W. Steenbeek Zonen Kinder Ledikanten-Week in „DE ROOSTER" ft voorstanders en ook tegen- Is het stemdag Door het bestuur van de R. K. Kies vereeniging is aan de leden toegezon den hef oproepingsbillet voorde stem ming over de in te dienen candi- datenlijst voor den gemeenteraad. In ons vorig nummer hebben we die oproeping afgedrukt en daarbij tevens een model van het stembiliet gegeven. Omdat het van zooveel belang is, herinneren wij de leden der R. K. Kiesvereeniging er nogmaals aan, dat zitting wordt gehouden: In Yt Patronaat Sl. Anslridus 's mor gens van 9 tot 10 uur. In de School aan de Breestraat 's middags van half twaalf tot half twee. tn 'l Patronaat St. Henricus 'smid- dags van 5 tot 6 uur. Het gemakkelijkst stemt men, natuur lijk door het vakje vóór Politiek Advies zwart of rood te maken. Ook b|j de Statenverkiezing was dat 't geval. Tiet politiek advies is het resultaat van nauwgezet wikken en wegen van een daarvoor expresselijk ingestelde' commissie van vertrouwensmannen door de kiezers zelve in hun verga dering aangewezen. Die commissie kwam tot de over tuiging dat de volgorde der candidaten diende te luiden als volgt: 1. Thieit. 2. Kraan. 3. Noordman. 4. Spiekermann. 5. Van Koelen. 6. Hchenkamp. 7. Mej. Van Hamersveld. men nu met het advies der vertrouwensmannen accoord, dan stemmen vrij eenvoudig. Men maakt dan alléén vóór de woorden Politiek t of zwart en 't is klaar.' Niets beschrijven of invullen want dan worejr het billet ongeldig. in onzrf partij huldigt men gelukkig nog altijdThet devies: Vrijheid, blijheid. En ffaarom blijft er voor ieder lid dat om de een of andere reden niet .van het politiek advies is gediend, nog volle vryheid, van een afwijkende meening te doen blijken. In zoo'n ge val laat men het hokje, vóór .politiek advies" geplaatst, met rust en stemt naar hartelust op minstens zes der candidaten die op het stembiliet staan vermeid. Men mag er ook méér dan wijzen. Wil men bovendien nog van een speciale voorkeur voor enkele candi daten doen blijken, dan kan men nr het zwart of rood maken van ten minste zes vakjes nog een rangnummer invullen, dus 1, 2, 3 enz. naargelang men voor deze of gene candidaat meer voelt. £^£oo&\i dc -lezers zien, is er variatie Tfcénoeg. De namen der aftredende leden, die na weer vier jaren als vertegenwoor digers der Katholieke Partij te hebben dienst gedaan zich voor de vol- Snde periode weer beschikbaar stel- n zijn in alfabetische volgorde: Hehenkamp. Kraan, Noordman, Spie- - kermann en Thien. De heer Van Beurden heeft vooi een candidatuur bedankt. Dc advies-commissie, van oordeel dat aan de werknemersgroep twee zetels in den Raad toekomen, heeft in haar advies daarop gerekend door aan den candidaat W. van Koelen de vijfde plaats op haar advieslijst toe te kennen Omdat de heer Van Beurden be dankte voor plaatsing op de lijst kwam in zijn plaats als no. 7 op het advies Mej. E. M. van Hamersveld, enz. enz. Ook komen er dientengevolge in 't geheel maar elf candidaten, hoewel men er aanvankelijk een dozijn wilde seilen. Wij herhalen nogmaals met aandrang onzen oproep: Leden der Kiesvereeni- ging, neemt deel aan de stemming er zorgt voor een waardige vertegen woordiging van onze Katholieke be volking in 't stadsbestuur. Dat niet alle elfhonderd leden der R. K. Kiesvereeniging even tevreden zijn over het politiek advies, was te vermoeden. En de commissie van advies zal dit zeil ook allerminst hebben ver wacht. Maar wc mogen gerust aanne men dal zij naar best vermogen haar taak van voorlichten en raadgeven heeft vervuld. Uit den aard der zaak wordt alléén het resultaat van haar werk bekend, maar hare samenstelling geeft voldoende waarborg dat *alles wat bij het iormulccren van het advies als maatstaf kou gelden, zeer objectief Is beschouwd. Het advies-systeem is nu eenmaal aanvaard en reglementair omschreven. Ook by de verkiezing voor Tweede Kamer én Provinciale staten wordt het toegepast. Hef heeft standers. Maar merkwaardig Is wel dat voor- en tegenstanders hun houding veelal laten afhangen van het al of niet overeenstemmen van den inhoud van het advies met hun persoonlijke op vatting, die soms zeer subjectief kan zijn en niet altijd is voortgekomen uit feitenkennis. Moeten we nu ten overvloede nog herinneren aan de klare waarheid dat een advies een advies is en blijft En dat de persooniyke vrijheid van elk lid om te doen wat hem het beste lijkt onaangetast is en blijft? Afkeurenswaardig is het afbreken en diskwalificeeren van personen. We moeten streven naar een goede candidatenlijst die elk wat wils geeft en waarvoor we straks eensgezind moeten werken, willen we zeven plaatsen in den Raad gaan met eere. R. K. MIDDENSTANDS VEREENI GING. DE WINKELSLUITINGSWET. Dinsdagavond vergaderde de R. K. Middcnstaudsvereeniging in de groote zaal van de R. K. Spaarbank, onder Voorzitterschap van den Heer C. Hehen kamp. In het openingswoord vermeldt deze wat na de laatste Algemeene Ver gadering door het bestuur is verricht. Hierbij werd gewezen op het goede fe deratief samenwerken met de beide an dere Middenstandsorganisaties, waarbij werd aangevoerd de cursus voor eta- lagegeschriften. Daaraan namen 12 per sonen van de vereeniging deel. Door een der leden werd de politiek en vooral de Gemeentepolitiek ter sprake ge bracht. Duidelijk weid uiteengezet dat belangenkwesties voor den Middenstand op de vergadering behandeld mogen worden, doch dat personen-politiek ach terwege moet blijven. De Heer Brabander sprak vervolgens over de Winkelsluitingswet. Aangetoond werd allereerst dat de georganiseerde Middenstand, 60.000 in aantal, wel be langrijk is, doch veel grooter kan zijn. Elke groep van de samenleving is veel krachtiger georganiseerd dan de Mid- denstand. Juist de laatste jaren is door 'I de Middenstandsorganisatie's veel be reikt op wettelijk terrein. Volgens Art. 9 van de Winkelsluitingswet krijgt de Ge meenteraad de bevoegdheid permanente wijzigingen aan te brengen in de winkel sluitingswet, echter met goedkeuring van de Kroon. De Gemeenteraad kan geheel zelfstandig 21 dagen per jaar bepalen waarop de winkelsluitingswet niet of niet geheel van toepassing is. B. en W. kun nen bij plotseling opkomende gevallet ontheffing of gedeeltelijke ontheffing verleenen, b.v. bij Tentoonstellingen, Fancy-fairs of veilingen. Art. 6 laat toe, De Gemeenteraad kan bij plaatselijke verordening met goedkeuring van de Kroon bepalen dat op één werkdag per week alle of bepaalde groepen van win kels gesloten moeten zijn voor één uur 's middags of na één uur 's middags. De Minister heeft in de 2e Kamer gezegd: De Gemeenteraad kan dit alleen doen wanneer geen winkeliersbelangen worden geschaad. Nu komt het verband tusschen Werktijdenbesluit en Winkel sluitingswet. De winkelbedienden ten een halven werkdag vrij zijn en heb ben liefst een vrijen middag, liet werk tijdenbesluit laat het vrij wanneer deze halve dag wordt gegeven. Nu trachten de winkelbedienden, en van hun kant te recht, te verkrijgen dat het werktijden besluit wordt aangevuld door de winkel sluitingswet en wel voor een vrijen mid dag. Zoo'n regeling kan en mag, aldus Spr., alleen komen, wanneer de winke liers zelf komen met een dergelijk ver zoek. In de meeste plaatsen is een der gelijk verzoek afgewezen en ageert men er sterk tegen. Geen overeenstemming is te bereiken door verschil in branches, zelfs in bepaalde branches, b.v. manu facturen, luxe- en volkszaken. Noodig een enquette in te stellen en mocht het winkeliersbelangen schaden, dan moet getracht worden deze sluiting tegen te gaan. De Middenstand moet meer too- nen dat zij er is en er zal rekening mee gehouden worden. In November a.s. her denkt de Middenstandsvcereniging haar 20-jarig bestaan. Het bestuur zal later komen met een eventueel feestpro gramma. JULfANA-COMITÉ 1931 Bovengenoemd comité, dat gevormd uit afgevaardigden van den Bij zonderen Vrij willigen Landstorm, Amersfoortsche Burgerwacht en Nationalen Bond tegen Revolutie, hield in Amicitia een propaganda-feestavond. Nadat de voorzitter, de heer A. J. Rog geveen, de bijeenkomst geopend had en het Wilhelmus was gespeeld en gezon gen, hield de WelEerw, Heer Pastoor Elberssen uit 't Goy, lid van de Ge- Hoofdpijn en Kiespijn zullen spoedig bedaren door MIJnhardt's Poeders aag daarom Mtlnhsrdl'a Hoofdpijnpoeders Mljnhardt's Klespljnpoeders. Alleen echt i op doos en poeders de naam Mljnhardt lat.Lr"-" «-"•- Uw Zenuwen X™ daarbij tevens gesterkt door het gebruik Mljnhardt'* /.cnuwtnbicttcn Glazen Buisje 75 et. BH Apoth. en Drogisten westelijke Laudstormcommissic, een re de, waarin hij wees op het eeuwenoude verbond: God, Nederland en Oranje, een verbond dat steeds heilzaam was voor de geheele bevolking. Spr. stond uitvoerig stil bij de beteekenis van het Oranjehuis voor ons volk en de geluk kige regeering van het Oranjehuis, waarvan spr. de koningin-moeder, de koningin en prinses Juliana prees als symbolen van liefde, reinheid en onbe zorgde onschuld. Het is noodig, aldus spr., dat wij waakzaam zijn en blijven tegen liet voortschrijdende gevaar der revolutie. De tegenpartij voert gewel dige actie, getuige de laatste verkiezin gen. Onze menschen slapen, zegt spr., hetgeen o.a. te merken is aan het slechte bezoek op deze bijeenkomst. Met een driewerf hoera voor Oranje besloot spr. zijn luid toegejuichte rede. Na de pauze sprak de heer L. Kce- mink, hoofd der Gabr. Mehenschool, over: Den Vaderlant ghetrouwe. Ook deze spr. wees op de noodzakelijkheid van een hechte organisatie tegen i\et re volutiegevaar. Het programma bevatte verder zang van den heer Galis, muziek van het sextet der Christ. Normaalschool en declamatie van den heer J. B. Groo- tendorst. De gymnastiekvereeniging Wilhehnina verleende hare medewer king. Onder de aanwezigen merkten we o.a op den heer N. Veis Heyn namens he gemeentebestuur, generaal F. J. Quan- jer, commandant der IV Divisie, en vele andere militaire autoriteiten. De bijeenkomst werd op de gebruikt lijke wijze gesloten. Zaterdag 9 Mei a.s. zal alhier als sluitstuk van 't seizoen een slipjacht worden gehouden, waarvan de meet is bepaald op 10.15 uur op het Stations plein. Vervolgens een ruiterfeest, dat zal aanvangen om half twaalf op het springterrein aan de Leusderheide. Te 2 uur in den middag heeft wedstrijd plaats voor jachtpaarden, be reden door leden der Kon. Ned. Jacht- vereeniging, waarvoor door de leden n wisselbeker is beschikbaar gesteld. Op het rijwielpad naar Soest ont stond een vechtpartijtje, waarbij één der twistenden door een messteek in rug werd getroffen. Onze stadgenoot dr. H. W. Schreu- :r is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Zaterdagmiddag zal in den speel- lin voor het Leusderkwartier boomplanting plaats hebben. 350 Kinderen hebben in den afgeloo- pen winter aan het clubwerk de* eeniging deelgenomen. De nieuwe speeltuin zal over een paar weken gereed zijn. CDLIHT CBSTUfcli Binnenland DE TRAM. Bij het afdeelingonderzock der Eerste Kamer over het onteigeningsontwerp voor verbetering van den rijksweg tus schen De Bilt (Vollenhoven) en Amers foort, spraken eeltige leden de hoop uit, dat inderdaad op den weg tusschen Huis ter Heide en de Daam Fockemalaan te Amersfoort dubbel tramspoor zou wor den aangelegd. Zou zulks niet geschie den, dan achtten zij het niet noodzake- lyk dien weg te veranderen, Ook drongen zij bij den minister op spoed aan met betrekking tot den aan leg dier tramsporen, vooral in verband met de bebouwing langs den weg. HET KANAAL, t Tweede Kamerlid Van der Waerden heeft den minister van Water staat gevraagd Is de minister bereid aan het onder zoek der coinmissie-Rutgers van Rozen burg, inzake de verbetering van de af watering in dc Gelderschc Vallei, te verbinden een onderzoek aangaande de wenschelijkhcid en de mogelijkheid van het aanleggen van een scheepvaartka- naal door die Vallei? looze matheid allerwegen! We stemmen Immers toch wel Rocmsch met de hel in den rug en is toch alle maal een pot nat! .Het nieuwe reglement nauwkeurig saamgesteld en onderzocht, werd met vrijwel algemeene stemmen goedge keurd", werd mij tegengeworpen. Maar indien de hc-schouwingen er discusiCn niet op zoo'n drastische wijze waren afgeknot welke methode mij niet bijzonder heeft kunnen bekoren dan was nimmer gehandhaafd gewor den het samenstel van artikelen be treffende de tot stand-koming van het feitelijke politiek advies. De indirecte invloed van de practi- seerende leden op de keuze der can didaten en hun volgorde acht ik onge- wenscht. De feitelijke beslissing over de voordracht aan de geheele Kiesver eeniging, behoort niet in handen van de adviescommissie, doch komt de vergadering toe. Beschouwingen over de macht der leden en de gelegenheid, om wijzlgin- de groslijst te brengen, zijn Ingezonden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) BETER TEN HALVE GEKEERD DAN GEHEEL GEDWAALD. Zonder ook maar op eenigerlei wijze afbreuk te willen doen aan het werk ter eere Gods van onze propagandis ten: de nucntere feiten zijn nu eenmaal niet anders, dan dat wij mogen bogen op slechts een 70 a 80 daadwerkelijk meelevende, waarachtige leden der Kiesvereeniging en een steeds wassend aantal donateurs, dat de 1000 reeds is overschreden. Een buitengewoon ongunstige verhouding! Doch wie met de propaganda bekend is, weet, dat het eenvoudiger is honderd maal f 1 con tributie voor de kiesvereeniging te ver garen, dan één man of vrouw te bren- ;en tot eenige activiteit. Onkunde, ge-, rek aan inzicht, gemakzucht, mate- i.jb" werkelijken gang van Doordat al te veel hun stem op de oslijst uitbrengen, niet doelbewust, ich door onbekendheid met de capa citeiten van de candidaten, vrijwel blindelings, verkrijgt het politiek advies steeds een zoodanig aantal -stemmen, dat zoo goed als nimmer eenige wijzi ging tot stand komt. De zoodanigen, die door ons gedisqualiflceerd worden als „goedzakken" of „stemvee", deden beter met thuis te blijven. In Zuilen zien wij op hetoogenblik gebeuren, dat een groep van kiezers, ontevreden over het politiek advies, ontevreden over den weinigen invloed, welke zij direct uitoefenen op de keuze en de volgorde der candidaten, zich dreigen af te zonderen. Wij veroordeelen een zoodanige actie buiten de kiesvereeniging, doch beoo gen binnen het verband deze grief weggenomen te zien. Daartoe noodigen wij een ieder die ten aanzien hiervan ons idee is toege daan, door een kaartje aan den secre taris des kiesvereeniging adhaesie te betuigen. Slechts een vijftigtal van de honderden, die betreuren, dat „zitten blijft, wat zit". De keuze der candidaten heeft ons niet kunnen bekoren. Wij hadden thans een heele verwachting van de advies commissie, waarin we deerlijk zijn teleurgesteld. En wanneer wij een der arbeiders candidaten omschreven als een „luidklinkend vat", dan geschiedde zulks om een bep.aald, eigendunkelijk persoon, die met veel geschreeuw en weinig wol zich op den voorgrond tracht te plaatsen en zich in den Raad tracht te wringen, te disqualificeeren. Aangezien zulks niets te maken heeft met Katholiciteit, moraliteit, ontwikke ling of gesitueerdheid, doch alleen op representanten capaciteit, zoo moet men ons van 't lijf blijven met het geleuter omtrent arbeiders in het algemeen, Rerum Novarum, Spanje en dergelijke, welke niets met ons betoog uitstaande hebben. Wij zijn juist voorstanders van eenige goed bespraakte en terdege onderlegde hoofd- en handarbeiders, die met andere standsvertegenwoordi gers capable zijn de belangen van het Katholieke arbeidersgezin te behartigen en die plaats te doen innemen, waar hij recht op heeft in ons land, waar vrijheid, gelijkheid en broederschap moet heerschen, doch niet heerscht om de achterstelling van onze Katho lieke arbeiders of ambtenaren niet lan ger te dulden en op meer drastische wijze uiting te geven aan wat wij reeds jaren lang hebben opgekropt. Maar aangezien daartoe noodig is een fractie, waarvan de leden ais klit ten aan elkaar hangen, en een ieder toch heel gemakkelijk kan waarnemen, dat de onderlinge verhouding thans niet deugt, daarom vinden wij het advies van de commissie: „laten zitten, wat zit" onbevredigend en zouden wij gaarne kennis dragen van haar moti veering, en nojf liever het advies on gedaan gemaakt zien, desnoods de can didaten bij de stemming in alphabeti- sche volgorde op de groslijst vermeld 'en zonder meer. Althans wij noodigen alle kiezers er kiezeressen uit bij de komende stem ming bij gebrek aan beter of de groslijst het politiek advies te ne- geeren en op de alphabetische lijst te stemmen, de cijfers als volgt plaatsend 4. Hamersveld, 8. Henekamp,-9. Koe len, 5. Kraan, 7. Nieuwendijk, 3 Noord man, 2. Spiekerman, 1. Thien en 6 Zwart. 3 Mei 1886 3 Mei 1931 Bij gelegenheid van ons 45-jarig Zakenjubileum geven wij geen cadeaux, maar Reductie op elk paar bij ons gekochte Schoenen Ziet onze prijzen in de élalage's Lavendelstr. 4-6-8 Telej. 177 Soesietweg 173 Lsngestraat 83 Telefoon 382 - Amersfoort Prachtig geschilderd, modern houten Kinderledikant met neer slaand hekje, nieuwste modekleuren als rose, zalm, lila, creme, 11CX55 met onderraam, deze week slechts Hetzelfde model 130X60 Hoogst modern, lief model, houten Kinderledikant, met ge bogen pootjes, alle moderne kleuren met onderraam 110X65 Hetzelfde model 130 X 60 Prijsgekroond model, schitterende uitvoering, allerfijnste kleu ren, iets zeer bijzonders Hetzelfde model 120 X 60 Keurig Imitatie Engelsch Ledikantje in de kleuren wit, rose, Hetzelfde model 120 X 60 Ons iizersterk, zwaar gebouwd hou instaan, kleuren lila, r n Let wij 17.50 jaren voor instaan, kleuren lila, rose en wit 130 X 65 IETS ZEER BIJZONDERS bieden wij U aan in onze speciaal ENGEL- SCHE KINDERLEDIKANTEN, alle gepatenteerde modellen. De prijzen hiervan zijn werkelijk laag, en deze week nog met een extra korting 21.25 25.00 31.00 Bijpassende matrassen 3.6S 4 00 4.75 6.00 Let op de speciale ptij'zen Zie vooral onze Etalages Verras uw lieve kleine met een geschenk voor jaren 11 KERKELIJKE DIENSTEN. Amersfoort. PAROCHIE O. L. VR. HEMELV. Langegracht no. 36 PastoorDeken L. A. F. X. Fock. Langegracht no. 37. Telef. 1450. ZONDAG H.H. Missen om 7 en half 9. Half-11 Hoogmis. 3 uur Vespers. Half-4 vergadering Burgerjonge- lingenvereeniging, tweede afd. 6 uur Lof met Rozenhoedje. MAANDAG 10 uur H. Mis in de kapel op het kerkhof. 7 uur Meimaandoef. en lof. Half 8 recollectie voor oud re- traitanten en leden der retraite penning. DINSDAG 8 uur gezongen St. Antoniusmis. Kwart over 8 Congregatie van de H. Familie der mannen. WOENSDAG Kwart over acht Congregatie van de H. Familie der vrouwen. 7 uur Meimaandoef. en lof. DONDERDAG 7 uur Lof. VRIJDAG 7 uur Meimaandoef. en lof. ZATERDAG H. Missen om 8 en 9 uur. Van 4—9 uur Biechthooren. PAROCHIE ST. FRANC. XAV. 'tZand no. 29 Pastoor: C. Hartman, 'tZand no. 31. Telefoon 730. ZONDAG Half 7, 8 uur en kwart over 9 H. Mis. Half 11 Hoogmis. 6 uur Lof. DINSDAG, Donderdag en Zater dag 7 uur Meimaandoef en Lof. ZATERDAG 7 uur Lof. Van half 4 tol half 10 gelegen heid om te biechten. PAROCHIE ST. HENRICUS. Paulus Borstraat no. 41 Pastoor: J. H. Hooyman. Matthias Wilhoosslraat no 34. Telefoon 1158. ZONDAG H. Missen om 7 uur en half 9. 10 uur Hoogmis. 6 uur Lof. Deze week iederen avond om 7 uur Meimaandlof. MAANDAG Half 8 geen H. Mis. ZATERDAG 7 uur Meimaandlof. 4 uur voorbereiding voor de H. Biecht voor de kinderen, daarna Biechthooren tot 9 uur. Deze week de H.H. Missen ten 7 uur, half 8 en 8 uur. PAROCHIE ST. ANSFRIDUS. Jacob Catsiaan no. 26b Pastoor: P. J. M. Sandkuyl, facob Catsiaan no. 28, Telef. 558. ZONDAG Feestdag van de H. Ansfridus, Kerkpatroon. Half-8 wordt de H. Communie uitgereikt. 8 uur H. Mis. 10 uur Plechiige Hoogmis. 4 uur Patronaat. 6 uur Plechtig Lof met feesipre- dikatie en Rozenhoedje. MAANDAG en volgende dagen 7 uur Meilof. DONDERDAG Half 10 gezongen Huwelijksmis. ZATERDAG Van 4 tot half 9 biechthooren. ir Meilof. Hoogland. PAROCHIE ST. MARTINUS Pastoor: W. S. J. de Jong. Kerklaan. Tel. 3. ZONDAG. de plechtige Hoogmis waar onder de kinderen hun plechiige H. Comm. doen. Half 11 de stille H. Mis. 4 uur plechtig Lof en de lof zang „Te Deum". In beide H. Missen collecte voor de versiering der kerk. MAANDAG Ie H. Mis op Leo's-Oord. 8'U uur 2e H. Mis. 9V2enl2uurcaiech. opdescholen. DINSDAG 8'l, uur le H. Mis. 9 uur gez. Huwelijksmis. WOENSDAG Half-8 le H. Mis. S'l, uur 2e H. Mis. 9Va en 12uurcatech.opdescholen DONDERDAG Half-8 le H. Mis. Kwart over 8 2e II. Mis. VRIJDAG Halt 8 le H. Mis Kwart over 8 2e H. Mis. 9'/,en 12 uur calech. op de cholen ZATERDAG Half-8 Iste H. Mis. Kwari over 8 2de H. Mis. Van 4—8 uur biechthooren. 7 uur Lof en rozenhoedje.

De Eembode | 1931 | | pagina 2