25 cent per MERCURIUS PONDSPAK Vlugkokende HAVERMOUT - GORTMOUT Niet duurder „Klaar in een wip" - Het eenige Nederl. Fabrikaat Uw Winkelier heeft het ook OflD en veel gezonder dan vlccsch, zijn onze verschillende vischsoorten Smakelijk Licht verteerbaar Voedzaam II Daar Wil ALLEEN in Amersfoort alle vischsoorten PERSOON- LIJK in ae Rijksvischliallcn te IJmuiden inkoopen, is U verzekerd I van de FIJNSTE KWALITEITEN en BILLIJKSTE PRIJZEN. I Tarbot, tong, kabeljauw, schelvisch, schol, bol, zee-carbonade, I vbchconserven, garnalen, warme garnalen croquetten, vlsch- I koekjes, gebakken vlsch, Nieuwe Haring, gemarineerde haring, rolmops, gerookte en versche paling, stokvisch, zoutevisch enz. enz, IJmuider Vischhandel H. GLASTRA Co. N.V. ALLEENUTR.STRAAT 40 - TEL. 92 AMERSFOORT Oercchtlgd «ot het voeren van het Wapen van Z.K.H. den Prins der Nederl. HET INKOMEN DER AMERSFOORTERS. Van gemeentewege werd gepubliceerd een opgave van het belastbaar inkomen der Amersfoorlsche ingezetenen over het belastingjaar 1930—1931. Hieruit blijkt dat er totaal 9805 aan- geslagenen zijn met een inkomen van f 16.224.600. Het gemiddeld inkomsten- cijfer per inwoner bedraagt f421.—. Sinds 1925/1926 toen het f365.- be droeg is er dus een geleidelijke stijging geweest. Dat de slechte tijden de groole ver mogens niet onaangetast laten blijkt uif het volgende. In 1929/1930 waren er 19 aangeslagenen met een inkomen boven f 40.000 's jaars voor totaal f 1.419.300 belastbaar inkomen. In 1930—1931 daalde die groep lot 12 aangeslagenen met totaal f995.000 inkomen. De groep i nkomen f20.100 tot f 41.000 telde in 1929/1930 37 „leden" met f 1.024.700 belastbaar inkomen 's jaars Over 1930,1931 is die groep in aantal gelijk gebleven, maar in belastbaar inkomen gestegen tot f 1055.700. De lijst geeft te zien: Belastbaar inkomen van 50-1200: 6591 aange slagen met f3 884.700 inkomen, van 1300-3000 2145 met f 4.063.900 van 3100-5000: 558 met f2.157.500 van 5100-7000: 193 met f 1.149.009 van 7100—10000: 141 metfl. 168.400 van 10.100-20.000:127 met f 1.750.400 van 20.100—41.000:37 met f 1.055.700 van 41.000 en hooger: 12 met f 995.000 Van de totaal 9805 aangeslagenen heeft dus een groep van 6592 personen een belastbaar inkomen van f50 tot f1200. DE PANTOFFELHELD. Het gezelschap van Piel Kohier gaf Zondagavond in Amicitia eene opvoe ring van „de Pantoffelheld", een wel wat erg iaag-bij-de-grondsch blij spelletje van Bob Constant. We vragen ons met verwondering af, of hel Köhler niet mogelijk geweest is voor zijn tournée uit de uitgebreide tooneel- literatuur een werkje met wal meer geest op te diepen. Edoch, Köhler zoekl het ook in de wijze waarop hij z'n rollen vervult niet hoog. Zoolang wij hem op de planken gezien heb ben en dat zal nu zoowat een kleine dertig jaar zijn hebben we hem nooit zien uitkomen boven z'n bekende dik-opgelegde droog-ko- miekerigheid volgens een vast scha- bloonlichaams-verdraaiingen, stijf- uitgespreide vingers, een ietwat pruttelende manier van spreken en een mimiek van „hoe is-t-ie?" Hij krijgt hiermede bij een publiek, dat niet veel gewend is, de lachers wel op z'n hand. Fijnproevers eischen echter wat anders. De andere acteurs en actrices van het gezelschap vermochten niet het geheel op hooger peil te brengen. Het meest beneden de maat was wel het spel van Lena Kemper als de vrouw van den pantoffelheld. Wij hebben dergelijke rollen dikwijls door dilettan ten beter zien vertolken. Beter waren Willy Ruys en Tine van der Werf de rollen van huisvriend en liefheb bend nichtje. Doch, zooals gezegd, hef geheel kon ons slechts matig bevredi gen, zoodat we teleurgesteld huiswaarts keerden. s Woensdag zal de eerste steenleg ging geschieden van het in aanbouw zijnde rusthuis De Lichtenberg aan den Utrechtscheweg. Alsdan zal het woord gevoerd worden door Ds. Tuinslrauit Soesterbergen Ds.v.d. Graaf uit Nijkerk OEMEENTELIJK GR0NDBEDR1|F. In 1930 werd voor het gemeentelijk grondbedrijf in totaal aangekocht voor f 107.099,64 aan grond. Er werd ver kocht 41455 MJ. tegen een bedrag van f 172.674,15. Voor het gemeentelijk woningbe drijf moet de gemeente over 1930 bij passen de som van f42510.00-/,. Eind October a.s. houdt de Speel- tuinvereeniging Leusderkwarlier een bazar met verloting tot dekking van het tekort op het clubgebouw. Burgemeester en wethouders ma ken bekend dat de keuring en her keuring van de trekhonden, karren en tuig zal plaats vinden op 6, 7 en 8 October a.s. bij den gemeenfelijken reinigingsdienst. Op het kruispunt Bloemendal— Weverssingel—Zand heeft een aanrij ding plaats gehad tusschen twee auto's. Beide auto's werden beschadigd. De deurwaarder De G. uit de be kende fazantenhistorie, die door den kantonrechter was veroordeeld tot f3 boete subs. 3 dagen hechtenis, is van dat vonnis in beroep gegaan bij de rechtbank. De rechter veroordeelde den deurwaarder opnieuw, nu lot f 15 of 10 dagen hechtenis. Intusschen vroeg de kooper der fazanten, waar zijn vogels waren. Daarover konden geen inlichtingen verstrekt worden. Aangezien in geen der twee terecht zittingen die fazanlen zijn verbeurd verklaard, heeft de kooper zich tot den minister van justitie gewend o lichtingen. DE TURKSCHE MARKT. Na een geweldige tijd van krachts inspanning is Zondagmiddag 3 uur de Turksche.Markt geopend, een fancy-fair uitgaande van de Burgerjongelingen- vereeniging „St. Aloysius". Even 3 uur opende de voorzitter van de B.J.V., de heer G. Jansen de fancy-fair met eer woord van welkom tot de vele aan wezigen en in 't bijzonder tot de moderator, de HoogEerw. heer Fock, die door zijn tegenwoordigheid blijk geeft belangstelling te bezitten voor het werken der leden. Veel werk is verricht om het geheel zoo goed mo gelijk te doen slagen. De prijzen zijn laag gesteld en Spr. hoopte dat velen de fancy-fair zullen bezoeken en ook de diverse tentjes niet zullen overslaan. Deze fancy-fair wordt gehouden met een drieledig doel, ten le om de on kosten te dekken, ten 2e ten bate van het St. Petrus Liefdewerk en ten 3e voor aanschaffiug van muziekinstru menten om te komen tot vorming van een strijkje in de eigen vereeniging. Tevens hoopte Spr. dat dit werk voor middenstanders een aansporing moge wezen hun zonen lid te doen worden van de B.J.V. Direct na de opening draaide het rad van avontuur en wa ren er gelukkige winnaars van koek. Ook de verschillende tenten werden bestormd. Er waren attractie's te kust en te keur. Een prik, werp-, visch-, schiet-, trek-, hengel-, spijker- en speerwerptent, een tent voor ringen- gooien en ontbreekt tevens niet de tent waar de 'aekomst wordt voorspeld. De Pop wier naam men raden mag bepaald bedrag is aanwezig, een champagnebar. Op het tooneel lokt een heerlijk zilje tot het gebruiken van een kopje thee. Ten slotte is in een aparle zaai nog een bij zondere attractie n.l. een ballet. Daar kan men voor één kwartje de schoon- sierlijkst gekleede medewerk sters hun dansen zien uitvoeren. Het geheel ziet er fleurig uit en ook de Turksche kleeding, de dames met ge sluierd gelaat is een bekoring te aan schouwen. Een drietal strijkjes onder leiding van de heer Wielaert, Nefkens en Visser verhoogen afwisselend de stemming. Hedenavond lot en met Donderdagavond van 7 lot 11 uur is er nog gelegenheid de Turksche Markt te bezoeken. Naast het goede doel is een bezoek aanbevelenswaardig voor eigen amusement. Bij Pijnen K. R. O.-AVOND. Deze week zal worden begonnen met de kaartverkoop voor de groole K. R. O.-avond, welke gehouden zal worden in de Gemeentelijke Markthal op Dinsdag 13 October a.s. Gezien de groote vraag is het zaak zich spoedig van toegangsbewijzen te voorzien. De prijzen der plaatsen zijn: voor leden op vertoon van diploma 10.60, voor niet leden f0.85, terwijl een zeer beperkt aantal kaarten ver krijgbaar zijn voor leden A f 1.— voor niet leden A f 1.25. De voorverkoop van kaarten is bij de navolgende adressen: Sigarenmag. „Het Centrum", Langestr. 21, Sigaren- mag. G. J. A. Verweij, Krommeslr. 27, P. H. Smink, Kamp 78, Mevr. Wed. F. J. Kisner, Kruiskamp. F. Letschert, Kapelweg 25, C. C. v. d. Veldt, Oude Soesterweg 91 en E. Ph. Willigenborg, Vermeerslr. 108. In alle plaatsen waar het K. R. 0.- Orchest verschijnt zijn de zalen uit verkocht, verwacht wordt dat Amers foort niet achter blijft. Men schrijft ons: ln de Utr. Crt. komt onder de naam Keltjes o.m. voor het volgende bericht betreffende even- lueele winkelsluiting: Keitjes. De Winkelsluiting. Er is door een minislerieele circulaire eenige klaarheid gekomen len aanzien van de uitlegging van art. 6 der Win- kelsluilingswet. Velen, vooral zij, die meenen erg democratisch aangelegd te zijn, zochten in art. 6 de gelegenheid, om er voor hel personeel een vrijen middag uit te slaan. Thans heeft de Minister er op ge wezen, dat de belangen van den winke lier vóórop staan. Indien dus de plaatse lijke overheid meent, dat in een zekere branche b.v. sigarenwinkels te weinig loontrekkend personeel is om op grond daarvan een vrijen middag te creëeren, dan behoeft in die branche geen middag van sluiting te worden voorgeschreven, indien althans de winkelier daarom zelf niet vraagt. Dat het grootste deel der Amers- foortsche winkeliers niet zullen vragen om een middagsluiling spreekt vanzelf, alsook dat de Raad der Gemeente bij de behandeling van het request der winkelbedienden om een middagsluiting (liefst Donderdagmiddag) met boven staande rekening zal houden. De Gereformeerde Gemeente wil aan de Lingestraat een nieuw kerk gebouw stichten. Burgerlijke stand. 15 Sept. Geboren: Antonie Adriaan Jacobus, z. v. A. M. Verschuur en B. C. Schrasser Willem Lambert Hendrik, z. v. W. Alings en J. Bakke- nes. Gehuwd: W. F. v. Puiten en T. Bijhold. Overleden: JozephGerth, 21 m. August E. Plak, 42 j., echtg. M. J. Rieff. 16 Sept. GeborenCornells Henurik, v. A Stoffer en H. E. Planije. Ge huwd H. Houtveen en M. M. Heijman J. Adams en A. J. v. Eeden L. Visser en G. ter Beesi. 17 Sept. Geboren: Gerard, z. v. W. Empelen en W. Mets Willem, z. v. C. de Jong en G. de Graaf Pro- latia Johanna Annaslalia Maria, d. v. A. H. G. v. Berkel en M. L. L. A A. A. Driessen. Ondertrouwd: G. J. Hen- driksen en G. W. Jacobs P. Wes- terloo en J. C. Snijders M. W. J. Elings en S. Anema E. Veenvliet en B. Molenaar. GehuwdG. C. West- steijn en C. J. J. van der Zwaag. 18 Sept. Overleden: Hendrika G. Gardeman, 70 j., echtg. v. J. Veenen- daal Jan van de Fliert, 75 j., echtg. D. v. de Pol. 19 Sept. GeborenJohannes Marinus, v. v. Eijkelenburg en M. T. H. v. Well Maria Wilhelinina, d. v. B. ten Broeke en M. L. v. Beersuin. 21 Sept. Geboren: Boukje Anneke, d. v. F. H. de Grool en C. A. Leconte Anna Franciska, d. v. T. J. Geurts en P. H. Hovens Maria Antonia, d. v. A. Pol en A. A. Berg Johan Cor nells, z. v. T. P. de Jongh en J. C. Lindeijer Marten, z. v. W. M. van Someren en B. Knevel. UITSPRAKEN KANTONGERKCI IT. Dronkenschap: W. S., ltaurn, II d. licclil.; J. A.« Amersfoort, 15 of (1 «I.; II. W. v. H„ id.: Y. H.. Leeuwarden, 10 of I d.j C. \V. K.. Harneveld, iel.! NV. T. S., Amersfoort, id: W. F. S„ Woudenberg, id. Mclkbesluit: W. C. II.. Leustien, .'1 >f I tl. Wielrjjtlen op trottoir te Amers foort: B. K.. aldaar, of 1 <1. Wiolrijden zonder licht: (1. Iï., flil- isiiiii. 5 of 2 tl.; W. v. K„ id.; .1. X., Puiten, id.; A. J. I)., Amers foort, id.; J. K„ Amsterdam, id. Wielrijtlcnd verkeoren onder den Ivloed vun alcohol: A. M. K., Slou- It-nburg, 25 of 10 tl.; C. IL. Amers foort. 20 of 8 d.; B. v. d. B„ Njj-. kerk, id. Wiolrijden in verboden tjjtl op tie Lnngestraat le Amersfoort: J. J. V. aldaar, 3 of 1 d. Wiclrjjdende in een bocht niet rechts houden: A. E. de J., aldaar, 3 of I d.; L. v. d. I... id. Motor- of autorijden met in gevaat brengen dc veiligheid: R. ten H. Amersfoort, 25 of 10 d. Idem zonder rn- of nummerbewijs: G. v. tl. B.. Soest, 3 of 1 tl.; P. M., Soesl, 5 of 2 tl.; P. P., Amsterdam, id. Idem zonder spiegel: II. de W., El- spcct 5 of 2 tl.; H. J. B., Amsterdam, id. Idem zonder voldoende remmen: C. J. J. M. A., Amersfoort, 5 of 2 tl. Idem zonder behoorlijke verlich ting: 11., Amsterdam, 5 of 2 tl. Te snel rjjdcn in Soest: E. v. Rotterdam, 20 of 10 d. "uurwerk te Amersfoort afsteken: P. M., Woudenberg, 5 of 2 d. PRIESTER li® 2EERJAUHJKE ATTESTEN. 1'not. U HETJIRWOKpNDIOi aUBOR*TOMUM(^. Uit den Omtrek Barneveld Burgerlijke Stand. Geboren: Evertje Wilhelmina, d. v. C. Stouten en J. v. d. Bor Hendrik, z. v. A. Duits en A. Duits en A. v. Fssen Berendina, d. v. T. v. Delen G. v. d. Hoef Jannetje, d. v. R. v. d. Koot en A. Mouw. Ondertrouwd J. D. van Ee en H. van Essen G. van den Beek en M. van Duinkerken. Gehuwd: J. Kroon en B. v. Koerten T. v. Delen en G. Bouw Over leden: G. Molenaar, 56 jr., echtg. v J. Groeneveld. Hoogland Geboren: Steven, z. v. A. van de Beek en H. Dusschooten. Overleden Theodorus van Hamersveld, 64 j., on gehuwd. - Burgerlijke Stand. GeborenJohannes Hendrikus, z. v. J. v. Bekkum en J. Smink Theodo rus Adrianus, z. v. G. v. 't Klooster en A. G. Kok Lamberlha Anna, d. v. J. A. van Bekkum en L. A. Ossen drijver. I OverledenJohannes v. Daat- selaar, 72 j., wed. v. H. van der Heiden Anlhonius Jacobus Hilhorst, 7 m. Eemnes Burgerlijke Stand. GeborenGerritje, d. v. H. Kuiper en J. Vos Geerlruida Cornelia, d. v. L. Hoogeboom en D. v. de Boom, Ondertrouwd: C. G. v. Isselt en R. Klaver. GehuwdS. J. Bon en M. G. Bieshaar. Overleden: Geertruida C. Hooge boom, 5 d. Leusden De alhier gehouden collecte het tehuis van Alleenstaanden Blinden te Wolfhezen, heeft f 115.90 opgebracht. Nijkerk Burgerlijke Sland. GeborenDaniël, zoon van Aalt cl. Akker en Aartje de Grool; Rein- dert, z. v. Evert Rozencliuil en Gijs- bcrlje Termaal; Pclroiielhi en Metje. «1. v. Klaas Mester! en Geertrui v. cl. Kieft; Grietje, cl. v. Dirk Cornelis liakkenes en Kverdina Florcnlina Mulder. Ondertrouwd: Alberlus v. Wijnen i Willeniiua Zaal; Hendrik Jan Aarlsen en Lijsje Vliek; Kurend v. d. Runt en Jannetje v. d. Reek; Hendrik Veldhuizen en Aaltje I(endriksen. Getrouwd: Evert v. d. Reek en Trijntje v. d. Runt: Hasliaan Honrs en Woutertje v. Kool. Overleden: Antlioniv v. Reek, 82 j. cdn. v. Geertje Rinkhuis; I.evcnl. kind van Hendrik l.uigjes en Hendri ka Luigjos; Gerrit Muis, 61 j. - Op de markt. Aangevoerd 221000 eieren f5.50— 6.10; 5 schrammen f 162037 big gen f8—12; 136runderen: melkkoeien 1 175-280, vette koeien f 200-300; 18 kalveren: mestkalveren 120—28, slachtkalveren f6—9. Soest Een wagen van hef circus Sarrassani op weg van Arnhem naar Amsterdam, geraakte in de Kerkstraat alhier in brand. Daar het niet gelukte met eigen middelen het vuur te dooven, werd de brandweer tc hulp geroepen, die er in slaagde het vuur meester te worden.' Het voorste gedeelte van den wagen verbrandde, doch het achterste gedeelte met inhoud bleef behouden. [Dat een en ander, midden in den nacht, heel wat consternatie gaf, is te begrijpen. Stoutenburg Burgerlijke Stand. GeborenAlberta Johanna en Johanna Alberta, drs. v. IJ. Boersen en A. Herder. Woudenberg In den nacht werd ingebroken in de graanmalerij van Van Kolfschoten en in de rijwielfabriek van Roelofsen aan den Stationsweg. Ongeveer een maand geleden werd in beide kantoren even eens ingebroken. Evenals toen werden de kantoren geheel doorzocht. Echter werd ook nu niets gevonden dan kist jes sigaren, die buit gemaakt werden. Binnenland OPROEPING. De Minister van Defensie schreef het volgende aan het Leger: „lk acht het mogelijk en zelfs waar schijnlijk, dat er officieren, onderoffi-. eieren en minderen zijn, die denkbeel den hebben omtrent een of andere bezuiniging, welke naar hun meening kan worden verkregen zonder dat de waarde der weermacht er door zal ver minderen. Ik verzoek hun, deze denk beelden schriftelijk te doen kennen en ik machtig hen, dit te doen in een rechtstreeks tot mij gericht schrijven. Ook indien verwezenlijking van hun denkbeeld slechts een oogenschijnlljk geringe kostenbesparing len gevolge zou hebben, laten zij niet na, het onder mijn aandacht te brengen." KATH. BOERENBOND. De Katholieke Boerenbond in h Aartsbisdom vergaderde te Arnhem. Ook minister Ruysch was daar. Hij voerde hel woord en zeide onder meer: Wanneer men op een vergadering wat leert, gaat men sleeds vergenoegd naar huis. Hier heeft spr. geleerd, dat men in een goed georganiseerde boe- renvereeniging zijn wenschen en ver langens naar voren brengt op een wijze waaraan menig parlementslid zich spie gelen kan. Wij, u en ik, als vrije Ne derlanders, gaan niet op zij voor drei gementen, wel voor argumenten. Ik verheug me, zegt spr., hier argumenten te hebben gehoord. Spr. weet dal de landbouw moeilijke tijden doormaakt, al is deze er niet overal even slecht aan toe. De leiders moeten de waarheid zeggen, niet over dreven naar boven of naar beneden. Spr. gaat dan de geschiedenis der laatste twee jaren in den landbouw na, en wijst erop, welk een uitstekende diensten een instelling alsdecommis- sie-Lovink den landbouw en den mi nister bewees. De regeering heeft bo vendien na veel vechten de tarwewet tot stand doen komen. Bovendien is het contact tusschen het departement en de leidende organisaties in de laatste jaren zeer versterkt. Dan komt spr. tot het wetsontwerp tot regeling van de pacht. Men moet begrijpen, dat spr. op een vergadering als deze, terwijl een ontwerp nog niet in de Eerste Kamer in behandeling is geweest, niet veel zeggen kan, maar spr. hoopt van dit ontwerp dat hij het zoo spoedig mogelijk zal kunnen on derteekenen. Spr. brengt den A. B. T. B. en zijn leiding alle hulde voor het werk in 't belang der boeren, en hoopt dat met de macht der organisatie en zooveel mogelijk den steun der regeering het vertrouwen op God er betere tijden zullen aanbreken. Spr. spoort aan moed te houden! De voorzitter dankt, en wijst erop dat hij, nu meer dan 2000 boeren uit het Aartsdiocees hier gekomen zijn om hun klachten te doen hooren, meer had verwacht van den minister, zooals b.v. toezegging van zooveel mogelijk steun bij het pogen tot verbetering in schillend opzicht. Gemengde Berichten Onder de Bilt raakte het stuur van een auto onklaar. Naast de chauffeur man gezeten, die bij het be merken van hel ongeval uit de cabine sprong. Juist op dat moment kantelde de vrachtauto, waardoor de man plat gedrukt werd. Een wielrijder, die juist passeerde, kon zich in veiligheid bren gen, alleen de fiets werd verbrijzeld. Het slachtoffer is een 22-jarige jongeman uif Apeldoorn. Langs de Noord-Afrikaansche kust heeft noodweer geheerscht. Behalve aanzienlijke schade zijn ook verschei dene menschen om het leven gekomen. Dc telefonische en telegrafische ver bindingen met Algiers zijn verbroken. In de nabijheid van Meaux reed een autobus met bruiloftsgasten, toen zij in het duister voor een voetganger wilde uitwijken, tegen een huis. Drie der inzittenden werden gedood en zes gewond. De groote brand in een petroleum- bron te Moren! (Roem.), die twee en een half jaar gewoed heeft, is thans, doordat een wand van het boorgat is Ingestort, vanzelf gebluscht. De 20-jarige de D. te Bergen op Zoom kwam in aanraking met een draad van het hoogspanningsnet en werd op slag gedood. Er zijn in ons land nog 5 ge meenten, waar geen enkel motorrijtuig wordt aangetroffen, nl. in Retranche- ment in ZeelandWilsum in Overijssel Mesch en Ohé in Limburg en het eiland Marken. In Zuid-Afrika lijden den laatslen lijd Zoeloeland en het Noorden van Natal ernstig onder een voortdurende droogte. De bodem is zoo hard, dat hij niet meer omgeploegd kan worden. Duizende stuks vee zijn gestorven. Tusschen Herborn en Westerburg reed een trein op een hindernis van rondhouten en steenen. De locomotief schoof de voorwerpen opzij zonder le ontsporen. Uit een ingesteld onderzoek bleek dat een 14-jarige jongen, die ook eens een trein wilde zien ontsporen de dader was. Van een vrachtaulo, waarop kabel- rollen lagen, vielen onder Nieuwleusen (O.) bij het nemen van een bocht, de rollen, waarop twee personen zaten. Een der mannen kreeg een rol op het lichaam, waardoor hij zoo zwaar ver wond werd, dat de dood onmiddellijk intrad. Te New-York is men fot de ont dekking gekomen, dat daar een geheim draadloos station moet zijn, dat in voortdurende verbinding met Moskou slaat. De plaats waar het zich bevindt heeft men nog niet kunnen vinden. Het nieuwe viaduct over de Muider- straatweg is in gebruik genomen. Een ->roote verkeersstoornis tusschen het jooi en Amsterdam is hiermede ver dwenen. In de nabijheid van San Francisco is een verkeersvliegtuig in brand ge raakt en naar beneden gestort. De piloot en drie passagiers kwamen in de vlammen om. Te Pouzilhac is de bliksem gesla gen in een schaapskooi. Bijna 200 schapen zijn gedood. Aangaande de plannen, welke er bestaan om in het oosten van Amster dam een nieuw station te bouwen, ver neemt men dal dit zal gebouwd wor den aan de Amstellaan tegenover de Berlage-brug. Het ligt in de bedoeling om dit station zoo in te richten, dat het een doorgaande verbinding vormt van het Centraal station, zoowei met Utrecht als met Amersfoort. Het Wees- perpoortstation zal dan geheel verdwij nen, omtrent het Muiderpoortstation is nog geen beslissing gevallen. Er was een tijd, dat een gezond mensch meer waard was dan een half dozijn runderen". Aldus verklaarde een Afrikaan aan den Ierschen missionaris Collins in de prefectuur Liberia, dien hij had laten roepen, omdat hij ziek was en wien hij vroeg niemand iets van zijn ziekte le zeggen. Waarvoor deze angst? Omdat men zooals hij ver klaarde, 'n zieke tijdig ter dood bracht om hem te kunnen roosteren. Reeds eerder was het den missionaris opge vallen, dat er in het geheele gebied Sten kerkhoven waren te bespeuren, e inboorlingen zeiden hem, dat de bodem niet door lijken ontwijd mocht worden en dat het zonde was, het smakelijke menschenvleesch een prooi te laten worden voor wilde dieren en wormen. Weliswaar bedreigt de regee ring de menscheneters met zware straf fen, doch deze bedreiging heeft nog lang nief het gewenschte resultaat. DE KERK EN DE VREDESACTIE. In 1894 brandmerkte Leo XIII den J» wedstrijd in bewapening als.... mis dadig. Pius X deed alle moeite om den grooten oorlog te voorkomen. Benedictus XV beijverde zich om het oorlogsleed tc verzachten, stelde alles in het werk om den oorlog te beëindi gen en gaf in zijn vredesencyctiek de punten aan, waarop de vredesbeweging moet steunen: gelijktijdige en geleide lijke ontwapening, afschaffing van den dienstplicht, instelling van een ver plichte internationale rechtbank, vor ming van 'n internationaal instituut als sanctie dier rechtbank. Paus Pius XI noemde in zijn schrij- ven van 1930 de natie misdadig, die mocht zinnen op oorlog.

De Eembode | 1931 | | pagina 2