Kastpapier Punaises Hallo Hallo! W. J. GERRITSEN Allerlei Hel beste Adres G. A. Keuneke Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De eembode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 13 Mei 1932 ADVERTENT1ËN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren AdvertentiCn moeten Dlnadag en Vrijdag vóór 8 uur In den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zes en Veertigste Jaargang - No. 13 Kunstwerken zijn aandoeningen van schoonheid van den eenen mensch over gebracht op den anderen. Epistel en Evangelie. Pinksteren. Les uit de Handelingen der apostelen; II, 1—11. Toen de dagen van het Pinkster feest vervuld werden, waren al de leer lingen te zamen in dezelfde plaats. En eensklaps ontstond er uit den hemel een geluid ais van een opkomenden hevigen wind, en het vervulde het geheele huis, waar zij gezeten waren. Én er verschenen hun verdeelde ton- vervuld met den Heiligen Oeest, en zij begonnen te spreken in verschillende talen, naar dat de Heilige Oeest hun gaf uit te spreken. En er waren te Jeruzalem verblijf houdende Joden, godsdienstige mannen uit alle volken, die onder den hemel zijn. Als nu dit geluid ontstaan was, kwam de menigte samen en zij wer den in hun gemoed ontsteld, omdat iedereen hen in zijne eigen taal hoorde spreken, En allen stonden verbaasd en verwonderden zich, zeggendeZie, zijn niet deze allen, die spreken, Gallleërs? Hoe hoorden wij dan ieder onze taal, waarin wij geboren zijn? Parthen en Mediërs en Elamieten en inwoners van Mesopotamië, Judea en Kappadocië, van Ponlus en Azië, van Phrygië en Pamphylië, van Egypte en de gewesten van Libye en Cyrene, en die uit Rome gekomen zijn, |oden zoowel als Pro selieten, Kretenzen en Arabieren, wij hoorden hen in onze talen spreken de groote werken Gods. EVANOELIE volgens den H. Joannes; XIV,23—31. In dien tijd sprak Jezus tot zijne leerlingen: Zoo iemand Mij liefheeft, hij zal mijn woord onderhouden; en mijn Vader zal hem liefhebben, en Wij zullen tot hem komen en ons verblijf bij hem nemen. Die Mij niet liefheeft, onderhoudt mijne woorden niet. En het woord, dat gij gehoord hebt, is niet het mijne, maar des Vaders, die Mij gezonden heeft. Dit heb lk tot u gesproken, terwijl Ik bij u verbleef. Doch de Trooster, de Heilige Geest, dien de Vader in mijnen naam zenden zal, Hij zal u alles leeren en u alles indachtig maken, wat lk u gezegd heb. Vrede laat Ik u, mijnen vrede geef Ik u; niet gelijk de wereld dien geeft, geef Ik hem aan u. Dat uw hart niet verontrust worde noch vreezeGij hebt gehoord, dat ik ugezegd heb: Ik ga heen, en Ik kom tot u. Indien gij Mij liefhadt, zoudt gij u zeker verblijden, omdat Ik tot den Vader ga; want de Vader is grooter dan Ik. En nu heb Ik het gezegd, eer het geschiedt, opdat gij, als het geschied is, gelooven moogt. Ik zal niet veel meer met u spreken. Want de vorst dezer wereld komt, doch hij heeft niets aan Mij. Maar, opdat de wereld erkenne, dat lk den Vader liefheb en zóó doe als de Vader Mij bevolen heeft. Liturgische Kalender. Week van 15—21 Mei. N.B. Dagelijks Credo en Prefatie v. Pinksteren. Zondag 15. Pinksteren, Tijdeigen. Mis Spiritus. Maandag 16. 2e Pinksterdag. Mis Cibavit. Dinsdag 17. 3e Pinksterdag. Mis Accipete. Woensdag 18. Quatertemper in deze week. Mis Deus dum, 2e geb. H. Ve- nantius. Donderdag 19. Mis Spiritus, 2e geb. H. Petrus Celestinus. 3e geb. H. Pu- dentiana. Vrijdag 20. Quatert, in deze week, Mis Repleatur, 2e geb. H. Bernardinus van Siëna. Zaterdag 21. Quatert. in deze week. Mis Caritas, 2e geb. voor Kerk of Paus. JOH. DE HEER VARKENSMARKT TEL, 1309 AMERSFOORT Piano's Orgels Radio Koop bij een vertrouwd adres openlijk belijden. Toen kwam de morgen, waarop de H. Geest over hen nederdaalde onder de gedaante van vurige tongen en op eens was al hun kleinmoedigheid en vrees geweken; wijd wierpen zij de deuren van de zaal open, waarin zij zich met de H. Moeder van Jezus had den voorbereid, traden naar buiten en openlijk en moedig verkondigden zij de daden en de leer van hun Meester en, o wonder, de verzamelde menigte hoorde hen spreken elk in zijn eigen taal. De H. Petrus, die eenmaal zijn Meester verloochende ten overstaan van een gewone dienstmaagd, heeft thans alle vrees afgelegd en verwijt de Joden wat zij hebben gedaan toen zij den Messias kruisigden. Toen werden velen overtuigd en ge troffen en ongeveer drie duizend traden dien dag toe en ontvingen het Doopsel. Welk een treffend beeld van mensche- lijke zwakheid, wanneer deze niet door Goddelijke kracht versterkt wordt, toont ons dit verhaal van Pinksteren. Ont zettende vrees, lafhartigheid en onwe tendheid bij de apostelen, die toch zooveel van den Meester hadden gezien en geleerd. Totdat dit alles op één slag door de inwerking van den H. Geest verandert. Zien wij nog niet voortdurend om ons heen hetzelfde schouwspel? Vrees voor menschelijk opzicht, voor het ver lies van geld of goed, lafhartigheid waar het betreft het vrij belijden van zijn beginselen op werkplaatsen, kan toren, publieke plaatsen enz. Ieder mensch, die op eigen kracht steunt, vergaat het als de apostelen. Wordt hij daarentegen bezield door den H. Geest, hoe geheel anders worde,i dan zijn uitingen. Hij beschouwt aardsch gewin en eer als iets bijkomstigs, dat alleen waarde heeft, wanneer het goed gebruikt wordt, d.w.z. ten bate van den evenmensch. Soms leidt de inwerking van den H. Geest, in vereeniging met den Vader en den Zoon, tot heldhaf tige daden, getuige de eerste christenen, zoovele martelaren en belijders. Dit is wel de groote les van Pink steren, dat wij moeten afleggen alle voor de wereld, die Christus op nieuw zou willen kruisigen als zij er de macht toe had, en met de apostelen vrij en frank belijden, dat wij volge lingen willen zijn van den gekruisigde. Veni sancte Spiritus. Kom, o H. Geest, vervul de harten Uwer geloovigen, opdat zij moedig weerstand bieden aan de verlokkingen van een bedorven wereld en U met den Vader en den Zoon onverschrok ken belijden, zooals eenmaal de apos telen deden op den dag, dien wij straks herdenken. Vandaar dan ook dat het laatste middel waarmee wij een afdwalend mensch vaak trachten te redden, zijn eiwn eer is. Zoodra bij een menschenziel dat middel faalt, zoodra hij ook daarvan zegt het kan me niet schelen of de menschen tegen me opzien of niet, dan is hij niet gemakkelijk meer te redden. Dan is een sterke rem defect geraakt. En toch, hoe vreemd het ook klin ken moge, ook die eer, die waardee ring kan een afgod zijn, ja is het zelfs vaak en bij vele menschen. Dat komt altijd dan, wanneer dat wat op zich zelf middel is, zelf doel gaat worden. Wanneer het den mensch om die eer te doen is, en die eer niet langer blijft de voorwaarde voor het echte doel, het Ideaal. Pinksteren. Toen Jezus ten hemel was opgegaan, keerden de apostelen naar Jeruzalem terug en wachtten daar de komst van den,H. Geest, dien Jezus hun beloofd had. Ze waren bevreesd voor de Joden en hielden zich uit angst voor hun leven verborgen. Geruchten deden de ronde in de stad over de opstanding en de wonderen van den profeet en nog altijd waren de joden fel gebeten op zijne leerlingen. De apostelen wisten dit en daarom durfden zij hun meester niet KANTOORBOEKHANDEL «F.A.TÜLP8H Ling.str. 68 t.o, Krommestr. TEL 826 Drankweer. De drankbestrijders, voor zoover ze hun actie voeren door middel van geheelonthoudlngvanalle bedwelmende lranken als genotmiddel, gedenken dit aar hun honderdjarigen strijd. Het zal n September a.s. honderd jaar gele den zijn, dat de zoogenaamde „zeven mannen van Preston" in Engeland, de onthoudersgelofte teekenden. De meest bekende onder hen is Joseph Livesey, een sociaal voelend man, die onder groote tegenwerking en bespotting, dezen arbeid heeft voortgezet, en die door voedselvoorziening, kleeding, beddegoed enz. en?., voor de armen in zijn stad en omgeving ontzaglijk veel goeds gedaan ;-.eeft. Evenwel .achtte hij het alles. Jn_een.hnrfpmlnn- i put geworpen, wanneer ni gebroken werd met het noodlottig alcoholgebruik. In Juni zal in Londen een groote internationale vergadering plaats heb ben, ter herdenking van den aanvang van dit werk. En in October zullen de meeste Engelsche onthoudersvereeni- gingen een nationaal Congres houden, dat in Preston zelf zal plaats, vinden, en dat op 22 Oct. in de Westminster Abbey te Londen zal worden gesloten. Een onberekenbare zegen is voortge vloeid uit de zoo klein begonnen be weging. Eer. .Een goede naam is beter dan goede olie", heeft eens een van de grootste wijzen der oudheid gezegd. En metterdaad: een goede naam is een schat waarvoor men heel wat offeren mag, want hij heeft groote waarde. De fijnste gaven van de persoonlijk heid kunnen alleen ontluiken in een omgeving van vertrouwen, van liefde. Eer, vertrouwen is iets wat onont beerlijk is voor heel ons leven. Zonder haar kwijnen we weg in een mokkend schelden op menschen die ons niet begrepen hebben. Dat alles spreekt zoozeer vanzelf, dat wij in anderen ook aanstonds het veroordeelen, wanneer zij met dat fijne materiaal van hun goeden naam onder de menschen al te hardhandig om springen. Er zijn wel eens menschen die met wilde zinnen, met een dom hoofd, alle gevoelens van de menschen trotseeren, in korten tijd groote op spraak verwekken, zoodat ze weldra bekend staan als dwazen. Zulke men schen mogen nog zoo smalen op de domme wereld, maar ze hebben toch niet begrepen dat wie zijn eigen eer schendt, met ruwe treden bezig is zijn eigen levensgeluk te vertrappen. Zoo als ons lichaam lucht noodig heelt om te ademen, zoo heeft onze ziel ver trouwen, waardeering van menschen, eer noodig om zich te kunnen uiten. Dat is een axioma van levenswijsheid. Revue. Op een moment, waarop bijna nie mand zoo iets zou hebben verwacht, «alt de grijze president van Frankrijk als slachtoffer van een half waanzinni gen sluipmoordenaar. Na de vreese- iijke misdaad van Serajewo in 1914, vreeselijk vooral ook door de ontzet tende gevolgen, scheen het aanvankelijk, dat de menschheid van deze misdaden as bevrijd. Politieke gevolgen heeft de moord niet, daar spoedig bleek, dat de moor denaar geheel uit eigen beweging han delde. En zoo blijft er in de meest ver schillend getinte politieke harten thans alleen nog over de droeve ontzetting over het deerniswekkende lot van Doumer, die enkel en alleen wegens het hooge ambt, door een onverlaat werd uitgekozen om als slachtoffer te vallen van diens dolle moordzucht Moge de ziel van dezen man, die zelf om een religieuze uitvaart gevraagd heeft, genade gevonden hebben bij den barmhartigen God en rusten in vrede. Terwijl de menigte nog defileerde langs het lijk van Doumer, kwam te Versailles de nationale vergadering bijeen voor de verkiezing van een nieuwen president. Doordat Painlevé zijn candidaluur had ingetrokken, was de voorzitter van den Senaat, Lebrun, een eenheidscandidaat en hij werd dan ook met groote meerderheid tot de waardigheid van President verheven. De enorme vooruitgang van weten schap en techniek had vooral in Ame rika bij velen de waan gebracht, dat de mensch alleen alles kan beheer- schen zonder zich in te laten met een hoogere macht. En nu „Er bestaat ernstig gevaar vooreen opstand onder de 8 millioen werk- loozen der Vereenigde Staten, tenzij de regeering maatregelen treft om aan de werkloosheid tegemoet te komen." Dat zei Mac Grady, de vertegen woordiger van het Amerikaansche Vak verbond en hij voegde eraan toe: de deuren van de revolutie zullen wijd open worden gegooid, Indien het rljl van den honger voortduurt. Het voli wil brood. De secretaris van een weldadigheids instelling verklaarde, dat een der sta ten vooreen onbeschrijfelijke crlsisstaat. Dat is nu geworden van het eens zoo rijke Amerika, dat op 't gebied van handel en industrie en vooral op 't gebied van rationalisatie en mecha nisatie zoo gaarne ten voorbeeld werd gesteld aan Europa! In ons land strijd op tal van fron ten, vooral op dat van sociaal-econo misch leven. Nemen we maar eens den strijd tegen de loonsverlaging, die velerwege fel ontbrand is, b.v. bij de Spoorwegen. De directie wil een bres schieten in de loonen en salarissen van het per soneel en het behoeft geen betoog, dat de organisaties zich krachtig teweer steller, En voorzoover het gaat om redelijke loonen en dat lijkt ons zeker bij het lager personeel het geval hebben zij schoon gelijk. Immers, de regeering en de semi- officleeie lichamen werken wel wat al eenzijdig naar loonsverlaging en versobering van het levenspeil. Op het crisis-congres van de Alge- eene R. K. Werkgeversvereniging is duidelijk uitgesproken, dat de ergste gevolgen der crisis niet liggen op het materieele, maar op het moreele ter rein. Op dit congres werd aangetoond, dat de invoer uit andere landen met ontstellende cijfers toeneemt en dat de export naar andere landen enorm terug loopt Een paar cijfers. Tegenover het Ie kwartaal 1931 steeg in 't eerste kwartaal van dit jaar de invoer van katoenen manufacturen met 193 pCt. De export van margarine ging in die periode achteruit met 67 pCt. Dat teekent de snelheid, waarmede onze handel naar de kelder gaat. En wat het congres eischt? De diplomatieke vertrekken moeten open en aan de vertegenwoordigers van het bedrijfs leven moet gelegenheid gegeven wor- I PIANO'S,VLEUGELsjoftOEL^I Fa. R, van dan Burg - Arnh,straal I Bezoekt onze magazijnen ;wl| bieden H U een enorme keuze zoowel In het eenvoudige als In het meest luxe genre Betaling vanaf 14.— per maand H nTeApvens 'P Pm ZR" ,raSe ,,e spreken niet tevens streeks contact te nemen met hun vakgenooten in het buitenland. Een ander spreker, Dr. Korlenhorst, zelde, dat onze welvaart achteruit hoit. Nog een paar cijfers over onzen noodtoe stand: de maatregelen in 't belang van landbouw en veeteelt zullen circa 250 millioen kosten; de werkloozenzorg zal per jaar 300 millioen kosten. De Ned. Spoorwegen krijgen zulk n verzameling van voorwerpen, in de treinen achtergelaten, dat er vier keer per jaar een veiling moet houden worden. Van de week gaf zoo'n veiling nog eens een indruk van den omvang der menschelijke slordig heid. Er lagen 800 parapluie's en 700 wandelstokken, verder jassen en alle mogelijke warenhuis-artikelen, zelfs heeren trouwringen. De eigenaren zul len hun vestjes-zakken eens moeten controleeren Uit den Omtrek Hulzftn Holland, WevarMtnJal 28. Amersfoort Malaise tijd artikel Klompen Prijsverlaging by den dag. Levering uit een voorraad van 1300 paar MANSKLOMPEN90 cent VROUWENKLOMPEN 70 cent JONOENS&LOMPEN 50 cent KINDERKLOMPEN 40 cent REUZENSTERK Aanbevelend, WEVERSSINGEL 28 4 AMERSFOORT Amersfoort f 5 of 2 d., J. B. id. Met vrachtauto over een daarvoor verboden weg rijdenJ. v. d. Havelte f3 of 1 d. Veiligheid van verkeer in gevaar brengenF. W. Amsterdam I 20 of 8 d., M. C. C. Zeist f25 of 10 d. en drie maand ontzegging rijbevoegdheid, Niet behoorlijk naar rechts uitwijken J. v. V. Hilversum 140 of 10 d. Auto zonder spiegel: J. v. d. B. Amersfoortf 5 of 2 d. Nummer-letter niet verlicht hebben L. Amsterdam f2 of I d., H. v. d. W. Baarn id. Zonder rood achterlicht: A. v. D. Vcenendaal f2 of 1 d., W. S. Nun- speet id. hengel geaasd met visch of met één sleephengel, tegen betaling van II.— d. Hengelakten, tot het vlsschen met De goedkoope zwavelzure ammoniak welke bij het Nationaal Crisiscomité was aangevraagd, wordt blijkens ccn ontvangen schrijven van dat Comité niet beschikbaar gesteld. telijkhed Eemnes Het programma der f< op Donderdag 19 dezer ter gelegen heid van het 25-jarig ambtsjubileum van burgemeester Rutgers van Rozen burg luidt ais volgt: Voorm. 9'/z uurEenlge leden van het eere-comité zulten den burgemees ter en gezin te Baarn begroeten en begeleiden naar het gemeentehuis. 9 5/4 uur: De schoolkinderen worden voor het gemeentehuis opgesteld. 10 uur: Aankomst van den burge meester en gezin bij het gemeentehuis. I0V4103/» uur: Huldiging van den burgemeester door de schoolkinderen, met de muziek- en zangvereenlging. 11 uur: Huldiging van den burge meester door den Raad. Aanbieding huldeblijk. Nam. 2'/z tot 3'/z uur: Receptie ten gemeentehuize. Linten Carbonpapier Stencils Fa. h. ELZERAAR LANGESTfWAT 84 TEL. 828 MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ct. Laxeer-Tabletten60 ct. Hnnfrf nlfn-TahJettcn 60 d. Bij Apoth. en urogTsten Uitspraken Kantongerecht Amersfoort. Trekdier onbeheerd latenK. R., Amersfoort f3 of 1 d. De orde verstoren: G.J.O.,Amers foort f 10 of 4 d. Zich niet op last van politie ver wijderen uit een volksverzameling: A. L. V., Amersfoort f 10 of 4 d. Zonder vergunning op openb.weg te Amersfoort voorwerpen plaatsen R. v. W. aldaar f 1 of 1 d. Te Soest venten zonder vergunning J. K. Amersfoort f2 of 1 d. idem te BaarnH. H. Huizen f 2 of 1 d. Op hondenkar zittenW. H. Amers foort f3 of I d. Te Baarn op openb.weg vuil wer pen W. de G. Bunschoten f 2 of 1 d. Idem te Amersfoort: P. v. K. Soest f3 of 1 d. Te Soest op straat zonder vergun ning muziek makenH. J. P. Harder wijk f 2 of 1 d. Wieirijdend zich aan auto vasthou den H. v. H. Barneveld f 5 of 2 d. Te Amersfoort op straat kaartspelen C. de G. aldaar f 1 of t d„ A. de G. id. Wielrijden zonder lichtJ. C. A. W. B. Amersfoort: f5 of 2 d. plus f20 of 8 d. voor opgave valschen naam. Te Amersfoort wielrijden op trottoir G. v. S. aldaar f 2 of 1 d. Links rijden of in de oocht niet chts: G. U. de B. Horst f25 of 10 G. v. Z. Amersfoort f3 of 1 d.,P. M. S. Soes» f 1 of 1 d. Voertuig zonder lichtG. W. Leus den f5 of 2 d. Wielrijden zonder licht: J. de G. Burgerlijke Stand. GeborenJacobus Wilhelmus, z. v. C. W. Stalenhoef en C. M. v. d. Brink - Dirk, z. v. J. Mol en F. Mliller. OndertrouwdTh. Hilhorst en M. j. Hagen. Hoogland Zij, die voor het komend dienstjaar, aanvangende 1 Juli a.s. en eindigende 30 Juni daaropvolgende, zich in het bezit wenschen te stellen van een visch- of hengelakte, worden uitgenoodigd hun aanvragen vóór 1 Juni e.k. ten gemeentehuize in te dienen, alwaar formulieren kosteloos verkrijgbaar zijn. In verband met de gewijzigde voor schriften, worden de navolgende akten verkrijgbaar gesteld a. Groote vischakten A, tot het vls schen in de binnenwateren en de ri vieren met alle geoorloofde vischtuigen, tegen betaling van f7.50 b. Groofe vischakten B, tot het visschen uilsluitend in de rivieren met alle geoorloofde vischtuigen tegen be taling van f 2.50. c. Kleine vischakten, tot het visschen, hetzij met één peur, hetzij met één Schakel-meubelen. In hotel Hamdorff te Laren is een zeer de aandacht trekkende tentoon stelling gehouden van „rationeeie meubelkunst", een systeem schakel meubelen, dat een teder in slaat stelt een interieur-betimmering samen tc stellen naar eigen wensch. Evenals bij een bouwdoos koopt men een doos onderdeden, voegt die ineen tot een keurig meubelstuk, dat als basis kan dienst doen bij latere uitbreiding, waartoe men zich volgende doozen aanschaft. Gedemonstreerd werd hoe eenvoudig alles gaat, en welk can aardige betimmering met ingebouwde boekenkasten, bureau, theemeubel, enz., in eens, of op den duur verkregen kan worden, met de opvolgende bouw- doozen, in eiken- of mahoniehout naar verkiezing. Practisch is vooral, dat bij verhuizing de geheele betimmering zonder moeite uiteengenomen kan worden, en pasklaar wordt opgebouwd in een vertrek van geheel anderen vorm en afmetingen. Zitslaapkamer-interieurs zijn eveneens met de „Reens-patent- schakelmeubelen" op te bouwen, in gelakt hout, in elke verlangde groepee ring en het geheel sluit altijd als een bus. Ook in tuinmeubelen is het schakel systeem toegepast, waarbij het voordeel vooral zit in het groote gemak, waar mede de meubelen uiteen genomen kunnen worden om in een hoekje te worden opgeborgen. Op den Rijn niet ver van Düsseldorf heeft een aanvaring plaats gehad tus- schen een Rijnaak en een sleepboot. De botsing was zoo hevig, dat de aak middendoor brak en zonk. Allen konden 5ered worden, behalve de vrouw van en schipper en haar twee dagen oud kindje. voor Damestasschen Koffers en alle soor ten fijne Lederwaren LANSESTRAAT I05-AMER8F00RT

De Eembode | 1932 | | pagina 1