Bij Examens Hallo Hallo! W. J. GERRITSEN Het beste Adres G. A. Keuneke Allerlei GeopendHofmann's Slagerij Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 10 juni 1932 ADVERTENTIËN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur fn den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zes en Veertigste Jaargang - No. 21 Geen mensch kent ware zielsrust, die ontwijkt gedachte en maning aan den Epistel en Evangelie. Vierde Zondag na Pinksteren. Les uit den brief van den H. Apostel Paulus aan de Romeinen; VIII, 18—23. Broeders! Ik ben van gevoelen, dat het lijden van dezen tijd van geen waarde is bij de toekomstige heerlijk heid, die in ons zal geopenbaard worden. Want de verwachting van het; schepsel verwacht de openbaarwording der kinderen Gods. Het schepsel im mers werd der ijdelheid onderworpen, niet vrijwillig, maar om Hem die het y onderwierp, op hoop, dat ook het schepsel zelf van de slavernij des be- derfs zal worden vrijgemaakt tot de vrijheid der heerlijkheid van Gods kinderen. Want wij weten, dat alle schepsel zucht en in barensnood is tot nu toe. En niet alleen dit, maar ook wij zeiven, die de eerstelingen des Geestes bezitten, ook wij zuchten in ons zeiven, verwachtend de aan neming tot kinderen Gods, de verlos sing onzes lichaams, in Christus Jesus onzen Heer. EVANGELIE volgens den H. Lucas; V, 111. In dien tijd, toen de scharen op Jesus aandrongen om het woord Gods ,1 te hooren, stond Hij bij het meer Genesareth. En Hij zag twee schepen aan het meer liggen; de visschers nu waren er uitgegaan en reinigden de netten. En Hij klom in een der sche pen, dat van Simon was, en verzocht dezen een weinig van land af te ste ken. En Hij zette zich neder en leerde de scharen uit het schip. Als Hij nu ophield met spreken, zeide Hij tot Simon: Vaar naar de diepte, en werpt uwe netten uit ter vangst. En Simon antwoordde en zeide Hem: Meester! den geheelcn nacht door hebben wij gearbeid en niets gevan gen; maar op uw woord zal ik het L net uitwerpen. Toen zij dit'nu gedaan A hadden, vingen zij eene groote menigte vissehenen hun net scheurde. En zij wenkten hunne gezellen, die in het andere schip waren, dat zij zouden komen en hen helpen. Deze nu kwa men; en zij vulden de beide schepen, zoodat zij bijna zonken. Toen nu Simon Petrus dit zag, viel hij aan Jesus' knieën neder, zeggendeHeerga uit van mij! want ik ben een zondig mensch. Want bij de vischvangst, die zij gedaan hadden, waren hij en allen die met hem waren door verbaasdheid bevangen, en cvenzoo Jacobus en Joannes, de zonen van Zebedeüs, die de gezellen van Simon waren. Jesus nu sprak tot Sinion: Vrees niet! van nu af zult gij menschen vangen. En na de schepen op het land gebracht te hebben, verlieten zij alles en volg den Hem. JOH. DE HEER VARKENSMARKT TEL,. 1309 AMERSFOORT Piano's Orgels - Radio „FATA" Map lOvelpapier lOenv. „FATA" Map 25 vel papier 25 env. „FATA" Bloes 100 vel papier „FATA" Enveloppen (doos lOOst). KANTOORBOEKHANDEL q| F. A. TULP gte Langestr. 68 to. Krommestr. - TEL. 326 Heer eindelijk mochten slagen in hun pogingen. De wonderbare vischvangst is dan tevens een voorafbeelding van de vruchtbare prediking der Apostelen, die ontelbare zielen voor Christus zou den winnen. Het Evangelie is vol van schoone lessen die al onze aandacht verdienen: Vooreerst zien we het schoone voor beeld van het volk dat vol ijver was de prediking des Heeren te hooren. De aandrang van die godvruchtige menigte was zóó groot dat Jezus een scheepje besteeg om hen van daaruit te leeren terwijl het volk langs den oever stond geschaard. Mochten wij ook altijd ijver en lust naar de ver kondiging van Gods woord bezitten Vervolgens het antwoord van Petrus: „Meester wij hebben den geheelen nacht door gearbeid en niets gevangen" leert ons hoe ook wij vruchteloos en als in den nacht arbeiden, als Jezus niet bij ons is, d.i. wanneer wij niet in staat van genade en zuiver van doodzonden zijn. Dan ook is al ons arbeiden voor den hemel zonder verdienste. Een be langrijke waarheid, die wel onze bij zondere aandacht verdient, en ons moge aansporen om wanneer wij in dien staat mochten verkeeren door een rouw moedige bekecring tot den staat van genade weder te geraken. Eindelijk: op Uw woord zal ik het net uitwerpen en ze vingen een talrijke menigte vissehen. Ook wij moeten op het woord des Heeren ons net uitwer pen d.i. al onze werken in staat van genade met een goede meening tot Gods eere verrichten. Dan zullen ook de minste onzer werken Gode welge vallig en voor ons vol verdienste zijn, want geen dronk water in den naam van Jezus gegeven zal zonder belooning blijven. Dat wij dan als godvruchtige chris tenen des morgens bij het morgengebed al onze werken van den dag aan God opdragen en deze goede meening meer malen door den dag hernieuwen. Ten slotte viel Petrus Jezus te voet en erkende die wonderbare vischvangst als het werk van den Heer. Welk een heilzame les voor ons! Schrijven wij niet dikwerf geluk en voorspoed toe aan ons eigen bekwaamheid, bedrijvig heid, zorg en vlijt, terwijl toch alle zegen vanboven komt? Erkennen we dat in dagen van voorspoed met alle nederig heid en danken we dan Hem, van Wien al het goede voorkomt. Liturgische Kalender. Week van 12—18 Juni. Zondag 12. 4e Zondag na Pinksteren. Tijdeigen, Mis Dominus, 2e geb. H. Odulphus, 3e H. Joannes 5 S. Fa- cundo, 4e H.H. Basildes enz. Pref. H. Drievuldigheid. Maandag 13. H. Antonius van Padua. Dinsdag 14. H. Basilius de Groote, Credo. Woensdag 15. H.H. Vitus enz., 2e geb. A cunctis, 3e naar keuze. Donderdag 16. Mis als Zondag, zon der Gloria en Credo, 2e geb. A cunctis, 3e Fidelium voor de Over ledenen (2 Nov.), 4e naar keuze, gewone Prefatie. Vrijdag 17. Mis als Zondag, zonder Gloria en Credo, 2e geb. A cunctis, 3e naar keuze, gewone Prefatie. Zaterdag 18. H. Epharim, 2e geb. H.H. Marcus enz. Credo. Evangelieverklaring, Vierde Zondag na Pinksteren. Evenals verleden Zondag is de Mis liturgie van heden wederom een op wekking tot hoop en vertrouwen op God, onzen Redder, tot Wien we onze toevlucht moeten nemen in al de be proevingen (Epistel) en moeilijkheden des levens (Evangelie.) Het lijden van dit leven is niets in vergelijking met de toekomende heer lijkheid, waarnaar de geheele schepping verzucht en waarvan wij door den H. Geest, te gelijk met de heiligmakende genade, reeds het onderpand ontvangen hebben,' gelijk het Epistel leert. Het Evangelie spreekt duidelijk ge noeg van de moeilijkheden der Apos- telen-visschers, die geholpen door den Zelfkennis. Even moeilijk als het is te weten, at de wijde oceaan bergt in haren schoot, even moeilijk is het de geheim volle diepten van een menschenhart doorschouwen. Daarbij komt nog dat wij in het ge wichtige punt der zelfkennis zoo licht én door onszelf én door anderen be drogen worden. Door ons zelf, omdat wij ons zelf vluchten en onszelf ongeregeld zoeken. Wij vluchten onszelf, omdat wij zoo graag de oogen sluiten voor onze tal- looze fouten. Wij wenden er onze aan dacht maar liefst zooveel mogelijk vanaf en gaat dat niet. dan verbloemen wij ze zooveel we kunnen. Zoo zoeken wij onszelf dan weer, aar op ongeregelde wijze, door onze gebreken te bedekken met een don keren sluier en het weinigje goed dat in ons is, te doen stralen in het hel derste licht. Wij zijn tevreden met den schijn van het goede, met den goeden dunk dien men van ons heeft, over de echtheid onzer goede hoedanigheden bekomme ren wij ons weinig, Thomas van Kempen heeftzoo scherp gezegd: „Wij worden door hartstocht gedreven en maken ons wijs, dat het ijver is. Het kleine verwijten wij ande ren en gaan onze eigen groote gebre ken voorbij. Aanstonds gevoelen en wegen wij, wat wij van anderen moeten verduren, maar van wat anderen van ons verdragen moeten, bemerken wij niet." En bij die verderfelijke eigenliefde sluiten zich ais machtige bondgenooten onze medemenschen aan. Ook zij bedriegen ons, zij het dan gewoonlijk ook al niet uit kwaadwil ligheid. Zij doen dat zoowel door te praten als door te zwijgen. Als zij met ons praten, vleien zij ons zoo graag. Wij gelooven het zoo graag, als men ons prijst, het doet ons zoo goed, men wint er onze genegenheid mee. En daarom is een ander al gauw genegen iets goeds van ons te zeggen en het minder goede of slechte maar stil voorbij te gaan, al was het alleen maar, om onaangenaamheden te ver mijden, om geen gevoeligheden te kwetsen. Ook door Ie zwijgen sterkt men ons het niet kennen van onszelf. Waar vindt men die echte goede vrinden, die ons op onze fouten dur ven wijzen? Helaas er zijn er zoo weinig. Gewoonlijk mist men er den moed e, uit vrees dat wij het toch niet zullen aannemen, dat wij er toornig n zullen worden. Wijst iemand ons uit boosheid, uit haat, uit afgunst op onze fouten, dan :men wij het zeker niet aan. Doet men het al lachend, dan houden wij het voor een onschuldige plagerij. En zoo blijven wij met opgeheven hoofd door de wereld gaan in het rustig besef onzer degelijkheid, vol hoovaardigheid, meenend dat wij toch heel wat beter zijn dan vele anderen. Het groote middel om temidden van zooveel bedrog onszelf te leeren ken- :n, zou zijn de reflectie, de inkeer onszelf. Maar dat zijn wij in onze uitwendige wereld heelemaal verleerd. Alles, letterlijk alles, trekt ons naar builen en de tijd lijkt nu wel ten volle aangebroken waarin het profetenwoord vervulling gaat, dat er niemand is e nadenkt in zijn hart. Alles trekt ons buiten onszelfde schreeuwerige reclame's,de wildesport- beweging, de zucht naar reizen, de drang naar schouwburg en bioscoop, alles rukt den mensch-uit zijn middel punt, zoodat hij op een oogenblikdat de omstandigheden hem dwingen in zichzelf te treden, als een vreemdeling staat tegenover zichzelf. Wat zijn wij vèr afgeweken, ik zeg niet van de leer van Christus die ons vermaant dat het Rijk Gods binnen ons is, maar zelfs van de leer der heidensche wijsgeeren, voor wie het „ken u zelf" als een der grondbegin selen gold van de ware levenswijsheid. De heiden Senecca schreef„Dage lijks spreek ik recht over mijzelf. Als het licht is weggebracht en mijne echt- genoote haar gesprek eindigt, onder zoek ik heel mijn dag, herinner ik mij al mijn daden en gezegden. Niets ver berg ik mijzelf, niets ga ik vaorbij." Hoeveel temeer zouden wij dan dien zelfinkeer moeten beoefenenwij, die toch te streven hebben naar de vol maaktheid. T. G. Het neutrale vereenigingsleven was al ontwikkeld, toen het katholieke de eersle levensteekenen gaf; het over- heidsonderwijs, geheel uit de open bare kassen bekostigd, was opper machtig, toen het katholieke den wed strijd ondernamde liberale en neutrale1 pers had de openbare meening reeds in haar greep, toen de katholieke nog in de windselen lag. Had een vorig geslacht geëischt, dat het opkomende katholieke vereeni gingsleven, onderwijs, pers ineens vol wassen en volwaardig zou zijn ge weest, voordat men tot aansluiting, gebruikmaking of abonnement was bereid gevonden, dan zouden de katholieke organisaties zijn verkwijnd, had het katholiek onderwijs zijn vlucht niet kunnen nemen. De katholieken, die de volle honderd percent verlangen, maar met hun toe treding wachten tot de honderd percent er zijn, zijn onredelijk; zij draaien in' een vicieuzen cirkel rond. Met de katholieke radio is het niet anders gelegen. Gesteld dat waar zouden zijn al de klachten en grieven van inlerioriteit, vergeleken bij den nenlralen zender, dan stemt toch ieder toe, dat de katholieken, die klagen, maar geen hand tot hulp uitsteken op den keper beschouwd de schuld zijn van den achterstand. Wij spreken niet van katholie ken, die „neutraal" boven katholiek verkiezen, omdat heel hun levenshou ding neutraal is, maar van de katho lieken, die beseffen dat katholiek-zijn ook ten aanzien van de katholieke levensuitingen verplichtingen meebrengt Men Is niet voor zijn gemak katholiek. T. G. Binnenland IIBACHJPIANO'iil Voortreffelijk in elk opzicht wmm H Vraagt catalogus en condities aan E bij de vertegenwoordiger Fa. R. VAN DEN BURG. ARNHEMSCHEWEO Provinciale Staten. De provinciale Staten van Utrecht kwamen in eerste gewone zitting bij een onder voorzitterschap van den Commissaris der Koningin, dr. H. Th. s' Jacob, die de zitting opende in naam der Koningin en het Gebed voorlas. Verschillende voorstellen betreffende subsidie-aanvragen werden naar de af- deelingen verwezen. Evenzoo werd naar de afdeelingen verwezen het voorstel om ten behoeve der P. U. E. M. een geldleeningaan te gaan, groot 1 millioen gulden. Naar Ged. Staten werd ver hezen om prae-advies een subsidie aanvrage der Prov. Utrechtsche Ver- eeniging ter Bevordering der Hygiëne Moeder en Kind en een subsidie aanvrage van de Commissie tot Ver heffing van de fruitteelt in de provin cie Utrecht, alsmede een adres der afd. Utrecht der Vereeniging van Neder- landsche Gemeenten inzake de subsi- dieering ten behoeve van de gemeenten in de kosten van verpleging van arm lastige krankzinnigen. Nadat de afdeelingen getrokken waren en de voorzitters der afdeelingen waren benoemd, werd de vergadering daagd tot Dinsdag 21 Juni. Uit den Omtrek blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Koker 75 ct. Bij Apotb. en Drogisten. Neutraliteit Er zijn er onder ons, die verklaren voor allerlei vormen van katholiek leven en katholieke cultuur te voelen, zelfs alles te voelen, mits zij, wat het „peil" betréft, niet beneden ander soortige staan. Vóór het katholieke vereenigings leven derhalve, vóór de katholieke pers, voor de katholieke radio, op voor waarde, zooals wij hebben afgespro ken, dat ze, wat de voordeelen, de resultaten, de techniek enz., aangaat, zich kunnen meten met de niet- katholieke. Nu nemen we voor het gemak aan, dat die afspraak oprecht gemeend is, en oprecht ook de wensch om de voordeelen enz. eerlijk tegen elkaar af te wegen, geen uitvlucht dus om zich te onttrekken, geen opzet om het katholieke vereenigingsleven, onderwijs enz. minderwaardig te blijven vinden. Maar men vergeet één factor: dat er bij de Katholieken een achterstand was. Amersfoort Uitspraken Kantongerecht, Geen gevolg geven aan politiebevel C. B. Amersfoort f3 of 1 d. Dicht bij trein naderen, overspoor- overgang gaan: J. v. d. L. Wouden berg f5 of 1 d. Dronkenschap: J. K. Amsterdam f 15 of 6 d., G. K. Arnhem f 10 of 4 d., G. K. zwervend id., G. Sch. id., H. B. G. Utrecht 3 w. hecht., A. v. S. Nij- kerk 1 w. hecht., E. v. d. B. Putten f 10 of 4 d. Geen inlichting aan Raad v. Arbeid: M. Th. L. Amersfoort f3 of 1 d. Valsche naam: H. S. zwervend f 15 of 6 d. Leerplicht: J. R. Spakenburg f 15of 6 d. Zonder vergunning venten in Soest: L. T. T. woonpl. onbek. f2 of 1 d, Idem in Scherpenzeel zwervend f2 of 1 d. In Soest te snel rijdenW. K. Utrecht f 15 of 6 d.. W. W. den Haag id., F. W. W. Groningen f 10 of 4 d, Straat in verkeerde richting berijden Veiligheid van verkeer met auto in gevaar brengen: W. v. Z. Amersfoort f20 of 10 d., W. P. F. Amsterdam f25 of 10 d. Onvoldoende remmenR. Haarlem f 15 of 5 d„ B, J. M. Am sterdam f5 of 2 d., R. V. Wouden berg id. Links rijden: J.^R. v. L. Baarn f3| Huizen Holland, Weversalngel 28, Amersfoort Malaise tijd artikel Klompen Prijsverlaging b(J den dag. Levering uit een voorraad van 1200 paar MANSKLOMPEN90 cent VROUWENKLOMPEN 70 cent JONGENSKLOMPEN 50 cent KINDERKLOMPEN 40 cent REUZENSTERK Aanbevelend, WEVERSSINGEL 28 4 AMERSFOORT voor Damestasschen Koffers en alle soor ten fijne Lederwaren LANGESTRAAT I05-AMERSFQ0RT of 1 d„ G. B. Driebergen f 15 of 10 d. Rechts geen voorrang gevenE. J. D. Utrecht f 15 of 6 d., F. W. S. E. Amsterdam f 10 of 4 d. Verboden weg berijden: Th. C. J. de H. Leiden f3 of 1 d„ W A. M. Soest id., Th. R. id., J. B. Amersfoort id., J. Z. Apeldoorn id., plus f5 of - d. voor onvoldoende remmen. Geen nummer-rijbewijs A. P. v. d. Hilversum f5 of 2 d.; H. B. K. Zeist id., J. v. M. Ermelo id., E. A. J. Amersfoort id., E. H. Amersfoort f3 of 1 d., J. A. v. E. id. Nummer-letter niet verlicht: S. G. I. Amsterdam f 1 of 1 d., C. L. L. Wageningen id., G. H. Sch. Amers foort id. Wielrijden zonder licht: G. v. O. Amersfoort f4 of 2 d., A. H. B. id Geen nieuwe richting aangevenB L. H. Heemslede f3 of 1 d. Wielrijden onder invloed alcohol H. K., Soest f 20 of 8 d. Idem met auto de veiligheid van verkeer in gevaar brengenR. Gro ningen f300 boete plus voorw. 1200 boete en 1 jaar ontzegging rijbevoegd heid proeftijd twee jaar. Wielrijden zonder belD. v. S. Soest 2 of 1 d., E. P. Amersfoort f 1 of 1 d. Geen rijbewijs: A. G. v. D. Soest 5 of 2 d., plus idem zonder nummer- letterpiaat, idem zonder nummerbe- wijs plus 50 cent uf 1 d. voor niet volledige fabriekspiaat- Linten Carbonpapier Stencils Fa. h. ELZET1AAR LAN6E5TRAAT 84 TEL. 528 beek, 80 j., echtg. van W. Bos Christina Buiting, 66 j. - Jan Willi- genburg, 75 j. Hoogland Op verzoek van den heer Burge meester der Gemeente Hoogland zullen, evenals vorig jaar, gedurende de da gen van het Lunapark, leden der Iran- sportcolonne van het Nederlandsche Roode Kruis Afdeeling Amersfoort aan wezig zijn, ten einde bij voorkomende ongevallen hulp te verleenen. Achterveld Hulppost Telegraaf en Telefoon kantoor Achterveld. Met ingang van 20 Juni zal het post en telegraafkantoor opengesteld zijn van 8.30 tot II uur van 14 tol 15.30 in 18 lol 19 uur. De uren voor den telefoondienst blijven ongewijzigd. Zondag hield de ZeerEerw. heer Pastoor een predikatie over den bouw eener nieuwe kerk voor onze parochie. Om deze kerk bijeen te krijgen is de parochie in 17 wijken verdeeld, waar wekelijks bijdragen zullen worden geïnd. Tevens bestaat er gelegenheid om gelden tegen een matige rente te beleggen. Barneveld Burgerlijke Stand. GeborenGerrit, z. v. W. v. Eede en F. Malestein Jan, z. v. B. Ver steeg en S. Leertouwer Johanna Gerarda, d. v. J. Blankespoor en G. Bouwman Cornelia, d. v. C. van MaanenenG. v. d. Pol Lambertus Hendrik, z. v. E. Smink en R. Boiler- blom. OverledenGeurtje v. Steen- „Electrische" tien geboden. 1. Werk nooit aan voorwerpen of leidingen (inzetten van stoppen, repa- reeren van moeren e.d.), zoolang de hoofdschakelaar is ingeschakeld. 2. Vul nooit een melkkoker, water ketel of dergelijk toestel, terwijl het Ingeschakeld is. 3. Schenk nooit uit 'n waterketel, melkkoker of dergelijk toestel, terwijl het ingeschakeld is. 4. Gebruik nooit snoeren, contact- stoppen of ander electrische apparaten, die niet geheel in orde zijn. 5. Wanneer ge ook maar de minste prikkeling of schok gevoelt bij het han- teeren van een electrisch toestel, die u doet vermoeden, dat het apparaat onder spanning staat, waarschuw dan uw electricien, opdat deze het toestel kan nazien. 6. Raak bij het in- of uilschroeven in een gloeilamp nooit aan de metalen huls van de lamp en kom bij het in steken van een contaclstop nooit aan de pennen. 7. Als ge nieuwe branders in een straalkachel wilt zetten, overtuig u dan, dat de contactstop uit de contactbus is gehaald, dus het geheele Instrument stroomloos is. 8. Raak nooit onder spanning staande geleiders aan en wees vooral in voch tige omgeving (kelder, badkamer e.d.) voorzichtig met electrische toestellen of leidingen. 9. Draag zorg bij het schoonmaken, vooral met natte doeken, niet in de nabijheid van electrische toestellen te komen. 10. Kom vooral nooit aan onder stroom staande toestellen of blanke ge leidingen, terwijl ge met de andere hand of eenfg lichaamsdeel in contact zijt met de aardleiding van uw radio-toestel, met de water- of gasleiding of met het telefoontoestel. LANGESTRAAT 47 v.h. pand Van Qend Loos Uitsluitend 1« kwaliteit Nollandsch Rund-, Kalfs- en Varkensvleesch tegen scherp concurreerende prijzen

De Eembode | 1932 | | pagina 1