Alle Katholieken stemmen op Lr ijst 2 Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Het beste Adres 8. Keuneke Koopt uw Schfijfmochine Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f1.10 De Cembode Advertentiën 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver- teeren. Adverientièn moeien Dinsdag on Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Kantoor en DrakkerI] Langegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Vijf en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag* en Vrijdagmiddag Post-giro no. 44234 Vrijdag 12 Juni 1931 - No. 21 In zekeren zin zijn wij allen onder geschikten, ondergeschikten van den wetgever. Waar wij niet allen onzen plicht naar eigen inzien kunnen doen, moeten wij eenen genieenscliappelijken regel volgen Het onderscheid tusschen den man met plichtbesef en den man zonder plichtbesef is, dat de eerste zich vrijwillig aan de wet onderwerpt en de tweede uit vrees voor straf. verhieven zich Epistel en Evangelie. 3e Zondag na Pinksteren. Les uit den eersten brief van den H. apastel Petrus; V, 6—11. Zeer geliefdenVernedert u onder de machtige hand van God, opdat Hij u ten tijde der bezoeking verheffe werpt al uwe bekommernis op Hem, want Hij draagt zorg voor u. Zijt matig en waakt! want uw tegenstander, de duivel, gaat rond als een brullende leeuw, zoekend wien hij kan verslinden. Wederstaat hem, sterk zijnde in het geloof, wetend dat aan uwe broeder schap, in de wereld, hetzelfde lijden wordt aangedaan. De God nu vari alle genade, die ons geroepen heeft tot zijne eeuwige heerlijkheid in Christus Jezus, Hij zal ons, nadat wij een weinig tijds geleden hebben, volmaken, be vestigen en grondvesten. Hem zij de glorie en de heerschappij in de eeuwen der eeuwen I Amen. EVANGELIE volgens den H. Lucas; XV, 1 10. In dien tijd naderden de tollenaars en de zondaars tot Jezus om hem te hooren. En de Pharizeën en de Schrift geleerden morden, zeggendeDeze ontvangt zondaars en eet met hen 1 Hij nu sprak tot hen deze gelijkenis, zeggendeWelk mensch onder u die honderd schapen heeft, laat niet, als hij er één van verliest, de negen en negentig in de woestijn, en gaat niet naar het verlorene, totdat hij het vinde? En als hij het gevonden heeft, legt hij het met vreugde op zijne schouders, en te huis komend, roept hij de vrien den en de geburen zamen, hun zeg gende Verblijd u met mijwant ik heb mijn schaap gevonden, dat ver loren wasIk zeg u, dat er aldus vreugde zal zijn in den hemel over éénen zondaar, die boetvaardigheid doet, meer dan over negen en negentig rechtvaardigen, die geene boetvaar digheid noodig hebben. Of welke vrouw, die tien drachmen heeft, steekt niet, als zij ééne drachme verliest, eene lamp aan en veegt niet het huis uit en zoekt niet zorgvuldig, totdat zij ze vinde En als zij ze ge vonden heeft, roept zij de vriendinnen en de buurvrouwen zamen, zeggende Verblijdt u met mijwant ik heb de drachme gevonden, die ik verloren had I Aldus, zeg ik u, zal er vreugde zijn bij de engelen Gods over éénen zondaar, die boetvaardigheid doet. JOH. DE HEER Piano- en Orgelhandel r op hun inge- Liturgische Kalender. Week van 14-20 Juni. Zondag 14, 3e Zondag na Pinksteren. Tijdeigen, Mis Respice, 2e geb. H. Bnsilius, 3e v. Oct. H. Hart. Maandag 15. Mis v. h. Hart als 12 Juni, Cogitationes, 2e geb. H.H. Vitus enz. 3e Concede. Dinsdag 16. Mis als Maandag, 2e geb. Concede, 3e voor Kerk of Paus. Woensdag 17. Mis als Maandag, 2c geb. Concede, 3e voor Kerk of Paus. Donderdag 18. H. Ephraëm, 2e geb. v. Oct. H. Hart, 3e H.H. Marcus enz. Vrijdag 19. Octaafdag H. Hart v.Jezus, als op 't feest 12 Juni, Mis Cogitationes, 2e geb. H. Juliana, 3e H.H. üervasius. Zaterdag 20. Mis v. O. L. V. Salve (bij Votiefmissen) 2e geb. H. Silverius, 3e v. d. H. Geest, Pref. v. d. H. Maagd. beelde heiligheid dat zij iederen om gang met zondige menschen voor onbetamelijk, ja ongeoorloofd hielden. Zij rekenden het Jezus als een mis daad aan, dat Hij met de tollenaars zoo vriendelijk verkeerde en omgang hield. Nu waren de tollenaars wel door gaans zondige menschen, die zich dik werf aan onrechtvaardigheid schuldig maakten, doch op dit oogenblik kwa men ze met goede bedoelingen bij den Goddelijken Meester. De schijnheilige Farizeeërs dit ziende morden zeggendezie! deze Man, die men voor een Gezant van God wil houden, ontvangt zondaren en eet met hen. De Zaligmaker nu, om de onrede lijkheid van hunne verkeerde begrippen aan te tooiien, stelde twee heerlijk schoone gelijkenissen voor, waaruit zij konden leeren dat Hij voornamelijk gezonden was om de zondaren te zoeken en zalig te maken, dat God de bekeering der zondaren ten zeerste verlangt en dat deze tollenaars der halve niet verdienden veracht maar veeleer opgezocht en hartelijk behan deld te worden. Door hun deze ge lijkenissen voor oogen te stellen, wilde Jezus aan de morrende Farizeeërs en Schriftgeleerden zeggen: Gij zult getwijfeld de zorg prijzen van zulk herder voor zijn verloren schaap en ook de moeite van zulk een vrouw om haar verloren geldstuk weder te vinden, waarom wilt gij dan mijn ge drag ten opzichte van de verloren zon daren laken en berispen? Is hunne ziel niet van grooter waarde dan een rede loos dier, dan een gering stuk geld? Waarin ben Ik dan berispelijk en waar om misprijst gij Mijne vaderlijke liefde en herderlijke zorg om die verdwaalde schapen te zoeken, te vinden en op den weg der zaligheid terug te brengen? Gelijk de herder zich niet alleen ver blijdde over zijn teruggebracht schaap en de vrouw zich niet alleen verheugde over haar gevonden drachme, maar ook hunne vrienden en buren uitnoo- digden om zich met hen te verblijden, zoo zoudt ook gij, Farizeeërs, inplaats van te morren u veeleer met Mij moeten verblijden over de bekeering van deze tollenaars en zondaars. Hoezeer moet niet dit troostvol Evan gelie eiken zondaar opwekken zijn zondenstaat op te staan een rouwmoedig hart tot God weer te keeren! Bemerkt hier tot uwe heilzame onderrichting, dat de herder zijn terug gevonden schaapje niet slaat of straft of hard behandelt maar met blijdschap op zijn schouderen neemt. Hoe duide lijk wordt ons hier gewezen op de groote liefde en ontferming van Jezus tot den dwalenden zondaar, om hem tot bekeering te brengen en hoe Hij bereid is hem weder in genade te ont vangen, en welk een heerlijk voorbeeld heeft de Meester hier gegeven Zijne priesters ten opzichte van nun gedrag jegens de rouwmoedige zon daars in het Sacrament der Biecht. Dat dan èn het epistel én het evan gelie van dezen Zondag in onze zielen sterke een der voornaamste en zoetste vruchten van den H, Geest: de deugd der Hoop, waardoor wij met een vast vertrouwen de aanneming tot^kinderen Gods en de toekomstige heerlijkheid verwachten. KANTOORBOEKHANDEL «F. <3. TULP» Langestr. 65 t.o. Krommestr. TEL. 326 Alle benoodigdheden voor VereenigiDgen 1. Heb een vast doel. 2. Ga daar recht op af. 3. Beheersch alle onderdeelen. 4. Weet altijd meer, dan van u ver wacht wordt. 5. Bedenk, dat moeilijkheden slechts bestaan, om overwonnen te worden. 6. Gebruik tegenslag als sporten om hooger te klimmen. 7. Steek uw hand nooit zoover, dat j haar niet terug kunt trekken. 8. Wees soms met vee! durf altijd voorzichtig. 9. De minderheid slaat dikwijls ten slotte de meerderheid. 10. Maak een ruim gebruik van de hersens van anderen. 11Luister goedantwoord omzich tig; beslis snel. 12. Onthoud bovenal, dat een ge zonde geest huist in een gezond lichaam. Wanneer gij deze 12 voorschriften of lessen van levenswijsheid nu nog eens langzaam overleest en elk afzon derlijk toetst aan de zelfverloochening en zelfbeheersching, zult gij tot de ontdekking komen, dat minstens acht van deze twaalf niet te onderhouden zijn, zonder dat men de kunst verstaat, zich zelf in te houden, meester te zijn over plotseling opwellende neigingen, n" te zeggen tot zichzelf, waar of andere begeerte graag het ja woord had. Zóó onontbeerlijk is de zelfverloo chening, ook in het maatschappelijk, sociaal leven, zelfs afgezien van alle hoogere, bovennatuurlijke levensbe schouwing. Daarneven zouden we twaalf gebre ken kunnen stellen, waarvoor men zich in acht heeft te nemen. En we! deze 1. Luid lachen om iets. 2. Lezen, wanneer anderen spreken, :s rijzen voor den geest. Eén uitstapje, en wel naar een der geestelijke ontspannings-oorden de retraitehuizen wordt helaas maar al te vaak onopgemerkt voorbijgegaan. Niet weinigen onder de Roomsche mannen en vrouwen, jongelingen en meisjes willen er zelfs niets van weten. Bij het vernemen of het lezen van het woord „retraitehuis" schrikken ze eenigszins terug en gaan denken aan kniezen en eindeloos bidden gedurende drie dagen. Niets is minder waar. De waarheid is, dat men bij 't einde eener retraite eerst begrijpt van hoe groot nut naar ziel en lichaam zoo'n driedaagsche afzondering is om dan tot de overtuiging te komen, welk een noodzakelijk voedsel de ziel gedurende e«n reeks van jaren heeft moeten ont beren. Feitelijk is 't onmogelijk den indruk weer te geven van een retraite; men moet hieraan hebben deelgenomen, om dit te kunnen beseffen. De kalme rust in zulk een plaats van afzondering, de echt christelijke geest, welke er heerscht, verkwikken op een bijzondere wijze den vermoei den geest en doen tot verademing komen. Dan komt, dank zij de scherpzinnige e:> duidelijke onderrichting der retraite leiders, het met zoo'n buitengewone scherpte naar voren brengen van „het doel van 's menschen bestaan". Waar het toch tenslotte op aankomt. Mogen allen, die nog niet het voor recht genoten van een gesloten retraite en vooral zij, die in de komende maan den over vrijen tijd hebben te beschik ken, eens drie daagjes hiervoor afzon deren. Men raadplege de retraite-aan kondigingen achter in de kerken. Evangelleverklarlng. Derde Zondag na Pinksteren. De Schriftgeleerden en Farizeeër: 3. Verlaten eener vergadering, vóór zij gesloten is. 4. Fluisteren in gezelschappen, 5. Aangapen van vreemde personen. 6. Anderen laten staan, zonder hun een stoel aan te bieden. 7. Geschenken aanvaarden zonder dank betuigen. 8. Zichzelf tot onderwerp van het gesprek maken. 9. Lachen over dwalingen van an deren. 10. Beginnen te spreken, vóórdat de ander geëindigd heeft. 11. Vragen beantwoorden, die aan anderen gericht zijn. Wat dunk u? Is er één van deze elf gebreken, die vermeden wordt zon der zeltbeheersching? Noem het zelfdressuur, noem het wellevendheid, noem het takt, noem het! beschaving noemt het welgemanierd heid, de kern der zaak blijft: beheersch u zelf! Zie nu eens, hoeveel de menschen der wereld er voor over hebben, zich in het keurslijf van de beschaving gestoken te houden, om zich te laten knellen door talrijke baleinen en vceren van ingetogenheid en charmante ma nieren, ten einde zich zelf stoffelijk te bevoordeelen, eer en gunstig oordeel te verwerven, toegelaten te worden hoogere kringen. En mag een Christen dan de Chris telijke zelfverloochening verwaarloozen, die hem noodzakelijk is, om eeuwige goederen te verwerven, om te ontkomen aan de gevaren, die zijn ziel en zalig heid dreigen in het openbare leven" T. G. Binnenland Zelfbeheersching. Wanneer we twaalf practische ge boden als stelregels voor den zaken man zouden moeten formuleeren, zou zulks b.v. kunnen geschieden in voege UIT DE PRAKTIJK. Het Partijbestuur der Katholieke Staatspartij schreef: „Kiesreglementen, zelfs het beste, uitgevoerd zónder een goede mentali teit, zónder den goeden geest van breed overleg en onderlinge waardeering, zullen weinig baten. De goede geest •- onze Partij, moet het hier doen. Dit neemt niet weg, dat er goede, overleg waarborgende kiesreglementen moeten zijn, als een zeer voornaam middel, om ook bij het moeilijke werk van de samenstelling onzer candidates lijsten tot bevredigend resultaat t< komen. Men bedenke vooral, dat de lijsten niet alleen onze georganiseerde partij leden moeten bevredigen, maar ook de buitenstaanders moeten kunnen trek ken I" B1JENMARKT TE VEENENDAAL. Door den Nederlandschen Imkers- bond is bepaald, dat de jaarlijksche groote bijenmarkt, de grootste en zeker ook de oudste der geheele wereld, aan den Nieuweweg te Veenendaal zal worden gehouden op Dinsdag 7 Juli a.s. Door den lmkersbond zijn verschil lende belangrijke prijzen uitgeloofd voor mooiste volk, grootsten aanvoer, grootsten koop, enz. BEZUINIGING. Naar het „Vad." verneemt, zullen op de legerbegrooting voor het komende jaar groote bezuinigingen worden aan gebracht. Zoo zullen de verschillende posten voor inrichtingen van militair onderwijs en van oefeningen aanzien lijk worden verminderd. In verband hiermede schijnt het tevens ONDERWIJS. Ons volksonderwijs wordt in Amers foort binnen de grenzen der wettelijke "ingen, goed verzorgd, was indertijd achterstand in som mig opzicht, tengevolge van de kwade tijden die de gemeente doorleefde. Maar niet zoodra was het mogelijk de noodige middelen beschikbaar te stellen of alles werd aangewend om verbetering te brengen, waar verbetering noodig was. Dat men bij Onderwijs niet direct overal en altijd klaar staat om van elk geuit verlangen notitie te nemen, zal niemand onverstandig kunnen noemen. Er zijn behalve 't onderwijs nog andere vitale belangen in onze gemeente te behartigen. Het niet-strikt noodige eenerzijds in willigen, veroorzaakt achterstand andere gewichtige diensten. Er moet evenwicht zijn. En steeds zal men rekening moeten houden met de beschikbare middelen voor het geheel. De socialistische theorie die de over heid strikt ouderlijke plichten ter hand wil doen nemen, kan niet de onze zijn. De zorg voor het kind behoeft niet uilsluitend te berusten bij de school- autoriteiten. Onbevangen den toestand van het volksonderwijs overziende, zal ieder onbevooroordeelde moeten erkennen erkennen dat er met de beschikbare middelen is bereikt wat mogelijk is. Maar er zijn altijd menschen die behoefte hebben aan ontevredenheid en onrust en die dan niet beter weten te doen, dan bij het afwijzen van voor hands onmogelijke eischen, kritiek te leveren, die nergens op lijkt. Zij sluiten moedwillig de oogen voor 't goede hetwelk tot stand kwam en kweeken zoo een geest van onvree waarmede ons volksonderwijs en de kinderen des volks allerminst is ge baat. Woensdagavond vergaderde de Ver- eeniging van Marktkooplieden en straat venters in Hotel „Nationaal". Deze vereeniging is opgericht met een leden aantal van 14. Woensdagavond kon men mededeelen dat de vereeniging 40 leden telde. Statuten en huishoudelijk reglement werden vastgesteld, waarna ze werden verzonden voor Koninklijke goedkeuring. Een bestuur werd ge kozen. voor Damestasschen, Koffen en alle soor ten fijne Lederwaren LANGESTRAATI05-AMEB3F00RT of neemt een abonnement voor onder houd van uw schrijfmachine bij H. ELZETÏAAR KANTOORBOEKHANDEL Q LANGESTRAAT 84 TEL. 528 VERKEER. Regelen van 't verkeer is stellig een belangrijke kwestie: ook voor Amers- loopig Comité en zelfs bereid zijn permanent bestuursfuncties te aan vaarden als men bedenkt dat de pro motor der verkeersbeweging begonnen is met openlijk te schrijven dat de Eolitie in Amersfoort van geen ver- eersregeling afweet en dat de schrijver het verkeer hier perfect in orde zal maken. Was men daarover in politiekringen niet verontwaardigd? Misschien geeft het bestuurslidmaat schap van de nieuwe vereeniging in de toekomst de noodige kennis. We zullen afwachten of Amersfoort het model in den lande zal worden voor verkeersregeling. Moet boven deze vereeniging dan nog een contróle-Commissie verschij nen of komt er nog een opperverkeers- regelaar V. Het bestuur van de R. K. Werk- liedenvereeniging St. Jozef roept de leden op voor een Ledenvergadering te houden op Donderdag 18 Juni, 8 uur, in het bondsgebouw. De agenda vermeldt onder meer: Bespreking oprichting Ziekenfonds of Spaarfonds en Demonstratie 6 Sept. te Utrecht. Verder deelt het bestuur aan de leden mede, dat op den vooravond van de verkiezing een groote vergadering in St. Aechten zal gehouden worden. Op de Bestuursraadsvergadering is besloten het vaandel van St. Jozef in den daarna te houden rondgang mede te nemen. Nu gezorgd dat minstens 500 leden aanwezig zijn om te getuigen dat het onzen ernstigen wil is 3 onzer vrienden in het Raadscollege zitting te doen krijgen. De kans is er, dus het moet. De R. K. Bouwvereeniging „Sint Bonifacius" houdt Vrijdag 19 Juni a.s. haar Jaarvergadering in het Patronaats gebouw aan de Borstraat. In behandeling komt de Balans 1930. Verder is er verkiezing van 3 bestuurs leden (periodiek). Altredend zijn de heeren S. Kraan, D. Huurdeman en vacature J. Koekoek en verkiezing van een lid van den Raad van Commis sarissen. De algetneene verlies- en winstre kening der 118 woningen over 1930 geeft aan een winstsaldo van f 2.386.93. De Utrechtsche rechtbank heeft uit- Naair de Retraite. De vacantietijd nadert al weer en velen zijn reeds vervuld met de ge-1 voornemen te liggen het volgende jaar dachte: „Hoe zullen wij de vacantie-1 geen oefeningen op groote schaal te dagen doorbrengen?" Tallooze uitstap-1houden. foort. Dat op dit terrein veel verbeterd spraak gedaan in de zaak tegen den is de laatste jaren zal iedereen toe- koopman alhier, die verdacht werd van geven. Ook het publiek begint meer heling van scheermesjes, sokken, thee- en meer het nut van verkeersregelingen lepeltjes enz., welke door zijn dochter in te zien en met de politie mede tealhier waren ontvreemd. De uitspraak werken. Dat er toch nog overtredingen was j jaar gevangenisstraf, begaan worden doet niets af aan het nuttig effect der verbeterde verkeers-| ,A?n de R'Jkskweekschool werd de J? acte Lager onderwijs verworven door Vrijdagavond zal in Princesse Room de d^J,es Jt- Y' ^Mni'ie^aa^Ame s' een vergadering worden gehouden om A- te komen tot oprichting van een ver- f°°''1 9',e^ ppnipinc voor veilie verkeer Ze,st en de heer J* de Bakker, Amers- Wat is de taak van de reeds be- foort' Afgewezen geen. staande verkeers-commissie? IOp 61-jarigen leeftijd is hier ter Zal deze vereeniging werken met of I stede overleden de heer Joh. H. van naast deze beslaande Commissie? Ider Meijden, oud-lid van de Provin- Of is deze vereeniging bedoeld alslciale Staten van Utrecht en oud-lid controle voor de Commissie? Ivan de Kamer van Koophandel. De Bevreemding wekt het dat alle politie-1 heer van der Meiden was stichter eener autoriteiten zitting hebben in het voor-1 groote handelsonderneming.

De Eembode | 1931 | | pagina 1