JAN ZWART|Vrijdag en Zaterdag EXTRA RECLAME Hoffman, Krankeledenstr.4 Allerlei giüIlWrMJ' Hallo Hallo! W. J. GERRITSEN Kantoor en Drukkerij Langegracfat 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 3 Juni 1932 ADVERTENTiEN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Advertenttën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur In den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zes en Veertigste Jaargang - No. 19 Dit nummer bestaat uit .2 bladen Het menschelijk verstand heejt eigenaar dige zwakheden, en daartoe behoort deze, dat het altijd waant redelijk te werk te gaan, ook wanneer het daar ver van af is. Epistel en Evangelie. Derde Zondag na Pinksteren. Les uit den eersten brief van den H. Apostel Petrus; V, 6—11. Zeer geliefden! Vernedert u onder de machtige hand van God, opdat Hij u teil tijde der bezoeking verheffe; werpt al uwe bekommernis op Hem, want Hij draagt zorg voor u. Zijt matig en waakt! want uw tegenstander de duivel, gaat rond als een brullende leeuw, zoekend wien hij kan verslin den. Wederstaat hem, sterk zijnde in het geloof, wetend dat aan uwe broeder schap, in de wereld, hetzelfde lijden wordt aangedaan. De God nu van alle genade, die ons geroepen heeft tot zijne eeuwige heerlijkheid in Christus Jesus, Hij zal ons, nadat wij een weinig tijds geleden hebben, volmaken, be vestigen en grondvesten. Hem zij de glorie en de heerschappij in de eeuwen der eeuweu! Amen. EVANGELIE volgens den H. Lucas; XV, 1—10. In dien tijd naderden de tollenaars en de zondaars tot Jesus om hem te hooren. En de Pharizeën en de Schrift geleerden morden, zeggendeDeze ont vangt zondaars en eet met henl Hij nu sprak tot hen deze gelijkenis, zeg gende: Welk mensch onder u die honderd schapen heeft, laat niet, als hij er één van verliest, de negen en negentig in de woestijn, en gaat niet naar het verlorene, totdat hij het vinde? En als hij het gevonden heeft, legt hij het met vreugde op zijne schouders, en te huis komend, roept hij de vrien den en de geburen zamen, hun zeg gende: Verblijd u met mij! want ik heb mijn schaap gevonden, dat ver loren was! Ik zeg u, dat er aldus vreugde zal zijn in den hemel over éénen zondaar, die boetvaardigheid doet, meer dan over negen en negentig recht vaardigen, die geene boetvaardigheid noodig hebben. Of welke vrouw, die tien drachmen heeft, steekt niet, als zij éëne drachme verliest, eene lamp aan en veegt niet het huis uit en zoekt niet zorgvuldig, totdat zij ze vinde? En als gij ze ge vonden heeft roept zij de vriendinnen en de buurvrouwen zamen, zeggende Verblijdt u met mij I want ik heb de drachme gevonden, die ik verloren had Aldus, zeg ik u, zal er vreugde zijn bij de engelen Gods over éénen zon daar, die boetvaardigheid doet. Liturgische Kalender. Week van 5—tl Juni. Zondag 5. 3e Zondag na Pinksteren, Tijdeigen, Mis Respice, 2e geb. H. Bonifatius, 3e geb. Octaaf H. Hart. Maandag 6. H. Norbertus, 2e geb. Oct. H. Hart. Dinsdag 7. Mis v. h. H. Hart, 2e geb. Concede, 3e voor Kerk of Paus. Woensdag 8. Als gisteren. Donderdag 9. Mis H. Hart, 2e geb. H.H. Primus enz., 3e Concede. Vrijdag 10. Octaafdag Mis H. Hart Cogitationes, 2e geb. H. Margarita. Zaterdag 11. H. Barnabas, Credo, Prefatie van de Apostelen. Ev angelieverklarlng. Derde Zondag na Pinksteren. De Schriftgeleerden en Farizeeërs verhieven zich zoozeer op hun inge beelde heiligheid dat zij iederen om gang met zondige mcnschen voor onbetamelijk, ja ongeoorloofd hielden. Zij rekenden het Jezus als een mis daad aan, dat Hij met de tollenaars zoo vriendelijk verkeerde en omgang hield. Nu waren de tollenaars wel door gaans zondige menschen, die zich dik werf aan onrechtvaardigheid schuldig maakten, doch op dit oogenblik kwamen ze met goede bedoelingen bij den Goddelijken Meester. De schijnheilige Farizeeërs dit ziende morden zeggende: zie! deze Man, die men voor een Gezant van God wil houden, ontvangt zondaren en eet met hen. De Zaligmaker nu, om de onrede lijkheid van hunne verkeerde begrippen aan te loonen, stelde twee heerlijk schoone gelijkenissen voor, waaruit zij konden leeren dat Hij voornamelijk gezonden was om de zondaren te zoeken en zalig Ie maken, dat God ,FATA" Map 10 vel papier lOenv. ,FATA" Map 25 vel papier 25 env. ,FATA" Bloes 100 vel papier ,FATA" Enveloppen (doos 100 sf). KANTOORBOEKHANDEL 4 F. A. TULP B* Langestr. 65 t.o. Krommestr. - TEL. 326 de bekeering der zondaren ten zeer ste verlangt en dat deze tollenaars derhalve niet verdienden veracht maar veeleer opgezocht en hartelijk behan deld te worden. Door hun deze ge lijkenissen voor oogen te stellen, wiide Jezus aan de morrende Farizeeërs en Schriftgeleerden zeggen: Gij zult on getwijfeld de zorg prijzen van zulk een herder voor zijn verloren schaap en ook de moeite van zulk een vrouw om haar verloren geldstuk weder te vinden, waarom wilt gij dan mijn ge drag ten opzichte van de verloren zon daren laken en berispen? Is hunne ziel niet van grooter waarde dan een rede loos dier, dan een gering stuk geld? Waarin ben Ik dan berispelijk en waar om misprijst gij Mijne vaderlijke liefde en herderlijke zorg om die verdwaalde schapen te zoeken, te vinden en op J m weg der zaligheid terug te brengen Gelijk de herder zich niet alleen ver blijdde over zijn teruggebracht schaap en de vrouw zich niet alleen ver heugde over haar gevonden drachme, maar ook hunne buren en vrienden uitnoodigden om zich met hen te ver blijden, zoo zoudt ook gij, Farizeeërs, in plaats van te morren u veeleer met Mij moeten verblijden over de be keering van deze tollenaars en zon daars. Hoezeer moet niet dit troostvol Evangelie eiker, zondaar opwekken om uit zijn zondenstaat op tc staan met een rouwmoedig hart tot God er te keerenBemerkt hier tot uwe heilzame onderrichting, dat de herder zijn teruggevonden schaapje niet slaat of straft of hard behandelt maar met blijdschap op zijn schouderen neemt. Hoe duidelijk wordt ons hier gewezen op de groote liefde en ontferming van Jezus tot den dwalenden zondaar, om hem tot bekeering te brengen en hoe Hij bereid is hem weder in genade te ontvangen, en welk een heerlijk voor beeld heeft de Meester hier gegeven aan al Zijne priesters ten opzichte van hun gedrag jegens de rouwmoedige zondaars in het Sacrament der Biecht. Dat dan èn het epistel èn het evan gelie van dezen Zondag in onze zielen sterke een der voornaamste en zoetste vruchten van den H. Geest: de deugd der Hoop, waardoor wij met een vast de aanneming tot kinderen Godsdienst en Kerk Het Feest van het H. Hart van Jezus Het feest van het H. Hart heeft tot voorwerp den Goddelij ken Persoon Jezus Christus te huldigen in Zijn menschelijk Hart, dat het zinnebeeld en de haard is van matelooze liefde, waarmede de Verlosser de menschen bemint. Het hart toch is het zinnebeeld der liefde en wordt, omdat dit het voornaamste orgaan is, beschouwd als de zetel der gevoelens en genegenheden. De H. Apostel Paulus schreef reeds „God is mijn getuige, hoe hartelijk ik u allen lietheb in het Hart van Jezus Christus." (Phil. 1, 8). Dergelijke aan duidingen, die wijzen op een H. Hart vereering, vinden wij bij de Kerkvaders, vooral bij den H. Augustinus en den H. Johannes Crysostomus. Groote vereerders van het H. Hart zijn reeds de H. Bernardus van Clair- vaux (f 1153), de H. Bonaventura (f 1274), de H. Mechtilde (f1299) en de H. Gertrudis (f 1302). Deze schre ven over deze devotie, die alle andere in waarde overtreft, vrome overwegin gen en beschouwingen, doch ze bleven in beperkten kring bekend. Veel tot zich ten slotte deze devotie over de wereld om nieuw geloof en liefde in te storten. De H. Margareta Maria Alacoque, zuster dezer orde, was er de bode van. In 1671 te Paray-le-Monial in het klooster getreden, werd deze Heilige door Gods Wijsheid tot groote dingen uitgekozen. Terwijl zij 16 Juni 1675 voor het Allerheiligste bad, verscheen Christus haar er beval te zorgen, dat de eerste Vrijdag na het Octaaf van H. Sacramentsdag een kerkelijk feest zou worden ter vereering van het Aller heiligst Hart en tot eerherstel voorde beleedigingen, het H. Sacrament aan gedaan. Snei verbreidde zich de devotie. Paus Pius IX stelde het H. Hart-feest vast voor geheel de H. Kerk in 1856 op den bovengenoemden dag. Leo XIII wijdde door een herderlijk schrijven van 25 Mei 1899 de geheele wereld aan het H. Hart van Jezus toe. Tal rijke aflaten werden aan deze devotie verbonden. De Misgebeden van het Feest zijn één doorloopende verheerlijking van de liefde van den Verlosser, die in Zijn vleeschelijk Hart haar zinnebeeld vindt. Het inleidingsgebed verheerlijkt de Goddelijke barmhartigheid, om Wiens weldaden wij smeeken in het Gebed. De Goddelijke vrijgevigheid wordt lorspeld in het Epistel, ontleend aan den Profeet Isaias. Het H. Evangelie verhaalt, hoe het H. Hart werd geopend voor de wereld, zoodat allen er een toevlucht kunnen vinden: „Komtallen tot Mij, die belast en beladen zijt." Aan het Kruis is die Bron des heils ontsprongen. Dankbaarheid verwacht het H. Hart, doch Het ontving zooveel ondank: „Hoon verwacht Mijn Harl en jammer. En Ik wacht op eenen trooster, en lk vind er geen." Dat alle Katholieken iederen eersten Vrijdag der maand, beschou wen als een dag van eerherstel om door het medeopdragen der H. Mis en het ontvangen der H. Communie de beleedigingen te vergoeden, die het H, Sacrament bij Zijn liefde ontvangt. Die dag moge zijn een dag van grootsche hulde aan het Hart, dat de menschen zóózeer heeft bemind. .Wegens verplaatsing van HOFFMAN'S SLAGERIJ l hessen straat ia 7 p0n(j mager gerookt Geldeisch Spek f 1.00 5 pond grove Metworst f 1.00 HUIS- EN RECLAME SCHILDER BEHANGER in het begin der 16e eeuw. Door deze geschriften werd o.a. de H. Franciscus van Sales, de vrome Bisschop van Genève een vurig vereerder van het H. Hart; aan de Orde der Visitatie, die hij stichtte, gaf hij tot wapen een Hart, door een doornenkroon omwon den en ^met een kruis gesierd. Hij wenschle, dat de Zusters vóór alles de inwendige deugden, de zachtmoe digheid en nederigheid des harten naar des Zaligmakers voorbeeld zouden na volgen. Van uit deze Orde verspreidde Revue. De groote gebeurtenis op het poli tieke wereldtooneel, is ongetwijfeld het feit van den val der Duitsche regeering. Dat is de gebeurtenis, waarvan de ge volgen op de Duitsche binnenlandsche politiek en op den internationalen toe stand nog niet te overzien zijn. De regeering-Briining steunde slechts op een gelegenheidsmeerderheid in den Rijksdag. En die Rijksdag was abso luut geen weerspiegeling meer van den volkswil, wat gebleken is bij de Pruisi sche Landdagverkiezingen. conferentie van Lausanne stond op het punt gehouden te worden; de uitnoodigingen waren reeds verzonden. Mogelijk is nu een eerste gevolg in deze regeerings-crisis, dat deze conferentie uitgesteld wordt met alle noodlottige gevolgen van dien. Want: dit is wel duidelijk gebleken, dat zon der ferme daden ter herstel-conferentie den hopeloos vastgeloopen politieken wagen niet meer uit 't moeras is te krijgen. Duitsche koersverandering zal een beteekenisvolle terugslag hebben op de internationale verhoudingen. De Fransche minister-president Herriot heeft reeds zijn bezorgdheid uitge sproken over den gang van zaken in Duitschland. Dat alles wijst er op, dat het inslaan van een beslist rechtschen koers in Duitschland een tijdperk van nieuwe wrijvingen zal inleiden. Wij merkten reeds op, dat de regee- ig-Brüning niet meer slaat op den volkswil. Zij kon, na den geweldigen'aanwas van den aanhang van Hitler, niet meer bogen op het vertrouwen van het volk in zijn groote meerderheid. lntusschen ligt het voor de hand, dat de Hitlerianen op dit moment wel niet den val van Brüning zullen gewild hebben. Daar hadden zij hun goede reden voor. Immers; voor hun propa ganda konden zij beter Brüning het verwachte echec op de conferentie van Lausanne laten incasseeren dan dat zi daarvoor mede de verantwoordelijkheit moeten nragen. Von Hindenburg heeft Brüning los gelaten om erger te voorkomen, b.v. een militairen staatsgreep met alle ern stige gevolgen daarvan met het oog op de internationale verhoudingen. Brüning gaat heen en we zeggen niet te veel, wanneer we beweren, dat hij overstelpt is met de eerbewijzen van de internationale pers. Dat behoeft bij zulk een onkreuk baar karakter qJel -te verwonderen. Behoorde MJ, onder hét leger van de besfditelooze staatslieden van Europa, niet tot de weinigen ja was hij niet de eenige? die ferm durfde door tasten? Het kenmerkende van alle conferenties was, dat de staatslieden steeds den moed misten, om een be slissing aan Ie durven. Hun ontbraken de vaste normen, volgens welke zij hun politiek konden voeren. Zij houden hun oog gericht op de tegenwoordige, materieele belangen, en laten deze het richtsnoer zijn voor hun politiek, zonder rekening te houden mét de eeuwige normen der rechtvaar digheid. Daarvandaan hun besluiteloos heid, hun willoosheid, en het is wel merkwaardig, dat de man, die rekening houdt met deze eeuwige normen de katholieke Dr. Brüning zoowat de eenige was, die zeggen durfde, wat hij wilde en die besluiten durfde nemen ten aanzien van de besprekingen. Hij had zijn politiek ingesteld op de eeuwige waarden en de verdediging dezer hoogere waarden gaf hem den moed tot handelen. Dubbel jammer, dat zulk een staats man wordt heengezonden. De S.D.A.P. komt nu natuurlijk op de scherpste wijze in de oppositie. Verscherpte binnenlandsche verhou dingen kunnen niet uitblijven en als men nu in de krant reeds iederen dag reeksen van politieke kloppartijen ziet vermeld, dan vraagt men zich af, wat Jit in de toekomst moet worden. Von Hindenburg gaf Von Papen op dracht tot vorming eener regeering van nationale concentratie. Von Papen be hoort tot den rechtervleugel der Cen trums-partij. Hij zal uit de partij treden, want het Centrum, dat zich diep ge griefd kan gevoelen door het wegwer- zijn kanselier, zal niet deel nemen aan een rechtsche regeering. Na de verkiezingen, die thans on vermijdelijk zijn, zal de nieuwe Rijks dag wel een beeld geven als de hui dige Pruisische Landdag. Frankrijk zal zich, na het gebeurde in Duitschland, meer dan ooit vast klampen aan het Versailler-vredesver- drag. Van Herriot als premier is geen heil te verwachten voor een vruchtbare Fransch-Duitsche samenwerking j In een rede te Lyon verklaarde Her riot, dat de houding van de nieuwe Fransche regeering gekenmerkt moet worden door haar liefde tot den vrede' Het aandeel van Frankrijk in de in ternationale gerechtigheid moet be schermd worden en Frankrijk mag niet aangetast worden. Dit woordenspel beteekent niets an ders dan een voortzetting van de Fransche politieke en vooral de be kende drievoudige leuze, welke de ontwapening achtereen stelt, beteekent practisch het op bewuste wijze doen mislukken van iedere ontwapenings poging! We maken nu nog even een trip naar Amerika. We hebben al eens vaker een sluier opgelicht van de schijnwelvaart in dit land van de groote woorden en de deftige opschepperij, waar men met techniek en rationalisatie het heele leven meende te kunnen beheerschen buiten het Opperwezen om. En lees nu nog eens het volgende bericht Te Toledo, in Ohio, stonden tien duizend gezinnen plotseling voor hei feit, dat zij door de eigenaars van de door hen bewoonde huizen met wo ninguitzetting werden bedreigd, aan gezien zij door verarming en werk loosheid reeds geruimen tijd niet meer in staat waren huur te betalen. De burgemeester van Toledo deelde mede, dat uit openbare en particuliere fondsen getracht was, in den nood der bewoners te voorzien, waarin men gedurende eenigen tijd geslaagd was, doch thans zijn al deze fondsen uitgeput. De burgemeester voert thdns onder handelingen met de huiseigenaars, ten einde te trachten, voor de bewoners der bedoelde huizen, een betalingsuit stel van zestig dagen te krijgen. BECHSTEIN PIANO'S Hel IdaMi *i Ifi. ihïr Zoover is het in ons landje gelukkig nog niet gekomen, al hebben we ook hier genoeg te tobben met de onheil spellende gevolgen van de wereld crisis. Alle lagen der bevolking onder vinden er de weeromstuit van, al had het er den laatsten tijd wei een beetje den schijn van, dat alleen onze land bouw en veeteelt in nood waren. Nu doet zich daar ongetwijfeld de nood het ergste gevoelen en het is een feit, dat onze boeren zich pas zijn gaan roeren, toen het water van den crisisvloed hun tot de lippen gestegen was. Een verbitterd gemoed uit zich scherp en zoo zijn er op protest-ver gaderingen onzer boeren wel eens uitdrukkingen gebezigd, die in een kalme stemming niet geuit zouden zijn. Mr. Aalberse, voorzitter onzer R. K. Kamerfractie en voorzitter van den Partijraad, heeft daaraan op de verga dering van den Partijraad te Nijmegen enkele woorden gewijd en tevens op gewekt tot vertrovwen op de Voor zienigheid. Mr. Aalberse zeide o.m.: Wat mij frappeert bij vergadering verslagen is niet de vaak opgewonden toon en de vaak kleineerende critiek op ministers en volksvertegenwoordi gers, ook niet de uitingen van bitteren nood die dingen kan spr. begrijpen hoewel niet goedkeuren maar wat spr. dikwijls frappeerde was het ont breken van den waren katholieken toon. Ook de laatste pauselijke encycliek critiseert scherp, maar haar hoofdtoon is opwekking tot "gebed en boete. Laten wij daar eens aan denken en overwegen of deze wereldcrisis die werkelijk een wereldramp is, misschien niet te beschouwen is als een straf de wereldzonden. „De wereld wordt geleid door het onverstand der volken en de dwaasheid der volkeren." Wij moeten vertrouwen op de Voor zienigheid. Alleen Gods barmhartig heid kan ons redden uit dezen groo- ten nood. Het middel om uit dezen verschrikkelijken nood te raken is aan gegeven door den Paus. Als hel „Miserere" opstijgt uit alle volkeren en de handen worden opgeheven door millioenen, dan mogen wij hopen dat de redding, die menschen ons niet brachten, ons zal worden gegeven door den goeden, maar ook almachtigen God. Hiermede zijn we aangeland op de Partijraadsvergadering der R.K. Staats partij. In de eerste plaats de daar behan delde kwestie van de afstemming der Pachtwet, mede door 6 katholieke senatoren. Er is een motie aangenomen, waarin de Partijraad het ten zeerste betreurt dat zes katholieke leden der Eerste Kamer tegen j het ontwerp Pachtwet hebben gestemd. Veel beteekenis had die motie niet meer. Bij de debatten werd vastgesteld dat men den tegenstemmers niet het Linten Carbonpapier Stencils Fa. h. ELZEDAAR LAN6ESTRAAT 84 10-628 geringste verwijt wilde maken als sou den zij het program der partij niet geeerbiedigd hebben. We moeten nog op een belangrijke wijziging in het kiesreglement de aan dacht vestigen. De kiezer heeft een stukje vrijheid méér verworven. Vol gens het voorstel van het Partijbestuur zouden in 1933 16 zetels „niet om schreven" zijn. Vroeger noemden we dat vrije zetels in tegenstelling met de kwaliteits-zetels, die nu „omschreven zetels" heeten. Dat aantal heeft de vergadering na feilen strijd gebracht op 18. Wanneer we de laatste jaren de stemcijfers in de Tweede Kamer be kijken, dan zouden we meenen, dat er circa 50 leden zijn. De helft blijkt bijna steeds absent! Zou het geen prachtig bezuinigings-object zijn, om de Tweede Kamer terug te brengen op 50leden? Wanneer deze allen hun plicht goed begrepen, waren er in de Kamer nog steeds zooveel leden present als thans, nu er officieel 100 zijn! Wij zien maar één moeilijkheiddan zouden we met den overvloed van liefhebbers heele- maal geen raad meer weten! Maandagavond is de oudste in woonster van Den Haag, mevrouw de weduwe J. P. Slechtv. d. Graft in den ouderdom van 103 jaar overleden. In hèt Karwendlgebergte werden 5 toeristen uit München door een sneeuw storm overvallen, zoodat zij niet konden afdalen. Een van hen stortte in den afgrond, hij is nog niet gevonden. Een 60-jarige heer uit Overveen is op 't oogenblik dat een trein het station Haarlem binnenreed van het perron tevallen. Hij raakte onder den trein, eide beenen werden afgereden, zijn toestand is zeer ernstig. De5I-jarige Nederlander Nijenheuzen die met zijn schip te Luik lag gemeerd, heeft bij vergissing een flesch hout- spiritus leeggedronken. Onder hevige pijnen is hij overleden. In de kolenmijn bij Bergen (België) heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Bij het graven van een verbindings gang had plotseling een aardverzakking plaats. Drie arbeiders kwamen om het leven. \toUwUntuum»f Huizen Holland, Weverssingel 28, Amersfoort Malaise tijd artikel Klompen Prijsverlaging bij den dag. Levering uit een voorraad van 1200 paar MANSKLOMPEN90 cent VROUWENKLOMPEN 70 cent JONGENSKLOMPEN 50 cent KINDERKLOMPEN 40 cent REUZENSTERK Aanbevelend, WEVERSSINGEL 28 AMERSFOORT

De Eembode | 1932 | | pagina 1