Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken CONKLIN VULPENHOUDER Koopt uw Sch.ijfimchini Abonnementen kunnen élke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 8 maanden f 1.00. Builen Amersfoort f 1.10 De €embode Adverientütn 26 cent per regel. Wijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver teren. Advertentién moeten Dinsdagen Vrijdag vóór 8 uur in den morgen tgn bezorgd. Kantoor en Drakkerl] Lingcgricht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Vier en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag Post-giro no. Vrijdag 13 Maart 1931 - Na 100 Met elke vreugde, elk genot, elk wel slagen Is een offer verbonden. Geen vriend, geen lijdensgenoot die ons geen gelegenheid tot zelfverzaking schenkt, gezwegen nog van tegenstanders, van ziels- of lichaamslijden, van de zorgen en lasten des levens. Dragen wij die niet in een geest van offervaardigheid, dus als middelen tot zedelijke loutering, dan maken wij onzen last nog zwaarder. Epistel en Evangelie. 4e Zondag van de Vasten. Les uit den brief van den H. apostel Paulus aan de Galaten; IV, 22—31. Broeders! Er staat geschreven dat Abraham twee zonen had, eenen van de slavin en eenen van de vrije vrouw. Maar die van de slavin werd naar het vleesch geboren; doch die van de vrije vrouw krachtens de belofte. Dit nu is bij wijze van voorafbeelding gezegd. Want deze zijn twee Verbonden. Het eene op den berg Sina, dat tot dienstbaarheid baart; en dat is Agar. Want Sina is een berg in Arabië, die verwant is aan het tegenwoordige Jeru zalem, dat nu is en met zijn kinderen dienstbaar is. Maar het Jeruzalem, dat omhoog is, is vrijen dit is onze moeder. Immers staat er geschreven Verheug u, gij onvruchtbare die niet baart! jubel luid en juich, gij die geen weeën hebtWant talrijk zijn de kin deren der eenzame, meer dan van haar die den man heeft! Wij nu,broeders! zijn, volgens Isaëk, kinderen der be lofte. Doch evenals toen hij, die naar het vleesch geboren was, dengene ver volgde, die het naar den geest was, zoo ook nu. Maar wat zegt de Schrift? Drijf uit de slavin en haren zoon, want de zoon der slavin zal niet erfgenaam zijn met den zoon der vrije vrouw. Derhalve, broeders I zijn wij niet zonen der slavin, maar der vrije vrouwmet welke vrijheid Christus ons heeft vrij gemaakt. EVANGELIE volgens den H. Joannes; VI, 1—15. In dien tijd vertrok Jesus over de zee van Galilea, welke die van Tiberias isen Hem volgde eene groote menigte, omdat zij de wonderteekenen zagen, welke Hij deed aan hen, die krank waren. Jesus steeg dan op den berg, en zat daar neder met zijne leerlingen. Paschen nu, de feestdag der joden, was zeer nabij. Toen dan Jesus zijne oogen opsloeg en zag, dat eene zeer groote menigte tot Hem kwam, zeide hij tot Philippus Van waar zullen wij brooden koopen opdat deze eten? Dit nu zeide Hij om hem op de proef te stellenwant Hij zelf wist wat Hij doen zou. Phi lippus antwoordde Hem: Voor twee honderd tienlingen brood is niet vol doende voor hen, opdat ieder een weinig ontvange. Een zijner leerlingen, Andreas, de broeder van Simon Petrus, sprak tot HemEr is hier een knaap, die vijf gerstebrooden en twee visschen heeft; doch wat is dit onder zoo velen! Jesus zeide danDoet de menschen nederzitten! Er was nu veel gras op die plaats. Zij zetten zich dan neder, de mannen ten getale van omtrent vijf duizend. Jesus nam dan de brooden en, na gedankt te hebben, deelde Hij ze uit aan de nederzittendeneven eens ook van de visschen, zooveel zij verlangden. Nadat zij nu verzadigd waren, sprak Hij tot zijne leerlingen: Verzamelt de brokken, die overgeble ven zijn, opdat ze niet verloren gaan. Zij verzamelden ze dan en vulden twaalf korven met brokken van devijfgerste brooden, welke hun die gegeten had den, waren overgeschoten. Toen dan deze menschen het door Jesus ver richte wonderteeken gezien hadden, zeiden zijDeze is waarlijk de Profeet, die in de wereld komen moet, Jesus dan, wetend dat zij wilden komen om Hem mede te voeren en koning te maken, ontweek weder op den berg, Hij alléén. Evang. van Dinsd. in deze week. Woensdag 18. H. Cyril lus v. Jeru salem, 2e geb. en laatste Evang. v.d. dag, overal Credo. Donderdag 19. H. Jozef, 2e geb. en laatste Evang. v. d. dag, Credo, eigen Prefatie. Vrijdag 20. Mis v. d. dag. 2e en 3e geb. als Zondag. Zaterdag 21. H. Benedictus, 2e geb. en laatste Ev. v. d. dag. JOH. DE HEER VARHteNSMARKT TEL, 1309 AMERSFOORT Piano- en Orgelhandel KOOP BIJ BEN VERTROUWD ADRES KANTOORBOEKHANDEL *F.d.TULP!» Lingaitr. 68 to. Krommeatf. TEL ENDURA Onbeperkte en voortdurende garantie Evangelleverklarlng. 4e Zondag in de Vasten. Vooreerst moeten we in dit Evangelie bewonderen den grooten ijver van het volk om bij Christus te wezen. Ten getale van vijf duizend mannen waren ze Jezus gevolgd langs de oevers van het meer van Galilea, tot ze in de woestijn kwamen, waar ze den ganschen dag luisterden naar de woorden die van ezus' lippen kwamen. Zijn ook wij zoo jegeerig naar God's woord? Helaas hoevelen zijn slechts bezorgd om „wat zullen we eten en wat zullen we drln- terwijl de eeuwige waarheden Gods hen onverschillig laten. Beden ken we het weldit alles gaat voorbij, alleen het eeuwige blijft. Mochten ook wij dan met een even grooten ijver, vol verlangen, naar Jezus' luisteren ons leerende den weg die leidt naar den hemel. Ten andere treft ons het groote mede lijden en de zorg die de Zaligmaker voor het volk had. Hij zag die groote menigte die niet te eten had en Hij wilde ze niet ongespijsd naar huis terug zenden. Leert ons dit niet in al onzen nood met een kinderlijk vertrouwen op te zien naar Hem die al onze nooden kent en die ons dikwijls op wonderbare, onverwachte wijze redden kan, gelijk Hij in de woestijn vijf duizend mannen zonder de vrouwen en kinderen te reke nen, heeft gevoed en gespijsd? Jezus nam dan de brooden, en „als Hij gedankt had" deelde Hij ze aan de schare uit. Het gebed dat Jezus hier verrichtte, zij ons ten voorbeeld om, gelijk het Christenen betaamt, steeds vóór en ook na het eten te bidden. Vóór het eten opdat God de spijzen moge zegenen, opdat zij ons verster ken, ons verkwikken en onze afgematte lichaamskrachten weer vernieuwen. Na het eten om God onze dankbaarheid te betuigen voor de weldaden, met welke Hij ons gezegend heeft! Moch ten we deze gebeden steeds met groo ten eerbied en aandacht tot God op zenden! Dat ieder huisoverste zijne onderhoorigen daarin met een stichtend voorbeeld voorga en zorg drage dat ieder lid van het huisgezin deze uefe- ning altijd eerbiedig en aandachtig verricht. Jezus spijzigde dan op wonderbare wijze de menschenmenigte. Dit mirakel is het zinnebeeld van het veel grooter wonder waardoor Christus -Zich zelf Ter eer van den God der Altaren. En priesters en.burgers, zij jubelden luid Hun harten, o Jezus, in feestzangen uit. Nu mag onze God in Zijn glorie en pracht Niet zeeg'nend meer gaan langs zijn (straten, Toch treden wij stil in den duisteren [nacht Den „heiligen weg" onzer vaadren. U, Koning der eeuwen, vol glorie en [macht, Wordt stil onze liefde en hulde gebracht. Dan trekken wij biddend in't huis van [„Ons-Heer", Waar niet meer ons harte zal zwijgen, Maar jublen steeds luider en vromer, [ter eer Van Jezus, den God der Altaren. Kom, [ezus, in 't hartehier wordt Gij [verwacht, Dat is ónze glorie, 't genot van deez' [nacht I te nuttigen geeft in het H. Sacrament des Altaars. Wij hebben dus oneindig veel meer reden om Jezus dankbaar te zijn dan de menschen van het Evangelie die door Hem slechts naar het lichaam werden gespijzigd. Waardeeren we inderdaad die geestelijke spijzen der H. Eucharistie Na twaalf laren. Na twaalf jaar na den oorlog geven dc staten ter wereld voor hun „natio nale veiligheid" uit 11.128 milliocn gulden, dit is ruim 13 mlllloen gulden per dag, voor bewapening. Staan 6.900.000 soldaten onder dc wapenen en 30.000.000 klaar als afge richte reserves; Beschikken de regeeringen In Eu ropa over 9300 gevechtsvliegtuigen, iedere seconde klaar om te starten. De bommendragers kunnen 1000 phos- geengasbommen van 1 K.G. dragen, of 2 sprlngbommen van 500 K.G., die "n hcele stadswijk verpletteren. 5000 strijdwagens met geschut, machinegeweren en een bezetting tot 16 man. 20.000 stuks geschut, waarvan 2500 van het zwaarste kaliber. 17.500 mljnwerpers, lichte en zware. 95.000 machinegeweren, waarvan elk 80 schutters vervangt. Iedere soldaat bezit daarenboven een geweer of revolver. Oorlogsvloten, met een totaal van 6.000.000 ton, d.w.z. 70 linieschepen tot 41.000 ton en 1825 andere oor logsschepen van allerlei soort. Daarbij beschikken de staten ter wereld nog ov.er millioenen jonge En uit de overige parochle's schrijft men mij: „Sedert de aardbevir 1927," gedurende welke ons kei schooltje verwoest werden, moeten we ons beholpen met gewone schuren om dc godsdienstoefeningen te houden en onze kinderen het onderwijs te doen volgen. Gaarne, zoo het U Hartstocht Is geen Liefde. Met liefde kan verstandigheid, nuch ter oordeel samengaanmet hartstocht, niet. Hartstocht benevelt den blik. Wilt gij weten, zoover het uit te vorschen is, met wie of wlen gij de toekomst van een heel menschen- leven ingaat, leg dan den hartstocht n stevigen teugel aan. Laat u niet gaan tot in het onrede lijke. Want later zal het verstand, dat gij nu versmaadt, zich wreken... het te laat is. Hartstocht blijft niet bestaan; liefde wel. Met hartstocht kan men wel begin nen, maar niet volhouden. het is geen kompas, waarop men In zee kan steken. Hartstocht is een vuur, dat uitbrandt, door het voedsel te geven. Maar liefde niet. Liefde overwint alles, óók den tijd. Er zijn jongelui, die uit onbedwon gen hartstocht, die ten slotte niets is dan eigenliefde, niets anders zoekt dan eigen voldoening, de kroon hunner onschuld laten rooven, van hun hoofd laien stooten. En die zich dan wijs maken, uit liefde te handelen. Wilt gij weten, jonge dochter, of die jongen van u houdt of van zich zelf. vraag hem dan eens een offer. Het offer van respect voor uw deugd en onschuld. Zeg hem, dat gij van hem het offer vraagt van al datgene, wat uw en zijn geweten bezoedelen kan. Als hij dat offer gewillig en edelmoe dig brengen wil, dan moogt gij in zijn liefde voor u gelooven. Kan hij dat niet brengen, heeft hij dat niet voor u over, dan is zijn drijf veer eigenbelang, hartstocht en dan... dagelijks aan duizenden en duizenden JjVïJ» me°t CTgX, H. ELZETMAR KANTOORBOEKHANDEL LAN6E5TIMAT 84 TEL. 828 Prijs-Rcbun tot steun der Arme Missie von Ajloen In 't H. Land. Het is natuurlijk allen lezers bekend, dat Palestina en Trans-Jordanië, te zamen het H. Land vormend, bevolkt is met Arabieren, doch wellicht IS het voor velen een nieuwtje te vernemen, dat een gedeelte dezer Arabieren katho liek zijn. Palestina met een bevolking van 800000 inwoners, telt er 25000, de overige zijn verdeeld over Moham medanen (500000), Joden (150000), en die welke tot de Grleksch-schisma- tieke kerk behooren. Onder deze Grieksch-schismatieke kerk zijn er ve len, die tot de ware Moederkerk van Rome terugkeeren. Liturgische Kalender. Week van 15—21 Maart. Vierde week van den Vasten, Tijdeigen. Zondag 15. 4e Zond. v. d. Vasten, Mis Laetara zonder Gloria, 2e geb. A cunctis, 3e Omnipotens. Maandag 16. Mis v. d. dag, 2e en 3e geb- als Zondag. Dinsdag 17. H. Gertrudis (Nederl.), Trok men door de straten der Arastel- 2e geb. H. Patricius, 3e geb. en laatste I [stad hapn Stille Omgang. Wij trekken vol geestdrift ter bedevaart [heen, Wij trekken ter „heilige Stede", De roemvolle plaats waar God in 't [verlêen Gewrocht heeft het heilig Mirakel. Komt mannen, komt broeders, komt [allen te zaam Instilleaanbiddinguwbëenganggedaan. In vroegere tijden, toen hier algemeen De één-ware godsdienst slechts bloeide, een gevaarlijke toekomst tegemoet. Hoevelen hebben dat pas ingezien en erkend, toen het te laat was. Hoe veel vrouwen beklagen zich over het egoïsme van hun man. Hij de heer en meester, voor wlen alles in huis moet onderdoen, dien men altijd naar de oogen moet zien, die zelf uitgaat en en zijn vrouw thuis laat bij de kinderen. De mannen zijn egoïsten, die uit spraak hoort men zoo vaak uit vrou wenmond. Wij vrouwen kunnen maar voor hen klaar staan en zelf... 't is een litanie van klachten. Ik zou willen, dat iedereen, die met trouwplannen loopt, de toekomstige wederhelft eens toetste op het punt van offergezindheid, d.w.z. van echte liefde. Een gelukkig huwelijk moet overwogen, goed voorbereid zijn. Den blinddoek van de oogen. Bewijzen van liefde en niet van hartstocht. Verkee ring in eer en deugd, met respect voor elkanders zieleteven. Land, zal velen tegenvallen, doch de droeve werkelijkheid is niet anders. Nog veel meer schismatieken zouden zich tot de Katholieke Kerk bekeeren, zoo de middelen slechts aanwezig waren om kerkjes en scholen te bouwen in de dorpen, waar geheele schismatieke parochle's reeds sedert langen tijd vragen om in de gemeenschap van de Katholieke Kerk opgenomen te worden. In T rans-Jordanië, het Beduoïnenland, heerscht eenzelfde toestand, zooals de lezers zullen kunnen opmaken uit de vertaling van Arabische brieven, welke ik ontvangen mocht gedurende mijn kort verblijf ten lande uit enkele Pa- rochie's van mijn Dekenaat Ajloen. Het Dekenaat beslaat het geheele noordelijk deel van Trans-Jordanië, telt 150000 inwoners waarvan 30000 christenen waarvan wederom slechts 3000 katholieken, de overige Grieksch-schismatieken. Deze katholieken zijn verdeeld over de 8 parochies Aljoen, Anjerah, Orjaan, Cherbeh, Tarah, Coefarabiel.Jerashen Soef. Soef, 20 Dec. 1930 Eerw. Vader Pastoor, Na Uwe heilige handen gekust te hebben, hebben we gemeend, niets beters te kunnen doen dan u het vol gende te doen weten. Uw parochie bestaat hier tot nu toe uit slechts 40 zielen. Dit komt hoofd zakelijk, doordat U nog geen kerk noch eigen school in ons dorp bezit. Zoo U zich echter ook wilt ontfer men over ons Grieksch-schismatieken en een kerkje bouwt en een school opent dan zal ik mij met mijn geheele stam ongeveer 850 leden, Katholiek verklaren. Zooals U weet, komt bij ons slechts eenmaal per week de Grieksch- schismatieke priester uit Atloen, maar daar deze de zielzorg jegens ons ge heel verwaarloost en alleen komt om goed te eten en te drinken, hebben we ons vaBt voorgenomen, ons los te ma ken van de Grieksch-schismatieke kerk. Doch dit doen we niet, voordat een ander kerkgenootschap bij ons een kerk bouwt en een goede school voor de opvoeding van J Is, zagen we daarin eenige verani ter wille van de eer van onzen gods dienst tegenover de Mohammedanen en om het zielenheil van onze dwa lende broeders, die zich nooit zullen bekeeren, zoo dc toestand der gebou wen aldus blijft en om het eeuwig geluk van onze eigen kinderen. En wat het voordeel Is, zoo er een kerk en school gebouwd worden, is met genoegen te constateeren te Ajloen, waar reeds binnen twee jaar 24 jongens met toestemming der ouders zich tot het Katholicisme bekeerd hebben. Onder de advertenties in deze editie, vindt U, geachte lezer, de aankondi ging van een loterij ten bate van het missiegebied in 't H. Land. Behalve, dat U voor het luttele bedrag van 30 cent een mooie kans maakt een kost bare prijs, ter waarde van eenige hon derden guldons te bekomen, zult ge, door ook slechts één enkele maal 30 cent op te sturen en U zoo een lot te bezorgen, deze mooie missie's In het' H. Land steunen. Dus alle lezers, zonder één enkele uitzondering aan het werk. Dc rebus, welke gemakkelijk is, even gauw op lossen: het geringste... het er al, de rest leest zich van gauw even een briefje voor Pastorie Kathedraal St. Bavo, Haarlem, klaar maken zoo het bedrag grooter is dan 30 cent, dan een eenvoudig glroblljct op Nr. 140436 en zoo het lot u gun stig is, hebt ge binnen een maand tljds (huis geheel gratis de reisbiljetten voor een reis naar den Paus in Rome of een radio-installatie of een Simplex lichtloopende Cycloïde-fiets o* electrische Singer Naaimachine. Dus allen aan den arbeidt Ik ben ervan verzekerd, dat, zoo ik persoonlijk de loten bij de katholieken kwam aanbieden, ik er zeker duizenden verkocht. We mogen niet onder dit aantal blijven. Reeds ontving ik mooie O. H. J. Steenhoff, Baarn; H. L. Boerrlgter, Utrecht; LW. Stokman, Wijk bij Duurstede; ij. M. J. E. Orth, Soestdijk; G. D. Zegers, Utrecht; ssjj W. Andriessen, Utrecht; O. I. Noordman, Amersfoort; F. Twaalfhoven, Utrecht; H. J. F. van Hazendonk, Schalkwijk; Mr. A. E. Th. Kooien, Amersfoort. De candidaten der R. K. Vojkspartlj, zijn: W. Chr. Settonr, Utrecht; Fr. van Rooyen, Utrecht; Tb. I. Bakkenes, Amersfoort; Q. KrIJncn, Amersfoort UITSPRAKEN KANTONOERECHT ook iedereen, enkele loten neme. Gedenkt U toch vooral bij het bepalen van het aantal loten, dat U zult nemen en bij de oplossing van de rebus, dat het geringste op aarde den arme gegeven, verschaft U een kroon in het eeuwige leven I Dr. JAC. BRUN1NG. A. E. Apeldoorn ld. Te Soest op openb. weg muziek makenA. W. G. Rotterdam 12 of 1 d. Tc Amersfoort met rijwiel over trot toir rijden: G. v.d.B.aldaarf2of 1 d. Te Amersfoort handkar te hoog ge laden hebben: A. K. aldaar f5 or 2d. Te Amersfoort een pai held niet scherp zetten f2 of 1 d. Mclkbcslult: C. J. v. B. Amersfoort f5 of 2 d. Waren verkoopen niet voldoen aan warenwet: P. v. d. A. Hoogland! 5of2d. Wielrljden en niet reents uitwijken H. J. H. Baam f 10 of 5 d.; P. M. Amersfoort f3 of 1 d.; J. F. N. ld.; C. T. ld. Met verblindend licht: O. v. d. B. Soest f2 of 1 d. Zonder licht: H. H. Bilthoven f5 of 2 d.L J. S. Amersfoort f I of I d. L. W. Ede f5 of 2 d.; L. W. Baarn ld.H. I. R. Soest id.W. v. W. Baarn ld. Zonder reflector: R. L. Baam 12of d.W. E. Soest ld.W. v. d. V. ld. M. Hooglanderveen Id.; J. v. D. Zonder b\\: W. v. d. V. Soest f2 of I d. Op verboden weg: O. B. Soestdijk f2 of 1 d. VERKIEZING VOOR DE PROVIN CIALE STATEN. Bij de verkiezing van candidaten voor het lidmaatschap der Provinciale Staten van de provincie Utrecht zijn bij den Voorzitter van het hoofdstem bureau in den Kieskring Utrecht II, i;evestigd ten gemeentehuize te Amers- oort, candidatenlijsten ingediend door de volgende politieke partijen en groepen binnenland R. K. Staatspartij. Tcspartij. 2. R. K. Volkspai 3. Anti-Rev. Partij. 4. Christelijk Historische Unie. 5. Sociaal Democratische Arbeiders partij. 6. Vrijheidsbond. 7. Vrijzinnig Democratische partij. 8. Plattelandersbond. 9. Hervormd Gereformeerde Staats- 10. Christen Democratische Unie. U. Communistenpartij. 12. Staatkundig Gereformeerde Partij. De candidatenlijst der R. K. Staats partij luidt als volgt: G. H. J. van Spanje, Utrecht; C Knlgge, Wilnis; J. O. Suring, Maarssen; A. H. Smulders, Utrecht; A, J. de Ooey, Montfoort; H. J. C. Vening8, Amersfoort Mr. H. W. de Vink, Utrecht; Jhr. mr. dr. K. L. C. M. I. de Wijker- slooth de Weerdesteyn, Utrecht; kinderen sticht. W. van den Hengel, Achterveld II. IT _ll_ U..I. I U ...n A*. MI...I I II...I.I Motor of autorijden zonder rij- ol nummerbewijsM. H. C. S. Nijmegen f 10 of 2 d.; J. M. Soest f5 ol 2 d.; J. S. Laren id.; S. D. Baarn ld. Niet rechts uitwijken: D. L. Apel doorn f 10 of 4 d. In beschonken toestand: E. van H. Ede f60 of 10 d. Zonder voldoende remmenM. J. S. Hilversum f3 of 1 d. Zonder voldoende lichten: O. K. Amersfoort f 3 of 2 d. Niet in rust op den weg laten staan P. M. Amersfoort f2 of 1 d. Zonder reflectorA. v. O. Amersfoort f 2 of 1 d. Te snel tijden in Hooglandj. de O. Bunschoten f3 of 1 d. Met voertuig rijden zonder licht: O. H. Leusden f5 of 2 d. Mat eerbied verzoek ik U m[jn huis te1 J. H, van der Wurf, Utrecht In het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot verklaring van het algemeen nut der onteigening van perceelen, erfdienstbaarheden en andere zakelijke rechten noodlg voor verbe tering van den rijksweg tusschen de Blldt en Amersfoort wordt gevraagd waarom deze verbetering moet vooraf- !;aan aan die van den rijksweg Amere- oort—Apeldoorn—Deventer, die In veel slcchteren toestand verkeert, en wanneer de verbetering van laatstge noemden weg kan worden tegemoet gezien. De toestand van dr. E. van Schoon hoven van Beurden, die op den Rijks weg slachtofler werd van een auto- ongeluk en In de Rijksklinieken (e Utrecht wordt verpleegd, Is vooruit-

De Eembode | 1931 | | pagina 1