Bel dan op No. 42 Prima Eiksa Kapstokken 1. U.t. Hiaiikeiku Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken CONKLIN VULPENHOUDER Lijst no. 11, N.V. Middenstands-Bank H. ELZENAAR Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 8 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort 1.10 De €embode Advertentiën 26 cent per regel. Bütyke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver- teeren. Advertent&n moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 ttur m den morgen fff» -bezorgd. Kantoor an DrokkorlJ Langagracht 28 ta Amersfoort - Telefoon 3t4 Vijf en veertigste Jaargang Verschijnt alken Dinsdag- en Vrijdagmiddag Poit-glro no. 44254 Dinsdag 14 April 1931 - No. 4 Een Ideaal zonder meer stempelt niemand tot idealist. Daartoe Is meer noodlg. Vooreerst een verheven doel, een doel dat niet alleen boven den mensch staat, maar waaraan hij ook de kracht ontleent om zich aan het zinneleven te onttrekken en boven zijne aardschgezindheld te verheffen. Klaar blijkelijk kan noch beschaving noch wetenschap dit doel zijn, want 's t schen daden staan niet boven, maar onder hem. Lectuur voor Kinderen. Waar de inzichten omtrent opvoeding en onderwijs zoo breed uiteenloopen in onzen tijd, ligt het voor de hand dat zulke inzichten ook in de kinder boeken tot uiting komen. Want de meeste schrijvers kan men niet nageven, dat zij enkel schrijven om de schoon heid te dienen. De meeste verhalen hebben een strekking; in het eene werk komt die alleen wat scherper naar voren dan in het andere. Wie als onderwijzer of Ieeraar veel met kinderen pleegt om te gaar, wett mee te spreken van den machtigen invloed, dien sommige boeken op de kinderen uitoefenen. Naast de bioscoop blijft het boek de grootste belager van het kind. want bioscoop en.ooek kunnen de verbeel ding op ergerlijke wijze op hol brengen en den geest voor goed bederven, zon der dat het kind er zich van bewust is. Een kind. dat veel films heeft zien afdraaien en geregeld de bioscoop be zoekt, wordt geestelijk ontwricht. En hetzelfde is het geval met kin deren, die maar het eene boek na het ander, rijp en groen, verslinden. Mgnscben, die in hun fabriek en werkplaats nauwlettend toezien, dat van de machines niet meer geeischt wordt dan ze kunnen doen, om ze te vrijwaren tegen te spoedig slijtage, geven het geestesleven hunner kinderen soms prijs aan de grofste willekeur, zonder aan de ernstige gevolgen van hun handelwijze te denken. De meeste waanwijzen van onzen tijd zijn slachtoffers van een teugeliooze en leidinglooze leeszucht. De keuze van lectuur voor kinderen is uiterst moeielijk, want men dient daarvoor het karakter der kinderen te kennen en hunne geneigdheden. Een boek, dat voor het eene kind geen ge vaar oplevert, kan voor een ander ver derfelijk zijn. De meeste voorzichtig heid is hier geboden en de ouders laden door de keuze van de leesboeken, die zij hunne kinderen in handen geven, een zware verantwoordelijkheid op zich. Wat noodlg Is. Ie. Betere godsdtenstige scholing, betere ontwikkeling en betere karakter vorming van onze Roomsche meisjes, dus een betere opleiding lothaar taak van Roomeche moeder. 2e. Een betere geest van godsdienst zin aankweeken in de bedrijven, waar toe we in de fabriek een uitstekend middel hebben in de Eucharistische kruistocht en de Oraal. 3e. Eén betere voorlichting aan het meisje, dat naar de fabriek zal gaan. Nog al te veel worden duizenden meisjes aan de grootste gevaren bloot gesteld zonder dat zij die kennen. 4e. Betere zorg om alles te weren, wat de meisjes in gevaar kan bre.tgen en in verband daarmee: a. Zorg voor den aard van het werk; b. Zorg voor de schaftlokalen en privaten c. Geen gemengde arbeid van man en vrouw; d. Geen gehuwde vrouwen in de fabriek e. Beperking van den arbeidstijd, maar ook van den tijd noodig voor het gaan naar en van huis. Eenparig worde er op aangedrongen, dat aan deze vier eischen door alle katholieken en in het bijzonder door de katholieke werkgevers als dringend noodig worden beschouwd, zoodat een ieder met woord en daad er aan dient mede te werken, dat althans in de bedrijven van katholieken, aan deze eischen volledig zal worden voldaan. JOH. DE HEER VARKENSMARKT TEL. 1309 AMERSFOORT Piano- en Orgelhandel WIJ leveren elle merken. Binnenland ONDERSCHEIDINGEN. De afdeeling Leiden van de Chris- telijk-Historiscne Unie had bij de Alg. Vergadering een motie ingediend, waar in wordt geconstateerd, dat het ver- leenen van onderscheidingen en ridder orden door de Regeering op groote schaal de onwaarachtigheid in de hand werkt en de overtuiging wordt uitge sproken, dat tot het verieenen van onderscheidingen door de Regeering alleen dèn moet worden overgegaan, als het verrichten van een zeer bij zondere daad daartoe aanleiding geeft. Ter toelichting van deze motie heeft de afgevaardigde van Leiden zeer juiste opmerkingen geplaatst.. We lezen in het verslag: „Het lintjes geven is in ons land gaandeweg in een bespottelijk daglicht komen te staan. Het is geenszins de bedoeling, de souvereine rechten van de Kroon aan te tasten. Maar men geve de lintjes alleen aan wie ze persoonlijk verdient. Soms viert een zeer verdien stelijke instelling een jubileum en de onderscheiding wordt dan somtijds ver leend niet aan wie het nuttige werk voor die vereeniging hebben verricht, maar aan haren voorzitter, die mis schien een jaar lang in functie is. Dik wijls ook worden personen gedecoreerd, die. niets presteeren, maar een mach tigen kruiwagen hebben. Soms worden personen, die b.v. 40 jaar lang trouw een ondergeschikte betrekking hebben bekleed en door de protectie van hun patroon een lintje krijgen, door dien patroon met het lintje gepaaid in plaats van een behoorlijk pensioen van dien patroon te krijgen. Dat alles is niet de schuld van de Kroon, maar van haar raadslieden. Waarom krijgt de huismoeder, die 40 jaar lang in moeite en zorgen haar twaalf kinderen in kommervolle omstandigheden heeft op gevoed, géén lintje en de jubileerende palfrenier van een rijk heer wel?" Op aandrang van de bestuurstafel werd het voorstel-Leiden ten slotte ingetrokken. FRANKEEREN. Het was een bezwaar, dat de lucht postzegels tot nu toe alleen gebruikt konden worden voor kwijting van het luchtrecht en dus niet geheel of ge deeltelijk konden worden gebezigd voor de gewone frankeering. Teneinde hieraan tegemoet te komen, is thans bij Koninklijk Besluit bepaald, dat met ingang van 29 April a.s de luchtpostzegels van 40 cent, 75 cent, f 1.50, f4.50 en f 7.50 voor de kwijling van alle bij vooruitbetaling verschul digde porten en rechten, kunnen wor den gebezigd. Dit houdt dus in, dat de zegels niet meer uitsluitend voor luchtpostcorres pondentie kunnen worden gebruikt,doch voor frankeering van alle correspon dentie, zoowel voor binnen- als buiten land geldig zijn. AUTOMOBIELEN. De auto's uit Groningen worden w merkt met een A, die uit Friesland met een B, Drente met een D, Overijssel met E, Noord-Holland met O, Zuid- Holland met H, Zeeland met K, Utrecht met L, Gelderland met M, Noord-Bra bant met N en Limburg met een P. Reginam nostram" van A. Giesen. Een paar tenoren zouden een goede aanwinst zijn voor deze onder leiding van den Heer A. J. Helmich flink werkende vereeniging. De avond werd opgeluisterd door welwillende medewerking van het Strijk-ensemble onder leiding van den Heer W. Riksen en het Duo jack en Johnnie uit Bussum. De voordrachten en zangnummers, evenals de goochel toeren van Johnnie vielen zeer in den smaak van het publiek. Jammer is het dat het strijk-ensemble niet de belangstelling mocht onder vinden welke het zeer zeker verdiende. Verschillende mooie nummers wer den op sublieme wijze ten gehoore gebracht. Men hield echter rustig zijn buurpraatje en lachte en schertste door elkaar, zelfs het rinkelen der glazen liet men niet achterwege. Wordt het geen tijd dat men inziet dat het geen pas geeft te bedienen en te schenken tijdens de uitvoering van de verschillende] nummers. Een avond van waar kunstgenot zou dan niet tot op de helft van haar waarde worden teruggebracht. Last" door het tooneelgezelschap Frits Bouwmeester is in volle gang. Reeds zeer velen hebben zich van een plaatsje verzekerd. Zaterdagavond van 5 tot 9 uur is er in het gebouw van de R. K. Werkliedenver. Lieve Vrouwestraat, nog gelegenheid zich van BERICHTEN UIT AMERSFOORT eelmatlge stoelgang regen men vlug zonder kramp of pijn met Mljnhardi's Laxeertabletten Prijs per doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogliten. R. K. GEM. ZANGVEREEN1GING „ST. CAECILIA". Men schrijft ons: Zondagavond had in de groote zaal van St. Aechten de 12e jaarlijksche Feestuitvoeriug plaats van de R. K. Gem. Zangvereeniging „St. Caecilia". Door het koor werden op verdienste lijke wijze ten gehoore gebracht een 6-tal nummers, waarvan vooral uit muntten „Ecce quomode moritur, van Jac Gallis en „Domine Salvurn fac KANTOORBOEKHANDEL «F.A.TULPH Langestr. 6» to. Krommastr. TEL 824 ENDURA Onbeperkte en voortdurende garantie De KATHOLIEKE KIEZERS, die op Donderdag 23 April moeten gaan stemmen voor dc Provin ciale Staten van Utrecht behooren met het roode potlood rood te maken bet vakje voor den eersten naam van de Katholieke Lijst. vakaldeelingen, organiseert de Tooneel- vereeniging Ons Genoegen op Zondag 19 April in St. Aechten een tooneel- egangsbewijzen te voorzien. Zondag 19 April, de dag van de voorstelling, wordt 's middags van 12 tot 1 uur in het patroonaatsgebouw St. Aechten, aan het Zand de verkoop voortgezet. '.looft een mooie Roomsche Kunstavond te worden. Op Vrijdag 17 April des voor middags 10 uur zullen op het terrein van de Wagenwerkplaats der Spoor wegen te Amersfoort publiek worden verkocht diverse partijen Eiken-, Gre nen- en Vurenafbraak. Op de schietbanen van de Leus- denscheheide zullen schietoefeningen met scherpe patronen met mitrailleurs gehouden worden door de Amsterdam- sche Vrijwillige Burgerwacht op 22 en 29 April 1931, telkemale van 21 tot 24 uur. Het onveilige terrein zal door vlaggen worden aangegeven op dezelfde punten als zulks reeds plaats heeft bij schiet oefeningen over dag, doch bovendien zullen op die vlaggen en op de twee vuurballen rood licht gevende lantaarns worden geplaatst. Het plaatsen der lantaarns zal zoo tijdig geschieden, dat iedereen de ge- legénheid heeft het onveilige lerrein nog bij daglicht te verlaten. Amersfoort's Mannenkoor, Directeur Gerrit van den Burg, geeft een concert op 17 April des avonds acht uur in de „Markthal". Soliste is: Gertrud Nierop-Rittershaus, Alt te Amersfoort Begeleiding: Jeanne Landré te Nijmegen. Het programma luidt: 1. Zegepraal (koor) Brandts Buys 2. Arie aus „Elias" (alt) Mendelssohn Xerxes (alt) Handel Arie aus „Orpheus" (aft) Gluck De Ruïne (koor) Brandts Buys 4. Die Nacht (koor) Schubert Die Grenadiere (koor) Pütz 5. HerzensfrQhling (all) v. Wickede Standchen (alt) Brahms Mijn liefken is mijn somer (alt) Nicolai 6. Morgenlied (koor) Philip Loots 7. De Broederschap (koor) Wierts De Blilthnervleugel is uit het maga zijn van de firma van den Burg, Arnhemschestraat. In samenwerking met de R.K. Werk- liedenvereeniging „St. Jozef" en hare voorstelling te geven door het Frits Bouwmeester Ensemble. Opgevoerd wordt: „De Lichte Last". De voordracht voor de benoeming van een directrice van de vijfjarige school voor voortgezet meisjesonder wijs, opgemaakt doorJBurgemeester en Wethouders in overeenstemming mei den Inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Amersfoort luidt als volgt: 1. MeJ. J. C. Geers te Delft. 2. Mej.A.J. v. Bachum de Boer, Zeist. 3. Mej. C. Baarspul te Utrecht. - Op 21 April 1931 in Amicitla om uur, komen Péronne en Constance Arntzenlus vertellen, van haar zwerf tochten dwars door Amerika's oer wouden en haar avonturen met beren, Indianen, enz. Veel tafereelen zullen In lichtbeelden vertoond worden. Toegangsbewijzen A f 1 (voor leer lingen gymnasiaal- en middelb. onder wijs f0.50) vanaf 15 April bij boek- haittiel Ittmann en Patria en op den avond van de uitvoering aan de zaal. Opbrengst ten bate van het Nederl. Kunstverbond. De A'foortsche Kunst kring organiseert dezen avond. De tooneelvereeniging van Jonge Werkman", parochie St. Henricus geeft Zondag 19 en Zondag 26 April tooneeluitvoeringen in 't Patronaat aan de Borstraat. Opgevoerd zal worden het sociaal spel van Jean Grasveld: „Als Moskou roept I" De aanbeveling voor de benoeming van een Ieeraar in de oude talen aan het Gymnasium luidt als volgt: 1. Drs. A. Scholte te Groningen. 2. Dr. P. S. Breuning te Nijmegen. De algemeene vergadering van de vereeniging de Helpende Hand werd ;ehouden onder leiding van mevr. L. lolleman. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental terugliep van 134 tot 130. Aan 17 gezinnen werd hulp in de huishouding verleend en aan 31 werd melk of levensmiddelen verstrekt. Her kozen werden de aftredende bestuurs leden mevr. Goedkoop en mevr. Bolken. den uitgever Melchior verscheen het Amersfoortsch Jaarboekje, samen gesteld door de Vereeniging tot bevor dering van het Vreemdelingenverkeer alhier, in overleg en met goedkeuring van het gemeentebestuur. 'lis een practisch handboekje. De R. K. Muziekvereeniging Wils kracht viert haar 10-jarig bestaan. In de kapel van het St. Jorishuis aan den Westsingel zal de Kerkelijke her denking plaats hebben. Zondag 19 April is er receptie in de bovenzaal van St. Jozef. Maandag 20 April, aan vangend 's avonds half acht, muzikale rondgang en Woensdag 29 April, 8 uur, opvoering van de revue Wilskracht 1921—1931, in 't gebouw St. Jozef. GEMEENTERAAD. De agenda voor de openbare verga dering van den Raad der gemeente Amersfoort, te houden op Dinsdag 21 April des avonds 7 uur bevat o.m.de volgende punten: Benoeming directrice school voor voortgezet meisjesonderwijs. Benoeming Ieeraar oude talen gym nasium. Verbouwing van het schoolgebouw aan het Plantsoen Zuid no. 1, ten be hoeve van de school voor voortgezet meisjesonderwijs. Huur en inrichting van eenige lokalen in het Burger Weeshuis ter voorziening in de tijdelijke behoefte aan school ruimte. Afwijzend advies op het adres van mej. A. C. Bos, houdende verzoek op slag h of 5 d voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telethon no. 504 en 697 Deskundige voorlichting bg den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-loketten Verzilveren van conpons Handeleeredieten Iiicasseeringen Spaop-depoaito's rente 3'/« pet. het terras van de kiosk aandeBarch- man Wuytierslaan bier te mogen ver- koopen. Verhuring bouwland Isseltscheweg in verschillende personen. Verhuur grond aan de Eem aan A. A. Daamen te Neerlangbroek. Verhuur grond op het z.g. Oast- huisbosch aan van Burgstede. Bouwen van {20 arbeiderswoningen op een terrein fusschen den Soester- weg en de Begoniastraat. Jaarwedderegeling Burgemeester, Se cretaris en Ontvanger. UITSPRAKEN KANTONQERECHT. DronkenschapJ. F. Amersfoort f 10 of 4 d., A. J. v. L. Zwolle id., J. B. "oogland id., L. J. de B. Lunteren id., R. Scherpenzeel id. Zonder vergunning benzine in op hebben: E. B. Stoutenberg f10 dagen. Arbeidswet: Th. G. A. Amersfoort 2 maal (f2 of 1 d.). Loopen op verboden grond: A. H. Amersfoort f3 of 1 d. Te Soest in tapper^ toelaten, dat er muziek gemaakt en gedanst werd: B. de B. aldaar f 15 of 6 d. Met voertuig rijden zonder lichtH. v. L. Voorthuizen f5 of 1 week tuchtsch. Idem zonder reflectorB. de B. Soest f10 of 5 d. Wielrijden In kennerlijken s(aat:H.v.S. Scher penzeel f25 of 10 d. Links uitwijken: A. de B. Amers- foor f3 of 1 dag. Zonder licht Th. M. M. Amersfoort f5 ot 2 d., D. H. B. Woudenberg id. Op verboden weg: H. G. Soes! f3 of 1 d., G. T. de Bilt id. Zonder reflector: M. C. S. Amers foort f2 of 1 d. Zich vasthouden aan auto: P. v.B. Soest f5 of 2 d. Auto- of motorrijden: Zonder nummer of rijbewijsW. M. Hilversum f5 of 2 d., G. J. A. Bussum id., J. F. van S. Hilversum f3 of 1 d. Zonder voldoende licht: R. de G. Spakenburg f5 of 2 d. Zonder voldoende verlichting nummer en letter: A. Ch. K. Hilver sum f2 of 1 d. Te snel rijden in Soest: K. H. Ni megen f25 of 10 d., A. L. J. H. t Den Haag f20 of 8 d. Idem in BunschotenH. de G. Spa kenburg f3 of 1 d., C. de G. id. BURGERLIJKE STAND. 4 April. Geboren: Neeltje, d. v. D. Hofland en E. Kuil. OverledenGer- rltje van Nus, 84 jr., wed. v. W. de Gans Albertns Rosingh, 76jr.,echt- ;en. v. G. Ponne Adrianus Klerks, i7 jr. 7 April. Geboren: Jacob, z. v. N. Meilink en M. A. Vlaanderen Dirk Gerardus, z. v. G. Witfeveen en J. v. de Kooij Hendrikus, z. v. P. Ising en H. Sleking Jan, z. v. W. J. Arlar Kintoorboekbaedel Kantoormeubelen Schrijfmachines Langestraat 84 - Telef. 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoc- digdheden. - Advertentie-Bureau Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. Draaijer Maartje Johanna, d. v. Burken en M. Jakobsen arardus Stephanus, z. v. G. den Ouden i J. E. v. Keken Eva Wilhelmina, d. v. D. Klaasen en H. W. Palland Johanna Maria, d. v. J. de Haan v. Eijkelenburg Hendrika, d. Brandt en J. v. d. Bor Catharina Oertruda Maria, d. v. P. J. v. Hels- dingen en C. M. M. Dessing Jo hannes, z. v. T. H. v. d. Brink en O. v. d. Hooff Willem Joseph Anna Pierre, z. r. W. H. O: Vertroef en M. E. Wijermans.Gehuwd: K. R. Tho massen en W. A. J. Verkouler. Over leden: Johanna M. Lammers, 78 jr., wed. v. H. Mossing Adriana J. v. der Linden, 44 jr. Trijntje Schrik- kema, 87 jr., wed. v. K. Burgij Gerrit Aarsen, 68 jr., echtgen. v. E. Broekhuis Theodorus R. Jonkhart, 5 weken. 8 April. Geboren: Gerritje, d. v. E. B. N. de Vink en H. Terschegget. Gehuwd: M. Pijpers en C. Wennekes. OverledenAlbertdiena Eilander, 40 jr., echtgen. v. Q. C. C. Ekker. 9 April. Geboren: Helena, d. v. J. Pot en C. v. d. Hoek Hendrika Catharina, d. v. H. Pronk en C. M. v. d. Bijl Hefty Agnes, d. v. J. F. Brinck en H. W. Beekman Roelo- phin, d. v. M. Rijkeboer en Mie Maaike Teuntje Elise, d. v. R. W. B. Muller en W. E. Hornstra. Onder trouwd: E. Boute en J. Hermans J. Kamerbeek en A. G. v. der Heide C. Riksen en T. J. E. Pot A. Bikkers en G. Ooms J. A. P. Hop staken en A. M. Flos C. Jansen en A. Vivié P. Aart sen en E. Renes W. G. v. der Heijden en H. H. Sleurink. Gehuwd: J. E. Kijser en M. Veeman P. H. Rens en A. H. C. Lambrechts. Overleden: Elisabeth Woudstaa, 70jr. 10 April. Geboren: Jan, z. v. G. v. Dijkhuizen en G. H. Blombergen Jan Hendrik, z. v. M. Leenards en H. A. E. van 't Erve. Gehuwd: E. E. Flower en B. Kwetsie. .•ril. Geboren: Hendrik, z. v. A. Verhoeff en G. Brandsen Wil helmina Sophia Johanna, d. v. J. Bot- terblom en F. J. S. W. v. Kalleveen. 13 April. GeborenLouis, z. v. I. van Kollen en E. C. de Leeuwe Hermanus Johannes, z. v. H. J. v. d. Brom en J. van Putten Maria Catha rina, d. v. J. van der Linden en B. Snijders Sophia Alberla, d. v. W. J. D. van Maanen en R. Ederveen Adrianus Johannes, z. v. K. W. van Doorn en J. M. van Beek. Gerrit Breman, oud 34 jaar. echtgenoot van A. T. Goedhals Heintje van de Bunt, oud 13 jaar Janna Hendriksen, oud 60 jaar, echtg. van G. Zevenboom. in fraaie Modellen, met ovale Spiegel, 100 cM. breed f 5.75 Beekensteinsehe Laan Telefoon 545 Korte Beekstraat Complete Wonlng-Inrlchtlng

De Eembode | 1931 | | pagina 1