Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken N.V. Middenstands-Bank Studieboeken Fa. H. Elzenaar Bel dan op No. 42 Abonnementen kunnen élke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prjjs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort 1.10 De €embo<k Advertentiën 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver teer en. Advertentièn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Kantoor en Drokknrl] Langegracht 2) ta Amersfoort Telefoon 314 Vijf en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag Post-giro no. 44234 Dinsdag 1 Sept. 1931 - No. 44. Er Is nleis, waarop men met reden trotsch kan zijn, dan een goed karakter, maar, indien men er trotsch op is, ver valt alle verdiensten er van. De pedante man is trotsch op zijne kunde, zijnen naam, zijnen titel, zijne beirekking, zijne geboorte, zijne ouders, zijne voorouders, zijn geld, zijne kennissen of zijn uiter lijk, maar vergeet, dal dit alles met zijne verdienste niets te maken heejt. Het strijdlied der Katholieke arbeiders. Bernard Verhoeven maakle den lekst en Hubert Cuypers verzorgde de muziek. Broeders, onzen strijd gestreden Voor ons heilig recht Maar ons eenig doel is vrede Die den strijd beslecht, Niet de vrede, die verlaagt, Niet de strijd, die alles vraagt, Maar de liefde, die ons draagt Christenstrijders vecht Niet de haat heeft ons bevangen, Die begeerig maakt: Want, wie enkel stof verlangen Hebben God verzaakt! Heilig is ons mijn en dijn. Maar ons wettig deel moet zijn Recht om volop mensch te zijn I Christenwerkers waakt 1 't Teeken, dat beziel In het kruis ligt onze kracht, In den Christus oppermacht: Heil, wie hulp van God verwacht! Mannenbroeders, knielt daarop een gespecificeerde lijst bij het, Hof van Utrecht ingeleverd, bedragende de somma van 1168 gulden, in het vertrouwen, dat die zouden vergoed worden. Doch al zijn verzoeken zijn vruchteloos gebleven. „Thans is hij door het Voorloopig Bestuur van Utrecht (Patriottisch ge zind) opgeroepen om de geleden schade op te gevenhij heeft daarom aan het Hof van Utrecht de bedoelde lijst terug verzocht. Maar hij ontving ten antwoord, dat die lijst niet meer tc vinden was, zoodat hij thans na 8 jaren Een Baarnsche Patriot in Amersfoort ge vangen gezet. Het was in den zomer van het jaar 1787, dat de onzalige twisten tusschen de Patriotten (de vijanden van den Prins) cn de Prinsgezinden hun maxi mum van spanning bereikten. Vooral in Holland en Utrecht, waar de Pa triotten de overhand hadden, ging het woelig toe. De laatstgenoemden onder namen zelfs een (mislukten) aanval op 't Paleis Soestdijk, cn toen de Prinses kort daarop van Gelderland uit, een reis naar Den Haag wilde doen, werd zij bij Gouda door de Patriotten ge dwongen terug te keeren. Voor dezen smaad riep zij de hulp van haar broeder, den Koning van Pruisen in, en niet lang duurde het nu, of de Pruisen kwamen ons land bin nen en herstelden de Oranje-partij. Toen keerden zij weer huiswaarts, maar, zooals alle geschiedschrijvers meedeelen, „met grooten buit beladen". Dien buit hadden de Pruisen ver kregen door het plunderen van de huizen der Patriolten. Later in 1795 keerde de kans en werden de Patriotten door Fransche hulp weer meester. Toen liet de Re geering nauwkeurig opgeven, hoeveel schade men bij de plundering 1787 geleden had, om die dan uit de openbare kas te vergoeden. Het regende nu verzoekschriften schadevergoeding. In het gewest Utrecht alleen besloegen zij 5 boek- deelcn vol. Daarin vond ik een interes sante „Memorie" van een Baarnsch ingezetene, waaraan ik het volgende ontleen: (De betrokken persoon was beurtschipper van Amersfoort, Baarn, Amsterdam en had een woning aan de Eembrug). „De ondergcleekende Hans Udonis Krigt, wonende onder het Gerecht van Baarn, is bij de ongelukkige omwen teling van het jaar 1787 (bedoeld wordt de tusschenkomst der Pruisen) door den Schout W. W. F. de Ranitz op onrechtvaardige wijze beschuldigd van briefwisseling met de Utrechtsche Patriotten, zoodat genoemde Schout hem en zijn gansche gezin heeft laten arresteeren en naar Amersfoort voeren, zonder dat ondergeteekende eenige gelegenheid had orde op zijn woning en zaken te stellen. Na geruimen tijd daar te hebben gezeten, is hij, zonder dat er eenig bewijs van schuld ge vonden werd, weer losgelaten en heeft hij zich naar zijn huis (aan de Eem brug) begeven. Maar hij bevond tot zijn allerbitterste teleurstelling, dat tijdens zijn afwezigheid zijn huis door eenige Pruisische soldaten en eenig gemeen volk totaal was leeggeplunderd. Van de geleden schade heeft hij kort JOH. DE HEER VARKEN8MARKT TEL, 1309 AMERSFOORT Piano's - Orgels Radio ALLEEN BETERE MERKEN. neemt hij de vrijheid U te verzekeren, dat het eindbedrag 1168 gulden be loopt, waarvoor hij ten alle tijde be reid is een solemneelen eed af te leggen. .Actum Baarn, Mei 1795". lij deze „Memorie" voegde hij nog een andere, waaruit blijkt, wat hem en zijn gezin in Amersfoort overko men was. „Nadat ik met mijn vrouw al ver scheiden nachten uit mijn huis was gevlucht, heeft de Schout van Baarn, De Ranitz, ons op weg naar liet weer naar huis gaan als een schelm of dief door de politie laten vangen en ons in Baarn door den bode (politie-agent) van 't Gerecht in hechtenis doen nemen. Ook mijn 3 kinderen werden gear resteerd en wel op het schip, dat aan de Eembrug lag (liet beurtschip); men liet ons met dit schip door soldaten naar Amersfoort overbrengen, waar men ons aan de Staten overleverde, die ons door hun bode opnieuw in civiel ar rest namen. (Destijds waren de Oranje-gezinde leden van de Staten van Utrecht de stad ontvlucht en hielden te Amers foort hun vergaderingen.) i„Wij werden daar (d.i. in Amers foort) 54 dagen lang door een com mando soldaten in het schip streng bewaakt; mijn huis in Baarn liet de Schout ledig staan en gaf het aan plundering over. „Wij bleven intusschen maar in het schip, totdat ten laatste de Hoofdschout van Amersfoort Nalewijs (lees: baron Taets van Amerongen van Natewisch) met de Schepenen bij ons kwam en ons aldus aansprak: „Het heeft ons benevens de Staten en den Prins goedgedacht u weer te laten gaan, mits gij dien lieer Brinken- stcin de hand geeft en belooft, dat gij voor ons zult verschijnen op wat tijd wij u ontbieden, te weten: gij, uw zoon en uw dochterbij gebreke daar van zijt gij misschien des doods; maar gij zijt in genadige cn barmhartige handen." Hierop vraagde mijn dochter: „Wat is onze misdaad V" Wij weten van geen genade of barmhartigheid." „Zwijg, zwijg 1" zei Natewijs, „ik heb hier meer te zeggen!" Hierop zeide mijn dochter: „Ons huis is leeg geplunderd zeggen de soldaten. Hoe moet dat nu?" .Zwijg", antwoordde Natewijs, „of ik laat u opnieuw gevangen zetten!" Toen wij thuis kwamen, vonden wij alles weggeplunderd, zoodat er niets meer van over was. Daarom hebben wij een gespecificeerde rekening van 't geplunderde met een request aan de Stalen van Utrecht gezonden, waar van het eindbedrag 1168 gld. beliep, maar waarop ik geen antwoord heb gehad. H. Ad. Krijt." UitEemnes vond ik verscheidene op gaven van geleden schade; o.a. I. „Vooreerst aan geld 98 gld. Een witte doek van 2 gld. 10 st. Een dito van 1 gld. 10 st. Een servet van 25 st. Een paar gespen vau 6 gld. Totaal de somma van 108 gld. 15 st. Emenes, den 22 April 1795. Aart Jansen Kuijer." II. „Aan geld 26 gld. Een paar [gouden knoopen 10 gld. Een gouden harkje 9 gld. Totaal de somma van 45 gld. Emenes-Buijten, 4 Mei 1795. Willem Schothorst." Dit zijn betrekkelijk kleine bedragen in vergelijking wat meer gegoeden moesten lijdenzoo werd bijv. uit het huis van den heer J. van Lidth de Jeude in de Muntstraat te Utrecht voor een bedrag van 3626 gld. 15 st. ge plunderd. Men staat versteld, als men leest, wat de Pruisen zooal meenamen; bijv. een paar kousen, een blauwe jas, een waschtob, een vet schaap, 1 wafelijzer, I zilveren snuifdoos, 6 witte zakdoeken, 1 manshoed, een paard, kindergoed, 3 paar schaatsen, een klok, een scheer mes, vier gordijnen, aardewerk, koffie en suiker, enz. enz. 't Is er al weer een bewijs voor, welk een ellende binnenlandsche twis ten na zich sleepen. T. PLUIM. KANTOORBOEKHANDEL 41 F. fl.TULPiü Lingestr. 65 Lo. Krommestr. - TEL 526 Wij leveren U: Studieboeken, Cahiers, Tee- kenbenoodigdheden enz. voor alle inrichtingen van onderwijs te dezer stede. Binnenland ONDERSCHEIDINGEN. Benoemd tot Ridder in de orde van den Ncd. Leeuwmr. Triezenberg, president der arrondissements-recht- bank te Utrecht en Mgr. J. H. G.Jansen, aartsbisschop van Utrecht. Ridder in de orde van den Ned. LeeuwKettlitz, lid van Gedep. Staten te Utrechtprof. dr. E. Reinders, hoog leeraar aan de Landbouw-Hoogeschool te Wageningen. Ridder in de orde van Oranje-Nassau: F. Kroon, referendaris bij het provin ciaal bestuur te UtrechtL. v. Giers- bergen, rijksbijenteelt-consulent te Wa geningen. Ridder in de orde van den Ned. Leeuw: dr. K. Oestreich, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Officier in de orde van Oranje-Nas sau dr. J. F. J. ten Berge te Utrecht J. F. A. van Riessen, ingenieur-verifi cateur van het kadaster te Utrecht. Ridder in de orde van den Ned. Leeuw: ir. W. Hupkcs te Bilthoven, hoofdingenieur bij de Ned. Spoorwegen. Officier in de orde van Oranje-Nas- iu ir. N. M. de Kanter te Utrecht, chef bij de Ned. Spoorwegen. Ridder in de orde van Oranje-Nassau J. P. C. Leinweber, directeur der N.V. Veenendaalsche Sajetfabriekmej. C. M. Haspels, besturend zuster van het Diaconessenhuis te Utrecht. toegekendeere-medaille van Oranje-Nassau: in goud aan N.J.van Garderen, rijks-zuivelvisiteur-dienst- leider te Utrechtin brons aan H. J. Hibbel, kantoorknecht bij het Staats bedrijf der P.T.T. te Baarn J. L. Kwak, besteller bij den P.T.T. dienst te Soest goud aan F. Klein te Soestin zilver a mej. H. Voskuilen, huishoudster bij den heer P. van Hofslot te Stou- tenburg. BERICHTEN UIT AMERSFOORT KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. Bij koninklijk besluit is de Zeereerw. Heer C. Hartman, pastoor der parochie St. Franciscus Xaverius te dezer stede onderscheiden als ridder in de Orde van Oranje Nassau. De Oranje-buurtverceniging „Klein maar Dapper", inde Scliimmelpenninck- wijk heeft haar jaarfeest gevierd. Aan de Schimmelpenninckkade wer den kinderspelen gehouden, waaraan aardige prijzen verbonden waren. 's Avonds had een gecostumeerd voetbalspel plaats, en gaf het filmspel „De Faam" een openluchtbioscoop voorstelling. Het programma gaf mooie films welke zeer in de smaak vielen. De belangstelling was zeer groot. - Men schrijft ons Zoo is dan de oude gemeenteraad uiteengegaan na een vier-jarige periode met veel belangrijk werk op gemeente lijk terrein. De burgemeester nam hartelijk af scheid van hen, die straks niet terug keken en wist voor elk hunner een passend en pakkend woordje te vinden. Zulks geschiedde met aller instemming. Ingenieur Verhey, een der scheidende raadsleden, had gelegenheid er op te wijzen, dat in den Amersfoortschen raad steeds kon worden gewerkt aan de vooruitgang der gemeente zonder dat pdMtïeke verwikkelingen de zaken vertroebelden. Ook wij kunnen dit een gelukkige omstandigheid noemen, vooral omdat zulks hier niet beteekent eene ver vlakking of negatie van hoogere be ginselen, maar een bewijs van gezond verstand bij onze vroede vaderen, die toonden wel te begrijpen dat de raads zaal niet bestemd is voor groot politiek tournooi, maar voor het behartigen van het gemeentebelang De meeningen om trent de wijze waarop zulks moet ge schieden konden varieeren, maar voor de meeste beslissingen van belang was nagenoeg altijd een groote meerderheid te vinden los van alle partij-stelling. Zóó had het gemeente-belang hier niette lijden van allerlei klein getwist en krakeel, zooals menige gemeente raad met een samenstelling als de Amersfoortsche elders te zien geeft. Dat er veel is tot stand gebracht, kunnen wij als belangstellend toe schouwer grif toegeven. De financieele toestand baart momen teel geen zorg. Aan woningbouw en krotten-opruiming is heel wat gedaan. Ook aan de verbetering van het onder wijs over de gehecle linie werd veel ten koste gelegd. T>at de gemeenteraad in zijn samenstelling met succes moge werken is de oprechte wensch van EEN AMERSFOORTER. GEMEENTEBEGROOTING VOOR 1932. Verschenen is het ontwerp Gemeente- begrooting voor 1932 met memorie van toelichting en een serie bijlagen. Zonder belastingverhooging is deze begrooting sluitend gemaakt met een totaal aan inkomsten en uitgaven voor den ge wonen dienst van bijna vier millioen gulden met een post voor onvoorzien van ruim 26 duizend gulden. In de begrooting is verwerkt een gasprijsverlaging en een beduidende uitbreiding der gemeente-reiniging. Ook de rioleering der straten en wegen wordt ter hand genomen. De kosten hiervan worden bestreden uit herziening der rioolbelasting. De lasten van het tonnenstelsel zullen hierdoor sterk verminderen. Aan de voorbereiding van den aan leg van een haven bij de Eem zal worden doorgewerkt, terwijl wordt voorgesteld de besprekingen over den aanleg van een tunnel als verbinding van het Soesterkwartier met.de stad, met de Ned. Spoorwegen te openen. Ook de stichting van een gemeente lijk bureau voor beroepskeuze wordt voorgesteld. In het Amersfoortsch Dagblad werd aangekondigd: Dr. Schoonhoven van Beurden houdt Maandag a.s. geen spreekuur. Wij werden niet in de gelegenheid gesteld onze lezers hiervan tijdig kennis te geven. In den nacht is ingebroken huis aan de Anna Pauwlonalaan, door hel verbreken van twee ruitjes uit het keukenraam. Verder dan de keuken heeft men het niet weten te brengen. De bewoners waren afwezig. Een arbeider werkzaam bij het weg werken van den plantsoenwal bij Rommelenburg werd onder het zand Men meldt dat er even over de grens eind September kermis zal wor den gehouden. Op het terrein, waar het circus Gleich stond, zal Hommer- son uit Ginneken een Lunapark exploi- teeren. Naar wij vernemen zal in de maand September a.s. het Kruisverbond en de Mariavereeniging haar zilveren jubi leum vieren. Het jubileum zal kerkelijk worden herdacht met een H. Mis, waaronder drankbestrijders-predikatie in beide parochiekerken, op een nader te bepalen datum in September. De feestelijke viering is bepaald op 14 November. Op dezen feestavond zullen tevens de jubileerende bestuurs leden worden gehuldigd terwijl verder het R. K. Gemengd Tooneel-Ensemble onder leiding van den heer Jan Tromp een opvoering zal geven van diens Indisch tooneelspel „De Schaduw van voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Teleföon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente 3'/i pet. zoodra de boekenlijst In Uw bezit Is Bestelt ze bij onsl Langestraat 84 Telef- 528 het Oosten". Burgemeester en Wethouders m bedolven. Nagenoeg tot den hals kwam de grondwerker onder het zand. De andere arbeiders konden er spoedig in slagen het slachtoffer te bevrijden. De repetilie's van Amersfoorts Man nenkoor nemen op Vrijdag 4 Septem ber een aanvang. In het nieuwe seizoen gaat de ver- eeniging haar 25-jarig jubileum tege moet. Op het winterprogramma komen de koorwerken: 1. Requiem. 2. Tene- brae facia sunt. 3. Morgenlied. 4. Broe derschap. 5. De Gypten. 6. Stündchen (nieuw) en 7. Sommernacht (nieuw). bekend, dat ter gemeente-secretarie tot en met den 29en September ter visie zal worden gelegd een teekening, aan gevend in ontwerp de rooilijnen voor de wegen in het perceel tegenover het Borneo-Plein vast ie stellen, en dat voor belanghebbenden gedu rende dien tijd de gelegenheid open staat bij hun College eventueel be zwaren tegen die geprojecteerde lijnen schriftelijk in te dienen. Bij den gemeenteraad is ingekomen een adres van A. Kok en anderen, allen huurders van hooi- en weiland in de polders onder Hoogland en Baarn, houdende verzoek de pacht met 50 pet. te verlagen of de huurovereenkomst op 24 December e.k. te beëindigen. De propaganda-optocht der Amers foortsche gymnastiek-vereenigingen, welke al tweemaal moest worden uit gesteld wegens het ongunstige weer, zal thans worden gehouden op Don- dardag 10 September. Het vertrek vanaf de Hoogere Burgerschool is bepaald op 7 uur. GEMEENTERAAD. In de Vrijdagavond gehouden ge meenteraadsvergadering werd na me- dedeeling van ingekomen stukken het voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende uitvoering van art. 125 der Ambtenarenwet aanvaard. Tot toekenning der vergoeding boven tallige leerkrachten ten behoeve der R. K. Meisjesschool Muurhuizen 49b werd besloten. Goedgekeurd werd het plan den bouw van 58 woningen op het terrein „aankoop Oskam". Tot beëindiging van de huur van de boerderij „het Nieuwe Land" door M. G. Wijntjes met ingang van 1 Novem ber a.s. werd besloten. Aan v. Eijkelenburg werd verkocht __in perceel bouwterrein aan de Timor- straat hoek Bankastraat groot pl.m. 625 M2. voor f 3500.-. Voorts bouwlterrein en tuingrond aan het Thorbeckeplein, groot in totaal pl.m. 1373 M2. voor f6300,— aan de Firma Gebr. Jansen. Besloten werd verder tot verkoop van strooken grond aan den Ouden Soesterweg ter gezamenlijke grootte van pl.m. 2281 MJ. voor f 10500 aan A. v. d. Vijzel en tot aankoop van A. v. d. Vijzel van grond nabij den Planlsoengordel, groot pl.m. 140 M2. voor f350. Voor garnizoensbureau werd gehuurd het perceel H. v. Viandenstraat 15. Tot wijziging van het uitbreidings plan van de terreinen tegenover het Borneoplein werd besloten. Na een geheime zitting werd aan genomen een voorstel van Burge meester en Wethouders om een ere- Hebt U een Taxi ot auto noodig Amersfoort diet te verlcenen voor ophooging van de terreinen ten oosten van de Ver- meerstraat. De heer Noordman ver klaarde zich tegen. Benoeming van twee regenten en drie regentessen van het Burger Wees huis. De heer van Beurden wees er op dat er thans slechts 3 weezen zijn, van welke er een nog spoedig gaat verdwijnen. Deze worden verzorgd en bestuurd door 8 regentessen, 8 regen ten, 'n bezoldigden vader en een secre taris voor het schrijfwerk. Het heeft wel iets van het oude Portugeesche leger, waar men meer officieren dan soldaten had. Economischer zou het zijn iu over weging te geven het Weeshuis op te heffen. Bovendien kunnen katholieken en gereformeerden er geen gebruik m maken. De heer Overeem mérkt hierbij op dat nooit katholiek of gereformeerd is geweigerd. De heer Spiekermann deelde mede, dat regenten en regentessen reeds be sloten hebben voorstellen tot reorga nisatie te overwegen. Tot verlenging van de overeenkomst betreffende het tandheelkundig toezicht op de schoolkinderen werd besloten. Goedgevonden werd aan te koopen van de N.V. Bouwmaatschappij „Con- stantijn" te Amsterdam strookjes grond aan de Torenstraat en St. Jorisstraat. Besloten werd tot aankoop van pcr- ceelen aan het Monnikenpad van J. Heilygers. Het voorstel om het aantal leden van de Commissies van bijstand voor Openbare Werken en voor het Bouw en Woningtoezicht enz. te bepalen op vier, werd aangenomen. Toen de behandeling der agenda was afgeloopen nam de Voorzitter het woord om afscheid te nemen van de raadsleden wier mandaat is beëindigd en die in den nieuwen raad dus geen zitting zullen nemen. Allereerst richtte hij zich tot den heer Overeem, die na 15 jaar dienst ons gaat verlaten. Hij heelt zijn fractie zien groeien. Het spijt ons dat hij ons gaat verlaten en we hopen dat hij in andere kwaliteit voor de gemeente zal werken. De heer Baan is kort lid van den Raad geweest, maar als secretaris van Vreemdelingenverkeer kenden we hem reeds als een ijverig werker. De heer Rekké is 12 jaar lid geweest en we weten als er over bier of ster ken drank werd gesproken, dan stond hij op de bres. Hij zal nu als kant lid bij ons blijven. De heer van Beurden, bekend door zijn historische studie, heeft ons niet altijd somber gestemd, maar hij heeft

De Eembode | 1931 | | pagina 1