De Eembode - Tweede blad Niet duurder Bel dan op No. 42 Heel bovenaan staan de prima eigen gemaakte WILGENKLOMPEN van W. Gerritsen Weverssingel 28, Tel. 864 Woensdag 23 December 1931 DUB en veel gezonder dan vleesch, zijn onze verschillende vlscbsoorten Smakelijk Licht verteerbaar Voedzaam II Daar WIJ ALLEEN in Amersfoort alle vlschsoorten PERSOON- I LIJK In de Rljksvischhallen te IJmulden Inkoopen, Is U verzekerd I van de FIJNSTE KWALITEITEN en BILLIJKSTE PRIJZEN- I Tarbot, tong, kabeljauw, schelvisch, schol, bot, zee-carbonade, I vischconserven, garnalen, warme garnalen croquetten, vlsch, I koekjes, gebakken vlsch, Nieuwe Haring, gemarineerde haring, rolmops, gerookte en versche paling, stokvisch, zoutevisch enz. enz. IJmuider Vischhandel H. GLASTRA& Co. N.V. ALLEEN t UTR.STRAAT 40 - TEL. 92 - AMERSFOORT Gerechtigd tot het voeren van het Wapen van Z.K.H. den Prins der Nederl 1 ftvntia+um T Warm eten. Ingaande Nieuwjaarsdag zal het over geschoten eten in de kazernes, voor zoover dit nog niet op de borden ge schept is, niet meer worden verpacht, .doch bestemd worden voor hen, die In dezen tijd dikwijls een warmen maal tijd moeten missen. Met de distributie in het garnizoen Amersfoort zal „Het Leger des Heils" zich belasten. Onderwijs. Tot onderwijzer aan de openbare school aan den Leusderweg is benoemd de onderwijzer A.Verploegh uil Doorn. ooo Inbraak. In den nacht is ingebroken bij J. K. aan den Hoogenweg. Vermist wordt een bedrag van f30 en een gouden dames-cylinderhorloje. Door het stuk slaan van een serre-ruit is men binnen gekomen. Ver trouwensveehandel. In het faillissement van de Vennoot schap Vertrouwensveehandel werd door den curator mr. v. d. Mark een eerste uitdeelingslijst opgemaakt. De preferente crediteuren ontvangen 100 pCt. hunner vorderingen, terwijl de concurrente crediteuren een voorloo- pige uilkeering zullen krijgen van 3 procc it. Bouwen. Door architect Plooij is aan Haze laar en Zn. opgedragen het amoveeren van de perceeïen Zuidsingel 63 en 64 en het bouwen van een winkelhuis aldaar. Legerpaarden. De Administrateur der Huzaren zal Donderdag 24 December om half 12, op het voorterrein der kazerne bereden wapens, jeenige legerpaarden verkoopen Aanbesteding. Door de Genje werd aanbesteed uitbreiden van het munitie-magazijn achter de Kazerne der Bereden Wapens alhier. Raming f 10.450. Laagste in schrijving Joh. Blom f9444. Kleeding. De uitdeeling van kledingstukken aan de armlastigen vanwege het Leger des heils wordt gestaakt, aangezien de voorraad zoo goed als op is. Tot he den zijn ongeveer 350 gezinnen van kleeding voorzien kunnen worden. Zon en Schild. In Zon en Schild worden thans 167 Eatiënten verpleegd, terwijl binnen zeer ort uit Zuid-Holland 100, uit Noord- Holland 45, uit Utrecht 21 en uit an dere Provinciën 6 patiënten worden verwacht. Met 1 Oct. 1932 zullen er 313 paliënten zijn. Behalve twee paviljoens voor on rustige patiënten zal er nog een re creatie-zaal voor verpleegsters, ma gazijn-ruimte en gelegenheid voor werk-therapie noodig zijn. Kalender. De bekende firma Vroom en Drees- mann verraste ons met een fraaie maandkalender met mooie kiekjes uit alle oorden des lands. Het maandblad voor Januari geeft een afbeelding van hef Sluisje te Amersfoort. Chr. Landbouworganisatie. Door den Chrisfelijken Boeren- en Tuindersbond is een jeugdorganisatie gesticht met 45 leden. Als Voorzitter treedt op de heer H. Radix, landbouw- onderwijzer, alhier. Men wil in deze jonge boerenvereeniging allerlei prac- tische vraagstukken behandelen. Het nieuwe Kerkhof. Door Burgemeester en Weihouders is bepaald, dal de verschillende voor de Begraafplaats „Rusthof" vastge stelde verordeningen in werking zullen treden op 1 |anuari. Vanaf genoemden datum zal er dus gelegenheid bestaan van deze begraaf plaats gebruik te maken. Op 28 December a.s., tus- schen 2 en 4 uur zal gelegenheid be staan, onder deskundige leiding, de begraafplaats en de gebouwen te be zichtigen Ons Klokkenspel. Kerstavond 'savonds van 8—9 uur wordt gespeeld Hoort de feestklokken klinken. Morgen kinderen zal het vreugde wezen. De witte vlokjes zweven. Kerstlied. Louis Noriet. Kerstnacht Adam. Kerstlied. De Boodschap aan Maria en 't Is een dagh van Vroolijk heijdt, Oud-Nederlandsche liederen. Stille Nacht. Kerstkindje Verd. Kloek. Eere zij God. Het carrillon zal ook Oudejaarsavond bespeeld worden van 9—half-10. Geslaagd. Dezer dagen slaagde voor het exa men Typen volgens 10 vingersystcem de dames Truus Molle en Jo van Dum- melen beiden leerlingen van de Eerw. Zusters van O. L. Vrouw alhier. Dt lijnsle ZiiuwscIii Oiiliri „lip ill" Dit jaar extra fijn en niet duur. IJMUIDER VISCHHANDEL H. Glastra Co. N.V. UTRECHTSCHESTRAAT 40 - TEL. 92 Liefdadigheidsconcert. Het Patronaatsstrijkje van de „St. Ansfridus-parochie" dat door zijn laat ste spontane medewerking zooveel tot het welslagen der nog veel besproken „Berg-Revuc" bijdroeg, concerteerde Zondagavond voor de verpleegden van het Rijksopvoedingsgesticht. Het was een genotvolle avond voor de jongens, die evenals bij de uitvoering van het Symphonie orchest van „het Zand" ook nu wederom door aandachtig gehoor en daverend applaus, aan hun dankbaar heid uiting gaven. Een avond, die on der de R.O.G.-jeugd nog lang onder werp der gesprekken zal uitmaken. Hulde aan de bereidwilligheid onzer Nieuwe aansluitingen Rijkstelefoon. 1393 Appel. Kampstraat 30. 1063 v. Bemmel. Fred. v. Blankenheim- straat 28. 1278 Bennema. Nachtegaalstraat 30. 688 Bokking, B. W. Laan 176. 1593 Bruins. Hendrik van Vianden-I straat 34. 1594 Burgdorffer-Cohen. Vermeerstr. 1430 Buys. 1519 v. Dijen. 120. smederij. Muurhuizi 1262 v. Dijk. Zand 25. 1215 Fijnenberg. Krommestraat 57. 912 Garage van den Hooff. Gr. Kop pel 5b. 729 J. Haars, Chef afd. Financiën, Kon. Sophialaan. 1343 Kooiman. St. Radboudstraat 8. 1508 v. Lee. Regentesselaen 37. 1336 v. Loenen. Teut 24. 1248 Luidinga. Julianaplein 10a. 1323 v. Nie, Kon. Wilhelminastraat 11, 1509 v. Nieuwenhoven. St. Anfridus- straat 57. 1263 Pordon. Vlasakkerweg 60a. 1507 Ramselaar, Gr. St. Jansstraat 6. 1595 de Smalen, Korte Gracht 17. 1592 v. W3geningen en Zn., Liendert- scheweg 7. 1186 v. Zomeren. Sluisstraat 4. voorKANTOORMEUBELEN .n SCRHIJF,MACHINES hebben wij boven onze zaak SPECIALE TOONKAMERS Fa. H. ELZET1AAR LANGE3TR88T 84 TEL. S2i Hebt U een Taxi of au(o noodig De Postdienst. Eerste en tweede Kerstdag als op andere Zondagen. Vrijdag le Kerstdag geen postbestel ling, afhalen van poststukken als op andere Zondagen. 2e Kerstdag één brief- en pakket- post bestelling. 2e Kerstdag één buslichting (bijbus- n) ongeveer 's morgens half zes en Zondag d.a.v. een extra buslichting morgens 6 uur. OOO Marionetten-Theater. Kerstspel. Hoewel we door het bijwonen van vele opvoeringen van het Münchener Marionettentheater van Paul Brann zoo langzamerhand wel inzicht hebben ge kregen van de artistieke mogelijkheden, die met marionettenspel bereikt kunnen worden, treft het ons toch telkens weer. dat Paul Brann er met nimmer falende kunstzinnigheid steeds opnieuw ii. slaagt door het scheppen van een eigen cachet ieder nog niet gezien stuk be langwekkend voor ons te maken. Zoo ook weer in het Kerstspel, waar mede hij thans ons land afreist en het welk Zaterdagavond ook te Amersfoort in Amicitia werd opgevoerd. Over de geheele voorstelling lag van het begin het einde een sfeer van aandoenlijke, ieve vroomheid, die zelfs in de humo ristisch getinte deelen bestendigd bleef. In zoo zagen we met ontroering de erschillende tafreelen van het schoone Kerstverhaal aan onze oogen voorbij trekken. Als steeds waren de decors stem mingsvol. de kleuren van costuums en entourage in zeldzaam schoone harmo de belichting verfijnd suggestief, vijl de begeleidende muziek zich op istieke wijze aansloot aan de hande ling. jammer, dat de wijze, waarop deze muziek werd uitgevoerd, on? niet steeds kon bevredigen. De zang was niet steeds zuiver. Vooral de tenor deto neerde nog ?J eens. Bovendien zong hij met een overmaat van gevoel, waar door het geheel te zoetelijk werd. Doch als geheel hebben we weer ge noten. Paul Brann heeft ook thans weer zijne reputatie van uitnemend kunste- hoog gehouden. Kerst-verrassing Een doosje van onze bekende HEERLIJKE GEROOKTE PALING. Speciale verpakking, verzending door hel geheele land. IJMUIDER VISCHHANDEL H. Glastra Co. N.V. UTRECHTSCHESTRAAT 40 - TEL. 92! Nieuwe boeken in de Katholieke Sinclair Lewis: „Arrowsmith". Henri Pourrat: ..A la belle bergère". Le pavilion des amourettes". „Gas- pard des Montagnes" en „La tour du Henri Bordeaux: „Murder-party". Louis Artus: „Au soit de Port- Royal". Ernest Pérochon: „Marie-Rose Mé- Elisabeth de Roos: „Fransche film- L. de Jonge: „De orde der Jezuieten". J. H. Jonckers Nieboer: „Onteige- Mgr. Bougaud: „Het leven van de H. Monica". Ursula Schuver: „Kind en koning". M. Grace Ashton: „Geboeide vrij heid". A. Viruly: „In de schroefwind". J. Fuhlberg Horst; „Auto. schip en vliegtuig". A. H. G. Fokker en Bruce Gould: De vliegende Hollander". L. Verwilst: „Rond Kerstmis". J. J. Visser en P. P. Paul: „Veilig verkeer". J. Aarts: „Schoolrecht, schoolstrijd en schoolwet in Nederland". H. L. de Beaufort: „Auteursrecht". Maatschappelijke encyclopedie. Nicolaus Lohuis: „Antonius". A. Roelants: „Het boek Ezechiel". Mich. Buchberger: „Lexicon für Theologie und Kirche". J. v. d. Vondel: „De werken v. Von del". dl. V. Wij vragen nog speciaal uw aan dacht voor 't (zoo juist aangeschafte) /e tijdschrift „Technische Gids" R.K. Kerk en Pastorie, semenarie en school, ziekenhuis en gesticht. Tijd schrift ter voorlichting op technisch en economisch gebied. De Katholieke Openbare Leeszaal en Bibliotheek aan de Nicuwstraat is da gelijks kosteloos toegankelijk voor alle personen boven 18 jaar. boeken en tijdschriften op elk gebied jor ieder ter lezing. Gearresteerd werd een 24-jarig per aoon uit Utrecht, die er van verdacht wordt verscheidene rijwielen te dezer stede te hebben ontvreemd, broer medeplichtig zou zijn geweest. Enkele rijwielen zijn aangetroffen de Bank van Leening te Utrecht. In het Volksgebouw is een arbeiders avondschool opgericht. Er zijn land reeds een achttal van deze arbei dersavondscholen opgericht. Er zal les worden gegeven in Ned. taal, Economie. Staatsinrichting, en Boekhouding. De lessen worden gegeven in het Volksgebouw. INGEZONDEN. R.K. Boekenstalletje in de kerk O. L. Vr. Hemelvaart te Amersfoort. Het H. Kerstfeest is in zicht. Men houde 't mij daarom ten goede, dat ik langs dezen weg 't nog eens waag. bij zonder de aandacht te vestigen op de aanschaffing van het Zondagsmissaal tje „Bron van Christelijken geest Ge makkelijker. goedkooper .of meer aan bevolen kerkboekje bestaat er niet. Zonder zoeken kan de Priester aan het Altaar woordelijk gevolgd worden. De kostprijs, minstens 2 cent, kan niemand afschrikken. De Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland voorzagen het boekje van hunne aanbevelingen. Er bestaan dus alle redenen te trachten, dit missaaltje algemeen ingevoerd te krijgen. Eerlijk gezegd ging dit. d.w.z. de proef tot invoering, in de laatste weken schitterend dank zij de hulp, die ik mocht ondervinden en waarvoor igmaals vriendelijk dank zeg. Jam evenwel was die hulp tijdelijk en zal zij dezer dagen eindigen. De ..boekjes" blijven evenwel ver krijgbaar aan de uitgangen der kerk. Hoe meer de Parochianen er mij af helpen, hoe liever. Ieder overblijvend boekje toch beteekent schade voo k*4- die niets lijden kan Nogmaals herhaal ik een reeds n malen gedaan verzoek, doch tot heden vruchteloos: „Welke Parochiaan wil des Zondags, vóór 't begin eener H. Mis. hoogstens een kwartiertje behulp zaam zijn hij de aanbieding van meer genoemd boekje?" Gods beste zegen zij zijn loon! Ik zie naar medehelpers uit. Aanmelding: Beekensteinschelaan 31 alhier. W. Mijnhardt's Laxeertabletten 'Cgelon zonder Kramp of F||n. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Droglster. Uit den Omtrek Achterveld In de ledenvergadering der Zuivel fabriek werd een ernstig woord gespro- iver de huidige crisis, mede in ver band met de zuivel. Mededeeling wordt gedaan van de gevoerde actie door den bond van Zuivelbereiding, tegen de moordende concurrentie van het buiten- Als bestuursleden werden gekozen D. Boersma en B. Schreuder. Als lid der Contröle-Commissie. S. Tijmense. Het ledental van melkleveranciers was dit jaar constant gebleven. De Voorzitter kon mededcelen. dat. niettegenstaande de lage prijzen der zuivelproducten, de financieele toestand der fabriek gezond is te noemen. Bij de mdvraag werd gevraagd, of de ve gadering niet begonnen kon worden m gebed en gesloten met dankzegging. Barneveld Een 18-jarige boerenzoon heeft zijn makker bij een ruzie met een c hoofd gestoken, ten gevolge slachtoffer is overleden. De dader is aangehouden. Hoogland Evenals vorige jaren zal de R. K. Tooneelvereeniging met de aanslaande Kerstdagen wederom een tooneeluit- voering geven in het gebouw „Con cordia". Voor verdere bijzonderheden ver-| wijzen wij naar de advertentie voor komende in dit blad. Aan de Slagersvakschool te Utrecht na gehouden examen, het diploma a. uitgereikt aan onzen plaatsgenoot J. G. Renkers. Hoevelaken Een auto. komende uit Apeldoorn, is in den bocht bij Pepersgoed in de sloot gereden. De wagen kwam op den kop H U'dagtiulodw.MrtMrncdrar* U» 9«n«jmiddeJ H Nj damutaomtoun! PT") H| KttAfdUtN&tKXH VtX AftXKHofWZEBT. aan, terwijl de bestuurder ontvel lingen opliep. Leusden Geboren: .Hugo. z. v. Aiij enugo van der Knoop en Trijntje Mante. Geer- truida, d. v. Pieter Veenendaal en Ja- coha Hendrika Esser. Ondertrouwd: Stephanus van den Berg en Anna CatharinaPetronella Baltussen. Getrouwd: Marinus van Lambalgen Aaltje Reemst. Nljkerk Op de markt aangev. 99.500 eieren 55,75: jonge hennen 3—4,75; 2 schrammen f914; 17 biggen ƒ3—7; 113 runderen: melkkoeien 200—230. vette koeien 200—250: 20 kalveren: mestkalveren 15—24. slachtkalveren 5-9, Op den Amersfoortschen straatweg, nabij Siichtenhorst had een auto-on geluk plaats. Vier jongemannen, wo- in Zwartebroek keerden per auto 'aart. Nabij den overweg werd sterk geremd, daar zij meenden, dat de hoornen gesloten waren, de auto is hier bij geslipt, en tegen een boom gebotst, waardoor de wagen ernstig beschadigd werd. Twee der inzittenden werden ge wond. itoutenburg Gevonden een regenjas, en een knip mes. Aangeloopen een bruine hond (herder). Inlichtingen bij de politie. Geboren: Wiliemijntje. d. v. Dirk van Doornik en Evertje Rozendaal. Utrecht i een langdurige ziekte overleed in den ouderdom van 61 jaar in het Diaco- nessenhuis te Utrecht Mr. S. Triezen- berg. president van de Utrechtsche Rechtbank. uitpakken over den Raad: hij moest per-'- soon lijk den Raad vergiffenis vragen en :n pond geld boete betalen. Ten tijde der jaarmarkt omstreeks 16 Augustus waren een viertal waarschijn lijk Jongelui aan de rol geweest en hadden 's nachts met een wagen der burgeren huisdeur open geloopen en schandaal gemaakt. Maar dat bleef zoo Zij moesten in hun hemd en broek de Zevenhuysen komen en dan op het Hof in het gemeentehuis vergiffenis gaan vragen en ieder een pond groot boete betalen. Op 23 Sept. 1464 overkwam Huy- an Henricsone hetzelfde. Hij had ook op den Raad gescholden en moest vijf pond gelds aan de stad brengen. Het is goed. dat die straffen in onzen tijd niet meer bestaan, de stads schatkist zou te klein blijken, om al de boeten op te Wie te veel schuld maakte werd voor 8 of 14 dagen de stad uitgedreven en mocht niet terug komen vóór hij zijne schuldeischers voldaan had. wat ge beurde altijd als men bij den schulde naar goederen vond. waarmede men de schuld kon delgen. Men verbood ver der aan de burgers op de marktdagen lange messen te dragen: wie er toch droeg kreeg boete en moest zijn messen Voor goede zorg voor de weezen. pleit, dat de voogden van een weeskind de schepenen moesten verschijnen op gewezen werden, dat het hun plicht was het kind ter schole te zenden. Men had voor Amersfoort eene school weerde zooveel mogelijk nieuwe par ticuliere schooltjes, waar oude tam boers. verloopen soldaten en geheel onberechtigden les wilden geven. Kerknieuws f Pastoor Brandts. Voorzien van de H. Sacramenten der Stervenden overleed te Latterop in Twente, de zeereerw. heer J. W. Brandts, sinds 1914 pastoor aldaar, •f Pastoor Brom. Gesterkt door de H. Sacramenten der Stervenden is op 51-jarigen leeftijd overleden de Zeereerw. Heer Cornells Brom, pastoor der Parochie De Steeg bi] Dieren. Oud Amersfoort door A. F. van Beurden. In de protocolboeken van het archief vindt men ook allerlei gegevens o' oude gebruiken, de bedevaart O. L. Vrouw van Amersfoort. Men noemde den omgang of de processie, die alsdan gehouden werd. O. L. Vr. om- dracht. De magistraat nam bijzondere maatregelen om den regelmatigen gang n zaken tc bevorderen. Iedereen die bedevaart kwam. had een vrijgeleide, kon dus vrij in de stad verkeeren zonder gehinderd te worden of lastig gevallen vroegere vergrijpen, om schuld of dergelijke dingen. Alleen warei gezonderd welke tot vijanden der stad verklaard waren, vijanden van den bis schop of om zware feiten buiten de stad gebannen. Hij die gedurende den tijd der bedevaart een ander bloedig ver wondde. werd daarvoor strafrechtelijk ervolgd. Wie anderen mishandelde, •erbeurde 1000 steenen voor den bouw der stadsmuren, of men sloeg hem zijn i door de hand. Het vrijgeleide duurde van het begin der bedevaart dagen tot den heiligen Pink sterdag. Alles werd gepoetst en de bur gers moesten Zaterdags en Zondags gewapend in 't harnas gaan. De zeden en gewoonten der stede lingen. waren als poorters ook nog niet beschaafd. Men trok al spoedig het mes, ging zich tc buiten en er vielen veel moorden voor. zooals uit de uitge deelde straffen in de registers vermeld, duidelijk blijkt. In 1463 werd op den tweeden dag c St. Agatha op 7 Februari Wouter Buijs. op 9 April werden Gijsbert Mor- rensone. en Philip Gijsbertszone van Dashorst. 20 Juli werd Albert Dirksz van Hamelberg vermoord. Adriaan die Besemak versloeg Heinrich Louwerens- zone. Hij werd daarvoor gedurende honderd jaar en één dag uit de stad ge bannen. Ook Jan Aertszone dc mole naar kreeg dezelfde straf. Hij had zijn collega Antoon doodgestoken. Ook vol trok men dit jaar twee doodvonnissen: Gelisz Lambertsone werd opgehangen wegens diefstal en twee moorden. Jan Godertssone wegens diefstal en andere wandaden. Eer. Kerkendief. die in O. L. Vrou wenkerk veel kleinodiën gestolen had. werd ook ter dood verwezen. Vooral diefstal van zaken, die aan de openbare hoede waren toevertrouwd, ontzag men niet. Ook leert men uit de archieven hoe eigenaardig men sommige overtre dingen strafte. Peil Rijckssone had de wacht overhoop gezet en daar Volmaaktheid. Het is goed en zelfs noodzakelijk naar het volmaakte te streven. Maar zoodra de mensch het volmaakte gaat eischen. de kleine dingen des dagc- lijkschen levens, wordt deze drang een kwelling, die niets dan ontevredenheid teleurstelling kan baren. En wel om dat het volmaakte nu eenmaal niet van deze aarde is. Uit niemands handen ait feilloos werk: niemand heeft het ht te verwachten, dat anderen hen» zonder fouten zullen dienen, de hun opgedragen taak feilloos zullen ver vullen. hem of haar het werk. dat hem moeten verrichten, feil loos zullen afleveren en ter hand stellen. Als dit maar beter beseft werd. zou heel wat minder in de wereld ge mopperd worden en zou er heel wat levensvreugde zijn. Niet dat men genoegen behoeft te nemen met half werk; dat zou dwaas en onredelijk zijn om te eischen. Het is helaas juist een specifiek Nederlandsche kwaal, om den lieden half werk en minderwaardige de handen te willen stoppen. Tegen dergelijke practijken kan men ':h niet sterk genoeg verzetten. Maar :t is dwaas de volle honderd procent in alles te willen eischen. Geen kamer is zoo schoon te maken, er is altijd nog wel ergens een stofje te ontdekken. Geen naaister levert een japon af. of er is altijd vooral na :en paar dagen ernstige studie voor den spiegel en critiek der vriendinnen at op aan te merken. Vergeefsche pogingen, om de tckor- n in de volmaaktheid tc herstellen, be derven dc stemming nog verder. De jacht op de volmaaktheid, ook anneer het slechts onbeteekenendc kleinigheden betreft, heeft altijd de ja gers en jaagsters. en veelal geheele huishoudens daarenboven, ongelukkig gemaakt. jaag. haak en honger naar de vol maaktheid in alle groote en belangrijke zaken en aangelegenheden. Ontzie U niets om daar de volmaaktheid zoo dicht mogelijk te benaderen. Maar in alles wat secundair en ondergeschikt is. zoek daarin de volmaaktheid niet. Dan zult ge gelukkig en rustig leven, geen last zijn voor uzelf en voor de anderen, geen last van uw zenuwen krijgen en blij genieten van wat deze aarde biedt. Het betere is de eeuwige vijand van het goede, het volmaakte van het betere. Men begeere het volmaakte dus slechts daar waar het waarlijk wijs is het te begeeren.

De Eembode | 1931 | | pagina 5