Wij alléén in Amersfoort, koopen persoonlijk alle vischsoorten In de Rijksvischhallen te IJmuiden. U Is dus steeds^veiekerd van de billljkstc prijzen en dc noodzakelijke kwalltitcIts- contröle! Thuisbezorgen zonder verhooging IJmultler Vischhandel H. GLASTRA Co. N.V. ALLEEN; UTR.STRAAT 40 - TEL. 92 - AMERSFOORT HOOFDKANTOOR IJMUIDEN - OPOERICHT I MEI 1909 Steeds voorhanden: Tarbot-tong, Kabeljauw, Schelvisch, Schol Bot enz. Vischconscrven. Warme Croquetten en Vischkoekjes Heerlijke gebakken visch - Gemarineerde Haring - Rolmops Leveranciers aan R. K. Instellingen. en prettige uitwisseling van gedachten in de gezellige sfeer van een intiem zaaltje hoopt men een hechten band breiden met 2 leden. De leden worden verzocht hun mee ning te uiten omtrent het optreden van gewenschte sprekers. Het bestuur gaf hiervoor als richtlijn de volgende groepen a. Godsdienst (kunst in verband met godsdienst, moderne godsdiensten, spiritisme enz.) b. Kunst (schilder-, beeldhouw-, bouwkunst enz.) c. Litteratuur (voordrachten vanop- gewekten aard, oudere en moderne schrijvers en dichters enz.) d. Natuurkundc(physica, cosmografie, dier- en plantkunde enz.) NIEUWE TELEFOONNUMMERS. 235 Amsterdamschc Anthraciet Mij., Utr.straat 42 bis. 1343 Batenburg, Aann. Goed Wonen. 1539 Blanke voort, Brederolaan 8. 737 Blokker, Kapelweg 111. 1533 Bouwonderneming Felix, Helle- straatkwarticr. 1542 Burkcn, Assurantiën, Runtenb. laan 48. 1540 Café „de Groote Slok", Zeven huizen. 1549 Chocolaterie „Lido" Langestr. 69. 1534 Directie Woningb.terrein Oskam. 1532 Hotel-Pension «Rustoord", Utr. wee 127. 1548 v. Keulen, Aannemer, Arnh.w. 138. 1537 Klashorst, Monnikenpad 29. 1538 Kochheim, Vermeerstraat 138. 579 Kolk. Arts. Berkenweg 15. 1397 Kroes en Zn., architecten, Hoog- landscheweg 93. 1544 Last, Leusderweg 66. 1465 Liethof, Arnh.weg 206. 1535 Maartense, St. Ansfridusstr. 21. 1529 Rusthuis de Lichtenberg Utr.weg. 1552 v. Slooten, Kruiskamp 36. 1546 Tolboom, Randenbroekerweg 8. 1645 de Vries, Timorstraat. 1541 Willemse en Zn., Leusderw. 27. 1518 Simon de Wit, Langestraat 32. 1526 Zierieijn, Leusderweg 235. Burgerlijke Stand. 24 Juni. Gehuwd: H. Vennis en j. M, van Schalkwijk N. L. Verheij en M. Smit F. W. van IJzendoorn en J. Hoefsloot S. A. Reitsma en L. E. Murray. Overleden: Barta Wil- helmina van Hattum, oud 48 jaar, echt- Bmoote v. J. Bottinga Catharina endrika Kuipers, oud 71 jaar, echt- genoote van J. G. de Jager. 25 Juni. GeborenHenderikus Jakob, z. v. R. J. van der Veen en T. Pol Frcderik Jacobus, z. v. E. A. Struij- kenkamp en H. Ober Woutera, d v. E. van 't Net en R. Roelofsen Hendrika Catharina Christina, d. v. J. W. Klap en C. M. Kragten. I Onder trouwd G. do Gans en C. J. Borgman W. T. Zweers en M. S. Jacobs B. J. Koelob en A. M. E. Dohle. Gehuwd: B. W. Ham en J. C. Smink Jonkh. F. Graafland en S. M. Lange- rcls. OverledenJozeph Kuit, oud 51 jaar, echtgenoot van C. G. H. Utrecht. 26 Juni. GeborenJohannes Gijs- bertus, z. v. H. Krcikamp en H. Boek hout Barend, z. v. H. Pieters en E. van Bruggen. 27 Juni. Geboren: Nicolaas, z. v. H. van de Wetering en T. v. Zanten Geurt, z. v. G. H. van Leijenhorst en H. Dijkhuizen. Overleden: Maria Magdalcna Jacoba Schoonheim, oud 66 jaar, echtg. v. A. Gemen Johanna Hcrmanna Mathllde Mcijners, oud 76 j., weduwe van D. N. Mcijners Mar- garctha Antoinette van der Burg. oud 62 jaar, echtg. van II. G. du Crocq. 29 Juni. Geboren: Frits, z. v. J. P. Grabowsky en J. A. Tates Cornell's Lambcrtus, z. v. W. van den Bedem en W. A. Versteeg. OverledenAnna Christina Johanna Maria Rebel, oud 71 jaar, wed. van T. J. W. Exler. Op dc Barchman Wuylierslaan kwam Zondag ccn wielrenner van zijn race- kar te vallen. Met gebroken sleutelbeen en diverse schaafwonden werd deze snelheidsmaniak naar de Lichtenberg overgebracht. Zondagmiddag te half vier kwam een motor met duo-passagier in volle vaart den weg van Maant af, richting Amersfoort. Nabij Oud-Leusden kwam de motor in botsing met een boom. Dc 25-jarlgc O. J. M. uit Bussum, de duo-rijder, werd op slag gedood. Het slachtoffer was ongehuwd. De bestuur der. dc 39-jarlgc gehuwde v. d. V. uit alle mogelijke hulp en stelde bedden enz. ter beschikking. Dr. Eggink liet de zwaargewonde naar het ziekenhuis «de Lichtenberg" overbrengen, waar hij is overleden. Te snelle vaart op onbekende wegen is oorzaak van dit droevig ongeval. Van de Kweekschool St. Agnes der Eerw. Zusters van O. L. Vrouw, slaag den de dames: J. Hoebec te Bussum, A. Huurdetnan te Baarn, G. Jacobs te Amersfoort, J. Koekkoek te Harlingen en L. Martens te Deventer. De afdeeling Amersfoort van de R. K. Kantoor- en Winkelbedienden, bracht een bezoek aan de studio van de K.R.O. te Hilversum. Meer dan veertig deelnemers kwamen direct onder den indruk bij het binnentreden, toen zij het K.R.O.-sextet bezig zagen aan het uitzenden van een fijn nummertje. Het was inderdaad schooner dan het luisteren door de radio, vooral het werk van de xylofonist trok aller be wondering. In de technische afdeeling werd men op de hoogte gebracht met de gang dien de muziek maakt vanaf de studio naar buiten. Ook andere ver trekken werden bezichtigd. Het zag er alles sober, doch keurig uit. Allen gin gen voldaan naar huis. De tweede fietstocht is volmaakt geslaagd. 11030.75. 80°/# 1824.60. Gevraagd werd f631.21, waarmede de raad accoord ging. R. K. Meisjesschool ge middeld aantal leerlingen 77*/« 11205.12,80»/, 1964.10 eveneens accoord. De vergoeding cursus bijzonder vervolgonderwijs over 1929 werd vast gesteld op f 18.71 per leerling ge middeld aantal 15*/. bedraagt dus 1295.67. Diverse wijzigingen en af- en over schrijvingen begrooting 1930 werden als voorgesteld goedgekeurd. Tot leden der schattingscommissie Inkomstenbelastingwet werden herbe noemd de Burgemeester en de heeren Geertsma, Pothoven en Ruitenbeek. Arbeid adelt. 811 dea vaknrbcld der mannen en zoo ook bij de verzorging van auto ol rijwiel en alteriet andere bezigheden, worden de handen soms verwond en gaan en vaak onooglijk ullzlen. Bij dit alles bewtjsl Purol goede diensten. AllendlcdczerdagenlnApotheekolDroglsterij doos ot lube Purol koopen, ontvangen —"strekt gratis een •n huidgenezing. Uit den Omtrek Barneveld Nadat de politie reeds eenigen tijd had gezocht naar den 73-jarigen H. v. Sprielt, die sedert anderhalve week werd vermist, is in een houtwal zijn lijk gevonden. Hoewel hij nog over ruim f 100 aan geld beschikte, was hij blijkbaar den hongerdood gestorven. Op de markt 1.500X00 eieren f 3.50—f 4.75jonge kippen f 1.50—f2.40; oude kippen f 9.70-f 1.30jonge hanen f 0.30-f 1.45 oude hanen f 0.75f 1.eenden f 0.60—f 1duiven f 0.22-0.28 tamme konijnen fl—fl.50. Hoogland Burgerlijke Stand. Geboren: Wouter Everardus, z.van v. Bloemendaa! en B. Meinten. Maria Johanna, d. van W. Eijbergen en M. v. d. Kooi. OndertrouwdH. G. Keizer en H. M. v. Hamersveid. Getrouwd: H. H. v. Raaij en M. Stolp. Bij zwemmen in de Eem verdween een zwemmer in de diepte. Hij werd door het kranig reddingswerk van B. Zandbrink van een wissen dood gered. NljKerk Op de markt: 356.000 stuks eieren f3.60—f4.45; 2 schrammen f 16—f20; 48 jbiggen f8—f 12; 90 runderen: melkkoeien f 200—f 300, vette koeien f 200—f280; 32 nuchtere kalveren: mestkalveren f.20—f28, slachlkalvcren f8—11. Leusden De verdeeling der stemmen bij de raadsverkiezing was als volgt: Protestantsche lijst: mej. de Beaufort 231, N. W. Geertsma 78. G. de Greef 76, G. Ovcrvest 30, H. Kamerbeek 20, J. Lagerwey 9, J. Termaten 7, H.Mei- ting 50, J. Lagemaat 8 en L. Oudshoorn 23 stemmen. Katholieke lijst: A. v. d. Hengel310, C. v. Daatselaar 1, S. v. d, Berg 21. E. Kaas 5, G. v. Eijden 8 en C. Tol boom 1 stem. Burgerlijke stand: Geboren: Henricus RcinerusCorne- lis, z. v. P. J. A. de Bruin en R. Koller. Ondertrouwd: H. Wijnands en G. J. Pothoven. GehuwdA. v. Eist en H. de Haan. Te II uur kwam Maandagmorgen de Gemeenteraad bijeen. Na opening door den Voorzitter las de Secretaris de notulen voor welke onveranderd werden goedgekeurd. Na een geweldig debat werd besloten tot toetreding Utrechtsche Provinciale hulpverleening bij brand. De gemeentelijke vergoeding der bijzondere lagere scholen over 1929 werd vastgesteld als volgt: R. K. Jongensschool gemiddeld 61 'l< leerling heeft recht op f 15.50 per leerling f957.12. Hel ontvangen voorschot be draagt f493.96 nog te betalen f463,16. R. K. Meisjesschool 78 leerlingen f 1209. Ontvangen voorschot f644.48, nog tv betalen f564.52. liet gemeentelijk voorschol der bij- Stoutenburg Bij de laatst gehouden gemeente raadsverkiezing was de verdeeling der stemmen ais volgt: Katholieke lijstW. v. d. Hengel 206, H. v. Zandbrink 6, J. v. Laar 10, W. Smit 7, H. v. Bekkum 18, C. v. Burg steden 76, W. v. d. Tweel 12,A.v. d. Hengel II, B. Overgoor 15 en D. Kaas 2 stemmen. Protestantsche lijst: J. Bieshaar 63. H. Kuyt Jzn. 33, T. v. Oosterom 47 en W. v. Woudenberg 13 stemmen. - Burgerlijke stand: Geboren: Johanna Hendrica, d.'v, T. A. v. d. Hengel en T. Schothorst. De Gemeenteraad kwam Maandag middag te 3 uur bijeen. Na opening door den Voorzitter las de Secretaris de notulen voor welke ongewijzigd werden goedgekeurd. Ingekomen stuk ken geen. Tot leden der schattings commissie Inkomstenbelastingwet wer den benoemd de Burgemeester, W. v.j d. Hengel, H. v. Sandbrink, en van Oostrum. Tot toetreding Utrechtsche Provinciale hulpverleening bij brand besloot de raad na ampele discussie. Amersfoort, Leusden, Barneveld en, 'oudenberg zijn dan verplicht hulp te verleenen, zelfs bij noodzaak Utrecht. De vaststelling gemeentelijke ver goeding bijzondere lagere scholen over 1929 werd als volgt aangenomen: Bijzondere R. K. School, gemiddeld aantal leerlingen 192per leerling f 11.95 is f2303.36. Het voorschot be droeg f 1200— dus nog te betalen f 1103.36. Ned. Herv. School, aantal leerlingen 50 vergoeding per leerling f 10.10 is f505.Het voorschot be droeg f350.— dus nog te betalen f 155.—. De gemeentelijke voorschotten bijzondere lagere scholen over 1931 werden vastgesteld. R. K. School 209 leerlingen, per leerling f 11.95 is f 2497.55. 80 pCt. bedraagt f 1998.04. Gevraagd is een voorschot van f1200 dus ging de raad hiermede accoord. Voor de Ned. Herv. School 80 pCt. van f540.35 is f432.28. Gevraagd f375.eveneens accoord. Diverse wijzigingen begrooting 1930 en af- en overschrijving begrooting 1930 werden als voorgesteld goedge keurd. Van de rondvraag maakte alle leden gebruik schouwervaringen naar voren te brengen. Raadslid v. Burg steden had in de courant gelezen dat er steenen waren gekocht voor de ge meente Leusden en vroeg of ook voor Stoutenburg wordt gezorgd. De Burge meester deelde mede dat er 200.0000 straatsteenen zijn gekocht voor Leusden en 10.000 voor Stoutenburg. Daarna volgde sluiting. Soest In den nacht zijn uit het hoender park „Johanna Hoeve" alhier, een 28- tal witte leghorns ontvreemd. De vrijwillige brandweer werd ge alarmeerd voor een brand, ontstaan in van steenen opgetrokken schuurtje achter dc woning van de Zoete aan den Ossendamweg. De brandweer kon het vuur krachtig bestrijden, zoodat de brand tot het schuurtje, dat totaal uit brandde, kon worden beperkt. De vrouw van de Zoete had kort te voren het in het schuurtje slaand fornuis aangemaakt. Door de gemeente is een gedeelte van hel aan de gemeente toebehoorende perceel aan de Steenhofslraat verhuurd aan de Verceniging „Soest Vooruit",, teneinde bedoeld gedeelte te bestemmen ais verkeershuis. RAADSVERSLAü. Er bleek voor deze vergadering bij dé Raadsleden weinig animo Ie bestaan. Om 2 uur waren nog slechts den aanwezig. Hel deed even zonder ling aan (oen de Bode telefonisch infc meerde of „de Inspecleur aanwezig was. Gelukkig bleken de overige raads leden, met uitzondering van den heer Pronk niet zoek, en kon omstreeks te kwart over twee de zitting een aanvang nemen. De vergadering werd op de ge bruikelijke wijze geopend. Punt 1 werd zonder opmerkingen aangenomen, evenals punt 2. Punt 3. Credietaanvragc v aanbrengen van tuinbeplaiiting Spoorstraat. De lieer Grootewal vraagt wie de toezeggingen gedaan heeft aan de be woners. Wethouder Koenders antwoordt dat de heer Van Vliet indertijd de on derhandelingen van het afstaan der gronden voor verbrceding van den heeft geleid, en dc toezeggingen de betreffende beplanting heeft geda: -v., »- De heer Grootewal merkt op, dat de- Naarden cn vader van vier kinderen, zondere lagere scholen over 1931 werd ze heer dan zijn boekje ver te buiten is werd zeer ernstig gewond. Dc eigenaar vastgesteld. R. K. Jongensschool ge-1 gegaan, en eigenmachtig heeft beschikt van hotel «Oud Leusden" verleende middeld aantal leerlingen 66'/, Jover nog te vuleercn gelden uil de Ge meentekas. Hij doet den Raad het voor stel het betreffende bedrag ad circa 80 gulden te doen aftrekken van het bedrag hetgeen deze heer van de Gemeente te ontvangen heeft, (de bewuste tiendui zend gulden). Het betreft hier een be drag van ca. 80.—, hetwelk de Ge meente heeft te betalen voor de beplan ting van den tuin. De lieer Busch vindt die voorwaarde voor een nieuwe beplanting van den eigenaar een „stuk schande". Berekend kost die grond ons nu ca. 8.— per M*. Mr. van Doorne geeft te kennen, dat in vroegere soortgelijke gevallen veel en veel kleinere bedragen zijn vergoed of betaald. De heer van den Breiner vindt dat de Gemeente blij mag zijn den grond te hebben gekregen. De heer Van Klooster acht het feit het geheel niet zoo verschrikkelijk. Het zijn volgens spr. soms zeer lastige on derhandelingen eu de waardebepaling van liet afgestane is zeer moeilijk. Het voorstel van den heer Grootewal wordt verworpen ouder interruptie van den lieer Busch, die het een zwijnenpan vindt. Aangenomen worden vervolgens punt 4. Intrekking van verleend crediet lor wegenbelasting ad 1031 5. Oninvorderbaarverklaring lastingen. 6. Aanwijzing van deskundige voor kasopname bij den gemeenteontvanger. 7. Aanwijzing van het Ccntr. Bureau ior Verificatie en Financieele Advie- n der Ver. Ned. Gemeenten als boek houdkundige bedoeld in artikel 265 der Gemeentewet. Bij punt 8 van de agenda, Begroo- tingswijziging, zegt de heer Busch, dat hij zal refereeren naar het advies van de financieele commissie. De heer Groo tewal zegt als lid der financieele com missie dat deze geen gelegenheid heeft gehad de stukken voldoende te bestu- deeren. De lieer Gasille weiischt terugname der stukken. De Voorzitter zegt, dat dit voorstel niet eerder kon worden ingediend, aan gezien de betreffende ambtenaar het niet eerder gereed heeft kunnen maken, Ook de lieer De Bruyn wenscht eerst de sanctie van de financieele commissie. Punt 8 wordt teruggenomen. Hierover zal Maandag a.s. vergaderd worden. Thans komt aan de orde puilt 9, Cre- dietaanvrage voor Kadastrale plans. De lieer Busch heeft bezwaren tegen het voorstel. De lieer Gasille spreekt van „feodale toestanden" bij liet kadaster. Er zijn geen goede kaarten. Niemand weet in sommige gevallen wat zijn eigendom al dan niet is. De heer Van Klooster herinnert er aan dat Lij reeds veel vroeger verbetering in liet kaart- stelsel heeft willen aanbrengen. Een ge heel nieuw in kaart brengen der Ge meente zou meer dan 200.000 kosten. De heer Van Klooster vestigt er de aandacht op dat het wenschelijk en noodzakelijk is deze aanvullingskaart te doen maken, waarop het voorstel dan ook wordt aangenomen. Art. 10 wordt eveneens aangenomen, io ook art. II. Bij voorstel 12 tot verleening van subsidie aan de Provincie voor verbe tering van de Eem ontwikkelt ziclt een levendige gedaclitenwisseling. Men is 't niet eens over deze zaak en zal na de pauze dit punt der agenda opnieuw in behandeling worden genomen, wanneer enkele leden zich van de stukken op de hoogte hebben gesteld. Punt 13 wordt aangenomen. Bij punt 14, vaststelling van slraat- imen, acht de lieer Busch liet ge- wenscht, in strijd met liet voorstel van W. de straatnamen aan te wenden n gedachtenis aan cenige verdien stelijke raadsleden, die overleden zijn. Alzoo krijgt Soest nu een Foekelaan den Blieklaan. De heer Endendijk had op historische gronden bezwaren tegen het verdwijnen van den Koiulhorenwcg, hetgeen den heer Busch de opmerking ontlok Ie, dal liet wel Christelijk-Historische bezwa ren zouden zijn. Het voorstel-Busch wordt aangenomen. Punt 15 wordt afgehamerd. Bij punt 16, verkoop van grond, ver klaart de lieer Busch den prijs voor den grond ad 0.85 te duur te vinden en wenscht deze gesteld te zien op 0.70. Aldus wordt besloten. Hierna wordt gepauzeerd. Na de pauze wordt na cenige dis- issie punt 12 van dc agenda betref bende bijdrage voor de Eemverbetering aangenomen, met een aanvulling, n.l. dat de provincie zelve voor het onder houd heeft te zorgen van beschoeiing en dijken van de Eem. Hierna komt punt 17 in behandeling, hetwelk wordt aangenomen. Bij punt 18 (verlaging van den gas- prijs) voert de heer Busch aan, dat liet door hem beoogde standpunt allerminst tot zijn recht komt. Hij wenschte goed- koopcr gas voor de arbeiders. Dat geeft dit voorstel niet. In plaats van na 4UU wenscht spr. een verlaagd tarief na 300 verbruikte Meters gas via een muntme ter. De heer Endendijk betoogt dat het bedrijf geen philantropische instelling Te Jonquières zijn acht kinderen, van één tot elf jaar oud, omgekomen het afbranden van de ouderlijke woning. De heldhaftige pogingen van den vader, om de kinderen uit hun deren uit hun slaap- mislukten jammerlijk. gfi. Gemengde Berichten mogelijk niettegenstaande de gemeente 1300.— meer aan de produceerende fabriek moet betalen. De lieer Groote wal vindt dat het gaan moet om te ko men tot een grooter gasverbruik, en dus de prijzen op die basis moeten worden bepaald. De heer Endendijk zegt be spreking toe met den technisch»" »",h- tenaar. Art. 19 wordt na eenige opmerkingen van den heer Grootewal ten aanzien van de berekende prijzen voor buisaan- leg aangenomen. Bij artikel 20 ontstaat een levendig debat over het contract met de Arnhcm- sche Waterleiding Maatschappij. Het voorstel wordt tenslotte evenals punt 21 der agenda aangenomen. Ook artikel 22 wordt afgehamerd. Hierna doet de lieer Endendijk een voorstel tot verhooging der subsidie van 125.— op 175.— om ook de Ulo-schoolkinderen in de ge legenheid te stellen mede te gaan met het schoolreisje. Dit wordt zonder hoof delijke stemming aangenomen. De heer Busch wenscht nog eenige vragen te stellen o.a. of de nieuwe salariscom missie reeds bijeen is geweest. Na een korte bespreking over deze zaak, en over de commissie van reorgansiatie van O W. wordt de vergadering om streeks 18.30 uur gesloten. Dc Raad komt Maandag wederom bijeen. Binnenland DE SPOORWEGEN. Door de Nederl. Spoorwegen werd volgens 't laatste jaarverslag in een jaar tijds betaald aan personeeluitgaven (loon, premie, gratificatie, bijdrage aan fondsen, dienstkleeding enz.) f94 mill. 520.000, d.i. 73.37 pet. der exploitatie kosten, tegenover f96.011.000 of 73.76 pet. der exploitatiekosten in 1929. Het aantal personen in vasten dienst bedroeg «0.583. De opbrengst van het reizigersver- voer verminderde in de le klasse met 3.41 pet. en vermeerderde in de 2e 3e klasse met resp. 0.26 en 2.46 pet. De opbrengst van het vervoer van bagage toont eene vermindering aan van 1.38 pet. Aan het einde van het jaar waren aanwezig: 1322 locomotieven voor hoofd- en locaalspoorwegen, 17 loco motieven voor tramwegen, 4 accumu latoren-locomotieven. 19 benzine-loco- motoren voor rangeeren en 3 benzine- iocomotieven voor rangeeren. SOBR1ËTAS-JEUGDDAG. De Centrale Jeugdcommissie Sobriëtas heeft besloten op Zaterdag 15 Augustus te Utrecht een jeugddag te houden. In twee vergaderingen zul len worden besproken de vragen: Waarom is het Sobriëtasjeugdwerk juist in onzen tijd zoo noodig? en: Hoe moet het Sobriëtas jeugdwerk zijn in gericht, en hoe kan en moet de samen werking zijn met andere vor jeugdwerk? lndrankbestrijderskringen wordt voor dezen dag groote belangstelling ver wacht. FEESTEN TE UTRECHT. Het program van de Lustrumweek: Dinsdag 30 Juni. Des avonds 10.15 ir de eerste opvoering van het open luchtspel „Cortez". Verder concert op het Lucasbolwerk. Woensdag 1 Juli. Cortez trekt tus- schen 11.30 eu 3 uur, vergezeld eenige honderden Spanjaarden en Mexi canen, onder welke laatste Montezuma, keizer der Azteken, door de stad. Deze optocht belooft buitengewoon mooi te worden cn een ieder krijgt de gelegen heid alle grootheden, die in het spel ten toonvele verschijnen, meer van nabij te aanschouwen. Des avonds zal van den Domtoren een beianrdconcert over de stad weerklinken. Donderdag 2 Juli. Tweede opvoering van Cortez. Na afloop pl.m. middernacht zal de stoet van spelers zich met fakkel- 'erlichting naar iiet Jaarbeursgebouw begeven. Dezen avond van 8 lot lü uur concert in de muziektent op liet Lucas bolwerk. Zaterdag 4 Juli. Groote volksspelen in liet Gemeentelijk Sportpark WelgeU gen. Des avonds derde opvoering va „Cortez" tegen verlaagde prijzen. Bovendien zullen gedurende de gr heele week keriiiisaimisemeiitcn geno ten kunnen worden, zoowel aan dc Croe selaan als op het Vreeburg. Kerknieuws. NAAR DE MISSIE. Het afscheidsfeest der missionarissen van het Goddelijk Woord zal dit jaar plaats hebben te Steyl op Zondag 2 Augustus a.s. De Paters, die dan het missiekruis zullen ontvangen, zijn ais volgt over de verschillende missiege bieden verdeeld: naar Argentinië: 3 Paters en 2 Broeders; naar Chili: 2 Paters en 1 Broeder; naar Brazilië: 4 Paters en 1 Broeder; naar China Sjantoeng: 8 Paters en 3 Broeders: Kansoe: 3 Paters; Sinkiang: 2 Paters; Honan: 3 Paters en 2 Broeders; naar Japan: 4 Paters en 2 Broeders; naar de Philippijnen: 5 Paters en 2 Broeders; naar Oost-Nieuw-Guinea]: 1 Pater en 3 Broeders; naar Britsch-indiü: Indore: 1 Paternaar Oost-lndië9 Paters en 3 Broeders. kamers te redden, Een vreeselijk drama heeft zich Maandagmiddag afgespeeld in de Lin- dens'raat te Amsterdam. Op een fornuisje in de achterkamer stond een brandend petroleumtoestel. De man heeft dat petroleumtoestel, toen het nog brandde, bijgevuld met petroleum. Het toestel is daarbij in brand gevlogen en de vlammen deel den zich" mede aan de kleeren van den man. Zijn vrouw heeft toen ge tracht de vlammen te dooven en is daardoor zelf ook in brand geraakt. Beiden zijn omgekomen. Een onherstelbare ramp heeft Neder land op de Koloniale Tentoonstelling te Vincennes getroffen. Het hoofdpal- viijoen is Zondagmorgen door een geweldigen brand in minder dan een half uur tijds tot den grond toe inde asch gelegd. De schade is niet te berekenen, Het hoofdgebouw zelf was verzekerd voor ongeveer f 600.000, de inhoud voor een bedrag dat kon oploopen tot f 1.000.000, al naar gelang er werd ingebracht. In een juwelierszaak aan de Hobbe- mastraatte Den Haag, hebben dieven door verbreking met steenen van een spiegelruit een hondertal gouden ringen gestolen ter waarde van f 1300. Buren hoorden het glas rinkelen en waar schuwden den juwelier, die achter zijn zaak sliep, doch niets had gehoord, Het bleek dat de dieven uit de étalage- kast vier plateaux met ringen hadden meegenomen. In hun haast hebben zij nog een handvol gouden ringen in de Hobbemastraat laten vallen, waar men ze later vond, Voor den juwelier is het een leeiijke schadepost, daar hij niet tegen dief stal is verzekerd. Onder Aarle-Rixtel heeft een felle brand de stroofabrieken van de firma Van Dam en de golfpapierfabriek van Henny totaal verwoest. Ook de voor raden slroo, die in bergen op het terrein waren opgestapeld en een op pervlakte van 1 */a H.A. besloegen wer den een prooi der vlammen, waartegen de brandweer geheel machteloos stond. De schade bedraagt tusschen de 200 en 300 duizend gulden. Den 17-jarigen Ravenstein te Gel- dermalsen werd een zijner handen afgerukt bij het uit elkander slaan van een oud geweer dat werd aangewend tot verdrijving van schadelijke vogels den kersenboomgaard. - Te Lith woedde een hevige brand. Er zijn zes boerderijen afgebrand. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. In Italië zijn de laatste dagen 31 personen overleden tengevolge van de buitengewone hitte. Een groote luxe auto reed te Brus sel legen een verkeerspaal op. De wagen werd vernield. Van de inzit tenden werd een dame gedood. Op een onbewaakten overweg te Boxtel is een vrachtauto door een D-trein aangereden en versplinterd. De chauffeur werd zoo zwaar gewond, dat hij spoedig overleed. De man laat i vrouw en 4 kinderen na. Naar gemeld wordt zal de Tarwe- t 1931 op 4 Juli n.s. in werking treden. Bij gelegenheid van den 70sten verjaardag heeft de lieer J C. Renden, vertegenwoordiger van liet opvoedings gesticht voor jongens vanwege de Ned. Herv. kerk Valkenlieide bij Maarsber- gen, aan het bestuur ecu door hem bijeengebrachte som van f40.000 ter hand gesteld. De Spaansclie ministerraad heeft den minister van Onderwijs gemach tigd tot het benoemen van 7000 onder wijzers voor de lagere scholen, met ingang van 1 Juli a.s. De gemeenteraad van Bodegraven heeft tot tijdelijk ontvanger dier ge meente, een vrouw benoemd, n.l. mej. Van Beuten. Een 17-jarige jongeman te Sche- veningen kwam met zijn hoofdhaar tusschen een machine, waardoor een gedeelte van de schedelhuid werd op gelicht. Hij moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Te den Bosch reed een motorrijder door te groote snelheid, in een bocht, tegen een huis op. De man was op slag dood, dc duorijder is in hoogst zorgelijken toesland naar liet zieken huis overgebracht. Bij een poging tot redding van een drenkelinge uit een gracht te Zulphen is een oude heer zelf het slachtoffer geworden. Toen de drenkelinge op het droge was en de redder zich op een bank zette om even uit te rusten, zakte hij ineen en stierf.

De Eembode | 1931 | | pagina 2