De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken KANTOORBOEKEN N.V. Middenstands-Bank Bel dan op No. 42 Abonnementen kunnen elke week ingaandoch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Pr\js per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10 Advertentiën 26 cent per regel. Bülgke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver- teeren. Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zjjn bezorgd. Kantoor en Drakkerl] Langegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 514 Vijf en veertigste Jaargang Verschijnt alken Dinsdag- en Vrijdagmiddag Post-giro no. 44234 Dinsdag 2 Febr. 1932 - No. 86 Vaderlandsliefde tegenover partijzucht. Vaderlandsliefde staat niet gelijk met haat van andere landen, maar moet met eene broederlijke ge negenheid voor en eene broederlijke behandeling van andere landen samen gaan. De Katholieke Pers. In de St. Jansklokken, het officieele orgaan van het Bisdom'sBosch, wordt de groote waarde van de Katholieke Pers voor de Katholieke zaak ais volgt beknopt samengevat: „De geheele Katholieke zaak zou onnoemlijk veel schade lijden, indien de Katholieke Pers niet de achtingen het gezag genoot, welke zij verdient, en wanneer ze de haar eigen werk zaamheden niet kon voortzetten en uitbreiden. „Zonder haar onafgebroken werk van voorlichting aan het volk zouden ongeloof en verdwazing weinig moeite hebben hun doel te bereiken, n.l. alle geloof uit de harten der menschen te rukken. .Onze Katholieke Couranten zijnde spreekgestoelten van waaruit onafge broken gestreden wordt om het geloof te verdedigen tegen de machten der duisternis en om alle aanvallen van goddeloosheid af te slaan." Feitelijk behoeft daaraan niets te worden toegevoegd. Of 't zou moeten zijn een dringend verzoek om dit eens aandachtig te overwegen. Een verzoek ook tot de velen in eigen kamp, die hun Pers met min achting behandelen en haar vaak op grievende wijze negeeren. Ben en ander over tfeld beheeren. i. Sparen. Door oordeelkundige belegging en regelmatige besparing alleen groeit in den regel een matig geldbezit aan tot een fortuin van beteekenis. Niet dus, zooals vaak gedacht wordt, door speculatie, door speculatie althans in den ongunsiigen zin des woords winstbejag, gebaseerd op vage, meeren- deels louter subjectieve vooruitzichten, met groote risico's. En minder nog door spel. waarbij enkel van het blinde toeval de winst wordt verwacht, terwijl nog meer dan bij speculatie alle over leg, studie, voorzichtigheid, gematigheid geduld zijn uitgesloten. Evenals de vrucht van den boom slechts langzaam, begunstigd door zonnelicht en warmte, tot rijpheid komt, zoo komt de vrucht van noesten arbeid, door overleg en spaarzaamheid, lang zaam tot volle ontwikkeling. Spaarzaamheid, geduld, overleg, dat zijn de groote factoren, welke welvaart brengen, den mcnsch een zelfstandig, onafhankelijk bestaan bezorgen, hem in staat stellen ten allen tijde aan zijne verplichtingen van rechtvaardigheid, billijkheid en liefdadigheid te voldoen, 't Zijn de menschen van spaarzaamheid en overleg, die in den regel ook zich het meest nauwgezet van deze ver plichtingen kwijten. Spaarzaamheid, geduld, overleg, dit zijn drie dingen, die bij eene goede geldbelegging eene gewichtige rol ver vullen. Spaarzaamheid, wijl zonder deze niets te beleggen valt, geduld, om de gunstige gelegenheid af te wachten, overleg om de beste gelegenheid te kiezen. De dreigbrieven aan de Ned. Spoorwegen. De Ned. Spoorwegen zijn in de laat ste dagen door onverlaten in hunne veiligheid bedreigd. Men heeft aansla gen van min of meer ernstigen aard, die gelukkig geen gevolg gehad heb ben, zien gebeuren. Dat heeft de autoriteiten tot oplet tendheid en scherper toezicht gebracht. Want het publiek is daardoor eenigs- zins ongerust geworden. Het is al erg genoeg, dat de onbewaaktejoverwegen zooveel slachtoffers maken; men ge raakt in spanning, als men denken moet, dat de lijnen ook nog onveilig gemaakt worden. Maar de N. S. hee.t het er niet bij laten zitten en een uitgebreiden be- •wakingsdienst georganiseerd. De tijden zijn echter troebel en dus is verdub belde zorg en oplettendheid zeker noodig. JOH. DE HEER VARKENSMARKT TEL, 1309 AMERSFOORT Piano's - Orgels - Radio Bij dergelijke gebeurtenissen, die de algemeene aandacht trekken, staan er altijd nog menschen op, die op sen satie belust, door anonieme geschriften aan de autoriteiten, de spanning nog willen vergrooten. Dat is laf, maar 't heeft altijd bestaan en men kan zich slecht daar tegen wapenen. Zoo hebben de bestuurders der Ned. Spw. al in October 1931 een anonieme bedreiging ontvangen, geteekend Ma- tuschka II en nu weer de vorige week op 22 Januari 1932 een brandbrief of afpersings-brief met een gefingeerde onderteekening. Beide brieven heeft men in de pers openbaar gemaakt en daardoor de beide onwaardige schrift stukken eene beteekenis doen krijgen, die ze naar onze meening niet waard zijn. Wanneer men daardoor bereiken wil dat men er de schrijvers door ach terhaalt, zal men wel bedrogen uit komendaar zijn de volgende redenen De eerste brief Matuschka li is in nagemaakt blokschrift geschreven door iemand wiens gewoon schrift dat niet is; hij schrijft doorgaans gewoon schuinschrift, te zien uit de laatste regels „sneltrein Parijs-Amsterdam gaat er uit". Hij blijft daarom niet staand, rechlop drukschrift schrijven, maar valt terug tot den gewonen standhoek van vrij sieil schuinschrift, men zie „Oct. 31". Dat hij geen staand drukschrift gewoonlijk schrijft, ziet men ook uit de verschuilende g's. Al die verschillende A's, verschillend gevormd, bewijzen het verdraaien van het schrift, ook de rare M van Matuschka. Toch bewijst alles samengenomen, dat hij de pen wel meester is. De in houd der bedreiging, dat men, omdat men het Christenbeginsel vertrapt, men ook gestraft zal worden, is onzinnig en dwaas en precies het omgekeerde, waarover een aanslagenfabrikant zou klagen. De brief is een vreemd product van den een of andere op sensatie belusten dwaas, die onrust wil stichten. De tweede brief van 22 Jan. 1932 stamt uit een ander milieu als de eerste van 26 Oct. 1931. De tweede is met niet veranderd schrift geschreven. De schrijver heeft de hand van iemand die in de jeugd wel schrijven geleerd heeft, maar het niet verder gebracht heeft dan die van gewone burger- ofarbei- dcrsmenschen, die wel wat anders te doen hebben dan schrijven. Door af en toe verplicht te zijn te schrijven, heeft het schrift toch hier en daar zijn eigenaardigheden gekregen. Het schrift stoort zich niet aan de grondlijn, klimt en daalt, de onderlinge spaties zijn ongelijk, de hoofdletters hebben eigenaardige vormenhet schrift heeft een nog al steilen standhoek die op 65° aanloopt. De letters houden door den dansen der letters weinig vaste richting. Er zijn Nederlandsche taalfouten in „brobeeren", „Morgen", „Haarlemweg". De brief komt van een schrijver kan ook zijn schrijfster die excentrieke dingen nagaat en daar om beveelt „(5000 te deponeeren aan den kant in het gras". De plaats is zeer slecht gekozen. Het geheel doet denken aan iemand die het lezend publiek nu achter de gordijntjes zit te bespotten om zijn misplaatste grap. De beide brieven had men beter >or zich kunnen houden en inmiddels de waakzaamheid en het toezicht te verdubbelen, dan stoorde zich het pu bliek en de pers althans niet aan een eenvoudig plankje, dat buiten de sporen lag en nu al gesignaleerd werd. Het vertrouwen van het publiek zou er niets door verloren hebben. A. F. VAN BEURDEN. IN ALLE LINIATUREN „NATIONAL" LOSBLADIGE BOEKEN Allesnvarkoop voo Amersfoort KANTOORBOEKHANDEL «F.A.TULPBS Ungutr. 68 to. Krommastr. TEL. 326 De financieele toestand der gemeente Amersfoort. Mr. L. Stadig, leider der Anti-Rev. Raadsfractie besprak dezer dagen in de Anti-Rev. Kiesvereeniging de finan- tieele toestand van Amersfoort. Vergeleken bij andere gemeenten van ongeveer gelijke grootte, staat Amersfoort er volgens mr. Stadig niet ongunstig voor; de finantieele toestand is geenszins verontrustend. Amersfoort bevindt zich wel in een bijzondere positie; het aantal werk- loozen is, vergeleken bij andere ge meenten, niet hoog. De bedrijven zijn winstgevend. Mocht de depressie in de economische om standigheden nog dieper gaan, dan heelt de gemeente nog de beschikking over bijzondere reserves, die tamelijk groot zijn- De vraag: „leeft Amersfoort boven zijn stand?" moet ontkennend beant woord worden. Het feit toch, dat de gemeente de laatste jaren zeer uitgebreid is, vergt nieuwe en bijzondere uitgaven. Om de verbinding tot stand te brengen tus- schen de buitenwijken moest b.v. een autobusdienst in het leven geroepen worden, die zich niet kan bedruipen. De schoolbouw eischt ook veel geld. Al is op 't oogenblik schoolruimte over, dit is slechts een kwestie van korten tijd, de scholen zullen spoedig geheel bezet zijn. Ook zit Amersfoort thans voor uit gaven voor zaken, die het voorgeslacht wel wat al te veel verwaarloosd heeft, zooals b.v. rioleering, die, zooals ze thans is, niet bestendigd kan worden. De kosten hiervoor zullen echter op gebracht moeten worden door de huis eigenaren. Vergelijkt men de cijfers van de uitgaven van 1921 en thans en neemt daarbij in aanmerking de uitbreiding der gemeente, dan kunnen deze de toets wel doorstaan en zijn deze rela tief niet gestegen. Bovendien zijn de tarieven van gas en water hier laag. Amersfoort leeft niet boven zijn stand. Toch moet gestreefd worden naar een zuinig beheer, maar redelijk; tenslotte kan en mag maar niet op alles be zuinigd worden; zooiels wreekt zich later. De financiën worden hier goed beheerd en met gerustheid kan Amers foort de toekomst, buitengewone depressie uitgesloten, tegemoet zien. Aldus mr. Stadig. om op een zeer bewogen tijdstip all wij nu beleven de kasgeldleeningen kost wat kost om te zetten in vaste leeningen, vergt van de gemeenten handen met geld en leggen haar onder den druk van de geldmacht. Ze worden daartoe gedwongen. pij leeningen met korten looptijd mt-ilen alle emisslekosten, alle zegels, alla'kosten aan provisie en eventueel disagio worden verdeeld over de korte looptijd, zoodat men wel kan zeggen, dat de werkelijke rentelasten een hoog percentage zullen benaderen. Dal is een verlies, dat met geen salaris- meest Na dit resumé nog eenige algemeene opmerkingen onzerzijds. Bizondere omstandigheden maken het verzorgen van de financieele positie der gemeente tegenwoordig wel eens moeilijk. De gemeenten betalen over het algemeen meer aan renten van geld- leeningen dan aan salarissen. Maar de regeering in Den Haag en haar geleerde referendarissen doen niet de geringste moeite om dien last te ver lichten en op die uitgaven te besnoeien. Integendeel zou men veeleer meenen, dat het er juist om te doen is, geweest die lasten te verhoogen. Er is wantrouwen gezaaid tegen het beleid der gemeenten over de geheele linie en haar werden de middelen onthouden om haar taak te vervullen. Ten gevolge van de oppermachtige ongecontroleerde bankpolitiek, al ol niet gesteund door de regeering, is het voordeel, dat eventueel voor een ge- meentebegrooting ware te verkrijgen uit velerlei bezuiniging, al lang en dubbel en dwars verloren gegaan. Het is n.l. opgeofferd aan de verhooging der rente voor kasgeldleeningen. En dat niet alleen, maar ook de drang orNng Is in te halen. &i dat, terwijl de gemeente de ollde belegging en terwijl er geld i «vervloed Is, dat geen emplooi kat virttfen geeft. V Gas of Electriciteit. foor het Prov. Elcctriciteitsbedrijf wofdt hevig geijverd voor het benutten eleclriclteit voor verwarming. |am- is, dat de voorstelling der voor- len van electriciteit niet klopt met werkelijkheid. Menigeen heeft zich lat^n bepraten en toestellen aangeschaft J'( economisch beschouwd, niet ge it moesten worden, e firma Van der Meijden publiceert aanleiding van deze kwestie een sci ijven, waarin deskundig wordt uit- ■ezet hoe de prijsverhouding is. s voorlichting voor onze lezers n we het hier volgen: i den laatsten tijd wordt er door veachillende electriciteits-bedrijven grdote propaganda gemaakt voor het en met behulp van electriciteit. ooals bekend, levert de door ons egenwoordigde fabriek zoowel elec- tri: che- als gastoestellen. Doch deze fal iek gaat met overleg te werk en zij propageert de electrische kooktoestel- len alleen in die landen, waar het electriciteitstarief zeer laag is, b.v. Zwit serland en Noorwegen, waar men in het water een goedkoope krachtbron heeft. ons land echter zijn de verhou dingen anders en moeten wij de zaak van een neutraal standpunt uit bekij ken. Dan moeten wij toegeven, dat electriciteit evenals gas zeer gemakke lijk is, zindelijk en goed regelbaar. In dezen tijd nu is men allerwege gedwongen, door den economischen toestand te gaan bezuinigen. Het is interessant op een paar nadere bizon- detheden te wijzen. Wellicht worden uw lezers(essen) dan een oogenblik tot nacjfnken gestemd over de finan cieele zijde van dit vraagstuk, want le. electrisch koken is duur. De duurste gasprijs in Amersfoort is 9 ct. Het is gebleken, dat 1 M3. gas meer warmte geeft dan 3 K.W.U. electrici teit, dus eerst bij een electriciteitsprijs lager dan 3 cent, heeft men kans even goedkoop uit te zijn. 2e. Als een electrisch fornuis is aan geschaft, is het noodzakelijk nieuwe pannen daarbij te koopen. Dit moeten pannen zijn, mei een absoluut vlakken bodem, welke 6 tot 8 m.M. dik is. Dan moet men er angstvallig op letten, dat men bij het gebruik van een kook plaat, een pan neemt, welke een bo demoppervlak heeft gelijk aan dat van de kookplaat. 3e. Behalve dat men op de juiste verhouding tusschen pan en kookplaat moet letten, is het om economisch te koken noodzakelijk, dat men de stroom reeds afsluit voordat de spijzen koken, Dit is niet zoo eenvoudig: sluit men de stroom te vroeg af, dan komen de spijzen niet aan den kook, sluit men de stroom le Iaat af, dan heeft men meer warmte toegevoegd dan noodig is, hetgeen gelijk staat met verlies aan geld. 4e. De electrische huisleiding moet dikwijls „verzwaard" worden. 5e. In het algemeen dient er reke- ing mee gehouden te worden, dat electrisch koken belangrijk meer tijd kost, dan koken op gas. Daartegenover heeft men te beden ken, dat men op gas alles kan koken, bakken en braden op eenvoudige wij ze, doordat de branders prachtig ge regeld kunnen worden; dat de gas toestellen veel goedkooper zijn; dat de pannen als zijnde massa-artikelen veel goedkooper zijn, en dat bij het afsluiten van een vastrechtcontract, al het gas, dat meer verbruikt wordt, slechts 4 cent kost. i&ft A.s. Woensdag 12—4 uur wederom VOLKSVISCHDAQ 4 en 5 mooie gebakken visschen voor 1 kwartje IJMUIDERVISCHHANDEL UTRECHTSCHESTRAAT 40 Het gesprek van den dag. voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lnn OncM no. 4 - Telefoon no. M4 en 697 Deskundige voorlichting bg den aan- en verkoop van Effect»' Verhuring van Ups Safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Inca:>seering. Spaar-deposito's rente 3'/i pet. vooiKANTOORMEUBHLEN SCRHIJFJMACHINES hebben wij boven onze zank SPECIALE TOONKAMERS Fa. H. ELZETWAR LAN6ESTRAAT 84 TEL. 528 K. J. M. V. Zondagavond hield Rector Timp uit Haarlem in het Patronaatsgebouw aan de Elleboogsteeg een rede„Wat is, hoe en wat wil de Kath. Jonge Mld- denstandsvereeniging. De belangstelling was niet groot. In het openingswoord deelde de heer Jansen, voorzitter van de B J. V. mede, dat gepoogd was verbinding te krijgen met de Middenstandsvereenl- ging „De Hanze" doch daar deze ver eeniging in Amersfoort 6 leden telt was dit natuurlijk een groote teleur stelling. Rector Timp gaf de B. J. V. al da delijk een pluimpje, dat zij, met zoc weinig goed voorbeeld der ouderen, toch nog een groot ledental hebben. Het gaat, vooral in dezen tijd, om de leus „vóór of tegen Christus". Waar we jonge arbeiders zien strijden, de meisjes zich organiseeren, daar kun nen de jonge Middenstanders zich niet afzijdig houden. We kunnen Roomsch zijn in de kerk en in huis, maar we moeten het ook zijn op straat, en overal I In alle bisdommen luidt 't „Midden standers, organiseert U." De voorman nen kwamen bijeen en besloten er een Nationale beweging van te maken. Het is zaak goede afdeelingen in alle plaat sen te krijgen. De naam B. J. V. zal, om een uniforme naam te krijgen, veranderd worden in K.J.M.V. Hierna gaf Spr. een kort inzicht in de samen stelling van de organisatie en de ont wikkeling van de Nationale federatie. De Nationale Contact-Commissie met de richtlijnen door die commissie vast gesteld, zijn goedgekeurd door het Episcopaat. De K. J. M. V. is een jeugd-organisatie voor geheel Neder land, dus een vormenden, een trainen- den vereeniging. In Amersfoort moet ook een afd. gesticht worden. Er zijn er al 41 in Nederland. in de Kath. Middenstand voelt men over 't algemeen weinig voor 'ontwik keling, dat moet veranderen. Na nog tal van waardevolle raadgevingen, die getuigden van een buitengewoon hel dere kijk op het Middenstandsleven met zijn fouten en feilen, doch ook met zijn goede zijden, besloot de Eerw. Spr. zijn geestige, soms rake, en zeer duidelijke rede. Na een levendige gedachlenwisseling van de leden onderling werd besloten een afdeeling van de Katholieke Jonge Middenstandsvereeniging te stichten. Hebt U een Taxi of aulo noodig Amersfoort, Tooneel „St. Henricus". Voor een tjokvolle zaal in het Pa tronaatsgebouw Paulus Borstraat gaf de Tooneolvereeniging van de Jonge Werkman Parochie St. Henricus een tweetal blijspelen. Eerst de één-acter „De Nachtwacht r de Maan" daarna het blijspel in urie bedrijven „Gierige Tijs". Het spet van de vroolijke studenten die de nachtwacht van het dorp uit wraakneming een z.g. reisje naar de maan lieten ondernemen had daverende lachsalvo's in de zaal tengevolge. Ook de vermakelijke scenes vart de Qierige Tijs die tenslotte door angst gedreven zijn schuldeischers belaald was vol komen in staat de lachlust op te wek ken. 't Was een vroolijke avond, die Zondag a.s. nog eens herhaald zal worden. Overwegafsluitiag Groote Koppel. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend dat blijkens van de Nederlandsche Spoorwegen ontvangen bericht, bovengenoemde af sluiting met ingang van Maandag 8 Februari a.s. niet meer ter plaatse zal worden bediend, doch op afstand n.m.l. vanaf den post aan de Kleine Koppel, In verband waarmede ingaande dien datum op den overweg Groote Koppel twee electrisch verlichte waarschu wings borden in dienst worden gesteld, welke borden vóór het sluiten der boomen gedraaid worden en alsdan de den overweg naderende de waarschuwing Stop voor den overweg" vertoonen. Ontwikkeling en ontspanning van werkloozen. Op verzoek kunnen werkloozen aan de arbeidsbeurs kaarten ontvangen, waarop door de Openbare- en door de Katholieke leeszalen studie- en lees boeken worden verstrekt. Vrijdag 5 Februari, half 3 zal een bezoek worden gebracht aan de Phoenix Brouwerij. De werking van deze moderne bier brouwerij is voor velen, en voooral voor metaalbewerkers zeer leerzaam. Aanmelden arbeidsbeurs. Door het Amersfoortsch Mannenkoor zal hoogst waarschijnlijk op 17 Febr. in de Eierhal een zanguitvoering aan J- werkloozen worden aangeboden. Woensdagavond 3 Februari om half 8 uur zal in het gebouw van de R. K. Werkliedenvereeniging „St. Jozef" een bijeenkomst toegankelijk voor alle werkloozen, gehouden worden. Het strijkorkest „St. Caecilia" zal jn medewerking verleenen, door het geven van een zestal muzieknummers. Voorts geven de Gebr. Pijpers voor drachten en declamatie. Aan de Industrie- en huishoudschool: Half Februari aanvang van den cursus in koken voor dienstboden. A. Bereiding van den uitgebreiden burgerpot. Schoolgeld f 10 per cursus van 5 maanden, één avond per veek van 7-9.30 uur. I. Bereiding van fijnere gerc-hten. Schoolgeld f 20 per cursus van 5 maan den. Tot deze cursussen kunnen oe- gelaten worden, dames, die o 'ag hare bezigheden hebben. Voor haar bedraagt het schr-'-eld f15 voor cursus A en f30 voor cu- B. Aanm. bij de Directrice op de sr aek- uren: Maandag 2—4 uur. Donderdag |van 6—8 uur.

De Eembode | 1932 | | pagina 1