A. H. v. Nieuwkerk n.v. Vulpenhouders i* A Vulpotlooden F. fl. TULP Een Meisjesgezicht Bouwplannen 2 moderne Crapaods, 4 massief eiken Stoelen f 89.00 „Snelwerk" Fa. h. Elzenaar Bel dan op No. 42 Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De 6embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 4 Oct. 1932 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven handel en nijverheid bij geregeld adverteeren ,n Vrijdag v' Tek „eregeld Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen z$n bezorgd. Telefoon 314 Zes en Veertigste Jaargang - No. 52 Lcvenslesles. Zelfwerkzaamheid is de leuze der nieuwe opvoeding. Laat ons niet vergelen, dal hij, die een woning in den hemel wil hebben zijn eigen huis moet bouwen. Kennis ligt ten grondslag aan de liefde. Snijd in uw jeugd een stok, tot steun voor uw ouderdom. De kracht der gedachte is eene levende reëele kracht. Wat in het hoofd de herinnering is, is in het hart de trouw: beiden moeten gevoed worden. Te hoog is in den regel de prijs, waarvoor de lof der menigte gekocht wordt. Dankbaarheid. Deze eigenschap is zeldzaam en toch is „een ondankbaar mensch een slecht mensch". Vele menschen beloven gouden bergen vooraf en buigen daarbij als knip messen, maar, wanneer de weldaad of de dienst bewezen is, wordt de belofte vergeten en houdt het buigen op. „Leent gij eenen vriend gij maant eenen vijand." Ook voor geoorloofde geschenken moet men dankbaar zijn. De bezitter van een goed karakter beoogt geene dankbaarheid en laat zich door ondankbaarheid niet afschrikken, maar het is toch een groote fout on dankbaar te zijn. Indien wij al welwillendheid moeten betoonen aan iemand, die ons geen welwillendheid betoonde, hoeveel te meer moeten wij dit dan niet doen aan iemand, die dit wel deed. Men mag zijn weldoeners niet vleien, maar erkenning van welwillendheid is geen vleierij. Een bewezen dienst moet men nooit vergeten. Fascisme. Als een nieuwe staatsleer wordt te genwoordig ook buiten het koninkrijk Italië het fascisme aangeprezen. En zooals het met vele nieuwigheden gaal: er zijn altijd menschen die er zich warm voor maken en het nieuwe schijn-schoon als echt achten en aan nemen. Vooral onder de jongeren. Is nu het Fascisme een stelsel bij toepassing waarvan orde en gezag en welvaart zijn gewaarborgd? Mussolini zelf zeide eens: het fas cisme is geen export-artikel. Daarmede wilde de groote volks leider zeggen, dat het Fascisme kon groeien op Italiaansche bodem, omdat daar de omstandigheden er gunstig voor waren. Aanhangers der nieuwe leer beweren, dat het fascisme een machtige bewe ging wil zijn, om ons volk tot eenheid te brengen.| Bedoelt men geestelijke eenheid, een heid in levensovertuiging? Wil dus het fascisme dat iedereen zijn eerlijke over tuiging onderdrukt, om de idee van het fascisme te aanvaarden? Die vraag is gewettigd, omdat men die eenheid van het fascisme stelt te genover de politieke verdeeldheid in ons land. Men dient te weten, dat po litieke verdeeldheid het gevolg is van verschil in levensovertuiging en levens beschouwing. De enkele kleine partij tjes, die alleen een groepsbelang die nen, doen aan deze waarheid niets af. Moet men nu zijn levensovertuiging afleggen, ter wille van de fascistische eenheid KANTOORBOEKHANDEL Langutr. 68 to. Krommostr. TEL 526 Zoo ja, dan moet worden geconsta teerd, dat in de fascistische samen leving de geestelijke vrijheid onher roepelijk weg is. Zoo neen, dan staat vast dat de fascistische eenheid onmo gelijk kaftVyorden verkregen, omdat het versctUl in levensbeschouwing blijven zal. De tascistische levensopvatting brengt alles onder de oppermacht van den Staat. Zij huldigt een staatsvergoding, die lijnrecht indruischt tegen de abso lute souvereiniteit van God. De fascist moet op grond van zijn overtuiging, elke vrije ontwikkeling van het kerkelijk en maalschappelijk leven tegengaan. Een vrije kerk, een vrije school, een vrije vakbeweging, een vrij organisatieleven is met het fascisme onvereenigbaar. De staat moet alles doen en in den staat is de beslissing aan den dictator. Met alle persoonlijke vrijheid is het gedaan. Zoo heeft bijv. Mussolini in Italië indertijd alle bestaande kerkelijke jeugd verenigingen ontbonden en de geheele jeugdvorming aan zich getrokken, om zich op die wijze voor de toekomst van de macht te verzekeren. Later is hij wat ingebonden. Nog eens: de staat doet alles, met niemands wenschen woidl gerekend; het staatsbelang is het eenige belang. Om te weten hoe het fascisme in den grond der zaak tegenover den Christelijke godsdienst staat, willen we enkele uitspraken geven uit een be kend fascistisch blad 1. Het fascisme in zijn zuiversten rm is indentiek met den wil tot we reldheerschappij. De imperialistische wereldbeschouwing is absoluut onver eenigbaar met eenigen vorm van het Christendom. 2. Ons ideaal kan niet de God- mensch zijn, maar de overwinnende mensch-Ood. 3. Onze God kan slechts de aristo cratische God der Romeinen zijn, de God der Patriciërs, tol wien men staan de bidt en met opgeheven hoofd en dien men draagt aan het hoofd der zegevierende legioenen niet de schutspatroon der vertwijfelden en be droefden, dien men aanbidt aan den voet van het kruis, in de algeheele oplossing van de eigen ziel. 4. Niet voorzienigheid, niet genade, niet voorbeschikking ijdele toevlucht voor zwakke zielen maar de wil vrije wezens, die zichzelf begin en einde zijn. Tegenover de behoeite aan liefde, gelukzaligheid, vrede en troost moet geplaatst worden de heroieke verachting van dit alles. Voorloopig lijkt het ons genoeg om aan te toonen, dat godsdienst en geloof bij het fascisme verre van veilig is. Wat heeft Mussolini in Italië van den koning gemaakt? Een ledepop en een figurant meer niet. Wil het fascisme ons Oranjehuis handhaven, omdat het erkent, dat het Oode belieft ons door de Oranje's te regeeren? Geen sprake van! De koningin zou hoogstens naar liberale opvatting een ornament zijn In den fascistlschen staateen versier- waar men nog eenigen prijs op stelt, maar... dat men evengoed zou kunnen missen. De staatsvergoding van het fascisme is in den grond revolutionair. Het vertoont in de tyrannieke onderdrukking van volksrechten en volksvrijheden zelfs een merkwaardige overeenkomst met het Bolsjewisme, dat het aan den an deren kant sterk bestrijdt. Of wij dan ook niet wenschen, dat de uitwassen van het socialisme en het immunisme bestreden zullen worden? Natuurlijk en in dat opzicht den ook wij heel graag een krachtige regeering hebben. Laat ons echter niet vergeten, dat de zedelijke middelen op den duur ster ker blijken dan de machtsmiddelen. verliest nimmer zijn frlssche teint en soepele gaafheid, wanneer men voor de verzorging van het gelaat ,Zij"-CtOme gebruikt. In prijzen van 20—30—45 en 75 een I^IBACH PIANO'S I Voortreffelijk in elk opzicht hbh H Vraagt catalogus en condities aan bij de vertegenwoordiger S Fa. R. VAN DEN BURG ARNHEMSCtieWBQ Landhuizen, Woonhuizen, Bedrijfsgebouwen. Begrootingen, berekeningen. 6ewapend beton. Adviezen kosteloos P. Jos. Hak, A'chitect Timorxtrait 17 - Amersfoort Nachtreizen. Met ingang van 15 November a.s. tal in den nachtposttrein naar Gro ningen een slaapwagen te, 2e en 3e klasse rijden. De prijs bedraagt resp. f5.-, f3.50 en f2.50. Bij aankomst kunnen de reizigers, als zij dit verkie zen tot acht uur in hun rijtuig blijven, zoodat men bij aankomst niet in het bolle van den nacht op straat komt. Bij Bouw- en Woningtoezicht te de Bilt is een gedetailleerd plan ingediend door een combinatie, die in Bilthoven een natuurbad willen stichten. Tegen over dit plan staan B. en W. niet af wijzend. Ook in Soest wordt een dergelijk bad gesticht. Binnenland Consumptiemelk. Bij Kon. besluit is een regeling vast- ;esteld, ter uitvoering van de Crisis- luivelwet met betrekking tot consump tiemelk. Artikel 1. In dit besluit wordt ver staan onder „consumptiemelk :a. melk, welke kennelijk bestemd is om, zonder tot een ander product te worden y— werkt, al dan niet rechtstreeks verbruikers te worden afgeleverd; b. de waar, welke door den Minister voor de uitvoering van dit besluit als zoodanig zal worden aangewezen. Artikel 2. Het verkoopen, vervoeren i afleveren van consumptiemelk in de door den minister aangewezen ge bieden, is slechts toegestaan op voor waarde. dat daartoe vergunning is ver leend door de centrale. Artikel 3. De centrale is bevoegd >or de vergunning bedoeld in artikel 2, de door den minister vastgestelde voorwaarden te stellen. De vergunning kan, ingeval van niet-nakoming van de daarvoor gestelde voorwaarden, of in dien de houder overigens de juiste uitvoering van de wet ernstig in gevaar brengt, door de centrale worden ge weigerd of ingetrokken Artikel 4. 1. Van de weigering of de intrekking der vergunning, bedoeld in artikel 2, staat den belanghebbenden binnen 7 dagen na de mededeeling daarvan beroep open. 2. Het instellen van beroep heeft geen schorsende werking ten aanzien van de beslissing. 3. Wordt in beroep deze beslissing gewijzigd, dan treedt de gewijzigde beslissing in de plaats van de aange vochten beslissing. A.s. Woensdag 12—4 uur wederom VOLKSV1SCHDAQ 4 en 5 mooie gebakken visachen voor 1 kwartje IJMUIDERVISCHHANDEL UTRECHTSCHESTRAAT 40 Het gesprek van den dag. bekleed met prima Wollen Moquette K. Beekstr. 6, Beekenst.lasifl#, Amersfoort, Iel. 543 Bezoekt onze 18 Modelkamers. Compl, Meub/leering! BERICHTEN UIT AMERSFOORT Gemeenteraad. Nog zullen worden behandeld Benoeming van drie tijdelijke leer krachten aan het Gymnasium. Beschikbaarstelling van een bedrag van f2000.— voor extra hulp aan steuntrekkenden krachtens de crisis regeling. Aankoop van een perceel van Petrick aan de Kamp langs de Beek. Verkoop aan P. M. K. v. Eykelen- burg van een strookje grond groot pl.m. M' aan de Pasteurstraat voor '12.- per M1. Wijziging der Verordening tot hef fing van markt- en weggelden. Rondgangen in Fléhite. Gelijk bekend is organiseerde het ut in het najaar van 1931 en ver volgens in het voorjaar van 1932 rond gangen in ons museum. Aanvankelijk was, vermoedelijk door onbekendheid, de opkomst niet te groot, maar naar mate de bekendheid meer begon door Ie dringen nam het aantal bezoekers toe, die van de deskundige leiding en van de getemperde toegangsprijzen wilden gebruik maken om allerlei te hooren over verschillende voorwerpen en groepen die zijn tentoongesteld en die ongezocht zooveel historie van Amersfoort vertellen en waarover elk Amersfoorter toch wel wat dient te weten. Het Nut heeft nu opnieuw ia over leg met het Bestuur van Fléhite een serie van rondgangen georganiseerd, die van af Woensdag 5 October ge regeld elke week zullen plaats hebben tot einde Novembir; steeds dus deze beide maanden op Woensdag om half 3 nam. aanvangende en ongeveer een 'ir durende. leder leider heeft zoo zijn eigen manier van voor te dragen en te spreken over onderwerpen die hem bijzonder belang inboezemenmen kan dus ook zonder bezwaar meermalen komen om dan telkens toch over iets anders te hooren vertellen. Het Nutsbestuur hoopt, dat velen van de gelegenheid gebruik zullen maken, waarmede zijn doel, tij. om de belangstelling op te wekken en de ontwikkeling van velen uit onze stad in de hand te werken, bereikt zal worden. Sint Nicolaas op onze scholen. Dezer dagen zullen wederom eenige Dames, die zich welwillend hiervoor hebben bereid verklaard, zich bij de parochianen komen aanmelden om eenige bijdrage voor het St. Nicolaas- feestvoorde leerlingen van den R. K. Jongens- en Meisjesscholen in den parochies van O. L. Vrouw Hemelvaart en den H. Franciscus Xaverius. Een ieder zal voorzeker gaarne een offertje hiervoor over hebben; at Is het nog zoo weinig, kleine giften worden gaarne aanvaard. HET SCHOOLBESTUUR. In de Nutsspaarbank werd gedurende September: Ingelegd in 14.774 posten f648.046.92 Terugbetaald in 5.620 f648.I67.65 Nieuwe boekjes uitgegeven 186. Gespaard in busjes f3.801.78. In de Lunchroom „Princess" ver gaderde onder praesidium van den heer Lubberts de R- K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Fran ciscus van Assisië". De propaganda moet volgens den Voorzitter met groote kracht worden gevoerd. De Eerw. Adviseur, Pastoor Sand- kuyl, installeerde 3 nieuwe dames leden. Het winterprogram zal nader worden bekend gemaakt. De avonden zullen geanimeerd en ontwikkelend zijn. In verband met de werkloozenkas blijft het lidmaatschap noodzakelijk. Voor de cursussen in Stenografie (pl.m. 10 man). Boekhouden en talen wordt opgave voor deelnemen gevraagd. De kosten zijn zeer gering. LAATALUW Copieërwerk MAKEN DOOR CopieSrinrichtiog Langestraat 84 Telaf- 528 Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. De najaars honingmarkt wordt op 7 en 8 October a.s. gehouden In Hotel Monopole. Naar het Crisis-comité mededeelt, zal de bloempjesverkoop, welke eerst was vastgesteld op Woensdag 5 Oct., worden uitgesteld tot Woensdag 2 Nov. - Woensdag a.s. zal er dus alléén een collecte langs de huizen worden ge houden. Zij, die op 2 November de bloempjes willen verkoopen, worden verzocht zich op te geven bij het secre tariaat Muurhuizen 106. Er zal een rijwielpad worden aan gelegd loopende langs Liendert naar den Nijkerkschen weg ten noorden van Hoevelaken. Door den aanleg van dit rijwielpad kan een deel van het rijwielverkeer van den grooten weg worden afgeleid. Donderdag 13 October zal de Kath. Werkliedenvereniging een ledenver gadering houden. De agenda vermeldt o.m.: Installatie. Centrale Raadsvergade ring. Bestuursverkiezing wegens' be danken van Voorzitter Zwart. Bouw plannen, Kinder-Kerstfeest. Door elk 10-tal leden kunnen tot Dinsdag 11 October a.s. bestuurscandidaten wor den ingezonden. Het departement Amersfoort der Mij. voor Nijverheid en Handel stelt zich voor een spreker de vraag t: doen beantwoorden: „Is verkorting v.n den arbeidsdag, in verband met den ra den oorlog sterk geperfectionneerde r-.-cha- nisatie gewenscht, en welke is de te verwachten invloed op de bedrijven.' Het cijfer. Op den vierden dag evenwel kwam zij weer op het dek. Zij was in den rouw en haar gelaat was opvallend bleek. Ook merkte ik een harden trek op om haar mond, die vooral zeer sterk uitkwam als Wilson haar naderde. Waarom zou zij toch de attenties van dien schurk aanmoedigen? want een schurk moest hij wel zijn. Ik dacht er over om eens met haar over dien man te spreken, want nu stond ze toch eenigermate onder mijne hoede. Op een keer trad ik met dat doel op haar toe, doch zoodra ik Wilson's naam noemde, keerde zij zich zenuw achtig van mij af. „Ik weet. dat mijne houding u zeer zonderling moet toeschijnen, mijnheer Conway," zeide zij, „maar gij moet geduld hebben. Weldra zult gij de op lossing zien van hetgeen u nu een raadsel toeschijnt. Maar laat ik u met een enkel woord zeggen, dat ik nooit zal vergeten, hoe gij en Dr. Cairns voor mij zijt geweest." „Ik moet u vriendelijk verzoeken niet te veel op mijn gevoel Ie werken," vervolgde zij eenige oogenblikken later. „Ik heb nu geen tijd om te treuren, en ik mag er ook niet aan toegeven. 35CTT" Mijn vader heeft de verdere behande ling van deze zaak aan mij opgedragen; en ik geloof ook wel, dat ik er mij goed van zal kwijten, maar ik ben er toch niet zeker van. Vóórdat wij in Plymouth komen evenwel, moet alles afgedaan zijn." Wilson naderde ons en fluisterde haar iets inzij verwijderde zich on middellijk met hem, en een oogenbllk later wandelden zij te zamen het dek op en neer. Zij bleven den geheelen morgen bij elkaar, en ik merkte op, dat Wilson telkens zeer ernstig sprak. Bij de lunch kwamen zij samen de eetzaal binnen. Kort daarna, toevallig in mijn hut zijnde, zag ik Wilson en Sebright langzaam passeeren. Zij zagen mij niet en ik hoorde Wilson tot Se bright zeggen„Nu alles in orde is, wil ik dat jonge meisje ten huwelijk vragen." „Uan moet ik u toch zeggen, Wil son," hernam Sebright, „dat uwe groote intimiteit met mejuffrouw Rutherford zeker niet bevordelijk is voor het wel slagen vanVerder kon ik niet verstaan wat zij zeiden. Dienzelfden avond zag ik Sebright alleen op en neer wandelen, en nu en dan afkeurende blikken werpen op het jonge paar, dat dicht bij elkander stond, te zamen leunende over de ver schansing. Eenmaal passeerde ik hen langzaam. Ik hoorde toen, dat mejuf frouw Rutherford zeide „Gij moogt zeggen wat ge wilt, maar ik ben er nu eenmaal op gesteld -- het te hebben." „Mijn hemel!" klonk het zacht ge mompeld antwoord, „wilt gij u dan met niets anders laten tevreden stellen?" „Neen." „En als ik het doe, als ik het u geef, wilt ge Ik ging verder en vroeg mij zelf af, wat dat nu moest beteekenen. Den volgenden morgen waren wij dichtbij Plymouth. Toen wij dicht bij de haven kwamen, trad mejuffrouw Rutherford op mij toe. „Hoe lang duurt het nog, vóórdat wij aankomen?" vroeg zij. „Ongeveer een uur." „Dan is voor mij den tijd gekomen om u mijn votle vertrouwen te schen ken. Zoudt gij en Dr. Cairns zoo goed willen zijn in mijn vaders salon te komen?" „Zeker," hernam ik. ik haalde den dokter, en wij begaven ons onmiddellijk naar het salon. Zoodra wij binnen waren gekomen, plaatste mejuffrouw Rutherford zich tusschen en de deur. „Ik wil de deur niet afsluiten," zeide zij„maar ik moet toch zorg dragen, dat niemand haar opendoet. Als ik hier biijt staan, kan ik er het oog op houden. En nu zal ik u de oplossing van het geheim mededeelen." Ik zeide niets, doch Cairns keek haar groote spanning aan. „Ik zou wel eens willen weten," zeide zij ons aanziende, „wat gij wel van mij denkt. Ik heb weliswaar alles in het werk gesteld om den heer Wilson voor mij te winnen, en ik deed het met goedvinden van mijn vader. Ik moest een kostbaar voorwerp, dat hem toe behoorde in mijn bezit zien te krijgen, en ik wist er geen ander middel op. Ik heb gekregen wat ik hebben moest," hier stak zij haar hand in haar zak haalde er het medaillon uit, dat Wilson aan zijn horlogeketting had ge dragen. „Heeft hij u dat gegeven?" riep ik uit. „Maar gij zijt toch niet met hem verloofd?" Eerst antwoorde zij niet, toen zeide zij langzaam„Ik heb er een grooten prijs voor betaald. Want ik heb ver scheidene leugens gezegd; ik heb zelfs meer gedaan ik heb er in toege stemd om met hem te trouwen. Ik heb het hem gisteren avond beloofd; maar zij huiverde onwillekeurig „van ons huwelijk zal nooit iets komen. De omstandigheden verhinderen het." „Spreek toch verder," drong Cairns. „Dat zal ik doen. Maar volgt mijne woorden goed, want het is een inge wikkelde zaak." Zij zweeg een oogen- blik. „De intrige, waarin mijn vader was gewikkeld, staat in verband met de ontmaskering van een van de groot ste anarchistische complotten, die er ooit in Europa zijn gesmeed, en ons eenig doel was den sleutel te krijgen van hun cijfer, en hun tegelijkertijd te doen denken, dat wij het niet hadden verkregen, ten einde hun achterdocht niet op te wekken en hun een zekere communicatie van Plymouth naar Lon den te laten zenden, die, wanneer wij ze kunnen onderscheppen, de geheele bende in onze handen zal leveren." „Wat bedoelt gij, mejuffrouw Ruther- ford?" zeide ik. „Dat zal ik u vertellen," hernam zij „lk zal u wel niet behoeven te zeggen, dat een cijfer, waarvan door zulk een bende gebruik wordt gemaakt, zeer vernuftig bedacht is. en van dien aard. dat het bijna niet te vinden is. Maar wij hebben het toch ontdekt. En in tegenstelling met alle andere cijfers is dit een menschelijke sleutel," „Een wat?" riep ik uit. „Ja, een menschelijke sleutel. U hebt misschien wel gehoord van het Ber- tillon-systeem om misdadigers te in- dentifieeren.dat in Parijs zoo dikwijls wordt toegepast. Volgens dat systeem van meten kan men één enkel mensch onder vijftig duizend indentifieeren, want het is bekend, dat zelfs geen twee menschen precies dezelfde af metingen hebben van hootd en lede maten. Nu is het cijfer waarvan die bende gebruik maakt, genomen naar verschillende almetingen van hetllchaam van het hoofd der anarchisten, n l.de omtrek van den schedel en de lengte van eenige beenderen. In de opnamen die ik thans ken, geven zij het cijfer beter aan dan elk ander cijter. Het zou mij te lang ophouden, wilde ik u ver tellen hoe mijn vader het ontdekt heeft, maar eenige jaren geleden kwam hij toevallig en door bijzondere omstan digheden in gezelschap met het hootd van de bende, en ontdekte bij toeval dat de voornaamste afmetingen van zijn eigen lichaam en die van het hoofd van de anarchisten, overeen kwamen. Daf was een belangrijke ontdekking. (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1932 | | pagina 1