Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken VULPjENHOUDERS SARRASANI Het beste Adres G. Keuneke I Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Frjjs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10 De €embode AdvertenHën 26 cent per regel. Bülijke tarieven voor handel en nijverheid by geregeld adver teer en. Adverlentièn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Kantoor en Drukkerij Langegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Vijf en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag - Post-giro no. 44234 Vrijdag 18 5ept. 1931 - No. 49 Een scherp woord is nooit noodig. Epistel en Evangelie. 17e Zondag na Pinksteren. Les uit den brief van den H. apostel Paulus aan de Ephesiërs: IV, 1—6. Broeders! Ik bid u, ik, de gevangene in den Heer, dat gij wandelt waardig der roeping, waarmede gij geroepen zijt met alle nederigheid en zachtmoedig heid, met geduld, elkander in liefde verdragen, vol ijver om de eenheid des Oeestes door den band des vredes te bewaren Eén lichaam en één Geest, gelijk gij geroepen zijt tot ééne hoop uwer roeping; één Heer, één geloof, één doopsel, één God en Vader van allen, die boven allen en door alles en in ons allen is; die gezegend is in de eeuwen der eeuwen! Amen. EVANGELIE volgens den H. Mattheüs; XXII, 35-46. In dien tijd naderden de Pharizeën tot Jesus, en een van hen, een leeraar der Wet, vroeg Hem om Hem op de proef te stellen: Meester! wat is het groot gebod in de Wet? Jesus sprak lot hem:Gij zult den Heer uwen God liefhebben uit geheel uw hart en met geheel uwe ziel en met geheel uw verstand. Dit is het grootste en eerste gebod. En het tweede is daar aan gelijk gij zult uwen naaste beminnen gelijk u zeiven. Aan deze twee geboden hangt de geheele Wet en de Profeten. Toen nu de Pharizeën vergaderd waren, ondervroeg Jesus hen, zeggende: Wat dunk u van den Christus? Wiens Zoon is Hij? Zij zeiden Hem: David. Hij sprak tot henHoe noemt David dan in den Geest Hem Heer. als hij zegt: de Heer heeft gezegd tot mijnen Heer, zit aan mijne rechter hand, totdat Ik uwe vijanden stelle tot voetbank uwer voetenZoo dus David Hem Heer noemt, hoe is Hij zijn Zoon? En; niemand kon Hem een woord ant woorden; ook durfde van dien dag af niemand Hem meer ondervragen. Liturgische Kalender. Week van 20—26 Sept. Zondag 20.17e Zond. na Pinksteren, Tijdtigen, Mis Justus, 2e geb. H. H. Eustachius enz. Prefatie H. Driev. Maandag 21. H. Mattheus, Credo, Pref. H. Apostelen. Dinsdag 22. H. Thomas v. Villanova, 2e geb. H. H. Mauritius enz. Woensdag 23. H. Linus, 2e geb. H. Thecla, 3e A cunctis. Donderdag 24. O.L.V. ter Slaven, Credo, Pref. H. Maagd. Vrijdag 25. Mis als Zondag, zonder Gloria of Credo, 2e geb. A. cunctis, 3e naar keuze, gewone Prefatie. Zaterdag 26. Mis van O. L. V. Salve (bij Votiefmisscn) 2e geb. H.H. Cypri- anus enz. 3e geb. v. d. H. Geest, Pref. H. Maagd. JOH. DE HEER VARKENSMARKT TEL, 1309 AMERSFOORT Piano's - Orgels - Radio KOOP BIJ EEN VERTROUWD ADRES laven, de naakten kleeden, de vreem delingen herbergen, de zieken bezoeken, de gevangenen verlossen, de dooden begraven; alsook de zondaars vermanen de onwetenden leeren, in moeilijkheden goeden raad geven, de bedroefden ver troosten, het onrecht geduldig lijden, de beleedigingen vergeven, voor leven den en dooden bidden. Laten we ons zeiven eens onderzoeken of wij aldus onze naaste beminnen. Gij die haat, vijandschap, nijd of afgunst voedt tegen uwen naaste, gij die hem veracht en zijn gebreken openbaart, gij die hem kwaad gunt of toewenscht, gij die u verblijdt over zijn ongeluk, zondigt gij daardoor niet tegen dit gebod? Om het laatste deel van het Evangelie te verstaan, dient men te bemerken dat de Pharizeën den Messias beschouwden en mensch, voortkomende uit het geslacht van David, Jezus nu doet daarentegen een beroep op den 109en Psalm om hen te overtuigen dat Hij meer is dan een gewoon mensch. In dien Psalm immers spreekt David over den Messias als zijn Heer, David nu was koning van Israël, had dus geenen Heer boven zich dan God alleen. Wordt dan de Messias genoemd de Heer van David dan volgt dat Hij ook waarlijk God is. Als zoodanig had David Hem reeds eeuwen te voren erkend en voor speld. Wij, Christenen, moeten Jezus als onzen Heer en God erkennen en Hem beminnen met geheel ons hart, met geheel onze ziel en geheel ons verstand. MET EEUWIGDURENDE GARANTIE (GRATIS REPARATIES) VAN f 10.50 AF ALLEENVERKOOP KANTOORBOEKHANDEL «F.A.TULPü Langestr. 65 t.o, Krommestr. TEL 326 Evangelieverklaring. 17e Zondag na Pinksteren. „Meester welk is het grootste gebod in de wet?" zoo vroegen de Pharizeën aan den Zaligmaker en het antwoord luidde„Gij zult den Heer uwen God beminnen met geheel uw hart en met geheel uw ziel en geheel uw verstand" dit is, gelijk de H. Augustinus uitlegt alle gedachten van uw versland, alle bewegingen van uw hart, alle werken van uw leven zult gij zoo tot God stieren dat er niet een deeltje van uw leven besteed wordt dan uit liefde tot God. Hoevele christenen zijn er echter niet die in deze noodzakelijke plicht te kort schieten! Hoevelen in wier harten niet anders dan begeerlijkheid tot de wereld en hare ijdelheden, tot hare eer en rijkdommen, tot de wellusten en genietingen des vleesches gevonden wordt en die dus óf van de hoovaardij öf van de gierigheid óf van de wel lust hun afgod maken en dien meer beminnen dan God. Wanneer gij der halve de ijdelheden der wereld bemint, uw hart op geld en goed gevestigd hebt, en wellust des vleesches zoekt, dan bemint gij God niet uit geheel uw hart. En zoo vervolgt de Zaligmaker: „Het tweede daaraan gelijk: Gij zult uw naaste beminnen gelijk u zeiven." Die liefde tot den naaste moet blijken uit onze werken. We moeten ons derhalve De Troonrede. Onze Koningin heeft Dinsdag met de gebruikelijke statie de zitting der Staten Generaal plechtig geopend en daarbij de volgende troonrede uitge sproken Het is mij aangenaam, Leden der Staten-Generaal, wederom in Uw mid den te verschijnen, teneinde Uwe zit- *~i openen. economische toestand baart bij voortduring ernstige zorg. Reeds in het afgeloopen jaar deed de wereldcrisis haar druk zwaar gevoelen op 't be drijfsleven zoowel in 't Rijk in Europa als in de Overzeesche Gewesten. Op onrustbarende wijze is zij thans dieper doorgedrongen. Moest reeds het vorige jaar er op worden gewezen, dat door de ontwrichting van het economische leven verschillende takken van land en tuinbouw moeilijke tijden door maken, naast deze worden sedert ge- ruimen lijd ook de nijverheid en de handel zwaar getroffen. In zulk een mate nam de wereld crisis in omvang en hevigheidtoe.dat zij evenals in andere landen het regeer- beleid moet beheerschen. Plannen, welke de Regeering aanvankelijk had gevormd, zullen dan ook wijziging moeten ondergaan. Andermaal zullen tijdelijke maatregelen worden genomen, om sommige bedrijfstakken, bij wier handhaving 't geheele volk belang heeft, voor ondergang te behoeden. Voor de gezondheid van 's lands financiën vormt de felle en hardnekkige crisis een ernstige bedreiging. Niet alleen is van een normale stijging der middelen, opwegend tegen die van de uitgaven, geen sprake meer, doch ook heeft zich reeds een volstrekte en aan- ;ienlijke teruggang van 's Rijks inkom sten vertoond, terwijl voor de toekomst nog verdere daling verwacht moet worden. De noodzakelijkheid van he behoud van het finantieel evenwicht stelt onder die omstandigheden eischen van buitengewone ingetogenheid en offerzin. Ook in Nederlandsch-lndië zal onder inspanning van alle krachten moeten worden gestreefd naar aan passing, zoo spoedig mogelijk, van 's lands huishouding aan de ernstige inzinking der opbrengst van nagenoeg alle bronnen van inkomsten. Verblij dend is nochtans het feit, dat de be volking door overvloedige oogsten tot dusver gevrijwaard is voor voedsel gebrek en in zooverre beter in staat toeleggen op lichamelijke en geestelijke werken van barmhartigheid welke zijn: de hongerigen spijzen, de dorstigenjis gesteld, de gevolgen van vermin- alleen maar van ingetogenheid en offer- dering der werkgelegenheid te dragen. Ik weet, dat de Regeering, als zij het hoofd wil bieden aan de crisis, niet tevergeefs een beroep op de natie zal doen. Het is niet de eerste maal, dat ons volk een ernstigen tijd beleeft. De ge schiedenis kan menige bladzijde aan wijzen van ten minste zoo diepen ernst en steeds weer heeft de groote zedelijke volkskracht onder Gods hulp de moei lijkheden overwonnen. Ik twijfel niet of ook thans zal het Nederlandsche volk zijn verleden getrouw zijn. "Ten einde de eenheid van verschil lende takken van volksbestaan beter tot haar recht te doen komen, beoogt de Regeering de belangen van den landbouw en van de nijverheid en der, handel onder te brengen bij een De partement van Economische Zaken en Arbeid. Daarentegen zullen de afdee- lingen voor volksgezondheid en voor werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling bij het Departement van Binnenlandsche Zaken worden gevoegd. De betrekkingen tot andere Mogend heden zijn bij voortduring van den meest vriendschappelijken aard en het stemt tot voldoening, dat het besef van saamhoorigheid der volkeren veld schijnt te winnen. Vurig hoop ik, dat op de tegen het volgend jaar bijeen geroepen ontwapeningsconferentie deze geest ook tot uiting moge komen. Tegen de velerlei maatregelen, welke voortgaan het internationaal ruilverkeer te belemmeren, is werkdadige waak zaamheid geboden. Elke ernstige po ging om door gemeenschappelijk over leg en in onderling vertrouwen ver betering te brengen in den toestand van economische ontreddering is van mijne medewerking verzekerd. Ook met het oog op het vergemak kelijken van internationale samenwer king, zal ik er mij over verheugen, indien de vraagstukken, die tusschen Nederland en België hangend zijn, eerlang op bevredigende wijze kunnen worden geregeld. Terwijl deze tijd van druk de bin dendverklaring der collectieve arbeids overeenkomsten aan urgentie doet ver liezen, versterkt hij de wenschelijkheid eener wettelijke bedrijfsorganisatie. Ontwerpen zullen U bereiken be treffende een nieuwe veiligheidswet en in zake wettelijke bescherming der arbeiders in de huisindustrie. Mede zal u bereiken een ontwerp t technische herziening van de Ziektewet. Ten aanzien van Suriname wordt de mogelijkheid overwogen, door chanisatie van het landbouwbedrijf op daartoe geschikte terreinen verbetering te brengen in den toestand van de pressie, waarin het voornaamste be staansmiddel van het gewest verkeert. De economische opbloei, welke Curasao in de laatste jaren heeft onder vonden, moest voor eenigen teruggang plaats maken. De toestand op Aruba is vooralsnog vrijwel stationnair ge bleven. Van overheidswege worden maatregelen overwogen, omdeBoven- windsche Eilanden tot meerdere ont wikkeling te brengen. Met den wensch, dat God zijn zegen aan uwen arbeid moge schenken, ver klaar ik de gewone zitting der Staten- Generaal geopend. Gelijk in andere landen wordt het regeeringsbeleid in ons land !nu geheel ingesteld op den nood van den tijd. Onder deze omstandigheden is het niet onbegrijpelijk, dat de Troonrede weinig nieuws en positiefs kan bieden. Er worden wel nieuwe bizondere steunmaatregelen in uitzicht gesteld, doch waarvoor en van welken aard die zijn, is vooralsnog het geheim der departementen. De financieele paragraaf voorspelt tekorten, doch gewaagt dan verder zin, welke geboden zullen worden. Toen minister De Geer zijn zooge naamde millioenennota had gepubli ceerd kon 'men nagaan wat of er te wtfchfen is. Er wordt een groot tekort aan ont vangsten geraamd. Om daarin te voorzien wordt o.m. voorgesteld Een wetsontwerp, strekkende tot een fiscale verhooging van het bestaande tarief van invoerrechten, waarbij het is gebracht van op 10, in verband waarmee ook de meeste der afwijkende percentages een verhooging zullen ondergaan. De opbrengst van dit wetsontwerp wordt geraamd op f 11 millioen. Ter versterking der Middelen is bij de Millioenennota ingediend een wets ontwerp tot invoering van een tijde lijke benzinebelasting. De aanleiding is gevonden in enorme daling van den benzineprijs in Nederland in onder scheiding met dien in de omringende landen. Voorgesteld wordt een heffing van f4.— per 100 K.G., wat staal aan ongeveer 3 cent per De opbrengst wordt geraamd op rond f 10.5 millioen. De Regeering heeft voorts besloten tot korting op de salarissen met in gang van 1 Januari a.s. In het voor nemen ligt een korting van 5 pCt. Op de eerste f 1000 zal slechts 2'/» pCt. worden gekort. Van de volgende f 1000 van alle wedden aan gehuwden even eens slechts 2'/j pCt. De korting ver valt automatiscii na drie jaar en laat de pensioengrondslag en kindertoeslag onaangetast. Ten slotte is, in verband met de sombere financieele omstandigheden een wetsontwerp ingediend tot wijzi- ;ing der Invaliditeitswet, waarbij de tijksbijdrage in verband met de reserve van ruim f20 millioen tijdelijk wordt verlaagd. De rechten, welke de wet aan belanghebbenden verleent, worden door het ontwerp volkomen intact ge laten. Dat komt dus neer op een bedrag van f280000. Het naaste doel moet zijn een achterstand van f80.000 in te halen. Het bovenvermeld getal Katholieken een boekcijfer. Menig dubbeltje gaat verloren, omdat helaas menig Katho liek verloren gaat. Wat wij vragen is, naast uw eigen offer een dubbeltje van eerherstel, een extra offertje mede ter Intentie der af gedwaalde geloofsbroeders. Centraal comité der St. Radboudstichting. Een dubbeltje van eerherstel. Kolommen vol Leest men over het Wereldberoemde Circus een der meest besproken, grootste Instellingen op circusgebled. Wie levert de benoodigde Vlsch Natuurlijk: de YmuiderVischhandel H. Glastra Co. N.V. Hoofdkantoor Ymblden. Meermalen Bekroond De naam Olaslra alléén al, waarborgt éérste kwaliteit. Filiaal AMERSFOORT: Utrecbtscbestraat 40 - Telefoon 92 DOOR VISCH - -- -- -- - GEZOND EN FRISCH voorKANTOORMEUBELEN en SCHRIJFMACHINES hebben wij boven onze zaak SPECIALE TOONKAMERS Fa. H. ELZET7AAR LANGESTRflrtT 84 Rust, kalmte en| zelfbeheersching keeren weer terug na het gebruik van Z Mljnhardt's Zenuwtabletten Qlazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Binnenland Nederland's Katholieken bouwden te Nijmegen een eigen Universiteit. Zij is een centrum van eigen hooger beschavingsleven, een schakel van Noord en Zuid en een waarschuwing aan degenen, die meenen, dat zij het monopolie bezitten van den geestelij ken rijkdom van ons volk. Daar zijn er, die dat monopolie zouden wenschen voor een groep der bevolking. Vier jaar geleden schreef Prof. Hoogveld in het jaarboek dér Sf. Radboudstichting: „Aan een onzer Universiteiten werd door een dame voor 't Universiteitsfonds geschonken f350.000, waarbij de bepaling werd !;emaakt, dat geen Kalholic' n van dit onds kunnen profiteeren." Deze dame heeft in ieder geval begrepen, dat steun aan een Universiteit een ver strekkende beteekenis heeft. Begrepen alle Katholieken (dit ook maar! En bedachten zij eens het volgende Het Hooger Onderwijs is wel vrij; maar Katholieken en Gereformeerden moeten hun eigen universitair onder wijs zelf befaleu en daarenboven de openbare Hooger-onderwijs-institutcn helpen bekostigen. Nijmegen ontvangt van het Rijk jaar lijks vier duizend gulden. Deze Rijks-aalmoes is nauwelijks de helft van hetgeen één professor per jaar behoort te verdienen. De Universiteit kan van deze Rijks aalmoes niet bestaan. Zij heeft den voortdurenden steun noodig van alle Katholieken, in wier dienst zij staat en die het grootste belang hebben bij haar bloei, willen zij ooit de volledige medezeggenschap hebben in ons na tionale leven. Begrijpt Katholiek Nederland dit? Het laat zich gelukkig niet onbetuigd en offert jaarlijks ongeveer 2 ton. Een eerbiedwaardig bedrag, maar toch niet zoo eerbiedwaardig ais het getal Ne derlandsche Katholieken, dat volgens de gegevens van 1929 ruw geschat 2.800.000 bedroeg. En ge weet, wat het Doorluchtig Episcopaat van katholiek Nederland verwacht: een minimum-bijdrage van een dubbeltje per katholiek. HET LEVENSPEIL ALLEEN GESTE GEN BIJ DE ARBEIDERSKLASSE? De eisch van levensversobering geldt voor alle klassen der samenleving en zeker niet alleen voor de arbeiders klasse, aan wie vroeger nauwelijks te leven werd toegestaan. Voor het Verbond van Nederland sche Werkgevers beeft ingenieur J. Kalff een rede gehouden over de heerschende economische crisis. Hij behandelde daarbij ook de stij ging van het levenspeil der arbeiders- TEL. 528 De Chr. Hist. Nederlander is van oordeel, dat het betoog op een belang rijk punt aanvulling behoeft. De heer Kalff noemde, als een der oorzaken van den droevigen econo- mischen toestand van onze dagen: „het oogenblik, waarop en het tempo, waarin de geldverslindende verbetering van de positie der arbei dersklasse heeft plaats gevonden". Wij wenschen voor het oogenblik niet te onderzoeken de juistheid van dit woord van Ingenieur Kalff. Wij wil len slechts wijzen op zijn onvolledig heid. Het is niet enkel de arbeidersklasse, wier levenspeil bovenmatig en wonder snel is gestegen. Deze ervaring geldt voor alle kringen der maatschappij. Men verkrijgt een verkeerden blik op den toestand, door de aandacht ge vestigd te houden enkel op de stijging van het levenspeil der arbeidersklasse. Wij spreken hier niet.over de groot kapitalisten en groot-ondernemers. In deze kringen is de heer Kalff wellicht beter bekend dan wij. Onze waarneming bepaalt zich tot de dusgenaamde intellectueelen, in dienst van Overheid, handel en nijver heid en tot den ondernemenden mid denstand in de stad en op het platteland. Als ieder, uit dezen kring, die ge huwde kinderen heeft, den levenstoon in de gezinnen zijner kinderen, in ge dachten vergelijkt met den levenstoon ten huize zijner oudershoe groot verschil zal hij kunnen vaststellen. Letten we eens op het aantal auto mobielen, dagelijks parkeerend op onze pleinen en markten I Raadplegen wij eens de lijsten der Nederlandsche gas ten in Luzern en Lugano! Er is in dezen algemeenen vooruit gang iets verblijdends en bemoedigends. Maar deze verschijnselen bewijzen dat men onvolledig is met alleen te ge wagen van de „geldverslindende ver betering van de positie van de arbei dersklasse". Laten wij niet vergeten, vroeger in het levenspeil, juist van deze klasse, enkele verschijnselen waren, die dringend om verbetering riepen. Het Chr.-Historisch orgaan drukt zich zeer gematigd uit, zooals men ziet, maar het slaat desniettemin den spijker ter dege op den kop. De eisch van versobering geldt voor de Maatschappij in 't algemeen, niet eenzijdig voor een bepaalde klasse, allerminst wanneer er, zooals de „Ned." terecht doet opmerken, „vroeger in het levenspeil juist van deze klasse enkele verschijnselen waren, die dringend om verbetering riepen." En [zulk een verbetering voegen wij erbij kan, nog mag ongedaan worden gemaakt. AANDEELEN. De daling der Koerswaarde van di verse speculatieve beleggingen wordt duidelijk door onderstaand staatje ver meldende de hoogste koersen op drie tijdstippen Kon. Petrol. 462 280 146 Philips 955 163 65 Unilever 680 172 119 Aku 449 45 48 Accoustiek 282 80 8 H.V.A. 699 310 219 A'dam Rubber 296 97 52 Deli Mij. 479 210 165 Ned. Scheepv. Unie 237 117 77 Kerknieuws. AARTSBISDOM UTRECHT. De Aartsbisschop van Utrecht heeft aan den weleerw. heer H. G. Q. Over- beek, op diens verzoek, om gezond heidsredenen eervol ontslag verleend ais pastoor te Brummen en heeft be noemd tot pastoor aldaar den weleerw. heer J. H. Wichman, tot pastoor te Kleinemeer den weleerw. heer A. B. Schenk en tot pastoor te Ameland den weleerw. heer H. C. Koelman. voor Damostasschen, Koffers en alle soor ten fijne Lederwaren LANGESTRAATI05-AMERSF00RT

De Eembode | 1931 | | pagina 1