Kastpapier Punaises Belangrijke kennisgeving A. J. J y.Nimwegen, Bloemend. Binnenp. 2, Amersfoort Schoonmaak Allerlei Het beste Adres G. A. Keuneke Kantoor en Drukkerij Lang eg r acht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort Dc Gembode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 18 Maart 1932 ADVERTENTlEN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Vijf en Veertigste Jaargang - No. 99 Volharding is niet alleen noodig om te slagen, maar ook om goed werk te leveren. De aanhouder wint, ook waar hij werkt voor anderen. Epistel en Evangelie. Palm-Zondag. Les uit het boek Exodus; XV. 27- XVI, 7. In die dagen kwamen de zonen Israel's in EHm, waar twaalf water bronnen en zeventig palmboomen wa ren; en zij sloegen hunne tenten op bij de wateren. En van Elim vertrok ken zij. en de gansche menigte der zonen Israel's, kwam in de woestijn Sin, die tusschen Elim en Sinal ligt, op den vijftienden dag van de tweede maand sedert zij uit Egypte vertrokken waren. En de gansche vergadering der zonen Israel's morde in de woestijn tegen Mozes en ASron, en de zonen Is.aei's zeiden tot hen: Achi dat wij Bestorven waren door de hand des leeren in Egypteland, toen wij bij de vleeschpotten zaten en brood aten lot verzadiging! Waarom hebt gijlieden ons uitgevoerd naar deze woestijn, om het gansche volk van honger te doen sterven En de Heer sprak tol Mozes: Zie, Ik zal voor u brooden uit den hemel doen regenen! Dat het volk uitga en inzamele zooveel als voldoende is voor eiken dag; opdat Ik het op de proef stelle, of het in Mijne wet wandelt, al dan niet. Doch op den zesden dag moeten zij toebereiden wat zij indra gen, en dit zal het dubbele zijn van hetgeen zij voor eiken dag plegen in te zamelen. En Mozes en Afiron zeiden tot al de zonen Israel's; Dezen avond zult gij weten, dat de Heer u uit Egypteland Eevoerd heeft, en morgen zuil gij des leeren glorie aanschouwen. EVANGELIE volgens den H. Mattheüs; XXI, 1-9. In dien tijd, toen Jesus Jeruzalem genaderd en te Bethfage aan den olijf berg gekomen was, zond Hij twee zijner leerlingen en zeide tot hen: Gaat naar het vlek, dat tegenover u ligt; en aanstonds zult gij eeneezelin vastgebonden vinden en een veulen met haar; maakt ze los en brengt ze tot Mij. En zoo iemand u iets zeggen mocht, zegt dan: De Heer heeft ze noodig; en terstond zal hij ze laten gaan. Dit alles nu is geschied, opdat vervuld zoude worden wat gesproken is door den Profeet, die zegt: Spreekt tot Sion's dochter: zie, uw Koning komt tot u, zachtmoedig, zittend op eene ezelin en op een veulen, het jong eener jukdragende. De leerlingen nu gingen en deden zooals Jesus hun be volen had. En zij brachten de ezelin en het veulen, en legden hunne klee deren daarop en deden Hem daarop zitten. En de zeer talrijke schare spreidde hare kleederen op den weg, en anderen sneden takken van de boomen en strooiden die op den weg. En de scharen, die vooruitgingen en die volgden, riepen en zeiden: Hosanna den Zoon van David! Gezegend Hij, die komt in den naam des Heeren Liturgische Kalender. Week van 20-26 Maart. N B. Tot en met Donderdag Prefatie van het H. Kruis. Zondag 20. Palmzondag. Palmwijding. Mis Domine ne Jonge, zonder Gloria. In stille Missen het laatste Evangelie van Palmwijding. Pref. v. H. Kruis. Maandag 21. Mis van den dag, 2e geb. H. Benedictus. Dinsdag 22. Mis van den dag, 2e geb. voor Kerk of Paus. Woensdag 23. Mis van den dag, 2e geb. voor Kerk of Paus. Donderdag 24 Witte Donderdag. Mis nos autem, Gloria, Credo, Processie en ontblooting der Altaren. Vrijdag25.Goede Vrijdag-plechtigheden Zaterdag 26. Paasch-Zaterdag (Paascli- nacht), Gloria, Prefatie en Commu- nicantes van Paschen. De Lijdensweek. Dit is het vreemde geworden van ons leven: dat wij het hoogere rege len naar het lagere. De zorgen voor het tijdelijke nemen bijna heel ons wezen in beslag, en als wij nog eenige oogenblikken zouden hebben om ir onszelf te keeren is daar al de af leiding van buiten, welke ons weer losrukt uit onze beschouwing. Daarom moet de inkeer van ons. gewone men- schen, al zéér sterk door innerlijke beelden geboeid worden, wil zij vrucht dragend worden voor ons zieleleven. ülk een reeks beelden, welke ons JOH. DE HEER VARKENSMARKT TEL. 130» AMERSFOORT Piano's - Orgels - Radio sterk kunnen beïnvloeden, houdt de Kerk ons voor oogen in de Lijdens week: de hoogste toppen der liefde Gods worden zichtbaar in het lijden in Zijn Zoon. Door met liefdevolle beschouwing te naderen tot die tooneelen van Gods barmhartigheid krijgen wij óók een dieper inzicht in onzen eigen groolen nood. Want reeds in het Evangelie der Palmwijding treedt héél het mensche- iijk wezen voor ons met zijn zucht naar groot geluk en heerlijkheid en al zijn laagheid van nijd en vuilen harts tocht: daartegenover staat de groote Ontferming en de menschgeworden Liefde. De vragen van ons arme, ja gende hart worden hier beantwoord één voor één: het wordt ons duidelijk, dat wij de levenswaarden juist van den verkeerden kant opvattendat wij, die geestelijk moesten zijn, en moesten werken voorde eeuwigheid, zéér tijde lijk zijn in onze opvattingen en te veel werken voor het lichaam. In de figuren van het lijdensverhaal: |udas, Kaïphas, Pilatus en Herodes treden ons even zooveel vertegenwoordigers tegemoet van de menscheiijke hartstochten, en wij zullen bevinden, dat wij allen iets van den verrader en den Farizeër en den twijfelaar en den zinnelijken mensch ons omdragen. Zeker, daardoor wordt onze inner lijke rust verstoord. Wij meenden, dat alles goed was en in de juiste richting liepWij vasten tweemaal in de week en geven de tienden af van alles, wat wij winnen. Verder danken wij God, dat wij niet zijn ais de overige men- schen, dieven, onrechtvaardigen en overspelers. Doch staande voor Chris tus' gruwelijk Iicha3ms- en zielelijden komen wij tot de overtuiging: dat er ook aan ons véél ontbreken moet, want Hij heeft voor ons allen geleden en het treft ons, dat Zijn vurigste leerling Hem verloochende. Wij leeren zien in de afgronden van het menschenhart zeer groote zelfzucht, welke zoo laf kan wezen en domme begeerte, alles te regelen naar het oogenblikkelijke en tijdelijke. Zóó zijn wij allen: en wan neer wij na de beschouwing van onze kwalen op onszelven bleven aange wezen, zou de eenige oplossing voor de wanhoop onzer harten de oplossing van Judas zijn: den wegwijzer van hen, die Jezus gevangen namen. Maar juist omdat wij tegenover alle menscheiijke ellende in deze lijdensweek heel de grootte van Gods liefde zien, wordt ons hart weder met hoop en troost gevuld, omdat ook wij overtuigd wor den, dat Hij gekomen is, om Israël te verlossen uit de ellenden, welke het omringt en die het draagt in eigen boezem. Het menschenleven is veel kommer en verdriet: en de meest uitgelatenen onder ons zijn dikwijls de dragers van de grootste pijnen. Zoo willen wij onzen troost gaan zoeken bij datgene, dat onze smart alleen maar vergrooten kan: want al het tijdelijke, dat wij bijeengaren of dat wij ons verwerven, is alléén in staat den honger naar hel geestelijke en eeuwige, waarvoor wij geschapen zijn, nog gevoeliger te maken. Mochten wij deze week ondervinden: dat hier, bij den lijdenden Jezus, onze hoop ligt en onze groote vertroosting; want hier weten wij zeker, dat, al wordt ons aardsche tentenhuis opgebroken, wij een woning van God hebben: een huis. niet met handen gemaakt, i eeuwig in de hemelen, ons verworven door Christus' kostbaar Bloed. De Dagelljksche H. Mis De dagelijksche H. Mis was te allen tijde de geliefkoosde oefening van gods vrucht van zoo velen, die machtig werkten tot heil van Kerk en Vaderland. Zoo deed de H. Lodewijk, koning van Frankrijk, hij hoorde dagelijks zelfs twee H.H. Missen. Sommige hovelingen waagden het dit af te keuren, dewijl volgens hen die lijd beter ware besteed aan de belangen van den Staat. Wat gaf de vrome vorst tenantwoord? „Ziet toch eens, hoe bezorgd die lieden zijn Ik verzeker U, dat, wanneer ik het dubbele van dien tijd doorbracht met 'jacht of spel, niemand hunner ook maar één woord van afkeuring zou laten hooren." Zoo deed ook de H. Hedwigis, her togin van Polen. Dagelijks woonde zij KANTOORBOEKHANDEL wR F. A. TULP Bh UngMtr. H to. Krommttr. TEL iU met geheel haar hof de viering der H.H. Geheimen bij. Kon zij het, zoo woonde de vrome vorstin zelfs meerdere H.H. Missen bij en daarbij bad zij altoos geknield, zelden leunend, som? zelfs plat ter aarde gebogen. De eerbiedwaardige Maria Christina van Savoye, koningin van Napels, voerde aan haar hof het vrome gebruik om dagelijks twee H.H. Missen te hooreneene om God te bedanken voor de ontvangen weldaden, en een tweede om Hem te smeeken om nieuwe gunsten te verleenen. De H. Jeanne d'Arc, de herderin, die Frankrijk bevrijdde uit de macht der Engelsche veroveraars, begaf zich, wanneer zij met 't leger te velde was, naar de naastbijzijnde kerk en woonde er met engelachtige godsvrucht de H. Mis bij. Zoo deed ook Thomas Morus, de groot-kanselier van Engeland onder den ongelukkigen Hendrik VIII. Eens liet hem de Koning op het uur der H. Mis roepen. „Een weinig geduld 1" antwoordde hij, „eerst moet ik een hooger souverein mijn hulde bieden. Het past, dat ik tot het einde toe de „audiëntie van het hemelsth hof bijwone." „Maar zoo kunnen toch niet allen doen I" Niet allen, wij geven het gaarne toe. Zoo zouden heel wat huismoeders met een druk gezin en vele kleine kinderen niet kunnen noch zelfs mogen doen zoo kuiuien niet sommige lieden in dienst van spoor, post en andere betrekkingen; zoo kunnen bezwaarlijk sommige lieden, die dag aan dag vroeg op reis moeten. Zoo kunnen niet allen, wij geven het gaarne toe, maar toch, wat zouden velen meer zoo kunnen doen. wanneer het hun ernstig gemeend was. onafscheidelijk verbonden met dat ons allenprivaat-moraal doet tekort aan den zedelijken ernst van den mensch; alle stoffelijke en geestelijke belangen hangen op het nauwst.' samen; opgehoopte rijkdom kweekt armoede in alle mogelijken zin; de levenskom mer der menigte is ónze nood. In duizenden harten leeft het op. De geschiedenis onzer jaren beeft een ge weldige les gegeven. lïen wij haar verstaan? Niet haar wegdekken onder een groot woord: een belangrijke strooming van onzen ijd" en aan den oever zittend het len stroomen. Zullen wij, elk voor ons en samen luisteren, en opstaan en ons zelf, ons leven herzien? In duizenden harten leeft het op. Handen zoeken handen... Het moét tot samen-werking komen, opdat daar uit een gelouterde nieuwe samenleving opgroeie. Roeping. Wel hem, die zijn leven als een roeping leeft. Hij is rijk, immers ge dragen door de Eeuwigheid. Hij is sterk, want hij staat voor een taak en wie voor een taak staat leeft gespan nen. Hij leeft met zijn geheele ziel, niet half. De geroepene is bezield en over wint alom zijn zwakheid. Hij staat uit zijn traagheid op tot de daad. En de daad is zijn vreugde. Roeping staalt onzen wil, vormt ons karakter, maakt ons leven groot, vol, blij... Goddank, dat wij het gezegend ge heim der roeping kennen. Couranten ,Neen, ik ben volstrekt geen kwezel, ar ik verklaar dan toch, dat onze groote Nederlandsche niet-katholieke couranten voor de Roomschen gevaar lijk zijn. En gewoonlijk juist het meest voor hen, die na enkele jaartjes school te hebben geloopen, meenen, dat zij meer-ontwikkeld zijn. Neutrale couran ten bestaan er eenvoudig niet, ook niet in Nederland". Mgr. Dr. Poels. Samenleving. Samen-leving is in vele gevallen er voor een groot aantal burgers een bit ter, ijdel woord. De droefheid dezer wereld is, dat geen samen-leving is. Men noemt het samen-wc men-werken, samen-concurreeren wel samen-leving, maar men „leeft" niet samen. leder voor zich met het stichte lijke toevoegsel: God voor allen ieder voor zich zonder veel besef van zedelijke verantwoordelijkheid voor de gemeenschap. Op z'n best voelt men zich één met zijn partij, die zekere belangen in be scherming neemt, met de richting, waarin men eigen geestelijke goederen veilig acht; maar het woord gemeen schapszin klinkt als een luidende schel. Men bouwi een muur om zijn tuintje, kweekt zijn bloemen en vruchten en is blij met het woord, dat de roos die zichzelve tooit, meteen de gaarde siert. Weloverwogen naastenliefde begint bij huis. Ben ik mijns broeders hoeder? Men heeft met zichzelf genoeg te doen ":n met zijn eigen haard en hof; en ,als alle gezinnen goed waren zou de maatschappij van zelf verbeteren". „Laat krijgen en schanden en rooven en branden", zong Jan Luyken, „wa schaadt het, wat schaadt het den vro men Maar baan breekt zich hooger en heiliger beschouwing. Nieuw is ze niet. Maar nö vraagt ze ruimte met luide stem en diepen ernst: een verjongd besef van zedelijke verantwoordelijk heid, een vernieuwing van broederzin. In duizenden harten leeft het op, in tallooze kringen wordt het gevoeld: het levensgeluk van den enkeling is Bij deze bericht ondergeteekende dat zijn van ouds en gunstig OPTICIf bekende zaak in Uurwerken is uitgebreid met een speciale afdeeling UI I Itfc Enorme sorteering Brillen. Alle reparatiën. Deskundige uitvoering. Levering van Brillen volgens voorschrift van HM. Doctoren. Dus voor een Bril of Pince-Nez naar De briefjes moeten zijn ingeleverd uiter lijk Donderdag 24 Maart 1932, voorm. 10 uur, ten Gemeentehuize Eemnes. Mijnhardt's La xeer tablet ten on zonder Kramp of Pijn. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Uit den Omtrek Amersfoort Uitspraken Kantongerecht. Door rumoer nachtrust verstoren (verzetzaak) J. B. Eemnes vrijspraak. Drankwet: H. B. Soest f5 of 2 d. InvaliditeitswetE. H. Barneveld 10 x f 1 of I d., E. v. d. G. Barneveld x 50 ct. of 1 d. Ongevallenwet: A. J. W. v. d. H. Amersfoort f5 of 2 d., G. M. Amers foort f 10 of 4 d.. S. Arnhem f 15 of 6 d. Trekdier onbeheerd latenT. v. H. Scherpenzeel f3 of 1 d. Als opkooper geen doorl. register aanhoudenL. L. v. B. Soest f 25 of 10 dagen. Te Amersfoort zonder schrift, ver gunning op een stoep voorwerpen plaatsen P. B. v. D. aldaar 11 of 1 d. Te Soest ventenJ. M. zwervend f2 of 1 d. Te Amersfoort vuilnis in gracht vegen: H. B. aldaar f 3 of 1 d. Wielrijden zonder lichtW. J. F. Hoogland f 5 of 2 d„ A. T. F. Amers foort idem. Wielrijden zonder belA. A. B Amersfoort f 1 of 1 d. Bocht afsnijden met rijwielM. C v. d. B. Amersfoort 50 ct. of 1 d Autorijden de veiligheid van verkeer gevaar brengenG. L. Hilversum f 20 of 10 d., J. A. P. Apeldoorn f 10 of 4 dagen. Geen nummer- of rijbewijs: II. P. Scherpenzeel f 3 of I d., R. J. Maarssen id., P. P. A. v. R. Amsterdam f5 of 2 d., A. V. Amersfoort id. Zonder voldoende rood achterlicht K. H. L. Beverwijk f 2 of 1 d„ J. B. Weesp id. Auto onbeheerd laten zonder afge- zetten motorG. N. V. Hilversum f 1 of 1 dag. geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder om spoedig gaaf, zacht en blank door Purot Voor Fiimi - lull - fliii'lt: F*. R. VAN DEN BURG I Arnb.str. Oevestigd sedert 1887 I TLinfen Carbonpapier Stencils Fa. H. ELZETIAAR LAN6E5TRAAT 84 TEL. 528 Hoogland In een dezer dagen gehouden ver gadering der leden van de R.K. Kies- vereeniging te Hoogland, werd aange- nen de volgende motie: ..De R. K. Kiesvereeniging „Voor God en Vaderland" te Hoogland, ver tegenwoordigend pl.m. 500 leden, in algemeene ledenvergadering bijeen op Zondag 13 Maart 1932; „spreekt haar diepe teleurstelling en 'eroniwaardiging uit over de houding van een deel der Katholieke Eerste Kamerleden, die door hun tegenstem men de pachtwet hebben doen verwer pen en alzoo de arme pachters in de handen der duistere machten drijft, zoodat zelfs Mgr. de Aartsbisschop een schrijven uitvaardigde om de boeren te waarschuwen, niet te luisteren naar die vogelaars maar alleen zich in B. T. B. ie vereenigen „dringt er met kiem op aan bij de betrokken partij-instanties dat zoo iets niet meer zal plaats hebben; „besluit deze motie ter kennis te brengen aan het Bestuur van de R. K. Staatspartij, den Rijkskieskring Utrecht en de Pers. Namens de Kiesvereeniging, J. G. v. d. Hengel, secretaris. Hoogland, 15 Maart 1932. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Th. Traa en W. J. Munster. Overleden: Jacoba R. van Rossum, 50 j., echtg. v. W. de Klerk. Alweer een. De Zweedsche geldman Kreuger, die _jo ongeveer het wereldmonopolie in de lucifersfabricage bezat, heeft zich dezer dagen van het leven beroofden weer onrust veroorzaakt in de finan cieele wereld. Het schijnt, dat die financieele we reld maar niet tot rust kan komen. Den laatsten tijd was er iets van een opleving, van een terugkeer van ver trouwen te bespeuren. Daar komt nu echter opeens eer financieele debacle den toestand weer ernstig verstoren. Het Zweedsche luci fers-concern blijkt aan ernstige crisis kwalen te lijden. En zoo komen weer nieuwe versperringen op den weg hel herstel. Andermaal is gedemonstreerd, schrijft De Morgen, dat het uitbouwen grootsche, wereld-omspannende :rns hoe commercieel en ratio neel alles ook in theorie moge zijn tot de grootste gevaren kan leiden, als daar slechts achter steekt de winst- of machtsbegeerte van den enkeling Hier was nu een man, die volgens de moderne maatstaven van succes, tot de allergrootste moest worden gere kend. Hij stond hooger in de rang orde der heerschappijen dan velen, die met brieven van afstamming en pronk van titels en glans Dat was niet alleen met lucifers maken verdiend. Maar ook door spe culatie, dat wonderlijke spel van geld- maken uit niets, van wegzuigen der verdiensten uit den arbeid van milli- oenen naamloozen en ongetelden. En toen kwam de krankzinnige na- oorlogstijd, die staten tot bedelaars maakte in de portieken der geldmen- schen. Zij waren edelmoedig, ja. ze hielpen de noodlijdenden uit den put, maar ook dat verschafte hun nieuwe winsten. En onder die geldverstrekkers was Ivar Kreuger een der meest coulante. In 1926 was het eerst Griekenland, dat eer. millioen dollar van hem te leen kreeg. Rente maar 8'/j procent. Dan komt Ecuador aan de beurt: 2 millioen dollar tegen 8 procent. Joego slavië volgt: 22 millioen voor 6 pet. Ook Duitschland hapte en leverde de geheele winst op lucifers uit aan den Zweedschen magnaat, omdat hij zoo goedgunstig was geweldige lee ningen te verstrekken. Hij haalde nog veel meer binnen zijn machlsfeerfoankëri in Zweden, ijzermijnen in Scandinavië en Noord- Afrika, De Ericson Telefoonfabriek, goudmijnen Welk een „rijk"-besteed leven I Welk een groot man 1 Hoe kon men van hem zeggen, dat hij „geslaagd" was! En zie: de pyramide wankelt. Zij stond op haar kop. De machtige, waarvoor regeeringen bogen, moest zelf om credieten gaan bedelen in Wallstraat. Daar wilde men er natuurlijk ook zoo goed mogelijk een slaatje uit slaan. De onderhandelingen vlotten niet hard. De machtige, bezeten door de passie van geld-verdienen, zag zijn levenswerk scheuren en wankelen. Hij kende het leven niet in hooger verband, hij wist van geen eeuwig heidsmaatstaven af. En dan is de consequentie, onaf wendbaar en gruwelijk fataaleen leven, waaraan macht en rijkdom ont zinken, is niet langer waard geleefd te worden... Nu zijn de beurzen geschokt en de val van dezen eene maakt slachtoffers over heel de wereld. Doch het meest wordt men geschokt, ais men denkt aan het tragische ziele leven van dezen groote en machtige. De rijkdom maakte hem arm en ramp zalig, een slachtoffer van de zwartste wanhoop. Hoe zeer zijn in onze huidige wereld de begrippen „succes" en „rijkdom" en „macht" toch vervalscht Onder Ouder-Amstel is afgebrand een boerderij. De brand is ontstaan door het ontploffen van een benzine lamp, die de 23-jarige knecht gebruikte voor het koken van water. De man, die alleen thuis was, vloog in brand. Hij is toen naar buiten gesneld en in een sloot gesprongen, waarna hij later op het droge is gebracht. Met ernstige brandwonden is hij ter verpleging op genomen in 't Ziekenhuis. De boerderij - - brandde geheel af. Alleen het vee kon waardigheid zijn worden gered. bedeeld. Want hij had geld, een zee De eigenaar was pas vier dagen geld, een oceaan van geld. verzekerd. Eemnes Verhuring bij gesloten briefjes (on gezegeld) van hooi- en weilanden en dijken, eigendom van het Waterschap Eemnes. De voorwaarden liggen ter inzage ten Qemeentehuize van Eemnes. voor Oamastasschen Koffars en alle soor ten fijne Lederwaren LANGESTRAAT I05-AMERSF00RT

De Eembode | 1932 | | pagina 1