I Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Transpireerende N.V. Middenstands-Bank Bij Examens H. ELZENAAR Bel dan op No. 42 mWm INIMÉTI Abonnementen kunnen élke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 8 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10 Kantoor en DrokkorlJ Langegricht 28 to tlmoriloort - Telefoon 314 Vijf en veertigste Jaargang Advertenliën 26 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid b$ geregeld adver- t eer en. AdverterUièn moeten Dinsdag en Vrgdag vóór 8 uur in den morgen zjjn bezorgd. VwxcMjnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag Post-giro no. 44254 Dinsdag 16 Juni 1931 - No. 22 Voor velen is het een zegen te hebben moeten luisteren naar hel vreemde bevel. Het teert hun luisteren naar het eigen bevel. Het leert hun, dat er nog iets hoogers is dan „de rechten van mensch"; de plicht van den mensch. Naar de Stembus. Woensdag 24 Juni worden de g raeenteraadskiezers naar de stembus geroepen om aan te wijzen aan wie zij in het komende tijdvak van vier jaar de behartiging der gemeentebe langen willen opdragen. De verschillende politieke groepen, waarin de Amersfoortsche ingezetenen zich verdeelden, hebben onderling reeds uitgemaakt, wie ze als hun ver trouwensmannen zullen afvaardigen. En de plaats gehad hebbende offi- cieele candidaatstelling wees uit, dat er elf groepen naar de 25 raadszetels dingen. Wanneer we kleine groepen met weinig of geen aanhangers buiten be schouwing laten, dan geschiedt zulks niet omdat het ons mangelt aan ver trouwen in de goede bedoeling dier menschen, maar wei omdat hun pogen, gelet op de mogelijkheid die de hui dige kieswet biedt, als vruchteloos moet worden beschouwd. Bovendien is hun aparte groepeering niet te motiveeren met deugdelijke en zakelijke argumenten. In de grootere groepen, die zich houden aan de vaste lijnen van het door hen aanvaarde beginsel, kan ieder naar eigen inzicht streven naar hetgeen hij in het besturen der gemeente Amers foort wenschelijk acht. Beschouwen we nu de groepen met een vast-oinlijnd beginsel, dan zien we dat de kiezers keus hebben tusschen Communisten en Socialisten, Anti revolutionairen en Christelijk-Histori- schen, Vrijheidsbonders, Vrijzinnig- Democraten en Katholieken. Het spreekt wel vanzelf, dat de Roomsch-Katholieken stemmen op de Roomsch-Katholieke lijst. Geen der andere partijen mag of kan aanspraak maken op hun stem of steun. Onze Katholieke belangen toch, kunnen nooit beter worden gediend dan door onze eigen Katholieke ver trouwensmannen. En wijl behartiging der Katholieke belangen in zich sluit: bevorderen van het algemeen welzijn, is het wel duide lijk dat een sterke, Katholieke fractie de beste waarborgen biedt voor een eerlijk en rechtvaardig stadsbestuur, hetwelk alle groepen der bevolking recht doet wedervaren. Geen eenzijdige bevoorrechting dus, maar recht voor allen en Steun de zwakkeren. Alle kiezers van Roomschen huize moeten nu eensgezind zijn en op den komenden verkiezingsdag het beeld laten zien van een krachtige, zelfbe wuste partij, die ais de oudste in Amersfoort, de beste verdedigster is harer belangen, èn van de stoffelijke en geestelijke belangen der geheeie burgerij. JOH. DE HEER VARKENSMARKT TEL, 1309 AMERSFOORT Piano- en Orgelhandel Inruilen van Inatrumenten tegen zeer bobge prijzen. zorgen dat de onderdeelen gesmeerd zijn, op tijd een bondig woord spre ken, fluiten of toeteren ais de weg versperd is, op de minuut rijden en stoppen, dan gebeuren er geen ongelukken en wordt het algemeen belang het best gediend. T. G. De Gemeenteraad. Niet om zichzelf te dienen zit iemand in een vertegenwoordigend lichaam als de gemeenteraad. Hij zit daar enkel en alleen om de gemeenschap: een raadslid dus om de gemeente te dienen. Zoo is dat ook opgevat door den Nederlandschen wetgever, die vaneen raadslid den eed of de belofte eischt, waarbij zulk een lid verklaart: „dat ik de belangen der gemeente met ai mijn vermogen zal voorstaan en bevorderen." Enkel de belangen der gemeente Dat is het eenlge waartoe de ver tegenwoordigers geroepen zijn, onver schillig tot welke partij zij behooren, onverschillig welke meening zij zijn toegedaan. Laat liefhebbers van groote rede voeringen zonder inhoud elders hun kunst toepassen. Voor het welzijn der gemeente is vooral de daad noodig. Een ja, en een neen. De machinist van een spoortrein, de bestuurder van een autobus deugt niet voor zijn vak, wanneer hij aan praat ziekte lijdt. Met een gemeenteraad is het juist eender gesteld. Goed opletten, rustig doorwerken, Stemmen op eigen mannen! We houden er ons van overtuigd, dat in onze dagen verreweg de meer derheid onzer niet-Katholieke stadge- nooten het uitmuntend met ons meent. Wij wenschen aan niemands eerlijk bedoelen te twijfelen. Maar we heb ben ook tevens de vaste overtuiging, dat wij zeiven voor onze eigen be langen de meest betrouwbare verzor gers zullen blijken. We nemen aan, aan voogdij te zijn ontgroeid. voor het anti-clericale gevaar zijn we even bang als onze tegenstanders voor het clericale gevaar. Als we ons niet schrap zetten, zou den ook over onze hoofden maar al te spoedig de anti-godsdienstige harts tochten losbreken. Willen we een verdraagzaam bestuur, dan moeten we voor eigen kracht zorgen. Daarom is, afgescheiden van al het andere, stemmen op de Katholieke lijst, eigen mannen kiezen, de verstandigste daad die een Katholiek stemgerechtigde straks doen kan! Alle Amersfoortsche Katholieken stemmen dus op no. 1 van lijst 2, de Katholieke lijst. KANTOORBOEKHANDEL «F. A TULP Ungostr. 85 t.o. Krommestr. TÜL 524 Alle beooodigdheden voor Vereenigingen Ons doel en streven. Ons doel en streven is de nauwge zette behartiging van het algemeen belang en het waarborgen aan ons Katholiek volksdeel van alle recht en vrijheid waarop het redelijkerwijze aanspraak kan maken. Niet méér, maar ook niet minder! Wat wij óók willen? Doorvoeren van het oer-gezonde beginsel der ware democratie, namelijk, dat elke post, elk ambt toegankelijk zij voor allen, zonder andere voor waarde dan persoonlijke verdienste en capaciteit. Zulks is van groot belang wil men gezonde verhoudingen scheppen. Recht voor allen: dus ook voor óns. In Verkiezingsdagen. Het eenzijdige is nooit Katholiek en elk fanatisme is on-Kathoiiek, ook al richt het zich op de schijnbaar meest Katholieke zaken. Mgr. Seipel. De Katholieke Staatsleer biedt voor alle goedwillende en orde-lievende elementen, een ruim en vruchtbaar veld voor vriendschappelijke samen werking tot welzijn van maatschappij en staat, Mr. Dr. Arn. Borret S.J. Het behoort tot het wezen van het Katholicisme, dat de menschen, die zich bezig houden met de zaken van het openbaar leven, minstens de eer lijke wil hebben, aan allen recht te doen wedervaren, en de dingen ook in het politieke strijdperk van alle zijden te beschouwen en alles te waar- deeren, wat waardeering verdient. Mgr. Seipel. oksels en voeten behandele men met Piirotpoeder. Dit is liet afdoende middel daarvoor. Purolpoeder kost 45 en 60 et. per bus en is evenals - Purot, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten, een proeftijd van drie maanden en Gemeenteraadsver kiezing Woensdag, 24 Juni. 1. De stembus gaat open te acht uur en wordt precies te vijf uur ge sloten. Men stemme zoo vroeg mogelijk. 2. De eischen der kieswet zijn: 25 jaar oud en één jaar ingezetene van de gemeente (dat wil zeggenmen moei op 1 Januari 1931 één jaar binnen de gemeente woonachtig zijn). 3. Wie geen oproeping voor de ver kiezing mocht hebben ontvangen, wen de zich tot het stembureau ten einde alsnog zijn stemkaart te krijgen. 4. Men neme in het stemhokje den tijd om het stembiljet rustig te be kijken en kalm de lijst der R. K. Kies vereniging, lijst TWEE» uit te zoeken. 5. Men doe vooral niets anders dan met bet potlood, dat gereed ligt, te kleuren het ééne witte stipje in het zwarte blokje vóór den naam van één der candidaten op lijst TWEE. Wie iels meer doet maakt zijn stembiljet ongeldig. 6. De kiezer kan, wanneer hij zich bij de invulling van zijn biljet vergist, eenmaal een nieuw stembiljet aan vragen, mils het eerst overhandigde door hem wordt teruggegeven. 7. Een hulpbehoevend kiezer (blind^ half blind, of op andere wijze licha melijk gebrekkig) mag zich door een ander, naar eigen keuze, doen bijstaan. 8. Er is STEMPLICHT. Wie zonder geldige reden niet ter sfembus opkomt, overtreedt de Wet en stelt zich bloot aan beboeting door den rechter. 9. Voor personen, die ziek zijn, is het gewenscht de oproepingskaart aan den voorzitter van het stembureau af fe doen geven en hem van dit ziek zijn mededeeling te doen. Volmacht- verleening is niel mogelijk. 10. Voor kiezers, die plotseling ver hinderd zijn aan de stemming deel te nemen, is het gewenscht, dit aan den voorzitter van het stembureau of aan den Burgemeester mede te deelen. Stemt nummer l van Lijst 2 worden daarna toegelaten tot een be lofte van trouw aan de Jeugdwet, er leggen, het liefst opgesteld voor hei priesterkoor der parochiekerk, de vaan deleed af. Bij deze gelegenheid word! hun ook het recht gegeven het offlei- eele costuum te dragen. Nu wordt op dit oogenblik gezocht yiaareeirgeschikte nieuwe naam. Om dat deze organisatie in wezen geheej verschilt van liet vroegere patronaat is een nieuwe naam noodzakelijk. Omdat voor Nederland de leiders noj niet tot eenstemmigheid ziin gekomet besloot het district het Gooi, omdat hier reeds begonnen is met met deze organisatie, een voorloopige naam te kiezen. Vooraf zou echter een enquete; onder de leiders gehouden worden. Nog beier is echter het volgende: bij deze schrijven wij een prijsvraag •■'t, ieder wordt uitgenoodigd mee doen, in het belang van heijeugdwerk Aan ons worden opgegeven een meerdere namen. Deze naam moet kort en kernachtig zijn en gemakkelijk kun nen worden afgekort, hetzij" door voor letters of anderszins. Om een paai voorbeelden te nemen: Jonge Wacht (afkortingJ. W.), Christus Jeugdieger (C. I. L.), Christus Jeugdgarde (C. J. v Katholieke Jeugdclubs (K. J, C.) enz, leze namen moeten zoo spoedig mogelijk, uiterlijk Maandag 22 juni aan een van onderstaande adressen worden ingeleverd. Het district doet hieruit een keuze voor het Gooi. Dan worden alle namen doorgegeven aan het Centraal Comité voor Nederland. Voor het district bet Gooi VoorzitterA. M. Jansen, Kap. Bosch drift 55, Hilversum. Secretaris: J. Koëter,Acacia!., Baarn. Penningmeester Q. Calis, Hugo de Grootstraat 7, Hilversum. Uit den Omtrek Jongenspatronaat. PRIJSVRAAG. Er zit leven in onze Jeugdbeweging. Over geheel Nederland wordt hard gewerkt om de jeugd, zoowel jongens als meisjes, te organiseeren, en daar door te vormen, en niet volgens oud, maar volgens geheel niew systeem. Ook het Gooi neemt actief aan deze vernieuwing van jeugdleiding deel. Zonder twijfel mogen wij verwachten, dat voorop gesteld Gods onmis bare zegen door de active werk zaamheid van veie Jeugdleidsters en Jeugdleiders in het Gooi een zeer krachtige jeugdbeweging zal uitgroeien. Wat betreft de jongens is, uitgaande van de Bond van Patronaten, een ge heel nieuwe organisatie vorm in het leven geroepen. Naast het Patronaats wezen voor jongens zooals dit tot nu toe bestond en voorloopig ook nog blijft bestaan, wordt op vele plaatsen begonnen met de invoering van een nieuw systeem. De jongens worden onder gebracht in groepen van onge veer acht. Deze vaste groepen komen geheel afzonderlijk bijeen, onder een vaste Jeugdleider, eens per week. Eens in de maand komen de verschillende groepen in vergadering bijeen, waar door de secretarissen uit de jongens, een verslag van iedere groep wordt uitgebracht en gemeenschappelijke ac ties worden besproken. Naast deze ver plichte groep mogen de jongens lid worden van de verschillende vrije clubs, waarvoor zij liefhebberij bezitten. De vrije clubs zijn dus in hoofdzaak voor ontspanning (en dus niet verplicht), de groepen voor de vorming van de jongens. Deze jongens hebben in hun groep Baarn Geboren: Johanna Charlofta, d. v. D. Koops eri A. Hoege Johanna Theodora Franciena, d. v. B. Birkhoff en W. Hund. OndertrouwdB. Kroon en A. R. Huisman. Overleden: Karei J. Ruysch van Dugteren, 72 jr., echtg. v. J. E. Braat Jentje van Voorthuizen, 39 jaar. Eemnes Vrijdag heeft een ernstig ongeval Slaats gehad. Ter hoogte van de ooiersgracht is een daar staand houten gebouwtje in brand geraakt. Op dat moment bevond zich in het huisje de 38-jarige de Bruin uit Hil versum, die zich door het bliksemsnel vlam vatten niet meer bijtijds in veilig heid kon brengen. Met hevige brand wonden overdekt werd de ongelukkige uit het huisje gehaald en naar het Ziekenhuis overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. Zijn toestand is zorgwekkend. Het huisje is totaal afgebrand. Nijkerk Een 23-jarige arbeider uit Nijkerk had op een Zondagmiddag te Hoeve laken een anderen jongeman een pak slaag gegeven, 't Was een ridderplicht, volgens verdachte, want een groepje jongelui, waartoe de geslagene be hoorde had een paar 14-jarige buur meisjes van verdachte geplaagd. Dat kon hij niet aanzien: hij was het aan zijn manneneer verplicht geweest de jeugdige schoonen ter hulp te snellen, hetgeen hij op de bovengenoemde krachtige wijze had len uitvoer ge bracht. Verd. had echter weinig plezier van zijn ridderplicht, die hem nu f 15. boete kostte wegens mishandeling. voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracbt no. 4 - Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bfi den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente 3'/« pet. voor de Herberg-moeder. Voor de exploitatie en inrichting zorgt de Stichting voor Jeugdherbergen Gooi en Eemland. Een 30-jarige koopman te Soest had 's avonds in een dronken bui de dienstbode van een caféhouder allerlei scheldwoorden naar bet hoofd geg Dat gebeurde wel meer, maar eindelijk was het haar te veel geworden en kordaat was ze naar de politie ge en had aangifte gedaan. Dies behoorde hij voor den Politie rechter te verschijnen, maar hij kwam niet. De Politierechter kon het echter buiten zijn aanwezigheid ook wel af. Uit het getuigen-verhoor stond zijn schuld vast voor zijn Edelachtbare. De verdachte had voor huisvrede breuk en beieedigingen al verschillende boeten' opgeloopen, zoodat hij ditmaal 14 dagen gevangenisstraf kreeg, form den eisch. blijft men kalm en helder, Indien men vooraf Mijnhardt's Zenuwtabletlen gebruikt. Koker 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. i BERICHTEN I UIT 1 AMERSFOORT De jeugdherberg „De Heidebloem" in gebruik genomen. Zij is voor het Nederlandsche werk der Jeugd herbergen van groot belang. De trek- weg van Oost naar West gaat over Gooi en Eemland en in de toekomst zijn een viertal goede herbergen in deze streek wei op hun plaats. De nieuwe herberg is gevestigd in een voormalig schoolgebouw en omgeven door een flink heideterrein. Met veler hulp is het huis in enkele weken in gericht en biedt nu plaats aan 25 meisjes en 40 jongens. Beneden zijn de groote keuken, het dagverblijf en de meisjesslaapvertrekken, terwijl op den grooten zolder de jongens-slaap plaatsen zijn ingericht en een kamer De ontvanger der Registratie en Domeinen zal Donderdag 25 Juni bij inschrijving verkoopenEen huis, schuur en tuin aan de Anna Paulownalaan 34, groot 4.30 Are. Het perceel is vrij van huur te aanvaarden. De kooppenningen kunnen worden betaald binnen 6 jaar na de gunning, elk jaar gedeelte met 5'/, rente 's jaars. Inschrijvingsbiljetten in te leveren op den verkoopdag voor 10 uur v.m. ten kantore van genoemden Ontvanger Plantsoen no. 8 te Amersfoort. Den 23sten Juni hopen de heer en mej. W. van Empelen—Wansing, wo nende in de St. Andriesstraat 30, hun 50 jarige Echtvereeniging te herdenken Het is een verheugend feit, dat de Gouden jubilarissen, die beiden 76 jaar zijn, ook beiden nog een uitstekende gezondheid genieten. Bij de samenkomst van den weg van Oud-Leusden met den Rijksweg Woudenberg—Amersfoort is de Zuid westelijke hoek onoverzichtelijk, terwijl deze door de gering afronding bezwaar oplevert voor het verkeer. In verband hiermede hebben de A. N. W. B. en de K. N. A. C. in het belang van de veiligheid van het verkeer aan het Gemeentebesluur van Amersfoort ver zocht een afdoende verbetering te be vorderen door afronding van dezenhoek. Vrijdagavond is opgericht de „Amers foortsche Vereeniging voor veilig ver keer en Verkeerspaedagogie". Het woord werd gevoerd door mr. Vrij en S. Vaz Dias uit Amsterdam. Het bestuur bestaat uit mr.J.C. Graaf vanRandwyck, eere-voorzitter; hoofd commissaris G. Goorhuis, voorzitter; hoofdinspecteur D. van Rooyen, vice- voorzitter; H. Marlens, penningmeester; J. G. A. van Zijst, secretaris; R. C. Hendriks, 2e secretaris. Adviseur voor de verkeerspolitiejhr. A. M. C. Mollerus. Adviseur van wege den Bond van Bedrijfsautohouders: Ed. van Vollenhoven. Ten overstaan van Notaris Knop pers werd geveild de boerenhofstede „Veelust" aan den Hoogeweg. De eindcombinatie werd in bod ge- Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schrijfmachines Lingutrut U - Tslef. 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort, STEMMING GEMEENTERAAD. Burgemeester en Weihouders van Amersfoort, brengen te#" «putbare kennis, dat op Woensdag 24 Juni 1931 van des morgens acht tot des namid dags vijf uur zal geschieden de stem ming Ier verkiezing van de leden van den Raad dezer Gemeente. Zij herinneren aan de verplichting, opgelegd bij arlikei 72, tweede lid, der Kieswet. Ieder, die volgens de kiezers lijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, is verplicht zich binnen den voor de stemming bepaalden tijd ter uitoefening van zijn kiesrecht aan te melden bij het stembureau van het voor hem op de kiezerslijst aangewe zen stemdistrict, behalve in het geval, voorzien bij artikel 61 der Kieswet, of bij het bestaan van een geldige reden van verhindering. Artikel 150a der Kieswet luidt: Hij, die bij eene verkiezing ais gemachtigde stemt voor een persoon, wetende dat deze overleden is, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste duizend "ilden. Artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht luidtHij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift uitge schreven verkiezing deelneemt, wordt ;estraft met gevangenisstraf van ten loogste één jaar. bracht op f40200.—. Vervolgens 14perceelen bouwterrein en een perceel weiland aan den Hessen weg en het Horsterstraatje onder Stou- tenburg; deze perceeien werden in bod gebracht op f 14400.—. Tot directeur der arbeidersmuziek- vereeniging H. J. Hegeraat is als op volger van den heer C. v. d. Velden benoemd de heer A, J. Kolfschoten. De Directeur van het Post- Tele graaf- en Telefoonkantoor Alhier maakt bekend, dat met ingang van Maandag 15 Juni a.s. bij wijze van proef, het Postagentschap, tevens Telegraaf- en Telefoonstation Juiianalaan op Maan dag t.m. Vrijdag zal geopend zijn van 8 uur tot half 1 en van 2 uur tot half 6, terwijl de openingsuren op Zaterdag b'ijven vastgesteld op 8 tot half I uur - van 2 tot 5 uur. HWorthacrowrï H De origineele pepermunt J lOcaptrrol

De Eembode | 1931 | | pagina 1