II Niet duurder en veel gezonder dan vleezcMdnonze verschillende vlictizoorten Smakelijk Licht verteerbaar Voedzaam Daar WIJ ALLEEN in Ameraloort alle vlschioorlen PERSOON LIJK In de Rlikavlichhallen le llmuiden inkooper, I» U verzekerd van de I IJNSTE KWALITEITEN en BILLIJKSTL PRIJZEN- Tarbot, long. kabeljauw, achelvlKh. schol, bol, zee-caibonade, vlschconaerven. garnalen, warme garnalen croquetlen, vlsch- koekje», gebakken vlsch, Nieuwe Haring, gemarineerde haring, rolmops, gerookte co veriche paling, «lokflach, toulevlsch enz. enz, IJmuider Viscbbandel li. GLASTRA Co. N.V. ALLEENUTR.STRAAT 40 - TEL. 92 AMERSFOORT Oarecbllgd tol het voaron van bat Wapen van Z.K.H. dan Prlna der Nederl. ons ook wel eens tot vroolijkheid op gewekt. Het heengaan van den heer Verhey is een groot verlies. In de commissies hebben wij hem leeren kennen als iemand, die zeer veel heelt gedaan in het belang der gemeente. In de algeloopcn vier jaar is er heei wat gedaan voor de gemeente en wc mogen dankbaar zijn. dat wc nog gunstig staan ten opzichte van andere gemeenten. De heer Overeem dankt voor de welwillende woorden. Ook in andere tunctlcs hoopt hij de gemeente te kun nen dienen. Amerstoort moge groeien en bloeien. Daarna dankt de heer van Beurden den voorzitter en de leden van alle partijenook de Pers en de ambtenaren. De heer Verhey zegt dat hem spijt dezen kring te moeten verlaten. In dezen Raad worden de zaken behan deld, afgescheiden van de politieke strevingen. Het werken voor de pu blieke zaak heeft hem altijd aange trokken en het heeft hem getroffen hier te mogen samenwerken met mannen, die het algemeen belang stellen boven het partijbelang. KONINOINNEDAG. Dc verjaardag van onze Koningin werd Maandag door de goede zorgen derOranje-Vcreeniging op de gebruike lijke wijze herdacht. Na reveille, klokkenspel en koraal zang, trok een mooie optocht van ver sierde voertuigen door de straten ver gezeld van de Wilskracht-muzikanten en de R. O. G.-Harmonie. Er waren zeer fraaie groepen bij dezen rondgang. Zoowaar zelfs een gezelschap Turken en gesluierde „Turkinnen". Een keurige en kleurige groep kabouters, gerecru- tcerd uit dc jongens der St. Joris- scholen aan dc Schimmelpcnninckstr. en-kade was een der glanspunten van het mooie geheel. Om 10 uur paradeerden dc troepen van het garnizoen voor hun hoogsten chef in de Vlasakkers. in den middag en gedurende den avond was de feestvreugde geconcen treerd op het sportterrein aan den Lcusdcrweg, waar heel wat te zien en tc hooren was. Een vuurwerk besloot als vanouds dc feestviering. Zaterdag vooraf was er een gondel vaart door singels en grachten. Hier van is volgend jaar stellig meer te maken. Tot regentessen van het Burger Weeshuis werden door den gemeente raad benoemd de dames J. C. M. dc liaan en J. Huslage van de Rol. Vanwege dc R. K. Vcreeniging .Het Wit-Gele Kruis" zal In October een moedercursus worden gegeven. Dc leden van de vereniging kunnen koste loos aan dezen cursus deelnemen. Burgerlijke Stand. 25 Aug. GeborenHlelke, z. v. J. G. dc Vries en E. Lambers Chris tina Johanna, d. v. C. J. W. Brunings cn J, C. Fischer Frederika Theo dora, d. v. F. M. Lam en D. Helmer horst. 26 Aug. Geboren: Johannes Isaac, z.v.J. P. Kreupelingen H. de Neeling. GehuwdJ. H. ten Broeke en T. Burgij A. G. Wolffenbutte! en A. v. Hamers- veld C. v. de Weerd en A. C. Uding H. E. Smit en W. C. v. Oroenestein. 27 Aug. OeborenGeertruida, d. v. A. Oeldhof en T. M. E. v. der Ven - Jannetje, d. v. E. A. Westerhout en J. C. Hcszlcr Gerard Gcrardus Hen- drikus, z. v. H. O. Bosman en G. Janssen Qerardus Hcndrikus, z. v. A. v. Meetcren en A. Vccncndaal Johannes Carolus Hcndrikus, z. v. A. M. Thijssen en M. T. W. v. Kriigtcn Antoinette Louise, d. v. E. v. dc Wetering en A. v. 't Net. Onder trouwd W. Hendriksen bijgenaamd Oostereng en H. Bertz A. Kievit en J. Koene A. Henschel en 0. G. K. Agenant 0. Kronenburg en V. Zwart J. C. Dauphin en M. Huizinga. Gehuwd: J. H. v. Dijen en A. E. M. Bekker A. C. Kuil en T- Vcenen- daal M. A. v. Bemmcl en L. v. Achterbergh. 28 Aug. GeborenAntonius, z. v. J. v. Ruitenbeek en W. v. dc Geer |itzke, d. v. A. Scholtus en A. Rotte veel Johan, z. v. R. Snellenburg en G. v. de Kuilen Hendrikus, z. v. J. Rebergen en G. v. Soest. Over leden Hcsscl de Groot, 40 jr., ongeh. Rijntje Hamburger, 56 jr., echtg. v. N. Fürster. GeborenJohanna Maria, d v. W. v. Stijnvoort en M. C. v. Houten Alice Gerarda, d. v. K. Quené en A. M. Langelaar. Uit den Omtrek Achterveld De fokvereeniging alhier besloot dit jaar geen plaatselijken fokveedag te houden, doch met een flinke collectie dieren naar den fokveedag le Barne- veld te gaan. Barneveld Een eierhandelaar, die tusschcn een partij versche eieren bebroede eieren had afgeleverd, werd veroordeeld tot het betalen van f75.— boete subs. maand hechtenis. Ged. Staten van Gelderland hebben de in 1927 aan gebr. Tolboom, te Hoogland, verleende vergunning, tot het in werking houden van een auto- busdienst op het traject Barneveld— Terschuur-Hoevelakeii-Amersfoort v.v„ voor zooveel dat traject op Geldersch grondgebied ligt, ingetrokken. Het besluit tot intrekking lust op de overweging, dat de vergunning destijds is verleend aan de gebroeders Tol boom en dc autobusdienst derhalve alleen door de firmanten tezamen mag worden onderhoudendat is gebleken, dat genoemde ondernemers tengevolge van oneenigheden tusschen beiden, ieder op eigen gelegenheid de reizi gers op bedoeld traject vervoeren; dat onder deze omstandigheden bedoelde vergunning behoort te worden inge trokken. Zaterdagavond heeft op den Rijks weg een ernstig ongeluk plaats gehad. Een luxe auto uit Groningen, waarin vier personen waren gezeten reed in snelle vaart tegen een boom, draaide cn kwam in botsing met een auto uit Haarlem, waarin twee personen zaten. Drie personen uit de Groningsche auto werden ernstig gewond, evenals een inzittende uit de andere auto. De vier gewonden zijn naar het zieken huis te Amersfoort vervoerd. Beide wagens werden .zwaar beschadigd. Eemnes Burgerlijke stand. OndertrouwdP. Dekker en A. A. van Voorst S. J. Bon en M. G. Bieshaar J. de Bruin en A. D. S. de Koning. Harderwijk Aan den vooravond van het groote leest dat in Harderwijk van 8 tot 12 September a.s. gevierd zal worden ter herdenking van het leit dat 700 jaren geleden door Otto van Gelre, bijge naamd met den paardenvoet, de stads rechten werden verleend, is aldaar op het stadhuis geopend een Oudheid kundige tentoonstelling voor de Noord Veluwe. Leusden In de raadsvergadering, welke de vorige week is gehouden, kwam onder meer in behandeling een verzoek van gemeentenaren wonende aan de Hekker- steeg en Voskuilenstraat om verlichting van de gevaarlijke verkeerspunten aan die wegen en de heer van den Berg drong erop aan nog voor den winter maatregelen fe nemen. De Buigemecster merkte toen op dat meer verlichting vrij kostbaar is en dat straatverlichting feitelijk alleen zin heeft voor voetgangers. Al wat rijdt moet zelf licht hebben. Dat de menschen geen recht hebben I men volgens den heer van den Berg moeilijk kunnen betwisten: ze betaten ook belastingbovendien Is de Schutterhoeflaan wel verlicht. Dc voorzitter meent dat 't alleen in dicht bevolkte wijken mogelijk is. Met uitbreiding van het getal lichtpunten zijn duizenden guldens gemoeid. Voor een onderhandelen met de Electr. Maatschappij om 't wat goed- kooper gedaan te krijgen, voelt de heer van Daatselaar wel wat, maar de voor zitter verduidelijkte dat het tarief der Maatschappij niet te duur is. De raad der gemeente Leusden kwam hedenmorgen te half elf bijeen. Na opening door den Voorzitter leg den alle raadsleden de vereischte eed af waarna de Voorziffer allen welkom heetten. Er is, aldus de Voorzitter, geen verandering gekomen, dus kan het werk van de afgeloopen vier jaren worden voortgezet. Moeilijke tijden staan vermoedelijk te wachten, doch gezamenlijk zullen wij de moeilijk heden het hoofd kunnen bieden. De notulen werden voorgelezen en onver anderd vastgesteld. Ingekomen stukken bericht Commissaris der Koningin van herbenoeming Mr. de Beaufort tot Bur gemeester der gemeente Leusden en dat de vereischte eed door hem was afgelegdbericht van de gemeente Amersfoort omtrent toelating van kin deren op de scholen te Amersfoort. Tot Wethouders werden herbenoemd de Heeren Greefhorst en v. d. Hengel met 6 stemmen en 1 blanco. De Voor zitter wenschte beide Heeren geluk met hun herbenoeming en hoopte op dezelfde aangename samenwerking. Omtrent den aanleg weg op de Leusder- heide was van de Gezondheidsom- missie geen bezwaren aanwezig be houdens enkele afrondingen die mis schien niet duidelijk op de teekeningen voorkomen, doch dat vanzelf spreekt. Door de Secretaris werd het ontwerp voorgelezen dat zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. Er komt een weg 7 Meter breed met plantsoen- strook en wandelpad. Voor de te plaat sen huizen komen voortuinen van IC Meter lengte. Omtrent het adres Straat verlichting Leusbroekerstraat meende B. en W. afwijzend le moeten be schikken. Niet dat B. en W. het be lang van straatverlichting niet inzien, doch er zijn nog heel wat andere dingen noodzakelijk voor de gemeente. Tot nu toe is de verlichting alleen bepaald tot de bevolkingscentra. Wanneer verlichting wordt aange bracht op Leusbroek zijn er nog ver schillende andere plaatsen in de ge meente met gevaarlijke punten. Voer tuigen en auto's moeten zelf van goed licht voorzien zijn. De heer v.d. Berg is het niet met de voorzitter eens en merkt op dat het daar zeer smal is en auto's er komen vast le zitten. De heer Hoogevest voelt meer voor verbreeding der wegen. Dit is ook de meening van het College, aldus de voorzitter. De heer v. d. Berg merkt nog op dat de onderteekenaars behoefte aan verlich ting zullen hebben anders zouden zij het niet vragen, waarop de voorzitter opmerkt dat vragen vrij staat. Het voorstel komt in stemming 5 leden zijn tegen verlichting, de heer v. d. Berg voor, terwijl de heer Geertsma blanco stemt. de rondvraag brengt raadslid Hoogevest de Aschgatterstr. en zijn slechte toestand naar voren. De voor zitter deelt mede dat in ieder geval het stuk van N. Sandbrink tot KI. Sandbrink wordt verbeterd, doch als het finantieel kan meer. De schouw werd vastgesteld op Dinsdag 22 Sept. Naar aanlei ding van de schouw ontwikkelde zich nog een levendig gesprek over waterloozing enz. waarna sluiting. Nl| kerk De bouwkundige Jurling zal aanbe steden op Donderdag 3 September a.s. het bouwen van een boerderij op 't erf .De Nieuwe Laak" buurtschap Achterhoek. De vorige week werden in het St. Jozef-gesticht twee jubilea gevierd. De Eerw. Moeder mocht haar 25-jarig professiefeest vieren en de Eerw. zuster Blandina haar 50-jarig feest. De dag begon met God lof en dank te bren gen en met algemeene H. Communie en H. Mis, welke door den Zeereerw. heer Pastoor in de kapel van het Gesticht werd opgedragen. Na een feestelijk ontbijt werden de beide jubilaressen een feestlied toegezongen in de met guirlandes en bloemen ver sierde zalen, waarna verder de geheele dag voor de gestichtbewoners in vroolijk vermaak werd doorgebracht. Aan het diner des middags, waarvan bijzonder veel werk was gemaakt, werden verschillende toasten gehouden en veel gezongen. Toen tenslotte het avondklokje naar bed riep, konden allen getuigen, dat het voor hen een onvergetelijke dag was geweest en het is aller wensch, dat de zusters nog vele jaren zullen werkzaam mogen zijn in 't belang van Nijkerks jeugd en in 't bijzonder in dat van de ouden van dagen en gebrek- kigen. Dat God hun werk nog lange jaren moge zegenen. De examen-commissie van Roomsch Katholieke Vereeniging ter bevordering van Industrie-Onderwijs voor meisjes, .St. Anna", heeft in haar zittingen van 24, 25, 26. 27 en 28 Augustus j.i. te 'sGravenhage, geëxa mineerd 16 candidaten, waarvan 6 werden afgewezen. Aan onze plaats- genoote Mej. A. H. v. d. Weijer werd uitgereikt de Acte van bekwaamheid als Coupeuse-leidster A. Op de markt: Aanvoer 246.100 eieren 15f5 50; 86 biggen f7—f,13; 162 runderen: melkkoeien f175—f330, vette koeien f180 -f.325; 37 nuchtere kalverenmestkalveren f 20—f 32;slacht- kalveren f7-f II3 varkens f90f 100. Soest In de Birktstraat is mej. v. d. G. door een haar achterop rijdende auto aangereden en ernstig gewond. Blijkens de uitkomsten der gehou den volkstelling, is het bevolkingscijfer voor deze gemeente 13895, t.w. 6745 mannen en 7150 vrouwen. Stoutenburg In eene hedenmiddag gehouden ver gadering van den gemeenteraad werden de nieuw benoemde raadsleden door den burgemeester geïnstalleerd e beide wethouders gekozen. Binnenland MGR. NOLENS t De bladen van aile.richtingen wijden s om strijd woorden van waardeering aan den overleden staatsman, die on der de voornaamste van onzen tijd genoemd wordt. Dinsdag had te 'sOravenhage de plechtige uitvaart plaats en Woensdag te Venloo, gevolgd door de teraarde bestelling aldaar op het R. K Kerkhof. Kerknieuws. PROCESSIE NAAR KEVELAER. Eer der bedevaartgangers uit Baarn zond ons nog de volgende mededeeling over de gehouden bedevaart naar Kevelaer. Het was nog vroeg in den morgen van den 18 Augustus, dat de pelgrims van Baarn, zijnde 36 personen, zich begaven naar het station, om op te gaan naar Amersfoort, en over te gaan in de Bedevaartstrein en te trekken naar het genadeoord van ons zoo dier baar Kevelaer. Onder hen bevond zich ook Weleerw. Heer Kapelaan, die inplaats van onzen Zeereerw. Herder, die we gens zijn gezondheid, de reisdtiet aan durfde, de processie zou vergezellen. Daags te voren waren reeds 2 jonge pelgrims per rijwiel van hier naai Kevelaer vertrokken, die daar des na middags te half 3 uur arriveerden. Des avonds meldden zij per telefoon hun behouden aankomst. Alleen de storm had hun reis wat bemoeilijkt, de tocht was in 10 uur volbracht. Te half 8 verlrok de bedevaart van Amersfoort, onder geleide van vele Heeren Geestelijken cn te half twaalf kwam men te Kevelaer aan, na een oponthoud te Nijmegen tot het bezoeken der Canisiuskerk, waar een H. Mis werd gelezen en de reliquien werden vereerd. aankomst te Kevelaer kwamen wielrijders ons reeds te gemoet om zich bij de bedevaart aan te sluiten. In de kerk op Oud-Kevelaer werden eenige medailles uitgereikt, aan hen die 25 jaar Kevelaer hadden bezocht er ook een gouden medaille aan den broe- dermeester Ruitenbeek van Hamersveld voor het 50 jaar bezoeken genadeoord. Onder de stralen van een lieflijk Augustus-zonnetje, deed de processie des namiddags haar plechtigen intocht. Een groote schare bruidjes en schit terende vaandels en beeldengroepen verhoogden het aanzien der processie. Zij mag met recht genoemd worden een der schoonste van Kevelaer. De tweede dag was het weder min der gunstig, zoodat men vreesde voor het houden van de oefeningen. De tocht naar de Kruisboom kon alleen geschie den zonder bruidjes of sieraden en des avonds moest de altijd schitterende rondgang met lampions, wegens de neerplassende regen, achterwege blij ven. Toch kon dit de pelgrims niet ontmoedigen. Men trok naar de Basi liek en daar binnen werd inplaats van rondom de Genadekapel, de lof van de H. Maagd Maria luide bezongen. Des anderen daags was het weder gunstiger en ging men in plechtige processie de kruisweg verrichten. Te gen drie uur in den namiddag toog men voor het laatst naar de Basiliek, om gezamenlijk het Te Deum aan le heffen, om God en zijn H. Moeder te danken, voor al de genade en zege ningen dezer dagen te Kevelaer ont vangen. En zoo zijn deze dagen weer voorbij en vele van de pelgrims zien weer verlangend uit naar de tijd, dat het hun gegeven zal zijn, lum dierbaar Kevelaer weer te bezoeken. Zoo blijft Kevelaer nog altijd het aantrekkingspunt van vele Maria-ver- eerders van ons vaderland en het lied van vaarwel, hetwelk in den trein klonk, werd zeker door alle pelgrims, met weemoed medegezongen. Gemengde Berichten Een 37-jarige vrouw te Chateau Thierry die paddenstoelen had geplukt en voor haar gezin bereid, is spoedig na het eten gestorven evenals 2 zoontjes en een dochtertje. De overige kinderen zijn ernstig ziek. Ter beweiding van de grasvelden den Wieringermeerpolder zijn Vrij dag 300 schapen van Texel per stoom boot in den Wieringermeerpolder aan gekomen, welke daar onder geleide van een herder op de uitgestrekte grasvelden zullen grazen. Dr. Wibaut, die niet meer in den Amsterdamschen Raad zal terugkeeren, is op grootsche wijze gehuldigd. Na mens het Gemeentebestuur werd hem, door burgemeester De Vlugt, met een hartelijken toespraak de groote gouden medaille van de stad Amsterdam over handigd. Bij de werkzaamheden tot vernieu wing van een brug te Dordrecht is een hijschtoestel omgevallen, waarbij een 32-jarige werkman een mast op het lichaam kreeg. De ongelukkige, die een vrouw met acht kinderen nalaat, was bijna onmiddellijk dood. In een magazijn aan het Damrak le Amsterdam, is een bezoekster haar portemonnaie, inhoudende circa f80, ontrold; van een andere bezoekster is een portemonnaie met f9 gestolen. Een Engelsche drieling, drie broers, hebben hun 90sten verjaardag gevierd. Zij waren echter ver van elkaar ver wijderd, want de één woont in Londen, de tweede in Canada cn de derde in Australië. Tijdens een stierengevecht in een dorp nabij Saragossa, stortte |een tri bune in, met het gevolg dat talrijke toeschouwers bedolven werden. Een persoon werd gedood, 30 anderen wer den gewond, van wie velen ernstig. Op een onbewaakten overweg tus schen Sittard en Geleen is een onge veer dertigjarige man door een perso nentrein gegrepen en op slag gedood. Te Sassenheim vonden arbeiders, die 's morgens naar hun werk gingen, het lijk van een man, dat zware ver wondingen vertoonde. Een onderzoek bracht aan het licht, dat de verslagene, iemand uit Oss, door een inwoner van Sassenheim, na een woordenwisseling, met een bijl was neergeslagen. De da der heeft bekend. Een 80-jarige vrouw te Drachten is, vermoedelijk door het omvallen van een petroleumlampje, in brand geraakt. Op haar gillen schoot hulp toe, die de vlammen doofde doch de vrouw had reeds zulke ernstige verwondingen opgeloopen, dat zij is overleden. Zondagmiddag is het te Amsterdam tot een botsing gekomen tusschen de politie en eenige personen uit een op tocht van de Intern. Anti-Militaristische Ver. Deze personen droegen een doek met een opschrift hetwelk door de politie was verboden. Zij weigerden dit doek te verwijderen waarop dc politie van de gummistok gebruik moest maken. Te Hazerswoude maakte een schip per goeden sier met hem onbekende „vrienden" in een café. Buiten werd hij later tegen den grond geslagen, van zijn portefeuille met driehonderd gulden beroofd en daarna in een sloot geworpen. Gelukkig wist de man zich zelf weer op het droge te helpen. Te Dordrecht is ingebroken in dc Herv. kerk. De brandkast is openge broken en het zich daarin bevindende geld van de diaconie werd ontvreemd, evenals liet geld uit enkele collecte- busjes. In totaal is circa f250 gestolen. Doordat het paard schrok reed een 56-jarige landbouwer uil Waddinxveen met zijn tilbury tegen een boom. Door den schok viel de bestuurder van den wagen en bleef bewusteloos liggen. Zonder dal hij tot bewustzijn is ge komen, is de man overleden. 4 De Spooiwegdlefstal. Dien morgen tegen 10 uur kreeg Mr. Damsel ccn brielje, dat door Pin- kerton ondcrtcckend was, het verzoek behelzende bij hem in kamer 84 het Zuidcrhotcl tc komen. Onmiddellijk ging hij er heen. Een gentleman met een gunstig uiterlijk, zware snor en sluwe oogen begroette hem en Mr. Damsel drukte dc hand van den be roemden detectieve, op wiens schou ders nu de mantel hing van zijn vader Allan Pinkerton, die zeker wel de knapste detective van de geheele we reld geweest is. Mr. Damsel had het gestenogra- pheerdc, dat nu overgeschreven was, bij zich cn Mr. Pinkerton begon dit met aandacht cn langzaam tc lezen. „Wat voor een soort van man is die Fotheringham „Een groote, goed gebouwde cn vol gens mijn oordeel flink gespierde man, is tol nog toe goed te vertrouwen ge weest en reeds eenige jaren bij ons." „Heelt hij reeds straf ondergaan?" „Volgens zijn zeggen tweemaaleens omdat li ij op Zondag ccn geweer heeft afgeschoten en de andere keer, omdat hij ecu man heeft afgerost, die eene dame beleedlgdc." „U denkt dus, dat hij schuldig is, dat wil zeggen, dat hij de hand in de bcrooving gehad heeft?" „Mr. Pinkerton, het spijt me, dat ik bekennen moet van ja, maar vindt u het aan tc nemen, dat een stevige, krachtige man zich zou laten ontwa penen, knevelen, aan handen en voeten binden, van 100.000 dollar laten be- rooven, zonder een wanhopige wor steling en toch is geen teeken van een schram of krab bij hem te be kennen." „Zoo, is dat het geval. Toch is zulks mogelijk. Is hij in arrest gesteld „Niet precies, hij is nu op mijn bureau en oogenschijnlijk heeft hij er niet de minste plannen op, om op de vlucht te gaan." „Nu, Mr. Damsel, dan zou ik het er voor houden, dat die Fotheringham zoo onschuldig aan den roof is, als hij het doet voorkomen. Als hij tot den roover of roovers, want ik houd het er voor, dat cr meer zijn, in betrekking stond, dan zou hij verteld hebben, dat hij door meer dan één was aangevallen dan zou hij een snee in zijn arm, een gekneusd hoofd of een sterker getuigen hebben aangevoerd om het tc bewijzen. Het feit, dat hij slechts door één man is aangevallen, is voor mij het bewijs, dat hij onschuldig aan den diefstal is, cn moeien we de medeplichtigen elders zoeken." „Wilt u Fotheringham zelf niet spreken." „Natuurlijk is dit mijn planhebt u de klceren, die de zoogenaamde Cummings heeft weggeworpen in vei ligheid gebracht?" „Er is om getelegrapheerd, en hoop dus dat ze morgen zullen worden op gezonden." „Dat is goed, er kan iets bij zijn, waardoor we vat op hem krijgen. Het publ'ek verkeert in de mecning, dat een detective iemand is, die uit niets iets kan maken. Het zijn alleen de „Messieurs la Cocqs", „Old Sleuths" cn eenige geïllustreerde weekbladen, die het tweede licht hebben, cn in staat zijn om de sluwste misdadigers zonder sleutel, bewijzen of getuigen te vangen. Wij, Amerikaansche detectives komen gewoonlijk tot het getal 4 door 2 bij 2 op te tellen; maar we moeten ccn punt van uitgang hebben, en een oud hemd ot een paar kousen zooals deze roover heeft weggeworpen, kan daar juist dienstig voor zijn, Er werd aan de deur geklopt, en een bediende van het bureau kwam binnen, zeggende„Mr. Damsel, dc geheele weg is doorzocht, maar geen spoor van kleeding is gevonden." „Dat is leelijk, wij zouden die wel gevonden hebben," zei Mr. Pinkerton. Mr. Damsel liet den bediende naar het bureau teruggaan, en zeide zich tot Mr. Pinkerton wendende„Ik stel het geval in uwe handen, doe er in wat noodig is, want als cr iemand is, die Cummings uit kan vinden, dan bent u het." „Goed, ik neem hel op me, en moet beginnen met aan te raden om dien Fotheringham als medeplichtige in arrest te nemen, want al geloof ik niet dat hij zulks is. zou het toch mogelijk zijn, en in ieder geval zal het de schul digen lot de veronderstelling leiden, dat we op verkeerden de hand hebben gelegd, hoewel ik nog niet inzie, dat we eenig spoor hebben ten goede of ten kwade." Dat zal ik doen, en heden nog een bevelschrift tot in hechtenisneming voor hem aanvragen." Mr. Damsel nam afscheid en dien avond sliep Fotheringham achter de getraliede vensters. VIERDE HOOFDSTUK. Nadat Mr. Damsel het hotel verlaten had, bleef Mr. Pinkerton in diep ge peins zitten. Hij had de verklaring Fotheringham nog eens aandachtig overgelezen, maar kon er niets in vin den, dat hem eenigszins tot leiddraad zou kunnen strekken. Geen strootje om aan te wijzen uit welke richting de wind woei. „Cummings, Cummings, Jim Cum mings 1 Bij den HemelDat kan toch die Jim Cummings niet zijn, die ge woonlijk samenschoolde met die bende van Jesse James! Die Cummings was iemand met grijs haar, terwijl deze omstreeks 26 jaar oud is, trouwens hij is veel grooter dan de Jesse James' Jim Cummingshet zal dus maar alleen een gelijkluidende naam zijn. Volgens deze verklaring is hij iemand, die goed gekleed was, met een das die nog al opzichtig was. Verder snoefde hij over de wijze, waarop hij het geld uit zou geven, en spreekt daar van een brief, dien hij aan de Globe-Democrat te St. Louis schrijven zou, om den be ambte vrij te pleiten. Nu een man die zoo snoeft, en opzichtige kleeding- stukken draagt is juist iemand die te veel zal praten en niet zal kunnen zwijgen. Als hij dien brief schrijft, dan is hij verloren, want daar zal dan zeker iets instaan, waardoor ik vat op hem krijg; het papier, de inkt, het schrift, de plaats en het uur der afstempeling, iels er van, geeft zeker een leiddraad. Ik moet dien beambte spreken, en dat wel hier alleen, misschien is hij nog in staat om een weinig licht te ver schaffen." Denken en handelen waren bij Wil liam Pinkerton één. Hij belde, ging ziften, en schreef aan Mr. Damsel een kort briefje om hem te verzoeken met Fotheringham bij hem op zijne kamer te komen. De loopjongen bracht onmiddellijk het brielje weg cn kort daarop zag Mr. Pinkerton uit het venster de tilbury met Mr. Damsel aankomen, die door een jong mensch vergezeld werd, cn waarin hij volgens de gegeven beschrij ving den ongelukkigen Fotheringham herkende, die dus blijkbaar nog niet gearresteerd was. Het duurde nog maar een paar oogen- blikken, dat Mr. Damsel kamer 84 bereikt had. die hij, na er Fothering ham te hebben binnengebracht, weder verliet. Fotheringham zag er vermoeid cn gejaagd uit, de kringen onder zijn oogen duidden aan, dat hij niet geslapen had, cn zijn geheele uiterlijk deed aan een wanhopend mensch denken. (Wordt vervolgd)

De Eembode | 1931 | | pagina 2