Berg en.J. Vaneveld. GetrouwdK. Lensink en E. Hob L. v. d. Mheen en G. Ter- maat. Overleden: Gerrit Wallet, 70 jr., echtg. v. J. v. d. Bleik Dries v. d. Bunt, 54 jr., echtg. v. O. v. Deuveren Evert Zeeboer, 76 jr. Wilhelmus L. Rogt 81 jr. Alber- tus Wiegers, 80 jr., wedr. v. A. Hooft. Woudenberg In den avond toen mej. van A. op de fiets reed in de buurt Klein Ringel- poel, werd zij door een onbekend per soon, gekleed in licht grijze jas, on verwachts aangevallen en legen den grond geworpen. Zij wist den aan valler echter te ontkomen en kon binnen vluchten bij B. aldaar. Soest OPGEHAALD. Aan de politie te Baarn werd kennis gegeven dat onder Eemnes uit de rivier de Eem het lijk was opgehaald van een vrouwspersoon, naar schatting 20 jaar oud. In verband met de vermissing van Mej. A. M. v. E. uit Soest, begaf de politie zich in gezelschap van bloedverwanten naar Baarn, alwaar het lijk op de Nieuwe Begraafplaats was geborgen. De familie herkenden het lijk als hun dochter en zuster, die reeds sedert 12 Jan. vermist was en waarvan men reeds lang vreesde, dat zij ver dronken was. GEMEENTERAAD. De Raad der Gemeente houdt eene openbare vergadering op Maandag 2 Maart 2.30 uur. De Agenda vermeldt: 1. Vaststelling notulen. 2. ingekomen stukken. 3. Wijziging gemeentebegrooling 1931 4. Behandeling van een verzoek om ontheffing van de verbodsbepaling, als bedoeld in het le lid van art. 2 der Verordening, houdende aanwijzing van een gedeelte der gemeente Soest, be stemd voor het oprichten, hebben of gebruiken van eenige inrichtingen, vallende onder de Hinderwet. 5. Aankoop perceel Steenhofstr. no. 6. 6. Verzoek van J. de Vries te Soester- berg, om hem een vergoeding te geven voor de kosten, verbonden aan het vervoeren van zijn zoontje per tram naar de Chr. School te Soesterberg. 7. Verzoek van D. van den Broek om ontheffing van het bepaalde in art. 15 der Bouwverordening. 8. Vaststelling verordening, houdende verbod tot het venten van melk op Zondag. 9. Benoeming lid Burgerlijk Arm bestuur vacature J. Casieleijn. 10. Benoeming leden Schattings- commissie Rijksinkomstenbelasting. Zekere K. uit Soesterberg botste met zijn automobiel in volle vaart tegen de spoorboomen nabij het station Soestduinen. De eene boom was reeds voor een naderende trein gedaald, terwijl de andere zich in dalende be weging bevond en tegen deze laatste boom reed K. op, zoodanig, dat de boom werd verbogen en uit de vang armen schoot. De auto kwam eerst 14 Meier verder op den overweg tot stilstand. De naderende trein kon ge lukkig tijdig gewaarschuwd worden. De auto werd beschadigd, doch per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. gekocht bij SOL Zijn ideaal voor Uw kinderen De reparatie-rekening Zal evenals Uw zorg verminderen Gemengde Berichten Bij een duel te Darmstadt kreeg een student uit Frankfort een diepen steek in de borst, tengevolge waarvan hij overleed. Te Hoensbroek is een brutale in braak gepleegd. Twee mannen sloegen een groote spiegelruit in van de winkel van een horlogemaker in de Hoofd straat en grepen een aantal horloges, kettingen en armbanden weg. In Midden-Italië hebben de platte landsbewoners veel last van wolven, die tengevolge van de vele sneeuw uit de bergen komen. Vele schapen werden verscheurd, de bevolking houdt drijf jachten. Nabij het vliegkamp de Mok is bij Iandingsproeven een vliegtuig gevallen en geheel vernield. De korporaal- bestuurder werd licht gewond, een matroos kreeg een dubbele beenbreuk. Blijkens telegrafisch bericht van onzen gezant te Buenos-Aires zijn sinds Maandag eieren bij invoer in Argen tinië onderworpen aan een invoerrecht van 10 pet. van de waarde. Waarschijnlijk met de bedoeling _„n stroomafzet te vergrooten, geeft het Prov. Noord-Hollandsche Electr. Bedrijf te Bloemendaal aan elk paar, dat in één der gemeenten, waaraan het levert, in het huwelijk treedt, een elec- trisch strijkapparaat ten geschenke. De zuster van het Groene Kruis te Voorschoten vond op den openbaren weg een pakje, dat een bedrag aan geld groot f2700, inhield. Zij depo neerde haar vondst bij de politie. De rechtmatige eigenaar kwam zich spoe dig aanmelden. Hij bleek... een be delaar te zijn! een ontploffing in het labora torium van een filmbureau te Kronstadt werden drie personen letterlijk in stuk ken gescheurd en vele anderen gewond. Er ontstond een brand, die door de brandweer niet kon worden gebluscht, zoodat het geheele gebouw in de asch werd gelegd. Te Roermond is een 56-jarige schil der, toen hij de rails wilde oversteken, door een trein gegrepen en vermorzeld. Op den Priokweg nabij Batavia bolste een auto, waarvan de bestuur ster door de lichten van een tegemoet komende auto verblind werd, tegen een boom. Een der inzittende heeren werd terstond gedood, de andere en de be stuurster kregen vrij ernstige verwon dingen. Een dienstbode van een landbou wer te Heel kreeg, toen zij bij het inspecteeren der varkenshokken met de omheining in aanraking kwam, een schok. Hevig ontsteld waarschuwde zij den zoon des huizes, die zich op de hoogte ging stellenbij de stallen ge komen werd ook deze met een smak tegen den grond geworpen. Na den stroom der electrische leiding te hebben afgezet, ging men aan het onderzoeken wat er gebeurd was. Groot was evenwel de ontsteltenis, toen men in een der groote hokken, waar zich 21 vette varkens bevonden, er 18 dood vond liggen. Het bleek, dat een draad der elec trische leiding was doorgebrand, die op het hok was gevallen en dit onder stroom had gezet. Naast den graanbouw vormt ook de veeteelt een belangrijke tak van den Russischen landbouw. In de meesle streken worden akkerbouw en veeteelt in dezelfde bedrijven beoefend. In Sov jet Rusland bedroeg het aantal runderen per 100 H.A. 43.6 stuks per 100 inwo ners 33.1 stuks, voor schapen resp. 83.3 en 63.3 en voor varkens 101 en 7.7 stuks. Volgens de veetelling van 1930 bedroegen deze cijfers in Neder land voor runderen per 100 H.A. bouw en grasland 106 en per 100 inwoners 31 stuks en voor schapen resp. 22 en 6, voor varkens 94 en 26 stuks. In 1925 bereikte de rundveestapel en de varkensstapel weer den omvang van 1916, wat de schapen betreft, was het aantal van 1916 pas in 1926 be reikt. Op 15 Oct. 1930 werd het be sluit van den Sovjetraad afgekondigd, dat het slachten van fokvee tot en met 31 December 1931 streng verboden was. Bovendien werd het slachten van runderen beneden 18 maanden en van baconvarkens beneden 6 maanden, van andere varkens beneden 8 maanden en van schapen beneden 8 maanden ver boden. De voeding vraagt veel aandacht en hiermede hangt tevens samen de kwa liteit van het product. Het Russische vee is in het algemeen laat rijp en van matige kwaliteit. Alle 'pogingen tot verbetering der kwaliteit stuiten af op de oplossing van het vraagstuk der voedering. Daartoe zal men in 1930/31 oppervlaktenjbebouwd met maïs, gerst, gras en wortelgewassen met 100 pel. worden uitgebreid. Het eiwit-gehalte der voedermiddelen in Rusland is ook veel lager in verhouding tot de zetmeel- waarde dan normaal. Deze bedraagt gewoonlijk 14:100, terwijl dit in Rus land is 8100. In den laalslen tijd wordt de veredeling van het Russische vee door middel van kruising met in gevoerd fokvee ernstig ter hand ge nomen. De politie te Amsterdam heeft een goede vangst gedaan door de arestatie van twee internationale dieven en op lichters, die daar ter stede gestolen cheques trachtten in te wisselen. Een ex-officier, die te Berlijn een door hem zelf vervaardigd kanon uit zijn raam afvuurde, is na onderzoek door geneeskundigen naar een inrich ting voor zwakzinnigen overgebracht. In een danszaal te Brooklyn, waar 800 personen aanwezig waren, ontstond een paniek, doordat plotseling een tiental schoten door het venster wer den afgevuurd. Een man werd gedood, een andere doodelljk gewond, terwijl velen verwondingen van lichteren aard opliepen.

De Eembode | 1931 | | pagina 2