Allerlei w* Door alle eeuwen heende r. in de maand, de visch is dan overheerlijk 1 i Kijkt U wel eens in onzen winkel? Altijd koopers, altijd drukte. HET GEHEIM? Het bestetegen de billljkste prijzen EIGEN INKOOPBUREAU TE IJiWUIDEN. lederen dag verseh: Tarbot, Tong, Kabeljauw, Schelvisch, Schol, Bot, Vischcarbonade, Vischconserven, Garnalen, warme Garnalen Croquetten, Vischkoekjes, gebakken Vlsch, Nieuwe Haring, Oemarineerde Haring, Rolmops, gerookte- en versche Paling, gerookte- en versche Zalm, Stokvisch, Zoutevisch, enz. enz. enz alleen IJmuider Vischhandel H. GLASTRA Co. N.V., Amersfoort, Utrechtschestraat 40, Telefoon 92 Meermalen Bekroond De Utrechtsche straat gereed. Woensdagavond te 7 uur zal de her opening van de Utrechtschestraat op feestelijke wijze geschieden. Een oranje lint, gespannen nabij het politiebureau, zal door een der kinderen van de oud ste bewoner der straat worden door geknipt, waarna een kort woord zal worden gesproken door een der commissieleden. Een en ander zal worden opgeluisterd door een muziek korps. Autoriteiten en besturen van Mid- denstandsvereenigingen zijn hierbij uitgenoodigd. Na de opening zal er een thé worden aangeboden in de Lunchroom Princesse. De prijzen voor den étalagewedstrijd en de prijsvraag zullen worden ten toongesteld in het voormalige magazijn De Brug. Een knaapje van 12-jarigen leeftijd is uit het raam van de tweede ver dieping van een perceel aan denArn- hemscheweg gevallen. Het knaapje werd met een gebroken been en twee gebroken polsen opgenomen en naar het ziekenhuis overgebracht. Namens de woningstichting Ons Belang werd aanbesteed het schilderen van 78 woningen te Soesterberg. Laagste inschrijver was W. F. van Riet te Soest voor f2184.— hoogste inschrijver was W. Stemerding te Soe sterberg voor f6290.—. Op den Amhemschenweg nabij den Hertenkop botsten een auto en motor tegen elkaar op, doordat de motorrij der, de heer K. uit Baambrugge, teveel links hield. Mevrouw K. die op de duozitting meereed, werd op den weg geslingerd en brak het linkerbeen. Zij is naar hel ziekenhuis vervoerd. De motor was geheel vernield. Bij een familie aan den Soesterweg is in den nacht ingebroken, doch doordat de bewoners wakker werden en gerucht maakten, gingen de be zoekers op de vlucht. Het doel van het nachtelijk bezoek was waarschijn lijk een medaillekast waarin zich o.m een viertal gouden medailles van den heer des huizes bevonden. Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Geldersche Vallei is in vergadering bijeengeroepen tege. Vrijdag 23 September a.s. Plaatselijk Crisiscomité. Het plaatselijk crisiscomité heeft onder leiding van den heer C. Ruiten berg vergaderd. Nadat de overleden sccretaais Dekker en het lid Mevr. Rolleman waren herdacht, bracht men het financieel verslag uit. De uitgaven hebben tot 14 Sept. f4318.57 bedra gen, als volgt verdeeldstille armen f793.85; geld voor het drijven van handel f 313.14voor achterstallige huur f 135.54; cokes f 198.44; aard appelen f276.67; kleeding f35.14; voorschotten f695.— ontwikkelingen ontspanning van werkloozen f200.— kruidenierswaren f201.— brokken- huis f230.— Nat. Crisiscomilé (vlag getjes voor collecte) f70.— 10 pet. afdracht aan N.C.C. f704.51 en bode loon, onderhoud kantoor en kantoor behoeften f444.85. Verstrekt zijn2800 pakjes kinder meel 440 pond spek en reuzel 3168 liter melk; 1756 brooden van 8 ons; 247 H.L. cokes 75 H.L. aardappelen en 201 bonnen a f I voor kruideniers- Thans staat een winter voor de deur, welke meer werkloozen zal bren gen dan vorig jaar, zoodat versterking van den financiën dringend noodig is. In verband hiermede heeft men be sloten op 5 October a.s. een collecte langs langs de huizen te houden be nevens een bloempjesverkoop langs de straat. Het comité verzoekt daarom alle personen (geen jeugdige) zich voor deze collecte langs de huizen beschik baar te willen stellen en de jeugdige liefhebbers boven 16 jaar zich te wil len geven voor de bloempjesverkoop op straat. Men wordt verzocht zich aan te melden of zijn adres op te geven aan het secretariaat van het Crisis- comité. Muurhuizen 106, Tel. 1700. Tevens worden zij, die een vaste maandelijksche bijdrage wenschen af te staan, verzocht dit ter kennis van het comité te brengen. De thuiskomst van luitenant Pahud de Mortanges. Olympisch ruiterkam- pioen, is een grootsche huldiging ge worden, waarin zijn équipe-genoot, luit. Jhr. van Lennep, deelde. Het initiatief voor deze huldiging was uitgegaan van V.V.V., dat een 18- tal vereenigingen bereid gevonden had, mede te werken. Ook veel hoofd-offi- cieren waren bij de aankomst op het stationsplein aanwezig, benevens de muziekcorpsen van de huzaren en de infanterie. De heer Ant. Hofkamp, voorzitter van V.V.V., voerde het woord en huldigde de koene ruiters met een lauwerkrans Nadat daarna het Mannenkoor een toastlied gezongen had, werd nog het woord gevoerd door Baron Schimmel- penninck van der Oye, voorzitter van het Nederlandsch Olympisch Comité en overste Ephraim namens de officieren der brigade, waarna eenige afgevaar digden nog bloemen aanboden. De hierop volgende rondgang door de stad was één groote triomftocht. Op het stadhuis werden de ruiters ontvan gen door het gemeentebestuur en toe gesproken door burgemeester Graaf van Randwijck, die de sportkampioen complimenteerde. De optocht trok daarna verder de woning van luitenant Pahud, waar een défilé werd gehouden. Nieuwe zaken. Vrijdagmiddag had de heropening plaats van de reeds 26 jaren bestaande zaak „de Wolbaai", Arnh.straat 26a. De nieuwe eigenaar heeft de zaak gemoderniseerd, zoowel uiterlijk als innerlijk en brengt de nieuwste soor ten tegen de hedendaagsche lage prij zen. De wol-étalage geeft een beeld van de enorme sorteering en kleuren combinaties. Naast de groote sorteering wolsoorlen, is er een uitgebreide col lectie kousen, handschoenen, camiso les, enz. Een zee van licht trekt on willekeurig sterk de aandacht van de fleurige étalages. Door de firma Hoebé, Krommestraal, is het schilderwerk op keurige en doeltreffende wijze verzorgd. Aanbesteding. Namens het R. K. Kerk- en School bestuur der parochie van den H. Hen- ricus, werd Dinsdagmorgen door archi tect Th. J. van Elsberg, Almelo, aan besteed: het bouwen van twee les lokalen, met gang, trappenhuis, enz. op de R. K. Jongensschool aan de P. Borstraat, 16 Inschrijvers. Hoogste H. v. d. Lin den en de Beer, Hilversum f26.200, laagste joh. van Keulen, Amersfoort f17.688. Diphterie. Wegens een geval van Diphterie, is de 2e klas van de R.K. U.L.O.-school aan de Westsingel voor een week gesloten. Amersfoortsche Kunstkring. Voor het komende seizoen geldt het volgende programma: Muziek. Openingsavond in de ver bouwde zaal van Amicitia door het Utrechtsch Stedelijk Orkest. Exposities. October: Tentoonstelling n Schilderijen en Teekeningen naar eenzelfde gegeven door verschillende Schilders. December: Tentoonstelling van Af fiches, met een Lezing van Job Denijs. Februari: Tentoonstelling van Schil derijen van Jan Sluyters. Maart: Tentoonstelling van Werken van Charley Toorop en haar zoor. E. Fernhout. Lezingen. Een Voordrachtavond door Iris Zeijlinga; zoo mogelijk een Lezing van Dirk Coster. Tooneel en Dans. Er zal worden onderhandeld met N.V. Amsterdamsche Tooneelvereeniging onder de artistieke leiding van Albert van Dalsum en A. Defresne, of met een ander vooraan staand gezelschap. E. H. Steenbeek en Bij de huldiging ten stadhuize, deed een der officieren door een verkeerde manoeuvre bij het afstijgen zijn paard achterwaarts gaan, waardoor het in den Singel terecht kwam. Men heeft het paard naar Monnikendam geleid en daar op het droge gebracht. Te Thun in Zwitserland waar hij voor herstel van gezondheid vertoefde, is op 52-jarigen leeftijd overleden Mr. J. G. Stenfert Kroese, die van 1905 tot 1912 secretaris der gemeente Amers foort was en zich daarna te Zwolle als advocaat vestigde. Voor de Tentoonstellingen wordt geen toeslag geheven, voor de Lezin gen bedraagt deze f0.25 a f0.50, ter wijl voor het Concert U.S.O. en voor de Tooneelvoorstellingen een bijslag van fl.— wordt gevraagd. Bovendien geeft de Kunstkring een serie Kamermuziekavonden (voor leden f4.—, voor niet-leden f5.50): 18 NovemberConcertgebou w Kamer- muziekvereeniging. 20 Januari: Sonatenavond Alexander Schmuller en George van Renesse. 16 Februari: Wanda Landowska, Claveciniste. 30 Maart: Cello- en pianoavond Maurice Maréchal en Geza Frid. Huldiging Pahud de Mortanges. (Ingezonden). Na mij de vele indrukken, opgedaan in den namiddag van j.l. Zaterdag bij de ontvangst en de huldiging van den Heer Pahud de Mortanges gerealiseerd te hebben, is het mij werkelijk een behoefte middels onze pers daaraan alsnog uiting te geven. In de Raadzaal heb ik reeds namens het Bestuur van onze V.v.V. aan de daar aanwezige Bestuurderen van onze Sport- en Muziekvereenigingen, en aan de Militaire autoriteiten mijn hartelijken dank gebracht voor de van alle zijden ondervonden spontane en joviale me dewerking. Daarmede heb ik echter lang niet allen kunnen bereiken, waaraan ik dank verschuldigd ben en zonder wier medewerking de uitvoering van onze plannen niet mogelijk zou zijn geweest. Ik zal niet zeggen, dat die uitvoering feilloos was, maar ze kwam door de algemeene medewerking het volmaakte toch naderbij. Aan allen, wie ik mijn erkentelijkheid nog niet kon betuigen, hartelijk dank. Zonder iets te kort te doen aan de prestaties van wie ook, moge ik hier nog mijn bijzondere ingenomenheid betuigen van Amersfoortsch Mannen koor en zijn temperamentvollen en bekwamen Directeur, omdat ik weet welke moeilijkheden overwonnen moes ten worden vóór men in staat kon zijn „met zang" deel te nemen. Ook aan de leiders der 4 muziek corpsen oprecht dank, waarin ik na tuurlijk evenzeer de leden dier corpsen betrek. Ten slotte richt ik mij tot ons politie corps. Het omleggen van het verkeer tijdens de [ontvangst en huldiging op het Stationsplein, werd door de politie zelf ontworpen en uitgevoerd, waar voor een woord van waardeering niet mag ontbreken. Langs de route, bij het Raadhuis en de woning van onzen Kampioen 1932 traden onze politie mannen, voor zoover mij bekend op één uitzondering na, allen met vrien delijkheid en beleefd beleid op, daarbij hun plicht niet verzakend. Daarvoor breng ik hun hier gaarne hulde, te eerder omdat ik daarin zie de eenig juiste manier om met succes hun werk te doen en tevens de goede verhouding tusschen publiek en politie te bevorderen. ANT. HOFKAMP Voorzitter der V.v.V. Woudenberg Dr. Cramer is, toen hij met zijn auto den onbewaakten overweg passeerde, in den Helweg, gegrepen door een trein, komende van Amersfoort. De auto werd geheel versplinterd, terwijl Dr. Cramer met inwendige kneuzingen en gebroken ledematen werd opgenomen en overgebracht naar het ziekenhuis te Amersfoort. Binnenland Katholieke Universiteit. In een openbare zitting van den Senaat der R. K. Universiteit heeft de rector magnificus Prof. Dr. R. Jansen O. P. het rectoraat overgedragen aan Prof. Dr. Brandsma. Bij het verslag over de lotgevallen van het vorige jaar der universiteit deelde Prof. Dr. Janssen mede dat thans voor het eerst het aan tal studenten de 500 overschreden heeft. Door 124 nieuwe inschrijvingen is het totaal aantal studenten gestegen tot 505. Einde Zomertijd. Wij herinneren er aan, dat de zomer tijd zal eindigen den 2en October te 3 uur in den voormiddag zoodat in den nacht van Zaterdag 1 October op Zondag 2 October de klokken één uur moeten worden achteruitgezet. In de bouwvakken. De R. K. Bouwvakarbeidersbond St. Jozef heeft voor het bouwbedrijf de voorstellen tot loonsverlaging genomen met 617—579 stemmen. De landelijke vakgroepvergadering tor het schildersbedrijf heeft de voor stellen tot loonsverlaging aangenomen met 206—190 stemmen. Uit den Omtrek Baarn Burgerlijke Stand. GeborenHendrik, z. v. G. de Groot en J. A. Weener Sophia Willemina, d. v. A. v. Remmerden en M. Veld huizen Gijsbertha, d. v. J. Smit en H. j. Papenhuyzen Cornelia Sophia, d. v. C. K. F. v. Duyker en G. Hauber Dirkje, d. v. W. v. d. Hoek^en^J. de Groot. Ondertrouwd Vernhout en J. H. de Boer E. Sieb- beles en C. v. Schaffelaar W. A. C. Weurman en A. Tibbe. Eemnes Burgerlijke Stand. Overleden: Fijtje Schouten, oud 63 jaar, weduwe van D. Hoogeboom. Nijkerk Op de markt200.000 eieren f 4.25- 4.65; 1 schram f10—12; 53 biggen f6—8; 158 runderenkalfkoeien f lf" kalfvaarzen f 100—120; v vee, le kw. f 0.24—0.28 2e kw. f 03 —0.24; vette koeien f 175—205; nuchtere kalveren: mestkalveren f 10— 20; slachtkalveren f I— 5; 50 kuikens 1—1.70. Handel in vet vee iets vlugger biggen traag; melkvee stug. Burgerlijke Stand. 17 Sept. Geboren: Johanna Wilhel- mina, d. v. J. J. P. H. ter Wolbeek en C. v. Eijkelenburg Gerrit Hendrik, z. v. G. v. der Matten en D. Vos. 19 Sept. GeborenWilhelmina Sophia, d. v. P. A. Wijntjes en C. R. Hilhorst Soest Tot Directeur van de St. Jozef jonge- lingsvereeniging is benoemd Kapelaan Reijers. In een ledenvergadering werd de nieuwe directeur door pastoor Voss geïnstalleerd. Zondag 2 October zal in het St. Jozefgebouw de nieuwe K.R.O.-film worden vertoond. Dezer dagen werd een inwoner van Vreeland plotseling ernstig ongesteld. Hij werd naar het ziekenhuis te Utrecht vervoerd, waar bleek, dat de man giftigd was. Een onderzoek in zijn woning werd ingesteld en beslag volgde op een hoe veelheid boter, terwijl ook een leeg doosje, waarin rattenvergif had gezeten, meegenomen werd. Vermoed wordt, dat het rattenvergif door de boter is gedaan. Na een uitgebreid onderzoek werden aangehouden de 22-jarige echt- genoote van het slachtoffer, die te Weesp bij haar ouders woonde, en de ongeveer 50-jarige schoonmoeder var den man. Beide vrouwen worden ver dacht bij afwezigheid van den man het huis te zijn ingegaan om daar het vergif door de boter te doen. Een trawler is Yarmouth binnenge- loopen met een lading van meer dan 200.000 haringen, de grootste vangst die ooit gedaan is. De nationaal-socialistische regeering van Oldenburg heeft besloten met in gang van 1 October a.s. de salarissen van alle ambtenaren en beambten van staat en gemeenten tot 20 pet. te ver lagen. Te Sofia is de hoofdredacteur van het dagblad „Nowo Wimem" op straat vermoord. Vermoedelijk heeft men hier met een politieke moord te doen. Een Japansche militaire trein, die op weg was van Moekden naar Hailoen in Mandsjoerije, is tot ontsporing ge bracht. Er werden 60 soldaten en offi cieren gedood en gewond. In verband metdezoohoognoodige bezuiniging is besloten het aantal di stricten van de Arbeidsinspectie te brengen van II op 10. Ook het aan tal districten in verband met de Wa renwet zal worden beperkt. De 70-jarige J. Jongeneel uit Oud- Alblas, is op de veemarkt te Rotterdam door een stier op de horens genomen en over een hek geworpen. Met een hersenschudding, inwendigekneuzingen en een ernstige scheurwond in de lies streek, is de bejaarde man in ernstigen toestand in het ziekenhuis opgenomen. Het paard van den melkboer Possem t Gelselaar sloeg onverwachts op tl, tengevolge waarvan de voerman n den wagen viel. Een der wielen ging hem over het hoold, waardoor hij gedood werd. De man was gehuwd en vader van twee kinderen. In den nacht hebben inbrekers een bezoek gebracht aan het kantoor van de N.V. Springstoffenfabriek te Muiden. Zij zijn door openschuiving van een der ramen het kantoor binnengekomen en hebben aldaar een kast geforceerd, waarin zich de uitbetalings-geldkist bevond. Daaruit hebben zij al het aan wezige geld, ruim f1000, ontvreemd. R. K. Klesvereeniglng „Recht en Orde", Amersfoort Algemeene Ledenvergadering op DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1932 des avonds acht uur in het Oebouw der R. K. Werkliedenvereeniging „Sint Joseph". AGENDA: 1. Opening. Notulen. Mededeelingen. 2. Aanwijzing van afgevaardigden naar de a.s. vergadering van den Bond van Kiezers in den Rijkskieskring Utrecht. 3. Bespreking Concept-program van Actie 1933 van de R. K. Staatspartij. 4. Eventueele indiening van voorstellen te behandelen in de Partijraadsvergadering van November a.s. 5. Rondvraag en Sluiting. Mr. A. E. Th. KOOLEN, Amersfoort, 15 September 1932. Secretaris. „Nederbefg", Utrechtscheweg 17. Nabij Roermond heeft een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij een 15-jarig meisje is gedood en een 11 jarige jongen zeer ernstig is gewond Drie kinderen begaven zich naar de kerk. Een bestelauto reed hen achterop. Waarschijnlijk heeft de chauffeur met een te groote snelheid de bocht'ge nomen en reed de kinderen aan. Eer. 48-jarige houwer in de onder- grondsche werken van de staatsmijn „Emma" te Heerlen, is onder vallend gesteente geraakt en gedood. De ge troffene woonde te Heerlerheide, was gehuwd en had tien kinderen. Te Kaatsheuvel is iemand ii schonken toestand van een bedrag van f1150 beroofd. Volgens een bericht uit Parijs is daar een Engelsche bankier, eigenaar van een Parijsche bank. wegens bedrog in hechtenis genomen. Hij moet 45 millioen frank hebben verduisterd. Tenges-olge van een botsing i lucht tusschen twee militaire water vliegtuigen, die in zee vielen, werden zeven Italiaansche vliegers gedood. Bij Swinemiinde is een bootje, w n student en 2 meisjes waren ge zeten, verongelukt. Alle drie zijn ver dronken. Op den straatweg van Brünn naar Olmiitz is een autobus over den kop geslageneen voorbijganger weid ge dood, 38 passagiers gewond van wie 12 zwaar. Een Engelsche vlieger heeft met zijn vliegtuig een nieuw hoogte-record ge maakt, Hij bereikte n.l. een hoogte van 13.716 Meter. De opbrengst der Rijksmiddelen over de maand Augustus bedroeg f31.838.124.14 tegen f29.782.894.90 over Augustus 1931; over de eerste acht maanden van het loopende jaar was de opbrengst f 265.934.4^6.82 tegen f299.391.874.59 over dezelfde periode van het vorige jaar. Te Rotterdam is door de politie ge arresteerd een 25-jarige jongeman, die twee meisjes, een van vier en een van zeven jaar onverhoeds met een mesje eenige steken had toegebracht. De verwondingen waren niet van ernstigen aard, zoodat de meisjes naar huis konden terugkeeren. Bij een poging een noodlanding te maken is een Fransch postvliegtuig in Sanderstead in Engeland in den mist tegen een boom gevlogen in den tuin van een hotel. De beide inzittenden werden ernstig gewondde piloot is eenigen tijd na het ongeluk overleden. De schade wordt op vier millioen peseta's geschat. Men heeft hier te doen met opzettelijke brandstichting. In het ongeveer 1000 inwoners tel lende dorp Vila Rendena bij Tarento ontstond door tot nog toe onbekende oorzaak een reusachtige brand, waar door 85 huizen afbrandden. Van het geheele dorp zijn slechts vier huizen blijven staan. De bevolking is voor- loopig in omliggende gemeenten on dergebracht. Uit de Land- en Tuinbouw wereld (Nadruk verboden). De tien geboden voor het melken. 1. Zorg, dat steeds dc staarten der dieren zijn opgebonden. 2. Borstel re gelmatig, liefst dagelijks uw vee. Be denk, dat ge daarmee de gezondheid der dieren bevordert. 3. Houd den stal, vooral ook de standplaats der dieren, goed schoon, maar doe dit niet vlak vóór of tijdens het melken. 4. Behan del uw melkgereedschap als emmers, zeven, bussen, spantouwen, enz. met de meest mogelijke zindelijkheid. 5. Wasch vóór het melken goed uw han den en zorg voor zindelijke mclkklee- ding, 6. Wrijf, vóór ge begint te mel ken, de uier en omliggende deelen met een droge, schoonc doek af en wasch na het metken de spenen. 7. Melk de eerste stralen buiten de emmer en ver wijder de melk onmiddellijk na het melken uit den stal. 8. Zeef de melk direct door een gned werkende, schoo- ne zeef. 9. Koel alle melk zoo snel mogelijk af. 10. Lucht de melk op een koele, stofvrije plaats. Deze tien geboden liange men In lederen stal en... handele er naar. Haver als voedermcel. Haver is van alle granen het gemakkelijkst verteer baar en voor het onderhouden van de gezondheid het meest geschikt. De doppen maken weliswaar een groot deel van de massa uit, maar zij zijn er los mee verbonden cn barsten licht. De haver bevat een bittere stof, die in reuk en smaak iets met vanille over eenkomt. De kleur kan lichtgeel, don kergeel of zwart zijn, terwijl het ge wicht 4055 K.G. per ILL, bedragen kan. Hoe dunner basten hoe grooter gewicht, hoe beter de haver; de toe diening moet daarom ook altijd naar het gewicht geschieden. Voor het paard is de haver het beste graanvoer en door geen ander te ver vangen. Zij wordt door het veulen, door het arbeidende of rustende paard het beste verdragen, Bij haar zijn alle, bij voedering met de overige graan soorten niet zelden optredende nadee- lige gevolgen, het minst te vreezen. Zij wordt zonder toebereiding in elke hoe veelheid en als uitsluitend paarden- voeder gebruikt. De vertering geschiedt zoo snel, dat deze bij het paard in 2 uur, waarin rogge en tarwe nog bijna geen verandering ondergaan hebben, voor het grootste gedeelte voleindigd is. De hoeveelheid richt zich bij de paarden naar het doel, moet zij als uitsluitend krachtvoer dienen, dan kan 3 tot 12'/a K G. per dag gegeven wor den. Gemiddeld rekent men voor een werkpaard op 5 tot 6 Kilo. Het doel matigst wordt de haver droog met een voldoende hoeveelheid liaksel gevoe derd, daar de dieren door het laatste tot een degelijke vermenging en in- speekseling gedwongen worden, waar door de vertering in hooge mate be vorderd wordt. Drachtige Merriën moeten zoo eenigs- zins mogelijk, dagelijks 1 2 uur wor den afgestapt of stappend werk ver richten. Dit niet te zware werk kan zonder bezwaar tot den laatsten dag der dracht worden volgehouden. Jonge paarden, die niet in een warme stal worden gehouden, zullen er voordeel bij hebben, zoo zij dagelijks bij goed zich eenige uren op een hooge, kunnen uitspringen. PEPIRHUNT staat onder voortdu rende medische con- traie van Dr. v. Hamel Roos en Harmens.

De Eembode | 1932 | | pagina 2