A. H. v. Nieuwkerk n.v. Kastpapier Punaises (n Huiskamer-Meubelen Fa. h. Elzenaar Bel dan op No. 42 Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amenfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maandenbuiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan «oor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 22 Maart 1932 ADVERTENTIËN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. Advertentlën moeten Dinsdag en Vrijdag vdór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Vijf en Veertigste Jaargang - No. 100 Alleen wie In het goede volhardt' verdient onderscheiding. Misvattingen. Wij hebben ons menigmaal verwon derd afgevraagd, waarom toch onze tegenstanders de schoone leerstellingen van ons H. Geloof, waarvan zooveel kracht en troost uitgaat, telkens zoo onmeedoogend afwijzen, waarom ze niet, al zijn ze zelf geen aanhangers van dat Geloof, die leerstellingen met grooten eerbied bejegenen, waarom ze niet eerbied hebben voor een anders overtuiging, wanneer het de overtui ging geldt van een katholiek. Langzamerhand hebben we door de ervaring geleerd, wat daarvan de reden is. De gemiddelde tegenstanders zijn veelal zelfs van den inhoud van een eenvoudig katechismusboek niet op de hoogte. Nu zouden we meenen.datmenschen, die niet op de hoogte zijn, ook voor zichtig zouden zwijgen. Doch dat is ten eenenmale niet mogelijk voor twijfe laars. Men moge zich nog zoo diep verschuilen in geloofs-ontkenning, de geest, die niet in rust is, wordt met zekeren drang telkenmale weer terug gedreven naar de geestelijke dingen. Och, als zoo'n twijfeigeest eens wist, wat hem tot vrede strekt. Ware z'n geest gelijk aan een on beschreven lei, te gelooven zou voor hem niet moeilijk zijn. Nu is die lei echter voorzien van allerlei gekrabbel, waar gewoonweg niet uit wijs is te worden. Die verwarringen zijn het, die den geest verhinderen de goede richting in te gaan, en die hem weer terug drijven naar z'n twijfelen. Is er een vruchtbare bespreking mo gelijk tusschen een bewaker van de diergaarde en een soldaat, die het beiden hebben over een tromp, de een over de tromp van zijn olifant, de ander over de tromp van zijn geweer? Gemakkelijk genoeg zullen hier de man van de diergaarde en de man van het geweer het misverstand opheffen. O, bedoelt u dat?ha, zooik meendeen na tot overeenstemming gekomen te zijn heeft hun gesprek verder een tamelijk aangenaam verloop. Menige misvatting, die tot verwarring aanleiding geeft, bestaat bij onze ge achte tegenstanders. Bij vele dingen, waar wij, katholieken het toppunt van redelijkheid zien, staren onze tegen standers ons verbijsterd aan, als wilden ze zeggenik wou je wijzer hebben, hoe kun je nu zoo Vanwaar dat verschil van gevoelen? Misvattingen en verwarringen. Hoort hen een medelijdenden toon aanslaan en zeggen, dat we niet aan bljgeloovigheden moeltn doen, en dan vloeit van hun lippen een onberispelijk pleidooi over de onzinnigheid van het bijgeloof. Zij verwarren ons schoon geloof en zijn eeredienst met bijgeloof, en voelen meelij met ons, die zoo on redelijk aan kinderachtig bijgeloof doen. Hier is echter het meelij aan onzen kant voor die mensehen, die geen ver schil zien tusschen geloof en bijgeloof. Zullen we nog aantoonen, dat ons geloof, hetwelk bijgeloof strenger ver biedt en erger verfoeit dan onze tegen standers durven denken, steun en hou vast heeft op de diamantsteenen rots van geschiedenis en redelijkheid? Och voor wie wil zien, is het niet moeielijk de misvatting te verbeteren. En wie niet wil zien noeme niet alleen ons, arme stakkers. Dan zijn er weer anderen, die ons wenschen in te lichten, dat we ons niet moeten inlaten met onzinnigheden. Onder onzinnigheden verstaan ze dan God betere het de heilige leer stukken van ons geloof, Wat weet een afschuwelijk misverstand. Neen, na tuurlijk, met onzinnigheden moeten we ons niet inlaten en daarom waarschu wen we uit alle macht voor de tegen alle rede indruischende nonsens van de theosophie, welke ons bij de recht zinnigheden, die zij aan de natuurlijke rede en ons geloof ontleent, een menigte onzinnigneden op de mouw speldt. •Alleen zijn de mysteries van ons geloof geen onzinnigheden. Dat we ze niet volkomen begrijpen als de uitkomst van een rekensom, bewijst alleen de kleinheid en beperktheid van het men- schelijk versland, dat goddelijke waar heid niet volkomen kan omvademen. Onzinnigheid bestaat daar, waar inner lijke tegenspraak valt te ontdekken. Welnu, de Kerk, die ons haar mys- steries te gelooven voorhoudt, kan duidelijk genoeg de goddelijkheid harer zending bewijzen, en in alles, wat de Kerk leert, is niet de minste tegenspraak te ontdekken, integendeel onze legen- standers zouden verstomd staan, als ze eens wisten, hoe al die mysteries als schakels van een keten in elkaar sluiten. „Maar", houden de Kerk-vijat vol „afgoderij Is een leelijk ding". Dat vinden wij ook en daarom zijn we zoo tegen het pantheisme, waarin men niet zoozeer beelden aanbidt, maar nog eenige stappen verder gaat door de heele natuur voor Ood aan te zien en den Schepper met de schepselen te verwarren. „En als ge zoo tegen af goderij zijl, gaan ze voort, waarom aanbidt ge dan beelden en heiligen?" We antwoorden misvatting van het begin tot het einde. Wij aanbidden geen beelden, wij aanbidden geen heiligen. We hebben nog nooit een beeld of een heilige voor God aan gezien. „En die bloempjes dan en die kaarsjes?" Wat zou dat? Hebben dan de Nederlanders ook niet het gesneden beeld van beroemde mannen tusschen de bloemen van parken gezel? Wie haalt het in z'n hoofd, om te zeggen, dat we Vondel in z'n Vondelpark aan bidden. De fout van het misverstand De misvattingen aangaande de Kerk grenzen aan het ongeloofelijke. JOH. DE HEER VARKEN8MARKT TEL. 1309 AMERSFOORT Piano's - Orgels Radio Zelfbeschikkings recht. Een onzer lezers overigens een zeer vredelievend mensch vroeg hoe of het nu eindelijk stond met het ver anderen van regeeringsvorm, bezien vanuit Katholiek standpunt. Heel theoretisch zouden wij hierop willen antwoorden De vorst mag slechts worden afge- t op grond van een rechtmatigen titel, Die rechtmatige titel mag in cons- tutioneele staten aanwezig worden geacht, indien de vorst zijne grond wettelijke rechten opzettelijk en tot ernstig nadeel zijner onderdanen over schrijdt, in andere staten wanneer de uitoefening van het gezag in ondrage lijke tyrannie ontaardt; en in beide gevallen moet dan nog aan deze voor waarden worden voldaan: dat het af zetten van den vorst of de opstand niet tot nog erger gevolgen zullen leiden dan het misbruik is, dat hij van zijne macht maakt. Vraagt menWie heeft dit Ie beoor- deelen dan moet het antwoord luiden in de constitutioneele staten het Hoog gerechtshof of het daarvoor in de Grondwet aangewezen lichaam, in an dere staten olwel eene volksvergade ring, welke het gansche volk vertegen woordigt, zoo deze mogelijk is, ófwel de ondergeschikte bestuurders van ge westen, steden enz. Geldt het een overweldiger (dus niet een rechtmatig vorst) dan heeft iedere gemeenschap en elk harer leden het recht hem metterdaad te bestrijden. Volgens de scholastieke leer staat vast: Eenmaal de gezagdrager aangewezen, mag deze geenszins naar willekeur worden afgezet, doch alleen op recht matigen titel. In constitutioneele staten is deze rechtmatige titel: ernstige overtreding der Grondwet tot groot nadeel der burgers; in niet constitu tioneele staten: ondraaglijke tyrannie. In beide gevallen moeten bovendien de gevolgen van een afzetten van den vorst of eene poging daartoe geen grooter nadeel over de bewoners kun nen brengen dan het misbruik van macht deed. Ziedaar het zelfbeschikkingsrecht naar binnen volgens de beproefde redelijke Katholieke leer. Niet baseerend in een denkbeeldige vrijheid door geboorte doch wortelend de redelijke natuur des menschen. Aan de hand dezer vaste en duide lijke leer is een veilige beoordeeling der historische feiten mogelijk. Maar niet mogelijk is een afdoende beoordeeling van de theorie om trent het zelfbeschikkingsrecht der vol keren naar binnen, om de eenvoudige reden, dat deze theorie zich tot een slagwoord bepaalt waarvan de draag wijdte niet bekend is. Beleekent ze, dat de regeering van een vorst zelfs zonder grondwet, steeds met geweld mag worden omver geworpen, dan is zij verwerpelijk en onvereenigbaar met de Katholieke ieer. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Pot 90 et., Tubt 50 ct. Z**p 00 ct. KANTOORBOEKHANDEL «F.A.TÜLPBB Ungwtr. U to. Kromnmtr. TEL 826 Geldbeheeren. Belegging ln aankoop van grond. Aan belegging in aankoop van grond :ljn meerdere voordeelen verbonden. Grondbezit geeft aanzien, Invloed, ze kere genietingen. Verder zekerheid en stabiliteit van bezit en vrij constant rendement. Gebrek aan pachters, vooral voor kleinere bezittingen, is niet in 't minst te vreezen. Dit is de lichtzijde hier, de scha duwzijde is zeker niet van minderen omvang. Bezit de grondeigenaar zelf vakkennis en woont hij in de nabijheid van zijn goed, dan zal belangenstrijd zelden uitblijven verschil in zienswijze om trent de exploitatie van den grond: de eigenaar wenscht natuurlijkerwijze z'jn bezit op bestendige waarde te harden, de pachter zijnerzijds zorgt voor direct voordeel, streelt er naar, vor den tijd dat hij er is, er uit te h-'enwater uit te halen is: belangen die vaak moeilijk te concilieeren zijn. Heeft de eigenaar geen vakkennis of wordt geheel zijn tijd door ambts bezigheden in beslag genomen, dan zal hij zijn belangen moeten geven in handen van een rentmeester, indien de uitgestrektheid van het bedrijf dit toe laat, of wel genoodzaakt zijn aar. het vertrouwen van. den pachter de zaak te laten. Een rentmeester kost geld Wij veronderstellen te doen te hebben met een rentmeester, die zich volkomen het vertrouwen van zijn heer waardig toont. Onderhoud en herstellingen van ge bouwen, aan een pachthoeve verbon den, die veelvuldigcr noodzakelijk zullen blijken, dan wanneer de eigenaar zelf zijn goed exploiteert, veroorzaken kosten van beteekenis en geven niet zelden aanleiding tot conflicten. Kosten van verzekering. Moeilijkhe den en kosten bij eventueele deeling, heel wat grooter dan waar het bezit hoofdzakelijk bestaat uit effecten. Kosten in schatting en verkoop. Indien dat alles onder cijfers wordt gebracht, dan komt men tot de be vinding, dat de netto-opbrengst van den pachtprijs geweldig tegenvalt. De aldus zeer gedunde inkomsten plus lasten en onaangenaamheden doen deze belegging niet weinig van haar aantrekkelijkheid verliezen. Wie hierbij het aanzien, den invloed, de genietingen van den landheer zoekt, mag er wel een gedeelte van zijn geld aan besteden. Wien het echter te doen is om een im rendement van zijn bezit, waar over hij tevens ten allen tijde de vrije beschikking wenscht in handen te hou den, zal zeker deze belegging niei kiezen. A.s. Woensdag 12—4 uur wederom VOLKSVISCMDAG 4 en 5 mooie gebakken visachen voor 1 kwartje IJMUIDEwVISCHmNDFL UTRECHTSCHESTRAAT 40 Het gesprek van den dag. BERICHTEN UIT AMERSFOORT Gemeenteraad. De Gemeenteraad zal vergaderen op Woensdag 30 Maart des avonds 7 uur. ln behandeling komt onder meer: Verslag schoolvoeding en kleeding. Voorstel om aan de R. K. Parochiën St. Franciscus Xaverius en O. L. Vrouw Hemelvaart voor de stichting van een lagere school een terrein aan het Du- pontplein ln eigendom over te dragen. Vaststelling politieverordening. Reorganisatiedienstopenbare werken. Regeling met de Apothekersveree- niging voor de levering van genees middelen ten behoeve van het Bur gerlijk Armbestuur. Werkzaamheden in werkverschaffing. Verhooging subsidie R. K. Openb, lteszaal en bibliotheek voor 1032. Verhuur van bouwland. Verkoop bouwterrein aan de Barch- man Wuylierslaan tezamen groot 2409 MJ. aan Gebr. Jansen v.t 15000. Verkoop bouwterrein aan de Groen van Prinstererlaan groot 1100 M'. voorf 6100 aan Hertzinger en Schimmel. R. K. Vrouwenbond. Voor leden van de R. K. Vrouwen bond sprak Pater Dr. Bender O. P. over het leven van de H. Catharina van Slena. In het eerste gedeelte voerde d£ Eerw. spr. de aanwezigen door het sthoone en kunstzinnige Siena, telkens aanwijzend op de overduidelijke licht beelden dat de bewoners van Siena de kunst gebruikten om eere te geven aan God en Zijn Heilige Moeder. Prachtige lichtbeelden ook in onder deden werden vertoond van het stad huis van Siena en van de heerlijke Kathedraal als getuigenis van de eer bied en liefde der inwoners voor de H. Maagd, in het tweede gedeelte behandelde SEerw. spr. het leven van de H. tharina van Siena geboren als 23ste kind harer ouders in 1347. Het leven van de H. Catharina is daarom voor leden van de Vrouwenbond zoo inte ressant omdat zij midden in de wereld leefde en werkte. Catharina's wil was buitengewoon krachtig, zoo sterk dat zij anderen daardoor aanzette het goede te doen ook in moeilijke omstandig heden. De lichtbeelden gaven te zien hst eenvoudige leven en later de tal- looze wonderen die er in voorkwamen, maar gaven bovenal een beeld van de liefde der Heilige tot God en de even naaste. Haar sterke wil ,om anderen te beïnvloeden kwam ten duidelijkste uit in de afbeelding van Paus Orego- rius XI te Avignon met Catharina ter wijl zij de Paus aanspoort in het be lang der Kerk naar Rome terug te keeren. Niettegenstaande protesten van het Pauselijk hof zag Paus Gregorius de bijzondere zending in van Catharina en keerde naar Rome terug. Drie maanden later overleed Paus Gregorius ec werd opgevolgd door Urbanus VI. TCen. kwam een moeilijke tijd van scheuring voor de Kerk door hel stellen van een tegen-paus door de Fransche Kardinalen. Paus Urbanus ontbood de H. Catharina naar Rome en 1'/, jaar heeft zij daar vertoefd en de Paus met raad en daad terzijde gestaan. In 1380 overleed zij en werd begraven in de Kerk der Dominicanen. 57 Pausen zijn de toenmalige Paus opgevolgd en de Paus van Rome is nog steeds het zichtbaar opperhoofd der Kerk. De H. Catharina is een van Gods heiligen die God gebruikte om de waarheid aan te toonen dat God Zijn Kerk steeds bijstand verleent. In 1460 werd Catharina door Paus Pius II heilig verklaard. Het leven van de H. Catharina leert ons dat heiligheid niet bestaat alleen het dikwijls naar de Kerk gaan doch meer in het liefhebben van Christus venaaste. In de pauze werd een collecte gehouden voor hulp in de huishouding en werd. medegedeeld dat op 2 of 3 Mei een excursie zal worden gehouden naar Utrecht waar bezichtigt zal worden de Korenschoof het Fabrikatenhuis. Verzocht werd zich vooraf op4e geven bij het bestuur. Openbare Werken. Burgemeester en Wethouders geven den Raad in overweging: le. goed te keuren, dat zij den tech nisch ambtenaar C. Albregt, onder den directeur van Openbare Werken, aan wijzen voor de zelfstandige leiding van het onderhoud van straten en wegen. 2e. te benoemen lot technisch amb tenaar le klasse bij dezen dienst B Brouwer op een jaarwedde van f 2900 3e. eervol ontslag te verleenen aan den Technischen ambtenaar le klasse bij Openbare Werken D. v. Schoone-. veld wegens het overbodig worden an zijn werkzaamheden. 4e. over te plaatsen naar den dienst Bouw- en Woningtoezicht den Tech nischen ambtenaar le klasse bij Open bare Werken J. Ploegsma. [Ernstig auto-ongeval. Zaterdagmorgen te half-8 passeerde een auto van de 24* uren-rit, uitgaande van de Vrijwillige Burgerwacht te Am sterdam, de Barchman Wuijtierslaan. Een 300 Meter voor het Hotel Birk- hoven reed de auto in de bocht tegen een boom en werd aan de rechterzijde zwaar beschadigd. De bestuurder kwam met den schrik vrij. Een inzittende werd zwaar gewond naar Lichtenberg overgebracht. Vermoedelijke oorzaak is het breken van de achteras nabij het rechterachterwiel, waarschijnlijk door een oude breuk. hebben wi] steeds een groofe sorteering THEEMEUBELEN de nieuwste modellen K. SeekitraAt 6, Tel. S43 - Beekenltlain 10 - Amersfoort UW ADRES voor Complete Meubileering Fa. R. VAN DEN BURG ARNHEHSCHESTRAAT I ruilt n mi fEiumuii I den ouderdom van 47 jaar over leed na een langdurig lijden in de Willem Arentzs-Stichting de heer S. B. Boas, oud-voorzitter van dè Ned. Israëlitische Qemeente te dezer stede. De heer Boas was eenige jaren lid van den gemeenteraad als vertegen woordiger van den Vrijheidsbond. City-theater. Men schrijft ons: Er werd een reprise gegeven van de film „Privé-Secretaresse". Als tweede hoofdnummer ging: „Twee menschen". Deze film vervaardigd naar het gelijk namige boek van Richard Voss, munt uit door sober spel en schitterende opnamen, o.a. ziet en hoort men een priesterwijding in de St. Pieter te Rome. De zang van het koor, het be spelen van het orgel het is alles zoo natuurlijk, dat men er zich in werke lijkheid bijwaant.Ook aan spanning ontbreekt het niet wanneer de twee hoofdfiguren (Guslard Fröblich Charlotte Susa) bij een watersnood zich op een landtong bevinden en deze door het woeste water wordt afge scheurd. Vreeselijk is de strijd van deze twee jonge menschen tegen de natuur-elementen, terwijl de moeder bidt om het behoud van haar zoon en daarbij de belofte doet, dat haar zoon Ëriester zal worden, als hij gered wordt, och ,dan komt de strijd tusschen de liefde van die twee jonge menschen en de gelofte gedaan door de moeder in haar gebed voor zijn behoud. Wat zal overwinnen? Wij hebben slechts enkele grepen gedaan uit dit ont roerende filmwerk, doch het is slechts een klein gedeelte van het schoone geheel. Op Goeden Vrijdag in de bioscoop gesloten. Dinsdag 5 April a.s. zal in „Ami- citia" een Opera-avond worden ge houden, waaraan medewerking wordt verleend door mevr. |onckers—Tiggers. den bariton Ed. van der Ploeg, verder door Tabe Bas (tenor) en Hetty Doorn bos (alt). Het ensemble, dat reeds met succes verschillende plaatsen van ons land is opgetreden, zal deelen opvoeren uit Faust, Cavaleria Rusticana, Don Pas- quale, enz. De netto-opbrengst van deze uit voering komt ten bate van de plaat selijke T.B.C.-vereeniging. Te Utrecht is aan de Rijksuniver siteit geslaagd voor het taalkundig candidaatsexamen indologie onze stad genoot, B. Th. M. Hehenkamp. De bouwkundige Willem v. Gent verbouwde het winkelhuis, Arnhem- schestraat 6, tot een modern winkel pand voor de Amsterdamsche firma H. Matto, die daar haar achtste filiaal, waarvan zes te Amsterdam en één te Zaandam, vestigde. Voor den eigenlij ken winkel zijn de étalages in rontonde vorm gebouwd, met in het midden een vitrine. Deze overzichtelijke étalages worden 'savonds indirect verlicht. Een ruime winkel toont de nieuwste sei- zoenmodeilen op schoenengebied, in het midden zijn gezellige zitjes ge maakt voor het passen. Verlichtingen beschildering zijn ook hier voortreffelijk. Met de uitvoering der werkzaamhe den waren o.m. belast de fa. Lomans, etectriciteit, M. A. Ramselaar, stoffee ring. A. H. v. Nieuwkerk, meubileering en P. v. Veen, schilderwerk. De gas- verwarming is verzorgd door Huygen en Wessel. Door het Bouw-Technisch Bureau P. Jos. Hak, Tlmoretraat, alhier Kiest voor Uw Administratie Boeken met Uitschuifbaar Hoofd ■mM*£Berae Tljdefeeeparieg ^mmm Langestraat 84 Telef. 628 Hebt U een Taxi of outo noodig Amersfoort. werd onderhands aanbesteed: Het bouwen van een blok van vier woningen aan de Oude Soesterwegte rsfoort opgedragen aan de firma van Asch Co. Aannemers te Soest. Het nieuwe boschtheater in Birk- hoven als werkverschalfing te stichten, zal verrijzen in het bosch en toegan kelijk zijn vanaf de Barcbman Wuy lierslaan, het zal plaats bieden aan onge veer 1500 personen. De betonnen banken zullen amphitheatersgewijze worden gebouwd. De betonnen banken zullen worden vervaardigd door werkloozen, leerlin gen van den beton-vlechtcursus. Het bestaande openluchttheater is nog bruikbaar voor kleinere uitvoerin gen en eventueel voor het houden van generale repetities. Op Goeden Vrijdag 25 Maart a.s. zullen het P. T. T. kantoor alhier alsmede de Postagentschappen Juliana- laan, Leusderweg en Puntenburgerlaan voor den Postdienst gesloten worden om 14 uur. ln de openstelling voor den Telegraaf- en Telefoondienst wordt geen wijziging gebracht. Evenmin zal het aantal bestellingen en buslichtin gen worden beperkt. Ook voor de busrechthouders blijft gedurende de gebruikelijke uren on verminderd de gelegenheid bestaan om de voor hen bestemde correspondentie af te halen. De Zuiderzeewerken. Op Woensdag 30 Maart a.s. zal in de Marthal een vertooning worden gegeven van de film van de Zuider zeewerken. Deze rolprent is reeds in vele plaatsen van ons land met veel succes vertoond, vooral is haar in onderwijskringen een goede pers ten deel gevallen.- De vertooning van deze leerzame film heeft in onze stad een liefdadig karakter nl. voor het Jon genshuis van het Heilsleger. Het nieuwe rusthuis van „De Lichtenberg" zal a.s. Woensdagmiddag en avond voor belangstellenden te be zichtigen zijn van 2—5 en van 7—9 uur. Limvio—Wilskracht 3—0. Nadat scheidsrechter Pollenbroek den wedstrijd had laten aanvangen, ging Limvio oogenblikkelijk tot aanval over en binqpn de minuut had het de leiding, doordat de Wilskrachtkeeper den bal verkeerd wegsloeg en wel in eigen doel 1-0. Wilskracht speelde het eerste half uur met 10 man, waar van 2 invallers, o,w. ook de keeper- Niettegenstaande deze handicap gaven zij aanvankelijk mooi samenspel te te zien, doch Wilskracht miste schot vaardigheid. Bij enkele gevaarlijke momenten voor het Limvio-doel werd naast of hooger over geschoten. Na rust werd een slappe wedstrijd zien gegeven. Er zat in beide ploe gen weinig verband. Aan beide kanten ontsnapten de doelen op het laatste moment aan doorbraak, totdat de stand op 3—0 kwam. Het einde komt met een verdiende maar geflateerde Limvio. overwinning.

De Eembode | 1932 | | pagina 1