f <t> A. H. v. Nieuwkerk n.v. G.M BLANKE Allerlei BERICHTEN UIT AMERSFOORT Attentie. Zondag sus. is voor de rijpere jeugd van Amersfoort een dag van het grootste belang. Dc jeugd is over liet algemeen bijna zonder uitzondering lid van een ol meer vereenigingen be- oogendc verhooging van stoffelijke belangen, sport, amusement, waar het geestelijke wel niet verwaarloosd wordt, maar toch niet die plaats inneemt, die het in verband met de waarde onzer onsterfelijke ziel moest innemen. Dit inziende heeft Zijne Hoogw. Exc. Mgr. de Aartsbisschop van Utrecht het als zijn verlangen te kennen gegeven, dat de jeugd naast dc speciale jeugdvcr- ceniging, lid moest zijn van een zuiver Godsdienstige Vereenicing, waar uit sluitend wordt gewerkt aan het heil der ziel en waar dc vraagstukken en de moeilijkheden onzer hedendaagsche wereld op zuiver Godsdienstig stand- Cit worden bekeken. Hoe dat het te kan geschieden en welke vcr- ceniging in dezen zeer heilzaam werkt zal de ZecrEcrw. PaterOovers, Redemp torist, uit 's Hertogenbosch Zondag avond in dc zaal der K.J.M.V. aan de Elleboogsteeg uiteenzetten op een bij eenkomst, die alleen voor de jeugd van 17 jaar en ouder toegankelijk is. Laten de ouders hun kinderen hel pen onthouden, dat deze vergadering om acht uur begint en hen aansporen deze bijeenkomst te bezoeken, het ver plicht hen tot niets en entree wordt ook niet geheven, terwijl hetgeen daar geboden wordt ver staat boven het geen een amusements gelegenheid kan bieden. Dus vol moet de 2aal komen Jongelui van Amersfoort, laat den Pater, die uit het enthousiaste Zuiden van ons land komt, zien. dat ook in onze plaats enthousiasme is voor het goede. Katholieke Vrouwenbond. Dc leden die wenschen deel te nemen aan het Maria Congres te Nijmegen 8 Augustus a.s. worden verzocht zich zoo spoedig mogelijk op te geven al thans voor Maandag 1 Aug. a.s. bij het bestuur: Mevr. Viester, Kon. Wilh.straat Mevr. Timmer, Schimmelp.kade 28. Mcj. de Roy v. Zuidewijn, Kon. Wilh.straat 32. Mevr. Jansen, Soestcrweg 11. Mevr. Noordman, Marnixlaan 4 DAMES-EN HEERENKAPPER puntenburgerlaan yo TEL. 1402 Specialiteit In kurverven Gttn uitval d.r haren meer door bekandelirvp mek ons hoogfrequent ^enïesapperaat 5 paraat zijn en het tegen niet zouden vereenigen. De tweede vraag: .Waarom een .Centrale Ziekenkas"?" Door de Ziektewet is de belang stelling voor dit onderwerp toegenomen. Art. 48 van deze wet b.v. zegt, dat men lid moet wezen van een Zieken fonds, wil men rechf krijgen op uit- kaering. Treedt dus de Ziektewet in werking, dan zullen alle arbeiders in een fonds moeten zijn. Art. 123 zegt, dat een fonds gevormd moet worden, waaruit voorzorgsmaat regelen om ziek worden te voorkomen zullen betaald worden. De arbeiderswereld moet dus ook medezeggenschap hebben in de wijze, WIJ bieden U steeds het nieuwste: Moderne Salonbank zeer apart model tl» BEZICHTIGT DE ETALAGE 1 K. Beekstraat 6 Tel. 543 Beekensteinschelaan 10 Bezoekt onze 18 Modelkamers Verjaardag Koningin-Moeder. Voor het eerst zal in dit jaar ook de verjaardag van dc Koningin-Moeder in Amersloort cemgszins feestelijk wor den herdacht. Door de welwillende medewerking van de R. K. Muziekver- ccniging „wilskracht", Directeur de heer j. Wakelkamp, de Kapel van de Chr. Jongemannenvereen. „Immanucl", Directeur de heer G. C. Key, de Mond- accordeonvcrceniging .Door Vriend schap Verecnigd", Directeur de heer M. Klijncn en het Filmspel „De Faam" kan de Oranjcvcrccniging op Dinsdag 2 Augustus a.s. een rondgang met muziek houden, terwijl na afloop daar van op de Hof een openluchtbioscoop' voorsteling zal plaats vinden. (Aan vang circa 9'h uur)- Voldoende aan een meermalen ge- uitte wensch wordt thans ook een gé' deelte van het Soesterkwartier in de muzikale wandeling betrokken, zoodat dc route is als volgt: 7 uur vanal de Schlmmelpennlnck- kadc. Koppelpoort, Groote Spui, Kleine Spui, Kleine Koppel, Eemstraaf, Oude Soestcrweg, Violenstraat, Soesterweg, Smallcpad, Brouwerstraat, Korte Berg straat, Vlasakkcrweg, Lange Bergstraat, Juiianaplein, Arnhcmscheweg, Arnhem- schestraat, Langestraat, Zevenhuizen, Hof. Het Bestuur der Oranjcvereeniging noodigt de Burgerij beleefd doch met aandrang uit om door het uilsteken der vlaggen, de feeststemming in de stad op 2 Augustus te verhoogen. Prijsnoteering Veiling 27 juli '32. Druiven 37—42 ct. Tomalen 5—9 cl. Aardbeien 33 ct. Roode bessen 7— 14 ct. Zwarte bessen 12—18 ct. Kruis bessen 5—C ct. Frambozen 19—30 cl. Snijboonen 21—24 ct. Sperciebooncn 11—22 ct. Tuinboonen 4-6 ct. Dop erwten 12-24 ct. Janbazen 12—13 ct. Advocaatpeer 16—17 ct. Jellow 2P— 26 ct. Spinazie 8—13 ct. Postelein ti ll ct. Meloenen 20—31 ct. Perziken 5—6 ct. Bloemkool 17—22 ct. Groene kool 3—5 ct. Roode kool 4—5 ct. Spitskool 3—5 ct. Komkommers 5—8 ct. Rabarber 2—3 ct. Wortels 3—5 ct. Andijvie 18-37 cl. Sla 10-18 cl. R. K. Bouwvcrccniging St.Bonifacius In het gebouw der R.K Werklicdcn- vcrccniging St. Jozel had de jaarver gadering plaats van de R. K. Bouw vcrccniging St. Bonifacius onder leiding aM 1 iAnttsntt*AnfiftrooPiT van voorzitter G- J- Noordman. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mede dat bereikt is dat met dc bouw van 52 woningen wordt aan gevangen. Bij acclamatie werd de heer Noordman als voorzitter herkozen. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren Pecman cn D. v. d. Ham en in de vacature wegens bedanken van den heer J. A. Jagers dc heer C. Kalleveen. Tot lid van den Raad van Commis sarissen werden benoemd dc heeren J. v. Empelen en C. de Cacs. Dc balans, winst-en verliesrekening over 1931 werden goedgekeurd. Als activa vermeld de balans aan bouw terrein woningen St. Bonifaciusstraat en St. Willibrordusstraat f 44.915.64; 80 woningen aan de St. Bonifacius straat bouwkosten en rioleeringen f 164.332.87'/i. afgeschreven tot en met 1930 f 29.374.77, over 1931 f 2836.97, totaal f32.211.74, blijft f 131.121.13'/». 38 woningen aan de St. Willibror dusstraat totaal f 105.329.90, afgeschre ven lot en met 1930 f 2777.14, over 1931 f773.79, totaal f3550.93, blijft f 101.778.97. De balans sloot met een activa [en passiva van f301.650.34 en een winst van f 11.331 49. Ontvangen huren f 28.710.42. Door den voorzitter werd dank ge bracht aan het afgetreden bestuurslid den heer J. A. Jagers en aan het afge treden lid van den Raad van Commis sarissen den heer J. P. v. d. Bos vooi hunne werkzaamheden. Van de rondvraag werd gebruikge maakt om meerdere wenschen naar voren te brengen. Voor het te Utrecht gehouden examen Boekhouden v. d. Federatie van Han dels- cn Kantoorbedienden slaagden de dames lna Hanselaar en Catty Mestag en de heeren J. Versteeg en P. Reintjes, leerlingen van den heer II. P. Broek- huijsen, Leeraar M. O. Boekhouden alhier. Door wijlen den heer W. Ruilen- berg Ezn., werd aan de Geref. kerk voor den kerkdijken dienst een bedrag van f 2500, voor de diaconie dier kerk f 1000 en voor de zending f500, vrij van rechten, gelegateerd. Bij de te Amsterdam gehouden examens vanwege den R. K. Bond St. Genesius slaagde voor het examen machine schrijven als typiste plaatsgenoote Mej. C. J. Jacobs. heer L, W. J. Spit, schrijven alhier. Voor het Bloemencorso cn kiuder- optocht op 31 Augustus bestaat reeds veel animo. Voor een goede regeling verzoekt de commissie, hen die er aan deel willen nemen zich liefst zoo spoedig mogelijk op te geven bij de bestuursleden welke op] de aan plakbiljetten zijn vermeld. Namens de Kamer van Koophandel en Fabrieken, werd officieel afscheid genomen van den heer H. A, M. van Poppel, directeur van 't postkantoor alhier. Bij deze gelegenheid heelt de Kamer haar dank betuigd voor de aan gename samenwerking, welke zij steeds met den heer van Poppel heeft gehad. Door het Provinciaal bestuur te Utrecht werd aanbesteed, het uitvoeren van het baggerwerk in en vóör den mond van de Eem. Laagste inschrijver was Bosch te Sliedrecht voor f7190. Amersfoortsche Huishoudschool. Geslaagd voor de acten leerares waschbchandcling en huishoudkunde, koken): Z. van Dam, Huizum Fr,, A, v. Dlemcn, Nijkcrk; A. H, v, d. Ende, Utrecht, M. C. Gcraidts, Utrecht, J. M. Kooi, ApeldoornC. A. Kotting, alhier, W. v. Lange, Soest, G. R. v. Ouwer- kerk, alhier; W. Poslma, Oosterwolde (Fr,) en M. M. Wesseling, alhier. Hel diploma van de opleiding voor huishoudkundige is uitgereikt aan: F. Boodt, Soest; A. E. Dros, J. Heukers, H. G. Huisman, W. B, van Moogevest A. H. Kets, Vccncndaal, N. v. Mont- frans, Barneveld, P. A. Ooms, Baarn; C. P. Poortman, E. RomeijnJ. C. Rond, Zeisi, M. C. Koster, BoskoopP. Schef- fers; M. A. v. Schuppen, Veenendaal, M. A, Zaai, Zeist; ZusterM,Aloysina, Zuster M. Casperina, Zuster M. Gom zalina, Zuster M. Pclagla. Het diploma van de opleiding Cos-1 tuumnaaien is uitgereikt aan: I. Boshuizen, J. v. Ginkel, H. C. E. Gotjé, J. Höster, W. Kramer, W. j. de Hoog, M. A. Rijke, E. Stuit en J. A, Straten. Voor opleiding hulp in het gezin, is het getuigschrift uitgereikt aan: J. P. Dijkstra, H. Dijkstra, R. Gijs- bertse, A. Hannesen, J. Hazeleger, H. G. E. Hienekamp, G. v. d. Kamp, J. Koenen, C. B. van Leur, J. H. Drost, M. Bliekendaal, A. v. Es, M. Lagerwey, M. Middelman, E. Mus, W. Mulder, J. Sterk, A. G. v. Valkenburg, A. v. Zwol. Burgerlijke Stand. 22 Juli. GeborenArie, z. v. J. v. Veenschoten en E. v. Plateringen. OverledenJan H. v. Gorcum, 63 jr., wedr. v. B. Berkhout. 26 Juli. Geboren: Antonie, z. v. P. R. Huijgens en G. Smeitink Neellje, d. v. P. Timmerman en C. ter Burg Anna Cornelia, d. v. W. Bouw man en C. C. P. Klaui Jan, z. v. H. W. Keur en M, Goedegebutir Anthonia, d. v, A. v. Hoeijen en R, K. Papenburg. 27 juli. Geboren: Aart, z. v, D. v. Klompenburg en H. Spijker Jan Adriaan Klaas, z. v. A. Vaartjes en J. de la Mar. Gehuwd: G. Jansen en D, T. M. Huurdeman K. v. Hatlum en A. M. Laseur R. de Wil en T. L. Rüsch E. S. E. Beider en W. M. Verhoef. 28 Juli. OndertrouwdM. de Wolf cn F. Snijders J. Wouda en A. H. Lijesen C. A. Zeldenrijk en M. Lindekamp G. W. Colenbrander en A. A. ten Hoeve C. W. Zieltjes en W. W. de Kruijf J. Dijkkamp er P. C. v. Til H. A. v. d. Eshof er A. H. Staats. Gehuwd: Jhr. A. Cal- koen en Jkvr. C. T. v. Sminia. Over leden Lena Dijkhuizen, 27 jr., echtg. v. I. de Groot Coenraad Keer. 81 jr., wedr. v. J. M. Jansen Gijsberth» J. Bokkers, 53 jr., echfg. v. A. A. Kamer beek. Centraal Ziekenfonds. Donderdagavond opende voorzitter J. Zwart de vergadering van het Cen traal Ziekenfonds, gehouden in het gebouw St. Jozef, met een hartelijk welkom, vooral aan de spreker van dien avond, de heer van der Wurff uil Utrecht, bestuurslid van het Zieken fonds .St. Liduina". Voordat aan den spreker het woord werd gegeven, gaf de voorzitter een resumé van al hetgeen op het gebied van onderlinge hulp reeds werd be reikt. Spr. wijst op de verschillende onderafdeel ingen der R. K. Werklie denvereniging, als: „Hulp in Nood", Coöperatieve Verbruiksvereenigingen, Spaarkas, Levensverzekering. Waarom dan ook geen Ziekteverze kering? Operatie- en bcvallingskosten grijpen tè zeer in het gezinsleven, dan dat hiervoor geen maatregelen moeten worden getroffen. Hiermede wordt aan de bestaande ziekenfondsen geen af breuk gedaan, doch de arbeiders ver langen ook medezeggenschap. Hierna gaf de voorzitter het woord aan den spreker.] De heer v. d. Wurff begon met de behandeling van de vraag: „Waartoe een arbeiders ziekenfonds?" Daarvoor gaat spr. terug tot den Gildentijd. Ook toen, al was het primitief, bestonden contracten tusschen gilden en heel meesters. De leden van onverschillig welke organisatie, moeten liefst zooveel mo gelijk geholpen worden op allerlei ge bied in eigen kring, leder algemeen belang moet ook gemeenschappelijk behandeld worden. De stichting van een Ziekenfonds is een belang, omdat de arbeiders er zelf willen meespreken. „Waf voor dc ar beider is, moet door de arbeiders ont staan", heeft Dr. Schaepman gezegd bij de installatie van de eerste R. K Werkliedenyereeniging te Utrecht. Dus twee punten voor medezeggen schap: 1. de voorkoming van ziekten door goede hygiëne2. de verzorging in de zieken. Natuurlijk zit hieraan ook een prin- cipieele kant. Daarover zijn ook de doktoren het eens. Dr. Komunde heeft aangetoond de noodzakelijkheid voor het stichten van R.K. Ziekenfondsen, waarvoor natuurlijk de consequenties om als speciaal R. K. op te treden, moeten worden aanvaard door b.v. fel le bestrijden de steeds meer invretende kanker van hef Neo- Malthusianisme. Daarvoor moeien de waarop hun gelden worden besteed in overeenstemming met onze R. K. beginselen. Art. 124 draagt aan de werkgevers op f6.000.000 le storten in een fonds, waaruit bestreden worden de eigenlijke ziekenkosten. Spr. belicht hierna op zeer duidelijke wijze de apostolische waarde katholiek geneesheer. De arbeidersbeweging heeft direct hierin een groot belang gezien. Veel is er onderhandeld, vergaderd en ge schreven, doch één ding is vastgehou den een moraal-clausule in de con tracten met de Mij. voor Geneeskunde. Dit is zeer moeilijk te omschrijven. Daarom is het bezwaar ondervangen, doordat ieder lid van het R. K. foi de wensch uitspreekt behandeld worden volgens de katholieke moraal. Zoover is het echter nog lang niet. In ons diocees is een centraal dio cesaan Ziekenfonds, die met de andere diocesane fondsen weer een bond vormen. Het standpunt van de Mij. van Ge neeskunde tegenover de arbeiders fondsen is verre van welwillend. Het zal op een strijd uitloopen tusschen de arbeidersbeweging van alle rich tingen en de Mij. voor Geneeskunde. De belangen van de doktoren, ook in handen van de fondsen, zullen altijd veilig blijven. Wij willen een katholiek Ziekenfonds in het heele land. Hier in Amersfoort is reeds hard gewerkt. Het gaat niet gemakkelijk, doch ook verschillende doktoren en apotheken hebben ten duidelijkste laten uitkomen, dat zij niet gediend zijn van de dictatuur van de Mij. voor Genees kunde. In de Alg, Raad van Zieken fondsen wil het Werkliedenverbond niet opgenomen worden, omdat het Verbond wil eigen R. K. Ziekenfondsen in de vereenigingen, de Raad wil algemeene fondsen. Wel bestaat er echter contact met dit lichaam. Vervolgens gaf spr. een overzicht van de werking van het Utrechtsch Ziekenfonds, o.a. dc uitstekende ver zorging en verschaffing van verster kende middelen bij gezinsvernieerde- ring. Alweer een principieele kwestie groote gezinnen t Dat iiet opgericht kin worden, be wijst Ufrecht. Maak echter propaganda voor de idee. Het vertrouwen ten opzichte van de Kath. doktoren moet aangekweekt worden. Blijven we vasthouden aan het idee met taaie volharding, dan zal tenslotte het succes volgen. De Voorzitter bedankte namens allen den spreker voor zijn interessante uit eenzetting, waarna eenige leden vragen stelden, welke de spr. naar genoegen beantwoordde. Barneveld Op de Amersfoortschestraat tusschen den viersprong en Terschuur kwam een auto in aanraking met een autobus. Na de botsing kwam de luxe wagen tegen een boom. De inzittenden wer den meer of minder ernstig gewond. Twee kinderen moesten in een zie kenhuis worden opgenomen. Maandagmorgen had op de Baron van Nagelstraat een botsing plaats bi] den onbewaakten overweg. De autobus van Van Maanen kwam uit de richting Barneveld, toen de trein, die ruim 10 uur van hier vertrekt en door den chauffeur niet werd opgemerkt, de bus greep en grootendeels vernielde. Ge lukkig zat er niemand in dan de be stuurder, die het er met lichte verwon dingen afbracht. Een paard van een veewagen schrok en sprong zijwaarls door de ruit van het kledingmagazijn hoek Langestraat en Langegracht. Het dier is door veearts verbonden, Een arbeider van de gasfabriek bezig met een electrische boor aan een gashouder, is door den electri- schen stroom getroffen. De doctoren van den geneeskundigen dienst von den het raadzaam den man naar het ziekenhuis over te brengen. In het perceel Hoogcweg 36 is door den Heer Hendrik Jörg een naar de eischen des tijds ingerichte Land- bouwsmederij geopend, annex autog. lasch- en snijinrichting. De Heer Jörg is jaren werkzaam geweest bij wijlen den Heer v. Bergen en staat ais vak man uiistekend bekend. Zondagsdienst H.H. Doktoren. M. A. Duyvis, Utr.weg 145, tel. 396. C. Honig, v. Perseynstr. 27, tel. 600. J. Plomp, Regentessel. 15, tel. 1359. Apotheek: Ten Brink en Vermolen, Varkensmarkt 19a, tel. 160. Eiervciling Amersfoort. 29 juli 1932. Aanvoer 30000 sluks. Kleur Gew. p. 1000 Prijs per 100 52—54 f2.66-2.69 58-60 f2.91—2.93 60-62 f 2.99- Bruln 54—56 f 2.89-2.90 60-62 f3. 62-64 f 3.29-3.35 Wit Hoenderpark 56-58 f 3.01 58-60 f3.12 62-64 f3.46 Eendeieren 70—72 f 2.20 Uit den Omtrek Eemnes Burgerlijke Stand. Geboren Johanna Sophia, d. van J. Fokken en J. A. v. Zomeren. Ja- coba Anna, d. van J. Wiggerts en A. Hamersveld. Hoogland De verkoop van oude slraatsteenen, afkomstig uit- en gelegen langs den Zevenhuizerweg enden Slaahschenweg, zal plaats hebben op Woensdag 3 Aug. a.s., des avonds 7 uur (Zomertijd), in n der gemeentelokalen van de school n den Ham. Burgerlijke Stand: Hendrikus. z. v. G. ter Horst en W. Guliker. Jannetje, d. van E. van Es en R. Guliker. Spakenburg De visscherij op de nu afgesloten Zuiderzee wordt gaandeweg minder. De verdiensten van visschersen knechts dalen. Dat er slechts f 10—f 12 per week wordt verdiend, is geen zeld zaamheid. •=•-■»< Soestdijk In onze parochiekerk droeg de Weleerw. heer J. Th. M. van Oyen, Pregulier Kanunnik der Orde van het H. Kruislijn plechtige eerste H. Mis op. Te 10 uur werd de Neomist onder feestelijk gelui der klokken afgehaald van Nieuw Mariënburg door 16 mis dienaars en twintig bruidjes. Bij het opdragen der ff. Mis werd Z.E. geassisteerd door Pastoor J. Th. van Oppenraay te Baarn als subdiaken en Kapelaan Aengenent ais diaken. Na de Hoogmis ving aan de pastorie van Pastoor Smit die tevens de feest predikatie gehouden had, een drukke receptie aan. Soest Door de Coöperatieve Landbouw- vereeniging is vergunning gevraagd lot uitbreiding der bestaande maalderij, gelegen aan de Torenstraat, door aan bouw van een pakhuis, met bergplaats bestemd voor berging van kalizout. In het maandblad van Oud-Utrecht schreef J. H. Brinkgreve Entrop een artikel over Soest, waaraan wij het volgende ontleenen: Van de aloude huisnijverheid is in Soest niets meer over; het was een algemeen gebruik, dat de boerinnen haar dienstboden zich 's winters met katoenspinnen onledig hielden, welk product aan de handweverijen in Amers loort afgeleverd en waardoor ze een aardige bijverdienste hadden. Oudere dames zullen zich allicht het „Amers- foorlsch" herinneren, een heel smal satijnstreepig katoen, dat vooral voor luiermandkleertjes werd gebruikt, ponnetjes, apenrokken, e.a. „Soest ging oudtijds reeds door voor een welvarend dorp, dat een niet on- belangrijken handel dreef. In een er onder behoorend gehucht „de Isselt" id inen zelfs tot 1834 een glasblazerij. „De Soestenaren stonden alom be kend als dappere, bekwame schutters, die het ver gebracht hadden in de kunst van het boogschieten. Ze hadden dan ook een schuttersgilde, „het St. Aech- tengilde", naar den stichter ook wel üaesbeekergilde" genoemd, welks jorsprong in de middeleeuwen ligt en dat telkenjare op den tweeden Pink sterdag naar de papegaai schoot. „Omtrent de stichting van het gilde, vermeldt de volksoverlevering het vol gende: lacob van Gaesbeek maakte op zekeren dag met zijn zoon een rit over hun landgoed, Blijendaal. Het trof den ouden jonker plotseling, hoe slecht z'n zoon te paard zat. Dit wekte zoodanig z'n toorn op, dat hij den jongen man met een stok een slag op het hoofd gaf. met het noodlottig gevolg, da» deze dood ter aarde stortte. Als boete doening stichtte hij het St. Aechten- eilde, gewijd aan de patrones van Soest, onder voorbehoud, dat telkenjare alle eildebroeders op bepaalde dagen (b.v. St. Aechten, 5 Febr. en op H. Sacra mentsdag) ter kerke zouden gaan en voor het zieleheil van z'n zoon bidden. Hij schonk het gild verschillende stuk ken grond, uit welker opbrengst he gilde zou kunnen .teren d.i. feest V'e Het Gaesbeekergilde bestaat nog steeds, al heeft liet zijn karakter als schuttersgilde geheel verloren. De lan derijen worden nu nog als „gildlana verhuurd en van de opbrengst teert het gilde nog eens in de vier jaren. In ictobcr 1931 zou weer geteerd wor den, maar de ouderman van het gilde deelde mij in 't begin van October mee dat, met het oog op de zorgelijke tij den, de leden liever de som (per gezin f26.—) ontvingen om brandstoffen en wintervoorraad op te doen dan het in de herberg op te maken. „Soest heeft vele malen hevige ram pen meegemaakt, in het jaar 1356 werd het verbrand door Gijsbreclit var. Nij- enrode op bevel van den Hollandschen ■raaf, Willem V, omdal de Stichtenaren /luiden en Weesp in brand gestoken hadden. Tijdens de regeering van Karei den Stouten in 1481 onderging het nog eens dat lot. En toen in 1545 Maarten van Rossum Amersloort belegerde, wer den Soest en omliggende dorpen ge heel uitgeplunderd. Ten slotte had het in 1629 nog eens te lijden van de kei zerlijke troepen onder .Montecuculi. Want gedurende den dertigjarigen oor log waren Spanje en Duitschland bond- genooten, De Duitsche troepen dron gen de Veluwe binnen, namen Amers foort en teisterden de omliggende dor pen, o.a. ook Soest. „Geen wonder, dal in zoo'r. ruwen tijd de dapperheid hoog gehouden werd. Een Soestenaar, die goed schie ten en handig met het mes omgaan kon, teneinde 'n ander een paar flinke kerven toe te brengen, stond hoog in aanzien. Daarbij komt nog. dat de in woners van Soest met hun buren uit Eemnes en Spakenburg bekend ston den als twistziek. Het is een dertig jaar geleden, dat zoo'n echte Soester zich bij den dokter aanmeldde, omdat z'n tegenstander 'm zijn neus afgebe ten had. „Hoe meer litteekens een rasechte Soestenaar op zijn gezicht had, des te hooger stond hij bij de Soestersche schoonen aangeschreven cn verre van hun man of vrijer van een vechtpartij terug te houden, moedigden zij hem er eerder toe aan. „Maar gelukkig heeft de tegenwoor dige tijd een andere maatstaf dan het messentrekken en hoewel liet jammer is, dat veel oude dingen verdwijnen, 't is toch maar beter, dat ruwheid plaats heeft gemaakt voor zachtere zeden." Te 's-Gravenhage is een 3-jarig jon getje uit de tweede etage gevallen. Het ventje werd met een schedelfrac tuur opgenomen en overleed spoedig. Het dorpje Wollerschlag is vooreen groot deel door brand vernield. Twee personen worden vermist. Veel vee kwam in het vuur om. V in het gehucht Kerk-Avezaat onder Tiel heeft een krankzinnige moeder haar anderhalf-jarig kind in den hals gesneden. Het kindje stierf. De vrouw wilde daarna de hand aan zich-zelf slaan. Zij heeft zich zwaar verwond. Toen de man thuis kwam. vond hij zijn vrouw te bed liggen. De vrouw is naar het ziekenhuis vervoerd. Een tijd geleden was te Parijs een oude man gestorven, van wien niet bekend was, dat hij ook maar eenige familie had. Toen de wettelijke termijn verstreken was, liet de staat den zeer bescheiden inboedel verkoopen. De opbrengst zou voor den staat zijn. F.en oud, vrijwel versleten kussen vond een kooper. Hij maakte er een opening in om te zien, waarmee het was opge vuld, en het bleek honderdduizend frank aan bankbiljetten en andere staats papieren te bevatten. Twee buitenlandsclie artisten, die eiken avond optreden in liet circus te Scheveningen en liet publiek vergasten op toeren aan het trapezium, zijn naar beneden gevallen. Gelukkig kwamen zij nog al goed terecht cn waren de verwondingen niet zwaar.

De Eembode | 1932 | | pagina 2