A. H. v. Nieuwkerk n.v. Dressoirs jzsl t Niet duurder Resianten Bij ons lieeft U keuze uit een zeer gronte cn lectie Allerlei ODD en vtel gezonder dan vleeach, i(Jn onze verschillende vlichaoorten Smakelijk Licht verteerbaar 1 "f Voedzaam II Dur WIJ ALLEEN in Amertfoort alle vlschsoorlen PERSOON- I LIJK In de p'" - - - Taibol, long, kabeljauw, schelvisch, schol, bol, zee-carbonade, vlschconserven. garnalen, warme garnalen croquellen, vlsch, koekjes, gebakken vlsch, Nieuwe Haring, gemarineerde haring, rolmops, gerookte en versche paling, alokvlsch, zoutevlsch enz, enz. IJmuider Vischhandel H. GLASTRA Co. N.V. ALLEENUTR.STRAAT 40 - TEL. 92 AMERSFOORT Gerechtigd tot het voeren van het Wapen van Z.K.H. den Prlna der Nederl. geheel werd versplinterd terwijl alle ruiten braken. In de auto waren ge zeten de heer en mevrouw van V. ui» Rotterdam met hun 10-jarlg zoontje en hun neef. Mevrouw van V. werd op slag gedood terwijl de neef niet erge verwoudlngen aan de handen op liep. De overige inzittenden bleven ongedeerd. Eemnes Burgerlijke stand. OverledenQosen echtg. van A. Blom. Kamer van Koophandel. Vrijdag 4 Maart kwam de Kamer van Koophandel te Amersfoort bijeen onder praesidlum van den heer H. Cozijnsen Gz. Aan de openbare zitting ging eene in comité-generaal vooraf. Na opening en vaststelling der no tulen gaf de Vooizitter een uitvoerige verklaring naar aanleiding van wat 23 Febr. in de Amersfoorlsche Ge meenteraad speciaal door Mr. Stadig, was gezegd over de verhouding tusschen Gemeentebestuur en K. v. Koophandel Spr. sloot met den wensch, dat men niet zich op een voetstuk tegenover elkaar ging stellen, maar dat beiden zich zouden voelen als dienaars van een gemeenschappelijk belang. Daarbij blijft natuurlijk de Gemeenteraad als overheidsorgaan 't gezagselement. Maar hij zal waarlijk aan prestige niets in boeten, als hij over economische quaes- ties geregeld zijn licht opsteekt bij een Kamer v. Koophandel. Meegedeeld wordt, dat van de film der Kamer een duplicaat in bewerking is, zoodat nu aan vrijwel alle aan vragen kan voldaan worden. In de Comm. v. onderzoek over de aanklachten tegen den Voorzitter heeft de Kamer benoemd de heeren A. ter Cock (Amersfoort), Mr. J. Huges (Arn hem) en G. Mesdag (Hilversum). De Kamer maakt bezwaar tegen de wijze, waarop de vrije handel is uit geschakeld in de verstrekking van zwavelzure ammoniak door het Crisis Comité. Bij de Regeering zal worden aange drongen op krachtig optreden tegen de buitenlandsche deviezenmaatregelen. Bij de Regeering zal besproken worden wat te doen is tot het beschermen van de optische industrie in ons gewest. Burgerlijke Stand. 4 Maart. Geboren: Cornelis, z. v. H.J.v. Ijken en J.Sevensma Helena Wilhelmina, d. v. J. Berends en M. B. M. Bobbink Gerrit, z. v. E. v. de Biezen en J. Dijkhuizen. Overleden Johannes T. G. Wilmink, 35 jr., ongeh. Akke Baas, 36 jr., echig. v. P. de Groot Fran?ois v. Simmeren, 74 jr., echtg. v. M. C. Ovaa Johannes Polier, 46 jr., echig. v. C. Hulshof Hendrik Teerink, 66 jr., echtg. v. C. G. Dane. 5 Maart. GeborenAntoon. z. v. M. v. Bloemendal en G. G. Korstens. Nog maar enkele dagen nu gaan alle nog aanwezige voor een appel en een el W Ihindsl JE COKCURREHT" langestr 81 - Amersfoort De echtgenoote van den ex-keizer van Duitschland heeft een bezoek ge bracht aan de pottebakkerstentoon- slelling in de Polh. De hooge bezoek ster loonde veel belangstelling en kocht enkele voorwerpen. Bij de wasscherij van Hofwegen is een ontijzeringsketel uit elkaar ge sprongen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De Kunstschilder Piet Mondriaan, die reeds jaren te Parijs woonachtig is, vierde Maandag 7 Maart zijn 60- sten verjaardag. Piet Mondriaan, ge boortig uit Amersfoort, kreeg zijn eerste schilderlessen van zijn vader en zijn oom Frits Mondriaan. Later bezocht hij de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten. Bepaalde Mondriaan zich aan vankelijk tot het schilderen van figuur en landschap, Ihans legt hij zich hoofd zakelijk toe op het z.g. abstract schil derij. Ten overstaan van notaris Knoppers werden geveild twee woonhuizen met grond aan den Koedijkerwcg Nos. 3a n 2. De combinatie der perceelen R. J. van Ruijven voor f7450.—. Paardenmarkt. Amersfoort 7 Maart 1932. Aangevoerd 44 stuks. 25 Werkpaarden f200f360, 11 Hitten f 100—f 170 8 Veulens f 120—f !80| Begrafenis Rector Wilmink. Maandagmorgen wr.d ter aarde be steld het stoffelijk overschot van den Zeereerw. heer J. Th. Wilmink, rector van het R. K. St. Elisabeths Gast- of Ziekenhuis. Door den Hoogeerw. heer Deken werd een H. Mis van Requiem gecele breerd in de kapel van het Ziekenhuis, welke werd bijgewoond door de familie van den overledene, vele Qeestelijkei en de Zusters van het huis. Als diaken fungeerde Kapelaan van Leeuwen, als subdiaken een Pater van het Missiehuis fe Soesterberg. Op het Kerkhof werd de absoute verricht door Kapelaan van Leeuwen, geassisteerd door Kapelaan van Oosten uit Deventer en Kapelaan Sinnige uit Utrecht. Met de Geestelijkheid der stad n deputatie der Zusters was een groot aantal geioovigen getuige van deze plechtigheid. Rector Wilmink werd in 1896 te Nijmegen geboren en in 1926 tot priester gewijd. Sinds Januari toefde hij in het Zie kenhuis. WELKOM VREEMDELING. Gevestigd te Amersfoort. W. Heckman, G.K., Utr.weg 87, arts. Wed. H. Timmer—Beeke, N.H., Sering- str. 27. Maria Gielgens, R.K., Soesterw. 222e. J. Koppelman, R.K., Lingestr. 9, wa- genm. N.S. D. Vierhout, N.H., Ranonkelstr. 60. arb. N.S. H. Leunenberg, N.H., Mooierstr. 15, koopm. Johanna Dansberg, N.H., id., werkvr. Lipkje Tuinman, N.H., A. Cuypstr. 35, onderw. Mathilde Henning, R.K., Leusderw. 239, dienstb. H. Krauze, E.L., Vermeerstr, 116, schild J. Fortuin, N.H., Palmslr. 236, arb. N.S. H. Verberne, R.K., Hoogl.weg 28. H. Blom, G.K., Breedestr. 10, koopm. G. Terpstra, V.E., Coornhertl. 11reiz. v. d. Berg, R.K., O.Soesterw. 151, slager. G. Haverkamp, N.H., Aldeg.str. 45, blokw. N.S. G. Kramer, v. Goghstr. 14, koopm. Metz, H.A.E.A., O. Soesterw. 145, banketb. K. Meijer,R.K.,Lingestr. 11, bankw.N.S. A. Vermeulen. N.H., Scheltusstr. 35, id. P. Geurtsen, R.K., Coninckstr. 62. mets- Tetenburg. N.H., Begoniastr. 19, arb. N.S. Aaltje Zoeren, N.H., Leusderw. 294. Wed. K. de Zanger geb. v. d. Graaf, N.H., Vermeerstr. 148. Janna Meurer, R.K., Westerstr. 69 huish. AntoniaSchut. R.K., L.Bergstr. 25, dnstb. Wed. C. Nielen geb. Beekamp, C.G., Muurh. 20, huish. J, Slabbers, R.K., Hellestr. 20, stucad. Christina Fiscalini echig. v. A. Eich- horn, R.K., v. Woustr. 8. johanna den Hooglander echig. van W. Overeem, N.H., Bisschopsw. 165. Elisabeth v. Kampen, N.H., Nassaul. 1, dienstb. Maria Ellenbroek, R.K., Muurh. 125b. Gesina Nieland, R.K., B. Wuytl. 53. Zuster-Overste. Franciska Jansen, R.K., Leusderw. 302. Elisabeth v. Veenschoten, Utr.w. 127. F. Kroonsberg, N.H., Arnh.str. 26a. Egberdina Visscher echtg, van J. Velt- kamp, N.H., Ranonkelstr. 70. E. Christiaens, R.K., Pasteurstr. J. Roucher, R.K., Dupontpl. I.steenh. Hooglanderveen De Jonge Boerenbond zal Vrijdag 11 Maart a.s. des avonds half acht, tot sluiting van dit seizoen, haar jaarver gadering houden in het Houtveen. De agenda vermeldt: 1. Opening door den voorzitter. 2. Notulen. 3. Jaarverslag secretaris. 4. Jaarverslag penningmeester. 5. Bestuursverkiezing. Aftredend P. Smink enj. Bokkers. 6. Mededeeling cn rondvraag. 7. Sluiting. Wij hopen dat alle leden der ver- eeniging zich ijverige ieden zullen toonen. Trouwe opkomst gewensebt Het Bestuur. Coöp. Brandverzekering. De Coöp. Brandverzekering hield haar jaarvergadering in het Houteveen. De leden hadden trouw aan den oproep gehoor gegeven. Nadat de voorzitter de vergadering met gebed had geopend, las de secre taris de heer D. Brouwer de notulen voor welke onveranderd werden goed gekeurd. Vervolgens werden de heeren Verheul en v. d. Worp tot stemop- nemers benoemd; ook werd hun op gedragen de rekening en balans 1931 na te zien. Uit het voorgelezen jaarverslag 1931 bleek dat de vereeniging bloeiende is. Bij de bestuursverkiezing wegens periodiek aftreden van de heeren C. Smink en Alb. v. Ruitenbeek werden beiden met algemeene stemmen her kozen verklaard. Bij de rondvraag deelde de voor* zitter, de heer A. Th. v. Lierop mede, dat in het vervolg het rundvee en de varkens naar marktwaarde zullen wor den geschat bij voorkomende onge lukken. Op een gedane vraag betreffende minimax-aankoop werd geantwoord, dat wegens de malaise voorioopig geen steun verleend wordt door het Bsstuur. Met gebed werd de vergade ring gesloten. Uit den Omtrek Baarn Burgerlijke Stand. Geboren: Willem, z. van O. M. Koe nen en J. van Rommerden. Meindina Cornelia, d. van C. J. M. Hoogendoorn en J. Rebel. Gerard Cornelis, z. v. G. Timmer en M. Moen. Cornelia Johanna Caecelia, dochter van C. P. Huigsloot en G. M. Wildenburg. Euphemia Grada, d. van J. G. Hagen en H. Nowacka. OverledenAnna de Beurs, 83 j. Te Lage Vuursche heeft een ernstig auto-ongeval met doodelijken afloop plaats gehad. Een auto uit Rotterdam op weg naar de Bilt raakte van den weg en aan het slingeren met het ge volg dat de wagen bij de grens van Baarn tegen een boom reed. De bot sing was zoo hevig dat de kap van de auto voornamelijk aan de achterzijde Boeat Burgerlijke stand. GeborenAdrianus Johannes Anto- nius, z. van H. A. Staal en I. Berg. Gertrude Tjallnga, d. van J. Jong bloed en J. Ch. Gerritsen. Hendrlka Cornelia, d. van J. Verspuy en B. K. Muilwijk. Jan, z. van J. Maat en A. J. Siebelink. Oeertruida, d. van C. Drost en M. Hak. Catharina, d. van G. v. Es en C. Nijburg. Onder trouwd W. v. d. Kraats en E. van Rouwendaal. K. Gravemaker en O. Wassenaar. OverledenGijsbertina J. Maris, 9 dg. Maria B. Hilhorst, 10 mnd. Dirk Altena, 64 jr., geh. met A. Vlaanderen. Maarn Officieel is thans vastgesteld, dat op I April de werkplaats te Maarn van den dienst der Nederlandsche Spoor wegen wordt opgeheven. Het locomo- depol is reeds opgeheven. Barneveld In de vorige raadsvergadering werd tot directeur-boekhouder der gasfabriek benoemd de heer W. Stuart te Dordrecht. onderzoek door den gemeente-g neesheer te Barneveld. werd de be noemde echter ongeschikt bevonden, zoodat B. en W. besloten hem te laten vallen, in verband waarmede de heer Stuart zich ook liet onderzoeken door een specialist, die hem ongemeen ge zond bevond. B. en W. bleven echter bij hun meening, dat de benoemde niet te handhaven was, waarom zij voor de Vrijdag gehouden raadsver gadering op de aanbeveling hadden geplaatst de heeren W. van Baarsel te Joure en J. H. de Rijke te Voorburg, die bij de benoeming van den lieer Stuart ook reeds op de aanbeveling stonden. Na urenlange discussie, be noemde nu de raad opnieuw den heer Sluart. De voorzitter zeide dit zeer te betreuren, en deelde mede, zich tot Ged. Staten en zoo noodig tot de Kroon te zullen wenden, dit besluit vernietigd te krijgen. In plaats van C. J. Schimmel, die als zoodanig bedankte, is tot lid v; raad gekozen verklaard A. v. Ingen. Hoogland Bij de te Utrecht gehouden rijks- hengstenkeuring is o.a. goedgekeurd de hengst Curas van J. van de Wolfshaar. Burgerlijke sland. GeborenAntonius Petrus, z. van J. v. d. Wolfshaar en A. Kuijer. Hoevelaken Een vrachtauto beladen met ijzeren platen moest nabij het oude tolhuis uitwijken voor een personenauto. De platen welke builen den wagen uit staken, kwamen in aanraking met een boom, tengevolge waarvan een der platen van den wagen gleed en terecht kwam op de passeerende auto, waar door de radiator in elkaar werd gedrukt. Nljkerk Op de markt. Aangevoerd 236.000 eieren f2.75— 3.20; 5 biggen f5—7; 133 runderen melkkoeien f150—235; vette koeien f 180—250; 64 kalveren mestkalveren f8—14; slachtkalveren f2—4. De nieuwste K. Beekstraat 6, Tel. 54J - Beekenstleen 10 - Amersfoort UW ADRES voor Complete Meubileering Ter kennis van hen, die medegaan naar den Stillen Omgang, wordt gemeld, dat de trein uit Baarn op Zaterdag avond 12 Maart a.s. om 11.15 uur naar Amsterdam vertrekt. Om 10.45 uur vertrekt een extra autobus vanaf de Eikenlaan, die ook Zondagmorgen de deelnemers aan den Stillen Omgang om 7.45 uur uit Baarn komt halen; dat zijn dus zij, die om 6.46 uur uit A'dam vertrekken. Kaarten en programma's zijn ver krijgbaar op 12 Maart, voormiddag 11 uur op de speelplaats der Mariaschool en om 5 uur bij J. H. Benschop, Steen- hoffstraat. Aanmelding lot deelname moet schriftelijk geschieden bij J. H. Benschop, Steenhoffstraat 17 vóór 12 Maart. Veenendaal Op den onbewaakten overweg nabij de Haar is de luxe auto van C. v. Dijk uit Leersum door den sneltrein gt pen en geheel vernield. De heer Dijk kwam met den schrik vrij. Het uitzicht ter plaatse is geheel belemmerd door het wachtposthuisje. De nieuwe Nederlandsche 5 pet. Staatsleening*is een groot succes ge worden, op de vrije inschrijvingen kan slechts een zeer klein percentage worden toegewezen. De drie gebroeders die in den Oude- jaarsnat ht den rijksveldwachter te Kerkdrief doodden, zijn door de recht bank veroordeeld ieder tot 13 jaar ge vangenisstraf. Te !|sselstein is op een nacht op vijf verschillende plaatsen ingebroken, o.a. bij de Boerenleenbank en notaris Cool. Bij den nolaris is de geheele benedenverdieping het onderstboven gehaald. Hier werd een bedrag van ruim f200 meegenomen en bovendien het bovenstuk van een schrijfbureau. Voorts is nog ingebroken bij een kruidenier in een meubelzaak en bij een schoenmaker. Bij den eerst- en laatstgenoemde worden enkele guldens vermist. Nabij Wassenaar is een auto op 4 voetgangers ingereden, een hunner werd zoo ernstig gewond, dat hij kost daarop overleed. Te Hengelo heeft in een bierbrou werij een ontploffing plaats gehad, waardoor 3 arbeiders ernstig gewond werden, één hunner is overleden. Dezer dagen heeft het 4-jarig zoontje van den landbouwer S. uit Varsseveld zijn driejarig zusje met een gloeiende pook hevig geslagen. Het kind overleden. Op zijn landgoed is tengevolge van zijn hartkwaal overleden, de bekende Fransche staatsman, Aristide Briand. Onder Weert heeft een geweldige boschbrand gewoed, ongeveer 170 H.A. dennenbosch is in vlammen opgegaan. De schade wordt op 170.000 geschat. Te Kebajoram kregen tv te broers over 'n erfeniskwestie woorden, met her gevolg dat de oudste den jongste doodsloeg, daarna vermoordde eerst genoemde ook nog de vrouw van zijn slachtoffer. In de Eerste .Kamer heeft Minister De Geer medegedeeld, dat tal van Ka merleden hebben verzocht op hun ver goeding een korting, overeenkomstig de salariskorting der ambtenaren, toe te passen. Te Standdaarbuilen is ingebroken ii de R. K. kerk. Enkele offerblokken zijn gelicht. Door een zijdeur le forceeren heeft men zich toegang verschaft. De Roiterdamsche politie heeft pro ces-verbaal opgemaakt tegen een 25- jarige vrouw, die haar 2 '/j-jarig kind met een leeren van ijzeren ringen voor ziene broekriem zoo ernstig heeft ge slagen, dat het bewusteloos geraakte. Met een hersenschudding cn eenige wonden aan het lichaam is het jongetje naar het ziekenhuis vervoerd. Te Bakel is ingebroken in het Ge meentehuis. Ongeveer f20 aan leges- gelden wordt vermist, de brandkast heeft men getracht open te breken, doch zonder succes. Alle papieren werden overhoop gehaald. Opnieuw is te Rome sneeuw gevallen en wel zoo overvloedig, dat er meer dan 1000 werklieden en honderd vracht wagens noodig zijn geweest om d« straten te schoonen. In Pennsgrove brak een brand uit, die zich door den heersclienden krach- tigen wind snel uitbreidde. Twee ker ken, het schoolgebouw cn 135 huizen werden door het vuur verwoest. Te Tholen is een 73-jarige alleen wonende weduwe verbrand. Vermoe delijk is de vrouw, die aan toevallen leed, van haar stoel gevallen en zijn haar kleeren in brand geraakt door het vuur uit haar stoof. Haar kleeding is geheel verbrand en het lichaam was verkoold. Dezer dagen had een slager te Groningen in zijn étalage zes halve varkenskoppen uitgestald voor den luttelen prijs van 10 cent. Maar on danks dezen miniemen prijs kwamen geen koopers en de slager prijsde de halve varkenskoppen toen met 5 cent in de vaste overtuiging nu wel koopers te zullen krijgen. Edoch, ook dat hielp niet. Teneinde raad besloot de slager de zes halve varkenskoppen buiten zijn winkel le hangen, om zoo de waar aan den man te brengen. Toen de man echter den volgenden morgen ontwaakte, zag hij tot zijn schrik, dat een collega zoo vriendelijk was geweest nog zes nieuwe halve varkenskoppen er bij te hangen. J Wat er met deze twaalf koppen is] gebeurd, vermeldt de historie niet,] maar wel heefl de slager ze den vol genden nacht niet weer buiten ge hangen, uit vrees, dat er nog eens? zes zouden bijkomen. in 1931 is de aanvoer van buiten-j landsche boter hier te lande op 4j millioen K.G. gekomen. In Januari 1932 werd ingevoerd 1.315.443 K.G. boter tegen 437.582 K.G. in Januari 1931. De buitenlandsche boter wordt in Amsterdam door de winkeliers ver kocht voor 45 a 47 cent 't pond. Er is weinig prijsverschil meer tus schen margarine en deze boter. De leveranciers van de buitenland sche boter zijn: Siberië, Australië. Nieuw-Zeeland, Argentinië, Denemar ken, Polen en Rusland. De Hollandsche boterproductie be loopt jaarlijks 86 millioen K.G. Hiervan ging de helft naar 't buitenland. Maar in 1931 is de uitvoer gedaald tot bijna 33 millioen K.G, 1931 is een slecht jaar geweest voor de zuivelboeren, ook al omdal de kaas- en vleeschprijzen zeer laag waren. Alleen de consumenten hebben een voordeelig jaar gehad; die heb ben goedkoop kunnen eten, ten koste van den boer. Welke groote bedragen er met de zuivelindustrie zijn gemoeid, blijkt uit 't volgende: in 1930 voerden we voor ruim f63 millioen aan boter uit en in 1931 maar voor bijna f41 millioen; geeft een verschil van f22 millioen dat minder werd ontvangen. Voegen we hierbij een bedrag van f 28 millioen dal in 't binnenland zeker minder is ontvangen, dan heeft 't jaar 1931 minstens f50 millioen aan de boter boeren gekost. bijna alles vernield. De groote over winnaar in zoo'n menigen veldslag moest nu het onderspit delven. Niet alleen, dat hij vrede moest sluiten, maar hij moest ook gedoogen, dat zijn kerseboomen door de musschen als de hunne werden aangezien. Toch duurde het nog eenige jaren, eer de luin ivan den koning weer van insec ten was bevrijd. De musch is slim en laat zich niet zien, waar ze al te erg vervolgd wordt. Meer zulke voorbeelden kan men uit andere landen aanhalen. Spoedig onder vond men de gevolgen, die het uit roeien der musschen na zich sleepten, en men moest tot cnergische middelen zijn toevlucht nemen, om de banne lingen te doen lerugkeeren. Wegens de groote kosten en de geleden schade moest de mensch eigenlijk wel geleerd hebben, dal de rnuscli als een nuttige vogel te beschouwen is. Inderdaad, wanneer we door meikevers en andere lastige boosdoeners gekweld worden, dan is dit grootendeels onze eigen schuld, daar wc de kleine vogels in hun doen en laten storen. En onder deze nuttige vogels de „veiligheids politie" onzer velden en bosschen, is de musch een der ijverigste politie dienaars. Als haar bijzondere sectie, waar zij waken moet, beschouwt zij den ooftboom, welke zij van de lastige sujettenrupsen en luizen, moet zui veren. Eén enkel musschenpaar brengt aan zijn jongen gemiddeld per week 3000 rupsjes. Een getal dat wel op weegt tegen de kersen en korenaren, die zij als loon begeert. Verkeerslessen van den A.1M.W.B. le Les. Steek den rijweg loodrecht over I Uit de Land en Tuinbouw-wereld. (Nadruk verboden.) De Musch. Bijna ieder vervolgt de muschzij is dan ook een echte roover. Toch is zij beter dan haar roep, Waar men haar al te erg vervolgde, onder vond men zelf daarvan de meeste schade, want het vernietigende insec- tenleger werd dan bedenkelijk grooter. Deze ondervinding deed reeds Frede- rik II, koning van Pruisen op. Verbit terd door de schade, die de musschen aan zijn ooftboomen aanrichtte, liet hij een waren verdelgingskrijg tegen de boosdoeners ondernemen. Wat was het gevolg? Reeds in het eerste jaar waren bijna alle veldvruchten door insecten aangebeten, en ook met 'skonings lievelingsvruchten, de kersen, was het slecht gesteld. In het tweede jaar was het nog erger. De rupsen hadden nu De eerste ies behandelt het over steken var, een drukke straat. „Steek den rijweg loodrecht over" is het onderschrift van dit zegel en de afbeelding vertoont, hoe onbezon nen Pietje het verkeerd en hoe slimme Jantje het goed doet. Bij deze eerste les kan het kind eraan t,'orden herinnerd, dat de rijweg bestemd is voor auto's en fietsen (tenzij er voor de fietser een afzonder lijk rijwielpad is, want dan hooren ze dóór thuis). Het trottoir is voor de voetgangers. Daar loopen ze veilig en dreigt geen gevaar. Toch moet de wandelaar ook wel eens op den rijweg komen, als hij de straat moet over steken en nu is het de kunst om dat goed en veilig te doen. Moeilijk is dat niet, maar je moet goed opletten. Op liet rechter plaatje doet Jan het goed. Hij steekt recht over, dat is de kortste weg. Het is ook de veiligste weg, wantjan kan nu naar links en rechts uitkijken, of er ook een auto, of een fiets aan komt. Hij heeft al uitgekeken vóórdat hij overstak. Eerst heeft hij naar links gekeken, omdat van dien kant het eerst gevaar dreigt. Weet ge waarom? Het is gemakkelijk te onthouden om dat alle verkeer de rechterzijde van den weg houdt. Dat is de grondwet van het verkeer. Die grondwet moeten allen goed kennen en dat is gemak kelijk genoeg, want ze bestaat maar uit 2 woorden„Houd rechts". Daarom moet ge eerst naar links kijken en tijdens liet oversteken naar rechts, want dan ziet ge het verkeer, dat van den anderen kant komt. Piet op het linkerplaatje doet dat niet, die blijft maar naar links kijken en ziet den auto niet, die op hem af komt, Piet maakt dus twee fouten. Zijn eerste fout is, dat hij schuin over steekt en dus den weg naar den over kant noodeloos verlengt en zijn tweede fout is, dat hij niet tijdig naar rechts kijkt en daardoor groote kans loopt overreden te worden. Steek dus den rijweg loodrecht over en kijk, vóórdat je oversteekt, eerst naar links, of de weg vrij is en dan naar rechts of er tijdens het overste ken geen gevaar nadert. En als dat onverwacht nadert, vlieg dan niet terug, maar blijf liever kalm staan tot het gevaar voorbij is en ga dan rustig verder.

De Eembode | 1932 | | pagina 2