A. F. Batenburg J. J. Lubsen, Arts Ford - de wagen voor alle menschen, alle jaargetijden, alle mogelijkheden. Ford - de wagen van on overtroffen kwaliteit en langen LEVENSDUUR NV. NEDERIANDSCHE FORD AUTOMOBIEL FABRIEK. ROTTERDAM Ford-Dealer Firma L. A. A. van Hamersveld, Arnhemscheweg - Amersfoort RETRAITE DIENSTPLICHTIGEN. „Eerst naar de Retraite en dan naar de kazerne", aldus luidt de oproep, gericht tot hen die in de eerstvolgende maanden, October, November, Decem ber, Januari onder de wapenen moeten komen. Voor deze dienstplichtigen bestaat er n.l. gelegenheid eene speciaal voor hen ingerichte Retraite te houden van 19—22 September a.s. in het Retraiten- huis te Amersfoort. Deze Retraite be gint op Zaterdagavond 19 September ongeveer half zeven, en eindigt Dins dag 22 September te kwart voor twee. Gelukkig gaan Katholieke ouders en Katholieke dienstplichtigen hoe langer hoe beter het nut inzien van Retraite; het aantal deelnemers neemt ieder jaar toe. Er is ook geen betere voorbereiding denkbaar dan juist een goede Retraite. In deze Retraite leeren onze R. K. jonge mannen hoe zij zelfs in de kazerne betere menschen kunnen worden, leeren zij hoe zij hen moeten aanpakken die het wagen een aanslag te plegen op hun heiligste goederen, leeren zij wie hun beste vrienden zijn, die straks in de kazerne elkander helpen en steunen zullen bij het dreigen der gevaren. Mogen dan talloos velen onzer aa staande miliciens zich zoo spoedig mogelijk opgeven of aan de parochiëele geestelijkheid of aan den Directeur van het Retraitenhuis te Amersfoort. Hebben zij een retraite gemaakt, dan behoeven noch de jongens, noch de ouders bang te zijn voor het militaire leven, dan zullen de recruten zich kranig houden ook in den diensttijd dan zullen zij terugkeeren uit de ka zerne even onschuldig als zij het ouder lijk huis verlaten hebben. Dat geve de goede God door zijn sterkende genade. H. j. j. M. van Straelen, Majoor-Aalmoezenier. Amersfoort. R. K. MIDDENST ANDSVEREENIGING Onder voorzitterschap van den heer C. Hehenkamp kwam de middenstand van Amersfoort in zeer droevig aantal bijeen. In zijn openingswoord wees de voorzitter op de slechte opkomst, niettegenstaande een belangrijke agenda. De voorgelezen notulen werden goed gekeurd. De agenda en ingekomen voorstellen van de Centrale Raadsver gadering (Bondsjaarvergadering) tc houden 23 en 24 September a.s. te Apeldoorn werden besproken. Tot afgevaardigden werden gekozen de voorzitter (ambtshalve) en als lid den heer N. C. de Wit. Het punt actie personeel inzake gewenschtc vrije middag ontlokte een levendige dis cussie. De voorzitter wees er op dat dc winkelbedienden-organisatie een adres aan den Raad hebben gericht voor sluiting van de winkels op een middag, liefst Donderdagmiddag. Spr. merkte op dat een eventueelc winkel sluiting niet is voor de bedienden, want die hebben toch een halve vrije dag. Besloten werd in samenwerking met dc andere Middenstandsverecni- gingen een adres aan den Raad te richten tegen deze middagsluiting. Aangespoord werd ook lijsten er voor tc teekencn. Bij de rondvraag merkte de heer Willenborg op dat het bestuur plannen moest beramen dat de vergaderingen beter bezocht worden. De voorzitter deelde mede dat in October of No vember het 20-jarig bestaan van vereeniging zal worden herdacht dit op eenigszins feestelijke wijze hoopt te doen, waardoor misschien meeleven zal komen. De heer de Wit stelde voor dit op een Zondag te doen en te beginnen met een H. Mis. Een en ander zal nog nader besproken worden. De heer Hogenboom sprak nog over de contri butiebetaling van vakafdeelingen en standsvereeniging en meende op de Bondsvergadering moet worden aan- deze contributie overeen schijf te doen loopen. Voor de zielerust van het overleden lid R. Heere zal een H. Mis worden opgedragen. VEREENIGING VOOR VEILIG VERKEER. Het bestuur van de Vereeniging voor Veilig Verkeer is thans als volgt samen gesteld G. Goorhuis, voorz.R. Ch. Hendriks, Ie seer.A. H. Martens, penningm.P. Kortland, 2e secr.D. P. v. Rooyen, Jhr. A. M. C. Mollerus, J. G. Geelmuyden, E. v. Vollt F. Boomsma, commissarissen. In de tweede helft van October zal wederom een propaganda-avond ge houden worden. Ten einde de jeugd de gevaren van den weg te leeren ontwijken en de regels van het verkeer goed toe te passen, zal contact worden gezocht met de Nutscommissie voor schoolbioscoop, in verband met het vertoonen van een verkeersfilm. ZON EN SCHILD. Door de architecten Van Hoogeve:.. en Mensink werd namens het bestuur der Ned. Herv. Stichtingen voor en geesteszieken „Zon en Schild" aan besteed: I. Bouwen van een klasse-paviljoen voor 74 patiënten. Laagste inschrijver v. d. Bijl te Zeist. II. Bouwen van een sanatorium 104 patiënten. Laagste inschrijver Bijl te Zeist. III. Bouwen dokterswoning, admini strateurswoning en drie werkmans woningen. Laagste inschrijver v. d, Bijl te Zeist. Laagste inschrijver generale massa d. Bijl te Zeist f383.500. R. K. VROUWENBOND. Het Winterprogram vermeldt: Excursie Leerdam (naar de kunst glasfabrieken. (Dames die nog wenschen mede te gaan kunnen zich nog opgeven, de kosten zijn f2 per persoon.) Per autobus gaan wij Donderdag 17 September om 12 uur precies vanaf Stationsplein. Het Bestuur: Mevr. Rosier, Schim- melp.kade 38; Mevr. Viester, K. Wilh. straat 40; Mej. de Roy v. Zuydcwijn, K. Wilh.straat 32; Mevr. Noordman. Marnixlaan 44; Mevr. Timmer, Schim- mclp.kade 28; Mevr. Jansen, Soester- weg 11. OFFICIEELE MEDEDEEL1NQEN „L1MVIO". Zondag 13 Sept. om 2 uur eer wedstrijd te Baarn Limvio I—E.M.M. op het gemeentelijk sportterrein. Bij eenkomst 12 uur Stationsplein vertrek per rijwiel 12.15 uur. Allen present. Samenstelling elftal: W. v. d. Linden J. Westerlaak—J. de Graaf J. Burgsteden—W. Koster—P. Arts J. Jansen—H. Slagter—P. Richter-H. Haselaar—R. Westerlaak Reserve: W. v. Dijen en J. Gante- voort.' Zondag 20 Sept. spelen eveneens te Baarn Limvio-adspir.—E.M.M.-adspir. en Limvio II tegen E.M.M. II. Nogmaals wordt herinnerd aan de oefeningen te houden op Zaterdag 12 dezer op terrein Leusderweg van 2 tot 4'/i uur. Denk aan het vertoonen der contributiekaart aan den ingang. CONCERT. Programma op 16 Sept. a.s. in het Plantsoen te geven door de R. K. Muziekver. Wilskracht. Sambre et Meuse, Marsch, Rauski Myriam, Ouverture, E. Gaudefroy Le Lang Viennois, Valse, L. Girard Rendez Vous, Intermezzo, W. Aletter Auf der Wacht, Tdngenmalde, P. Dierij Dichter und Bauer, Ouv., Fr. v. Srippi Die Liestige Dorfsmiede, G. Fucit Suite Oriëntale, Fr. Popy Graf Zeppelin, Marsch, C. Flite ESPERANTO. De Amersfoortsche Handelsschool was tot nu toe de eenige onderwijs inrichting op dat gebied, waar espe ranto officieel als leervak is opgeno men. Voor het eerst in 1930 namen B. en W. een 2-jarige proef met de invoering van esperanto. Dat het in goede aarde viel, bewijst wel het feit, dat in 1930 begonnen werd met 42 leerlingen in twee afdeelingen, waar van slechts drie leerlingen vertrokken. De onderwijsraad adviseerde gunstig op een verzoek om invoering en van 1 September 1931 af wordt het Es- peranto-onderwijs officieel gesub sidieerd. Voor den directeur der school, den heer Peper, en den Esperanto-leeraar, den heer Willems, werd een geschikte gelegenheid, om propaganda te maken en .daartoe werd een tentoonstelling ingericht, welke aan het publiek laat zien, welk een belangrijke plaats het esperanto reeds inneemt in het parti culiere leven, maar vooral in den handel. De tentoonstelling is des avonds geopend tot en met Zaterdag en dien laatsten dag ook des middags. R. K. MEISJES-JEUDDAG. Gisteren 10 Sept. is het Triduum voor onze Katholieke meisjes begon nen. De kerk aan 't Zand was gevuld met de leden van de verschillende meisjes-jeugdvereenigingen. Daar waren de meisjes van 't Sint Henricuspatro- naat met haar groene mutsen, die van de K.J.M.V. van de Elleboog met haar beige alpino's en de Zander patro naatsmeisjes met haar dito witte. Ook de meisjes van Sint Hubertus in haar kwieke gymnastiekpakjes, die haar demonstratietocht door de stad be kort hadden om tijdig in het openings lof tegenwoordig te kunnen zijn, vul den met nog vele belangstellenden een groot deel van de kerk. De zangafdeeling van het Meisjes patronaat van het Soesterkwartier zong gedurende het Lof. De WelEerw. heer Janmaat uit Soest had als stof voor zijn instructie geko zen: het karakter en karaktervorming. Z.Eerw. betoogde duidelijk, dat een meisje van karakter haar God boven alles stelt. Een gezamenlijk Tantum Ergo, waarna de Zegen met het Aller heiligste sloot het goed geslaagde openingslof. Vandaag II Sept. hebben de oefe ningen om kwart^over acht plaats in de St. Henricuskerk en Zaterdag 12 Sept. om 7 uur in de kerk aan de Elleboog. Zondagmorgen 6 uur generale H. Communie in dezelfde kerk. Daarna ontbijt in dc eigen patronaten. Zondagmiddag 3 uur aftocht van hel Zand voor de demonstratie door de stad. De route is als volgt: 't Zand, Bloemendal, Hoogl.weg, Kruiskamp, Methorststr, Coninckstr., Kampstr., Langestr., Varkensmarkt, Westsingel, KI. Spui, KI. Koppel, Eemstr., Oude Soesterweg, Bonifaciusstr., Soestcrweg, Asch v. Wijckstr., v. Persijnstr., Wijers- str.. Beukenlaantje, Beekest.laan, Bis- schopsweg, Hendrik v. Viandenstr., KI. Haag, Zuidsingel, Varkensmarkt, Langestr., Langegr., Nieuweg, 'tZand. Daar in de kerk heeft de sluitings plechtigheid plaats van dit Triduum, dat naar wij hopen goed zal slagen en tevens een voorbereiding is voor de R. K. Meisjes-Jcugddag op 27 Sept. te Utrecht. Hedenavond zal door de Konink lijke Militaire Kapel uit den Haag een geen concert in de muziektent bij „Amicitia" 'worden gegeven, DIENST H.H. DOCTOREN. A. F. Batenburg, Utr.weg 18, tel. 448. 1. v. Enst, Laantje 8, tel. 204. 'lomp, Rcgentessclaan 15, tel. 1359. Apotheek Fa. C. Kok Zn., Hof, tel. 165. zoo goed als nieuw damesrijwiel, tevens 3 rijwielplaatjes en een fiets pomp gestolen. Het spoor van den dader leidde in de richting Barneveld. Baarn Eenigen tijd geleden verdwenen op het postkantoor op geheimzinnige wijze een aantal effecten, die per aangetee- kenden brief waren verstuurd. Deze vermissing is nooit opgehelderd. Op even geheimzinnige manier zijn thans 3000 gulden uit de kas van het postkantoor verdwenen. Postautoritei- ten en politie hebben onmiddellijk een onderzoek ingesteld en gelooven reeds een spoor te hebben gevonden. Hoogland Burgerlijke Stand. GeborenWillem, z. van H. Ruiter en T. Davelaar. Antonius Jacobus, z. van G. Botterblom en A. v. d. Hoven. Barneveld Ten nadeele van den landbouwer K.. te Glind, is 'snachts een rijwiel uit de schuur gestolen. Van dezen dief stal is aangifte gedaan. Ten gemeentehuize is aanbesteed het maken van de aardenbaan van den aan te leggen weg Scherpenzeel-Barne- veld, waarvoor werd 't laagst inge schreven koor C. van Lunteren, Zeist f26.790. De begrooting bedroeg f32.382.29. Hoevelaken Een personenauto trachtte nabij de Stoutenburgerlaan, een voor hem uit rijdende transportauto voorbij te rijden. Daar de berm van den weg aldaar zeer smal is reed de auto tegen een houten brugje en tuimelde in de sloot. Nadat het voertuig door een andere auto uit de sloot was getrokken, bleek dat een der lantaarns stuk was, ook het brugje en de leuning waren nog al beschadigd. Ni] kerk Burgerlijke Stand. GeborenTrijntje, d. van S. Wielinga en J. Waringa. Ondertrouwd: J. v. d. Heiden van Stoutenburg en E. Kaats. Getrouwd: W. Demmer ei E. te Pas. M. J. v. Loczenoord en J. H. Kas. G. v. d. Broek van Soest en F. Pleij. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. had den de aandacht gevestigd op de ge reed gekomen rijwielpaden langs den Rijksweg Hoevelaken-Nijkerk-Putten, waarvan het oppervlak zeer ongelijk is. In antwoord hierop ontving men bericht, dat de aannemer, die de pa den heeft aangelegd, in de laatste dagen daaraan de laatste hand heeft gelegd. Door het wielrijdersverkeer worden de paden beter. De paden worden niet ongeschikt geacht voor de wielrijders. De ingenieur verzocht nog in de sportbladen de wielrijders op het hart te drukken, vooral niet op de rijbaan te rijden, aangezien zij dit al te vaak doen. Vermoedelijk heeft genoemde inge nieur het bedoelde rijwielpad zelf nooit per fiets bereden, want dan zou zijn oordeel ongetwijfeld anders zijn uitge vallen en de goede raad aan 't einde van zijn schrijven achterwege zijn ge bleven. Binnenland R. K. ONDERWIJSDAG. In de groote zaal van de Handels beurs te Utrecht zal Donderdag 8 Oct. a.s. wederom een R. K. Onderwijzers dag worden gehouden voor alle leer krachten, religieuzen zoowel als leeken, werkzaam aan de R. K. scholen inde stad en de provincie Utrecht en het Gooi. Gemengde Berichten Uit den Omtrek Achterveld den landbouwer Kooloos is een DRIE OP EEN DAG. Op den onbewaakten overweg le Beverwijk zijn de 71-jarige J. D„ en diens kleinzoonte.de 8-jarige J. T., dat op een, door zijn grootvader bestuurde, bakfiets had plaats genomen, door eer electrischen trein gegrepen en onmiddel lijk gedood. De bestuurder van den trein zag de bakfietsden overweg naderen, doch meende, dat deze tijdig zou stoppen. Dit gebeurde echter niet, zoodat de trein met een vaar van negentig kilo meter op het voertuig stortte. De lijken zijn onherkenbaar verminkt. Terwijl Koole met een auto, beladen met balen erwten, den onbewaakten spoorwegoverweg aan den Spieringweg passeerde, werd de auto gegrepen door den uit Haarlem naderenden trein. De auto sloeg een slag in de rondte en kwam langs den spoorweg terecht. Koole, die met het hoofd dooreen der autoruiten sloeg, werd ernstig gewond. De auto werd geheel vernield. De heer Prins uit Dinxperlo kwam met zijn auto voor de gesloten spoor- boomen te Doelichem. Hij is daarop een zijweg 'ngeslagen en kwam zoo doende bij een onbewaakten overweg. Juist op dat oogenblik kwam uit de richting Ruurlo een trein aan. Dc heer P. wilde nog vóór den trein passeeren. Zijn auto werd echter op het laatste oogenblik nog door den trein gegrepen en een vijftigtal meter meegesleurd. De heer P. en zijn medepassagier, de heer Wulfers uit Amsterdam, werden uit den wagen geslingerd en ieder aan een kant van den weg gevonden. Met zware verwondingen zijn beiden naar het R.K. Ziekenhuis overgebracht. Onlangs werden, evenals elders, ook in Mensch bij Vaals de verkiezingen voor den gemeenteraad gehouden. Er was toen geen stemming noodig, omdat slechts één lijst werd ingediend met het benoodigde aantal candidaten, doch wegens het zich terugtrekken van en kele leden en door het niet tijdig in zenden van de geloofsbrieven van en kele anderen, bleef slechts één candidaat over.' Het college van B. en W. met den raad incluis bestaat derhalve uit twee personen. Oppositie heeft de eenige Wethouder van de zijde van de leden van den raad niet te vre 1 De vijf-en-twintig-jarige molenaar Trumpf te Horsten werd door eender molenwieken getroffen en vermorzeld. In het gebied van de Mont Blanc zijn 4 toeristen, twee Duitschers en twee Franschen, verdwenen. Men vreest dat zij zijn omgekomen en hun lijken onder de inmiddels gevallen sneeuw bedolven zijn. Op den straatweg tusschen Voorst en Apeldoorn sloegen twee voor een dorschmachine gespannen paarden op hol. De voerman geraakte onder de machine, hij werd met ernstige ver wondingen opgenomen en is spoedig daarop overleden. kerkelijke: diensten. Amersfoort. PAROCHIE O. L. VR. HEMELV. Langegracht no. 36 PastoorDeken L. A. F. X. Fock. Langegracht no. 37. Telef. 1450. ZONDAG Schaalcollecte St. Pieterspenning. H.H. Missen om 7 en half 9. Half 11 Hoogmis. 3 uur Vespers. 6 uur Lof met Rozenhoedje. DINSDAG 8 uur gezongen St. Antoniusmis. WOENSDAG Quatertemper geboden vasten- onthouding. Kwart over 8 Congregatie van de H. Familie der mannen. DONDERDAG 7 uur Lof. VRIJDAG Quatertemper geboden vasten- en onthouding. ZATERDAG Quatertemper geboden vasten- en onthouding. Van 4—9 Biechthooren. Dagelijks de H. Missen óm 7, 8 en 9 uur. PAROCHIE ST. FRANC. XAV. 't Zand no. 29 Pastoor: C. Hartman, 't Zand no. 31. Telefoon 730. ZONDAG Half 7, 8 uur en kwart over 9 H. Mis. Half 11 Hoogmis. 6 uur Lof. WOENSDAG, Vrijdag en Zaterdag geboden vasten- en onthoudingsdagen. ZATERDAG 7 uur Lof. Van half 4 tot half 10 gelegen heid om te biechten. PAROCHIE ST. HENRICUS. Paulus Borstraat no. 41 Pastoor: J. H. Hooyman. Matthias Withoosstraat no 34. Telefoon 1158. ZONDAG H. Missen om 7 uur en half 9. 10 uur Hoogmis. 6 uur Lof. DINSDAG 's Avonds 7 uur Lof. WOENSDAG, Vrijdag en Zaterdag Quatertemper1 dagen geboden vasten- en ont- houdingsdagen. ZATERDAG 4 uur voorbereiding voor de II. Biecht der kinderen, daarna biecht hooren tot 9 uur. Deze week de H.H. Missen ten 7 uur, half 8 en 8 uur. PAROCHIE ST. ANSFRIDUS. Jacob Catslaan no. 26b Pastoor: P. J. M. Sandkuyl, lacob Catslaan no. 28, Telef. 558 ZONDAG Half-8 wordt de H. Communie uitgereikt. 8 uur H. Mis. 10 uur Hoogmis. 4 uur Patronaat. 6 uur Lof met rozenhoedje. WOENSDAG, Vrijdag en Zaterdag Quatertemper geboden vasten- en onlhoudings- dagen. ZATERDAG Van 4 tot half 9 biechthooren. Half-8 Lof met Rozenhoedje. Hoogland. PAROCHIE ST. MARTINUS Pastoor: W. S. J. de Jong. Kerklaan. Tel. 3. ZONDAG 8 uur Vroegmis. Half 11 Hoogmis. 2 uur Catechismus. 3 uur Lof mét Rozenhoedje. Na het Lof verpachting der zit plaatsen. MAANDAG le H. Mis op Leo's Oord. 83/4 uur 2de H. Mis. 9'/i en 12'/i uur catech. op de scholen. DINSDAG 8 uur 1ste H. Mis. 83/4 uur 2de H. Mis. WOENSDAG Quatertemperdag, geb. vasten- en onthoudingsdag. 8 uur 1ste H. Mis. uur 2de H. Mis. 9'/j en 12'/j uur catech. op de scholen. DONDERDAG 8 uur 1ste H. Mis. 83/4 uur 2de H. Mis. VRIJDAG Quatertemperdag, geb. vasten- en onthoudingsdag. 8 uur 1ste H. Mis. 83/4 uur 2de H. Mis. 9'/2 en 12'/i uur catech. op de scholen. ZATERDAG Quatertemperdag, geb. vasten- en onthoudingsdag. 8 uur 1ste H. Mis. 83/4 uur 2de H. Mis. 5—9 uur biechthooren. 7 uur Lof met Rozenhoedje. Hooglanderveen. PAROCHIE ST. JOZEF Pastoor: J. M. Kniep. Burg. van Tuyllstraat. ZONDAG 8 uur Vroegmis. Half-11 uur Hoogmis. 6 uur Lof. WOENSDAG, Vrijdag en Zaterdag Quatertemper vasten- en onthoudingsdag. ZATERDAG 5—8 uur gelegenheid te biechten. In de week de H. Mis om half 9. NIJkerk PAROCHIE ST. CATHARINA Pastoor: R. J. B. Flipse. Holkerstraat. Tel. 98. ZONDAG Half 8 H. Mis. ur Hoogmis. 4 uur Lof. MAANDAG Feestdag van Kruisverheffing DINSDAG Feestdag der Zeven Smarten van Maria. WOENSDAG Quatertemper vasten- en ont houdingsdag. VRIJDAG Quatertemper vasten- en ont houdingsdag. ZATERDAG Quatertemper vasten- en ont houdingsdag. Half 3 tot half 8 gelegenheid om te biechten. r Lof ter eere van Maria. Dagelijks de H. Mis om half 8. Marktbericht Amersfoort 11 Sept. 1931. Appelen f6.00 a f 11.00 p. H.L.; peren f4.— A f 12.00 p.H.L.; Klei- aardappelen f 0 00 A f 0. p. H.L. Zandaardappelen f 2 50 4 f3. p. H.L Hoendereieren f5.75 A f6.70 p. 100 St.; Eendeneieren f4.50 A f5.00 p. 100 st.; Boter f 1.60 A fO.— p. K.G.; Kippen f0.90 A f 1.10; Hanen fl.-~ A 1.40; Hennen f 1.75 A 12.50; Jonge hanen f0.90 A ff .20; Kui kens fO.OO A fO.—Tamme ko nijnen fO.OO A fO.OO; Wilde ko nijnen fO.OO A fO.OO; Tamme duiven f0.40 A f0.60 per paar; Vette varkens f—a f.— Magere varkens f Af Drachtige zeugen f60 A f 80 Biggen f 7.— A f 12.Guste zeugen f45 A (70 per stuk. Aangevoerd: 60 H.L. appelen; I H.L. peren; H.L. kleiaard- appelen; 5 H.L. zandaardappe len 580000 hoendereieren; 3500 eendeneieren; 45 K.G. boter; vette varkens; magere var kens 2 drachtige zeugen 285 biggen; 4 guste zeugen; 0 koeien; 0 geiten; ARTS is afwezig van 12 Sept. tot I October is vanaf II t 115 Sept. niet te consulteeren

De Eembode | 1931 | | pagina 2