U DENKT aan VISCH en tevens aan de naam GLASTRA. Het ALLERBESTE tegen de BILLIJKSTE prijzen, daaraan danken wjj ons succes EIGEN INKOOPBUREAü TE IJMUIDEN VERSCHF VISCH Tarbot> TonS> Griet, Zalm, Heilbot, Schol, Bot, Visch-carbonade, Kabeljauw, Schelvisch, enz. enz. Gebakken visch, Gerookte visch, Stokvisch, Zoutevisch, Croquetten, Vischcoaserven, Glastra's Delicatesjes, Gemarineerde Haring, Rolmops PRIJSVERLAGING VISCHC0N8ERVEN 25—40 PROCENT. Voorjaar en zomer: Eet nu visch, voedzaam, licht verteerbaar. IJmuIder Vlachhandel H. Glastra Co. N.V., Utrechtschestraat 40, Telef. 92 Bet meer Visch 1 Uaa blijft ge slank, gezond en frisch! Medebestuurders en de Leden en werden door den lotograaf Fortgens opnamen van het heele gezelschap ge maakt In slede van 12 uur was deze bij eenkomst eerst over half één beëindigd. De namiddag zou nog zwaarder worden. Met volle muziek en het vaandel voorop trok A. M. K. om pl.m half 3 weder van 't Boompje naar Amicitia, waar thans op het podium een bloe menweelde prijkte, waartusschen het vaan kon worden opgesteld, 't Bestuur aan de groene tafel vóór het podium, de Leden van 't koor rechts en hunne Dames links, bleef er een breed midden pad open voor de velen, die in den loop der volgende uren ('t werd kwart voor vijt in plaats van 4 uur.) ter receptie kwamen. Uit Amersfoort en verren omtrek kwamen achtereenvol gens deputaties van zangvereenigingen niet alleen, doch van andere corporaties, hunne gelukwenschen bieden. De meeste boden bloemen, enkele medailles, de oud-Leden een zilveren lauwerkrans en voor den Praeses een meerschuimen pijp aan, onder lange en ook keurig korte toespraken. Onze Burgemeester complimenteerde aller eerst in een geestig speechje de jubi- leerende Vereeniging en bood namens een groep A. M. K.-vrienden uit de burgerij een cadeau onder couvert aan. In z'n dankwoord herinnerde de heer Koerselman er aan, hoe de Burgemees- Ier nog niet zoo lang geleden zich er over verwonderde, dat A. M. K. er nog steeds geen eigen „Kei"-lied op na hield. Thans bezit het Koor datcom positie van O. v. d. Burg op een tekst van J. P. van Buijtenen. Het deed Z.Edelachtbare blijkbaar genoegen be doeld 4 stemmig lied te hooren zingen en er de partituur van mee naar huis te dragen. We hebben met klimmende belang stelling die lange rij van sprekers aan gehoord. den Voorzitter bewonderd, die onvermoeid bleef, zoowel in 't luisteren, als in 't anderen beantwoorden der diverse complimentjes en in verrukking gestaan bij het zien der mondharmonica- vereeniging .Bravo", die voltallig er in uniform kwam feiiciteeren. 's Avonds te half negen kwamen we voor de 3e maal in Amicitia bijeen waar, trots alle warmte, in een opge wekte stemming werd genoten van het spel van Tula en Johan Schmidt—de Vista, een alleraardigste potpourri van coupletten op Bestuur, Leden en Dames van A. M. K, door heel de zaal ge zongen en een groot gedeelte, van den volgende dag zelfs, onder muziek en dans werd doorgebracht. Ook dit gedeelte der festiviteiten mag voor Amersfoort's Mannenkoor bijzonder geslaagd heeten. R. K. U.L.O.-SchooI. Te Utrecht slaagden alle candidaten onzer Katholieke U.L.O.-School voor jongens aan den Westsingel. Voor diploma AE. Arlar. C. Let- schert, A. Geurtsen, Rovers, C. Jacobs en L. Terranea. Voor diploma B: A. Brugman enM. Kaptein (Soest). Eind-Examens. Middelbare Handelsschool. Geslaagd: W. J. v. Buytenen, G.A. Aanbesteding. Onderhandsch is aanbesteed de ver bouwing van drie woonhuizen aan de Leusderweg. 5 Inschrijvers, v. Lunteren, Woudenberg f5872. de Wilde, Amersfoort f5100.— Tommei en v. Soest, A'foort f4900.- Wassink, Amersfoort f 4744.- Oerlemans f 3547. Burgerlijke Stand. 7 Juli. Geboren: Janke, d. Hoogerbrug en T. Kooistra Jacoba Maria, d. v. J. G. Hagebeuk en M. v. d. Hengel Jan, z. v. J. Arlar en C. v. IJzendoorn Willemina, d. v. J. A. Goedknegt en J. E. Hack. Onder trouwd R. Dijsselhof en M. Jansen M. v. Essen en C. du Bois E. v. d. Born en G. ten Hoove F. W. Monshouder en A. C. H. Hienekamp. Gehuwd: J. F. W. Wurpel en A. Schreuder G. de Groot en J. A. Keener, i OverledenCornells Goed knegt, 71 jr., ongeh. 8 Juli. z. v. H. Offereins en P. Kroes Andrea Baitera, d. v. G. Timmermans en J. Vries Jan, z. v. A. Wallef en G. de Biezen Marinus Hendrikus, v. A. J. Dinkelberg en H. J. W. Bos winkel Willem, z. v. J. H. Horse- ling en J. v. Buuren. I OverledenMar guerite H. Wijss, 56 jr., wed. v. P. de Haan. Een Amsterdamsche stratenmaker stelen in de dienstrekken op het per ron. De dader is aangehouden en heelt de diefstal bekend. Tentoonstelling in St. Aeehten. In de groote zaal van Sl. Aeehten had een tentoonstelling plaats van werk stukken vervaardigd door de leden van de patronaten St. Theodorus van Embden en Pancratius en in een zij zaaltje van de leden der Zita-vereeni- ging, allen van de parochie St. Fran- ciscus Xaverius. Er is een cursus in schilderwerk en in houtbewerking. Bij de afdeeling Houtbewerking trof fen we aan zeer mooie afgewerkte modellen, als schemerlampen, boeken kasten, kruisbeelden en ook enkele grootere stukken als tafels enz. Het schilderwerk bepaalt zich niet alleen tot het schilderen op papier of linnen, doch ook het beschilderen van voorwerpen. Dat het werken op de patronaten In deze afdeelingen ijverig wordt ter hand genomen, bewijst wel de groote verscheidenheid van voor werpen. In het zaaltje van de Zita- vereeniging prijkte naast borduur- en haakwerk ook praktisch werk als kin derjurkjes. schortjes en verschillende japonnen. De leiders van dit werk dienen alle waardeering en hulde. Katholieke Radio Omroep. Bewijzen van deelname aan de auto tocht naar Hilversum en omgeving mei bezoek aan sludio en zender op Zon dag 31 Juli 1932 zijn tot uiterlijk 20 Juli a.s. verkrijgbaar a f 1.35 bij de bestuursleden en in het Sigarenmagazijn A. F. Tillemans, Langestraat 21 en Sigarenmagazijn G. J. A. Verweij, Krom- mestraat 27. Verbek 11 uur vanaf het autopark, terugkomst te ongeveer 6 uur. Katholieke Vrouwenbond. De leden die wenschen deel tc nemen aan het Maria Congres te Nijmegen 8 Augustus a.s. worden verzocht zich zoo spoedig mogelijk op te geven vóór 25 Juli a.s. bij het bestuur Mevr. Viester, Kon. Wilh.straat 38. Mevr. Timmer, Schimmelp.kade 28. Mej. de Roy v. Zuidewijn, Kon. Wilh.straat 32. Mevr. lansen, Soesterweg 11. Mevr. Noordman, Marnixlaan 44. Prijsnoteering Veiling 11 Juli 1932. Druiven 34-37 ct„ Kersen 22-25 ct., Frambozen 19-33 ct„ Roode bessen 9-14 ct., Aardbeien 13-21 ct„ Tomaten 8-11 ct., Peulen 14-18 ct., Doppers 11-22 ct., Capucijners 15-21 ct.. Tuin- boonen 4-6 ct., Spercieboonen 32-45 ct. Snijboonen 25-37 ct., Postelein 5-8 ct. Spinazie 8-10 ct.. Perziken 5-10 ct. Bloemkool 3-7 ct., Komkommers 7-11 ct.. Spitskool 2-3 ct., Wortels 4-6 ct. Rabarber 4-8 ct., Andijvie 7-16 ct. Sla 12-34 ct„ Bieten 24-41 ct. Op den Hoogenweg reed een motor rijder uit Huizen tegen een boom en liep daarbij een dubbele beenbreuk en een zware hersenschudding op. Hij per auto naar „de Lichtenberg" ovt gebracht. Aan de Rijkstuinbouwschool te Boskoop is bevorderd van de eerste Renswoudc f 3 of 1 d.M. V. id.ft H. id.W. G. v. d. W. Amersfoort id. A, P. Baarn id.; B. K. den Haag id.; C. H. B. id. Winkelsluitingswet: J. W. v. d. Amersfoort 12 of I d.P. C. S. Amers- loort f 1 of 1 d. VeiligheidswetB. V. Barneveld f 30 of 15 d. Algemeen Reglement verkeerM. A. J. W. Amersfoort f 1 of 1 d. OngevallenwetJ. L. v. W. Achter veld f6 of 3 d. Land- en Tuinbouwongevallenwet G. H. Bunschoten f25 of 10 d. VischreglementH. J. S. Veenendaal f5 of 2 d. en verb, strik. ArbeidswetA. M. Amersfoort 3 maal f 15 en 5 d.A. R. Soest 2 maal f40 en 10 d.; A. B. Soest f 15 of 5 d. A. M. Amersfoort id.A. R. id.H. C. V. Soest f 5 of 2 d.P. F. A. v. D. Amersfoort f 8 of 4 d. LeerplichtwetG. de G. Spakenburg f2 of 1 d.J. de G. Bunschoten f3 of 1 1 d.J. Barneveld 50 ct. of 1 d. T. F. de G. Barneveld f5 of 3 d. InvaliditeitswetD. de H. Renswoude 6 maai 50 cent en 1 d.A. G. Wou denberg 14 maal id.J. P. v. H. Amers foort f3 of 1 d. Autorijden met onvoldoende verlich ting: W. v. B. Amersfoort f25 of 10 d.; A. v. H. Barneveld f5 of 2 d.C.M. Barneveld f I of l d. Niet behoorlijk uitwijken: C. v. O. Baarn f5 of 2 d.J. W.M.Rotterdam f20 of 8 d. Niet voldoende remmen: D. P. K. Sch. Haarlommermeer f5 of 2 d.P. H. Baarn id. ;J. R. Amersfoort f 15 of 5 d. Doorgang voor rechts niet vrij laten M. V. oud-Loosdrecht f20 of 8 d. Geen richting aangevenH. J. v. L. Den Haag f5 of 2 d.A. L. Utrecht id. Blijven loopen op rijwielpad bij na dering fietser: D. v. d. W. Veenen daal f3 of 1 d. Autorijden zonder spiegelJ. B. Hoe velaken f5 ol 2 d A. W. de B.Nij megen id.D. D. Alphen id.D. v. H. Apeldoorn id.A. K. Zaandam id. Geen rijbewijs: W. B. Amsterdam f5 of 2 d.A. H. Voorthuizen id.; W. F. v. K. woonpl. onbekend f3 of I d.J. de H. id.C. de G. Benne- kom f I of 1 d. Te Soest venten zonder vergunning: E. Sch. Amersfoort f3 of 1 d. Te Baarn idemA. v. T. Utrecht f2 of 1 d. Wieirijden zonder lichtE. H. NIJt kerk f4 of 2 d.T. P. Amersfoort id, G. M. Baarn id. Idem zonder reflector: J. P. Baarn Zeist De nieuwe St. Jozef-kweekschool in dc Eerw. Fraters der St. Grego- riusslicliting te Utrecht, welke gebouwd is door architect Maas aan den Kroost- weg te Zeist, zal Woensdag 27 Juii worden gewijd door den Aartsbisschop van Utrecht. Voor het Mercurius-diploma Engel- sche Handelscorr. slaagde onze plaats genoot de heer J. H. Jansen, opgeleid door den heer H. Aikes, Leeraar in Handelscorr. alhier. Stichting O. L. Vrouw ter Eem. Hedenavond om 6 uur zal een ge denksteen worden geplaatst in liet in aanbouw zijnde gebouwen-complex der Stichting O. L. Vrouw ter Eem aan de Daam Fockemalaan. R. K. Oudersvereeniging. Algemeene Ledenvergadering op Donderdag a.s. 's avonds kwart over acht in het K. J. M. huis Muurhuizen. De Agenda vermeldt o.m.Verslag Fancy-Fair, Bespreking algemeene ver gadering, Benoeming afgevaardigde algemeene vergadering. Bespreking Vacanfie ontspanning. Op deze vergadering zal thee wor den geschonken. Het bestuur vertrouwt dat deze vergadering door een flink aantal leden met hun dames zal wor den bezocht. Uitspraken Kantongerecht. DronkenschapJ. W. zwervend f 10 of 4 d.J. v. K. zwervend f 15 of 6 d. Loopen op spoorbaan: W. C. B. Amsterdam f 3 of I d.F. K. id.P. H. id. Een kip op andermans bezaaiden grond: G. D. Barneveld f3 of 2 d. Loopen op bepolen grond Ch. v. G. Soest f 5 of 2 d.G. S. Amersfoort id.R. v. d. H. id. Loopen op hooiland: B. W. Baarn 2 of f2 of 1 Idem zonder belC. I 12 of I d. Woudenberg Uit den Omtrek Achterveld Bij den winkelier van de Rudolph- slichling is in den nacht ingebroken. Door een raam is de dader binnen gekomen. ontvreemd werden een kistje met kasgeld, zilveren horloge met ket ting en vulpen. Hierna heett de in dringer door de deur de woning ver laten. Onmiddellijk werd een onderzoek in gesteld, waaruit bleek, dat de jonge man onderweg van de auto was ge vallen en gewond langs den weg lag. Stoutenburg Burgerlijke Stand. GeborenGeertruida, d. v. J. v. Laar en C. C. Steen kamp |acobus, z. v. J. Traa en M. Roest Jozephus Ar- noldus Adrianus, z. v. A. H. Ruesink en W. M. Wenting. Soest Burgerlijke Stand. Geboren: Louisa Geertruida, d. J. Maassen en L. G. Niehot Aletta Hendrika Elisabeth, d. v. A. H. Th. Preusser en J. v. d. Vlist Johanna Maria, d. v. P. B. Rademaker en C. A. Brouwer Johanna, d. v. G. v. d. Broek en F. Pleij Inge Sophia, d. v. W. v. d. VeTden en N. Boot. On dertrouwd E. Jansen en R. Wassenaar OverledenEnte Zwan, 47 j., geh. n. H. v. Dorrestein Barlje v. Schalk wijk, 77 j., ongehuwd. Binnenland Hoogland Burgerlijke Stand. GeborenJohanna Antonia, d. v. Sandbrink en J. Hilhorst Johan, v. G. Malenstein en C. v. Putten Geertje, d. v. A. Bleitler en G. van der Horst. GehuwdA. de Ridder en C. Hagen. OverledenSophia Bus, 76 j., wed. v. W. M. van Dijk. Hoevelaken Een autorijder uit ljselmonde raakte door het springen van een achterband de macht over zijn stuur kwijt nabij de Hoogenbrinksteeg. De auto draaide om zijn as, waardoor deze in omge keerde richting op den berm van dén weg kwam te staan. Van de aiito werd het linker achterwiel geheel ver nield. Ook de band van het rechter achterwiel was gesprongen. Leusden Burgerlijke Stand. Geboren Wilhelmina Maria, d. v. M. Vrijhoef en W. van de Bilt. Over leden Samuel Henri Alberlus Cubels, oud 59 jaar, echlg. v. W. Goos. heeft kans gezien 20 rijwielplaatjes te f Loopen op verboden grond: A. V. N1J kerk Op de markt: 346.000 eieren f2.50 —f320 61 biggen f 6—104 varkens f40—f50; 91 runderen: jkalfkoeien f 160—f200; kalfvaarzen f 100—f 140; vet vee, Ie kw. f0.28—f 0.352e kw. f0.25—f0.28 per pond; vette koeien f180—f230; 34 nuchtere kalveren: mestkalveren f 8f 16. Toen de eierhandelaar G. met een vracht eieren in Amersfoort aankwam, bemerkte hij tot zijn schrik, dat zijn broer, die achter op de auto was ge zeten, zich daar niet meer bevond. Rapport Weiter. In het rapport van de Staatscom missie voor de verlaging van de Rijks uitgaven (Commissie-Weiter) wordt het bedrag, waarmede de begrooting voor 1933 zou moeten worden verminderd om te komen rot een althans wat de gewonen dienst betreft sluitende be grooting becijferd op rond f 100 mil- De gemeenlefinanciën geven hel oordeel der Commissie meer nog dan die van het Rijk reden tot be zorgdheid. Gezien de groote risico's, die de Rijksfinanciën bij een onoor deelkundig gemeentelijk beheer loopen, behoort de ernstige aandacht der Re geering op deze zieke plek gevestigd te worden. Waarschuwing. In enkele streken van ons land zijn den laatsten tijd doodelijke gevallen van tetanus (klem) voorgekomen. In het algemeen is besmelting met deze ziekte te verwachten in streken met veel paarden. In paardemest, die op het land of op straat ligt, ontwikkelt zich de tetanusbakterie bij voorkeur. Infektie heeft plaats, als in een wondje, hoe klein ook, bakteriën binnendrin gen. De paiiënt bezwijkt meestal bin nen enkele dagen onder bizonder hooge koortsen, terwijl het wondje misschien alweer genezen is. Het ligt voor de hand, dat duinen, op het strand, op de hei, het besmettingsgevaar klein is. Maar op wegen of bouw- of grasland is veel eerder infektie te vreezen. Dóór met bloote voeten wandelen beteekent, omdat een klein wondje immers gauw is opgeloopen een vrij ernstige kans maken op besmetting met deze gevreesde ziekte. !n het algemeen zijn op trektocht opgedane wondjes nog al eens gauw geïnfekteerd (opgejaagd stof van den weg) en het is aan te raden om ze meteen met wat jodiumtinktuur te be strijken, waardoor het gevaar praktisch overgaat. Ingezonden Wat zullen wij met onze oude Rijwielplaatjes doen? Over enkele weken wordt U weer verplicht een nieuw belastingplaatje op uw fiets te plaatsen. Het oude plaatje heeft voor U dus geen waarde meer. Het vorige jaar zijn circa 'drie millioen rijwielplaatjes verstrekt, die bij het verwisselen op 1 Augustus voor U geen waarde meer hadden. Waar ble ven deze plaatjes, die voordien nutte loos werden weggeworpen? Door de Vereeniging tot Bevordering der belangen van T.B.C.-patiënten in Nederland, werd het initiatief genomen, genoemde plaatjes en ook andere metalen te verzamelen, teneinde ze dienstig te maken ten bate v die voor Nazorgbehandeling merking komen. Dank zij de medewerking van velen, die hiertoe hebben bijgedragen, kon den wij aan het eind van het jaar een totaal gewicht van pl.m. 5000 K.G. koper bijeen krijgen, maar waar wij weten dat elk plaatje 4 gram weegt en dit vermenigvuldigen met boven genoemd aantal, dan komen wij aan een gewicht van 12.000 K.G. koper, hetgeen een zeer beduidend bedrag zal kunnen opbrengen. Hoewei aan t.b.c. bestrijding mo menteel vrij veel wordt gedaan, zijn er toch nog velen, die tengevolge van geldgebrek niet kunnen worden uit gezonden. Nog minder kan worden gedacht aan Nazorg-behandeling. Door geldgebrek dreigen velen die wellicht behouden kunnen blijven, ten onder te gaan; alsop hen maar de „Nazorg" wordt toegepast, zullen velen voor grootere ellende gespaard kunnen blijven. Vandaar een beroep op alle bezitters van rijwielen, die een steentje kunnen bijdragen tot verwezenlijking van ons doel. Door bet rijwielplaatje niet in de vuilnisbak te deponeeren, doch dit te willen zenden aan ons kantoor, Breedeweg 5, Amsterdam (O.), of aan een der onderstaande adressen, welke gaarne bereid zullen zijn, Uw plaatje voor het mooie doel in ont vangst te nemen. Ook zijn wij gaarne bereid, op aan vrage een reclamebiljet te zenden. wij vragen U dus nu een klein offer, want bedenkt, dat vele kleintjes één groote maken. Steunt ons in ons werk, voi lijdende menschheidl Henny Butselaar, G. v. Stellingwerf straat 10, Amersfoort. H. Vos, Mil. Ziekenverpleger, Inf. Kazernestraat 12b Amersfoort. Tevens kunnen oude rijwielplaatjes e.d. worden afgegeven aan die rijwiel handelaren waar een reclamebiljet van bovengenoemde vereeniging is opge hangen. |Het rapport-Weiter. Men moet niet vergeten, dat het be- zuinigingsrapport-Welter bestemd was om de Regeering van advies te dienen, terwijl het rapport op zichzelf niet voor publiciteil in elkander was gezet. Dat de Regeering ten slotte de con clusies wereldkundig gemaakt heeft, is te loven. Men doet echter goed om bij die lezing steeds voor oogen te houden, dat de opzet ervan een andere strek king had. Wij willen duidelijker zijn. Onvermijdelijk zal in vele kringen cri- tiek worden uitgeoefend op hetgeen het rapport zegt; in vele gevallen zal die critiek sterk afbrekend zijn, vooral bij hen, die bij aanvaarding der voor stellen, gedupeerd zullen worden. Maar het rapport-Weiter had niet de pre tentie, aangenomen te worden; het moest via de regeeringskanalen gekris- taliseerd worden tot een bruikbaar product en juist het nog niet gekris- taliseerd zijn is het kardinale verschil tusschen de opinie der commissie en een bij de Staten-Generaal ingediend wetsontwerp. Het rapport-Weiter geeft richtlijnen aan; een regeerings-wet- voorstel daarentegen is in al zijn onder- deelen uitgewerkt en beoogt toepassing in de practijk. Wij zeiden het te loven, dat de Regeering het rapport wereldkundig heeft gemaakt. Toch doen wij dit met eenige aarzeling; voor hen, die econo misch kunnen denken, die in staat zijn in den chaos van gedachten voor zich zelf orde te brengen, is het openbaren van hetgeen de Heer Weiter c.s. dacht, een waardevol gegeven. Doch zij, die in hun gedachtesfeer .begrensd zijn, niet de breede lijnen weten te .omvat ten, zullen slechts critisch staan ten opzichte van datgene, wat hen direct betreft en al het andere buiten be schouwing laten. Een derde groep is belust op sensatie; zij willen weten, wat er in de commissie is gebrouwen... hoe deze het mes zou willen zetten in verschillende staatsorganen, zooals de rechterlijke macht, de Eerste Kamer, het Onderwijs maar voor sensatiezucht behoeft de Regeering een dergelijk belangwekkend rapport niet te publi- ceeren. Het moet constructief werken; elk ander oogmerk moet worden buiten gesloten. Wij zullen het rapport niet bespreken het is van een zoo groot belang dat van verschillend zijden commentaren zullen worden gegeven, terwijl men het in alle onderdeelen zal gaan uitpluizen. Alleen willen wij de aandacht vestigen op een principieele kwestie. De Heer Weiter c.s. schijnt dezelfde meening Ie zijn toegedaan, die verschillende leiders van ons economische leven huldigen, een meening, die men ook in het ver slag van Mr. Trip over de Nederland- sche Bank terugvindt. Het vastblijven klampen aan hetgeen was lijkt ons een fout het terugdrukken van het levenspeil op de hoogte van dat in hetzij door opvoering der Inkomsten anders dan door belastingverhooglng. Hier ziel men het feit, dat publicatie niet steeds goed werkt. Het was een „bezuiiilgings"commissie zij moest dus bezuinigingen voorstellen terwijl de Regeering zou uitmaken, of de ge poneerde bezuinigingen in het regce- ringskader zouden kunnen vallen. Het publiek zal echter geen onderscheid maken tusschen een „advies in een bepaalde richting" en algemeen regee- ringsbeleid. Men mag deze beide, ge heel afzonderlijke feiten, niet dooreen mengen. Men moet het rapport-Weiter zien als rapport met een bepaalde strekking, meer niet en dan vinden wij het een knap stuk werk. Als basis van regeeringsbeleid zal het niet mogen worden. Wij zouden het bijv. een psycholo gisch foutieve daad vinden om zonder meer de werkloozen-ondersteuningen met 15 pel. te verminderen, zoolang we niet alle andere mogelijkheden onder de oogen hebben gezien. Wat toch kan Nederland doen om zich economisch weerbaarder te maken? Hoe kunnen wij de bedragen, die wij nü aan crisis- steun geven, productief maken? Eerst wanneer die problemen deugdelijk zijn bestudeerd, eerst dón zal men kunnen overwegen, of als uiterste noodmaat regel een verlaging van de ondersteu ning gemotiveerd kan worden genoemd. In dit verband lazen wij in de Nieuwe Tilburgsche Courant een artikel van de hand van den Heer Dahinen von Buchholz, die zich voorstander ver klaarde van een belasting op machines, waaruit de steungelden zouden kunnen worden gevonden. De machine immers werkt besparend op het aantal mensche- lijke werkkrachten; een deel van die besparing moet benut worden om de vrijgekomen arbeiders het leven moge lijk te maken, want het gaal niet aan, dat de enkeling profiteert van de voor deden, die de machine biedt, terwijl de massa de nadeelen heeft tc onder gaan. Dit thema eischt grondige be studeering; wij geven het hoofdprin cipe slechts aan. Kerknieuws. Processie naar Kevelaer. Men schrijft ons: Door tusschentijdsche tariefvcrlaging zijn de retourprijzen voor de Bedevaart naar Kevelaer verlaagd. Voor de pel grims uit Amersfoort zeer belangrijk, ook voor Leusden is het verschil aan merkelijk. leder zal met het bestuur deze verlaging toejuichen en zal er zeker toe bijdragen om de deelname nog grooler te doen zijn dan vorige jaren. Ook de prijzen te Kevelaer voor logies enz. zijn goedkooper als vorig jaar. Laten wij daarom in groote ge tale optrekken naar het ons allen zoo geliefd Genadeoord, om door de voor spraak van Maria oplossing te ver krijgen in de moeilijke tijden welke wij thans doorleven. Maria zal zeker ons gebed verhooren, als wij in ware godsdienstzin en welgemeend deze pelgrimstocht te harer eere ondernemen. Ui* de Land- en l Tuinbouw-wereld (Nadruk verboden.) Structuurgebreken van de bouwvoor. De Rijkslandbouwconsulent Ir. O. J. Cleveringa te Zutphen wijst op veel voorkomende ziekteverschijnselen als gevolg van strucluurgebreken der bouw voor. Een aantal havervelden b.v. ver toonden een bruine tint en hadden een opvallend ziek voorkomenvele planten stierven. De oorzaak hiervan kan zijn: het optreden van schimmels in verband met den toestand van den grond. Deze kan te dicht, korstig en onder de op pervlakte kluiterig zijn. Hoe komt de grond zoo stug? Dit is meestal het evolg van een te lagen kalkloestand. •e humus- en kleideeltjes hebben door kalkgebrek onvoldoende kleelkracht behouden om de zandkorrels te blijven omhullen, vandaar dat men deze gron den gemakkelijk herkent aan het bloot- gespoelde zand, dat aan de oppervlakte ligt. Een andere oorzaak van deze slechte structuur kan een gevolg zijn van het bovenploegen van den onder- ondergrond, die arm is aan kalk en bacteriën. De fout kan dus zitten óf in den kalktoestand óf in de grond- bewerkin, óf, als vaak het geval is, in beide tegelijk. Het kwaad kan voor dit jaar dus niet meer worden hersteld't volgend het buitenland, lijkt ons nog in deze „U1UC11 11C1!)1C1U; Vülgena fase een uiting van te weinig diplo- jaaf kan men het voorkomen door te matie, Dat men er ten slotte toe over zal moeten gaan, is nog iets anders dan het daadwerkelijk voor te staan. Ons budget is niet in evenwicht; voor 1933 wordt een tekort van circa f 102 millioen verwacht. Men heeft zich tot taak gesteld, hoe zullen wij die f102 millioen wegwerken. Dil „wegwerken" was het doel en men had dus uit te maken, welke posten gemakkelijker konden wegvallen dan de anderen. Men heeft zich niet tot taak gesteld na te gaan, welke andere manieren er kon den bestaan om evenwicht te krijgen, zorgen voor een mooie, kruimelige bouwvoor. 't Eenige wat nu kan wor den gedaan, is: door schoffelen of eggen de grond zooveel mogelijk open en kruimelig te maken. Daardoor ver dwijnt ten deele het hinderlijke water en wordt de schimmel in haar ont wikkeling gestuit, en het plantenvoed- sel beter omgezet. Mijnbardt's Laxeer tabletten regelen zander Kramp of PJJn. Doos60cl. Bij Apolh.enDrogisten i

De Eembode | 1932 | | pagina 2