Divans net minde keilen I. H. e. Hienwkeik u Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken VULPENHOUDER Het beste Adres G. KEUNEKE 1 Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 8 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10 De €embo<k Adoertentiën 26 cent per regel. Billijke U voor handel en ny verheid bij geregeld adver- teeren. Adverientièn moeten Dinsdag en Vrydag vóór 8 uur in den morgen xpn bezorgd. Kantoor on DrpkkorlJ Ung.gr.cht 21 ta Amersfoort - Telefoon St4 ïeraehllnt eiken Dinsdag, en Vrlfdagmlddag Postgiro no. «42S4 Vijf en veertigste Jaargang Vrijdag 3 April 1931 - No. I Om den mensch zelf ideaal te maken Is het niet genoeg offers te brengen van dingen, die buiten hem liggen, het offer van zichzelf gaat alle andere te boven. Epistel en Evangelie. PASCHEN Les uit den eersten brief van den H. Apostel Pauius aan de KorinthiërsV, 7, 8. Broeders! Zuivert den ouden zuur- deesem weg, opdat gij een nieuw deeg moogt wezen, gelijk gij ongedeesemden zijt. Want ook ons Paaschiam, Christus, is geslacht. Laat ons derhalve feest vieren, niet met den ouden zuurdeesem noch met zuurdeesem van ondeugd en boosheid, maar met ongedeesemde brooden van oprechtheid en waarheid EVANGELIE volgens den H. Marcus; XVI, 1—7. in dien tijd kochten Maria Magdalene en Maria van Jacobus, en Salome spe cerijen, om Jesus te gaan balsemen. En zeer vroeg op den eersten dag der week kwamen zij bij het graf, toen de zon reeds was opgegaan. Zij nu zeiden tot elkander: Wie zal ons den steen van den ingang des grafs afwentelen Doch opziende, zagen zij den steen afgewentelddeze nu was zeer groot. En in de grafspelonk binnengaande, zagen zij ter rechterzijde eenen jon geling zitten, bekleed met een lang wit gewaaden zij ontstelden. Doch hij sprak tot haar: Weest niet verschrikt I Gij zoekt jesus, den Nazarener, den gekruisigde; Hij is verrezen; Hij is niet hier! ziet de plaats, waar men hem nederlegde I Maar gaat, zegt aan zijne leerlingen en aan Petrus, dat Hij u voorgaat naar Galileadaar zult gij Hem zien, gelijk Hij u gezegd heeft. dezer wereld ten slotte moeten bezwij ken voor den dood en boven hun graf de droeve woorden staan „hier ligt begravenweerklinkt boven Jezus -jraf „Hij is niet hier, Hij is verrezen", lijn moordenaars en hun trawanten meenden Hem overwonnen te hebben maar nooit was Zijn overwinning en victorie grooter dan op den dag van het glorieuze Resurrexit. Door Zijne verrijzenis, die Hij voorspeld had, toonde Jezus aan Zijne vrienden en Zijne vijanden Zijn goddelijke almacht en Zijn waarachtige zending. Het feit dezer verrijzenis staat historisch vast: heel Jerusalem heeft het ledige graf kunnen aanschouwen. Zijn vijanden hebben Zijn lichaam niet weggenomen immers dan hadden ze het lijk wel getoond toen Zijn Apostelen Zijne verrijzenis predikten. Ook Zijn leer lingen hebben dit niet gedaan vanwege de wacht van soldaten en omdat zij allen als getuigen en predikers. Zijner Verrijzenis den marteldood zijn inge gaan. Jezus Christus is waarlijk ver rezen, ut credamus, opdat wij geiooven zouden dat Hij is de Zoon van God. ut speremus, opdat wij hopen zouden dat ook wij eenmaal zullen deelen in Zijne opstanding van de dooden. Dit zegt ons: „Paschen". Dat wij dan heden met Christus opstaan uit de zonde tot een nieuw leven en „in nieuwheid des levens wandelen." Liturgische Kalender. Zondag 5 April. Paschen met Octaaf, Mis Resurrexi. Maandag 6. 2e Paaschdag, Mis In- Dinsdag 7. Mis v. d. dag. Aqua. Woensdag 8. Mis v. d. dag, Venite, 2e geb. v. Kerk of Paus. Donderdag 9. Mis v. d. dag, Vitri- cem, 2e geb. als Woensdag. Vrijdag 10. Mis v. d. dag, Eduxit, 2e geb. ais Woensdag. Zaterdag 11. Mis v. d. dag, Eduxit, 2e geb. H. Leo I. Evangelieverklaring. Nadat onze Zaligmaker Jezus Christus den bitteren en schandelijken kruisdood gestorven was en door zijn lijden en sterven den mensch verlost had uit de zonde daalde Zijne ziel ter helle neder, d.i. het voorgeborgte der hel, om de heilige zielen van het Oud Verbond te verblijden door de aankondiging van haar aanstaande opneming in den hemel. En zijn H. Lichaam werd in een nieuw graf begravenmet een zware steen werd dit gesloten, zegels er op gelegd, een wacht er omheen geplaatst. Nu waren ze voor goed be vrijd van dien lastigen Godsprediker, meenden de Pharizeeën. Doch ziet! toen de Sabbathdag voorbij was en de eerste dag der week d.i. de Zondag was aangebroken gingen drie vrouwen in de vroegte naar het graf om het Lichaam des Heeren te balsemen Blijk baar wisten ze niets af van de ver zegeling des grafs noch van de wacht der soldaten. Ze waren onder weg slechts bezorgd hoe zij den grooten steen van den ingang des grafs zou den afwentelen. Wie echter beschrijft hun verbazing en hun vrees toen ze bij het graf komende zagen dat dit geopend was en den steen er af ge wenteld. Nog grooter ontsteltenis en droefheid greep hen aan toen zij voor zichtig en nieuwsgierig den grafspelonk binnen gaande het Lichaam des Heeren niet vonden. Doch plotseling zagen zij een engel in de gedaante van een jongeling in sneeuwwit gewaad, die haar troostte met de blijde tijding der verrijzenis„Vreest niet, sprak hij, gij zoekt Jezus van Nazareth, die gekruizigd is, Hij is verrezen. Ziet de plaats waar zij Hem gelegd hebben." Doch het is niet alleen aan u dat dit verkondigd wordt maar „gaat heen en boodschapt die blijde tijding ook aan Zijne leer lingen." Resurrexit! Hij is verrezen! Terwij! alle grooten en machtigen JOH. DE HEER VARKENSMARKT TEL, 1309 AMERSFOORT Piano- en Orgelhandel Het Feest der Witte Zielen. De engelen in den hemel vierden feest, het feest der Witte Zielen, want het Levende Brood daalde neder om Zich door priesterhand aan de kinde ren te geven. Sint Jozef en de Zoete Lieve Vrouwe negen telkens de gezegende hoofden als een der Wilte Zielen zich knielend voor het Tabernakel openstelde om een levende Monstrans te zijn. En het liefhebbend hart van den grijzen herder klopte vol geestdrift, telkens als hij de blanke Hostie hoog hief en gaf aan de jongens en meisjes die het altaar eerbiedig betraden. Het waren immers zijn kinderen, die hij had voorbereid en doordrongen van de beteekenisvolle daad, de plech tige Heilige Communie. De meesten hunner zag hij immers als kleuters, toen zij voor de eerste maal tot hun Grooten Vriend naderden. Nu waren ze op dien leeftijd geko men waarop zij de ernst eener Geloofs belijdenis beter konden begrijpen. Groot was hun aantal niet, slechts veertien jongens en meisjes maar het feest was er te plechtiger om. Het feest der Witte Zielen in de kerk van Onze Lieve Vrouw. Ontroerend oogenblik toen de grijze Herder zich met zijn misdienaarsnaar den ingang der kerk begaf om de kleine kudde te ontvangen, en de bloemendragende bruidjes de feeste lingen omgaven met hun jeugd en hun prille onschuld. „Laat de kleinen tot Mij komen en verhindert ze niet." „Als gij niet wordt gelijk deze kinderkens zult gij het Rijk der He melen niet beërven." „Al wie een van deze kleinen ergert..." Jesus Zelf zendt Zijn Priester, die in Zijn Heiligen Naam de kinderen tot Hem brengt de kerk door naar het Altaar. Zóó het leven door naar de Hemel- sche Heerlijkheid. Het feest der Witte Zielen is ook het feest voor den herder en voor de ouders, maar óók en zéér voor hen die de kinderen opvoeden voor Kerk, Gezin en Samenleving, de onderwijzers. Op deze feesten wettn de ouders wat zij danken aan de Katholieke School, die zoo innig met priester en ouders samenwerkt at denken velen dat het zoo hoort omdat het zoo gaat. Welk een ontroering geeft dit Feest. De eed van trouw aan God en Kerk KANTOORBOEKHANDEL «F. 11. TULP Bi L«nfl«itr. 66 lo. Kroromertr. TEL 316 CONKLIN ENDURA Onbeperkte en voortdurende garantie de Heilige Eed van den Doop nu kinderlijk vertrouwvol bevestigd. De Geloofsbelijdenis die Zaligheid belooft. En de opdracht aan de Moeder Gods de Menschen-moederder verlosten de nieuwe Eva van het Nieuw Verbond. De bede om voorspraak tot Moeder in den Hemel. Sereen klonken de kinderstemmen door de kerk en het teere geluid kreeg warmte door de kaatsing der hooge muren die zich openden naar de Eeuwigheid. O, moge het zoo blijven als de Her der wenscht dat het blijven zal, omdat hij hun biechtvader weet hoe het is. Nu zijn daar de Witte Zielen die God hèm gaf om ze in Zijn Naam te behouden. Hij weet dat degenen die het onder wijs gaven hem helpen. Maar bitter klaagde even zijn stem in de vrees dat het niet zoo blijft als de ouders het levende voorbeeld niet geven zoolang ze op school zijn is in vrees maar daarna... daarna blijft het niet altijd zoo, gaat de band soms slapper worden, tot scha der zielen die nu~WiFzljti. Het kind van heden zal ééns voor strijd en openbare getuigenis geplaatst worden, laterals het eenmaal grooter is. Din moet de ziel, ondanks Alles, Wit blijven, zuiver als edelsteen, dan nog moet de blik onbewogen zijn en dan óók moeten de oogen het licht des Hemels weerkaatsen. „Kinderen vergeet uw Moeder niet, vergeet Haar nooit." Als balsem van troost wordt de Toevlucht der Zondaren, de Koningin der Engelen den kinderen tot Schutse gegeven. „Vergeet nimmer, wat er ook gebeure w drie Weesgegroetjes." Ja die drie oude vertrouwde en be proefde Avé's, hoe menige ziel is zelfs in den zwarlsten nacht der verlaten heid door de Sterre der Zee tot nieuwe hoop gebracht en zóó tot God. En het soms, door jachtend leven op den achtergrond geraakte gebed van den rozenkranshet is een sterke burcht, die nooit door den Booze genomen wordt. Het maakt van ieder gezin een Hei lige Familie. Als nu het Feest der Witte Zielen niet slechts in de kerk maar ook in het gezin wordt voortgezet, dan kan de pastoor en dan kunnen onderwij zers en onderwijzeressen tevreden zijn. Dan is dèt den dank der ouders. „Zoo als ze nu zijn zou ik met hen naar den Hemel durven gaan." Moge dat zoo blijven kinderen kunnen kinderen blijven, ook wanneer de haren grijzen en de zorgen groe ven trekken door het gelaat. „Zalig de zuiveren van hart Het feest op den Zondag der Pal men was schoon voor velen. Soestdijk. JOS. MINEUR. Neder Igheld. De beste schrijvers vermanen alle Christenen zonder uitzondering om de nederigheid op te voeren tot een vol strekt vergeten van zichzelf. Wanneer menschen uit dc wereld dit lezen, zeg gen ze „Ja, die theologen overdrijven ook letterlijk alles". Maar als men eens ernstig over nadenkt, en zijn geweten onderzoekt, dan zullen wij toch wel moeten toegeven, dat die goede raad, dien ze ons geven, tref fend waar is. Want zoolang iemand de verlangens zijner eigenliefde, zijn eigenbelang en zelfgenot, zijn hoog moed niet opgeeft, zoolang zal hij een egoïst en een zelfzuchtige blijven en als zoodanig voor een heerlijk weg geven van zichzelf ongeschikt wezen, zoolang zal hij, al mag hij dan voor het uiterlijkj veel deugden hebben, toch In plaats van het goede waarlijk te bevorderen, het allerlei moeilijkheden in den weg leggen, en het onmogelijk maken. Binnenland BOSCH- EN HEIDEBRANDEN. Enkele achtereenvolgende dagen met den scherpen uitdrogenden wind, zoo als we pas hebben gehad, zijn, zelfs zoo'n natten winter, voldoende ge est om heiveld en dennenbosch weer zoo brandbaar te maken als ooit te voren. Dreigend loert weer om den hoek in iederen eenzamen boschweg, ach ter iederen heideheuvel, de vuurwolf. In de couranten is de pijnlijke ru briek der gesignaleerde brandgevallen weer geopend. Nu de lente weer intrad met stralende zon en milde warmte, gaat welhaast ieder zich opmaken om te genieten, buiten in de ontwakende natuur. Bedenkt, dat het menschenplicht is, zéér voorzichtig te zijn met vuur. Wacht met rooken, tot ge weer op den grooten weg zijt; meestal is het in 't bosch streng verboden, doch ook zonder verbod is het onverantwoordelijk. Gooi vooral geen brandend sigaret- tenstompje achteloos weg in het dorre gras. Ziet ge ergens een begin van brand, dan vooral niet laf wegloopen, doch trachten te blusschen of daaraan mee helpen. Bij het Staatsboschbeheer te Utrecht, Museumlaan 2, zijn kosteloos tot een beperkt aantal voor een ieder verkrijgbaar vlugschriften, die inlich- ':-gen bevatten over het bosch- en Idebrandgevaar en de middelen daar tegen. PASSAOIERSVLUCHTEN. Wederom zullen door de K. L. M. dit jaar passagiersrondvluchten boven Utrecht, Zeist, Amersfoort, het Gooi en omstreken worden georganiseerd en wel tot en met 6 April a.s. De vluchten zullen dagelijks van 11 19 uur plaats hebben en worden ondernomen vanaf het Militaire Vlieg terrein te Soesterberg, nabij het Thee huis „Soesterdal". NAAR DE STEMBUS. De Statenverkiezing nadert, maar veel actie valt er nog niet te bespeu ren. Voor deze soort van verkiezing is het blijkbaar erg moeilijk belangstelling los te slaan. De beraadslagingen van de Provinciale Staten bewegen zich gewoonlijk buiten de groote politiek en trekken slechts de aandacht enkele belanghebbenden. Toch is het zaak de beteekenis van het werk der Provinciale Staten niet te onderschatten. Het principieele ele ment ontbrefekt daarin niet geheel. Bij kwesties van belastingen, van arbeids voorwaarden e.a. komen de levens-en wereldbeschouwingen wel degelijk in het geding. En dan kan er niet genoeg de aan dacht op gevestigd worden, dat de Provinciale Staten de leden der Eerste Kamer kiezen, een lichaam, dat in de groote politiek juist den laatsten tijd in belangrijkheid is gestegen. Om al deze redenen zal het goed zijn, dat men zich méér rekenschap gaat geven van de groote dingen, welke op het spel staan, ook bij Statenver kiezingen. Ieder katholiek kiezer moet goed weten, welke lijst de zijne is en welk nummer ze voert. De kiezers in de provincie Utrecht komen aan de beurt op 23 April; de lijst der R. K. Staatspartij kunnen zij vinden onder nummer elf. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE BAARN. GeborenLaurina Helena Francisca, d. v. M. M. J. Breij en A. M. van Waarder Pieter Christiaan Wilhelm, z. v. H. K. C. Foeken en A. de Zoete Hendrikus, z. v. A. van de Weerd en J. M. Panhuis. OndertrouwdH. C. Hoek en F. G. W. Niesing A. Blankesteijn en A. Hogenaar J. A. Matthes en A. v. Velze J. W. van de Hoek en J. Vermeulen. GehuwdG. M. Dubois en J. C Prins. OverledenHermina Wilmot, 47 jaar, geh. met H. J. W. Balkenende Cornelia Maria Brouwer, 52 j., geh. met J. de' Kolf. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE SOEST. Geboren25 Hendrika, d. v. J. A. C. Rullmann en A. M. Pelle, v. Lennepl. 41 25 Johanna Willemina Gerritdina, d. v. H. Raat en A. M. C. ter Heege, Postweg 60. 27 Delia, d. v. F. v. Schaik en J. Koekkoek, Kerkstraat 37. Ondertrouw25 J. Boerma en W. Aarts van den Berg. 27 F. Metzukat en M. Batavier. 27 E. E. Hilhorst en H. P. Dijkman 27 G. A. Rademaker en J. M. Stootman 28 N. ten Bosch en T. Springer Gehuwd1 G. J. Holdorp en H. v. d. Bovenkamp. Overleden: 23 Nicolaas Wilhelmus Waltmann, 3 j., Rademakerstraat. 28 Maria Catharina Cecilia Pluimes, 65 jr. wed. v. H. Borgts, Kerkp. Z.Z. 26. voor Oamestasachen, Koffers en alle soor ten fijne Lederwaren LANGE8TRAATI05-AMERSF0ORT der Hervormde gemeente te Eemnes- Buiten alsmede van de fam. Oort, over het geheel gerekend 40 k 50°/0 gedaald. Naar wij vernemen, heeft de fam. Oort aan de pachters 10% reductie gegeven op de pacht over het afgeloopen jaar. Bij Hoofdpijn en ziek door gevatte koude, alsmede bij -iljnen van velerlei aard, zullen een vr- lieronder genoemde MIJnhardt's Poeders U spoedig helpen: Mijnhardt's Hoofdpijnpoe- ders. - Orleppoeders. - Verkoudheidepoeden. Kiespijnpoeders. Hoestpoeders. Maag poeders. Rheumatiekpoeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhard!. Lel het koopen hierop! Prijs per poeder 8 ct. per doos 45 cl. Verkrijgbaar bij Uw drog Kerknieuws. AARTSBISDOM UTRECHT De Aartsbisschop van Utrecht heeft Kapelaan J. J. Deperink belast; met het treffen van de voorbereidende maat regelen tot de oprichting van een nieuwe porochie onder de bestaande parochie Zieuwent. Voorts werden benoemd tot kapelaan te Groenlo P. P. A. M. Braam; tot rector van de St. Ludgerus-kweekschool te Hilversum E. A. J. Bosman en tot leeraar aan het seminarie te Culemborg C. Vernooy. TWAALF-EN-EEN-HALF-JAR1G PASTORAAT. De Zeereerw. heer A. C. W. Vosse- naar, pastoor van de parochie der H.H. Petrus en Pauius, heeft in alle stilte den dag gevierd v?n zijn 12'/s jarig pastoraat te Soest. Plannen bestaan om dit feest over enkele weken meer luisterrijk te vieren. die gelegenheid zal den jubilaris een portret in olieverf worden aa-~ boden. Uit den Omtrek Achterveld Op de stierenkeuring te Bameveld zijn om. de volgende stieren goed gekeurdRudolf van M. E. Daatselaar; Henk van J. H. van Soesbergen en Dirk van de Rudolfstichting. Het zijn dieren door leden der Fokvereeniging gefokt. Eemnes de landverhuring door notaris Schouten zijn de pachtprijzen der landerijen van de kerk en de diaconie Koopt uw Sch.-ijfmachini of neemt een abonnement voor onder houd tan uw schrijfmachine bij H. ELZEI7AAR KANTOORBOEKHANDEL LANQESTRflAT 84 TEL. 528 De brandweer werd gealarmeerd voor n uitslaanden brand in de woning van tuinman F. aan de Emmalaan. De brandweer begon het vuur on middellijk krachtig te bestrijden. Na een half uur werken wist men het vuur meester te worden. Het achterste ge deelte van de woning is uitgebrand. Het grootste gedeelte van den inboedel kon worden gered. De brand is ver moedelijk ontslaan door het achteloos weggooien van een sigaret. Zondag werd de Vrijwillige brand weer gealarmeerd voor een heidebrand nabij de Stompert. De brandweer kon onverwijld inrukken, omdat het door eenige personen inmiddels was uitgeslagen. Een oppervlakte van ongeveer 6 H.A. heide is verbrand. Zondag is door de politie legen 20 automobilisten proces-verbaal opge maakt, wegens overtreding van de maxi mumsnelheid. De muziektent tegenover het Raad huis wordt verplaatst naar het Juliana- P'ein, terwijl op de plaats, waar thans de muziektent staat een verkeershuisje zal worden opgericht. VEILING. Ten overstaan van notaris Knoppers werden geveild: I. Boerenhofstede aan het Oude Grachtje. Voorts tuin-, wei- en hooi land 2 65.33 H.A. Ingezet f 10500 en niet gehoogd. II. Weiland Brouwersveld aan het Oude Grachtje, nabij perc. I, 0.90.80 H.A. Ingezet f2550 en niet gehoogd. Na combinatie van perc. I en II, staande op f13050, ingehouden. III. Bouwland aan den Molenweg, groot 0.31.40 H.A. Ingezet op f700. IV. Het boerderijtje aan den Ring weg, groot 64.90 aren. Ingezet op f5000 en niet gehoogd. V. Een landbouwerswoning aan den Langen Brinkweg, 6.32 aren. Ingezet op f4000 en niet gehoogd. VI. Bouwterrein Langen Brinkweg 5.90 aren. Ingezet op f1250 en niet gehoogd. Alle perceelen, behalve per ceel III, werden ingehouden. Soesterberg Het Dep. van Defensie is voorne mens in de Legerplaats op te richten een bergplaats van springstoffen en projectielen. prima stoffeering f25.-, f27.50 130, Beekensteinsche Laan Telefoon 543 Korte Beekstraat Complete Woning inrichting

De Eembode | 1931 | | pagina 1