JOH. HNIIJK - Langestr. 116, Tel.70 Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken VULPENHOUDERS voor Uw jongens en meisjes Schoollaarzen Het beste Adres G. Keuneke De scholen zijn weer begonnen, Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 8 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10 De €embode Advertontiën 26 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver- teeren. Advertentién moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Kantoor on Drukkerij Langegracht 29 ta Amersfoort Telefoon 514 Verschijnt alken Dlnadag- on Vrijdagmiddag Post giro no. 44254 Vijf en veertigste Jaargang jCTw Vrijdag 4 Sept. 1931 - No. 45. Hooge betrekkingen zijn gevaarlijk voor het karakter, want zij nemen dik wijls de bescheidenheid weg. De ver waande man denkt, dat hij grooter wordt wanneer hij hoogér klimt. Hij vergeel echter, dat alleen zijn voetstuk grooter wordt. Epistel en Evangelie. 15e Zondag na Pinksteren. Les uit den brief van den H. Apostel Paulus aan de GalatenV, 25—VI, 10. Broeders I Zoo wij door den Geest: leven, laat ons ook naar den Geest wandelenLaat ons geen bejagers worden van ijdele eer, elkander uittar tend, elkander benijdend. Broeders! Mocht ook iemand door eenig misdrijf overvallen zijngij, die geestelijk zijt, onderricht den zoodanige in den geest van zachtmoedigheid, terwijl gij acht geeft op u zeiven, opdat ook gij niet in bekoring komt. Draagt elkanders lastenen zóó zult gij de wet van Christus vervullen. Want als iemand meent iets te zijn, ofschoon hij niets is, bedriegt hij zich zeiven. Een ieder nu beproeve zijn eigen werk; en zóó zal hij roem hebben in zich zeiven alleen, en niet in eenen anderewant een ieder zal zijn eigen last dragen. Hij nu, die onderwezen wordt in het woord, deele aan dengene, die hem onderwijst, van alle goederen mede. Bedriegt u niet! God laat zich niet bespottenWant wat de mensch gezaaid heeft, dat zal hij ook maaien hij toch die in zijn vleesch zaait, zal ook van het vleesch verderf maaien die echter in den geest zaait, zal van den geest het eeuwig leven maaien. En laat ons, het goede doende, niet moede wordenwant, indien wij niet moede worden, zullen wij te zijnen tijde maaien. Laat ons derhalve, zoo lang wij tijd hebben, weldoen aan allen, doch voornamelijk aan de huis- genooten des geloofs. EVANGELIE volgens den H. Lucas; VII, 1116. In dien tijd begaf Jesus Zich naar ecne stad, die Naïm genoemd wordt, en met Hem gingen zijne leerlingen en eene talrijke schare. Als Hij nu de poort der stad naderde, zie, werd er een overledene uitgedragen, een éénige zoon zijner moeder, en deze was weduwe; en eene groote schare uit de stad was met haar. Toen de Heer haar gezien had, werd Hij door mede lijden met haar bewogen en zeide tot haar: Ween niet! En Hij trad nader en raakte de lijkbaar aan (en de dragers stonden stil). En Hij sprak-.Jongeling! Ik zeg u, sta op En hij die gestorven was, zette zich overeind en begon te spreken. En Jesus gaf hem aan zijne moeder. En vrees greep allen aan, en zij verheerlijkten God, zeggendeEen groot Profeet is onder ons opgestaan enGod heeft zijn volk bezocht! Liturgische Kalender. Week van 6—12 Sept. Zondag 6. 15e Zond. na Pinksteren, Tijdeigen, Mis Inclina, 2e geb. A cunc- tis, 3e naar keuze. Maandag 7. Mis als Zondag zonder Gloria of Credo, 2e geb. A cunctis, 3e voor de Overledenen Fidelium, 4e naar keuze, gewone Prefatie. Dinsdag 8. O. L. V. geboorte, 2e geb. Hadrianus. Woensdag 9. H. Gorgonius, 2e geb. A cunctis, 3e naar keuze. Donderdag 10. H. Nic. v. Tolentijn. Vrijdag 11. H.H. Protus en Hyacin- thus, 2e geb. A cunctis, 3e naar keuze. Zaterdag 12. H. Naam Maria, Credo, Pref. H. Maagd. Evangelieverklaring. 15e Zondag na Pinksteren. Het Evangelie geeft ons aanleiding tot een allernuttigste en heilzame over weging. Zie! er werd een doode uit dragen toen Jezus aan de poort der stad Naïm kwam. De doode was een jongmensch, een eenige zoon, de steun zijner moeder. Deze doode herinnert ons dat wij allen sterven moeten; dat de dood niet alleen ouden en bejaar den, maar ook jongelieden in den bloei hunner jaren wegrukt. De dood ontziet niemand noch rijken, noch armen. De. dood klopt zoowel aan de paleizen der koningen als aan de hutten der armen. De dood kan ons verrassen op een uur JOH. DE HEER VARKENSMARKT TEL., 1309 AMERSFOORT Piano's - Orgels - Radio dat wij het volstrekt niet vermoeden. Deze waarheid bevestigt ons de dage- lijksche ondervinding en moet elk ver standig christen aansporen tot een aller- belangrijkste plicht, n.l. dat wij ons dagelijks tot den dood moeten voorbe reiden. En waarin bestaat die voorbe reiding? Vooreerst hierin dat met leeft in staat van heiligmakende genade. Ten andere moeten wij ons beijveren door deugden en goede werken dagelijks onze verdiensten voor den hemel te vermeerderen. Toen de Heer de weduwe zag werd Hij door medelijden met haar bewogen. Hier zien we wederom in Jezus den Vertrooster der bedrukten. Door de tranen dezer bedroefde weduwe werd Hij tot medelijden bewogen en Hij wekte haren zoon ten leven op. Waar zijt gij, bedrukte weduwen en weezen en allen die in droefheid zucht? In welk lijden gij u ook moogt bevinden neemt uw toevlucht tot Jezus. Hij, die zich over de tranen dier weduwe ontfermde zal ook u vertroosting, redding of hulp verleenen. Aldus sprak Hij tot den jongeling: Jk zeg u, sta op". Op dit woord van den Almachtige rees de jongeling over eind en herleefde. Die machtige stem zal ook onze lichamen eenmaal uit de graven opwekken op den dag der ver rijzenis. Dan zal ook tot ons gezegd worden: „Ik zeg u, sta op" en komt ten oordeel, sommigen tot heerlijkheid, anderen Ier verdoemenis. Mochten wij ons intijds door een godvreezend leven tot een heerlijke verrijzenis voorbe reiden eczc beving allen en zij ver heerlijkten God. De geheele schare die er bij tegenwoordig was verheerlijkte Jezus' groote daden. Ook wij moeten de wonderwerken Gods hoogachten, eft voor de gunsten, die God ons en onzen naaste betoont, den Schepper prijzen en Hem verheerlijken. beeld te geven van lichtzinnige en los bandige vermaken door matigheid te beoefenen in spijs i drank; door iri te gaan tegen de rampzalige uithuizigheid onzer dagen door be vordering van een gezellig huiselijk leven door vooral op te letten, dat er in hun huis door hun zelf niet en ook niet door anderen onbetamelijk wordt geschertst of erger, gevaarlijke taal wordt gesproken. Op die wijze zal een geest van zelf- beheersching van zelfverloochening ontslaan, een levensnorm, die een eerste vereischte is om mede te helpen, de wereld te hernieuwen in Christus. Tegenover de macht van het kwaad, van het georganiseerde bederf, van stelselmatige verleiding, moet staan de macht van het goede, van georgani seerde bescherming, onze macht! Wanneer in vele jonge harten op die wijze door een goede mede werking der ouders de drang ont waakt om zich op te offeren voor een edele zaak dan zal de toekomst een generatie geven, die een heilzamen in vloed zal uitoefenen op haar omgeving en ook bij anderen een nieuw leven, een leven van eenvoud en zelfver loochening wakker zal roepen. CANTOR. Zelfverloochening. Zelfverloochening! Een schoon woord, dat vele ouderen en helaas vele jongeren reeds niet meer begrijpen. Als men een oogenblik nadenkt over de levensop vattingen, door een deel onzer tegen woordige jeugd gehuldigd, dan klemt angstwekkend de vraag: Wat zal dat voor toekomstig geslacht geven? Een jonge generatie, die het begrip heeft verloren van eenvoud, die buitenspo rige eischen stelt aan verteringen en ontspanningen. Die haar geluk slechts vindt in tooneel, bioscoop, prikkel lectuur, in dans en spel. Een generatie, die niet de gevaren voor de ziel verre vlucht, integendeel, ze zoekt. Wat 'n wreede verwoestingen- heeft de heidcnsche geest van den modernen tijd al niet reeds aangericht onder de ouderen, en ze doet dat steeds bruter. Onder ouderen, die in hun jeugd nog gezonde begrippen van godsdienst en zedelijkheid ontvingen. Wie denkt dan niet met schrik en angst aan de toe komst waarin de jongeren, die lang zaam maar zeker het gif van den tijd geest inzuigen, uitgegroeid zullen zijn tot volwassen? Doch de geschiedenis laat het duidelijk zien ieder tijdperk heeft zijn schaduw- doch ook zijn lichtzijde. De moderne tijd geeft veel, dat doet walgen, doch ook voorbeelden van heldhaftige deugd, van groeiend gods dienstig leven. Niet weinigen zijn zij die niet door den onchristelijken tijd geest zijn aangetast. Naarmate het bederf steeds meer slachtoffers maakt, moge in de katho lieke gezinnen groeien de waakzaam heid der ouders over het welbegrepen belang der onsterfelijke zielen hunner kinderen. En dat brengen zij practisch in toe passing: door alle overdaad en weelde te vermijden in hunne levenswijze, op die wijze soberheid leerend aan hun kinderen; door aan hun kinderen niet het voor- MET EEUWIGDURENDE GARANTIE (GRATI8 REPARATIES) VAN f 10.50 AF ALLEENVERKOOP KANTOORBOCKHANDEL «F. ri.TULPlB Lsngestr. 65 to. Krommostr. TEL S26 Als dat niet Helpt... Door de Londensclie Rechtbank werd de vorige maand een 29-jarige man veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf, terwijl hem levenslang de bevoegdhaid werd ontzegd, een auto te mogen besturen. Dit, omdat hij, nog wel zonder rijbewijs, een autoongeval had veroor zaakt, onder den invloed van sterken drank. Als dat niet helpt...! Ook als afschrikwekkend voorbeeld ior anderen! De Heeren van 't Gerecht daar, heb ben blijkbaar zóó geredeneerd: Beter één schuldige enkel maar z'n bevoegd heid tot autorijden ontnomen, dan wie weet hoevele onschuldige slachtoffers opnieuw aan zulk een rockelooze prijs ;even! :n gelijk hebben ze. Tier* Geboden der beleefdheid. 1. Breng niemand door onbeschei den vragen in verlegenheid. 2. Zie kleine fouten uit uw omge ving over het hoofd. 3. Kom nooit te laat, als er geen gewichtige reden voor is. 4. Snoef nooit op eigen bekwaam heid, succes of rijkdom. 5. Behandel uw ondergeschikten vriendelijk. 6. Vertel nooit een geheim over, dat men u heeft toevertrouwd. 7. Zeg uw meening nooit op een manier, die anderen kwetst. 8. Luister als anderen spreken. 9. Behandel oudere lieden met bied. 10. Heb als 't kan respect voor de meening van vrienden en kennissen. teren en de helft of bijna alles wat hij onderneemt, mislukt. De ander heeft met God nooit'op goeden voet gestaan, is met den even- mensch verre van goed, en hem slaat alles mee. 9e wilt zeggen, dat het huishouden van God een beetje in de war loopt, en zijn bestuur mank gaat aan onge lijke distributie. Doch bij nader onderzoek blijkt spoe dig, dat bij dat geluk der slechten heel wat „Ersatz" is en ondeugdelijke waar. „Gelukkig", hiervoor is meer noodlg dan een auto, een buidel geld, en een vriendelijke groet van kennissen en onderdanen. Zijt ge er wel zeker van, dat de slechten gelukkig zijn? Hier is ook niet alles goud wat blinkt, Dat najagen van genoegens, om in een soort van zwijmel te geraken, om zich te bedwelmen door hunne uiteen lopende genietingen, de zucht om zich te verstrooien, lijkt den gewonen toe schouwer geluk, maar is vaak niets anders dan een verstrooiing, om maar niet tot nadenken te komen. Denken ze aan hun manier-van-doen dan krijgen ze een afkeer van zich zelf, Is dit geen bewijs, dat ze niet geluk kig zijn? „Maar het gaat hun goed in hunne zaken! Alles slaat hun mee, het geluk loopt hen na! Wat een wonder. Vooreerst zijn ve len niet kieskeurig in hunne middelen, en, eerlijk of niet, ze passen toe. Dan, er is geen mensch zoo slecht, of hij heeft aan den evenmensch eens een weldaad bewezen. En dit beloont God, door hem hier succes in zijn za ken te geven. Later heeft hij misschien niets te wachten. Een nieum „maar"zijn er niet indi vidu's, die van hun geweten niets meer hooren. Ze zijn afgestompt en zien het kwaad, dat ze bedrijven, niet meer in gewetenswroeging kennen ze niet Daar hebben ze dus geen last en on genoegen van." Dat is waar, maar bitter zijn dezen te beklagen; dezen denken niet zich te verbeteren en loopen blind in hun ongeluk. Ze zijn gelijk geworden aan een dier en leven alleen voor deze wereld. Sterven ze, zooals ze geleefd hebben, dan gaat het hun bijster slecht. En hiervoor is de kans zeer groot. „Den goede kon het in ieder geval wat meer voor den wind gaan," zult ge zeggen. Het „kan" ja, maar het is niet noo- lig; want is hij niet „goed" of zoo goed geworden tengevolge van den tegenslag. Voor iemand, die verder ziet dan zijn neus lang is, en die behalve klinkende munt en bankbiljetten ook de deugd en zielenadel hoog schat, zijn armoede en leed en tegenslag niet al tijd een ongeluk en een ramp. Het kan zijn en „is" meeslal een zegen, die hem het bidden, geduld leert, wilskracht geeft, waardoor hij goed wordt. Daarenboven, wat niet te vergeten is een christen is een soldaat. Hij is op aarde om te strijdenniet voor zijn pleizier. Later kan hij rusten, en heel een eeuwigheid. •e goede heeft bij zijn dood alles te verwachten en de slechte heeft zijn geluk dan gehad. En „gehad" is een leelijk woord. Alléén de prima soorten 9 Prijzen concurreerend Amersfoort—Apeldoorn worden ge kruist en vaste overbruggingen ge maakt moeten worden. Met het oog op de daarvoor noodig zijnde ophoogin gen heeft men voor deze kruisingen gekozen het punt waar beide spoor wegen ongeveer tezamen komen. Van daar loopt het kanaal vrijwel regel recht naar het Zuid-Oosten langs Veenendaal, waar de spoorweg Arn hem—Utrecht wordt gekruist om ver volgens tusschen Wageningen en de Grebbe in den Rijn uit te monden. Ir. van Lidfh de Jeude. 2al steeds op de bres staan voor de belangen van de Geldersche Vallei, als een ondeideel van het algemeen belang. Het congres werd bijgewoond door de burgemeesters van Amersfoort, Harderwijk, Soest en Baarn en de heer Weijkamp, lid van Gedep. Staten van Utrecht. Schijnbare onrechtvaardigheid. Vele slechte menschen op aarde zijn gelukkig, vele goeden ongelukkig. Het mopperen is den mensch inge boren, zoodat hij moeilijk alles kan goedkeuren en ook dat afbreekt, waar hij niets van begrijpt. Waarom, wordt er vaak gezegd, zijn vele slechten op aarde gelukkig, en vele goeden ongelukkig; hoe komt dit nu overeen met de rechtvaardigheid van God? De een is een brave, eerlijke, gods dienstige kerel, en hij moet maar ploe Binnenland KANAAL VOOR DE GELDERSCHE VALLEI. Nu het groote Kanaalplan van de baan is, ziet men in Eemland en de Geldersche Vallei uit naar de moge lijkheid van den aanleg van een klein scheepvaart- en afwateringskanaal. De Kamer van Koophandel voor de Geldersche Vallei, die dit jaar haar districtsdag hield te Harderwijk had voor die gelegenheid ingenieur van Lidth de Jeude uit Baarn uitgenoodigd over den aanleg van het kleine kanaal te komen spreken. Deze gaf aan de uitnoodiging gevolg en hield te Harderwijk een belang wekkende rede over dit voor onze streken zoo belangwekkende onder werp. De ingenieur nam aan, dat het tracé van het kleine plan niet zoozeer van het verworpen groote plan zal afwijken. Het kanaal moet nabij Amersfoort door een N.-Oostelijke ombuiging in verbinding worden gebracht met de Eem, buiten de bebouwde kom, waarbij de spoorwegen Amerstoort—Zwolle voor Damestasschen, Koffers en alle soor ten fijne Lederwaren LANGESTRAAT I05-AMERSF00RT voorKANTOORMEUBELEN en SCHRIJFMACHINES hebben wij boven onze zaak SPECIALE TOONKAMERS Fa. H. ELZET1AAR LANGESTRAAT 84 TEL. 528 Uit den Omtrek Eemnes In de raadsvergadering werden de nieuw gekozen raadsleden beüedigd, waarna de voorzitter allen feliciteert met hunne her-verkiezing. Hij uit de bede, dat Gods onmisbaren zegen op den arbeid van den Raad zal rusten. Bij de benoeming van twee wethou ders worden gekozen A. van Stouten- burg (R.K. aftr.) met 6 st. en B. Groen (R.K. aftr.) met 5 stemmen. Besloten wordt, zonder hoofdelijke stemming, accoord te gaan met de door de gemeente Baarn gestelde voor waarden inzake de waterlevering. Adres van den gemeente-ontvanger A. de Bruijn, om een vergoeding voor de kosten van verlichting en verwar ming van zijn kantoor. Wordt besloten per jaar f 10.— te vergoeden. Op het verzoek van F. A. v. Duijne, ambtenaar ter secretarie, om verhooging zijner wedde, wordt gunstig beschikt. De wedde wordt bepaald op f 1600.— terwijl een kindertoeslag van f 50. per kind per jaar wordt toegekend. Opnieuw komt in behandeling het adres van het R. K. Par. Kerkbestuur verzoek inhoudende een jaarlijksche bijdrage van f500.— te willen ver leenen, ingaande 1931, voor de in standhouding van een bewaar- en naaischool. De voorzitter acht het verleenen van steun voor deze inrichting, wanneer de noodzakelijkheid daartoe blijkt, wel gewcnscht, doch vindt het gevraagde bedrag te hoog in verhouding tot de finantieele draagkracht dezer gemeente. De heeren Van Stoutenburg (R.K.) en Groen (R.K.) vinden het billijk de gevraagde bijdrage te verleenen. De gevraagde bijdrage is slechts een deelte van het jaarlijksche tekort. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. De begrooting van inkomsten en uitgaven voor 1932 wordt vastgesteld in totaal gewonen dienst inkomsten en uilgaven op f 54.394.36, en voor den kapilaaldienst inkomsten en uitgaven op f 122.620. De heer van den Brink klaagt over het in gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer door autobestuurders, die den Meentweg berijden. De voorzitter zal de politie opdracht geven nauwlettend hierop toe te zien. Burgerlijke stand. Geboren: Willem Nicolaas, z. van J. C. Eek en W. A. Brouwer. Gemengde Berichten In den trein uit Utrecht, die te Arnhem aankwam, werd een man ge vonden, die in bewusteloozen toestand verkeerde en een schotwond in het hoofd bleek te hebben. Hij werd naar het diaconessenhuis te Arnhem over gebracht. Hij had papieren bij zich, waarop de naam B. T. te Rijswijk stond. Bij een vliegdemonstratie te Melz is een militair vliegtuig omlaag gestort. Toen de machine op 1000 M. hoogte was, braken de vleugels van den romp af en;stortte de machine omlaag. De beide inzittende vliegers kwamen om het leven. Tusschen Kolomea en Stanislau (Polen) hebben vijf personen een aan slag op een postwagen gepleegd. Een politieagent, die den wagen begeleidde, werd doodelijk getroffen, evenals de koetsier, die evenwel toch nog in staat was de zweep over de paarden te leggen, zoodat de wagen kon ontkomen. Een driejarig kindje viel uit een raam van de derde verdieping van een woning te Amsterdam. Zwaar gekwetst werd de arme kleine naar het zieken huis gebracht, waar het kort daarna overleed. Een filmster, die den laatsten tijd bekend was geworden in verband met haar gewaagde parachute-sprongen, sprong Zondag op 500 M. hoogte uit een vliegtuig. De parachute ging even wel niet tijdig open en de filmster werd verpletterd. Bij een auto-ongeluk nabij Mclun werden drie personen gedood, terwijl drie anderen levensgevaarlijk werden gewond. verzacht en geneest alle wondjes, die U

De Eembode | 1931 | | pagina 1