blokken en mappen postpapier F. fl. TULP Bel dan op No. 42 „Zij" Crème „Snelwerk" Fa. h. Elzenaar <g> k< Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Ik heb geen vertrouwen in het ge zegde, dat bijna alle dingen tot hem komen, die wacht. Mijne ervaring leert, dat de eenige dingen, die tot den man komen die wacht, de dingen zijn, die door andere van de hand zijn gewezen. Program R. K. Staatspartij. We publiceeren hieronder het c cept-verkiezingsprogram, zooals dit door het Partijbestuur is ontworpen. Inleiding. De komende parlementaire periode zal in menig opzicht een der gewich tigste zijn die ooit in de moderne po litieke geschiedenis is voorgekomen. Meer dan ooit is bezinning noodig op beginsel en praktijk; het beginsel, dat de praktijk moet bezielen en gezond houden de praktijk, die het beginsel vruchtbaar moet maken door een uit daden sprekende wakkeren werkelijk heidszin en vooruitziend beleid. Aan ons Program van actie-1933 behooren daarom vooraf te gaan enkele princlpiecle richtlijnen, die uiteraard niet nieuw zijn, maar thans bijzondere beteekenis hebben. De Staal is in zooverre dienstbaar aan het individu, dat hij door zijn in richting, wetgeving en bestuur er naar moet streven, het individu in staat te stellen, door eiger kracht, in samen werking met anderen, zijn tijdelijk ge luk gezien in het licht van zijn eeuwige bestemming zooveel moge lijk te verzekeren, met name een be hoorlijk peil van welvaart te bereiken. Daartoe is onmisbaar het staatsgezag hetwelk de activiteit der in het staats verband levenden individuen en groepen zoo noodig dwingend moet richten op het gemeenschapsdoel en moet voorkomen, dat in het nastreven van particuliere doeleinden de natuur lijke vrjjheid misbruikt worde, ten na- deele van het algemeen welzijn. Daaruit volgt de plicht van de Over heid om het gezag hoog te houden, en de plicht van de burgers om hei gezag te eerbiedigen. De eerste en voornaamste gemeen schap van individuen in het staatsver band is het gezin. De werkzaamheid van den Staat moet er dus op gericht zijn, de voorwaarden te scheppen, waardoor het gezin in zedelijk, maat schappelijk en economisch opzicht tot volle ontplooiing kan komen. Deze ge zinspolitiek moet het geheele staats beleid doortrekken. Van dit uitgangspunt moeten wor den beoordeeld de maatregelen: op het terrein van opvoeding en onderwijs, als primair recht en primaire plicht van de ouders; op het gebied van het burgerlijk; recht met betrekking tot het huwelijk op het terrein der sociale politiek, in het bijzonder ten aanzien van de loonsvorming en ten aanzien van den arbeid der gehuwde vrouw op het gebied van strafrecht, ter voorkoming van alles, wat den zede lijken grondslag van het gezin kan ondermijnen (Neo-Malthusianisme, por nografie, zedeloosheid) op het gebied van volksgezondheid en woningbouw; ten aanzien van de verdeeling der openbare lasten. Naast de zorg voor het gezin staat cis hoofdpunt van activiteit der R. Staatspartij, de politiek op sociaal en economisch terrein. De encycliek „Quadragesimo Anno" wijst hier de fundamenten aan voor Dinsdag 20 Sept. 1932 ADVERTENT1ÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zes en Veertigste Jaargang - No. 48 Groots sorteering KANTOORBOEK HANDEL Langestr. 65 Lo. Krommestr. - TEL. 326 een betere ordening der verhoudingen, ook voorzoover de Staat daarbij, juist in den tegenwoordigen tijd, een taak heeft te vervullen. Geen steen kan uit dezen onderbouw worden losgemaakt, maar enkele voorname onderdeden zijn toch duidelijk te onderkennen: de eigendom in zijn individueel en sociaal karakter; de dringende noodzakelijkheid om allen, die aan de voortbrenging direct of indirect deelnemen, in rechtvaardige verhouding te doen deelcn in de vruch ten en ook degenen, die door arbeid deelnemen, te brengen tot voldoend eigen bezit; eensgezinde samenwerking in orga- nischen vorm van allen, die in bedrijf ~'i onderneming werkzaam zijn; verwerping èn van de vrije concur rentie èn van de economische dictatuur als leidend beginsel voor volkshuis houding; opbouw eener sociale en juridische ordening, doortrokken van sbciale rechtvaardigheid en sociale liefde. Het Program. Het is de les uit de laatste zware jaren, dat eenerzijds de crisis buiten gewone eischen stelt aan de werk zaamheid van den Staat terwijl deze anderszijds juist zeer groote moeilijk heden ondervindt bij het zich ver schaffen der middelen, om die taakte vervullen. Het is immers zóó, dat de mogelijkheid om hulp te verleenen ge ringer wordt, naarmate de nood stijgt en de internationale verwarring op economisch gebied toeneemt. Daarom zal de Staat zeker indezen tijdalles moeten doen, om te voorko men, dat hij zelf zijn vermogen om helpend en steunend op te treden on dermijnt, zoodat hij in gevaar zou bren gen met name volksonderwijs en so ciale voorzieningen. Zoo is allereerst noodig: 1dat de Staat zorgvuldig waakt voor het behoud en de versterking van he' financieel evenwicht in zijn eigen huis houding en in die van zijn deelen,er dat hij zijn eigen werkzaamheid doel treffend organiseere. 2. Bij het opleggen van nieuwe lasten, rechtstreeks of zijdelings, worde een rechtvaardige verdeeling daarvan nagestreefd. 3. Krachtige maatregelen ten behoeve van den Nederlandschen Landbouw en Nijverheid, den Handel en de Scheep vaart tot behoud en verruiming van den alzet in het binnenland en tot be scherming van den export. 4. Voorzoover anders dan door de maatregelen onder 3 nationaal werkloosheid kan worden tegengegaan, dient voorop te staan a. het bevorderen met alle dienstige middelen van een geregeld overleg tusschen de organisaties van werk gevers en werknemers tot werkbehoud b. werkverruiming, zoo noodig ook door het verschaffen van werkgelegen heid bij niet-aanstonds-productieve werken. 5. Waar werkgelegenheid ontbreekt, aanpassing der werkloosheidsverzeke ring aan de nooden van den crisistijd, in overleg met de betrokken organi saties en de gemeentebesturenbevor dering, zoo noodig door wettelijke maatregelen, van de totstandkoming van behoorlijke, aansluitende steun regelingen in de gemeenten. In sterk üodsvertrouwen mag de eigen werkzaamheid voor den opbouw van een betere toekomst, ook in de oogenblikkelijke moeilijke omstandig heden, waarin slechts geleidelijk ver betering kan worden verwacht, niet worden uit het oog verloren. 1. Krachtige medewerking aan iedere poging om de internationale samen werking op economisch gebied vooral in Europa te herstellen en te bevor deren, met inachtneming van gelijk- berechtigheid van alle, dus ook kleine staten. Onderwijl, bij geleidelijken terugkeer van meer normale toestanden, bijzondere concessies verleenen aan Stalen, die medewerken aan maatrege len tot herstel van een vrijer ruilver keer. 2. Krachtige bevordering in den 'eest der Vredesnota van Benedictus (V, van een zoodanige werkzaamheid van den Volkenbond, dat de stoffelijke macht der wapenen worde vervangen door de zedelijke macht van het recht, waartoe gelijktijdige en wederzijdsche vermindering der bewapening onmis bare voorwaarde is. 3. Bij de regeling van de verhouding van Nederland tot België worde voor gesteld: erkenning van de cultureele banden tusschen beide volken; eer biediging van de souvereiniteit van elk der beide staten over eigen gebied; geleidelijke ontplooiing van de moge lijkheden tot wederzijdsche aanvulling op economisch terrein. Verbetering van onderlinge verkeers wegen worde mede dienstbaar gemaakt aan de ontwikkeling, binnen het eigen staatsverband, van die gebiedsdeelen, welke bij de totstandkoming ervan meer in het bijzonder zijn betrokken. 4. Wettelijke regeling van geheele of gedeeltelijke verbindendverklaring van collectieve arbeidsovereenkomsten. Verdere uitbouw van de organische samenwerking in bedrijf en onderne ming. 5. Regeling van het Pachtvraagstuk onder volledige erkenning van het so ciale karakter van den grondeigendom. 6. Zoodanige invloed van den Staat op het beleid der centrale Circulatie bank, dat dit blijvend gericht zij op het algemeen welzijn. Daarbij tevens versterking van de positie van de cen trale Circulatiebank, in haar verhouding tot de credietbanken. Wettelijke bepalingen omtrent de uit oefening van het bankbedrijf, in het bijzonder ten aanzien van de open baarheid. Wettelijke regeling, zooveel mo gelijk op internationalen grondslag, van de openbaarheid ten aanzien van concerns, trusts en kartels. Zorg voor de vergrooting der ont wikkelingsmogelijkheden van het in zich gezonde kleinbedrijf. 8. Ook bij verlaging van belastingen worde gestreefd naar een rechtvaardige verhouding tusschen directie en indi recte belastingen. 9. Met behoud van zelfstandige, ge lijkberechtigde omroeporganisatieswor- de op het gebied van de radio ge streefd naar samenwerking zoowel op het gebied van het programma alsjop dat der techniek. Voor Film's - iigils - tlugils: I Fa. R. VAN DEN BURG Arnh.str. Gevestigd sedert 1887 I Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. Hoe maakt men zich aangenaam hl] anderen? Wanneer m -'n tracht vroolijk te zijn met de vroolijken, en deelneming, har telijke, ongeveinsde deelneming betuigt, wanneer anderen in droefheid zijn. Wanneer men steeds in opgeruimde stemming is. Wanneer men zich in gezelschap be vindt en voor ieder een welwillend woord over heeft. Wanneer men zich niet veroorlooft te spotten met iemands lichaamsge breken, doch juist voor die personen welwillendheid aan den dag legt. Wanneer men nooit beveelt, maar steeds verzoekt dat men iets doet, al is men ook in overheid gesteld. Wanneer men zijne meening niet opdringt, en achting toont voor een anders gevoelen. Wanneer men in zijn uiterlijk steeds eenvoudig en netjes is. Wanneer men nooit spreekt over de louten en gebreken van anderen, of deze tracht te verontschuldigen. Wanneer men alle uitzonderingen vermijdt en zich zooveel mogelijk voegt naar het doen en laten van anderen. Wanneer ge steeds met eerbied over uwe overheid spreekt, en u niet be roemt op de voorrechten of vrijheden, die gij krachtens uw ambt of positie geniet. Wanneer men dezen gulden regel steeds in beoefening brengt: Wat ge niet wilt dat u geschiedt, Doe dit ook een ander niet. werkt als een late warme herfstzon met ha: gouden kleurenpracht; tij toovert een 01 gekend fraaie teint op Uw huid. In prijzen var. 28-30-45 en 75 cent. Binnenland De Varkens-Centrale. De Gewestel. Varkenscentrale Utrecht brengt het volgende onder de aandacht le. In September 1932 zal een in ventarisatie van alle varkens plaats hebben. De varkens moeten dan boven dien gemerkt worden. Na een nader te bepalen datum is het verboden gemerkte varkens te houden, af te le veren of te vervoeren, zoodat het nood zakelijk is, dat iedere varkenshouder zijn varkens laat merken. 2e. Slechts varkens van varkens houders, die zich aangemeld hebben als lid van de Varkenscentrale Utrecht, worden gemerkt. De varkenshouders kunnen aanvragen lid te worden door een formulier te teekenen, dat de se- varken zullen behoeven te bedragen is hierin gelegen, dat de uitvoering der crisis-varkenswet niet in handen komt van gesalarieerde ambtenaren, maar van de boeren zelf, waarvan alleen zij, die werkelijk onkosten heb ben, deze vergoed zullen krijgen. 4e. De varkenshouders moeten aan de merkers alle gevraagde medewer king en hulp verleenen. De varkens moeten tegen het tijdstip dat de merker zijn komst heeft aangekondigd, opge steld zijn. 5e. Hoogdrachtige zeugen en var kens, lijdeade aan besmettelijke ziekten of vertoevende op erven waar besmet telijke ziekten heerschen, zullen ge merkt worden, tegelijk met de biggen van de zeug, of wanneer de veestapel weer gezond verklaard is. 6e. Als de varkenshouder zulks ver langt is de merker veiplicht zijn mate riaal zoo goed mogelijk te ontsmetten; de desbetreffende varkenshouder moet echter voor ontsmettings-materiaal zorgen. 7e. Binnenkort wordt voor iederen varkenshouder bepaald hoeveel varkens hij mag mestenhoeveel biggenmerken hem maximaal uitgereikt mogen wor den, tegen nader te bepalen prijs. Meerdere biggenmerken dan toege wezen zullen tegen f5 per stuk ver krijgbaar zijn. 8e. Elke aankoop, elke verkoop, elke geboorte van ongemerkte biggen moet opgegeven worden aan den secretaris van de Plaatselijke Commissie of aan den biggenmerker. 9e. Huisslachting: Zij, die niet meer dan twee varkens per jaar houden en daarvan één willen slachten voor eigen gebruik, moeten dit bij de inventari satie opgeven aan de Plaatselijke Commissie. 10e. Ieder die een bedrijf als var kenshouder wil beginnen moet direct bij de Gewestelijke Centrale een aan vrage indienen, om als lid te mogen toetreden. 11e. Het bestuur der Gew. Varkens centrale heeft de bevoegdheid tegen elke overtreding boete op te leggen en zoo noodig van het lidmaatschap te schorsen, zoodat men als varkens houdergeheel uitgeschakeldkan worden. Plaatselijke Commissie en Merkers. Districten: Soest, Amersfoort. VoorzitterJ. Brouwer, Soest, Kerk- pad N.Z.SecretarisCor. Lam, Soest, Birktstraat 63Leden W. Wantenaar, Soest, Birktstraat 7Gijs Lam, Amers foort, Birkt 9; Merker: W. v. Burg steden, Soest, Zwarteweg 5. DistrictStoutenburg. VoorzitterJ. H. v. Soesbergen, Ach- LAAT AL UW Copieërwork MAKEN DOOR CopieSrinrichfing LangMtraat 84 - Telef. 528 Prov. Staten. In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer O. de Weerd (S.D.A.P.) is tot lid van de Prov. Staten benoemd de heer D. J. Nieuwenhuizen te Zeist, lid van den Raad aldaar. BERICHTEN UIT AMERSFOORT Cretan's of een ander lid van de plaat- terveld, Bitterschoten Secretaris P. selijke commissie hen zal voorleggen, tegelijk met het merken van de varkens. De ligging van de bedrijfsgebouwen bepaalt tot welk district men behoort. 3e. Het bestuur heeft bepaald, dat de kosten van het merken der varkens bedragen 12 cent per varkendit moet vóór het merken aan den merkgever afgedragen worden. De reden, dat de kosten van het merken der varkens slechts 12 ct. per d. Hengel, Achterveld 51LidH. v. Woudenberg, Stoutenburg, 't Scham Merker: A. Ossendrijver, Achterveld, Wijk C. 50. District: Leusden. Voorzitter: R. v. Loenen, Leusden; SecietarisG. v. Maanen, Amersfoort, Vermeerstraat 1LidA. Zwart, Leus den MerkerA. Blankenstein, Leusden. Sportfondsen bad. Het werk voor het sportfondsenbad is zoo ver gevorderd, dat drie kwart van het vereischte aantal spaarders bijeen is. De propagandisten denken met het resteerende vierde deel binnen twee maanden gereed te zijn, zoodat in den zomer van 1933 de zaak gereed kan komen. Daarmede zal dan een zweminrichting in onze stad worden gesticht, welke met de besten in Eu ropa kan wedijveren. Onze stad zal dan zoowel eeri open als een overdekt bad rijk zijn! Laat zij, die nog steeds het toetreden als spaarder in beraad hebben gehouden, nu spaarder worden, opdat zoo spoedig mogelijk met de werkzaamheden kan worden aange vangen. Thans is het moment gekomen waarop de kans moet worden waar genomen; alleen met aller medewer king kan ons sportfondsenbad er komen. Aangeven kan men zich bij de heeren Spoel, Vierdag, Van Ommeren jr. en Koren. Stichting „de Armen de Poth". Op Zaterdag 17 September had in de regenten vergadering van de Stich ting „de Armen de Poth" de installatie plaats van den nieuw benoemden regent, den heer A. Blussé van Oud- Alblas. De voorzittend regent de heer T. U. H. Feikema sprak hem het wel kom toe en bracht in herinnering hoe de Stichting in den loop van talrijke eeuwen steeds liefdadigheid beoefende door alle tijden van oorlogen en on lusten heen, zoowel als in vreedzamer tijd; voorts liet hij uitkomen dat de beslissing bij aanvragen van belang hebbenden vrij wordt gehouden van staatkundige of andere invloeden. Hij wenschte den nieuwen regent toe dat de nieuwe werkingsfeer hem voldoe ning verschaffen zou. De heer Blussé bedankte en herdacht tevens met een enkel woord den afge treden regent den heer Beijnen; hij sprak er zijn waardeering over uit aan het werk der stichting te zullen kun nen deelnemen. Na deze installatie werd het gewone werk der regenten vergadering afgehandeld. Een loopjongen liep weg bij zijn patroon en heeft daarbij een rijwiel benevens een bedrag van f 20 meege- De fiets is weer terecht. Het cijfer. Op mijn dochter en mij rust de taak een van de schandelijkste samenzwe ringen uit dezen tijd aan den dag te brengen. Verscheidene personen uit Engeland, en daaronder eenige van liooge geboorte, verkeeren in groot gevaar." Bij 't uitspreken van de laatste woor den liet hij zijn stem zakken, en sprak hij zeer langzaam als om te kunnen waarnemen welken indruk die woor den op ons maakten. Na een oogen- blik van stilte vervolgde hij: „Alleen mijne dochter en ik kunnen een vreeselijke ramp voorkomen, maar zonder uwe hulp is het ons niet mogelijk." „Van mijne hulp kunt gij verzekerd zijn," zeide ik. Mejuffrouw Rutherford hief haar mooie oogen dankend tot mij op. „Ik ben de gezant van een particu liere maatschappij in Sidney," ver volgde de zieke, „en reeds zes maan den achtereen ben ik er werkzaam voor geweest. Zooals gij weet, Dr. Cairns, kan ik hoogstens nog slechts eenige weken leven. Engeland zal ik nooit weer zien, maar ik weet, dat ik door middel van het oxygeen, dat ik in deze cylinders bewaar, nog in leven kan blijven, totdat wij te Suez zijn. Tot zoo lang wensch ik nog te leven maar dan wil ik ook sterven, want het is van groot belang, dat mijn lichaam daar zal rusten." Hier hield hij op, daar hij vallen werd door een hevige hoestbui. Hij had kalm gesproken en scheen zeer goed bij zijn verstand te zijn, maar toen hij de laatste woorden uit sprak, kwam plotseling de gedachte bij mij op, dat hij krankzinnig moest zijn. ik keek naar Cairns, doch kon niet bespeuren, dat hij er evenzoo over j dacht; en bij mejuffrouw Rutherford kon ik ook geen bijzondere aandoening bemerken, of het moest misschien het vuurroode plekje zijn, dat op elke wang verscheen. „Wanneer ik voorbij Suez kom, zal ik sterven," vervolgde de zieke, thans bijna opgewekt sprekende; „en," ver volgde hij, „mijn lijk zal daar natuur lijk begraven worden. Nu is het 't welslagen van mijn plan volstrekl noodzakelijk, dat mijn lijk daar be graven wordt, en het is even nood zakelijk, dat het in Engeland komt. „Hoe nu!" riep ik uit Met schitterende oogen zeide Cairns, mij in de rede vallende. „Ik verzeker u," mijnheer Ruther- ford, „dat wanneer het noodzakelijk mocht zijn, uw lijk zeer goed aan boord van de Morning Star overgebracht kan worden naar Engeland; wanneer wij uw lijk balsemden. „Gij moet eerst hooren, wat ik nog meer te zeggen heb," zeide hij op prikkelbaren toon. „Er zijn twee per- jsonen hier op de boot, op wie ik zoo even heb gezinspeeld." „Bedoelt gij Wilson en Sebright?" 'zeide ik. „Ik wilde liever geen namen noemen, hernam hij. „Zij zijn op de boot, en voor mijn plan is het noodzakelijk, vol strekt noodzakelijk, dat zij beiden zien, dat men mijn lijk in zee laat zinken. Wanneer dat geschied is, zullen zij gerust zijn, en" vervolgde hij, naar zijn dochter ziende „mejuffrouw Rutherford zal het overige doen." „Daar kunt u zeker van zijn," zeide zij; „ik zal tot het laatst toe mijn plicht vervullen." „Dat weet ik," hernam de oude heer. „Heeren," vervolgde hij ons beiden aanziende, „dit jonge meisje bezit de geestkracht van een man, zij zal nooit aarzelen noch wijken, voordat het ge heele plan ten einde toe is uitgewerkt." Mejuffrouw Betty richtte zich op, terwijl haar oogen vlammen schoten. De heer Rutherford vervolgde. „De personen, op wie ik heb gezin speeld, moeten zien, dat mijn lijk, met een zwaren ijzeren kabel bezwaard, naar den bodem van de zee gaat. Heeren, wilt gij er voor zorgen, dat het aldus geschiedt?" „Dat zou toch gebeuren, ook zonder uwe aanwijzingen," zeide Cairns lang zaam; „maar, mijn beste mijnheer, het is zulk een pijnlijk onderwerp waar om zouden wij daar nog langer over spreken?" „Ik móet het doen, en ik móet uw beider belofte hebben, dat gij persoon lijk op alles zult toezien." Ik boog. Cairns bleef onbeweeglijk zitten. „Mijn lijk moet begraven worden," vervolgde de zieke, „maar het moet ook weer van den bodem der terugkomen op de aarde. Ik heb alle noodzakelijke schikkingen gemaakt om daar zeker van te zijn. Het zal door den Britschen agent te Suez opgehaald worden in een boot, die ons volgt. Ik heb reeds per kabel getelegrafeerd, dat ik met deze boot kom." Hij leunde achterover, en ik zag hoe zenuwachtig zijn neusvleugels trilden. „En nu," zeide hij, „nog mijne laatste instructies." Hij stond langzaam op, liep de kajuit door, en voor een grooten koffer knielende, opende hij hem. Hij nam er een koker uit van een vreemde, olieachtige zijden stof. „Hierin moet gij mijn lijk leggen," zeide hij„en dan moet gij hem zorg vuldig dicht rijgen. Daarna moet het lijk op de gewone wijze in zeildoek genaaid worden. Deze koker bestaat uit twee afdeelingen en bevat een lucht dichte kamer tusschen die twee af deelingen in, die nu met elkaar ver bonden zijn. Aan het eene uiteinde is koker van aluminium, waarvan de zijde van vilt gemaakt is. Die koker bevat zeven pond acetylenevan uit den koker is een buis, waarin een klep is aangebracht, in gemeenschap met die luchtdichte kamer, en zoodra het water zich door zijn drukking een weg gebaand heeft door het vilt, en het acetylene heeft bereikt, zal er een enorme gasontploffing plaats hebben die den geheelen koker doet zwellen. De soortgelijke zwaarte zal daardoor onmiddellijk zoozeer verminderen, dat mijn lijk in minder dan twintig minuten weer de oppervlakte van het water zal bereiken. Ik heb dien koker reeds lang geleden zelf gemaakt en ik heb er her haaldelijk proeven mede genomen in Sydney Harbour. Hebt u nu goed be grepen, mijnheer Cairns, wat er mede gebeuren moet?" Cairns stond op en bekeek den koker. (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1932 | | pagina 1