Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken spaart heel wat in een jaar Koopt ow Schiïfoiichioo Suikerziekte Abonnementen kunnen élke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 8 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10 De Gembode Adverlentitin 26 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver teer en. Advertentièn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Kmtoor en Dmkkerll Lingegracht 28 Ie Amersfoort Telefoon 514 Verschijnt eiken Dlnideg- en Vrlldigmlddig Postgiro no. 44ZS4 Vijf en veertigste Jaargang Vrijdag 19 Juni 1931 - No. 23 Zaai eene daad en gij oogst eene gewoonte; zaai eene gewoonte en gij oogst een karakter; zaai een karakter en gij oogst een levenslot" leeren ons de schrijvers. Epistel en Evangelie. 4e Zondag na Pinksteren. Les uit den brief van den H. apostel Paulus aan de Romeinen; VIII, 18—23. Broeders! Ik ben van gevoelen, dat het lijden van dezen tijd van geen waarde is bij de toekomstige heer lijkheid, die in ons zal geopenbaard worden. Want de verwachting van het schepsel verwacht de openbaarwording der kinderen Gods. Het schepsel im mers werd der ijdelheid onderworpen, niet vrijwillig, maar om Hem die het onderwierp, op hoop, dat ook het schepsel zelf van de slavernij des be- derfs zal worden vrijgemaakt tot de vrijheid der heerlijkheid van Gods kin deren. Want wij weten, dat alle schepsel zucht en in barensnood is tot nu toe. En niet alleen dit, maar ook wij zeiven, die de eerstelingen des Geestes be zitten, ook wij zuchten in ons zeiven, verwachtend de aanneming tot kinderen Gods, de verlossing onzes lichaams, in Christus Jesus onzen Heer. EVANGELIE volgens den H. Lucas; V, 1—11. In dien tijd, toen de scharen op Jezus aandrongen om het woord Gods te hooren, stond Hij bij het meer Gene- sareth. En Hij zag twee schepen aan het meer liggende visschers nu waren er uitgegaan en reinigden de netten. En Hij klom in een der schepen, dat van Simon was, en verzocht dezen een weinig van land af te steken. Fn Hij zette zich neder en leerde de scharen uit het schip. Als Hij nu ophield met spreken, zeide Hij tot SimonVaar naar de diepte, en werpt uwe nellen uit ter vangst. En Simon antwoordde en zeide Hem Meester! den geheeien nacht door heb ben wij gearbeid en niets gevangen; maar op uw woord zal ik het net uit werpen. Toen zij dit nu gedaan hadden, vinpen zij eene groote menigte visschen en hun net scheurde. En zij wenkten hunne gezellen, die in het andere schip waren, dat zij zouden komen en hen helpen. Deze nu kwamenen zij vul den de beide schepen, zoodat zij bij na zonken. Toen nu Simon Petrus dit zag, viel hij aan jezus' knieën neder, zeggende: Heeri ga uit van mijl want ik ben een zondig mensch. Want bij de vischvangst, die zij gedaan hadden, waren hij en allen die met hem waren door verbaasdheid bevangen, en even zoo Jacobus en Joannes, de zonen van Zebedeiis, die de gezellen van Simon waren. Jesus nu sprak tot SimonVrees nietl van nu af zult gij menschen van gen. En na de schepen op het land gebracht te hebben, verlieten zij alles en volgden Hem. Liturgische Kalender. Week van 21—27 Juni. Zondag 21. 4e Zondag na Pinksteren, Tijdeigen, Mis Dominius, 2e gcb. H. Aloysius. Maandag 22. H. Paulinus. Dinsdag 23. Vigilie van St. Jan, zon der Gloria, 2e geb. Concede, 3e voor Kerk of Paus. Woensdag 24. Geboorte H. Joannes den Dooper (St. Jan) met Octaaf. Donderdag 25. H. Adelbertus, Nederl. 2e geb. H. Wilhelmus, 3e Oct. St. Jan. Vrijdag 26. H.H. |oannes en Paulus, 2e geb. Oct. St. Jan. Zaterdag 27. Vigilie van de H.H. Petrus en Paulus, zonder Gloria, 2e geb. Oct. St. Jan, 3e Concede. Evangelie verklaring. 4e Zondag na Pinksteren. Evenals verleden Zondag is de Mis liturgie van lieden wederom een op wekking tot hoop en vertrouwen op God, onzen Redder, tot Wien we onze toevlucht moeten nemen in al de be proevingen (Epistel) en moeilijkheden des levens (Evangeli). Het lijden van dit leven is niets in vergelijking met de toekomende heer- JOH. DE HEER VARKENSMARKT TEL, 1309 AMERSFOORT Piano- en Orgelhandel Gemakkelijke Betalingsvoorwaarden. verzucht en waarvan wij door Geest, te gelijk met de heiligmakende genade, reeds het onderpand ontvangen hebben, gelijk hel Epistel leert. Het Evangelie spreekt duidelijk ge noeg van de moeilijkheden der Apos- telen-visschers, die geholpen door den Heer eindelijk mochten slagen in hun pogingen. De wonderbare vischvangst is dan tevens een voorafbeelding van de vruchtbare prediking der Apostelen, die ontelbare zielen voor Christus zou den winnen. Het Evangelie is vol van schoone lessen die al onze aandacht verdienen Vooreerst zien we het schoone voor beeld van het volk dat vol ijver was de prediking des Heeren te hooren. De aandrang van die godvruchtige menigte was zóó groot dat Jezus een scheegje besteeg om hen van daaruit te leeren, terwijl het volk langs den bever stond geschaard. Mochten wij ook altijd ijver en lust naar de ver kondiging van Gods woord bezitten! Vervolgens het antwoord van Petrus: ..Meester wij hebben den geheeien nacht door gearbeid en niets gevangen" leert ons hoe ook wij vruchteloos en ais in den nacht arbeiden, als Jezus niet bij ons is, d. i. wanneer wij niet in staat van genade en zuiver van doodzonden zijn. Dan ook is al ons arbeiden voor den hemel zonder verdienste. Een be langrijke waarheid, die wel onze bij zondere aandacht verdient, en ons moge aansporen om wanneer wij in dien staat mochten verkecren door een ro moedige bekeering tot den staat genade weder Ie geraken. Eindelijk: op Uw woord zal ik het net uitwerpen en ze vingen een talrijke menigte visschen. Ook wij moeten op het woord des Heeren ons net uitwer pen d.i. al onze werken in staat van genade met een goede meening tot Gods eere verrichten. Dan zullen ook de minste onzer werken Gode welge vallig en voor ons vol verdienste zijn, want geen dronk water in den naam van Jezus gegeven zal zonder belooning blijven. Dat wij dan als godvruchtige chris tenen des morgens bij het morgengebed al onze werken van den dag aan God opdragen en deze goede meening meer malen door den dag hernieuwen. Ten slotte viel Petrus Jezus te voet en erkende die wonderbare vischvangst ais het werk van den Heer. Welkeen heilzame les voor ons! Schrijven wij niet dikwerf geluk en voorspoed toe aan ons eigen bekwaamheid, bedrijvig heid, zorg en vlijt, terwijl tocli alle zegen van boven komt? Erkennen we dat in dagen van voorspoed met alle nederig- haid en danken we 'dan Hem, van Wien al liet goede voorkomt. Beginselen. „Geen samenleving kan ooit bestaan, tenzij iemand onder de anderen de éérste plaats inneemt. Hij moet de leden der maatschappij door een werkdadige en gelijke impulsie heenrichten naar het gemeenschappelijk doel. Zoo heeft de burgerlijke samenleving behoefte aan een gezag door hetwelk zij wordt bestuurd en dat derhalve niet minder dan de samenleving zelve, van natuur- wege en dus Godswege bestaat." Aldus Leo XIII in de Encycliek „Iinmortale Dei". Het gezagsbeginsel moeten wij hoog houden. Wij mogen nooit onverschillig zijn ior leerstellige beginselen, voor theo rieën, waarop de praktijk des levens steunt. Onverschilligheid tegenover begin selen is een groot gevaar. Hooren wij soms niet: „Waartoe dienen de theorieën, wij leven in de eeuw van de praktijk? Waarvoor dienen de leerstellingen? Wij zijn zakenmen- schen en geen bespiegelende drooiners." En treurig is het te zien, hoe onder de predikers dier onverschilligheid ook I lieden gevonden worden, die gaarne KANTOORBOEKHANDEL «f. a tulp m Langestr. 68 to. KrommMtr. - TEL. 828 Alle beooodigdheden voor Verenigingen plaats nemen in de rijen der welden kende mannen. Dit slag van weldenkende mannen noemt alles wat verheffing is eene theorie. Alle waarheid, die zij willen dooddrukken, die hun niet bevalt, noemen zij theorie. Wie de waarach tige beginselen verdedigen wil kan er op rekenen, dat hij onder de droomers wordt gerangschikt, hij wordt afge wezen zoo goed als zijn beginselen! Nu zijn de apostelen van die dwaal leer wel geen groote mannen, maar toch verbreidt zich de dwaling zeer gemakkelijk, zeer spoedig en zeer ver. Om ze te weerleggen zouden wij moeten zeggen: zie de feiten. De geschiedenis geeft ons de volken te aanschouwen in alle verscheiden heid, maar altoos in overeenstemming met de waarheden, die zij hoog hiel den, of de dwaling, die zij toelieten. Tusschen Voltaire en de mannen der Revolutie en van den Koningsmoord, tusschen zijn theorie in sarcastischen spot voorgedragen en de revolutie ellenden, die de wereld in rouw dom pelden, zou geen verband zijn? Hij had in geestelijken zin de hoofden Af geslagen, de guillotine deed het verder op hare manier. Hij spotte met het altaar en deni godsdienst en brak met de kerken ook de tronen af en de paleizen, zoowel als de huizen der burgers. Zijn valsche beginselen hebben om vergehaald en verwoest, wat door de ware beginselen van den godsdienst en het gezond verstand eeuwen lang was opgebouwd en gevestigd. En men zou loochenen de kracht in beginselen Alsof zegen en vloek in de maat schappij niet grootendeeis afhangen van de beginselen die gevolgd worden! Wie het niet ziet, is stekeblind in de geschiedenis der menschheid. Hoe meer de beginselen van onaf hankelijkheid en anarchie worden ver kondigd, hoe meer moeten wij in ons bevestigen de oude, nooit verouderde waarheid, dat alle wettig gezag van God is. Er is geen liefde of eerbied voor de dragers van het gezag denkbaar, er is1 geen ware onderwerping aan het gezag mogelijk, als deze theorie niet vast staat in onze overtuiging. T. G. pen geen geheim wanneer wij vast stellen, dat juist in de huizen, waar „De Tijd" tweemaal daags in de brievenbus geworpen werd, de „Maas bode" allerminst in de gratie is: het Rotlerdamsche blad immers, technisch voortreffelijk uitgerust, is wel Is waar een uitstekend brenger van het nieuws, doch van grover inslag, en vertoont innerlijk en uiterlijk meer gelijkenis met „De Telegraaf", dan die idealen te dienen en van dien geest doortrok ken te zijn, die men toch specifiek Roomsch-Katholiek noemt. De „Maas bode" en in Katholieke kringen zelve heeft men dit dezer dagen aller minst onder stoelen of banken gesto ken heelt wel ia waar zijn lezers aantal tot verreweg het meest uitge breide van alle Roomsche dagbladen weten te maken, toch is er steeds nog een selecte Roomsche groep, bestaande uit de intellectueele geestelijkheid en burgefij en uit de Roomsche jongere letterkundige kringen, die nren als die van de Gemeenschap kan aanduiden, in wier oogen het Rotterdamsche orgaan met zijn belangstelling voor haven en beurs, met zijn grollige hors d'oeuvre en zijn verclicheerde nieuws- berichtendienst (eenvormigheid trou wens, die steeds dieper haar stempel op het dagbladwezen drukt) allerminst genade vinden kan. Maar ook hem, die, ofschoon niet Roomsch-Katholiek, toch belang stelt in cultureele verschijnselen van dezen tijd, heeft het bericht van het tragisch sterven van een stuk Roomsch leven niet onbewogen gelaten. „De Tijd" was het voorbeeld van een uitmuntende courant, dat wil zeggen van een nieuws blad, dat eigen leven en geest ademde, dat een bepaalde en zeer hoogstaande levensbeschouwing huldigde en op noöÉle wijze zijn trotsche devies „Dieu et mon Droit" diende. Toen indertijd het „Nieuws van den Dag", geestes kind van een Ritter, een Róssing, een Easton, door één pennestreek van den courantenmagnaat Hoidert van he vaderlandsche tooneel werd wegge vaagd, heeft dit velen pijn gedaan; thans, nu weer een werk des geestes in de dagbladwereld een steeds zeldzamer voorkomend verschijnsel moet ten ondergaan door de machtige hand van een broeder uit het eigen huis, treft deze roemrijke dood des te pijnlijker. Over de courant ais object voor commercieele handelingen is het laatste woord nog niet gezegd." Verkwanselen van cultureele waarden. De mededeeling dat de N.V. De Maasbode De Tijd had gekocht van de aandeelhouders en dat zonder meer was besloten de uitgave van De Tijd op te heffen, omdat ze volgens Rotter- niet meer rendeerde, heeft terecht groote verontwaardiging verwekt om de manier waarop hier door geldschieters wordt omgespron gen met een cultureele waarde als een Katholiek Hoofdorgaan, hetwelk 86 jaar lang de tolk was van hetgeen er onder de Katholieken van ons land leefde. Zonder meer werden redacteuren, verslaggevers, correctors en allen die aan De Tijd waren verbonden de straat op gestuurd. Intusschen is het wel de moeite waard eens kennis te nemen van de meening van een builenstaander over deze in alle kringen afgekeurde trans actie. De Haagsche Post schreef er Itelvol- gende van: „Het bericht, dat de „Maasbode" zich in de belangen van „De Tijd" heeft meester gemaakte en dat dit laatste dagblad gedoemd zal worden te verdwijnen ^heeft ontroering ge wekt bij velen; niet alleen bij hen, die uit hoofde van beroep en roeping bij het dagbladbedrijf betrok ken zijn. „De Tijd" was het Roomsche dagblad van „standing" en van geeste lijk voorname allure en in de „goede" Roomsche kringen was het de graaf geziene dagelijksche gast. Wij verklap - DE NIEUWE MARGARINE - „De Tijd" blijft bestaan. In een vergadering van aandeelhou ders der Vennootschap is, na verwer ping van het voorstel van Directie en Commissarissen tot statutenwijziging, het college van commissarissen afge treden. Tot nieuwe commissarissen werden benoemd Ed. Brom, dr. P. J M. van Gils, P. W. de Jong, mr. dr. J. W. Schneider en mr. dr. P. J. Witteman. De vergadering sprak zich met groote meerderheid uit voor het behoud van ,De Tijd", zij het in gewijzigden vorm. Ter vergadering waren hiervoor tallooze sympathie-betuigingen van de meest vooraanstaande Katholieken in den lande ingekomen. Binnenland DE DIOCESANE RAAD DER KATHOLIEKE VERKENNERS. minislratieve zaken en tracht de be- noodigde gelden voor het bestuur bij een te brengen. De verkennersorganisatie is een straffe organisatie. Dat is noodzakelijk, omdat aan de jongens een nauwkeurig omschreven training wordt gegeven. Van een juiste toepassing daarvan hangt zeer veel af. Om zeker te zijn, dat de leiders voor hun taak berekend zijn, is ook een leiding van boven af aan de leiders onontbeerlijk. Vandaar dat de troepen voortdurend bezocht worden door de leiding en de leiders op vaste tijden bijeen komen, om zich zelf te trainen en onderling de werk zaamheden te bespreken. De cenfrale leiding heeft daarom een andere taak dan in andere vereenigin- gen waar de plaatselijke leiding geheel kan voorzien. Om groolere onkosten Ie voorkomen en vooral ook om aan de godsdien- stig-zedelijke vorming niet te kort te doen, is het van bijzonder belang, dat de vereeniging over eenige eigen kam peerterreinen beschikt, zoodat de jon gens niet voortdurend in aanraking komen met groepeeringen van kam peerders, die op hun vorming weinig verheffend werken. Daarom is het werk van de centrale leiding bij de verkenners kostbaarder dan bij andere vereenigingen, terwijl de afzonderlijke groepen trachten door eigen verdienen zooveel mogelijk sub sidie overbodig te maken, is dit vooi de Centrale Leiding onmogelijk, vooral omdat de meeste groepen volksgroepen zijn, van wie geen bijzondere contri butie kan worden geëischt. Bovendien zijnerarine troepen, die niet in eigen behoeften kunnen voorzien. Zij hebben een bijzondere reden van bestaan, maar moeien ook van boven af geholpen worden. De Diocesane Raad ziet zich daarom geplaatst voor een verre van gemakke lijke taak, maar zij heeft die taak op zich genomen met frissche trèrkenners- geest, omdat het hier gaat om de ver nieuwing van de Katholieke jeugd. Als voorzitter van den raad zal voor- loopig fungeeren: Pastoor L. van der Heijden te Utrecht, als secretaris notaris P. Roes te Arnhem, terwijl bescheiden altijd gericht kunnen worden naar liet Diocesaan Secretariaat der Kath. Ver kenners, Justus van Effenstraat 36 te Utrecht. of neemt een abonnement «oor onder houd «an uw schrijfmachine bij h. ELZEHAAR KANTOORBOEKHANDEL LANGESTRAAT 84 TEL. 528 zienlijk gereduceerd. De prijs voor nachtstroom van 3 ct. is vastgesteld op 2 cent. Het vastrechttarief werd in hst grootste gedeelte van het afzet ge bied op 5 cent per K.W. gebracht. De directie is van oordeel dat het vastrechttarief niet tot bedoeling heeft eene verlaging zonder meer van de uitgaven voor electriciteit te bewerkt stelligen, doch wel om tegen een ge ringe extra vergoeding belangrijk meer electriciteit af te kunnen nemen. Het vastrecht ontleent zijn beteekc- nis aan het feit, dat het daardoor mogelijk is tegen zeer lagen prijs electriciteit op ruime schaal te kunnen gaan gebruiken en op die wijze een economisch en sociaal belang te be- hartigen. Ja zeker, suikerziekte kan genezen. Wij hebben honderden dankbctulgin- Ben. Met onze kruidcnbehandcllnc be- oclt ge uw levensregel niet te wij zigen, terwijl wij bij aanschaffing van eene twecmanndetijkBche behandeling Rratls een urlnccontrotcmcter verstrek ken. Vraagt geheel gratis en franco toe te zenden de brochure B 3 van Drogisterij Verwaal Uit den Omtrek De organisatie der Katholieke Ver kenners in het Aartsbisdom, heeft thans haar definitief beslag gekregen door de oprichting van een Diocesane Raad. Deze bestaat uit de volgende heeren: Deken Knuvelder te Utrecht. Prof. dr. I. v. d. Berg te Driebergen. Pastoor L. v. d. Heijden te Utrecht. P. Roes, notaris te Arnhem. Dr. F. Huygen te Amersfoort. Ir. Wiessing te Arnhem. J. v. d. Wurff te Utrecht, terwijl de Diocesaan Verkennersgeestelijke en de Dioc. Commissaris ambtshalve lid zijn. Het ligt in de bedoeling deze raad uit te breiden, naarmate de vereeniging „de Katholieke Verkenners" zich uit breidt over het Aartsbisdom. De Diocesane Raad heeft tot taak de beweging te propageeren en een jaar lijks verslag over het werk uit te bren gen aan het hoofdbestuur. Zij staat den diocesaan commissaris bij in ad- PROV. UTRECHTSCHE ELECTRIC1TEITS MAATSCHAPPIJ. De uitkomsten van dit bedrijf in 1930 zullen ongetwijfeld een niet onbelang rijke verlaging van de tarieven in den loop van het volgend jaar ten gevolge hebben. in een groot gedeelte van het gebied is de lichtprijs met 5 ct. per K.W. gedaald. De prijs voor electrische ener gie voor krachtdoeleinden is ook aan- Baarn Het kasteel „De Hooge Vuursche" gelegen aan den straatweg Baarn— Hilversum is, met alle daarbij behoo- rende bosschen en terreinen, door jhr. J. A. L. van den Bosch, verkocht aan den heer Dreesman te Amsterdam, directeur van de firma Vroom en Drees man. Zeist Er bevonden zich onder Zeist onge veer tachtig automobielen, waarmede een rit werd gemaakt met ouden van dagen, afkomstig uit Barneveld. Als estafetters bij dien rit fungeerden eenige motorrijders. Eén dezer bestuurder van een motorfiets, raakte, even voorbij de plaats waar de Vossenlaan uitkomt in den Dolderschen weg het stuur over zijn motorrijwiel kwijt, hij reed althans met vaart eerst tegen een boom op en slingerde daarna tegen een draadaf rastering aan, aan de overzijde van den weg. Het motorrijwiel smakte met den berijder tegen den grond; de bestuur der bleef bewusteloos liggen. Onmid- delijk werd hulp verleend. Doktoren waren spoedig ter plaatse, maar het slachtoffer, de 30-jarige Van B., wo nende te Barneveld, bleek reeds over leden te zijn.

De Eembode | 1931 | | pagina 1