Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Bel dan op No. 42 H. ELZENAAR I 1 #s 1 u «3 f e week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Pry8 per 8 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort 1.10 De €embode AdvertenUën 26 cent per regel. Bülyke tarieven voor handel en nijverheid by geregeld adver- leeren. Advertentièn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Kantoor en Drukkerij Lansegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Vijf en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag Post-giro no. 44234 Dinsdag 30 Juni 1931 - No. 26 Men moet trachten uit alles een les te putten. lani Critiek en oppositie. Critiek is altijd een bewijs van be- ngstelling. Dit geldt niet alleen voor die critici, die tegenover het bestaande hun mis noegen uiten, maar ook voor hen, die dergelijke critici op hun beurt weer aanvallen. Elke critiek houdt een zekere maat staf in, 't zij positief of negatief. In het politieke leven en ook in de journalistiek heeft meestal de oppositie een min of meer bekende maatstaf, waarop haar critiek berust. Immers de oppositie die niet om haar zelfs wil maar om de zaak waar over het gaat uitgeoefend wordt, is meestal het resultaat van een groei proces zooals dat zich ontwikkeld heeft uit de praktijk der gebeurtenissen. Bij het uiten van de critiek, die in diepsten grond tot een zekere alge- meene opvatting herleid kan worden, is de oppositie gegroeid-en heeft vorm gekregen naar mate de ervaringen in vloed uitoefenden op den critiek-gever. Dit geldt ook in de journalistiek. We hebben ons bij de behandeling van allerhande zaken in ons blad steeds laten leiden door de meest zuivere intentie: het algemeen belang. En dat zulks meermalen is geschied zonder voldoende rekening te houden, met den grootsten gemeenen deeler der algemeene opvattingen, doet niets af aan die meening als zoodanig. Een voortdurende critiek die op een min of meer fundamenteele opvatting berust, en zoodoende tot een bepaalde vaste houding is gerealiseerd, noemt men ook wel oppositie. Is zoo'n oppositie dus geen op positie die alleen als politiek middel gebruikt wordt gerechtvaardigd, heeft zij recht van bestaan? De parlementaire oppositie is in het staatkundig leven hoofdzakelijk gedacht om dit stelsel van evenwicht dat het parlementaire stelsel in wezen is over het doode punt heen te helpen. In dit opzicht heeft elke oppositie een zekere waarde en recht van bestaan, in zooverre zij drijfkracht in een be weging beteekent naar den meest juist gedachten toestand. Maar de oppositie heeft ook een meer zakelijke waarde, wanneer zij omtrent de bestreden onderwerpen een zienswijze verkondigt die zij als juister aanprijst dan de bestaande. Afgezien nog van het recht van vrije meeningsuiting binnen zekere grenzen, kan men zeggen dat absoluut objec tieve berichtgeving tot de onmogelijk heden behoort. De meest zakelijke weer geving der feiten kan somtijds de meest tendentieuse bedoeling hebben, terwijl een nuchtere, kalme beschrijving in de meeste gevallen ook niet zonder bij oogmerken behoeft te zijn. Onder oppositie kan men in zekeren zin ook ontevredenheid verstaan, maar dan een goed geregelde en georgani seerde ontevredenheid. Men moet niet denken dat de on tevredenheid ten opzichte der beharti ging van openbare belangen een uit vloeisel der democratie is. Ontevredenheid is er altijd geweest en zal er altijd blijven; in de moderne democratie is zij echter op wettige basis gesteld. En dit is zeer nuttig in zaken die voor discussie vatbaar zijn. Alleen moet er in onzen democra tischen tijd angstig voor gewaakt wor den, dat die wettige ontevredenheid niet als doel inplaats van als middel gezien wordt. Want het is wel een merkwaardig feit, dat met de democratie de vast heid van bestuur en bewind niet toe neemt. Het juiste gebruik der democratische rechten is nog niet geheel doorge drongen in de geesten; het lid zijn van een gemeenschap vraagt ook zeer zeker deugden. Maar in dit verband wordt ook vaak over 't hoofd gezien, dat de juiste uit oefening van het bestuur of bewind in een democratisch ingerichte gemeen schap niet alleen eischen stelt aan de geleiden, maar ook aan de leiders. En hier heb ik speciaal het ver- eenigingsleven op het oog. De moderne vereeniging is democratisch ingericht en toegerust met gedecentraliseerde bevoegdheden; bepaalde onderdeelen genieten een zekere autonomie. Maar JOH. DE HEER VARKENSMARKT TEL. 1309 AMERSFOORT Piano- en Orgelhandel PIANO'S ORQELS RADIO in plaats dat die vereeniging het leven in zijn natuurlijke verhoudingen ziet binnen het raam van zijn democrati sche inrichting, wordt vaak dat samen stel van democratische rechten gebruikt om een zekere vooropgezette meening te verdedigen en te propageeren. Zoo'n vereeniging staat niet onbevangen tegen over het doel dat zij voorstaat, maar van de oprichting af heeft zij een be paald vooropgezette meening die zij vereenzelvigt met het doel. Heeft men dan de vrijheid met die meening van inzicht te verschillen en het doel met andere oogen te zien, dan wordt men al heel gauw be schouwd als iemand die zich richt tegen de grondslagen der vereeniging zelf. Daarom is het ontstaan van oppo sitie binnen en door een zeker orga nisatorisch verband, ook grootendeels te wijten aan een vaak onbewust machtsmisbruik der leiding, die per slot van rekening voor een voor naam deel de algemeene opinie in haar macht heeft. Hoe zou echter de toestand zijn als eens geen oppositie was? Elke loyale oppositie is in wezen op hernieuwing gericht. Zij brengt niet alleen nieuwe energie, maar doet ook nieuwe gezichtspunten ontdekken en nieuwe expansiemogelijk heden zien. Een loyale oppositie is ook een zeer natuurlijk verschijnsel, want zij vindt haar oorzaak en grondslag in de psy chische en intellectueele verscheiden heid der menschen. Elk^ loyale opposant zal een loyale bestrijding waardeeren. Eisch is dan echter zakelijkheid en objectiviteit. Niet alleen bij het scheiden van de markt leert men zijn menschen kennen, maar ook wanneer het er op aan komt zijn beheersching te toonen in een bestrijding van een wellicht niet ver wachte tegenstand. Alleen op deze wijze kan ook de bestrijding het meest doeltreffend zijn en bekroond worden ook al blijft men van andere meening door een hartelijke samenwerking. T. G. De Keuringsdienst is te allen tijde bereid monsters melk van koeien, om trent wier gezondheidstoestand twijfel bestaat, gratis voor de melkveehouders te onderzoeken. Voor leveranciers van melkhandelaren, aangesloten bij het MelkcontrOlestation, verricht dit station het onderzoek. Ten slotte wordt de aandacht ge vestigd op art. 25 van het Melkbesluit, waarbij verboden is melk af te leveren van dieren, waarvan de melkveehouder redelijkerwijze geacht kan worden te weten of te vermoeden, dat zij lijden aan een der volgende ziekten, te weten uierontsteking; darmontsteking, waarbij diarrhee optreedt; baarmoederontste king, gepaard met herhaaldelijk op tredende uitvloeiingen; open tubercu lose wonden, waarbij de uier, de tepel of de melk met etter of anders uit de wond afkomstige stoffen ernstig ver ontreinigd kunnen worden. Overtreding van dit voorschrift kan worden gestraft met geldboete tot ten hoogste f2000.of hechtenis van ten hoogste zes maanden. De veehouders worden dus in hun eigen belang uitgenoodigd, voor de naleving van dit voorschrift nauwkeurig zorg te dragen. Waarschuwing aan Veehouders te Utrecht door den directeur van den keurings dienst voor waren. De directeur van den keuringsdienst voor Waren voor het gebied Utrecht, heeft de volgende waarschuwing tot veehouders-melkleveranciers in het keuringsgebied gericht. De Keuringsdienst is begonnen krach tiger op te treden tegen het afleveren van melk, vermengd met het product van uierzieke vee. Het komt n.l., ondanks de tallooze waarschuwingen door Keuringsdienst aan Melkcontrölestations uitgezonden, maar al te vaak voor, dat van koeien met uieraandoeningen melk wordt bij gemengd, waarvan reeds met het bloote oog de ondeugdelijkheid dadelijk kan worden vastgesteld. Ook blijkt dikwijls, dat melk wordt afgeleverd van koeien, waarvan de melker weet, althans kón weten, dat zij aan een uierontsteking lijden of zweren of open wonden aan 'er of tepels hebben. Het bijmengen van dergelijke pro ducten van zieke uiers bij melk, die zuigelingen, zieken en zwakken bestemd kan zijn, is als een onverant woordelijke daad te brandmerken. Ingeval zulks dan ook wordt vast gesteld, zal in het vervolg steeds wor den overgegaan tot het opmaken van proces-verbaal. De melkveehouders zullen zich aan een vervolging niet kunnen onttrekken door onbekendheid met bovenbedoelde afwijkingen bij hun melk of hun vee voor te wenden. Zij hebben den plicht, zelf daarop toe te zien en hun perso neel ervan te doordringen, dat alle afwijkingen aan de melk of bij hun melkvee te hunner kennis moeten wor den gebracht. KANTOORBOEKHANDEL mr. 6. tulp Langestr. 66 to. Krommes tr. TEL 326 Zilverstaai Vulpenhouders Zie Etalage. 80 ct. BERICHTEN UIT AMERSFOORT EEN NOODKREET VOOR L1MVJO. Men verzocht ons opname van het volgende Van betrouwbare zijde kwam ons ter oore dat de R. K. Voetbalvereeni- ging Limvio in den hoogsten nood ver keert en dat zoo niet spoedige hulp komt opdagen, een ontbinding dezer veree niging niet kan uitblijven. En juist terwijl Limvio deze maand haar derde lustrum, het 15-jarig bestaan, zou her denken. Zooals bekend is, heeft Limvio steeds het terrein aan de Barchman Wuytiers- laan, gratis in gebruik gehad van de Eerw. Zusters van O. L. Vrouw. Dit terrein nu is verkocht en er zal daar spoedig het nieuwe Gymnasium ver rijzen. Met dat al zit Limvio zonder terrein en men heeft niet de noodige contanten om een terrein te huren. Is het niet jammer dat deze Room- sche club, die zich jaren lang zoo dapper heeft gedragen, gedoemd is van het tooneel te verdwijnen wegens ge brek aan medewerking. En nu weten we wel, dat velen zullen redeneeren: moet er nu zoo'n drukte gemaakt wor den voor een 40 h 50-tal jongens die graag achter een voetbal aanhollen. En dit schijnt oppervlakkig bekeken, juist. Toch pleit nog meer voor het voort bestaan dezer vereeniging. Voetballen bestaat nu eenmaal en kan niet worden gekeerd. Voor geloof en zeden van de voetballers zeiven, is het gewenscht dat zij spelen in Roomsche clubs, waar tenminste nog gëtracht wordt de jon gens bij te brengen dat voetballen en voetbaleer niet het voornaamste is op deze wereld, waar ook nog geestelijke leiding gegeven wordt. En dan de tal loos velen die als bewonderaars van de voetbalsport naar de terreinen trek ken. Ook voor hen is het gewenscht dat de voetbalsport in Amersfoort blijve bestaan in Roomsche clubs, opdat zij niet genoodzaakt zijn altijd dit genot te zoeken op neutraal terrein. Zijn er geen Katholieke Stichtingen in Amersfoort die Limvio aan een ter rein kunnen helpen, desnoods tegen een geringe vergoeding? Dan zullen er nog wel sportliefhebbers gevonden worden die deze vergoeding bijeen willen brengen. Moge het noodlot van deze Room sche vereeniging worden afgewenteld, vooral in het belang van geloof en zeden van velen die deze sport be oefenen en dat velen die belangstellen in de voetbalsport ook hun steun mogen geven. En dan weer voorwaarts Lim- violen voor de Roomsche sport. HET HELLESTRAAT KWARTIER. In Februari besloot de gemeenteraad tot verkoop aan den Heer Felix te Amsterdam, van gronden tusschen de St. Jorisstraat, Het Plantsoen-West, Achter Davidshof en Hellestraat. Heden avond komt het wegenplan hiervoor in behandeling. Het plan bestaat uit: le. een weg langs de beek van as phalt. De breedte bedraagt 10 Meter waarvan 6 M. rijweg; langs het talud van de gracht een verhoogd voetpad van 1 M. en langs de woningen een verhoogd trottoir van 3 M. van tegels met basaltine banden zonder beplanting. De Kei zal moeten worden verplaatst; voor een nieuwe plaats zal nog een nader voorstel worden gedaan. De be strating voor het Bijgebouw Stadhuis zal worden verlaagd. De groep beuke- boomen ter plaatse blijft behouden. De kosten incl. rioleering en verplaat sing van de Kei worden begroot op f38.600. 2e. verbetering van de Hellestraat, vanaf Achter Davidshof tot de St. Jo risstraat. Totale breedte 10 M. waar van 6 M. rijweg en trottoirs ter breedte van 2 Meter. De rijweg langs de school van asphalt en verder klinkers. In aan sluiting met den weg langs de beek moet ook de Hellestraat bij de Oude Begraafplaats verlaagd worden. De kosten inclusief rioleering worden be groot op f 17.900. 3e. de verbetering van Hellestraat, vanaf de St. Jorisstraat tot Utrechlsche- straat. Het aanbrengen van trottoirs voor de veiligheid van de voetgangers is gewenscht. De kosten inclusief rio leering, worden begroot op f4700. 4e. een nieuwe asfaltstraat in de plaats van de St. Jorisstraat. De breedte van deze straat is 14 M., met eene rijwegbreedte van 8 M. omdat te ver wachten is, dat deze straat winkelstraat zal worden, waardoor gelegenheid tot parkeeren moet bestaan. De kosten, inclusief rioleering, worden begroot op f 16.200. 5e. een nieuwe straat in de plaats van de Molenstraat. Deze straat is 12 M. waarvan een rijweg van klinkers ter breedte van 6 M. en trottoirs van 3 M. Kosten inclusief rioleering f6000. 6e. een nieuwe straat („Torenstraat" te noemen") loopende van den hoek van de tegenwoordige Molenstraat (plantsoen-zijde) naar den hoek van de tegenwoordige St. Jorisstraat (Helle straatzijde). Deze straat is geprojecteerd op 12 M. breedte met een rijweg van klinkers ter breedte van 6 M. Kosten inclusief rioleering f 10.300. Ten slotte wordt de aanleg van een pleintje met plantsoen tegenover de brug naar de v. Asch van Wijckstraat in aansluiting met den weg langs de beek geraamd op f6000. Na goedkeuring zal tot spoedige uitvoering worden overgegaan, daar de kooper der gronden de plannen voor de bebouwing van het vak St. orisstraat-Plantsoen-Torenstraat reeds ïeeft ingediend. Ook in Haarlem is besloten over te gaan tot geleidelijke centralisatie van het 7e leerjaar van jde scholen voor gewoon lager onderwijs en tot vorming van een 8e leerjaar. Bij het te Utrecht vanwege de Ver eeniging van Leeraren in het Boek houden gehouden examen, behaalde het praktijk-diploma Boekhouden, onze stadgenoote, Mej. C. Thien, opgeleid door den heer K. A. Groenhuysen, laeraar Boekhouden M.O. K. R. 0.-N1EUWS. Het voorloopig Comité tot oprichting van een afdeeling der K. R. O. te Amersfoort besloot op een gehouden bijeenkomst tot oprichting van deze afdeeling met medewerking van den Diocesanen Bond en de Federatie. Gewerkt zal worden om zoo spoedig mogelijk een oprichtingsvergadering te beleggen zoo mogelijk met mede werking van het K. R. O.-Orchest, terwijl een Spreker van naam zal wor den uitgenoodigd doel en werkwijze van den K. R. O. uiteen te zetten. Secretariaat van het voorloopig Be stuur is W. Hagemans, Seringstr. 19. De kiezerslijst voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Gel- dersche Vallei ligt van 1—14 Juli ter inzage aan het bureau der Kamer te dezer stede en aan de secretarieën der gemeenten in het district. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Toen Zaterdagmorgen het Centraal Stembureau bijeen was voor de vast stelling van den uitslag der gehouden verkiezing, werd door de heeren Spaan der en Kortland bezwaar gemaakt tegen de toelating als raadslid van enkele der gekozen verklaarde candi dates Het bezwaarschrift luidde als volgt: Op grond van de desbetreffende be palingen in de gemeentewet hebben ondergeteekenden bezwaren tegen het toelaten der volgende raadsleden le. G. J. Noordman als bestuurslid der Woningbouw-Vereeniging St. Ans- fridus 2e. S. Kraan, als idem St. Bonifacius; 3e. J. de Mots als bewoner eener woning van een bouwvereeniging welke door de gemeente gesubsidieerd wordt 4e. H. G. Huslage, idem; 5e. J. W. Polder. 6e. Mevr. S. Brussen—Hemmenga als bewoonster eener gemeentewoning; Ten aanzien van den heer J. W. Polder hebben ondergeteekenden boven dien nog bezwaren, omdat hij belang hebbende is ten opzichte van grootere uitgaven voor het gemeentelijk slacht huis. Hoe meer er geslacht kan wor den, hoe meer de heer Polder verdient en dus verdedigt hij en heeft hij ver dedigd uitbreiding van het slachthuis. Bij het onderzoek der geloofsbrieven van de gekozen raadsleden zal dit bezwaarschrift door de Commisie van onderzoek worcfen behandeld en vrij stellig worden afgewezen. Zij, die in aanmerking wenschen te komen voor het pachten van buffet en rijwielstalling op het A. B. v. L. O.- terrein Leusderweg en buffet en rijwiel stalling en het sportpark Birkhoven worden verzocht hun inschrijvingsbil jetten in te zenden uiterlijk op Zater dag 11 Juli, Blankenheimstraat 57. Door het bouwkundig bureau Blom is aanbesteed het verbouwen van het winkelhuis Coninckstraat 26. Inschrij vers Westerlaak en Vos f 4768Was- sink f 5200Hendriksen f 5700Hiene- kamp 5795; Heere f5915; Meester 6090; G. v. d. Pol, Hooglanderveen f6099; Haverlach f6210; Wildeman 7350; Kuntz f7798. Gymnasim. Geslaagd voor diploma A: Constance Platte, H. v. d. Mark en J. Ritsma. Aan den propaganda-optocht van den Amersf. Bond voor Lichamelijke Opvoeding welke op 9 Juli a.s. ge houden wordt, zal worden deelgeno men door de volgende vereenigingen Wilhelmina, Excelsior, St. Hubertus, Victoria, Jonge Kracht, Arbeiders Sport bond en Jahn. Route: R.H.B.S-, Stationsplein, Sta tionsstraat, Snouckaertlaan, Utr.straat, Varkensmarkt, Langestraat, Kamper- Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schrijfmachines Langestraat 84 - Telef- 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau binnenpoort, Weversingel, 't Zand, Westsingel, Varkensmarkt, Arnh.straat, BEZOEK. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter algemeene kennis, dat de Commissaris der Koningin in deze Erovincie Woensdag 8 Juli a.s. een ezoek hoopt te brengen aan deze gemeente. Zij, die hem wenschen te spreken, worden daartoe in de gelegenheid gesteld ten stadhuize om 2'/«uurn.m. -, Aanbesteed werd het verfwerk der militaire gebouwen. InschrijversRademakers, Utrecht f7200; v. Putten, id. f7100; v. d. Brink, id. f7070; Driessen, Leeuwen f7022; Oosterom, Amsterdam f7000; Besamusca, Utrecht f6980; Kletter, id. f6945; Schild, id. f6900; Lunshof, Assen f6819; Bak, Driebergen f6800; Zoomermetter, Dordrecht f6800; van Rooij, Boxtel f6740; Verlaat, Karaerik f6666; v. Vulpen, Nieuwersluis f6575; v. Veen, Zuilen f6555; Maas, ljmui- den f6375; de Vaal, Amersfoort f 5994. GELOOF EN WETENSCHAP. Het was reeds lang een voornemen van het bestuur van G. en W. den leden op te wekken meer actief deel te nemen aan de gestes der vereeniging. Een vergadering te dien einde be legd, slaagde reeds volkomen. Zooals bekend is, werd door alle aanwezigen besloten het oorspronkelijk karakter van G. en W. te verbinden met de later gevolgde richting, d.w.z. het eigen optreden der leden in praat-en debattingavonden te herstellen naast het optreden van bekende krachten op verschillend gebied. Door het ongedwongen karakter dezer debattingavonden, door de vrije Doorzitten PUROL Zonnebrand Stukloopen In douen van 30-60|90ctTube BOtt Smeiten UITSLAG DER GEMEENTERAADSVERKIEZING TE AMERSFOORT. *5" '-E 0.' E 5 Unie Stembureaux J2 O 5 Q M E c !C oê C/3 a: a E Q O O 7. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 I Hellestraat 68 156 1 39 7 3 109 23 27 34 2 469 2 Wijersstraat 86 165 3 55 9 15 197 35 42 8 3 618 3 Punterburgerl. 131 187 7 101 5 7 295 19 47 27 2 828 4 Waalstraat 68 348 3 57 2 2 247 4 18 16 765 5 Rozenstraat 69 148 7 76 12 19 471 5 8 10 825 6 Oude Soesterw. 64 85 8 98 17 8 442 6 14 10 7 759 7 Schimmelp.str. 80 241 2 36 1 2 157 17 46 16 2 600 8 Gymnasium 148 120 6 78 1 1 65 83 70 27 4 603 9 Oldenb.v.laan 73 113 5 87 1 3 55 287 122 22 8 776 10 Vondellaan- 109 125 1 106 - 112 190 157 15 14 829 11 Leusderw. 30 140 129 9 83 5 2 295 26 76 53 10 828 12 Leusderw. 249 88 168 13 93 3 1 218 32 48 37 7 708 13 Miereveldstr. 108 130 15 87 7 372 3 23 26 5 776 14 Beekstraat 231 86 23 91 2 1 183 41 77 20 12 767 15 Beekenst.laan 210 165 2 101 3 1 295 23 60 14 12 886 16 Groote Haag 65 143 3 34 1 129 28 33 32 3 471 17 Meisjesschool 193 106 9 103 4 114 97 65 15 11 717 18 Muurhuizen 103 321 5 36 1 69 54 47 19 3 658 19 Heerenstraat 131 219 5 46 - 103 39 30 19 592 20 Assenraadstr. 217 241 18 73 1 3 151 7 35 15 2 763 21 Coninckstraat 87 267 4 33 7 8 124 16 28 14 4 592 22 Plantsoen-N. 65 405 6 28 1 6 113 19 23 29 957 Totaal 2534 4068 155 1541 83 89 4316 1054 1096 478 111 15525

De Eembode | 1931 | | pagina 1