Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken VULPENHOUDERS Het beste Adres G. Keuneke i kunnen élke week ingaan, doch van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10 De €embode Advertentiën 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid by geregeld adver teer en. Advertentièn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Kantoor en Drakkerl) Langegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Vijf en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag Post-giro no. 44234 Vrijdag 11 Sept. 1931 - No. 47 Vele menschen beloven gouden bergen I vooraf en buigen daarbij als knipmessen, maar, wanneer de wldaad of de dienst bewezen is, wordt de belofte vergeten en houdt het buigen op. Epistel en Evangelie. 16e Zondag na Pinksteren. Les uit den brief van den H. apostel Paulus aan de Ephesiërs; lil, 13—21. Broeders I ik bid u, dat gij niet klein moedig wordt, wegens mijne verdruk kingen voor u, die uwe eer zijn. Om deze reden buig ik mijne knieën tot den Vader onzes Heeren Jesus Christus, uit wien alle geslacht in hemel en op aarde naam heeft, dat Hij, naar den rijkdom zijner heerlijkheid, u geve, door zijnen Geest gesterkt te worden met kracht voor den in wendigen mensch dat Christus door het geloof moge wonen in uwe harten, opdat gij, ge worteld en gegrondvest in de liefde, met al de heiligen in staat moogt zijn te begrijpen, welke de breedte en lengte en hoogte en diepte zij, en te kennen de liefde van Christus, die alle kennis te boven gaat, opdat gij vervuld moogt worden tot de geheele volheid Gods. Hem nu, die, naar de kracht welke in ons werkt, machtig is alles te doen, overvloediger dan wij bidden of be seffen, Hem zij de glorie in de Kerk en in Christus Jesus, gedurende al de geslachten van de eeuwen der eeuwen! Amen. EVANGELIE volgens den H. Lucas; XIV, 1 11. In dien tijd, toen Jesus op een Sab bath het huis van eenen overste der Pharizeën binnen ging om brood te eten, sloegen zij Hem gade. En zie, vóór Hem stond een waterzuchtig mensch. Jesus nu nam het woord en zeide tot de wetgeleerden en ('harizeën Is het geoorloofd op den Sabbath te genezen? Doch zij zwegen. Hij dan nam hem tot Zich, genas hem en liet hem heengaan. En hun antwoordend, sprak Hij: Wie onder u zal niet, als zijn ezel of os in den put valt, dien terstond, op den Sabbath, daaruit trekken? En zij konden Hem hierop geen antwoord geven. Hij zeide nu ook tot de genoodig- den eene gelijkenis, daar Hij opmerkte, hoe zij de eerste plaatsen aan tafel uitkozen, en Hij sprak tot hen: Als gij ter bruiloft genoodigd zijt, zet u dan niet op de hoogste plaats, opdat niet misschien iemand, aanzienlijker dan gij, door hem genoodigd zij, en hij die u en hem genoodigd heeft, niet kome en u zegge: maak plaats voor dezenDan zoudt gij met beschaming de laagste plaats moeten gaan innemen. Maar als gij genoodigd zijt, ga dan zitten op de laagste plaats, opdat, wanneer degene, die u genoodigd heeft, koint, hij u zegge: vriend, ga hooger op! Dan zal u eer te beurt vaiien in tegenwoordigheid van hen, die mede aanzitten, want al wie zich verheft zal vernederd, en wie zich vernedert zal verheven worden. verkeerd doe door een redelijk mensch te genezen. 'ij moeten hieruit leeren dat het geenzins met de heiliging van den Zondag strijdt, wanneer wij alsdan wer ken verrichten die de nood vereischt. Was de verkeerde nauwgezetheid der Farizeën in het vieren van den Sab bath te misprijzen, veel schandelijker en strafwaardiger zijn echter de ver keerde denkbeelden van vele Christenen die zich laten voorstaan alsof zij ge noeg den Zondag vieren door alleen een H. Mis te Irooren en dan den overigen tijd van den Zondag of in ledigheid of in het spel in gezelschappen of in wereldsche vermaken of zelfs in zonde doorbrengen. Een gepaste ont spanning moge behooren bij het vieren van den Zondag, deze heeft ook zijn grenzen, die tegenwoordig dikwijls verre overschreden worden. Ziende de eergierigheid om de eerste >laatsen aan tafel in te nemen vermaant ezus hen dan tot de nederigheid en ootmoed der harten om geen voorrang te zoeken boven anderen. Niet de door ons gezochte maar de ongezochte en ongewilde eerbewijzing, die ons door anderen bewezen wordt, strekt onttot eer. Daarom moeten we steeds de ge denkwaardige spreuk indachtig zijn „Wie zich verheft zal vernederd en wie zich vernedert, zal verheven worden". Laat ons van tijd tot tijd vurig om de deugd van nederigheid bidden. Evangelie ver klaring. 16e Zondag na Pinksteren. Het gebeurde eens dat Jezus op een Sabbathdag door de Farizeëen uilge- noodigd was op eene maaltijd, niet uit liefde en hoogachting voor zijn persoon, maar uit arglistigheid. Te dien einde lieten zij een waterzuchtig mensch bin nen komen met het oogmerk dat als de Verlosser dezen op Sabbath genas, zij hem als overtrede van den Sab bath konden beschuldigen óf, zoo Hij hem niet genas, zij dit bij het volk zouden doen doorgaan alsof Hij daar toe geen macht bezat. Jezus echter kende hunne valschheid en verijdelde en beschaamde hen door hun de vraag te stellen: „Wie onder u als zijn ezel of os in eenen put valt, zal hem niet terstond op den Sabbath daaruit trekken?" Door het voorbeeld van den ezel en os, dien men volgens hunne uitlegging wel op Sabbath uit een sloot mocht trekken, wilde de JOH. DE HEER VARKENSMARKT TEL, 1309 AMERSFOORT Piano's - Orgels Radio FRANCO LEVERINd HUIS. MET EEUWIGDURENDE GARANTIE (GRATIS REPARATIES) VAN f 10.50 AF ALLEENVERKOOP KANTOORBOEKHANDEL m F. fl. TULP ga Lingestr. 65 t.o. Krommestr. - TEL. 326 Liturgische Kalender. Week van 13—19 Sept. Zondag 13. 16e Zond. na Pinksteren, Tijdeigen, Mis Miserere, 2e geb. A cunctis, 3e naar keuze. Maandag 14. H. Kruisverheffing, Credo, Pref. H. Kruis, Dinsdag 15. De Zeven Smarten van Maria, 2e geb. (alieen in stille Missen) H. Nicodemus, Credo, Pref. H. Maagd. Woensdag 16. H.H. Cornelius enz., 2e geb. en laatste Evang. van Quatert. Woensd. Donderdag 17. Wonderteekenen v. d. H. Franciscus. Vrijdag 18. H. Josephus Cupertino, 2e geb. en laatste Evang. van Quatert. Vrijdag. Zaterdag 19. H.H. Januarius enz., 2e geb. en laatste Evang. van Quatert. Zaterdag. Drie Feiten. Ie. Op 1 April 1925 werd in Pa lestina een joodsrhe Universiteit ge opend. Palestina is een land, dat in alle opzichten nog in het eerste sta dium van ontwikkeling verkeert. Toch achtten de Joden het eerst noodzake lijk eene Joodsche Universiteit. Waar om? Men kon het lezen in „Het Be loofde Land", maandblad van hetNe- derlandsche Palestina Opbouwfonds „Kercn-Hajesod" (3e jaargang no. 6). Daar lezen wij: „Alleen als kern, waaromheen een eigen geestesleven zich kan ontwikkelen, dat'joodsch zou mogen worden genoemd, is de stich ting van de Joodsche Universiteit op dit oogenblik gerechtvaardigd." En verder: „De voorbereiding van een gezonde geestelijke atmosfeer is niet alleen even moeilijk als het leggen van de grondslagen voor economischen voorspoed, maar ook even essentieel voor het tot een goed einde brengen van de groote taak, die ons Joden in deze dagen op de schouders is gelegd." 2e. Begin 1922 overleed prof. Pekel haring. „Het Volk", hoofdorgaan van de S.D.A.P., schreef van hem: „Hoogleeraar te Delft, had Pekel haring drie en dertig jaren lang, van 1874 tot I9Ü7, op het denkleven van vele honderden studenten een zeer grooten invloed. Zijn schitterende col leges over economie en administratief ons, die er de vruchten al van ge nieten, voortgezet onder den zegen van God 1 HENRI HERMANS. Binnenland BOUWEN LANGS PROVINCIALE WEGEN. De Provinciale Utrechlsche Com missie tot instandhouding en bevor dering der schoonheid van Stad en' een adres aan de Gedepu- Zaligmaker hun toonen, dat Hij niet de Sabbathdag ontheiligde door het ge- ,.0„ nezen van dien waterzuchtige. Hij wilde I recht verhieven de studie van deze hun zeggen: Indien men niet verkeerd vakken voor de aanstaande ingenieurs handelt door een redeloos dier op Sab-1 tot een hoogen rang. Zijn avondcol- bath uit een put te trekken, is het zeker I leges over het socialisme, die met de onredelijk Mij te beschuldigen dat ik)beroemd gebleven voordrachten van Quack vergeleken mochten worden, brachten zijn arbeid voor de socialisti sche gedachte en zijn bewondering voor haar voornaamste dragers over n de hoofden en harten van vele ongeren. Van veler leven en werken iceft hij daardoor de richting bepaald. In den arbeid van velen heeft zijn leering voor het gansche volk zijne vruchten gedragen." 3e. In Juli 1925 richtte de heer Mr. Troelstra een brief aan het Congres van den Bond van Sociaal-Democra tische Studieclubs. Daarom schreef deze socialistische leider: „De student mag niet afzijdig staai: den grooten strijd onzer dagen, die innige samenwerking eischt van arbeid en intellect. Al zal ook voor hem het studeeren thoofdzaak moeten zijn, bij de keuze ^van leeraren en te behandelen onderwerpen, zal hij reke ning dienen te houden met de groote geestelijke, politieke en economische vraagstukken, welke de klassenstrijd en het zoo hoopvolle proces van gees telijke ontwikkeling der arbeiders de huidige generatie ter uitwerking en oplossing aanbieden." Is dit alles duidelijk of niet Hebben wij ook niet, zooals de Jo den, behoefte aan een „kern, waarom heen een eigen geestesleven zich kan ontwikkelen?" Spreekt het niet tot ons geweten, dat hoogieeraren aan neutrale univer siteiten hunne studenten voor het So cialisme trachten te winnen? Is de keuze van leeraren en de te behan delen onderwerpen" voor den Katho liek die toch ook een sociale taak te vervullen heeft, niet van even groot, neen, van veel grooter belang als voor den Socialist? Welnu, dan zien wij door geestelijke tegenstanders bevestigd dit woord van onze Bisschoppen: ..De eigen universiteit moet en zal ons brengen die mannen en vrouwen, waaraan wij steeds meer behoefte heb ben: mannen en vrouwen, vanweten- schappelijken zin, tevens levend en werkend uit ons heilig geloof, mannen en vrouwen, die allen des te beter vaderland en gemeenschap zullen die- 1, naar gelang zij deze juister zullen n in het licht van Gods waarheid van Zijn alwijze en algoede Voor zienigheid." Is 't nu duidelijk, wat onze eigen universiteit beteekent voor de katho lieke cultuur, voor volk en vaderland? Is 't te veel gezegd, dat wij op de schepping van dit instituut roem mo gen dragen? Wij hebben het zeiven tot stand ge bracht. Geen der andere universiteiten van ons land is zoo in den goeden zin van het woord eene volksuniversi teit als de onze. Ook de kleinsten, ook de minst vermogende onder ons, hebben ertoe bijgedragen en op de lijsten der donateurs staan zelfs arbei ders en dienstboden vermeld, die jaarlijks vijf gulden en meer offeren voor onze Hoogeschool. Wat is dit mooi! Toch zijn er achterblijvers, ook der de kleinen, maar onder de grooten vooral; achterblijve.s uit sleur of on wetendheid, maar, naar wij hopen, niet uit onverschilligheid. Laten dezen nu ook naar voren komen om hun aandeel te vragen in het grootste en schoonste katholieke werk, dat in deze eeuw in ons land werd tot stand gebracht. Ons nage slacht moet op de R. K. Universiteit kunnen wijzen als op een monument van het gansche katholieke volk. Geen katholieke naam mag ontbre ken op de lijst der weldoeners! Ook gij, die dit leest, zult willen helpen, om onze Hoogeschool volledig te maken; want zij is de kroon op het werk van den beschavingsarbeid, door onze voorvaderen begonnen en door teerde Staten der provincie Utrecht, waarin wordt gewezen op de lintbe bouwing langs de Provinciale wegen, waardoor het landschap wordt ontsierd. Speciaal vestigt zij de aandacht op den woningbouw aan den weg van Amersfoort naar Doorn, die een te verwerpen karakter draagt. De Commissie verzoekt dan zoo danige maatregelen te nemen, dat a. de bebouwing langs en terzijde van den provincialen weg Amersfoort —Doorn zooveel mogelijk worde be perkt b. in het algemeen het bouwen langs en terzijde van provinciale wegen zoo veel mogelijk worde tegengegaan. Mochten maatregelen in dezen geest achterwege blijven dan zal zich een krachtige drang openbaren tot het bouwen langs de fraai aangelegde nieuwe of verbeterde provinciale we gen, met het gevolg, dat hel nuttig effect van de daaraan ten koste gelegde millioenen zeer nadeelig zal worden beïnvloed. 20P2 Beek, Zonnehof Kerkpad 25 Z.Z. 10 (Lage Vuursche) Water C. F. de Loodgieter, Dorpstraat 19. 2353 Berends Visch, Fruit- en Comest. Torenstraat la, Soest. 190 Herselman en Oldenziel, Dalweg 190. Baarn. 570 de Ruijter, Heerenmode, Laan straat 41b, Baarn. 2059 W. M. Voss, pastoor, Steenhof straat, Soest. 2379 Centr. Woningbur. v. Weedestr. 11b Soest. 2022 v. Kesteren, Hotel Eemland, Soest. 2073 Govaars, Vosseveldlaan 28, Soest. 2176 Brouwer, architect, Middelwijk straat, Soest. 382 Slagerij „de Concurrent", Sparre- laan 41, Baarn. 2324 Bogaart, koopman, Oranjelaan 3, Soest. 606 Renes. Eemnesserweg 101, Baarn. 2289 Ir. Kapteijn, Steenhofslr.|75, Soest. VACATURE DR. NOLENS. De Voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer in de vaca ture Dr.Nolens,!. H.Maenen te Heerlen. voor Damestasschen, Koffers alle soor ten fijne Lederwaren LANGESTRAAT105-AMERSF00RT WEGENVERBETERING. de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verklaring van het algemeen nut der onteigening van perceelen, erfdienstbaarheden en andere zakelijke rechten, noodig voor de ver betering van den weg Hilversum in de richting van Baarn, onder de gemeente Hilversum. Het werk bestaat in het maken van een verkeersweg met een kruisbreedte van ongeveer 13 M., waarbij hoofd zakelijk de bestaande weg wordt ge- werk heeft de slrekking'om van de ontworpen ringbaan om Hilversum of een weg voor doorgaand verkeer tot stand te brengen naar de provin ciale grens, waar hij zal aansluiten op een op het provinciaal wegenplan van Utrecht voorkomenden weg. Aangezien het verkeer hiermede zal worden ge baat, kan de bedoelde Iwegverbetering van algemeen nut worden geacht. BURGERLIjKE STAND DER GEMEENTE BAARN. Geboren: Bernardus Petrus, z. van B. N. Vierhout en M. H. van der Weide. Gerardus johannes, zoon van G. J. Hilhorst en W. van Daat- selaar. Jan, zoon van W. Harskamp en A. Hornsveld. Wilhelmina Pe- tronella, dochter van P. de Wit en M. van der Schoot. Kasper, zoon van E. H. van der Veen en G. Hesse- ling. Eduard, zoon van E. G. Wit- teveen en J. G. Kwint. Ondertrouwd: J. Wiersma en J. S. v. Urk. H. E, Witsenburg en E. H. Horsman J. Lammertse en B. K. van Prooijen L. G. van Beek en W. Maijer. GehuwdJ. Klei J. C. Bauling. Overleden Gerardus VocKANTOORMEUBELEN e» SCHRIJFMACHINES hebben wij boven onze zaak SPECIALE TOONKAMERS Fa. H. ELZET1AAR LANGESTRAAT 84 TEL. 528 Hendrikus Möilenkamp, 71 jaar, geh. met M. M. Beyderwellen Jan Dekker 76 j., wed.nr. van M. M. Honingh Cornelius Diedericus Donath, 73 jr. wed.nr. van A. B. J. van der Scheer Hendricus Martinus Peeters, 70 j., geh. m. J. S. Janssen. STATEN GENERAAL. Dinsdag zal de gewone zitting van de beide Kamers der Staten-Generaal een gemeenschappelijke zitting door de Koningin worden geopend. Met eenige spanning wordt ditmaal, in ver band met den algemeenen wereldcrisis, de Troonrede tegemoet gezien. Hoe de stoet, waarmede de Koningin zich naar de ridderzaal zal begeven, dit jaar zal samengesteld zijn, is nog niet bekend. Wel is bekend, dat de drie Indische prinsen, die zich op het oogenblik in ons land bevinden, de plechtigheid der opening zullen bij wonen en dat, in verband hiermede, ook een detachement van de Koloniale reserve uit Nijmegen, bij de eerewach- ten aanwezig zal zijn. CULEMBORG. Dinsdag was het 25 jaar geleden, dat het Klein-Seminarie te Culemborg, tot aan 1906 bestuurd door de Paters Jesuieten, aan de leiding der geeste lijkheid van het Aartsbisdom werd over gedragen. Dit merkwaardige feit werd, mede nog als gevolg van den uitdrukke- lijken wensch van wijlen Mgr. v. d. Wetering, feestelijk herdacht. Uit alle deelen van het Aartsbisdom waren Dekens, Pastoors en Kapelaans samen gestroomd om, samen met den Aarts bisschop, den herdenkingsdag luister bij te zetten. Er waren 160 gasten. Bij het afscheid werd een hulde gebracht aan president Koopman. Kerknieuws. AARTSBISDOM UTRECHT. De Aartsbisschop van Utrecht heeft kapelaan A. H. M. Sanders eervol ont slag verleend uit de geestelijke bedie ning wegens zijn intrede in de St. Jozef-Gongregatie van Mill Hill en heeft benoemd tot assistent te Irnsum J. G. Stelbrink. Gemengde Berichten BERICHTEN UIT AMERSFOORT Te Moncton werd een autobus door een trein gegrepen6 personen wer den gedood en 2 zwaar gewond. de Grillenburger motorwed strijden hebben twee ernstige onge lukken plaats gehad. Van twee rijders werd de mederijder uit het zijspan ge slingerd. De een was onmiddellijk dood de ander moest bewusteloos naar het ziekenhuis worden overgebracht. Tijdens de afwezigheid der bewoners is te Tilburg ingebroken. Een geld kistje, inhoudende f7030 aan effecten en een gouden horloge, werden buit gemaakt. Van den dader ontbreekt ieder spoor. In het thans afgeloopen seizoen zijn tot op heden 65 personen bij het baden verdronken. Op den Berg en Dalschen weg te Nijmegen wilde een 21-jarig meisje met haar fiets de tramrails oversteken, juist toen een tram naderde. Zij werd gegrepen en zoo zwaar gewond, dat zij den volgenden dag overleed. UITSPRAKEN KANTONGERECHT. Nachtelijk burengerucht: J.K.,Zwolle 5 of 2 d. Dronkenschap: T. J. H. W., Soest 10 of 4 d.; C. v. d. K., Nijkerk id.; Amsterdam id.; T. V., Oir- schot id; H. J. K., Amersfoort id.; N. H. K., Bussum f 15 of 6 d.; G. M. V., Amersfoort 8 d. hecht. Loopen op verboden grond: O. D-, Voorthuizen f3 of 1 d.; j. B., id. Politiebevel niet opvolgen: L. Th. d. W., Amersfoort f 10 of 4 d. Te Amersfoort na sluitingstijd win kel nog geopend hebben: T, M. v. d. P„ aldaar f3 of 1 d. Te Baarn wateren buiten urinoir: W. K. K., aldaar f3 of 1 d. Te Soest venten zonder vergunning: G. B., Arnhem f2 of 1 d. Wielrijden onder invloed van alco hol: R. v. A„ Soest f25 of 6 d.; H. M., Amersfoort f 10 of 5 d. Wielrijden links van den weg: M. G., Leusden f3 of I d.; A. B„ Amersfoort id. Idem op weg in verboden tijdG. v. d. B. Amersfoort f3 of 1 d. Idem zonder lichtE. K. Amsterdam ..j i' G. B. Amersfoort id. Idem zonder voldoende rem: C. K. Hilversum f5 of 2 d. Idem zonder bel of reflector: E. H. Amersfoort f2 of 1 d.D. J. v. H. Baarn id. Autorijden op rijwielpadH. K. Apel doorn f 10 of 4 d. Idem zonder behoorlijke verlichting: J. W. N. Bussum f2 of 1 d. Idem zonder spiegelJ. C. D. Amers foort f5 of 2 d. Idem zonder rijbewijs: E.B.Amers foort f5 of 2 d. De plaatselijke Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs in de gemeente Amersfoort vergadert Maan dag 14 September des avonds 8 ure, ten Raadhuize. De agenda vermeldt onder meer: Installatie van den heer R. A. Keyzer. Aanschaffing tijdschriften. Handwerkonderwijs. Door de Gemeentelijke Handels scholen te Amersfoort wordt gehouden een Esperanto-Tentoonstelling tot en met Zaterdag 12 September in het Schoolgebouw, Hellestraat 87, hoek Plantsoen. Belangstellenden hebben vrijen toe gang dagelijks van 6.30 tot 8.30 n.m., bovendien Zaterdag 12 September van 2 tot 4 n.m. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat op het verzoek van de firma R. van Dijk om vergunning tot het op richten van een steenhouwerij op het spoorwegemplacement aan den Berken- weg, afwijzend is beschikt. Heeren die gesteld zijn op een poeder, dal niet alleen aangenaam en verzachtend, maar ook gezond voor de huid is, gebruiken na het scheren Purolpoeder j ct. en GO ct. per doos en is- iPurol, verkrijgbaar bij Apofh. en Drogisten.

De Eembode | 1931 | | pagina 1