Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Het beste Adres G. Keuneke SPECIALE TOONKAMERS Fa. h. ELZETIAAR Bon PU ROL Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort 1.10 De €embode AdvertenUën 25 cent per regel. BUlfjke tarieven voor handel en nijverheid bg geregeld adver- teeren. Advertenüèn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Kintoor en Drnkkerl] Langegncht 28 Ie Amersfoort Telefoon 314 Vijf en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dlnsdsg- en Vrlldsgmlddeg Post giro no. 44234 Vrijdag 7 Aug. 1931 No. 37. Niet om het geluk te bemachtigen maar om het geluk te verdienen moeten wij welwillend zijn. Niet om rijkdom, voordeel of eer moeten wij dit eerste beginsel van een goed karakter toepassen, maar om het eenige ideaal hoog te houden, dat ons leven boven het alle- daagsche verhejt. Epistel en Evangelie. lie Zondag na Pinksteren. Les uil den eersten brief van den H. Apostel Paulus aan de Korinthiërs; XV. 1—10. Broeders! Ik maak u het Evangelie bekend, dat ik u gepredikt heb, dat gij ook hebt aangenomen, waarin gij ook volhardt, waardoor gij ook zalig wordt, indien gij het, zooals ik het u gepredikt heb, vasthoudt; of gij moest zonder reden geloofd hebben. Want ik heb u in de eerste plaats overgeleverd, wat ik ook ontvangen hebdat Christus voor onze zonden gestorven is, naar de Schriften; en dat Hij begraven is, en dat Hij op den derden dag ver rezen is, naar de Schriften; en dat Hij gezien is door Cephas en daarna door de elf. Vervolgens is Hij gezien door meer dan vijfhonderd broeders tegelijk, van welke er velen tot nu toe in leven, eenigen echter ontslapen zijn. Verder is Hij gezien door jacobus, vervolgens door al de apostelenen het laatst van allen is Hij gezien ook door mij, die als de misgeborene ben. Want ik ben de minste der Apostelen, die niet waardig ben een Apostel genoemd te worden, omdat ik de Kerk van God vervolgd heb. Doch door de genade Gods ben ik wat ik ben, en Zijne ge nade jegens mij is niet ijdel geweest. EVANGELIE volgens den H. Marcus; VII, 31—37. In dien tijd verliet Jesus het gebied van Tyrus en begaf zich door Sidon naar de zee van Galilea, midden in het gebied der tien steden. En men bracht tot Hem iemand, die doof en stom was, en smeekte Hem, dat Hij hem de hand zoude opleggen. Hij nu nam hem afgezonderd van de schare tot Zich, en stak zijne vingers indeszelfs ooren en, gespuwd hebbende, raakte Hij deszelfs tong aan; en opziende naar den hemel, verzuchtte Hij en zeide tot hem: Ephpheta! dat is: Wordt geopend! En terstond werden zijne ooren geopend, en werd de band zijner tong losgemaakt, en sprak hij goed. Hij nu gebood hun, dat zij het niemand zouden zeggen. Maar hoe meer Hij hun dit gebood, zooveel te meer verwonderden zij zich, zeggende: Hij heeft alles wel gedaan! én de dooven heeft Hij doen hooren, én de stommen doen spreken! Liturgische Kalender- Week van 9—15 Augustus. Zondag 9. 11e Zond, na Pinksteren, Tijdeigen. Mis: Deus in loco, 2e geb. H. Vianney, 3e H. Romanus, Pref. H. Driev. Maandag 10. H. Laurentius. Dinsdag 11. H.H. Tiburlius én Susanna, 2e geb. A cunctis, 3e naar keuze. Woensdag 12. H. Clara. Donderdag 13. H. Hippolytus enz., 2e geb. A cunctis, 3e naar keuze. Vrijdag 14. H. Werenfridus, (Nederl) 2e geb. en laatste Evang. v. d. Vigilie, 3e geb. H. Eusebius. Zaterdag 15. Maria Hemelvaart met Octaaf, Credo, Pref. H. Maagd. JOH. DE HEER VARKENSMARKT TEL, 1309 AMERSFOORT Piano's - Orgels Radio VAKKUNDIQE REPARATIE. dient. Ook wij moeten een oprecht medelijden hebben met hen die geeste lijk doof en stom zijn. Naar best ver mogen zullen wij trachten mede te werken om hen uit hun zondenstaat op te heffen door middel van een broeder lijke vermaning, door het geven van een goed en stichtend boek, vooral ook door een vurig en aanhoudend gebed. Is er een werk van christelijke naaste liefde zoo schoon als het medewerken aan de bekeering der zondaren? Biedt men dan geen hulp aan hen die in geestelijken nood, in zielenood zijn, het welk veel erger is dan welke lichame lijke nood ook? Heeft de H. Geest bij monde van den H. Jacobus aan dezulken niet be loofd„Broeders, indien iemand onder m de waarheid is afgedwaald en een ander bekeert hem, die wete, dat alwieeen zondaar van den weg zijner dwalingen bekeert, zijn eigen ziel van den dood zal redden, en een menigte van zonden zal bedekken?" Als Jezus aan den doofstomme de gezondheid heeft terug geschonken gebood Hij hun het niemand te zeggen. Mochten ook wij onzen Goddelijken Meester daarin navolgenWanneer wij eenig goed gedaan hebben, onzen even naaste eenige weldaad bewezen hebben, laten we dat verborgen houden voor onze medemenschen, en „Uw Hemel- sche Vader, die in het verborgene ziet, zal het u vergelden". Wanneer we daarentegen voor .iet goede wat we doen, de lofprijzingen der menschen zoeken en deze ontvangen „dan heb ben we reeds ons loon ontvangen" ;t de lieer. Joor dit wonder waren de menschen echter zóó getroffen, dat zij hun dank betuiging niet konden inhouden maar hun goddelijken Weldoener luide ver heerlijkten. Als het volk zóó dankbaar was voor het terug krijgen van het ge bruik van twee zintuigen, welk een dankbaarheid zijn wij dan niet ver schuldigd aan de goddelijke Goedheid, wanneer Hij ons het gebruik van vijf normale zintuigen heeft geschonken? Dat we deze dankbaarheid dus vooral toonen door ze altijd te gebruiken tot verheerlijking van den Gever. Velen helaas stellen hun zintuigen in dienst van de zonde en misbruiken ze aldus tot het kwaad; misbruiken die heerlijke gaven Gods om daardoor den Gever te beleedigen en te bedroeven. Welk een ondankbaarheid! KANTOORBOEKHANDEL ■B F. A. TULPflH Langestr. 68 t,o. Krommestr. - TEL 326 Wij leveren U: Studieboeken, Cahiers, Tee- kenbenoodigdheden enz. voor alle inrichtingen van onderwijs te dezer stede. over een weg die door iedereen kan betredenen bereden worden, dat mag men op zich zelf niet afkeuren. Be halve humaan zijn we ook vooruit strevend, erg vooruitstrevend. Hoe zou de wereld nog op gang kunnen blijven, als de mensch zich niet ten allen tijde met die vaart zou kunnen voortbewe gen? De humaniteit mag niet vorde ren, dat we ons weer als slakken gaan gedragen. Die 272 gesneuvelde personen en al die gewonden kunnen zich troosten met de gedachte, dat hun dood de inacht-houding van den vooruitgang heeft mogelijk gemaakt! En misschien komt er nog wel eens een monument van het Onbekende Verkeers-slachtoffer. Dan kunnen ze heelcmaal tevreden Heft Kerkezakie. Naar aanleiding van de polemieken, die den laatsten tijd in verschillende bladen gevoerd worden voor entegen het rondgaan met het centenzakje tijdens de H. Mis in onze kerken, dicht Martin Berden als volgt in De Tijd Centenbakje, hengelstokje, Jij komt leeiijk in 't gedrang, Ik geloof de meeste menschen Zingen 't liefst je zwanenzang. Want hoe stil ook, hoe geruischloos En bescheiden jij ook bent, Jouw verschijnen, dat beteekent: Geef me weer een héélen cent! Kerkezakje al wat bedelt Heeft maar zelden sympathie, En dan praat men gauw van lastig En verdwijn toch een twee drie! Dikwijls stoor je ook de aandacht Als je naarstig collecteert Als mevrouw zit rond te kijken Of haar buurvrouw's hoed taxeert! Of mijnheer heeft enkel zilver En een gulden is te gróót Dan omvat zijn hand het voorhoofd En hij wordt in-eens devoot! Centenbakje, ik beloof je, Jij, je wordt pas gewaardeerd, Als je in de plaats van halen Voortaan maar.... iets presenteert! Evangelie verklaring. lie Zondag na Pinksteren. De doofstomme, van wien het Evan gelie verhaalt, zeggen de H. Vaders, is een afbeeldsel van den Christen die geestelijk doof en stom is in zijne zondendoof om de goddelijke inspra ken te hooren, stom om zijn zonden te belijden. De H. Augustinus o.a. beklaagt zich dat hij bijna dertig jaar in dien ongelukkigen toestand geleefd heeft. Bij het naderen van den grooten Wonderdoener bracht men den onge lukkige tot Hem en smeekte Hem om genezing. Die menschen toonden een hartelijk medelijden met den doof stomme en wenden alle pogingen aan om zijne genezing te verwerven. Een voorbeeld dat navolging ver- Het verkeer. In de Morgen veroorlooftiQuaeritur zich de volgende glossen bij het sta tistisch bericht omtrent het aantal ver keersongevallen in 1930. We leven, zooals bekend, in een humanen tijd. Een menschelijk leven tellen we niet zoo licht als een oude Germaan, die vlug ter knots, of een Middeleeuwer, die vlug terspeerwas. Aan die barbaarschheid zijn we ont groeid. Zoo is 't toch? In 48 gemeenten van ons kleine landje werden gedurende den jare 1930 in totaal 28.227 verkeersongevallen ge teld. 272 personen sneuvelden op dit moderne slachtveld. 1648 werden er ernstig gewond en 5370 licht gewond. Aardige cijfers, niet waar, voor een humanen tijd, waarin een menschen- leven... zie boven. Aan wie ligt het? Een voetganger li u kunnen vertellen, dat het die razende auto's zijn of die roekelooze fietsers. Een autobestuurder weet met treffende illustraties te bewijzen, dat het de stommiteit van den voetganger of den fietser is. Een fietser gooit het op den voetganger en den automobi list. Maar ieder vindt van zichzelf en zijn soortgenooten, dat ze over 't al gemeen de kwaje pieren niet zijn. Nee, die vormen zoo goed als allemaal spe cimina van het humane menschentype der twintigste eeuw. De anderen, die gaan niet met hun tijd mee, die moe ten beter worden opgevoed!... procent toch zeker niet te laag aan gegeven. Het Congres der Fransche Katho lieke Jeugdvereeniging noemt als oor zaken: menschen vrees en onkunde der ouders, de leekenschool, de fabriek en de Militaire dienst. Als geneesmiddelen werden aange geven verdieping van het godsdienstig leven in de groepen van de Katholieke jeugdvereenigingen, veelvuldige ge meenschappelijke H. Communie en een jaariijksche geestelijke retraite. voor Damosta8schon, Koffer» or all» soor ten fijne Lederwaren LANGESTRAATI05-AMER8FQ0RT Treurige cliters. Het katholieke dagblad „El Mati", dat te Barcelona verschijnt, geeft een nauwkeurig overzicht van de paro- chieele toestanden in Spanje. Van 1866 tot 1931 is de Spaansche bevolking van 15'/a millioen uitgegroeid tot 25 millioen d.w.z. ongeveer 66 pet. toe genomen toentertijd telde men in Spanje 19.237 parochies. In 1931 daar entegen 20.514 De toename bedraagt dus slechts 6 pet. Daar er in geheel Spanje 44.368 steden en dorpen zijn (de kleinere plaatsen er niet bij inbegrepen) zoo zijn er 23.745 plaatsen zonder priester en zonder kerk. Bij zulke toestanden Soesterberg ERNSTIG VLIEGONGEVAL. De sergeant-vliegenier v. P. was met een militair vliegtuig opgestegen, tot het doen van oefenvluchten boven het terrein der militaire luchtvaartafdeeling. In strijd met de voorschriften, om alleen boven het vliegveld te vliegen, heelt hij zich boven het gemeentelijke kampeerterrein, gelegen achter de ter reinen der Utrechtsche Waterleiding Maatschappij aan de Soesterbergsche straat begeven, waar zich eenige ken nissen van hem bevonden. Naar deze personen heeft hij van het vliegtuig uit met een zakdoek gewuifd, met het voor hem noodlottige gevolg, dat hij zijn toestel niet op hoogte kon houden, waardoor de vleugel het hoog opgroe iende geboomte raakte. Het vliegtuig stortte neer en vloog onmiddellijk brand. v. P., die zich niet kon bevrijden, werd levend verbrand en onherken baar verminkt. Het slachtoffer, dat uit de wrakstuk ken van het totaal vernielde toestel moest worden uitgezaagd, werd door denmiddellijk ter plaatse verschenen zieffenaüto der militaire luchtvaartaf deeling naar het militaire hospitaal te Utrecht vervoerd. Soestdljh FANCY-FAIR. De fancy-fair, in de Mariaschool ten bate van de kerk en het parochiehuis werd Zaterdagmiddag geopend. Onder de waranda der school waren aanwezig de rector namens den pastoor, de heer Burgemeester en mevrouw en verschillende dames en heeren uit Soest. De heer G. A. Batenburg, lid van het kerkbestuur heette de aanwezigen welkom. Spreker deelde mede, dat hij, wegens ongesteldheid van den pastoor, het openingswoord sprak. Deze fancy-fair was ingericht met de bedoeling, de baten ten goede te doen komen aan de kerk. Hij bracht een woord van dank aan allen, die tot het slagen hadden medegewerkt. Speciaal noemde hij mej. Orth en de heeren Smit, Boks, Sukkel en Stel wagen. Met den wensch, dat de fancy-fair ruime baten mogen opleveren, sloot de heer Batenburg zijn toespraak. Hierna werd in de theesalon thee geseveerd, waarna de verschillende stands werden bezocht. Om 4 uur kreeg het publiek toe gang en weldra bewoog zich een ge zellige menigte in de verschillende lokalen. De Zondag zag ook een talrijk pu bliek rond de verschillende stands, dat zich bij het rad van avontuur, den dwaaltuin, de vischtent enz. kostelijk vermaakte. is 't niet te verwonderen dat het met het Spaansche volk hier en daar niet zoo fleurig gesteld is. Slechts een vierde van de Fransche Katholieken kan beschouwd worden als godsdienstig in den eigenlijken zin des woords: ze behooren meest tot den burgerstand. Een achtste der Fran- schen, die Katholiek gedoopt zijn, voor namelijk zij die behooren tot de arbei dersklasse en den boerenstand, staat in het algemeen in geen betrekking meer met het Katholicisme. De rest, meer dan de helft, bestaat uit onver schillige en lauwe katholieken, die slechts vier maal in hun leven in de kerk komen: om gedoopt te worden, voor de eerste H. Communie, voor het huwelijk en voor de lijkinzegening. Ijverige katholieken, die iedere maand Jde H. Communie ontyangen, zijn er Dat iemand met een vaart van zes- slechts vijf procent; het getal der dage- tig, zeventig, tachtig kilometer raast lijks communiceerenden is met 1 Gemengde Berichten de tramkruising te Oosterbeek ontspoorde, tengevolge van het vele zand en grind dat op de rails was gespoeld, een personenrijtuig. De wagen kwam dwars over de baan te staan en veroorzaakte ruim twee uur ver- keersstagnatie. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Bij het noodweer dat boven Leiden woedde is J. K., die daar aan het vis- sclien was en waarschijnlijk onder een boom was gaan schuilen, door den bliksem getroffen en gedood. Te Wagenberg sloeg de bliksem op de R. K. kerk, tengevolge waarvan de electrische installatie van het uurwerk werd beschadigd. De heer Langenberg, die in de kerk werkzaam was, werd zóó door den schrik bevangen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Een hevig onweer woedde ook boven Asten, Deume en Reuver. Te Deurne werden twee menschen in hun woning door het hemelvuur getroffen en licht gewond. Eén huis brandde af, terwijl voorts een begin van brand ontstond in het kantoor van de steenfabriek. Te Asten werden vijftien telefoon palen door het hemelvuur vernield. Onder Reuver vernielde de bliksem een boerderij. Boven de Betuwe is de bliksem in geslagen in de hofstede van v. Dijk te Driel. Eenig vee kwam in de vlam men om. De geheele inventaris bene vens de inboedel werd een prooi der vlammen. Ook is de bliksem geslagen in de boerderij van Brouwer te Ottland. Het achterste gedeelte van het huis brandde geheel uit. De schade bedraagt onge veer zevenduizend gulden. Boven Arnhem woedde een hevig iweer gepaard met een wolkbreuk, welke een aantal straten en het verkeer onmogelijk maakte. De bliksem sloeg in een vlaggemast op het bootenhuis van Suring, nabij den Westervoortschen dijk. Op dat oogenblik bevonden zich in en nabij het bootenhuis ongeveer tien personen, van wie er vijf door den bliksem min of meer ernstig wer den gewond. De 18-jarige dochter van M. leunde in de drukkerij van haar vader te Haarlem tegen een bordpapieren be scherming van een machine. Het bord papier bezweek en het meisje kwam met een arm tusschen de raderen. De hand werd zoo goed als geheel afgekneld, Op het vliegveld Waalhaven te Rotterdam is een vliegtuig, kort tevoren van Londen aangekomen, en vertrokken naar Amsterdam van geringe hoogte neergestort en geheeld vernield. Toen de machine uit Londen was aangeko men waren er 14 passagiers voor de reis naar Amsterdam. De vleugel en de seinpaal braken af. Een jongetje, dat er dicht bij stond werd door de neervallende stukken raar gewond. Het toestel kwam daarna op de spoor rails buiten het vliegveld terecht en werd geheel vernield met uitzondering van de cabine. Gelukkig viel het aantal gewonden nogal mee. De bestuurder bekwam een hoofdwonde de mecano heeft zijn kaak gebroken en werd aan zijn neus gewond. Van de inzittende passagiers hadden er 2 hoofdwonden. Te Andel heeft een hevig onweder gewoed. Verschillende boomen werden versplinterd, terwijl aan de electrische geleidingen schade werd toegebracht. Op enkele plaatsen sloeg de bliksem in den grond en op een plaats in een huis, zonder echter schade aan te richten. Twee Russische onderzoekers heb ben op Nova-Zembla goudafzettingen ontdekt. In het dorp Boltigen in hetBerner Oberland brak in een danslokaal een draad van het electrisch licht. Twee dansers werden door de onderstroom staande draad geraakt en op slag ge dood. In de nabijheid van Bakoe is een petroleumboortoren in brand geraakt. Men vreest dat de brand op de andere boortorens zal overslaan. Zes perso nen, waaronder drie brandweerlieden zijn om het leven gekomen. Te St. Andreasberg in den Harz hebben werklooze mijnwerkers in een verlaten mijn een Mijnwerkers-" vöorKANTOORMEUBELEN SCHRIJFMACHINES hebben wij boven onze zaak LANSESTRflAT 84 TEL. 529 uitsluitend voor abonné's van DE EEMBODE 2-dugschi litimiMickl nut de lintis-Ent ti liltiikni op 15 en 16 AUGUSTUS a.e Tegen inlevering van deze bon geniet men een reductie van II.—. REISBUREAU „HOLLANDIA" Schimmelp.straat 72 Amersfoort Telefoon 1568. Pontecurone en Tortona in botsing met een auto die acht vrouwen ver voerde. Deze werden allen gedood, de chauffeur kreeg zware verwondingen. Te Silvolde sloeg de bliksem in de woning vm den fabriksarbeider Cor- nelissen. De familie zat juist aan tafel. De 51-jarige L. en drie kinderen wer den door den bliksem getroffen. In de kamer werd alles vernield. was direct dood. De kinderen waren bewusteloos, doch kwamen spoedig bij. Zij hadden slechts lichte verwondingen opgeloopen, C. laat een vrouw en zeven kinderen achter. De crisis in den tuinbouw neemt steeds ernstiger vormen aan. Op één dag werden te Delft aan de groente veiling honderdduizend komkommers in den afvalput geworpen, terwijl er nog eiken dag tienduizenden worden weggesmeten. Tomaten noteerden 3 cent per pond, terwijl de prijs 20 ct. per pond is geweest. Nabij Grossparlowitz is een vlieg tuig naar beneden gestort en inbrand gevlogen. De beide inzittenden kwa men in de vlammen om. In een internationale trein is nabij het station Zimony een bom ontploft, waardoor twee personen gedood en verscheidene anderen zwaar gewond werden, een hunner is later overleden. Drie wagons raakten in brand; van de daders is nog geen spoor gevonden. De arbeider H. Koning, werkzaam in een garnalen-drogerij te Zoutkamp, werd door een losgewerkte riemschijf getroffen. De man is overleden. ïij Veenklooster werd door den trein een boerenwagen gegrepen. De bestuurder, de ongeveer vijftig-jarige H. Kerapenaer, werd zwaar gewond en in hopeloozen toestand naar Twijzel overgebracht Het paard werd vermor zeld, terwijl de wagen geheel is vernield. Te Georgetowm reed een vracht auto van een brug af in de rivier. 19 personen verdronken. ingericht. Het mijnwerkersleven, zoo wel boven als onder den grond, wordt in dit Museum op duidelijke wijze weergegeven. De sneltrein Milaan—Genua kwam op den overweg tusschen de stations bij Wiel rijden; 8«Ap«3.t»0>ogi>«o

De Eembode | 1931 | | pagina 1