"V .aVil'ÏH.U* Het beste Adres G. A. Keuneke 09" Hallo Hallo W. J. GERRITSEN 3}- 3- CD. fc«n Zondag wordt in de parochie van den H. Franciscus Xaverius aan het Zand te Amersfoort herdacht het 12'/j-jarig priesterschap van den Weleerw. Heer H. J. J. M. van Straelen. Sinds 1922 is de Weleerw. Heer van Straelen met groote toewijding in deze uitgestrekte parochie werkzaam en door zijn hartelijk meeleven met allen er. alles won hij aller genegenheid. Hij zag zich belast met de leiding der patronaten en wist die jeugd-organisaties, waarvan zooveel wordt verwacht, tot grooten groei en bloei te brengen. In alle afdee- iingen was hij de taccvolle mentor. Ook de manier waarop hij de beoefening der kunst, speciaal de muziek bevorderde, drong respect af. Als stichter en leider der Orchest-vereeniging St. Cecilia werd Kapelaan van Straelen ook buiten onzen kring hoog gewaardeerd. Benoemd tot directeur der Kath. Militaire Vereeniging en tot Majoor-Aal moezenier bij het Leger moest hij het jeugdwerk vaarwel zeggen om op ander terrein te arbeiden. Als geestelijk Adviseur is Kapelaan van Straelen toegevoegd aan den Ned. Kath. Onderofficiersbond St. Martinus, terwijl hij voorts nog adviseur is der Katholieke Diocesane Sportbonden en van onze plaatselijke gymnastiek- vereeniging St. Hubertus. Onze beste wenschen bieden wij ZEerw. nu reeds dankbaar aan. Moog Hij, dien 't heir der Englen sidd'rend dient, van Wien één woord de hemelen kan gronden, steeds meer U zijn uw Koning en uw Vriend, zooals er geen ter wereld wordt gevonden zoo teer in Zijne toegenegenheid, zoo zoet en wijs en sterk in Zijne minne, zoo lieflijk, als geen lieflijkheid verblijdt. Hij neme Uw hart geheel en woon' daarinne Hij sterke 't door Zijn koninklijke kracht, verlichte 't door Zijn Goddelijke Waarheid, verheuge 't door Zijn prinselijke pracht en leide U zoo ter eeuwig blije klaarheid. Kapelaan van Straelen. Zondag na de Hoogmis zal er in de pastorie aan het Zand gelegenheid zijn den Weleerwaarde heer Kapelaan van Straelen, ter gelegenheid van de her denking van zijn 127,-jarig Priester schap, te complimenteeren. De Amersfoortsche Gemeenteleening. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort hebben de inschrijving opengesteld voor een leening van twee millioen gulden, verdeeld in 2000 obli- gatifin van f 1000, rentende 5 pet. tegen den koers van 98'/, pet. en uitlotende pari binnen 10 jaar. De inschrijving is opengesteld op Maandag 15 Februari a.s. van 9 tot 4 uur, ten kantore van Gebr. Teixeira de Mattos en de Nederlandsche Land- bouwbank te Amsterdam en hare bij kantoren; en de firma Staal en Cc. te 's Gravenhage. Ook kan men inschrijven ten kantore van den Amersfoortschen Gemeente- Ontvanger, Bureau Achter Davidshof. De opbrengst van de leening zal worden aangewend voor bijna de helft ten behoeve van woningbouw door ge meente en woningbouwvereenigingen, voor bijna een kwart ten behoeve van het Grondbedrijf en overigens ter con- solidcering van verschillende kapitaals uitgaven in verband met stadsverbe tering en verkeersverbeteringen, scho lenbouw, rioleeringswerken enz. De bevolking der gemeente bedroeg op 31 December 193139704. degedeeld, dat in deze gemeente niet worden geheven: een bouwterreinbe lasting, een baatbelasting, een woon- forensenbelasting, een belasting op openbare aankondigingen, een brand verzekeringbelasting en een zakelijke bedrijfsbelasting (afgeschaft in 1923). De opcenten der gemeente op de hoofdsom der grondbelasting bedragen 80 voor de gebouwde en 20 voor de ongebouwde eigendommen, die op de hoofdsom der personeele belasting loo- pen progressief van 71 tot 151, die op de hoofdsom der vermogensbelasting bedragen 50, terwijl hel getal opcenten op de hoofdsom der gemeente-fonds belasting bedraagt 80. Bij de samen stelling der gemeente-begrooting voor 1942 behoefden geen bijzondere maat regelen getroffen te worden, terwijl bij de behandeling de Raad algemeen van oordeel was, dat de toestand der ge- meente-financiën, gezien in het licht der tijdsomstandigheden, gunstig is. De gemeente-rekeningen over de jaren 1924 tot en met 1930, sloten met een ruim batig saldo, terwijl de dienst 1931 een batig slot van ruim f 100.000 zal opleveren. Sedert eenige jaren is een Fonds voor bijzondere doeleinden ingesteld. Dit fonds bedroeg per 1 Januari 1932 reeds f243.512.92. Ten bate der gemeente-huishouding wordt slechts uit de in hel voor-vorig jaar gemaakte winst der Gasfabriek een bedrag van f55.000 in de begrooting 1932 opgenomen. De overige winsten der bedrijven worden aan de reserves van die bedrijven toegevoegd en ten deele overgeslort in het fonds bijzondere doeleinden. De winsten der productieve bedrij en (Gasfabriek, Waterleiding, Slacht huis) over 1931 zijn nog niet vastge- -j,. .-„.ie schuld van de gemeente .- bedraagt, met inbegrip der thans te I s,e'°> hoewel bekend is, dat de uit sluiten leening, rond f 19.900.000 0f koms,en S"ns<ig zijn. Over 1930 be- wel vijfhonderd gulden per inwoner, droegde winst der Gasfabr. f 107.642.99, De gemeente den Haag heeft een hoor r!er Waterleiding f 11.428 88 en van het ger cijfer. Van deze schuld is echte-1 Slachthuisf340.78bij de Water leiding is f5000 extra afgeschreven en bij het Slachthuis f 13.265.47. Het totaal-bedrag der afschrijvingen over 1930 heeft bedragen bij de Gas fabriek 179.839.84, bij de Waterlei ding f40.136.69 en bij het Slachthuis f39.108.71. Het reservefonds der Gasfabriek be droeg per 1 Januari 1931, zonder toe voeging van een deel der winst over 1930, f 167.543.41, dat der Waterleiding f60.178.73 7j en dat van het Slacht huis f67 694.16. Bovendien bezit het Woningbedrijf der Gemeente een onderhoudsfonds van fl'6.45664, het Grondbedrijf een re servefonds van f59.204.64, een winst- reserve van f269.417.34 en een reserve k4MfVnM*94ê4fmé/ voor wegenaanleg van f281.747 71 ~1 wmsnwiwasfoow f™* alles per 1 Januari 1931, terwijl voorts de Gemeente Amersfoort in het bezit 114.400.000 of wel f362 per aangegaan voor geldelijk productieve doeleinden, dit wil zeggen voor bezit tingen, welke ten minste rente en lossing opbrengen. Voor geldelijk produciieve doeleinden bedraagt de schuld dus f5.500.000 of f138 per in woner. Van de totale schuld loopt der halve 72.4 pet. voor produciieve en slechts 27.6 pel. voor geldelijk niet- productieve doeleinden. Wat den gemeentelijken belastingdruk te Amersfoort betreft, kan worden me- van een Ponds wegens overdracht i het Qemeentelijk clectrlclteltsl drijf, groot f2.001.206.73, waarvan rente, rond f93.500, ten ba»e gemeente-huishouding koi,,,. De oppervlakte van het Qemeentelijk Grondbedrijf bedroeg per 1 januari 1931314.89.99 H.A. en de boekwaar de f3.636.193.467,. De zuivere opbrengst der gemeen telijke inkomsten-belasting heeft bedra gen over de belastingjaren: 1924/25 f 860.700.72 1927/28 -1.012.163.65 1930/31 -1.180.621.41 waarbij kan worden opgemerkt, dat 1926 en 1928 de belastingfactor werd verlaagd. Congregatie der Zusters van St. Jozef. Gisteren vergaderde onder praesidlum van Z. H. Exc. den Aartsbisschop Utrecht in het Moederhuis van Congregatie der Zusters van St. Jozef, aan de Barchman Wuljtierslaan te Amersfoort, het kapittel van genoemde Congregatie. Tot algemeene overste der Congre gatie werd herkozen de Eerw. Moeder Antonia en tot raadszuster de Eerw. Zusters Salesia en Amanda. Verder werden aangewezen als secretares Eerw. Zuster Bernarda en als penn meesteres: de Eerw. Zuster Jusl Burgerlijke Stand. 8 Februari. GeborenAntonia Maria, d. v. J. B. Walraven en C. Mak Dirk, z. v. G. Nieboer en J. Ruiten beek Cornelia Maria Johanna, d. W. A. Kreugel en M. J. Rijnders Wilhelmus Johannes, z. v. H. W. Ram- selaar en A. B. Schueler Maria Ca- lharina, d. v. C. van de Weerd en C. Uding Aart, z. v. G. van 't 5... en E. L. Verstoep Hendrik Edmond, z. v. H. J. Neven en J. H. Jeronimus. I Ovsrleden Jan Koot, oud 72 jaar weduwnaar van A. Bierbaum Fre- derik Hendrik Kolkmeijer, oud 82 j. echtgenoot van F. S. A. Molijn. 9 Februari. Geboren Lambertu9, v. H. R. Smink en H. v. Burgsteden Theodorus Cornells Marius, z. v M. W. J. Lablans en A. E. Krijnen. j OverledenGeertje Teunissen, jaar, weduwe van B. de Vries Johannes Palland, oud 68 jaar, weduw naar van A. Hartogsveld. 10 Februari. GeborenRutgerus Jo hannes, z. v. J. P. Bunnik en W. van de Pol Gerritje, d. v. H. Reems en A. Wijland Andresia, v. J. van Soeren en A. Hoefsloot. ,1 Gehuwd R. K. Brouwer en H. E. de Vroom. OverledenJan van Egdom, oud 76 jaar, ongehuwd Jacomina Huizinga, oud 77 jaar, weduwe van Geert Kolle. 11 Februari. Geboren Bertus, z. van Deutekom en B. Meerwijk. J Ondertrouwd J. F. F. van Dijkhuizen en W. te Kulve H. A. Rommers A. W. ten Hoven C. H. Krieboo W. Meulenbroek T. J. Wijnands en A. Looper J. van Eijken en G. Yzerman A. G. van Andel Henriette Maria Crommelin. De vorst der laatste dagen bezorgde liefhebbers van de ijssport nog onver wacht het genot van schaatsenrijden. De Maat aan den Hooglandschenweg en de Ijsbeer aan den Hoogenweg waren reeds geopend. De baan a Bisschopsweg wordt geopend. Dinsdag 23 Februari vergadert de Gemeenteraad des avonds om 7 uur. Alhier werd de eindles gehouden van den cursus in Tuinarchitectuur. Nadat het woord was gevoerd door C. Smitskamp van Zeist als hoofd van den cursus en door den rijkstuinbouw- consulent, werd Smitskamp als een spontane uiting van dank, een ets van den Vrouwentoren overhandigd. Het diploma werd uitgereikt aan G. Bosman, C. v. d. Brink, G. Brou- :r, B. v. Deuveren, H. M. v. Drife, A. Jansen, J. Knoppers, G. J. Lam- balgen, J. Mijnsen, H. Overeem, H. G. Scheerhoorn, J. Stevenaar., B. v. Veluw A. Wallert. Door het Amersfoort's Mannenkoor de Amersfoortsche Orkestvereni ging wordt op Woensdag 17 des r vonds om 8 uur een concert aan geboden aan de werkloozen en hun verwanten. Op dit concert zullen afwisselend zang en muziek ten gehoore worden gebracht, w.o. werken van Mozart, Andriessen enz. terwijl door koor en orkest samen zal worden gegeven „Ap der schönen biauen Donau" van Joh. Strauss. Het. belooft dus een genot- en kunst volle avond te worden en het Comitë voor ontwikkeling en ontspanning voor Werkloozen, op wier verzoek ciit concert wordt gegeven, rekent er dan ook op, dat vele werkloozen van alle richtingen door hun aanwezigheid blijk zullen geven, dat deze belanglooze medewer king wordt gewaardeerd. Het concert wordt gegeven in de Eierhal, welke van 7.30 uur tot 7.45 uur geopend is voor de werkloozen en hun vrouwen of verloofden Gratis toegangsbewijzen hiervoor aan te vra gen aan de Arbeidsbeurs. Vanaf 7.45 uur tot 8 uur kunnen niet werkloozen voorde nog beschikbare plaatsen aan de Eierhal toegangsbewijzen verkrijgen tegen een entreeprijs van f0.15. In de jaarvergadering der Amers foortsche groentenvelllng werd aange toond dat de toestand in het tuinbouw bedrijf in 1931 slecht was. De daling van het Engelsche Pond is ook van invloed geweest op het omzetcijfer van de velling. Voor de tactvolle wijze waarop de directeur het bedrijf heeft geleld, werd waar deering geuit. Het ledental bleef gelijk terwfjl de omzet aan de veiling een bedrag van f 12.227.05 aan fruit en groenten en f24.601.91 aan bloemen aanwees. De bestuursverkiezing had tot resul taat, dat in de vacature v. d. B.'.nk de heer Verheul werd gekozen, terwijl de aftredende bestuursleden Ham en v. d. Brink werden herkozen. Medegedeeld werd dat er plannen bestaan om een eierveiling op te richten. Hiertoe zal een vergadering worden gehouden. ooo Dinsdagmiddag ontdekte de brug wachter te Naarden, dat een schip in het Naarder Hop de noodvlag had uitgestoken. Deze waarschuwde de politie van Huizen, die zich met de havenboot naar het in gevaar verkee- rende schip begaf. Dit bleek te zijn het motorschip „Samenwerking" van de-gebroeders Los uit Amersfoort,tlat den dienst tusschen Rotterdam en Amersfoort via Amsterdam en de Zui derzee onderhoudt. De machinekamer en het ruim waren vol water geloopen tengevolge van het feit dat het schip wat diep was geladen en er een hevige golfslag stond. De schipper met zijn knecht zaten in den roef, die nog net boven water uitstak. Zij konden bijtijds het zinkende schip verlaten. Behalve door de havenboot werd nog assistentie verleend door het motorschip „Bur gemeester van Amersfoort" dat de „Samenwerking" later aan den grond heeft gezet. In de drukkerij der firma G. v. d. Biezenbos is een staking uitgebroken wegens niet naleven van het collectief arbeidscontract. Leerlingen van de huishoudschool hebben in de pauze van de tooneel- voorstelling in Amicitia gebakjes ten verkoop aangeboden. De opbrengst was voor het plaatselijk Crisis-comité. Men heeft f93 voor het goede doel gekregen. Het R. K. Nationaal Tehuis „Luctor et Emergo" te Nijmegen heeft van Bur gemeester en Wethouders vergunning verkregen, om ook dit jaar in deze gemeente een collecte te houden. Te zijnertijd zullen nadere bijzonder heden omtrent deze collecte in dit blad worden gepubliceerd. Zondagsdienst heeren Doktoren: H. J. Kolk, Berkenweg 15, Tel. 57 A. C. Nicolai, L. Bergstr. 41, Tel. 633. J. Plomp, Regentessel. 15, Tel. 1359. Apotheek: Ten Brink en Vermolen, Varkensmarkt 19a, Tel. 160. voor Damnstasschon Koffers eo alle soor ten fijne Leder waren LANGESTRAAT I05-AMER8F00RT Huizen Hollend, Wevera«lnjel 28, Amersfoort Malaise tijd artikel Klompen PrUeverlBging bi) den deg. Levering uit een voorraad van 1200 paar MANSKLOMPEN90 cent VROUWENKLOMPEN 70 cent JONOENSKLOMPEN 50 cent KINDERKLOMPEN 40 cent REUZENSTERK Aanbevelend, WEVERSSINGEL 28 Ji AMERSFOORT Ruwe huid met diepe voren? Winterhanden, winterooren? Wintervoeten, winterteenen? Stukke armen, stukke beenen? Weer in orde na gebruik Van Purol. Purol is pulkt Uit den Omtrek Leusden Den 7 Februari j.l. was het 25 jaar geleden, dat de heer J. Boeschoten als secretaris en ontvanger der gemeente Leusden werd beëedigd. Toen de jubilaris zich Maandagmor gen naar de secretarie begaf, werd hij daar verwelkomd door de Raden der gemeenten Leusden en Stcutenburg, in welke laatste gemeente de heer Boe- schoten reeds eenigen tijd tevoren zijn 25-jarigen ambtstijd bereikt had. De Voorzitter, Dr. J. K. H. de Beau fort, wenschte den jubilaris met zijne echtgenoote hartelijk geluk met dezen dag en schetste hem als een plichts getrouw ambtenaar, die steeds zijn werk voor liet gaan en altijd op zijn post was. Namens de gemeenteraden werd den jubilaris een fraaie leeren feauteuil aangeboden. Wethouder van den Hengel van de gemeente Stoutenburg, dankte den jubi laris voor de prettige wijze waarop deze steeds het publiek op de secre tarie ontvangt en behandelt en altijd bereid is de gemeentenaren van dienst zijn. Door het personeel ter secretarie de gemeente-veldwachters werd hem een fraai bloemstuk aangeboden. De jubilaris dankte de aanwezigen voor deze spontane hulde, die hem otaal verrast had en hoopte nog vele aren de gemeente te mogen dienen. )aarna werd op den jubilaris een fees- tel ijken dronk uitgebracht. Toen B., als bestuurder van een auto, naar links wilde uitwijken, werd hij in de flank aangereden, zoodat de auto tegen een boom werd aangedrukt en dientengevolge ernstig werd bescha digd. ■e bestuurder van de auto, die de aanrijding veroorzaakte, is doorgereden en onbekend gebleven. Voor de Rechtbank te Utrecht ston den terecht de twee Italianen met name de 45-jarige mijnwerker A. R. en de 34-jarige F. C., die op den 9en Jan. j.l. te Soest een bankoverval pleegden, doch dank zij het optreden van den directeur, daarin werden belemmerd. Tegen beide verdachten werd een jaar en zes maanden gevangenisstraf geëischt. ■flJUa Zijden Dameskousen met puntblel Correspondentie. H. Kr. te Amersfoort. Uw ingezon den stuk zullen wij gaarne in het Dins dagnummer van ons blad opnemen. Redactie. Kerknieuws Burgerlijke stand. GeborenAiida Geertruida Maria en Susanna, dochters v Veer en A. G. d. Linden. G 'd: R. Los en Mastenbroek. In den Veldweg zal waterleiding worden aangelegd. Aartsbisdom Utrecht. De Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot Rector te De Lage Vuursche Pastoor H. S. Mölder te Soestdijk tot Pastoor te Soestdijk: Kapelaan A. G. Smit der St. Gertrudis-parochie te Utrecht. Benoemd tot lid van het Missie comité in het Aartsbisdom Utrecht Pastoor H. E. Elbersen, te Het Goy bij Houten. Bisdom Roermond. H. de Paus heeft benoemd tot bisschop-coadjutor van het Bisdom Roermond dr. J. H. G. Lemmens, pro fessor aan het Groot-Seminarie te Roermond. Mgr. dr. Lemmens werd geboren te Schinnen en is 48 jaren oud. Hij stu deerde theologie in Leuven en vertrok daarna naar Rome, waar hij in 1913 doctoreerde in het kerkelijk en ro- meinsche Recht. Na vier jaren als kapelaan te Maas tricht werkzaam te zijn geweest, werd dr. Lemmes benoemd tot professor in de moraal-theologie aan het Semi narie te Roermond. Mgr. Dr. Lemmens stamt uit een gezin, dat vier religieuzen voortbracht. Een broer van Dr. Lemmens is leeraar aan het College te Sittard, een zuster is overste van „Heliomare" te Wijk aan Zee en een tweede zuster is reli gieuze in de Indische Missie. Gemengde Berichten De strooper, die te Hemrik op een jachtopziener schoot, is door de politie aangehouden, hij beweert dat het schot per ongeluk is afgegaan. De jacht opziener zal vermoedelijk voor goed het gebruik van zijn arm moeten missen. Te Rotterdam is een staking uit gebroken onder het personeel van de Machinefabriek P. Smit Jr. Van de 780 arbeiders nemen ruim 600 aan de. staking deel, die geproclameerd werd ln de Birkstraa'heefl een aanrijding wegens een aangekondigde loonsver- gehad. I laging van 10 pet. Amersfoort. PAROCHIE O. L. VR. HEMELV. Langegracht no. 36 Pastoor: Deken L. A. F. X. Fock. Langegracht no. 37. Telef. 1450. ZONDAG H.H. Missen om 7 en half-9 uur. Half 11 Hoogmis. 3 uur Vespers. 6 uur Meditatie en Lof. DINSDAG 8 uur gezongen St. Antoniusmis. WOENSDAG Quatertemper. Geboden vasten- en onthoudings- dag. Kwart over acht Congregatie der H. Familie, "aid. mannen. DONDERDAG Van nalf-5 tot half-8 aanbidding voor de leden van de Altaarwacht. 7 uur Lot. VRIJDAG Quatertemper. Geboden vasten- en onthoudings dag. 7 uur Kruisweg. ZATERDAG Quatertemper. Geboden vasten- en onthoudings dag. 4-9 uur Biechthooren. Dagelijks de H. Missen om 7, 8 en 9 uur. PAROCHIE ST. FRANC. XAV. 'tZand no. 29 Pastoor: C. Hartman, 't Zand no. 31. Telefoon 730. ZONDAG Half 7, 8 uur en kwart over 9 H. Mis. Half 11 Hoogmis. 6 uur Lijdensmeditatie. WOENSDAG, Vrijdag en Zater dag Quatertember, geboden Vas ten en Onthoudingsdagen. DONDERDAG 7 uur Kruisweg. ZATERDAG 7 uur Lof. Van half 4 fot half 10 gelegen heid om te biechten. PAROCHIE ST. HENRICUS. Paulus Borstraat no. 41 Pastoor: J. H. Hooyman. Matthias Withoosstraat no 34. Telefoon 1158. ZONDAG H. Missen om 7 uur en half 9. 10 uur Hoogmis. 6 uur Meditatie. DINSDAG Om 7 uur Lof. WOENSDAG, Vrijdag en Zater dag Quatertemperdagen, geboden Vasten- en Onthoudingsdagen. VRIJDAG 8 8 7 uur Kruisweg. ZATERDAG 4 uur voorbereiding voor de H. Biecht voor de kinderen, daarna Biechthooren tot 9 uur. Deze week de H.H. Missen ten 7 uur, half 8 en 8 uur. PAROCHIE ST. ANSFRIDUS. Jacob Catslaan no. 26b Pastoor: P. J. M. Sandkuyl, lacob Catslaan no. 28, Telef. 558. ZONDAO Half-8 wordt de H. Communie uitgereikt. 8 uur H. Mis. 10 uur Hoogmis. 6 uur Lof met Rozenhoedje. Na hel Lof vergadering der Zela- Iricen. N.B. De Lijdensmeditaties zullen worden gehouden door een Eerw. Pater Franciscaande eerste op

De Eembode | 1932 | | pagina 2