A. H. v. Nieuwkerk n.v. Uitverkoop. Bel dan op No. 42 Een kostbaar bezit PROFITEERT van onze Groote jaarlijksche UITVERKOOP A.*. Woensdag 12—4 uur wederom VOLKS VISCHDAQ 4 en 5 mooie gebakken vlsschen voor 1 kwartje IJMUIDER VISCHHANDEL UTRECHTSCHESTRAAT 40 Het gesprek van den dag. JjjJSSÜk Gemeenteraad. Vergadering van den Raad op Dins dag 22 December cm 7 uur. 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming Raadscommissies. 3. Benoeming onderwijscommissies. 4. Benoeming adjunct-boekhouder Centrale Boekhouding. 5. Eervol ontslag aan Mevr. Holle- brand, als lid der commissie van toe zicht lager onderwijs. 6. Eervol ontslag aan B. Wapstra als onderwijzer. 7. Verleenen van ziekteverlof aan onderwijzend personeel. 8. Vaststelling pensioengrondslagen. 9. Vaststelling uitbreidingsplan ter rein tusschen Gasthuislaan en Bis- schopsweg. 10. Wijziging huishoudelijk regle ment Raadsvergaderingen. U. Algemeene politie-verordening. 12. Aanvullingscrediet voor uitbrei ding openbaar slachthuis. 13. Wijziging slaclitrechten voor bij den keuringsdienst aangesl. gemeenten. 14. Wijziging verordening keurloonen voor buiten het slachthuis te slachten dieren. 15. Verleenen van aanvullingscre- dleten voor den schoolbouw Hobbe- mastraat en bijbouw stadhuis. 16. Rekening Burg. Armbestuur 1930. 17. Rekening Burger Weeshuis 1930. 18. Opheffing betrekking controleur schoolschoonmaak. 19. Wijziging gem.-begrooting 1931. 20. Afwijzend advies op het verzoek schrift van P. Dumont, inzake huur- verlaging grond Regentesselaan. 21. Inbreng grond aan Prins Hen driklaan in het Grondbedrijf. 22. Inbreng grond aan het Monni kenpad in het grondbedrijf. 23. Aankoop van J. van Winterswijk van perceel Westsingel 19. 24. Overname stoepen Hellestraat. 25. Aankoop strooken grond voor verbetering Everard Meysterweg en Woestijgerweg. 26. Overname van wegen tusschen de Gasthuislaan en Arnhemscheweg. 27. Overname grond Leusderweg en van Rootselaarstraat voor afronding van straathoeken. 28. Verhuren aan G. Timmerman Jr. van hooi- en weiland aan Hoogeweg. 29. Verhuren aan W. van Beek van bouwland nabij den Soesterweg. 30. Verhuring aan de Gans en Rikke van grond nabij de Zonnebloemstraat. 31. Verhuring van bouwland aan den Heiligenbergerweg aan W. Kooreman. 33. Ontbinding erfpachtsovereen komst afgesloten met Chr. Esveldt. 34. Wijziging besluit verkoop van bouwterrein aan de Barchman Wuy- tierslaan aan L. Ruitenberg. 35. Aanvullingskohier schoolgelden voorbereidend onderwijs. 36. Reclame schoolgeld Handels dagschool. Marktwezen- Burgemeester en Wethouders maken bekend dat in plaats van op Vrijdag 25 December a.s. de weekmarkt ge houden zal worden op Woensdag 23 December a.s. en dat op Donderdag 24 December a.s. geen markt zal plaats vinden. „Geloof en Wetenschap. Bijeenkomst op Woensdag 16 Dec. om half negen precies, in „Princess Room", Ulrechtschestraat, Als spreker zal optreden de Heer W. C. van de Volkere, met onderwerp „Misdaad en Fotografie," De heer van de Pol is voornemens zijn cursus voor amateurfotografen einde Januari te beginnen. De praatavond welke een keer is overgeslagen zal nader worden ge convoceerd met opgave van de te be handelen onderwerpen. Tentoonstelling. De Amersfoortsche Kunstkring ganiseert een tentoonstelling van ken- en schilderwerk van W. B. Tholen in het gebouw van de stichting „De armen de Poth", aan de Coninckstraat No. 41, van 19 December tot en met 10 Januari, Dagelijks van 10 tot 4 uur. Opening Zaterdag 19 Dec. om 2 uur nam. Toegang voor niet leden f0.25. Gemeenteraad- In de Dinsdag te houden gemeente raadsvergadering 2al een nieuwe alge meene politieverordening worden vast- H - hl U een laxi of auto noodig Affiersfoorl, Deze verordening regelt In IVerdeeling der gemeente nummering der gebouwen, van verhuizingen binnen.de aanbrengen van aanwijzings- II: Openbare Orde en Het verkeer. ,k IVTapperijen, Openbare rheden en collecten, Loge- terbergen, tapperijen, Open- akelijkheden, Collecten. Openbare Reinheid i VIVervoer en begraven VIIVoorkomen en blus- brand. k VIII: Marktwezen, k IXVenten van melk op Hoofdstuk X: Slot- en Overgangs bepalingen. R. K. Oudersvereeniging. Deze Afdeeling R. K. Bond groote gezinnen geeft een filmvertoo- ning voor de kinderen van de leden in 't gebouw St. Aechten aan 't Zand, op Woensdag 16 Dec. 1931 des na middags van 3 tot 5 uur. Entrée 10 cent per kind of geleider. Zeer interessant programma. Woningbouw. Zaterdag was er gelegenheid om de nieuwe woningen van Goed Wonen in het Soesterkwartier te bezichtigen. Bouw en ruimteverdeeliqg werden geprezen. Ventverbod. De gemeenteraadscommissie van geving acht een ventverbod hier ter stede op z'n plaats. Daarom is opge- men de bepaling, dat voor het venten deze gemeente de vergunning van Burgemeester en Wethouders vereischt Daarmede zal worden bereikt, dat i. bona fide venters geen moeilijk heden in den weg zullen worden ge legd, terwijl een wapen in de hand is gegeven tegen dat venten, dat dik wijls gepaard gaat met onhebbelijk optreden. Ook komt in behandeling het adres van de Neutrale Sigarenwinkeliersver- eeniging, waarin wordt verzocht de bepaling, welke het verstrekken van tabaksartikelen aan kinderen beneden den leeftijd van 16 jaar verbiedt, in te trekken. B. en W. meenen, dat aan dit verzoek moet worden voldaan, aan gezien handhaving van het verbod niet mogelijk is. Burgerlijke Stand. 8 Dec. GeborenMaria Gerarda, v. F. v. Beek en J. Staal Frede- rik Antonius Wilhelmus, z. v. F. J. W. Hofmann en A, A, F. v. Well. Over leden: Antonetta Petronella Lentink, oud 38 jaar, echtgen. van C. Lambers. 9 Dec. GeborenPetronella Maria Frumentia, d. v. D. v. d. Ham en J. W. Homps. Overleden: Maria Ursulla Johanna Charlé, oud 94 jaar, ongehuwd Johan George Frederik Draijer, oud 62 jaar, ongehuwd Hendrikus n der Veen, oud 77 jaar, weduwn. in Ilbina Dijksterhuis. 10 Dec. GeborenMaria Elisabeth Petronella, d. v. K. A. Groenhuijsen en M. E. P. Teeuwissen Johannes Bernardus Christiaan, z. v. G. J. A. Verweij en H. F. Velthuis. Onder trouwd. H. H. Hulsman en E. C. J. Swart J. E. Steenbeek en A. de Graaf. Overleden Michael Cornelis Keet, oud 50 jaar, echtgenoot van M. D. J. Reijnders. 11 Dec. Geboren: Albertus Hermanus z. v. L. van den Berg en A. Fitskie OverledenMargaretha Engel, oud 64 jaar, echtgenoote van J. A. Jekel Arie Buis, oud 38 jaar, echtgen. van J. Veenendaal Johanna Elisabeth Christine Mispelblom Beijer, oud 80 j., echtgen. van C. L. Laam. 12 Dec. GeborenBerend, z. v. B Kerkhoff en C. van Dijkhuizen Jo hannes Hendrikus Maria, z. v. H. P H. van Wees en A. M. Broekman. Overleden: Gijsbert Looijen. oud77j. ongehuwd. 14 Dec. OverledenHendrika Fon- tijn, oud 23 jaar, ongehuwd. guur herfslwcer of felle winterkou ie bontmantel of behagelijke pels het Uw lichaam doet. Uit den Omtrek Achterveld Onze dorpsgenoot A. V. was mis handeld door een 29-jarigen landarbei der uit Achterveld. Men verbleef in een café en speelde kaart. Het spel scheen verdachte wat opgewonden te hebben, want op het eind van den avond vond verdachte het plotseling inoodig, zijn medespeler eenige slagen toe te bren gen, omdat verdachte zich maanden geleden eens over getuige geërgerd had. Getuige kon zich, omdat hij een kunstbeen heeft, moeilijk verweren en lag al gauw op den grond. De Politie rechter meende, dat het voor ditmaal nog met een geldboete af kon oordeelde tot f40 of 40 dagen. Barneveld Bij een op het landgoed „de Schaf- telaar" gehouden drijfjacht, werden met 5 geweren niet minder dan 240 stuks wild«geschoten, terwijl één dag tevoren op hetzelfde landgoed gehouden jacht partij, waaraan 7 jagers deelnamen, een bult van 230 stuks opleverde. Bunschoten In het naburige Spakenburg reed melkauto de Hoekstraat in en raakte daar het steigerwerk bij de nieuwe woning van L. de G. De steigerpalen vielen en kwamen terecht op de draden van het electrisch licht, zoodat deze braken. Een aanzienlijk deel van het dorp was van licht verstoken. Hoogland Burgerlijke stand. Geboren: Bertus Wilhelmus, z. v. N. J. Westhof en A. W. Sleeking. OverledenGerrit Lasseur, 76 j., echtg. v. M. Kreijkamp. NIJkerk Op de markt: aangevoerd 69.000 eieren f5.25—6, henneneieren f3— f4, 4 schrammen f8—11, 151 runderen melkkoeien f200—240, vette koeien f200—230, 26 kalveren: mestkalveren f 1422, slachtkalveren f5—9. Soest Een 30-jarig broodventer had het Burg. Armbestuur bedrogen. Hem werd ten laste gelegd oplichting van da bestuur voor verschillende bedraget aan geld. Verdachte vroeg negenmaal ondersteuning en teekende ook negen maal de aanvrage, waarin de onjuiste verklaring stond, dat hij geen andere inkomsten had en f5.50 huur moest betalen. De waarheid was, dat ver dachte verzekeringsgeld kreeg voor een verwond been en voorts hypotheek rente voor een eigen huis betaalde. Het Burg. Armbestuur, door verdachte niet op de hoogte gesteld, betaalde negenmaal vijf gulden uit. Ten onrechte ant verdachte had wel degelijk in- imsten. De valsche aangifte deed verdachte het misdrijf van oplichting plegen, voor welk misdrijf drie maanden gevange nisstraf voorwaardelijk en f60 boete of 40 dagen werd geëischt. Het vonnis luidde dienovereenkomstig. Vestiging 3—9 December 1931. Wed. C. de Heer, van N.Amstel naar Julianastraat 8. T. S. Elce m.g., van Magolang N.O.l. naar Kampweg 30. P. Glaeser, van Zeist naar Kampweg 44. G. Spijker, van Amersfoort naar Birk- straat 73. A. P. Baasdorp, van Bussum Steenhofstraat 73. Chr. C. Wolhoff, idem, idem. M. W. C. Wolhoff, idem, idem. H. Niezen m.g., van Amersfoort naar Amersfoortscheslraat 91a. H. Th. Dufrenne m.vr., van Breukelen naar W. Pyrmonllaan 46. H. F. v. Haarlem, van de Bilt naar v. Lenneplaan 5. Binnenland Een Jubileum. De Utrechtsche Waterleiding Maat schappij bestaat 20 December a.s. vijftig jaar. In Juli 1881 verleende de Utrecht sche gemeenteraad concessie voor aan leg en exploitatie aan C. P. Meteler- kamp en F. A. R. Schwiep, die, omdat destijds in Nederland geen geld voor zulk eene onderneming te verkrijgen was, de concessie overdroegen aan de Compagnie Générale Conduites d' Eau te Luik, welke op haar beurt op 20 December 1881 de Compagnie des Eaux d' Utrecht, de Utrechtsche Waterleiding Maatschappij stichtte. Als eerste directeur trad op C. P. Metelerkamp, na wiens overlijden de directie in handen kwam van P. E. Rijk, die in 1911 opgevolgd werd door zijngzoon, den huidigen directeur J. C. Rijk. Behalve te Utrecht exploiteert de Maatschappij drinkwaterleidingen in de Bilt, Baarn, Hilversum, Zeist Drie bergen, Tiel en Amersfoortzij is voorts nauw verbonden bij de Am hemsche Waterleiding, De Utrechtsche Waterleiding Maat schappij beschikt over zeven water- winplaatsen de prise d' eau voor Utrecht is te Soesterberg gelegen en heeft voor de watervoorziening van Utrecht vier watertorens in de stad een hoog-reservoir .e Soesterberg. Gemengde Berichten De sleepboot „Tesco" is tengevolge van een hevigen storm dicht nabij de kust van Sardinië vergaan, Men vreest dat de geheele bemanning, bestaande uit dertig koppen, hierbij is omgekomen. In verband met de te Winterswijk den laatsten tijd veelvuldig voorko mende onveiligheid en diefstallen had de zeven en zestig-jarige Scheurs te Corie zich in den nacht op eenigen afstand van zijn woning opgesteld in de nabijheid van zijn kippenhok, ge wapend met een geweer. Omstreeks middernacht hoorde S. bij zijn kippen- van Meubelen, Tapijten, Bedden Tafel- en Divankleeden Restanten Linoleum en Vloerzeilen Onze bekende CAIRO-KIeedjes, 140 cM. lang, 70 cM. br., thans 4.90 Salonameublementen tegen fabrieksprijzen Nog enkele Garnituren, Qfl QA 2 Fauteuils 4 Stoelen met Moquette vanaf Beekstraat 6 - Tel. 543 - Beekenst.laan 10 - Amersfoort geantwoord, dat hij maar naar huis moest gaan. S. loste een schot op de personen, die na op de vlucht te zijn geslagen, met revolverschoten ant woordden. Er werden twee zakken met kippen door cfe dieven achtergelaten. Daar tusschen patroons- en arbei ders- organisaties in Twente geen over eenstemming is verkregen, gaat de groote staking in de textielfabrieken, in. Men verwacht, dat ongeveer 14000 werklieden aan de staking zullen deel- Groote overstroomingen worden ge meld in de buurt van Adreanapel, waar 400 huizen onder water staan. Het aantal slachtoffers is onbekend, de spoorwegverbinding met Konstan- linopel is verbroken. Omtrent den toestand van de ge wonden bij het vliegongeluk te Bang kok wordt gemeld, dat de toestand van colonel Brinsmead nog zeer ern stig is, de marconist Zadelhoff is bijna hersteld. Van dag tot dag DINSDAG 15 DEC. Woorden kunnen bekoren, dwingen en overweldigen en doen kennen de waarheid. WOENSDAG 16 DEC. De wellevendste en mildste mensch als hij verstandig is laat zich niet plunderen of brutaliseeren, maar sluit zijn deur voor klaploopers of dieven die van zijn wellevendheid misbruik zouden maken. DONDERDAG 17 DEC. Woorden zijn geluiden, zoo goed als melodieën en enkel door hun geluid en hun rythme kunnen zij ook weer geven wat in ons is. VRIJDAG 18 DEC. Wat de mensch noodig heeft voor zijn leven is een sterk verlangen. Leven is iets willen. Amersfoortsche Agenda. WOENSDAG 16 DEC. Half 9 in Princess Room Lezing door W. C. van de Volkere, over Misdaad en Fotografie voor Geloof en Weten schap. ZONDAG 27 DEC. 4 uur, in het gebouw St. Jozef. Kinderkerstfeest voor de R. K. Werk liedenvereniging. IJlt de Land en Tuin bouw-wereld. (Nadruk verboden.) Ooftteelt. Een grond, te vochtig, koud, zuur, veroorzaakt allerlei ziekten aan den vruchtboom; het hout kankert of gomt, de bast vuurt, springt, wrat, twijgen en scheulen dorren, het blad geelt te vroeg, de vruchten vlekken en barsten, 't Is daarom dan ook zaak hierop bij de planting te letten. Vaak bederft men een van nature uitsteken den grond, door hel graven van diepe plantgalen. Waartoe is dat ook noodig? Wat is het gevolg? Die galen, gevuld met losse aarde, bekneld door vaste wanden, blijven Irek- en vergaargaten voor het regen-en kwelwater. Zij maken den plajitgrond pappig, later wordt hij vast, blijft nat, koud, zuur; de boom wordt snelle groeikracht benomen, hij blijft koddig en ziekelijk, en moet in de toekomst onze verwachting wel te leurstellen, Niet genoeg kunnen we hiertegen waarschuwen. Geloof vrij, dat zoodanige planting in verreweg de meeste gevallen oorzaak is van het steenen, scheuren en „druipen" der vruchten, hel kankeren en gommen der takken, het jaarlijks afsterven van jeug dig schot. Bijen in den winter. De ondervin ding heeft geleerd, dat de winterraat der bijen het gelljkmatigst, en hei voed- selgebruik het geringst is, als de bijen in den korf zoo weinig mogelijk be merken van de temperatuurswisselingen daar buiten. Daarom moeten bij strenge koude de bijenwoningen ook aan den buitenkant beschermd worden, wat men doet door de ruimten tusschen de af zonderlijke kasten of korven met slechte warmtegeleiders aan te vullen. Is de winter erg zacht, dan verwijdere men de buitenste omhulsels. Ook bij de grootste koude mag de warmte in den stok niet beneden 8 graden R. 50 gr. F.) dalen. Een thermometer midden in den bijenlros gestoken, zal altijd nog 75—85 graden F. aanwijzen, als de omringende luchtlaag 50—60 gr. F. is. Wijziging in den aanleg van tuinen. Wie wijzigingen wil aanbrengen in den aanleg van zijn tuin, heeft nu den besten tijd daarvoor. Uitgegraven planten moeten echter of dadelijk weer in den grond gezet worden of men moet er de wortels van bedekken, omdat de gevoelige wortels licht schade lijden en 't groeien dan wel eens achterwege kon blijven. Vult men de plantgaten en kuilen aan met bevroren aarde, dan hooge men den grond bij de plant wat op, want de grond zet bij het dooien zich dichter ineen. Pas geplante struiken, heesters enboomen doet men best met korten mest of blad te bedekken, omdat ze anders te veel zouden lijden in den winter. Waar men rozen wil planten, grave en spilte men den grond diep om en bemeste dien goed; men laat de aardklonten stil liggen om uit en door te vriezen. Is het weer te ongunstig om te planten, dan kan men toch de plant gaten maken en beginnen met het aanvoeren van goede aarde; men laat dan de planten tot het voorjaar staan. Korte raadgevingenBiggen. Bij koud weer kan het gebeuren, dat de staarten der jonge biggen bersten krij gen en daarna ook wel afvallen, wat dan later de waarde der dieren ver mindert. Als voorbehoedmiddel dient het inwrijven van den staartwortel met spek of reuzel om den anderen dag, gedurende een week na de geboorte der biggen. Kalkbemesting en be- kalken zijn uitstekend voor appelboo- men. omdat dit natuurlijke voorbehoed middel zijn tegen kanker. Gekalkte appelboomen zijn gezonder en vrucht baarder dan niet-gekalkte. Dit is ook het geval bij peren en steenvruchten. Duivenmest is een voor alle cul turen even kostbare en krachtig wer kende mest. Maar men moet er niet te veel van geven, 't Voordeeligst werkt deze mest, als hij droog en in poe- dervorm op 't land gestrooid wordt ook kan hij om te gieten in een ton worden bewaard, en bij 't gebruik met water worden verdund. Gedachten. KERKELIJKE DIENSTEN. Amersfoort. PAROCHIE O. L. VR. HEMELV. Langegracht no. 36 Pastoor: Deken L. A. F. X. Fock. Langegracht no. 37. Telef. 1450. WOENSDAG Quatertemperdag geboden vasten en onthoudingsdag. 7 uur gezongen Gulden Mis. Kwart over 8 Congregatie van de H. Familie der mannen. DONDERDAG 7 uur Lof. VR1JDAO Quatertemperdag geboden vasten en onthoudingsdag. ZATERDAO Quatertemperdag geboden vasten en onthoudingsdag. H.H. Missen om 7, '/4-8 en 9 uur. Van 4—9 Biechthooren. PAROCHIE ST. FRANC. XAV. 't Zand no. 29 Pastoor: C. Hartman, 't Zand no. 31. Telefoon 730. WOENSDAG, Vrijdag en Zat er- dag Quatertemperdagen geboden vasten en onthoudingsdagen. WOENSDAG. 9 uur Gulden Mis, gezongen H. Mis waarna het Magnificat. ZATERDAG Om 7 uur Lof. Van half 4 tot half 10 gelegen heid om te biechten. PAROCHIE ST. HENRICUS. Paulus Borstraat no. 41 Pastoor: J. H. Hooyman. Matthias Withoosstraat no 34. Telefoon 1158. WOENSDAG, Vrijdag en Zater dag Quatertemperdagen geboden vasten- en onthoudingsdagen. ZATERDAG 4 uur voorbereiding voor de H. Biecht voor de kinderen, daarna biechthooren tot 9 uur. Deze week de H.H. Missen ten 7 uur, half 8 en 8 uur. PAROCHIE ST. ANSFRIDUS. Jacob Catslaan no. 26b Pastoor: P. J. M. Sandkuyl, |acob Catslaan no. 28, Telef. 558. WOENSDAG, Vrijdag en Zaler dag Quatertemperdagen, geboden vasten en onthouding. ZATERDAG Van 4 tot half 9 biechthooren. 7 uur Lof met Rozenhoedje. Deze week de H. Missen om half 8 en 8.10 uur. Achteveld. PAROCHIE VAN DEN H. JOZEF. Pastoor G. Rentinck. Telefoon no. 6. WrENSDAG, Vrijdag en Zater dag Quatertemperdagen. ZATERDAG Biechthooren vanaf 4 uur. In de week de H.H. Missen om Een matige mond maakt 't lijf gezond. Woorden zijn een goed voedsel voor den geest, maar ook de maag blijft er hongerig bij. Waar de staart gezien is, kan 't beest niet ver zijn. Vriendelijkheid treft meer verder dan een kanonskogel. Marktbericht Amersfoort 14 Dec. 1931. Kaasmarkt. Aanvoer 48 wagens wegende 12000 K.G. Prijs f22.00 tot f28.00 per 50 Kilo. Handel traag. Ham er» veld PAROCHIE VAN DEN H. JOZEF Pastoor: H. Th. van Harten. Telefoon: Hamersveld No. 4. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag zijn Quatertemperdagen. ZATERDAG. Van 3 tot 5 uur biechthooren voor de kinderen, vanaf 5 uur voor de andere geloovigen. In de week de H. Mis om half 8. Catechismus als gewoonlijk. Hoogland. PAROCHIE ST. MARTINUS DONDERDAG Half 8 le H. Mis. Kwart over 8 2e H. Mis. VRIJDAG Half 8 le H. Mis. Kwart over 8 2e H. Mis. 9 en 12 uur catech. op de scholen. ZATERDAG Half 8 Ie H. Mis. Kwart over 8 2e H. Mis. 3—7 uur biechthooren. ir Lof en Rozenhoedje. Hooglanderveen. PAROCHIE ST. JOZEF Pastoor: J. M. Kniep. Burg. van Tuyllstraat. ZATERDAG 6 uur Lof. Van 4—8 uur biechthooren. Deze week de H. Mis om 8 uur. INIJkerk PAROCHIE ST. CATHARINA Pastoor: R. J. B. Flipse. Holkerstraat. Tel. 98. WOENSDAG Quatertemperdag. Half 8 de Gulden Mis. VRIJDAG Quatertemperdag. ZATERDAG Quatertemperdag. Half 3 tot half 7 gelegenheid om te biechten. r Lof ter eere van Maria. Dagelijks de H. Mis om half 8.

De Eembode | 1931 | | pagina 2